آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

بولران چیست و حرکت صعودی بعدی بازار چه زمانی آغاز خواهد شد؟

بولران بعدی بازار ارز دیجیتال چه زمانی شروع می‌شود؟ (Bull Run)

سال ۲۰۲۱ برای بیت‌کوین و سایر رمزارزها به دلیل پذیرش نهادهای سازمانی و منافع نظارتی دولت، روند صعودی‌ای را در پی داشت. بسیاری از پروژه‌های بالقوه به عنوان منابعی تاثیرگذار برای کاربران و سرمایه‌گذاران، همچنان به اشباع نمودن بازار ادامه می‌دهند. با این حال بازار به‌طور غیرمنتظره‌ای به‌دنبال حوادث فاجعه‌بار پیش‌­آمده دچار آشوب می‌شود که در این شرایط کاری از دست سرمایه‌گذاران هم ساخته نیست، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه زمان بازار دوباره به بولران «Bull Run» خود باز خواهد گشت و حرکت صعودی بعدی بازار رمزارزها چه زمان آغاز خواهد شد؟

بولران ارز دیجیتال چیست؟ (Bull Run)

بولران (Bull Run) یا بازار صعودی (Bull Market) به قیمت سرمایه یا اوراق بهاداری مثل رمز ارزها یا سهام گفته می‌شود که در یک روند صعودی­ به‌سرعت درحال افزایش است. بولران ارز دیجیتال با بازار سنتی هیچ تفاوتی ندارد. بولران معمولاً با پیش‌بینی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری روی دارایی‌ای که بازدهیِ قابل‌توجهی نسبت به سرمایه اولیه‌شان خواهد داشت، مشخص می‌شود. طی یک روند صعودی در بازار رمزارزها، قیمت‌ها معمولاً رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌­کنند. با نگاه به نمودار تاریخیِ قیمت بیت‌کوین، می‌بینیم که بولران در بیت‌کوین معمولاً در فصل هاوینگ «Halving» اتفاق می‌افتد، که در این جدول زمانی مشاهده می‌کنیم:

 •       ۲۰۱۳: از ۱۰۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار
 •       ۲۰۱۷: از ۱۰۰۰ دلار به ۱۹۰۰۰ دلار
 •       ۲۰۲۱: از ۲۹۰۰۰ دلار به ۶۴۰۰۰ دلار

 شایان ذکر است که معمولاً یک دوره تثبیت (Consolidation) قبل از شروع بولران وجود دارد؛ به این معنی که قیمت یک دارایی معمولاً بعد از یک دوره نوسان تثبیت می‌شود، که می‌تواند نشانۀ روند صعودیِ در شرف وقوع باشد. در این حالت هنوز بولران فعال نشده است.

دلایل مختلفی روند صعودیِ بازار رمز ارزها یا همان بولران ارز دیجیتال را هدایت می‌کنند که شامل موارد زیر هستند:

 1. عرضه و تقاضا: علاقۀ سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌تواند روی تقاضا برای سرمایه‌های رمزارزی تاثیر گذاشته، سبب افزایش یا کاهش قیمت‌ها شود.
 2. احساسات حول اخبار بازار: همکاری‌ها، بولتن‌های خوش‌بینانه، پروژه‌ها یا رونمایی از فناوری‌های جدید که توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند، معمولاً باعث افزایش قیمت یک دارایی می‌شود.
 3. پذیرش نهادهای سازمانی: این عمل نشان‌دهندۀ سودآوری رمزارزها است، که می‌تواند روی کاربران خرده‌فروش نیز به منظور پذیرش بیشتر تاثیر بگذارد.
 4. عوامل اقتصادی و سیاسی: پیشرفت‌های اقتصادی و ثبات سیاسی به پیشبرد در پذیرش رمزارزها و افزایش مشارکت مالی کمک می‌کند.
 5. کمبود سرمایه‌گذاری جایگزین: دارایی‌های کم‌­تحرک یا کم‌بازده معمولاً در زمان‌های عدم اطمینان در بازار کمتر محبوب هستند، که منجر به روی‌آوری به سرمایه‌های پرنوسان، با بازدهیِ بالا مانند رمزارزها می‌شود. با افزایش تقاضا، قیمت رمزارزها نیز به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد.
 6. تورم و نرخ بهره: نرخ بهرۀ بالاتر معمولاً به این معنی است که برای سرمایه‌گذار راحت‌تر است که با پول نقد اضافی خود بر روی دارایی‌های سودآور و پرخطر مانند رمزارز با نقدینگی بالا سرمایه‌گذاری کند.

