مقالات تخصصی

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

امروزه ماینینگ (استخراج) کردن کمی پیچیده تر از گذشته شده است و یکی از مناسب ترین روش ها این است که بدانیم بهترین استخر استخراج (mining pool) بیت کوین کدام است و چگونه می توان آنها را شناسایی کرد.

در این نوشته قصد داریم 10 استخر برتر استخراج بیت کوین را به صورت خلاصه معرفی کنیم. این اطلاعات براساس عملکرد یکسال گذشته استخرهای استخراج بیت کوین به دست آمده و گردآوری شده است.

«تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مقاله: فروردین ۱۴۰۰»

استخراج رمز ارزها یا ماینینگ به پروسه‌ای اطلاق می‌شود که طی آن قدرت محاسباتی ماشین‌های پردازش، برای حل مسائل پیچیده رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین استخراج‌کننده یا ماینری که پازل مورد نظر را حل کند پاداش را دریافت خواهد کرد. با توجه به روند استخراج، با بیشترشدن تعداد ماینرها، سطح سختی عملیات استخراج نیز افزایش می‌یابد. این سختی تا اندازه‌ای است که انجام عملیات استخراج به صورت فردی (SOLO)، غیرمنطقی بوده و توجیه اقتصادی ندارد.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج (mining pool) چیست و چطور کار می‌کند؟

بنابراین ماینرها با قراردادن قدرت ماشین‌های محاسباتی (ASIC) خود در کنار یکدیگر، شانس خود را برای یافتن جواب در مدت زمان کمتر، افزایش می‌دهند. یک استخر استخراج مکانی است که ماینرها منابع و قدرت محاسباتی ماشین‌های استخراج خود را به اشتراک گذاشته و با سرعت بیشتری امکان یافت بلاک جدید را فراهم می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها از موقعیت کسب درآمد به صورت مداوم (و نه به صورت اتفاقی) بهره‌مند می‌شوند.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

اجازه دهید قبل از اینکه به 10 استخر برتر استخراج بیت کوین بپردازیم، ابتدا با انواع روش‌های اتصال به استخر آشنا شویم:

انواع روش‌های اتصال به استخر و نحوه دریافت پاداش

در این راهنما نگاهی به انواع روش‌های پرداخت (یا سیستم پاداش‌دهی) می‌اندازیم که توسط استخرهای استخراج مورد استفاده قرار گرفته و بر میزان سود شما تاثیرگذار خواهد بود. روش‌های زیادی برای پرداخت پاداش توسط استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در اینجا به برخی از مهم‌ترین روش‌های مورد استفاده اشاره می‌کنیم:

Pay-Per-Share (PPS)

این یک روش بسیار مستقیم و متقابل است. در این روش شما بابت هر سهم معتبری که توزیع شده، پاداش دریافت خواهید کرد. ارزش هر سهم، میزان مشخصی BTC یا هر رمز ارز دیگری می‌تواند باشد. ارزش سهم براساس احتمال تعداد سهام مورد نیاز برای یافتن بلاک توسط استخر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر استخر برای یافتن بلاک (که در زمان نگارش این مطلب 6.25 BTC است) نیاز به ارسال 1000 سهم معتبر داشته باشد، بنابراین ارزش هر سهم 0.00625 BTC خواهد بود. هر زمان که میزان سختی شبکه افزایش یابد، قیمت هر سهم نیز تغییر خواهد کرد.

باید توجه داشته باشید که در روش PPS صرف نظر از اینکه بلاکی توسط استخر یافت شود یا نه، شما همیشه پاداش دریافت خواهید کرد. در این روش، هیچ ضرری متوجه شما نبوده و تمام عواقب ازدست‌رفتن احتمال یافتن بلاک به عهده استخر خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Full Pay-Per-Share (FPPS)

روش FPPS و PPS+ درواقع مانند هم هستند و نحوه عملکرد آن‌ها بسیار به روش PPS شباهت دارد. تنها تفاوت این دو روش با یکدیگر در این است که در روش FPPS (یا همان PPS+)، هزینه انجام تراکنش‌ها در بلاکچین نیز به میزان پاداش یافتن هر بلاک اضافه شده و مجموع آن‌ها به ماینر پرداخت می‌شود.

