آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارآموزش تحلیل بازار و نمودار

صلیب طلایی و صلیب مرگ در ترید چه مفهومی دارند؟ (Golden Cross And Death Cross)

تفسیر نمودارها، الگوهای شمعی و سایر معیارهای تحلیل تکنیکال یک مهارت ضروری برای بقا در بازارهای مالی مانند بازار سهام یا بازار کریپتو است. به هر حال، استفاده از این معیارها، خروجی ۱۰۰ درصد را تضمین نمی‌کند. صلیب طلایی و صلیب مرگ (Golden Cross And Death Cross) دو معیار اصلی برای تحلیل تکنیکال هستند که به راحتی در نمودارهای معاملاتی قابل تشخیص‌اند. چه هولدر باشید و چه بخواهید ترید روزانه انجام دهید، فهم این معیارها یک مزیت رقابتی در برابر سایر معامله‌گران به حساب می‌آید. چون هر دو الگو رابطۀ نزدیکی با معیاری دیگر به‌نام میانگین متحرک دارند، اجازه دهید ابتدا به‌صورت خلاصه این مفهوم را بررسی کنیم و سپس به این پرسش بپردازیم که صلیب طلایی و صلیب مرگ چه هستند.

پیشنهاد مطالعه: خط حمایت و مقاومت در ارز دیجیتال چیست؟

میانگین متحرک چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، میانگین متحرک روشی برای محاسبه قیمت میانگین یک دارایی در یک دورۀ زمانی مشخص است. در حالی که چندین نوع میانگین متحرک وجود دارند، میانگین متحرک ساده (متوسط حسابی ساده) و میانگین متحرک نمایی (EMA) دو نوع اصلی برای این معیار هستند. رایج‌ترین طول دورۀ زمانی برای میانگین متحرک به شرح زیر است:

  • میانگین متحرک ۲۰روزه (۲۰ MA)
  • میانگین متحرک ۵۰روزه (۵۰ MA)
  • میانگین متحرک ۱۰۰روزه (۱۰۰ MA)
  • میانگین متحرک ۲۰۰روزه (۲۰۰ MA)

میانگین متحرک یک ابزار تحلیلی سودمند است زیرا کمک می‌کند روند قیمت را بدون غرق شدن در جریان اضافی اطلاعات، شناسایی و تشخیص دهید. به عبارت دیگر، این معیار نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران در بازار در حال انجام چه کاری هستند.

برای مثال، زمانی که قیمت بیت کوین از میانگین متحرک ۵۰روزه خود بالاتر می‌رود، نشان می‌دهد که در این بازۀ زمانی، فعالیت خریداران بازار از فروشندگان بیشتر بوده است؛ برای همین، باید به خرید فکر کرده و از شورت کردن موقعیت‌های سرمایه‌گذاری خود اجتناب کنید. حالا بهتر است به توضیح مفهوم صلیب طلایی وارد شویم.

صلیب طلایی چیست؟

یک صلیب طلایی الگویی در نمودار معاملاتی است که نشان‌دهندۀ عبورکردن و بیشتر شدنِ یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت از یک میانگین متحرک بلندمدت است. در اغلب موارد، تحلیل‌گران، میانگین متحرک ۵۰روزه را کوتاه‌مدت و میانگین متحرک ۲۰۰روزه را بلندمدت در نظر می‌گیرند. به هر حال، این یک مفهوم کلی است چراکه یک صلیب طلایی می‌تواند در هر چارچوب زمانی رخ دهد.

صلیب طلایی در طی ۳ مرحله روی می‌دهد:

  1. مقدمات: میانگین متحرک کوتاه‌مدت پایین‌تر از میانگین متحرک بلندمدت در یک روند نزولی قرار دارد.
  2. صلیب طلایی: روند نزولی تغییر می‌کند و میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین بلندمدت پیشی می‌گیرد.
  3. روند صعودی پیوسته: یک روند صعودی آغاز می‌‎شود جایی که میانگین متحرک کوتاه‌مدت بالاتر از میانگین متحرک بلندمدت باقی می‌ماند.

این‌گونه یک صلیب طلایی شناسایی می‌شود.

صلیب طلایی چیست؟در تصویر بالا، مشاهده می‌شود که میانگین متحرک ۵۰روزه قبل از وقوع صلیب طلایی کمتر از میانگین ۲۰۰روزه بوده است. این یعنی عملکرد متوسط دارایی در ۵۰ روز گذشته، قبل از رخداد صلیب طلایی، به مراتب ضعیف‌تر  از عملکرد آن در ۲۰۰ روز گذشته بوده است. در ضمن، تصویر بالا از مفهوم میانگین متحرک ساده (SMA) استفاده می‌کند.