عوامل مختلف دیگری هم وجود دارد که در نظر گرفتن آن‌ها ممکن است منجر به بولران رمزارزها شود. مجموعه دلایلی که هر دو بازار صعودی و نزولی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در مقایسه با بازار سنتی، رمزارزها هنوز نسبتاً جدید هستند؛ بنابراین پیش‌بینی دقیق زمان بولران می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای سرمایه‌گذاری در NFTها + بهترین پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری

بولران در ارز دیجیتال چه زمانی رخ می‌دهد؟

بولران در ارز دیجیتال می‌تواند در طول سال‌ها به‌صورت پراکنده اتفاق افتد. از آن­جایی که بازار رمزارزها دارای نوسان است، روند صعودی یا نزولی می‌تواند در طول این مدت شکل بگیرد. بسته به بازار، معمولاً انتظار چندین بولران وجود دارد؛ این در حالیست که ممکن است بولران‌ها قبل از وقوع یک حرکت معکوس با پشت‌سرگذاشتن یک دورۀ طولانی بازار نزولی اتفاق بیفتند. مدت زمان یک بولران در رمزارزها بسته به میزان خوش‌بینی و اعتماد سرمایه‌گذاران متفاوت است. هرچه شایعات مثبت در مورد یک دارایی بیشتر باشد، مدت‌زمان بولران آن بیشتر طول می‌کشد. این مدت‌­زمان می‌تواند از یک هفته تا چندین ماه را دربرگیرد، اما بسیار بعید است که یک بولران چندین سال بدون اصلاح ادامه داشته باشد.

بازار رمزارزها به‌خاطر نوساناتش معروف است، به این معنی که قیمت‌ها می‌تواند در این بازار به‌سرعت نوسان داشته باشد. برای مثال، قیمت‌های بیت‌کوین یا اتریوم در طول بولران می‌تواند به‌طور غیرمنتظره و ناگهانی بیش‌ از ۱۰۰ درصد افزایش یابد. درحالی‌که عملکرد قبلی دارایی‌ها ابزاری مناسب برای برنامه‌ریزی در جهت ارائه‌ استراتژی‌های مدیریت ریسک است، ولی شاید بهترین شاخص (Indicator) برای پیش‌بینی یک بولران یا روند صعودی بازار نباشد. بهترین مسیر برای نحوۀ تصمیم‌گیری در سرمایه‌گذاری بستگی به اهداف و میزان ریسک‌پذیری شما دارد.

پیشنهاد مطالعه: بازار گاوی چیست و چگونه از بازار گاوی در حوزه رمز ارزها سود کنیم؟

روند صعودی بازار رمزارزها چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان روند صعودی در بازار رمزارزها می‌تواند به‌طور قابل­ ملاحظه‌ای متفاوت باشد. بعضی از این بولران‌ها ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه طول بکشد، درحالی‌که برخی دیگر می‌تواند برای چندین سال ادامه داشته باشد. عوامل مختلفی تعیین‌کنندۀ مدت‌زمان روند صعودی یا نزولی بازار هستند، ازجمله:

 •   احساسات سرمایه‌گذاران
 •   پذیرش نهادهای سازمانی
 •   رویدادهای فاندامنتالی مهم
 •   نفوذ سیاسی
 •   قانون‌گذاری

به عنوان یک قاعدۀ اصلی، هرقدر احساسات مثبت‌تر باشد، شانس بازار رمزارزها برای حفظ بولران و روند صعودی‌اش در طولانی‌مدت بیشتر خواهد شد. با این حال اصلاح قیمت اجتناب‌ناپذیر است، و قیمت رمزارزها ممکن است قبل از صعود مجدد، کاهش یابد. این وضعیت مسیری غیرعادی نیست و لزوماً نباید به‌عنوان یک شاخص پایان بولران و روند صعودی تفسیر شود.

نحوۀ زمان‌بندی در بازارهای رمزارزی چگونه است؟

زمان‌بندی بازار رمزارزها می‌تواند به دلیل نوسانات سریع قیمتی و غیرقابل پیش‌بینی بودنش، چالش‌برانگیز باشد. از زمانی که بازار رمزارزها به‌طور پیوسته فعال است، درک درست از نحوۀ سازوکارش و واکنش سریع نسبت به آن نیازمند فعالیت زیاد در این حوزه است. بااین‌حال، چندین استراتژی وجود دارد که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای زمان‌بندی موثرتر در بازار ،آن‌ها را به‌کار می‌گیرند.

