امین محقق | 2016.09.15

آموزش استخراج بیت کوین (bitcoin mining) به صورت گام به گام

شبکه بیت کوین این تلاش استخراج کنندگان را که قدرت محاسباتی مورد نیاز را تامین کرده اند، با دادن بیت کوین به ایشان جبران می کند. این پاداش به شکل بیت کوین های تازه صادر شده و نیز اجرت نقل و انتقالات پرداخت می شود. هرچه قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، سهم شما از پاداش هم بیشتر می شود.با کوین ایران با آموزش استخراج بیت کوین همراه باشید.

استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

هدف بیتکوین (همانطور که توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق باهوش آن در نظر گرفته شده است) ارائه روشی برای مبادله “ارزهای رمزنگاری شده” یا “دیجی ارزهایی” است که دارای ارزش هستند و به صورت آنلاین و بدون اتکا به واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها تبادل می شوند. در عوض، عمل ثبت و حفظ نقل و انتقالات، در یک بلاکچین (blockchain) به صورت نامتمرکز صورت می‌گیرد. بلاکچبن یک دفترکل است که همواره رو به گسترش بوده و تاریخ نقل و انتقالات مالی تمامی بیتکوین‌های در گردش را نگهداری می کند. این دفتر کل نه در یک جا، بلکه بر روی هزاران ماشین در شبکه بیتکوین سوار است. اما اگر هیچ قدرت مرکزی وجود ندارد، پس چه کسی معلوم می‌کند که نقل و انتقالات معتبر هستند و باید به بلاکچین اضافه شوند؟ و چگونه می‌توان تضمین کرد که با این سیستم بازی نشود (برای مثال یک بیتکوین دوبار خرج نشود)؟ پاسخ، “استخراج” یا “mining” است.

هر ده دقیقه کامپیوترهای استخراج چندصد نقل و انتقال بیتکوین را (در قالب یک بلاک) جمع‌آوری کرده و آن ها را به یک معمای ریاضی تبدیل می‌کنند. اولین استخراج کننده ای که راه حل را پیدا کند، آن را به دیگران در شبکه اعلام می‌کند. سپس سایر استخراج‌کنندگان کنترل می‌کنند که آیا فرستنده ی وجوهات مالی حق خرج کردن پول را دارد یا خیر و آیا راه حل معما درست است. اگر تعداد کافی از ایشان تایید کنند، بلاک به صورت رمزی به دفترکل اضافه شده و استخراج کنندگان به سراغ مجموعه بعدی نقل و انتقالات می‌روند. (اصطلاح بلاک‌چین یا زنجیره بلاک‌ها از همین‌جا می‌آید.)

استخراج‌کننده‌ای که راه حل را بیابد ۱۲٫۵ بیتکوین پاداش می‌گیرد (البته پاداش در زمان نوشته شدن این مقاله ۲۵بیتکوین بوده)، اما تنها بعد از اینکه ۹۹ بلاک دیگر به دفتر کل اضافه شده باشند. تمام اینها به استخراج‌کننده انگیزه می‌دهد تا در سیستم و اعتبار دادن به نقل و انتقالات مشارکت کند. اجبار استخراج‌کنندگان به حل معماها برای اضافه شدن به دفترکل، سیستم را در مقابل خرج دوباره یک بیتکوین (سارقین بانک دیجیتالی که نیاز به نوشتن دوباره بلاک‌چین‌ها دارند) مصون نگاه می‌دارد زیرا برای انجام چنین کاری آن ها باید بیشتر از نیمی از ظرفیت حل معمای شبکه (یا قدرت شبکه یا قدرت هش) را در کنترل خود داشته باشند. این حمله پنجاه و یک درصدی گران و ناممکن خواهد بود: استخراج‌کنندگان بیتکوین اکنون ۱۳۰۰۰ برابر بیشتر از پانصد ابرکامپیوتر بزرگ جهان قدرت محاسباتی (number-crunching) دارند.

این سیستم اگرچه هوشمندانه است اما ضعف‌هایی هم دارد. یکی از این ضعف‌ها امکان ایجاد اتحاد و تبانی است. امروزه اغلب استخراج‌های قدرتمند توسط «استخرها» انجام می‌شود و اکثرا برای استحراج بیت کوین به یک استخر استخراج ملحق می شوند؛ یعنی توسط گروه‌های بزرگی از استخراج‌کنندگان که قدرت محاسباتی خود را با هم ترکیب کرده تا شانس بردن پاداش را برای خود افزایش دهند. همچنانکه استخر‌های استخراج بزرگتر می‌شوند، ممکن است یکی از آنها بتواند توانمندی کافی برای حمله ی پنجاه و یک درصدی را پیدا کند. در واقع، در ماه ژوئن ۲۰۱۴، یک استخر به نامGHash.IO  آنچنان قدرتمند شد که نزدیک بود به این سطح برسد. این امر باعث شد برخی از افراد بطور داوطلبانه به استخر دیگری بروند تا قدرت این استخر کاهش یابد.

