بحث آزاددیفای

دیفای (defi) چیست و چه کاربردهایی دارد

دیفای (Defi) مخفف عبارت Decentralized-Finance می باشد، که اشاره به تکنولوژی نوین در سرویس ها و خدمات مالی کنونی با استفاده از تکنولوژی نامتمرکز بلاک چین دارد. دیفای (Defi) مخفف Decentralized-Finance است که در تکنولوژی های نوین در حوزه مالی با استفاده از بلاکچین تمرکز دارد

این سرویس های مالی طیف گسترده ای دارد و می تواند از دارایی های دیجیتالی که در دنیای واقعی وجود ندارند گرفته تا قراردادهای هوشمندی باشند باشند که می توانند شامل محصولاتی که در بازارهای مالی باشند را شمل شوند. در این راهنما، در مورد جزئیات دیفای (Defi) بیشتر توضیح خواهیم داد.

سینستیکس (Synthetics) چیست؟

Synthetics یک ابزار یا محصولی مالی است که برای شبیه سازی ابزارهای مالی دیگر به کار برده می شود، درحالیکه ویژگی های کلیدی آنها را تغییر می دهد. کاربرد یک ابزار مالی می تواند از طریق ترکیبی از دیگر ابزارهای مالی قابل ایجاد شود. این ابزارها انعطاف پذیر، کاستومایز شده  می باشند و استفاده از آنها ساده است.

اجازه دهید کارکرد دیفای (Defi) را با یک مثال توضیح دهیم.

فرض کنید دو معامله گر با یکدیگر شرط بستند که قیمت یک دارایی در آینده تغییر خواهد کرد یعنی کاهش یا افزایش خواهد داشت. حال، فرض کنید اگر ارزش در آینده افزایش یابد یک معامله گر سود می کند و دیگری ضرر می کند.

سینستیکس به یک سرمایه گذار اجازه می دهد که نسخه مصنوعی یک دارایی را با دارایی دیگر که مورد قبول پلتفرم است بخرد و سپس آن را به قیمت ثابت در آینده بفروشد. در واقع، در یک پلتفرم سینستیک وقتی یک معامله گر یک دارایی را می خرد، یک فرصت آربیتراژ برای مارکت میکرها ایجاد می شود تا دارایی را در صورت تغییر قیمت بخرند. بنابراین انگیزه کسب سود قیمت دارای سینستیک را به دارایی اصلی مرتبط ی کند.

دلایل علاقه سرمایه گذاران به خرید دارایی سینستیکس:

 • سرمایه گذاری- سینستیکس می تواند منجر به کاهش هزینه های سرمایه گذاری شود. برای مثال، Total Return Swap به عنوان ابزار سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نقدشوندگی- سینستیکس می تواند برای افزایش نقدشوندگی در بازار مورد استفاده قرار بگیرد، هزینه های سرمایه گذاران را کاهش می دهد. می توان از CDS (Credit Default Swap) به منظور پوشش ریسک استفاده کرد.
 • دسترسی به بازار-سینستیکس می تواند از طریق ایجاد مجدد جریان وجه نقد مجازی از طریق ترکیب ابزارهای مالی و مشتقات بازار را برای مشارکت کنندگان باز کند. می توان از CDS به عنوان تقلیدی از یک اوراق قرضه مورد استفاده قرار بگیرد و از آن در بازار باز استفاده کرد.

چرا سیستکیس برای دیفای (Defi) ضروری است؟

سینستیکس می تواند به دیفای (Defi) در چهار زمینه کمک کند.