توضیح این موضوع به این صورت است که در حالت عادی زمانی که یک بلاک توسط استخر یافت می‌شود، پاداش BTC دریافت‌شده توسط استخر بین ماینرها توزیع می‌شود؛ اما زمانی که یک بلاک تشکیل می‌شود، هزینه‌های تراکنش‌های ایجاد‌شده در شبکه بلاک چین بیت کوین را نیز شامل می‌شود. در روش FPPS و PPS+ استخرها، این هزینه‌های دریافت‌شده را نیز به پاداش یافتن بلاک افزوده و به ماینرها پرداخت می‌کند. به عنوان مثال در بلاک 603308 مجموع درآمد استخر از هزینه تراکنش‌ها به ارزش 0.49475167 BTC به پاداش 12.5 BTC بابت یافتن بلاک (این میزان پاداش مربوط به قبل از هاوینگ آخر است) اضافه شده و بین ماینرها توزیع می‌شود.

Pay-Per-Last N Shares (PPLNS)

در روش PPLNS ماینرها تنها زمانی پاداش دریافت می‌کنند که یک بلاک توسط استخر پیدا شود. در این روش قبل از یافتن یک بلاک معتبر، استخرها از بازه‌های زمانی مشخص (time window) برای بررسی سهام معتبری که بین کاربران توزیع شده، استفاده می‌کنند. بعد از پیدا شدن بلاک معتبر، ماینرها براساس میزان مشارکت خود در آن بازه زمانی پاداش دریافت خواهند کرد.

Solo Mining Pool

در روش Solo، همانطور که از نامش پیداست؛ پاداش به تمام ماینرها پرداخت نمی‌شود و تمام پاداش به آدرسی تعلق می‌گیرد که بلاک مورد نظر را یافته باشد.

10 استخر برتر استخراج بیتکوین در سال ۲۰۲۱

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

F2Pool

استخر F2Pool در سال 2013 در پکن راه‌اندازی شد و سپس به سرعت در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفت. براساس اطلاعات ثبت‌شده در وبسایت BTC.com، سهم استخراج این استخر در یکسال گذشته 17.5درصد بوده که به این ترتیب بیشترین میزان استخراج بیت کوین را در یک ‌سال گذشته به خود اختصاص داده است.

هزینه‌های تراکنش در استخر F2Pool برای رمز ارزهای مختلف، متفاوت است. برای بیت کوین و اتریوم هزینه 2.5درصد درنظر گرفته شده است. موجودی کاربران به‌صورت روزانه و با رسیدن به حداقل 0.005 btc به کیف پول آنها واریز می‌شود. این عدد برای اتریوم 0.1 eth و برای سایر رمز ارزها متفاوت است. همچنین روش پرداخت بیت کوین و اتریوم، PPS+ و درمورد سایر رمز ارزها، PPS می‌باشد.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Poolin

استخر استخراج Poolin با دراختیار داشتن 14.5درصد از سهم استخراج بیت کوین، دومین استخر بزرگ استخراج بیت کوین در سراسر دنیاست. این استخر در سال 2018 توسط Kevin Pan، Christopher Zhu و Tianzhao Li راه‌اندازی شد که سازندگان BTC.com نیز بوده‌اند. در حال حاضر این استخر متعلق به Bitmain است و ارتباطی بین BTC.com و استخر Poolin وجود ندارد. این استخر سرویس محاسبات ابری را برای ماینرهای رمز ارزهای مختلف از سراسر دنیا فراهم کرده است.

