بهترین استخر استخراج بیت کوین (bitcoin mining pool) کدام است؟
بابک | 2015.02.22

بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است؟

متاسفانه علیرغم آشنایی و شناخت طولانی که با ارزهای دیجیتالی بi خصوص بیت کوین داشته ام, خود خیلی دیر شروع به کار استخراج کردم و بهترین دوران استخراج کردن را از دست دادم, زمانی که می شد حتی با یک کامپوتر خوب هم ماینینگ کرد. امروزه ماینینگ (استخراج) کردن کمی پیچیده تر از گذشته شده است و یکی از مناسب ترین روش ها این است که بدانیم بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است و چگونه می توان آنها را شناسایی کرد.

همچنین شما برای استخراج بیت کوین نیاز به سخت افزار ASIC دارید که طراحی شده است برای استخراج سکه های SHA۲۵۶ (=بیت کوین) که از میان ماینرهای (دستگاه استخراج) نسل سوم می توان به Antminer s4 اشاره کرد. البته در سال آینده شاهد به بازار آمدن دستگاهای نسل چهارم نیز خواهیم بود که علاوه بر قدرت بالاتر, میزان مصرف برق کمتری را هم خواهند داشت.

بهترین استخر استخراج بیت کوین (bitcoin mining pool) کدام است؟

whats-the-best-mining-pool

بیشتر بخوانید: راهنمای گام به گام برای استخراج بیت کوین (bitcoin mining)

در این مقاله سعی داریم که بدانیم با داشتن یک دستگاه ماینر در کدام “استخر استخراج” (Mining Pool) می توانیم بیشترین بیت کوین را داشته باشیم, در واقع به این سوال که بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است و چگونه میتوان بهترین استخر استخراج بیت کوین را پیدا کرد پاسخ دهیم. با کوین ایران همراه باشید.

خوب برای شروع باید از خود پرسید که من با دستگاهی که دارم چقدر میتوانم به صورت معمول در بیاورم؟

فرض کنید که یک دستگاه Antminer S۴ دارید, این دستگاه تقریبا ۲TH/s  (تراهش) قدرت دارد و این یعنی این دستگاه می تواند در هر ثانیه ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ هش محاسبه انجام دهد. میزان مصرف برق این دستگاه ۱۴۰۰ وات در ساعت می باشد, به عبارتی ۳۳,۶ کیلو وات در هر ۲۴ ساعت.

حال می خواهیم بدانیم که با این دستگاه به صورت روزانه چقدر می توانیم بیت کوین استخراج کنیم. ابتدا یک سر به وب سایت “بلاکچین” Block Chain میزنیم, بهترین جایی که می توانیم اطلاعات به روز بیت کوین های موجود در جهان را به دست بیاوریم. امروز که این مطلب را می نویسم چیزی در حدود ۲۷۳,۲۳۰,۳۹۲/۳۵ GH/s میزان هش است که معادل ۲۷۳,۲۳۰/۳۹ TH/s می باشد.

بیشتر بخوانید: استخراج ابری بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

شبکه بیت کوین برای پیدا کردن بلاک (Block) یک سختی (Difficulty) را در نظر گرفته است و به واسطه آن هر ده دقیقه یک بلاک یافت می شود و اگر در ۲۴ ساعت حساب کنیم می شود ۱۴۴ بلاک در هر روز حال اگر ۲۷۳,۲۳۰/۳۹ TH/s را بر ۱۴۴ تقسیم کنیم می شود ۱,۸۹۷٫۴۳ TH/s . می پرسید که این یعنی چه؟ خوب این یعنی اگر شما یک دستگاه با قدرت ۱,۸۹۷/۴۳ TH/s داشته باشید و آنرا به مدت ۲۴ ساعت روشن بگذارید طبق محاسبات فوق شما می توانید که انتظار داشته باشید که روزی یک بلاک پیدا کنید و بابت پیدا کردن آن ۲۵ بیت کوین پاداش دریافت کنید. (در مورد اینکه چرا ۲۵ بیت کوین بابت ۱ بلاک پرداخت می شود جلوتر توضیح خواهم داد)

ولی خوب ما گفتیم که فقط یک دستگاه Antminer s4 با قدرت ۲TH/s داریم! با این دستگاه تکلیف ما چیست؟ و چه مقدار زمان برای چه مقدار بیت کوین باید صرف کنیم؟ با هم حساب میکنیم:

اگر شما قدرت روزانه ۱,۸۹۷٫۴۳ TH/s را تقسیم بر ۲TH/s کنید نتیجه می شود در حدود ۹۴۸ روز و این بدان معناست که با دستگاه Antminer s4 بیش از ۲سال ونیم طول خواهد کشید که بتوانیم یک بلاک پیدا کنیم!

با توجه به پیشرفت  ASIC ها  معلوم نیست که ۶ ماه دیگر چند ترا-هش  TH  در دنیا موجود خواهد بود و میزان سختی استخراج چقدر بالاتر خواهد رفت! پس می بینیم که منطقی نیست که بخواهیم با یک دستگاه Antminer s4 به تنهایی کار ماینینگ (استخراج) انجام دهیم.

بیشتر بخوانید: سخت افزار جدید Bitmain برای استخراج لایتکوین

راه حل

ما باید به استخرهای استخراج بپیوندیم تا به صورت روزانه بیت کوین دریافت کنیم, ولی سوال اصلی این بود که بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است یا کدام استخرها گزینه های خوبی هستند؟ قبل از این که ببینیم کدام استخرها خوب هستند ابتدا باید بدانیم که یک دستگاه Antminer s4 دقیقا چه مقدار بیت کوین در روز به ما می دهد که همان انتظار را از استخری که به آن  می پیوندیم داشته باشیم که مبادا سرمان کلاه برود.

اگر با Antminer s4 مدت ۹۴۸ روز طول بکشد که یک بلاک پیدا کنیم به معنای آن است که:

 ۱ ÷ ۹۴۸ = ۰٫۰۰۱۰۵۴۸۵۲۳  (یک تقیسم بر نهصدو چهل و هشت), عدد بدست آمده نمایان گر سهمی است که روزانه از پیدا کردن یک بلاک خواهیم داشت. (توجه کنید که این عدد سهم ما از بلاک است نه از بیت کوین)

بیشتر بخوانید: استخراج ZCASH – بخش اول

خوب حال باید ببینیم که برای این میزان سهم از بلاک چقدر بیت کوین دریافت میکنیم؟

در حال حاضر ارزش هر بلاک برابر با ۲۵ بیت کوین می باشد به اضافه ۰٫۱۵ – ۰٫۰۱ بیت کوین بیشتر بابت هزینه های انتقال. این رقم در ابتدا ۵۰ بیت کوین برای هر بلاک بوده است که بعداز پیدا شدن تعداد ۲۱۰۰۰۰ بلاک ارزش هر بلاک به نصف کاهش پیدا کرد و این رقم بار دیگر با رسیدن تعداد بلاک ها به ۴۲۰۰۰۰ نصف خواهد شد و به دوازده ونیم بیت کوین برای هر بلاک خواهد رسید که شاید در آن زمان خیلی به صرفه نباشد که کار مانینگ انجام دهیم.(تعداد فعلی بلاک ها ۳۴۰۵۶۸ میباشد)

بیشتر بخوانید: راهنمای استخراج ارز NXT

پس با این حساب  ۰٫۰۰۱۰۵۴۸۵۲۳*۲۵٫۱۵=۰٫۰۲۶۵۲۹۵۳۵BTC

۰٫۰۲۶۵۲۹۵۳۵BTC میزان بیت کوینی خواهد بود که روزانه باید بدست بیاوریم این مقدار بیت کوین را باید در قیمت روز بیت کوین ضرب کنیم که با توجه به قیمت امروز دلار میشود  ۰٫۰۲۶۵۲۹۵۳۵BTC*301=7,98$  یعنی با یک دستگاه Antminer s4  در یک استخر استخراج باید روزانه مبلغ  ۷,۹۸$ درآمد داشته باشیم که البته از این مبلغ باید هزینه برق را کسر کنیم که با توجه به مصرف روزانه  ۳۳٫۶ کیلووات و هزینه برق در منطقه خود بدست میاید.

بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است؟

هی!!!؟؟ قرار بود که در واقع به این سوال که بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین رو معرفی کنی؟!

بله! تا به اینجا قصد داشتم که شیوه محاسبات خودم را برای شما توضیح دهم که اندکی با آن آشنا شوید, چرا که شما هم بهتر است که بتوانید کامی برای خود حساب کتاب کنید تا بتوانید بخوبی در مورد انتخاب استخر استخراج (mining pool) خوب تصمیم گیری کنید و با این اطلاعات و محاسباتی که با توجه به دستگاه خودتان انجام می دهید بتوانید بهترین استخر استخراج بیت کوین را پیدا کنید.

برخی از استخر ها اعلام می کنند که هیچ گونه هزینه اضافه ای را از شما نمی گیرند, ولی من گاهی اوقات دیده ام که این استخرها هزینه های جانبی دیگری را از شما کسر میکنند. در ضمن باید در نظر گرفت که استخرهای مختلفی وجود دارند که شیوه پرداخت مختلفی دارند مانند P2Pool PLNS, PPS و غیره که اگر شما بدانید که با توجه به قدرت دستگاه خود چه مقدار بیت کوین باید بدست آورید آنگاه می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که کدام استخر متناسب پرداخت می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی پروژه GOLEM، اولین و قدرتمندترین ابر رایانه غیرمتمرکز جهان

من شخصا به مدت چندین هفته استخرهای مختلفی را زیر نظر گرفتم و با تعداد ۸ عدد دستگاه  Antminer s4 اقدام به استخراج کردم که نتیجه و ماحصل تجربه خودم را با شما سهیم می شوم:

Bitcoin mining pool استخرپول  میانگین پرداخت برای ۲ TH/s حداقل پرداخت زمان پرداخت
AntPool ۰٫۰۲۵۱۹۳۰۴ BTC ۰٫۰۰۰۵ BTC روزانه
Slush ۰٫۰۲۳۹۵۷۹۸ BTC ۰٫۰۱ BTC ساعتی
bitcoin affiliate network ۰٫۰۲۳۳۷۷۴۵ BTC ۰٫۰۰۰۵ BTC every 2h
Discus Fish ۰٫۰۲۲۳۰۹۴۱ BTC ۰٫۰۰۰۵ BTC روزانه
Eligius ۰٫۰۱۷۶۵۸۷۳ BTC ۰٫۰۱۰۵ BTC ساعتی
F2Pool ۰٫۰۲۱۷۲۰۵ BTC ۰٫۰۰۰۵ BTC ساعتی
GHASH ۰٫۰۱۶۵۷۰۹۹ BTC ۰٫۰۱ BTC ساعتی

البته باید در نظر گرفت که برای این نتایج و محاسبات هیچگونه تحقیقات علمی صورت نگرفته است و تمامی این مطالب و نتایج کاملا تجربی است تا بتوانیم خودمان بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین را با شناخت پیدا کنیم. خوشحال خواهیم شد که نظرات شما را بشنویم و درصورتی که هر گونه سوالی داشته باشید سعی خواهیم کرد که به انها پاسخ دهیم.

 

 برای مطالعه نسخه به روز شده این مقاله به فروم تخصصی ماینینگ باکس مراجعه کنید.


لطفا به تاریخ انتشار این مقاله توجه کنید، اعداد و ارقام بکار رفته در محاسبات به روز نمی باشد.

Image