 1. تحلیل‌های تکنیکال: ارزیابی عملکرد یک دارایی به ­وسیلۀ تجزیه و تحلیل داده‌های آماریِ فعالیت‌هایی مانند حجم معاملات، قیمت عملکرد و نقدینگی بازار روشی کاملاً موثر است. معامله‌گران از این اطلاعات برای شناسایی الگوها و روندها برای زمان‌بندی نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند. تحلیل‌های تکنیکالی برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت یا حتی بلندمدت مناسب هستند.
 2. تحلیل‌های فاندامنتال: تجزیه و تحلیل پتانسیل‌های اساسی یک پروژه یا شرکت، نمایی کلی در رابطه با رشد یک دارایی برای تصمیم‌گیری در مورد ثبات آن و همینطور شرایطش در صنعت یا گسترۀ اقتصادی می‌دهد. تحلیل فاندامنتال بیشتر روی دید بلندمدت یک دارایی به نسبت دورۀ کوتاه­‌مدت آن تمرکز دارد.
 3. تحلیل احساسات: احساسات اجتماعی نقش مهمی در کمک به سرمایه‌گذاران برای داشتن دیدگاهی کلی پیرامون خوش‌بینی‌ها نسبت به یک دارایی دارد.
 4. تحلیل اقتصادی بازار: اطلاعیه‌های نهادهای نظارتی، نظرات رهبران و سیاست‌مداران می‌تواند اطلاعاتی در­مورد جهت بازار ارائه دهد. مشارکت پروژه‌ها یا نوآوری‌های تکنولوژی نیز می‌تواند باعث معکوس شدن روند بازار در کوتاه‌مدت شود.

درحالی‌که عوامل زیادی وجود دارد، بهتر است قبل از ورود به بازار توجه داشته باشیم که هیچ‌گونه دقت صددرصدی برای پیش‌بینی بازار وجود ندارد. با داشتن برنامه‌ای مشخص برای موقعیت‌های ورود و خروج در بازار، مدیریت ریسک می‌تواند بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری مطمئن در نظر گرفته ­شود.

پیشنهاد مطالعه: چارچوب عملی برای راه‌اندازی کسب‌وکار روی بلاکچین!

آیا زمستان رمزارزها به پایان رسیده است؟

آخرین زمستان رمزارزها از ژانویه ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۰ طول کشید. سال ۲۰۲۱ برای بسیاری از رمز ارزها ازجمله بیت‌کوین «BTC» و اتریوم «ETH» زمان بسیار خوبی بود. درحقیقت، ارزش یک بیت‌کوین به بالاتر از ۶۵۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ رسید. بااین­‌حال، سال گذشته قیمت اکثر رمزارزها به حدود نصف کاهش یافت، حجم معاملات در بیشتر صرافی‌ها کم شد، و حتی چندین شرکت مطرح به دلیل بحران نقدینگی سقوط کردند. سقوط بسیاری از صرافی‌ها و پروژه‌ها در این مدت، سبب شد که زمستان رمزارزها از پیش‌بینی‌ها طولانی‌تر شود. البته حدس و گمان‌هایی مبنی بر اینکه ما در شروع یک بولران هستیم وجود دارد. برای مثال، قیمت‌های بیت‌کوین و اتریوم در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۳ توانست بعد از سال پرفراز و نشیب ۲۰۲۲ افزایش قابل‌توجهی داشته باشد. بااین‌حال، هنوز پیش‌بینی این­که بالاخره رکود طولانی‌مدت در بازار رمزارزها به پایان رسیده، سخت است. در اینجا برخی از نظرات کارشناسان آورده شده است:

 • دیوید مارکوس «David Marcus» یکی از خالقانِ دیم «Diem» و مدیر سابق پی‌پال «PayPal» پیش‌بینی می‌کند که زمستان رمزارزها تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.
 • بانک استاندارد چارترد «Standard Chartered» به کاربرانش هشدار داده که زمستان رمزارزها ممکن است با توجه به حادتر شدن مسائل مربوط به نقدینگی و ورشکستگی، تا سال ۲۰۲۳ ادامه یابد.
 • مدیر سرمایه‌گذاری رمزارزی شرکت گرِی اسکیل «Greyscale» گفته است که زمستان رمزارزها به‌طور میانگین چهارسال طول می‌کشد؛ به این معنی که ممکن است بازار رمزارزها تا سال ۲۰۲۶ بهبود نیابد.
 • از نظر تحلیل‌گران بانک «UBS» حجم معاملات آتی بیت‌کوین و اتریوم و بهرۀ باز «Open Interest» آن‌ها در حال تثبیت شدن است.

چه زمانی بولران بعدی بازار ارز دیجیتال شروع می‌شود؟

شایعات و حدس و گمان‌هایی در رابطه با بولران بعدی بیت‌کوین در اینترنت و فضای مجازی درحال پخش‌شدن است. اگرچه هیچ پیش‌بینی مشخصی در رابطه با زمان شروع بولران وجود ندارد، تحلیل‌هایی توسط کارشناسان انجام شده است: 

 • پیتر برنت «Peter Brandt»: در دوبار گذشته که قیمت بیت‌کوین ۱۰ برابر یا بیشتر افزایش یافته، به‌طور متوسط قبل از اینکه وارد این مرحله از روند صعودی‌اش شود، به ۳۳ ماه زمان نیاز داشته است.
 • آنتونی اسکاراموچی «Anthony Scaramucci»، بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری اسکای بریج «SkyBridge» می‌گوید، سال ۲۰۲۳ «سال بهبود» برای بیت‌کوین است و پیش‌بینی نموده که بیت‌کوین می‌تواند در سطوح قیمتی ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلاری در عرض دو الی سه سال آینده معامله شود.