 • نقدشوندگی-عدم نقدپذیری مشکل دائمی دیفای (Defi) بوده است. بازیگران مختلف، بویژه مارکت میکرها، با انواع مختلف دارایی های رمزنگاری شده سروکار دارند. تعداد ابزارهای مالی در دیفای (Defi) برای مدیریت ریسک محدود است. در اینجا سینستیکس می تواند از طریق محافظت از سود و پوزیشن های پوشش ریسک به دیفای (Defi) کمک کند.
 • حل مشکلات تکنولوژی-قرارداد هوشمند یکی از قطب های دیفای (Defi) است، اما همچنان عبور دارایی ها در بین چندین بلاک چین دشوار است زیرا این فرآیند نیازمند دسترسی مستقیم به دارایی ها در همه پلتفرم ها است. این ارتباطات بین چینی محدودیت شدید در دسترسی به دارایی را در یک صرافی نامتمرکز ایجاد می کند. سینستیکس اجازه دسترسی مستقیم به دارایی ها را به معامله گران می دهد، بنابراین موانع تکنولوژی را رفع می کند.
 • مقیاس پذیری دارایی-ارتباط دارایی های واقعی مثل ارزهای فیات، طلا و غیره به بلاک چین در یک محیط قابل اطمینان همواره یکی از بزرگترین چالش های دیفای (Defi) بوده است. تاکنون، سکه های پایداری مثل اتر این نقش را بر عهده داشتند که در این مواقع پول فیات وثیقه بود. اگرچه، یک خریداری که دارای دارایی های سینستیکس است می تواند بدون در اختیار داشتن واقعی پول فیات با آن معامله کند. بنابراین به طور مستقیم در معرض ریسک بازار قرار ندارد. درنتیجه، سینستیکس یک مکانیزم انعطاف پذیر برای کمک به مقیاس پذیری دارایی ها در فضای دیفای (Defi) است.
 • مشارکت بالاتر-علاوه بر مقیاس پذیری دارایی، یکی دیگر از مواقعی است که سینیتیکس به طور مستقیم در مشارکت سرمایه گذاران مؤثر است. در فایننس قدیمی، سینستیکس فقط در اختیار سرمایه گذاران بزرگ و پیچیده قرار داشت، و به آنها اجازه می داد تا مدیریت ریسک پیچیده تری داشته باشند. در مقابل، قراردادهای هوشمند براساس پلتفرم بلاک چین با ابزارهای fintech توانسته سرمایه گذاران کوچک را جذب کند.

دارایی های سینستیکس دیفای (Defi) به کاربر اجازه می دهند تا در هر بازاری با یک price feed مشارکت کنند. یعنی دسترسی محدود به مشارکت کنندگان یک واحد متمرکز نیست. هر شخصی می تواند تا جائیکه قیمت بازار عمومی است صاحب دارایی سینستیکس شود.

کاربردهای سینستیکس:

در فضای دیفای (Defi) ابزارهای سینستیکس مختلفی وجود دارند. درحالیکه برخی مشابه نمونه مالی متمرکز خود هستند، برخی دیگر مخصوص فضای دیفای (Defi) است.

این ابزارهای سینستیکس شامل ابزارهایی برای مدیریت دارایی، آنالیز، اجاره/قرض رمزارز، معامله مارجین، صرافی های نامتمرکز، زیرساخت دیفای (Defi) و Dev Tooling، بیمه، بازار، مشتقات، استیکینگ، توکن سازی دارایی ها، تراکنش ها، سکه های پایداروغیره است.

در اینجا در مورد این ابزارها توضیح خواهیم داد. به خاطر داشته باشید که برخی از این ابزارها اگرچه در گروههای مختلف قرار دارند می توانند عملکرد دو یا چندگانه داشته باشد.

ابزار ۱: اجاره/قرض رمزارز:

فضای قرض دادن رمزارز بشدت در حال گسترش است. بنابراین، در این قسمت متمرکز می شویم.

پلتفرم اجاره دیفای (Defi) برای کاربران و بیزینس ها بدون هیچ واسطه ای وام فرآهم می کند، درحالیکه پروتکل های اجاره به هر مشارکت کننده ای اجازه می دهد تا از سکه های رمزارز و پایدار سود دریافت کنند.