هزینه‌های استفاده از استخر Poolin برای هر رمز ارز متفاوت است؛ مثلا برای بیت کوین هزینه 2.5درصد و برای اتریوم هزینه 1درصد درنظر گرفته شده است. روش‌های اتصال به استخر و سیستم پاداش‌دهی در این استخر براساس PPS، FPPS و PPLNS می‌باشند.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

BTC.COM

استخر BTC.COM از ابزارها و امکاناتی مثل اپلیکیشن‌های موبایل، ماشین حساب ساده و پیشرفته برای محاسبه سود استخراج، ابزار تنظیم آی‌پی استاتیک، بی‌تی‌سی اسمارت ایجنت (نمایش عملکرد کارایی ورکر با جزییات)، بلاک چین اکسپلورر (بررسی جزییات تراکنش در محیط بلاکچین)، کیف پول بی‌تی‌سی دات کام، افزونه مرورگر کروم و … برخوردار است. در یکسال گذشته این استخر با دراختیار داشتن 12.3درصد از کل سهم استخراج بیت کوین، جایگاه سومین استخر استخراج بزرگ دنیا را به خود اختصاص داد. استخر BTC.COM وابسته به کمپانی بیت‌مین، بزرگترین تولید‌کننده ماشین‌های استخراج بیت کوین است که در سال 2016 کار خود را آغاز کرد.

حداقل میزان برداشت و هزینه‌ها

هزینه اتصال به این استخر درمقایسه با سایر استخرهای استخراج بیت کوین بسیار زیاد است. این هزینه‌ها برای سه رمز ارز BTC، BCH و BSV، 4درصد درنظر گرفته شده است. همچنین حداقل میزان برداشت برای بیت کوین 0.005 و برای BCH و BSV مبلغ 0.0000546 منظور شده است.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Antpool

استخر Antpool به لحاظ نرخ توزیع هش شبکۀ بیت کوین، یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین در جهان است. بیش از 10درصد از کل نرخ هش‌ریت شبکه بیت کوین دراختیار این استخر است. هزینه‌های استخراج در استخر Antpool، بسته به روش استخراج و رمز ارز مورد نظر متفاوت است. درمورد بیت کوین و به روش FPPS، هزینه 4درصد و در PPLNS  هزینه صفردرصد برای استخراج درنظر گرفته شده است. همچنین برای بیت کوین کش در FPPS  هزینه 4درصد و در روش PPLNS  هزینه صفردرصد است. برای اتصال به این استخر می‌توان از روش‌های FPPS، PPS، PPLNS و SOLO استفاده کرد.

حداقل میزان قابل برداشت برای رمز ارزهای مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ به عنوان مثال این میزان برای بیت کوین 0.005 btc و برای اتریوم 0.2 eth می‌باشد.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Huobi

استخر هیوبی با داشتن 7.7درصد از سهم استخراج بیت کوین، در رتبه پنجم بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین قرار دارد. این استخر در سال 2018 توسط کمپانی هیوبی راه‌اندازی شد. استخر هیوبی پس از مدت کوتاهی، به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد و به سرعت در بین ده استخر بزرگ استخراج بیت کوین در سراسر دنیا قرار گرفت.

استخر استخراج هیوبی مستقیما با پلتفرم ترید هیوبی در ارتباط است. بنابراین ماینرهای این استخر می‌توانند میزان استخراج خود را مستقیما به حساب کاربری خود در پلتفرم ترید هیوبی ارسال کرده و مبادلات خود را ساماندهی کنند. این استخر از دو روش POW و EOS Super Community بهره‌مند است. این استخر همچنین از توکن بومی خود با نام HPT بهره می‌برد. این توکن برای پاداش‌دهی به مشارکت‌کننده‌ها و ارتقای سرویس‌های استخر هیوبی به‌کار می‌آید.

بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

ViaBTC

استخر استخراج ViaBTC، در سال 2016 و با مدیریت Haipo Yang راه‌اندازی شد. در سال 2017 رمز ارزهای بیت کوین کش، زی کش، دش و اتریوم و همچنین در سال 2018 مونرو و اتریوم کلاسیک نیز به رمز ارزهایی که در این استخر پشتیبانی می‌شود اضافه شد. این روند با افزودن BSV و DOGECOIN در سال 2019 ادامه یافت.

ماینرها می‌توانند به 3 روش PPS+، PPLNS و SOLO به استخر متصل شوند و پاداش‌های خود را دریافت کنند. جزییات مربوط به این بخش عبارتند از:

– روش PPS+: هزینه استخراج برای دریافت پاداش در مدل PPS برابر با 4درصد و هزینه تراکنش در مدل PPLNS برابر با 2درصد است.