آیا باید قبل از بولران سرمایه‌گذاری کنید؟

بهتر است روی رمزارزها یا سایر دارایی‌ها در زمانی که ارزش آن‌ها کمتر است، سرمایه‌گذاری کنید تا این­که صبر نمایید تا بولران شروع شود. درحالی‌که همۀ ما در تلاش هستیم تا بفهمیم چه زمانی بیت‌کوین یا هر رمزارز دیگری به پایین‌ترین حد خود رسیده است، داده‌های زنجیره‌ای می‌تواند درک بهتری در این رابطه به ما بدهد. به عنوان مثال در بیت‌کوین، داده‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهند که شرایط فعلی بازار شباهت عجیبی با دو چرخۀ اخیر بازار دارد. در نوامبر ۲۰۲۲، بیت‌کوین در پایین‌ترین سطح خود قرار گرفت و با قیمت ۱۵۵۰۰ دلار به ازای هر واحد معامله شد. اگر داده‌ها دقیق باشند، می‌تواند نشان‌دهندۀ این باشد که بازار رمزارزها در حال حاضر وارد چرخۀ صعودی خود شده است. با تمام این تفاسیر، داده‌های زنجیره‌ای نیز می‌تواند برخی نشانه‌ها برای تایید بولران در بازار رمزارزها را ارائه دهد.

 • نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT): همبستگی سرمایۀ بازار رمزارزها و ارزش هر تراکنش بر روی بلاک‌چین برای رسیدن به این­که آیا دارایی دیجیتال بیش از حد یا کمتر از حد ارزش‌گذاری شده است را اندازه‌گیری می‌­کند. نسبت «NVT» بالا ممکن است نشان‌دهندۀ این باشد که دارایی بیش از حد ارزش‌گذاری شده است، و نسبت پایین بدین معناست که دارایی کمتر از حدِ ارزش‌گذاری‌شده می‌ارزد.
 • تراکنش‌های روزانۀ بلاک‌چین: افزایش قابل‌­توجه در تراکنش‌ها می‌تواند نشانگر فعال بودن کوین مورد نظر و تقاضای بالای آن در میان معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران باشد.
 • هش‌ریت (Hash Rate): نرخ هش‌ریت نشان‌دهندۀ تقاضا در بازار است. از این ­رو ماینرها به‌طور فعال قدرت محاسباتی بیشتری را برای ایمن­‌سازی شبکه از طریق استخراج مصرف می‌کنند.
 • آدرس‌های کیف‌پول (Wallet): افزایش تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد کیف‌پول می‌تواند نشان‌دهندۀ پذیرش و استفادۀ بیشتر از بازار رمزارزها باشد.
 • نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی‌اش (MVRV): نرخ بالای MVRV  به این معناست که یک کوین بالاتر از حد ارزش‌گذاری شده‌اش بوده و همین ­طور نرخ پایین آن نشان‌دهندۀ پایین‌تر بودن ارزش یک کوین از حد ارزش واقعی‌اش است.

 درحالی‌که داده‌های زنجیره‌ای، تجزیه و تحلیل‌های عمیق‌تری از فعالیت‌های معاملاتی ارائه می‌دهند، هنوز برای تایید بولران کافی نیستند. احساسات بازار و سایر عوامل خارجی مثل اقتصاد کلان می‌توانند نقش مهمی در این راستا داشته باشند. با فرض اینکه تورم قیمت مصرف‌کننده و نرخ بیکاری بهبود یابد، می‌توانند اعتماد سرمایه‌گذاران را ارتقا بخشند و در نهایت منجر به بولران شوند.

پیشنهاد مطالعه: اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال منتشر شد!

 جمع‌بندی

به طور خلاصه، چه شما درحال معامله باشید و چه سرمایه‌گذاری، باید همواره این را در نظر بگیرید که بازار رمزارزها دارای نوسانات بالا بوده و می‌تواند غیرقابل­ پیش‌بینی باشد. هیچ پاسخ قطعی‌ای در رابطه با زمان‌بندی دقیق بولران بعدی بازار ارز دیجیتال وجود ندارد. اما بررسی کامل و درک روشن از خطرات بازار می‌تواند تفاوتی در بازگشت سرمایه‌تان ایجاد نماید. همیشه دارایی‌های موجود در پرتفوی خود را تنوع ببخشید و تنها روی چیزی که می‌توانید آن را از دست بدهید سرمایه‌گذاری کنید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
1
https://coiniran.com/?p=62147
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x