اتریوم و EOS بر بازار اجاره دیفای (Defi) مسلط هستند. درحالیکه بیشتر اپ های دیفای (Defi) بر روی اتریوم ساخته شده است، EOS دارای بالاترین مقدار بلاک شده در بلاک چین است.  از آنجائیکه دارایی های دیجیتالی دارای نوسان بالایی هستند، این پلتفرم اجاره به طور متوسط ۱۵۰ درصد وثیقه نیاز دارد.

نرخ قرض دادن و قرض گرفتن در آمریکا حدود ۲ تا ۳ درصد است. اما این نرخ در فضای دیفای (Defi) بالاتر است. نرخ قرض گرفتن در USDC 6 تا ۱۰ درصد و نرخ قرض گرفتن Dai commanding بیش از ۱۷.۵ درصد است.

پلتفرم های قرض دادن-قرض گرفتن و پروتکل ها مزایای متنوعی برای مشارکت کنندگان بازار دارند.

برای قرض گیرنده:

 1. توانایی فروش یک دارایی: یک قرض گیرنده می تواند یک دارایی را بخرد و بلافاصله آن را در صرافی دیگر با سکه رمزنگاری دیگر بفروشد. این فرآیند شبیه معامله مارجین در صرافی متمرکز است و همچنین قابلیت اجرای معامله مارجین در پلتفرم هایی که از آن پشتیبانی نمی کنند را نیز مهیا کرده است.
 2. قرض گرفتن: قرض گیرنده ممکن است تصمیم بگیرد تا به طور موقت یک توکن قرض بگیرد تا بتواند قدرت ویژه ای در بلاک چین بیابد.

برای قرض دهنده:

 • پاداش سرمایه گذاری طولانی مدت: یک سرمایه گذار طولانی مدت می تواند مقداری اضافی از سود حاصل از دارایی قرض داده شده را علاوه بر افایش ارزش سرمایه ناشی از نگهداری آن بدست آورد.
 • موقعیت های درآمدی حاصل از سکه های پایدار: ناشران سکه پایدار این شانس را دارند تا از طریق توزیع بخشی از درآمدهای خود توجه ها را به خود جلب کنند. این درآمدها ناشی از نرخ بهره شناور ایجاد شده از سپرده بانکی برای افرادیکه از طریق این پلتفرم های نامتمرکز از موجودی در گردش حمایت کرده اند ارسال می شود.
 • برای هر دو. این کار باعث ایجاد فرصت آربیتراژ در پلتفرم های مختلف می شود. یک فرصت آربیتراژ وجود دارد اگر نرخ قرض گرفتن کمتر از نرخ قرض دادن باشد.

 

 1. آربیتراژ بین DEX و CEX. یک کاربر، که به کردیت دلاری (یا هر ارز فیات دیگر) دسترسی دارد، می تواند وام دلاری با نرخ کمتر از DEX بگیرد، آن را در CEX با یک سکه رمزنگاری شده معامله کند و آن را به DEX قرض دهد و سود کسب کند. اغلب، یک پلتفرم که دارای محدودی های KYC بیشتری است این موقعیت را فرآهم می کند. اگرچه، تقاضای ناکافی، گروههای متقابل و ریسک های خاص پلتفرم وجود دارد.
 2. Arbitrage between DEXs:

احتمال بروز این فرصت بسیار کم است زیرا نرخ قرض دادن و گرفتن گسترده است. به منظور کسب سود، دو وام باید شامل پارامترهای مشابه باشند مثلاً طول مدت و تاریخ سررسید. ریسک شامل محیط شبکه متفاوت، نرخ تورم، تغییر قیمت و اختیاری بودن، پیش پرداخت و نقدشوندگی است.

