روش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالآموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بدون خرید BTC

بیت‌کوین، که گاهی از آن به عنوان طلای دیجیتال نیز یاد می‌کنند، به اندازۀ طلای واقعی سخت به دست می‌آید. سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین از طریق حساب‌های بانکی به دلیل اعمال مالیات‌های سنگین غیرممکن است و صرافی‌های رمز ارز نیز به دلیل نبود حمایت دولتی به سادگی تحت‌تاثیر حجم کاذب دفتر سفارش‌ها قرار می‌گیرند. با توجه به این موارد، مقالۀ حاضر سعی دارد تا راه‌های گوناگونی را که به وسیلۀ آن می‌توان بدون خرید بیت‌کوین در آن سرمایه‌گذاری کرد را به شما معرفی کند.

ابزارهای مشتقات مالی سنتی

شاید شما نیز با شنیدن اصطلاحات پیچیده‌ای از قبیل صندوق‌های قابل معاملۀ بورس (ETF)، قرارداد‌های اختیار معامله و آتی کمی سردرگم شوید، اما جای نگرانی نیست زیرا در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. مشتقات اساسا قراردادهای قابل‌معامله‌ای هستند که قیمت خود را براساس یک دارایی وابسته، مانند بیت‌کوین، تنظیم می‌کنند. بنابراین به‌جای آنکه مستقیما و از طریق صرافی‌های غیرقانونی اقدام به خرید بیت‌کوین کنید، می‌توانید با اطمینان خاطر به معاملۀ اوراق تجاری مبتنی بر ارزش BTC بپردازید. در این‌گونه از صندوق‌ها می‌توان قراردادهای موردنظر را به دو شکل پول نقد (تسویه‌حسا‌ب‌های بانکی) یا مستقیما با پرداخت تراکنش‌های بیت‌کوین تنظیم نمود.

ویژگی برتر محصولات مالی ETFها نظارت منظم قانونی آن‌ها است، به معنای آنکه دارایی‌ سرمایه‌گذاران توسط تعدادی از راهکارهای حفاظت از حقوق مصرف‌کننده ایمن خواهد شد. علاوه‌بر ویژگی فوق باید دانست که راهکارهای مالیاتی این نوع قراردادها بسیار شفاف‌تر از خرید-فروش مستقیم بیت‌کوین بوده و حتی نیازی به نصب، راه‌اندازی و استفاده از کیف‌پول‌های گرم یا سرد و همچنین رابطۀ کاربری پیچیدۀ اکثر صرافی‌ها نخواهد بود.

ETF بیت‌کوین

صندوق‌های قابل معاملۀ بورس (ETF) بیت‌کوین نوعی ابزار سرمایه‌گذاری قابل استفاده در بازارهای بورس هستند. سهام این نوع ETFها با توجه به قیمت ذخیرۀ بیت‌کوین موجود در هر یک از این صندوق‌ها ارزش‌گذاری می‌شوند. ETFها کارمزدهای اندکی داشته و همواره قیمت دارایی ارائه‌شده را با دقت رهگیری می‌کنند.

نکتۀ قابل‌توجه آن است که ETFهای نقدی، که قیمت‌گذاری آن‌ها براساس ارزش لحظه‌ای BTC در بازارهای جهانی است، تنها در تعداد محدودی از کشورها مانند کانادا و برزیل تاسیس شده‌اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) همواره و با استناد به این امر که بازار بیت‌کوین سوداگرانه و قابل دستکاری است، درخواست‌های تاسیس ETFهای نقدی این رمز ارز برتر را، علی‌رغم داشتن اهداف و کاربردهای مطلوب، نپذیرفته است. با این‌حال این سازمان نظارتی با آغاز به کار چندین ETF قراردادهای آتی بیت‌کوین، که ارزش سفارش‌های کوتاه‌مدت آتی را رهگیری می‌کنند، موافقت کرده است.

دلیل اصلی موافقت SEC با ETFهای آتی بیت‌کوین استفادۀ آن‌ها از لایحۀ ۱۹۴۰ شرکت‌های سرمایه‌گذاری است که محافظت مطلوبی از دارایی سرمایه‌گذاران به عمل می‌آورد.