اگر بهای بیتکوین سقوط کند، یک تبانی آزادی عمل بیشتری می‌یابد: برخی از استخراج‌کنندگان کار را رها می‌کنند، چون پاداش استخراج دیگر هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد. برخی نگران هستند که استخراج در چند کشور معدود که در آنجا برق ارزان است مانند چین، متمرکز شود و اجازه دهد که یک حکومت خصمانه کنترل بیتکوین‌ها را به دست گیرد. دیگران پیش‌بینی می‌کنند که استخراج به یک شکل مونوپولی پایان یابد، یعنی نقطه مقابل سیستم نامتمرکزی که آقای ناکاموتو ایجاد کرده است.

بروزرسانی: اما امروزه بعد از گذشت بیش از ۲ سال از زمان نوشته شدن این مقاله می بینیم که نه تنها بیتکوین در انحصار کشور خاصی نیست، بلکه محبوبیت آن و در نتیجه قیمت آن بطور روزافزون در حال افزایش است.

گام اول- بهترین سخت افزار استخراج بیت کوین را تهیه کنید

در برخی موارد، ممکن است لازم شود که سخت افزار استخراج را خریداری کنید. امروزه، شما می توانید اغلب این سخت افزارها را از آمازون خریداری کنید. همچنین می تواند این را از چارت‌های بیت کوین چک کنید. bitcoin mining

چگونه استخراج بیت کوین (bitcoin mining) را شروع کنیم؟

برای شروع به استخراج باید اول سخت افزار استخراج بیت کوین داشته باشید. در روزهایی که بیت کوین تازه آمده بود، می شد با سی پی یوی کامپیوتر (CPU Mining) خودتان یا بایک کارت پردازشگر ویدئوی (GPU Mining) سرعت بالا استخراج کرد. اما امروزه این دیگر ممکن نیست. چیپ‌های ASIC مخصوص بیت کوین قدرت اجرای صدبرابر بیشتر از سیستم های قدیمی تر است و در صنعت استخراج بیت کوین حاکم هستند.

استخراج بیت کوین با دستگاه ضعیف تر باعث می شود هزینه برق شما بیشتر از درآمد حاصل از استخراج باشد. پس مهم است که بیت کوین را با بهترین سخت افزار بیت کوین که مخصوصا برای این منظور ساخته شده، استخراج کنید. چند شرکت مانند Avalon و Antminer سیستم های عالی برای استخراج بیت کوین ارائه می دهند.

خدمات استخراج ابری بیت کوین: bitcoin mining

راه حل دیگر این است که قرارداد استخراج ابری بیت کوین را خریداری کنید. این کار را برای شما بسیار آسان می سازد اما به این قیمت که کنترل واقعی روی سخت افزار نخواهید داشت.

اعتبار خدمات استخراج ابری که در اینجا فهرست شده است، تایید و تضمین نمی شود، زیرا تعداد زیادی از سرویس های استخراج ابری بیت کوین تقلبی وجود دارد.

Hashflare :  این سرویس قراردادهای استخراج SHA-256 با قیمت ۱٫۶۰ دلار در ازای گیگاهش بر ثانیه ارائه می دهد. پول های از نوع SHA-256 سودآورتری برای استخراج هستند با این حال، پرداخت همچنان به بیت کوین است. مشتریان باید دست کم ۱۰ گیگا هش بر ثانیه بخرند.

Genesis Mining: : این سرویس بزرگترین عرضه کننده استخراج ابری بیت کوین است. از کد mWpwy4  استفاده کنید تا ۲٫۵ درصد تخفیف بگیرید. این سرویس سه گزینه برای استخراج ابری بیت کوین به شما ارائه می دهد: ۱۰۰ گیگاهش بر ثانیه (۲۶ دلار  با قرارداد ادئمی)، ۲۰۰۰ گیگاهش بر ثانیه (۴۹۹ دلار با قرارداد دائمی)، و ۱۰۰۰۰ گیگا هش (۲۴۰۰ دلار با قرارداد دائمی). این گزینه ها به ترتیب ۰٫۲۶ دلار، ۰٫۲۵ دلار و .۲۴ دلار برای هر گیگاهش بر ثانیه هزینه خواهند داشت.

Minergate : هم استخر ارائه می دهد و استخراج ترکیبی و سرویس های استخراج ابری برای بیت کوین

Hashnest : این شرکت توسط Bitmain اداره می شود.