بعد از صلیب طلایی چه اتفاقی می‌افتد؟

عموما، یک الگوی صلیب طلایی علامتی از یک بازار گاوی است. همان‌طور که اشاره شد، میانگین متحرک همان متوسط قیمت یک دارایی در بازۀ زمانیِ مشخص است. برای همین وقتی میانگین کوتاه‌مدت کمتر از میانگین بلندمدت قرار می‌گیرد، قیمت کوتاه‌مدت دارایی درمقایسه با حرکت بلندمدت آن در مسیر نزولی است.

پس، وقتی که میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین بلندمدت عبور کرده و بالاتر از آن قرار می‌گیرد، چه معنایی دارد؟ این علامتی از پتانسیل تغییر در عملکرد قیمتی دارایی است چراکه قیمت متوسط کوتاه‌مدت افزایش بیشتری از قیمت متوسط بلندمدت آن دارد. همین موضوع دلیلی است که تحلیل‌گران الگوی صلیب طلایی را یک سیگنال از بازار گاوی می‌دانند.

علاوه بر میانگین متحرک ساده (SMA)، می‌توانید از میانگین متحرک نمایی (EMA) استفاده کنید تا روندهای نزولی و صعودی را حتی در یک صلیب طلایی پیدا کنید. چون مفهوم میانگین متحرک نمایی، وزن بیشتری را به داده‌های اخیر اختصاص می‌دهد، پس حساسیت بیشتری به آخرین تغییرات قیمتی دارد. برای همین، وقتی قیمت نوسانی است، سیگنال آن کمتر قابل‌اعتماد خواهند بود. به هر حال، با توجه به حساسیت بالاتر، بسیاری از معامله‌گران و تحلیل‌گران کریپتو ترجیح می‌دهند از میانگین متحرک نمایی به‌جای میانگین متحرک ساده، به عنوان ابزاری برای تعیین تغییر جهت روندهای بازار، استفاده کنند.

صلیب مرگ چیست؟

یک الگوی صلیب مرگ زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین بلندمدت عبور می‌کند و به سطحی پایین‌تر از آن می‌رود. این یعنی صلیب مرگ دقیقا برعکس الگوی صلیب طلایی است. صلیب مرگ اغلب به بازارهای خرسی برمی‌گردد.

به‌طور مشابه، الگوی صلیب مرگ نیز طی سه مرحله رخ می‌دهد:

  1. مقدمات: میانگین متحرک کوتاه‌مدت بالاتر از میانگین متحرک بلندمدت در یک روند صعودی قرار دارد.
  2. صلیب مرگ: روند تغییر می‌کند و میانگین کوتاه‌مدت به سطحی زیر میانگین بلندمدت وارد می‌شود.
  3. روند نزولی پیوسته: یک روند نزولی آغاز می‌شود و میانگین متحرک کوتاه‌مدت پایین‌تر از میانگین بلندمدت باقی می‌ماند.

این‌گونه یک صلیب مرگ شناسایی می‌شود.

صلیب مرگ چیست؟در قسمت راست نمودار مشاهده می‌شود که میانگین متحرک ۵۰روزه به‌شدت افت می‌کند و با خط میانگین بلندمدت ۲۰۰روزه برخورد می‌کند. این یعنی بازار سهام S&P 500 در ۵۰ روز قبل از وقوع الگوی صلیب مرگ عملکرد بهتری نسبت به ۲۰۰ روز گذشته‌اش داشته است.

بعد از صلیب مرگ چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از وقوع الگوی صلیب مرگ، متوسط کوتاه‌مدت قیمت دارایی بیشتر از متوسط بلندمدت کاهش می‌یابد که خبر از یک چشم‌انداز بازار خرسی دارد. به عنوان یک واقعیت، الگوی صلیب مرگ در اغلب بحران‌های مالی (رکود عمیق ۲۰۰۸ یا رکود ۱۹۲۹) رخ داده است.

الگوی صلیب مرگ همچنین می‌تواند نشانه‌ای از سلامت تغییر جهت در روند بازار باشد. البته توجه شود که این معیار به‌تنهایی لزوما چیزی را اثبات نمی‌کند. با توجه به این، اشتباه نیست که یک استراتژی ریسک‌گریز اتخاذ کرده و خود را سریع‌تر سوار قطار کنید. به هر حال، صلیب مرگ مطمئن‌ترین استراتژی برای اینکه تنها به آن اتکا کنید، نیست.

در ادامه سه مثال از الگوهای صلیب مرگ در بازارهای کریپتو و سهام را مرور خواهیم کرد.

سابقۀ الگوی صلیب مرگ در بازار بیت کوین

در ماه ژوئن ۲۰۲۱ بود که میانگین متحرک ۵۰روزه بیت کوین از میانگین متحرک ۲۰۰روزۀ آن عبور کرد و به سطح پایین‌تری رسید. این روند یک الگوی صلیب مرگ را در نمودار ثبت کرد. در ادامه، قیمت بیت کوین حدود ۵۰ درصد کاهش یافت و از ۶۳ هزار به ۳۱ هزار دلار رسید.

سابقۀ الگوی صلیب مرگ در بازار بیت کوینهمچنین، در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ نیز یک صلیب مرگ دیگر برای بیت کوین رخ داد.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با انواع نمودارهای قیمت بیت‌کوین در تحلیل تکنیکال

سابقۀ الگوی صلیب مرگ در سهام S&P 500

سهام S&P 500 در ۱۴ مارس ۲۰۲۲ یک صلیب مرگ را تجربه کرد. این الگوی چلیپایی (متقاطع) با صلیب‌های مرگ که در سطح بسیاری از بازارهای سهام مثل شاخص نزدک رخ داد، مقارن بود.

صلیب مرگ قبلی در بازار S&P 500 در مارس ۲۰۲۰ صورت گرفته بود؛ زمانی که بازارها به بحران پاندمی کووید ۱۹ واکنش نشان دادند. این بازار همچنین در سال ۱۹۹۹ با رشد جنون‌آمیز هجمۀ دات‌کام (Dotcom) و سپس در ۲۰۰۰ با ترکیدن این حباب رخ داده بود. همچنین در سال ۲۰۰۷ قبل از بحران مالی جهانی شاهد این الگو بودیم.

سابقۀ الگوی صلیب مرگ در سهام تسلا

یکی از الگوهای اخیر صلیب مرگ در مورد سهام تسلا در نهم جولای سال ۲۰۲۱ واقع شد، زمانی که میانگین متحرک ۵۰روزۀ آن از ۶۳۰.۴۴ دلار به ۶۲۹.۶۶ کاهش یافت و همزمان میانگین ۲۰۰روزه از ۶۲۹.۶۱ به ۶۳۰.۶۱ رسید.

صلیب طلایی و صلیب مرگ تا چه حد قابل اطمینان هستند؟صلیب طلایی و صلیب مرگ تا چه حد قابل اطمینان هستند؟

زمانی که یک صلیب طلایی یا صلیب مرگ رخ می‌دهد لزوما به این معنا نیست که یک بازار گاوی (صعودی) و یا یک بازار خرسی (نزولی) خواهیم داشت. اما برعکس، یک روند گاوی یا یک روند خرسی، یک صلیب طلایی یا مرگ به‌جا خواهد گذاشت.

ادعای بالا ریسک مربوط به توجه بیش از حد به این دو الگو را در بر دارد. اگر بسیار سریع، قبل از تأیید و تثبیت یک روند، اقدام کنید، در معرض ریسک بیشتری خواهید بود زیرا این معیارها، حالت منفی کاذب (False Negative) نیز دارد. به عبارت دیگر ممکن است روندی وجود خارجی نداشته باشد اما آن‌ها از وقوع آن خبر دهند. بنابراین، استفاده از سفارش‌های محدود توقف (Stop-limit) در معامله‌ها بسیار حیاتی است، به‌طوری‌که حتی اگر قبل از تأیید یک روند به بازار وارد یا خارج شوید، بتوانید زیان خود را مهار کنید.

با در نظر گرفتن طول دوره‌های زمانی مشخص برای میانگین متحرک (۵۰ و ۲۰۰ روزه)، سیگنال‌های این معیار در نمودارها با چارچوب زمانی بلندتر قابلیت اطمینان بیشتری از این سیگنال‌ها در نمودارهای کوتاه‌مدت دارند. برای مثال، یک صلیب طلایی که در نمودار روزانه شکل گرفته، بر الگوی صلیب مرگ در نمودار ساعتی سایه می‌اندازد. در واقع، با ثابت گرفتن تمام ملاحظات دیگر، در این مورد قیمت تمایل بیشتری به صعود دارد.

جمع‌بندی

هیچ معیار تکنیکال وجود ندارد که بتواند آینده را پیش‌بینی کند. تمام کاری که آن‌ها می‌کنند داده‌های تاریخی را به نمایش می‌گذارند و محاسبات آن‌ها جنبۀ پیشگویانه ندارد؛ از این‌رو نتایج آن از کمال و ایده‌آل‌ها فاصله دارد.

صلیب طلایی و صلیب مرگ هر دو معیارهای تکنیکال مهمی هستند که می‌توانید از آن‌ها در استراتژی‌های ترید خود استفاده کنید. مشابه با بسیاری از معیارهای دیگر، این‌ها نیز دچار تأخیر می‌شوند و می‌توانند به سیگنال‌های زودهنگام، دیرهنگام یا قلابی تبدیل شوند. بسیاری از معامله‌گران از میانگین متحرک ۵۰روزه و میانگین متحرک ۲۰۰روزه برای شناسایی این الگوهای متقاطع استفاده می‌کنند، اما مفهوم و الگوی عمومی با هر طول دورۀ زمانی قابل استفاده است.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ی تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
1
https://coiniran.com/?p=65784
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x