قرض دادن رمزارز نسبت به سایر محصولات مالی قدیمی دارای مزیت هایی است:

 • شفافیت در انتقال سرمایه و قراردادهای هوشمند
 • کارایی قیمتی از آنجائیکه قیمت در معرض تقاضای بازار است
 • دسترسی بسیار راحتتر برای کاربران
 • پلتفرم عالی، سرعت و انعطاف در قرض دادن/گرفتن
 • مقاوم در برابر سانسور و تغییر پذیری

البته این روش دارای معایبی نیز می باشد:

 • ریسک قراردادهای هوشمند جایگزین ریسک counterparty قرض دادن در سیستم قدیمی است.
 • محدودیت نقدپذیری پائین برای قرض دهنده/گیرنده در نرخ بهره کنونی بدون تأثیر محسوس بر نرخ بهره تعادلی

مثال ها:

مثالی از پلتفرم ها و پروتکل های بدون ناظر شامل Dharma، Compound، Maker، Nuo Network، dYdX، Fulcrum، ETHLend و غیره است. BlockFi و Nexo مثال هایی از پلتفرم های باناظر هستند. MakerDAO، Dharma و Compound حدود ۸۰ درصد از کل اتریوم در پلتفرم های دیفای (Defi) را نشان می دهند.

Dharma

Dharma یک پلتفرم نیمه متمرکز قرض دهنده/گیرنده p2p براساس اتریوم است. این پلتفرم  از DAI، ETH، USDC به عنوان وثیقه می پذیرد. متوسط نرخ تضمین ۲۱۰ درصد است. نرخ بهره برای هر سکه متفاوت است.

Dharma به کاربران اجازه می دهد تا به مدت ۹۰ روز با نرخ ثابت سکه قرض بدهند/بگیرند. نرخ بهره به صورت دستی توسط تیم تعیین می شود. یک نکته مهم در اینجا این است که حتی اگر یک قرض گیرنده بدهی را قبل از ۹۰ روز بپردازد، باید کل بهره ۹۰ روز را بدهد.

معامله گران در Dharma به صورت دستی کنترل می شوند از آنجائیکه این سیستم بدون ناظر است. یک کاربر درخواست قرض دادن دارایی خود را ارائه می دهد سپس منتظر قرض گیرنده ای که دارای شرایط این معامله باشد می ماند. این پلتفرم یک پلتفرم مستقیم محسوب می شود که در آن قرض دهنده و قرض گیرنده به طور مستقیم به یکدیگر متصل می شوند.

 Compound:

Compound یک پروتکل براساس اتریوم برای توکن های مختلف است. این پلتفرم از توکن های BAT، DAI، ETH، USDC، REP، ZRX پشتیبانی می کند. هر بازار دارایی به cToken یا Cbat وصل است که نقش یک توکن واسطه را دارد. این پلتفرم یک استخر p2p است. برخلاف Dharma، نرخ بهره در اینجا ثابت نیست و این نرخ براساس وضعیت بازار تغییر می کند. نرخ بهره زمانی افزایش می یابد که تقاضای قرض گیرنده ها بالاتر باشد و در صورت کاهش تقاضا آنها نرخ بهره نیز کاهش می یابد. نرخ قرض دادن همیشه کمتر از نرخ قرض گرفتن است تا نقدپذیری افزایش یابد.

تابع برداشت در این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا cToken ها را به دارایی اولیه تبدیل کنند، مثلاً Cbat به DAI یا اتریوم. نرخ بهره طی زمان مرکب می شود زیرا در سطح بلاک انجام شده است. نرخ وثیقه ۴۰۰ درصد است.

Maker

سکه پایدار Maker’s Dai احتمالاً یکی از معروف ترین و پرکاربردترین سینستیکس در decentralised-finance است.

این پلتفرم از توکن های  DAI و ETH حمایت می کند. همچنین، به یک کاربر اجازه می دهد که DAI قرض بگیرد. DAI منجر می شوذ که یک نرخ بهره ثابت به دلار را حفظ شود که از طریق قرار دادن توکن ETH به عنوان تضمین در CDP (Collateralized Debt Position) صورت می گیرد. نرخ وام در این پلتفرم بالای ۱۵۰ درصد در ابتدا و در کل حدود ۴۸۰ درصد است. مکانیزم های مختلفی برای وجه تضمین سکه های پایدار به منظور حفاظت از نرخ بهره ثابت آن در مقابل پول فیات وجود دارد.

برخلاف مدل P2P که سکه های موجود انتقال داده شده اند، در اینجا، پروتکل سکه ها را از reserve pool  ها منتشر می کنند. توکن Maker (MKR) کاربران را قادر می سازد تا از طریق governance fee ها در کسب سود سهیم شوند که کارکردی مشابه نرخ بهره در شبکه دارد.

پلتفرم Maker قصد دارد قرض دهندگان را قادر سازد تا از دارایی های مختلف به منظور وجه تضمین استفاده کنند و از این طریق نوسانات مربوط به یک دارایی را پوشش دهند. این پلتفرم حدود ۴۰۳.۹۲ میلیون دلار را بلوکه کرده است.

ابزار دوم: مشتقات دیفای (Defi)

مشتقه یک قرارداد مالی بین دو و یا تعداد بیشتری می باشد که ارزش آن وابسته به یک واحد دیگر است. این واحد می تواند یک دارایی، نرخ بهره یا شاخص و همچنین اوراق قرضه و کالا باشد. مشتقات در دیفای (Defi) دارای انعطاف بالایی در دارایی ها و پلتفرم های مختلفی هستند. قراردادهای هوشمند می توانند قراردادهای مشتقات توکن شده را منتشر کنند که به صورت اتوماتیک منتشر می شوند.

مشتقات دارای دو هدف اساسی هستند:

 • برای حفاظت از نوسانات قیمت در آینده با استفاده از یک قرارداد خرید یک کالا در آینده با قیمت ثابت
 • برای کسب سود از طریق شرط بندی روی قیمت یک دارایی در آینده

چهار مورد مشتقات وجود دارد:

 • Future: در اینجا یک خریدار باید یک دارایی را با نرخ تعیین شده در یک زمان مشخص در آینده بخرد. این مشتقات در صرافی ها معامله می شوند.
 • Forward: مشابه مورد قبل است با این تفاوت که انعطاف بالایی دارد و دارای ویژگی هایی است که آن را برای هر دو طرف مناسب کرده است.
 • Option: در اینجا یک خریدار این حق را دارد که یک دارایی را در قیمت ثابت بخرد یا بفروشد، اما مجبور به انجام معامله نیست.
 • Swap: این قراردادها به هر دو طرف اجازه می دهد تا یک جریان نقدی را با یک جریان نقدی دیگر مبادله کنند. معمولاً این قرارداد بین جریان ثابت و شناور صورت می گیرد. این swap معمولاً بین نرخ بهره و سکه های رمزارز است.

در فضای دیفای (Defi) ، مشتقات Future برای معامله گران ضروری است تا بتوانند ریسک پوزیشن خود را پوشش دهند و از نوسانات قیمت رمزارز در امان بمانند. مشتقات مختلف به معامله گران اجازه می دهند تا از نوسانات قیمتی بیت کوین و آلت کوین های مهم سود کسب کنند. اما این استراتژی بسیار ریسکی است زیرا فقط در شرایط رونق بازار پاسخگو است.

استراتژی دیگر Shorting است. یک معامله گر دارایی را از صرافی یا کارگزای قرض می کند، سپس آن را در یک بازار دیگر به فروش می رساند. با کاهش قیمت دارایی، قرض گیرنده دوباره دارایی را با قیمت کمتر می خرد و سود کسب می کند. آنها باید بخش کوچکی از سود را به قرض دهنده بدهند.

مثال ها:

صرافی هایی مثل لجرایکس از اکتبر ۲۰۱۷ از سوآپ و آپشن ها پشتیبانی کرد. Bakkt یکی دیگر از پلتفرم هایی است که future بیت کوین ارائه می دهد. صرافی های رمزارز بزرگی مثل OKEx،  قراردادهای future و swap ارائه می دهند. Daxia، Set Protocol، Synthetix و UMA در این گروه هستند. اجازه دهید به دو مورد از این پروژه ها بپردازیم:

Synthetix:

Synthetix یک ناشر چند-لایه پلتفرم، انواع وثیقه و صرافی می باشد که به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های سینستیک مختلف را ضرب کنند، که شامل پول فیات، رمزارز و مشتقات می باشد. این پلتفرم معاملاتی Peer-to-contract می باشد. توکن های Synths بیش از ۲۰ دارایی مختلف مثل بیت کوین، دلار آمریکا، طلا، TESLA و AAPL در بلاک چین اتریوم ارائه می دهد.

یک کاربر وثیقه ای به شکل توکن های SNX قرار می دهد تا یک دارایی سینستیکس ایجاد کند. او سپس می تواند یک دارایی سینستیکس را مبادله یا سوآپ کند. هیچ گروه مقابلی در اینجا به صورت مستقیم درگیر نیستند.

Synthetix از مکانیزم pooled collateral استفاده می کند، صاحبان SNX جمعاً ریسک counterparty از آپشن های سینستیکس کاربران را بر عهده می گیرند.

UMA:

UMA یک پلتفرم نامتمرکز قرارداد مالی است که به Total Return Swaps در اتریوم اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از دارایی ها را به صورت ساختگی ارائه دهند.

پروتکل open-source مربوط به  UMAبه طرفین اجازه می دهد تا قرارداد هوشمند خود را از نظر بخش اقتصادی، نیازمندیهای مارجین و فسخ قرارداد شخصی سازی کنند. اما این قراردادها توسط مشوق های اقتصادی ایمن شده اند. همچنین، نیاز به price feed oracle دارد تا قیمت کنونی دارایی را برگرداند.

مثال های اجرای پروتکل UMA توکن USStocks ERC20 می باشد، که بیانگر شاخص U.S. S&P 500 می باشد و در DDEX (یک صرافی نامتمرکز واقع در پکن) قابل معامله است. این فرآیند براساس وثیقه سازی یک سمت قرارداد UMA و سپس توکن سازی اکانت مارجین انجام می شود. نتیجه آن یک مالکیت مصنوعی از پوزیشن خرید آن قرارداد می شود.

مشتقات Crypto-native:

اسکوپ طراحی مشتقات در فضای دیفای (Defi) گسترده است. درحالیکه بسیاری از ابزارهای مشتقه رایج در فضای دیفای (Defi) قابل اجرا هستند، فضای بکر بسیاری برای مشتقات crypto-native باقی مانده است. این قراردادهای مشتقات در بازار مالی سنتی وجود نداشته اند. اجازه دهید نگاهی به تعدادی از مشتقات این گروه بیاندازیم.

Hash-Power Swaps:

در اینجا یک ماینر بخشی از ظرفیت استخراج خود را در قبال پول نقد به یک خریدار می فروشد (مثل صندوق ها). این فرآیند یک جریان ثابت درآمدی برای ماینر به همراه دارد که به قیمت دارایی مورد نظر بستگی ندارد. همچنین، با این کار صندوق ها می توانند بدون درگیری با خرید ابزارهای استخراج رمزارز با دارایی رمزنگاری سر و کار داشته باشند. به این مشتقه Hash-power swap گفته می شود و توسط BitOoda از طریق قرارداد فیزیکی Hash-Power Weekly Extendable ارائه می شود.

Electricity Futures:

Electricity Futures نیز می توانند در فضای دیفای (Defi) ارائه شوند. این مشتقه تاکنون در بورس کالا سنتی در دسترس بود. در اینجا ماینر وارد قراردادهای future می شود تا بتواند الکتریسیته را با قیمت ثابت در زمان مشخص در آینده بخرد. این فرآیند ماینرها را قادر می سازد تا از ریسک افزایش قیمت الکتریسیته که منجر به استخراج غیر سودمند می شود در امان باشند. به عبارت دیگر، ماینرها هزینه الکتریسیته خود را ثابت می کنند.

مشتقات دیگری نیز مثل stability fee swap، Airdroptions و Slashing Penalty Swaps وجود دارد.

ابزارهای مدیریت دارایی-کیف پول های دیفای (Defi)

ابزارهای مدیریت دارایی مثل یک ناظر عمل می کنند اما در واقع یک واحد ویژه مالی هستند که از دارایی مالی کاربر محافظت می کنند و در معاملات سنتی یا سرویس های بانکی وجود ندارشته اند. در فضای دیفای (Defi)، ابزار مدیریت دارایی شامل کیف پول، اپ ها و داشبوردها برای مدیریت دارایی های کاربر می شود.

درگاه رمزنگاری شده از طریق Web 3.0 ارتباط برقرار می کند و باید ایمن، شهودی و در دسترس هر کاربری در سراسر جهان باشد، و کنترل کامل به کاربر دهد. بنابراین، ابزارهای مدیریت دارایی، مثل کیف پول های بدون ناظر در پیشرفت web 3.0 ضروری هستند.

برای یک سرمایه گذار جدید، فرآیند بسیار پیچیده بود (تنظیم کیف پول، یافتن صرافی، توزیع دارایی به منظور عدم تمرکز، کنترل آنها از طریق چندین پلتفرم و غیره). بنابراین، ابزارهای مدیریت دارایی رمزنگاری ایجاد شدند تا موانع تکنیکی را از راه بردارند.

در چند سال اخیر، شاهد پیشرفت شدید در کیف های پول و دیگر ابزارهای مدیریت دارایی از نظر در دسترس بودن، ویژگی ها و امنیت، جذب سرمایه گذار بویژه سرمایه گذار خرد تا ۴۰۰ بیلیون دلار بودیم.

مثال ها:

مثال هایی از کیف پول دیفای (Defi) شامل MetaMask, Brave, Coinbase Wallet, Burner Wallet, MyEtherWallet, Abra, InstaDapp, Trust Wallet, Argent Wallet, Gnosis Safe و غیره می باشد.

Abra:

Abra یکی از قدیمی ترین سینستیکس ها در فضای رمزنگاری است. این کیف پول به عنوان یک کیف پول رمزنگاری شروع به کار کرد، Abra به شما اجازه نمی دهد تا در رمزارزها و دارایی های معمولی مثل سهام و ETF ها سرمایه گذاری کنید. این کیف پول همچنین مدیریت سبد را نیز در اپ موبایل ارائه می دهد.

وقتی یک کاربر در کیف پول Abra سپرده گذاری می کند، سرمایه به سرعت به بیت کوین تبدیل می شود و به صورت ارزش دلاری در اپ Abra نمایش داده می شود. Abra می تواند این کار را از طریق حفظ پگ بیت کوین/دلار انجام دهد، که تضمین می کند که یک کاربر می تواند ارزش اولیه را جبران کند، صرف نظر از نوسانات قیمتی بیت کوین یا دلار. این یعنی Abra می تواند یک سکه پایدار crypto-collateralized ایجاد کند.

همچنین، ابزار دیفای (Defi) بسرعت بر علیه ریسک مبارزه می کند. بنابراین، می تواند معاملات در هر زمانی را بپذیرد. وقتی کیف پول خود را در Abra شارژ می کنید، به صورت مؤثر موقعیت فروش  در بیت کوین می گیرید و در دارایی هج شده پوزیشن خرید می گیرید. بنابراین Abra برعکس عمل می کند ( موقعیت خرید در بیت کوین و فروش در دارایی هج شده).

InstaDApp:

InstaDApp یک کیف پول قرارداد هوشمند نامتمرکز ساخته شده در پروتکل MakerDAO است و نیاز به یک  Ethereum web 3.0مثل Metamask، Coinbase Wallet، TrustWallet و غیره دارد تا بتواند با پرتال InstaDApp در ارتباط باشد. همچنین، باید برای پرداخت هزینه بنزین در طول معاملات اتریوم داشته باشید.

این کیف پول به شما کمک می کند تا دارایی براساس بلاک چین خود را مدیریت کنید و آن را به طور کامل با یک رویکرد غیر ناظری آنالیز کنید. این اپ  تمام دارایی های شما را در پروتکل های مختلف مدیریت می کند.

این کیف پول اجازه می دهد تا بتوانید بر دارایی خود تسلط داشته باشید، قرض بدهید و بگیرید، موقعیت فروش و یا تبدیل وام بگیرید. می توانید از بازده های الگوریتمی مختلفی در مورد دارایی که قرض داده اید بهره مند شوید. در InstaDApp امکان تبدیل پوزیشن بین پروتکل ها نیز وجود دارد.

Open Zeppelin به عنوان یک شرکت حسابرسی برای این ابزار محسوب می شود.

بیمه :دیفای (Defi)

کاربران تجربه از دست دادن سرمایه رمزنگاری از طریق هک صرافی، رمز اختصاصی و اشتباه در انتقالات رمزارز را داشته اند و از آنجائیکه ذات معامله نامتمرکز است بازیابی سرمایه و امنیت کاربر مشکل ساز است، برخلاف بانک ها و شرکت های کردیت کارت. بنابراین، بیمه دیفای (Defi) دارای یک نقش اساسی در محافظت از سرمایه کاربر است. این ویژگی، منجر به جذب سرمایه گذار در فضای دیفای (Defi) شده است.

پروتکل بیمه دیفای (Defi) به کاربران اجازه می دهد تا نقش بیمه ای در قراردادهای هوشمند، صندوق ها، یا هر دارایی دیجیتالی دیگر از طریق جذب سرمایه های شخصی داشته باشد. از آنجائیکه فضای بیمه رمزارز کوچک است، بازار دست نخورده است و با افزایش تقاضا، کاربردهای بیشتری در آینده بوجود خواهد آمد.

مثال ها:

مثال های دیفای (Defi) شامل Nexus Mutual، Ethersc، Cdx و غیره است. اجازه دهید مثالی را بررسی کنیم.

Nexus Mutual:

این یک پروتکل بیمه ای نامتمرکز براساس اتریوم است که از یک استخر تقسیم ریسک استفاده می کند و به هر شخص اجازه می دهد تا یک بیمه بخرد یا سرمایه به استخر اضافه کند. اعضای آن  مالک استخر هستند.

در Nexus Mutual، هر شخصی می تواند اتریوم در شبکه قرار دهد و در مقابل توکن NXM دریافت کند. سپس با استفاده از این توکن، می تواند به بررسی ادعا، مدیریت ریسک و غیره بپردازد.

اولین محصول بیمه ای mutual یک قرارداد هوشمند است که برای خرید محافظ برای قراردادهای value storing به کار می رود (که در دیفای (Defi) و TVL وجود دارد). به منظور شروع بررسی ادعاها، سرمایه ای حداقلی به میزان ۱۲۰۰۰ اتر باید بلوکه شده باشد.

نتیجه گیری:

سینستیکس ابزارهای هیجان انگیزی هستند که دارای ظرفیت های پنهانی می باشند. اگرچه، ریسک هایی نیز وجود دارد همانطور که در مورد ابزارهای رایج وجود داشته است.

اما بی شک سینستیکس جزء اصلی برای پیشرفت فضای دیفای (Defi) است. همچنان در مراحل ابتدائی قرار دارد و درنتیجه هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. سینستیکس دیفای (Defi) باید توسط توسعه دهندگان و متخصصان مالی هر چه بیشتر توسعه داده شود.

https://coiniran.com/?p=37113
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x