مقایسه سخت افزار استخراج بیت کوین:

در حال حاضر بنا بر قیمت در ازای هش و کارآیی الکتریکی، بهترین سخت افزار های استخراج به صورت زیر است:

AntMiner S9

دستگاه استخراج بیت کوین - Antminer-s9

Advertised Capacity

۱۱٫۸۵ Th/s

Power Efficiency

۰٫۲۵ W/Gh

Weight

۵٫۵ kg

Guide

Yes

Price

$۱۳۸۲

AntMiner S7 Bitcoin Miner

AntMiner S7

سخت افزار بیت کوین - AntMiner S7

Advertised Capacity

۴٫۷۳ Th/s

Power Efficiency

۰٫۲۵ W/Gh

Weight

۸٫۸ pounds

Guide

Yes

Price

$۴۷۹٫۹۵

AntMiner S7 Bitcoin Miner

بیت کوین کسب شده در یک ماه

۰٫۱۶۶۵

Avalon6

سخت افزار استخراج بیت کوین Avalon6

Advertised Capacity

۳٫۵ Th/s

Power Efficiency

۰٫۲۹ W/Gh

Weight

۹٫۵ pounds

Guide

No

Price

$۴۹۹٫۹۵

Avalon6 Bitcoin Miner

بیت کوین کسب شده در یک ماه

۰٫۱۲۳۲

SP20 Jackson

سخت افزار استخراج بیت کوین SP20 Jackson

Advertised Capacity

۱٫۳-۱٫۷ Th/s

Power Efficiency

۰٫۶۵ W/Gh

Weight

۲۰ pounds

Guide

Yes

Price

$۲۴۸٫۹۹

SP20 Jackson Bitcoin Miner

بیت کوین کسب شده در یک ماه

۰٫۰۵۹۹

گام دوم- نرم افزار استخراج بیت کوین رایگان را دانلود کنید.

وقتی سخت افزار استخراج بیت کوین را گرفتید، باید برنامه ویژه ای را برای ماینینگ دانلود کنید. برنامه های زیادی وجود دارند که برای این منظور به کار می روند، اما دو تا از محبوب ترین آنها CGminer  و BFGminer است که برنامه های command line هستند.

اگر دنبال استفاده راحت هستید، بهتر است EasyMiner را امتحان کنید که یک برنامه روی ویدنوز/ لینوکس و اندروید با روش کلیک و حرکت به جلو است.

گام سوم- به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید

وقتی آماده استخراج بیت کوین شدید، ما توصیه می کنیم که به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید. استخرهای ماینینگ بیت کوین گروه هایی از استخراج کنندگان بیت کوین هستند که با هم برای حل یک بلاک کار می کنند و در پاداش ها شریک می شوند. بدون یک استخر استخراج بیت کوین، ممکن است بیش از یک سال درگیر استخراج باشید و هیچ بیت کوینی گیرتان نیاید. خیلی راحت تر است که کار را اشتراکی پیش ببرید و پاداش را با یک گروه بزرگتر از استخراج کنندگان بیت کوین شریک شوید. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

برای یک استخر کاملا غیرمتمرکز، p2pool محبوب است.

عقیده بر این است که استخرهای زیر روی بلاک های کاملا معتبر با هسته اصلی بیت کوین کار می کنند.

BitMinter

CK Pool

Eligius

Slush Pool

گام چهارم- نصب کیف پول بیت کوین bitcoin mining

گام بعدی برای استخراج بیت کوین نصب یک کیف پول است یا اگر از قبل کیف پول دارید کیف پول بیت کوین دارید می توانید از همان برای دریافت بیت کوین استخراجی استفاده کنید. یک کیف پول بیت کوین مانند یک کیف پول معمولی است و می تواند یک نرم افزار باشد یا روی موبایل یا روی وب سایتی باشد. کیف پول سخت افزاری کوین نیز موجود است. bitcoin mining

بیت کوین با استفاده از یک آدرس منحصر به فرد که فقط به شما تعلق دارد، به کیف پول شما ارسال می شود. مهم ترین گام در نصب کیف پول بیت کوین، تضمین امنیت آن در مقابل تهدیدهای بالقوه است و این کار را می تواند با ایجاد اعتبار دو عاملی یا با حفظ کیف پول روی کامپیوترتان به صورت آفلاین انجام دهید. کیف پول را می توان با دانلود کردن یک نرم افزار به کامپیوتر خود بدست آورد.


برای دریافت اطلاعات تخصصی و به روز در زمینه استخراج به اولین وبسایت تخصصی استخراج دیجی ارزها در ایران مراجعه نمایید.

آدرس سایت: www.miningbox.com 

آدرس فروم  سوال و جواب: www.qa.miningbox.com