– روش PPLNS: هردو هزینه استخراج برای دریافت پاداش و هزینه تراکنش 2درصد می‌باشد.

– روش SOLO: هردو هزینه مربوط به استخراج برای دریافت پاداش و هزینه تراکنش 1درصد است.

استخرهای استخراج بیت کوین

58COIN & 1T Hash

این استخر چینی از ترکیب دو استخر 58COIN و 1T Hash به وجود آمده است. این استخر با دراختیار داشتن بیش از 6درصد از سهم استخراج بیت کوین، یکی دیگر از استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین است. به گزارش coinworldstory.com فعالیت این برند از نوامبر 2011 توسط جمعی از نخبگان بلاکچینی از سراسر دنیا شروع شده است. تاریخ دقیق شروع به کار استخر مشخص نیست اما حدود سه سال پیش یک کاربر ردیت پستی را منتشر کرد که می‌تواند دال بر زمان شروع فعالیت این استخر باشد.

هزینه‌ها و حداقل میزان برداشت

هزینه برداشت از حساب برای بیت کوین 0.0005، اتر 0.003، لایتکوین 0.001، دش 0.002 و زی کش 0.005 است. همچنین حداقل میزان برداشت از حساب برای بیت کوین 0.01، اتر 0.1، لایتکوین 0.1، دش 0.01 و زی کش 0.3 است.

استخرهای استخراج بیت کوین

Binance

استخر Binance در نوامبر 2020 توسط کمپانی Binance راه‌اندازی شد که بلافاصله با استقبال بسیار زیادی مواجه گردید؛ علت آن محبوبیت اکسچنج Binance و سابقه درخشان این صرافی در حوزه رمز ارزها بود. استخر Binance با دراختیار داشتن 5درصد از سهم استخراج بیت کوین، در رتبه هشتم بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین در سراسر دنیا قرار گرفته است.

این استخر از هردو روش محبوب استخراج (POW-POS)، پشتیبانی می‌کند. رمز ارزهای BCH، BSV و ETH نیز در این استخر پشتیبانی می‌شوند. با استفاده از روش FPPS، ماینرها باید برای استخراج بیت کوین 2.5درصد و برای استخراج اتریوم 0.5درصد هزینه پرداخت کنند.

استخر استخراج بیت کوین

OKExPool

اکسچنج OKEx یکی از بزرگترین صرافی‌های رمز ارز دنیاست. این صرافی در اکتبر 2018 استخر OKExPool را راه‌اندازی کرده است. این استخر از 12 رمز ارز که با روش اثبات کار استخراج می‌شوند، پشتیبانی می‌کند. این رمز ارزها شامل BTC، BCH، BSV، LTC، ETH، ETC، DASH، ZEC، DCR، XMR، BTM و BTG هستند.

شیوه اتصال به استخر OKExPool برای BTC،BCH،BSV به روش FPPS  و هزینه آن 4درصد است. برای استخراج رمز ارزهای ETH، ETC، DASH، DCR، ZEC و BTG می‌توان از روش PPS+ و هزینه 2درصد استفاده کرد.

استخر استخراج بیت کوین

Slush Pool

استخر استخراج Slush، اولین استخر بزرگ استخراج بیت کوین است که از سال 2010 در این حوزه مشغول به کار است. فعالیت این استخر همواره با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده اما به صورت کلی مثبت ارزیابی می‌شود. شرکت Satoshi Labs این استخر را راه‌اندازی کرده است. این شرکت همچنین سازنده کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین با نام Trezor نیز می‌باشد. استخر Slush با نام “Bitcoin Pooled Mining Server” نیز شناخته شده است که به اختصار BPMS خوانده می‌شود. تاکنون بیش از 1.2 میلیون بیت کوین در این استخر و با استفاده از نرم‌افزار و سرویس‌های BraiinsOS و BraiinsOS+ استخراج شده‌اند.