صندوق سرمایه‌گذاری محدود (CEF) بیت‌کوین

با توجه به آنکه ETFهای نقدی از مشروعیت قانونی در ایالات متحده برخوردار نیستند، بهترین راه دسترسی به بیت‌کوین استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود (CEF)، مانند Grayscale Bitcoin Trust، است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود یک مدل سرمایه‌گذاری جمعی و یک طرح جامع سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌باشد، که از تعداد سهام مشخصی تشکیل و قابلیت بازخرید آن توسط سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود ندارد. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود برخلاف صندوق‌های نامحدود، بودجۀ بسته‌های سهام جدید توسط مدیران تعریف نمی‌شود و برگه‌های سهام جدید تنها قابلیت معامله در بازار را خواهند داشت. صندوق‌های سرمایه‌گذاری محدود تنها در بازارهای بورس عرضه می‌شوند و معاملات آنها نیز تنها به‌صورت عمومی انجام می‌گیرد.

با این‌وجود پس از آنکه SEC در سال ۲۰۱۶ کارمزدهای مالیاتی خود را بر این نوع صندوق‌ها اعمال کرد، معاملات این نوع محصولات بورسی بیت‌کوین نیز دشوار شد. باید به خاطر داشته باشید که این نوع صندوق‌ها تنها تا زمانی وجود خواهند داشت که مجوز فعالیت ETFهای نقدی از سوی سازمان‌های قانونی مربوطه صادر شود.

قراردادهای اختیار معامله و آتیِ بیت‌کوین

مشتقات محصولاتی هستند که به شما امکان کسب سود غیرمستقیم از قیمت بیت‌کوین را خواهند داد، بنابراین دیگر نیازی به خرید مستقیم این رمز ارز نخواهید داشت.

قراردادهای آتی به شما امکان این را می‌دهند تا سفارش‌های بیت‌کوین خود را با قیمتی که امروز تعیین می‌کنید در آینده به فروش برسانید؛ به بیان دیگر شما با این قراردادها با توجه به پیش‌بینی قیمتی BTC اقدام به معاملۀ آن خواهید کرد. اگر پیش‌بینی شما نتیجه مطلوبی داشته باشد سود بسیار خوبی از این معامله به شما تعلق خواهد گرفت، اما چنانچه با شکست مواجه شوید مجبور خواهید شد مبلغ بسیار بیشتری برای خرید BTC پرداخته یا آن را با قیمت کمتری به فروش برسانید.

قراردادهای آتی بیت‌کوین به دو شکل تسویه می‌شوند؛ نقدی و با ارزهای فیات (مانند گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو CME) و مستقیما با پرداخت بیت‌کوین (مانند صرافی Deribit).

قراردادهای اختیار معامله یا Options نوع دیگری از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بیت‌کوین است. با این روش شما آزادانه قادر به اجرای سفارش خرید-فروش بیت‌کوین با قیمت و زمانی از پیش تعیین شده خواهید بود. سرمایه‌گذاران و تریدرها برای بهره‌مندی از این امتیاز لازم است تا پیش‌پرداختی را با هزینه‌ای بیشتر از حدمعمول که به آن پریمیوم می‌گویند، پرداخت کنند.

قراردادهای آتی و اختیار معامله، محصولات مالی پیچیده‌ای هستند و استفاده از آن‌ها در ایالات متحده ملزم به کسب مجوز‌ها و پیش‌نیازهای قانونی است.

سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که مالک بیت‌کوین هستند

یکی از راه‌هایی که می‌توان از تغییرات قیمتی BTC کسب سود کرد، خرید سهام بخش عمومی شرکت‌هایی است که عملکرد آن‌ها مطابق با قیمت بیت‌کوین است.

برای مثال صرافی Coinbase، به عنوان بزرگترین صرافی آمریکا، بخش اعظم درآمد خود را از کارمزدهای مبادلاتی به‌دست می‌آورد. هنگامی که بیت‌کوین در روند صعودی باشد و تمایل کاربران برای مبادلۀ آن بیشتر شود، سود بیشتری به Coinbase تعلق خواهد گرفت.

بدون شک اکثر افرادی که به حوزۀ فناوری علاقه‌مند باشند نام تسلا (Tesla) را به عنوان بزرگترین سازندۀ خودرو‌های الکتریکی می‌شناسند. اما بهتر است بدانیم که تسلا علاوه‌بر شهرت فوق، معروف‌ترین شرکتی است که از بیت‌کوین در سهام عمومی خود استفاده می‌کند.

نمونۀ بارز دیگر، شرکت مدیریت سرمایۀ MicroStrategy است که میلیاردها دلار بیت‌کوین در خزانۀ خود دارد که شباهت بسیاری به یک ETF بیت‌کوین دارد.

در سوی دیگر شرکت‌های استخراج بیت‌کوین از قبیل Hut 8 Mining و Riot Blockchain هستند که هم‌سو با رفتار قیمتی بیت‌کوین ارزش سهام آن‌ها صعودی و یا نزولی خواهد شد. اغلب این شرکت‌ها به‌جای آنکه دارایی‌های BTC خود را در بازارهای خرسی بفروشند یا از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند، ترجیح می‌دهند آن را هودل کنند.

سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که تامین‌کنندۀ زیرساخت‌های فناوری بیت‌کوین هستند

سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که فناوری زیرساختی بیت‌کوین مانند چیپ‌های الکترونیک و پردازنده‌های ASIC را برای دستگاه‌های ماینر و استخراج ابری تولید می‌کنند نیز از راهکارهای موثر برای کسب سود غیرمستقیم از بیت‌کوین است. برای این کار تنها کافیست با اندکی جستجو این شرکت‌ها را یافته و سهام یک یا چند عدد از آن‌ها را خریداری کنید.

معاملۀ بیت‌کوین مصنوعی یا سینتتیک (synthetic)

یکی از محدودیت‌های بارز بیت‌کوین استفاده‌ از بلاک‌چینی منحصربه‌فرد است که فاقد ویژگی‌های تعامل‌پذیری با سایر بلاک‌چین‌ها است.

به بیان بهتر، امکان تبادل مستقیم بیت‌کوین بر بلاک‌چین‌های سولانا و یا اتریوم وجود ندارد. با این‌حال طی سال‌های اخیر و با پیشرفت فناوری‌های لازم این امر محقق شده است و BTC روی سایر بلاک‌چین‌ها با پشتوانۀ قیمتی قیمت اصلی بیت‌کوین مینت شده است.

رپد بیت‌کوین یا WBTC محبوب‌ترین نوع این توکن‌ است که از استاندارد ERC-20 پیروی کرده و قیمت آن با توجه به حجم بیت‌کوینِ قفل‌شده در ذخایر BitGo تنظیم می‌شود. کاربران علاقه‌مند می‌توانند توکن WBTC را برای سفارش‌های فروش در تمامی پروتکل‌های امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) مبتنی بر اتریوم استیک کنند. بلاک‌چین سولانا و Ren Protocol نیز دارای بیت‌کوین‌های سینتتیک اختصاصی خود بوده که به ترتیب Sollet و renBTC نام دارند.

استخراج بیت‌کوین

اگر شرایط، علم و زمان لازم برای معاملۀ مستقیم بیت‌کوین را ندارید می‌توانید از راه استخراج آن را به دست آورید. فرآیند ماینینگ نسبتا ساده است؛ برای این کار کافی‌ است یک ریگ استخراج نصب و تنظیمات اولیۀ آن را انجام دهید. اگر سرمایۀ اولیۀ قابل‌توجهی در اختیار دارید و بتوانید تجهیزات قدرتمندی تهیه کنید، این روش بسیار سودآوری است؛ با این‌حال برای بازگشت بودجۀ اولیۀ لازم است کمی صبور باشید. به یاد داشته باشید که استخراج بیت‌کوین همانند سایر روش‌ها با ریسک نوسان قیمتی همراه است. افرادی که به این روش علاقه داشته ولی اطلاعات فنی کافی در اختیار ندارند بهتر است از دو روش ساده‌تر استفاده از استخرهای استخراج و یا استخراج ابری بیت‌کوین استفاده کنند.

جمع‌بندی

افراد بسیاری با تجارت رمز ارزها هزینۀ زندگی خود و خانواده را تامین می‌کنند. ETFها و سایر روش‌های ذکرشده در این مقاله درمقایسه با ترید و هودل کردن امن‌تر بوده و فاقد پیچیدگی‌های فنی هستند.

بیت‌کوین باارزش‌ترین و محبوب‌ترین رمز ارز بازار است که از نوسان‌های عظیمی برخوردار بوده و در هر لحظه ممکن است ارزش‌ آن به‌شدت افزایش یا کاهش یابد. این ویژگی علاوه‌‌بر آنکه فرصتی برای کسب سود تلقی می‌شود ریسک فراوانی نیز به همراه دارد. بهتر است پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین اطلاعات لازم را در خصوص اعتبار ابزار و ETF موردنظر کسب تا ریسک‌ احتمالی را به حداقل برسانید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=65839
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x