هزینه‌ها و حداقل میزان قابل برداشت

هزینه این استخر تقریبا مشابه با دیگر استخرهای استخراج بیت کوین و به میزان 2درصد است که بین ماینرها توزیع می‌شود. حداقل میزان برداشت بیت کوین 0.001btc و هزینه تراکنش 0.0001btc است که این هزینه فقط برای تراکنش‌های کوچکتر از 0.01btc دریافت می‌شود. رمز ارز دیگری که توسط این استخر پشتیبانی می‌شود ZEC است که پرداخت‌ها و هزینه‌های آن مشابه با بیت کوین است.

در پایان، برای دسترسی مناسب‌تر و مقایسه بهتر استخرهای استخراج بیت کوین می‌توانید از جدول زیر استفاده نمایید:

نام رتبه روش اتصال و پاداش دهی هزینه حداقل میزان برداشت
 

 

 

F2Pool

 

 

 

1

 

 

PPS

PPS+

BTC: PPS+: 2.5%

ETH: PPS+: 2.5%

BCH:PPS: 3%

LTC: PPS: 4%

ZEC: PPS: 3%

DASH: PPS: 2%

BTC: 0.005

ETH: 0.1

BCH: 0.01

LTC: 0.02

ZEC: 0.1

DASH: 0.1

 

 

 

 

Poolin

 

 

 

3

 

 

FPPS, PPS, PPLNS

BTC: 2.5% FPPS

BCH: 4% PPS

BSV: 3% PPS

LTC: 3% PPS

DASH: 2% PPS

ETH: 1% PPLNS

ZEC: 3% PPS

BTC: 0.005

ETH: 0.1

LTC: 0.01

ZEC: 0.01

RVN: 1

DCR: 0.01

DASH: 0.005

 

 

 

BTC.com

 

 

 

3

 

 

FPPS, PPS

BTC: 4% FPPS

BCH: 4% FPPS

BSV: 4% FPPS

ETH:2% FPPS

LTC: 2% FPPS

DCR: 2% PPS

CKB: 4% PPS

BTC: 0.005

BCH: 0.0000546

BSV: 0.0000546

ETH: 0.1

LTC: 0.001

DCR: 0.1

CKB: 200

 

 

AntPool

 

 

4

PPS-PPLNS
SOLO-FPPS
BTC: FPPS: 4%

PPLNS: 0%

BCH: FPPS: 4%

PPLNS: 0%

ETH: FPPS: 1.5%

BTC: 0.005

ETH: 0.2

BCH: 0.01

LTC: 0.001

ZEC: 0.001

Houbi.pool 5 FPPS

PPS

BTC: FPPS: N/A

ETH: FPPS: N/A

 

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

 

 

ViaBTC

 

 

 

 

6

 

 

 

PPS+

PPLNS

SOLO

 

 

 

PPS+: 4%

PPLNS: 2%

SOLO: 1%

BTC: 0.001

BCH: 0.001

LTC: 0.001

ZEC: 0.001

DASH: 0.001

XMR: 0.001

ETH: 0.1

ETC: 0.1

NMC: o.1

 

58COIN & 1T Hash

 

7

 

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

اطلاعات موجود نبود

BTC: 0.01

ETH: 0.1

LTC: 0.1

DASH: 0.01

ZEC: 0.3

 

Binance Pool

 

8

 

FPPS

BTC: FPPS: 2.5%

ETH: FPPS: 0.5%

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

OKExPool

 

 

9

 

 

FPPS

PPS

PPS+

BTC: FPPS: 4%

BCH: FPPS: 4%

BSV: FPPS: 4%

ETH: PPS+: 2%

DASH: PPS+: 2%

ZEC: PPS+: 2%

 

 

حداقلی برای میزان برداشت وجود ندارد

SlushPool 10 PPLNS (score) BTC: 2%

ZEC: 2%

BTC: 0.001

ZEC: 0.001

امیدواریم که پس از مطالعه و مقایسهٔ استخرهای استخراج بیت کوین بتوانید استخر مورد نظر خود را به راحتی شناسایی و انتخاب نمایید.

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵

نمایش بیشتر

169 دیدگاه

  1. با سلام
    دستگاهs9iراه اندازی کردیم اما کار نمیکنه نت وصل، ورکر تعریف شده تاییدیه ها انجام شده والت تعریف شده?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا