آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارمقالات بیت کوین

راهنمای استفاده از بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بر روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به نام بلاکچین کار می‌کند. تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین در یک دفتر کل ثبت می‌شوند و توسط شبکه‌ای از گره‌های واقع در سراسر جهان تأیید می‌شوند. بیت کوین شفاف و بدون مجوز است و آن را به یک جایگزین محبوب برای سیستم مالی سنتی تبدیل می‌کند. در این مقاله سعی می‌کنیم به‌طور کامل به معرفی بیت کوین بپردازیم.

راهنمای مطالعه نمایش

بخش اول: معرفی بیت‌کوین

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک نوع پول دیجیتال است، اما برخلاف ارزهای فیات (مانند دلار و ریال و …) که می‌شناسیم، بانک مرکزی‌ای وجود ندارد که بر آن کنترل داشته باشد. درعوض، سیستم مالی بیت کوین توسط هزاران کامپیوتر توزیع‌شده در سراسر جهان اداره می‌شود. همه می‌توانند با دانلود نرم‌افزار متن‌بازِ آن، در این اکوسیستم مشارکت داشته باشند.

بیت کوین اولین رمزارزی بود که در سال ۲۰۰۸ معرفی و در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد. با بیت کوین، کاربران می‌توانند پول دیجیتال ارسال و دریافت کنند. آنچه بیت کوین را جذاب و محبوب کرده این است که قابل سانسور نیست، وجوه را نمی‌توان بیش از دوبار خرج کرد و می‌توان در هر زمان و مکان تراکنش ایجاد کرد.

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین و نظریه پولی مدرن

بیت کوین چه استفاده‌ای دارد؟

مردم به دلایل مختلف از بیت کوین استفاده می‌کنند. بسیاری آن را به‌خاطر ماهیت «بدون نیاز به مجوز دسترسی» آن تحسین می‌کنند؛ یعنی هرکس به اینترنت متصل باشد می‌تواند به‌راحتی بیت کوین را ارسال یا دریافت کند. درست مثل پول است که می‌توانید به‌راحتی آن را خرج کنید، اما دیجیتال‌بودن بیت کوین باعث می‌شود در سطح جهان قابل نقل و انتقال باشد.

چه چیزی بیت کوین را باارزش می‌کند؟

بیت کوین غیرمتمرکز، مقاوم در برابر سانسور، امن و بدون حد و مرز است. این کیفیت‌ها باعث شده به‌ عنوان حواله‌ و پرداخت‌های بین‌المللی که در آن فرد قصد افشاشدن هویت خود را ندارد به‌کار گرفته شود (چون با استفاده از کارت بانکی هویت فرد مشخص می‌شود).

خیلی‌ها بیت کوین خود را خرج نمی‌کنند و آن را برای مدت طولانی نگه می‌دارند که اصطلاحاً به آن هودل یا HODL گفته می‌شود. بیت کوین به دلیل عرضه‌ی محدود، عنوان طلای دیجیتال به‌خود گرفته است. برخی سرمایه‌گذاران بیت کوین را به‌عنوان نوعی ذخیره ارزش می‌بینند. به دلیل نایاب بودن و دشواری تولید آن، به فلزات گران‌بهایی مانند طلای و نقره تشبیه شده است.

کسانی که اقدام به نگهداری بیت کوین می‌کنند معتقدند که این ویژگی‌ها، به‌همراه دسترسی جهانی و لیکوییدیتی یا نقدینگی بالا، باعث شده که ابزار ایده‌الی برای ذخیره ثروت برای مدت طولانی شود. به باور آن‌ها، ارزش بیت کوین با گذر زمان بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه بیت کوین با طلا و نفت: چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

وقتی خانم آلیس تراکنشی را برای آقای باب انجام می‌دهد، وجوه را آن‌طور که شاید انتظار داشته باشید انتقال نمی‌دهد؛ مثل نقل و انتقال دیجیتال یک دلار نیست. بیشتر شبیه این است که روی یک برگه (برگه‌ای که همه می‌بینند) بنویسد یک دلار به باب داده است. وقتی باب همان مقدار وجه را برای کارول بفرستد، کارول می‌تواند با نگاه کردن به همان برگه ببیند که باب پول را برای او فرستاده است.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟این برگه نوع خاصی از پایگاه داده است که بلاک چین نام دارد. تمام شرکت‌کنندگان در شبکه یک نسخه یکسان از این برگه را در دستگاه‌های‌شان دارند. شرکت‌کنندگان برای همگام‌سازی اطلاعات جدید به یکدیگر وصل می‌شوند.

وقتی کاربر پرداختی انجام می‌دهد، آن را مستقیماً در شبکه‌ی همتابه‌همتا منتشر می‌کند (هیچ بانک یا نهاد مرکزی برای پردازش تراکنش‌ها وجود ندارد). بلاک چین بیت کوین برای افزودن اطلاعات جدید از مکانیزم خاصی به‌نام استخراج یا ماینینگ (mining) استفاده می‌کند. از طریق این فرآیند است که بلاک‌ها یا دسته‌های تراکنش در بلاک چین ثبت می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: بیتکوین چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین دفترکلی است که تنها می‌‌توان داده به آن اضافه کرد. وقتی داده‌‌ها اضافه شدند، تغییر یا حذف آن به‌شدت دشوار یا غیرممکن است. بلاک چین این مورد را با ایجاد یک نشانگر در بلاک پیشین و تمام بلاک‌های بعدی انجام می‌دهد. آن نشانگر درواقع هش (hash) بلاک پیشین نام دارد. هشینگ یا هش‌کردن به‌معنای ارسال داده از طریق یک کارکرد یک‌طرفه برای تولید یک اثر انگشت منحصربه‌فرد روی ورودی است. اگر ورودی حتی ذره‌ای تغییر کند، اثر انگشت کاملاً متفاوت خواهد بود. ازآنجایی‌که ما بلاک‌ها را به هم زنجیر می‌کنیم، هیچ راهی برای ویرایش یک ورودی قدیمی بدون باطل‌شدن بلاک‌های متعاقب امکان ندارد. این ساختار یکی از اجزای اصلی امنیت بلاک چین است.

پیشنهاد مطالعه: بلاکچین چیست و چطور کار می‌کند؟ بلاک چین به زبان ساده

آیا بیت کوین غیرقانونی است؟

بیت کوین در بیشتر کشورها کاملاً قانونی است. استثناهایی هم وجود دارد. اگر قصد استفاده از بیت کوین را دارید حتماً قوانین مربوط به کشور محل اقامت‌تان را در مورد بیت کوین و رمزارزها مطالعه کنید. در کشورهایی که بیت کوین قانونی است، نهادهای دولتی رویکردهای مختلفی به آن در بحث‌های مالیاتی و مطابقت قانونی دارند. چشم‌انداز مقرراتی آن هنوز کاملاً توسعه نیافته است و به احتمال زیاد در سال‌های پیشِ رو به‌طرز چشمگیری تغییر خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: آیا مقامات دولتی واقعا می‌توانند بیت کوین را قانونمند کنند؟

خالق بیت کوین کیست؟

هیچ‌کس نمی‌داند! سازنده بیت کوین با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو خود را معرفی کرد اما کسی هویت واقعی او را نمی‌شناسد. ساتوشی شاید یک نفر یا گروهی از توسعه‌دهندگان در هرجای دنیا باشند. این اسم ریشه ژاپنی دارد اما تسلط ساتوشی بر زبان انگلیسی باعث شده که بسیار او را یک فرد انگلیسی زبان بدانند. ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را به همراه نرم‌افزار آن منتشر کرد و خود در سال ۲۰۱۰ ناپدید شد.

پیشنهاد مطالعه: وایت پیپر بیت کوین به زبان فارسی

آیا ساتوشی فناوری بلاک چین را ابداع کرد؟

بیت کوین چند فناوری که از قبل وجود داشتند را با هم ترکیب کرد. مفهوم زنجیره‌ی بلاک‌ها یا همان بلاک چین پیش از بیت کوین نیز وجود داشت. وجود ساختارهای داده غیرقابل تغییر مانند این را می‌توان در اوایل دهه ۹۰ که استوارت هابر و دبیلو اسکات استورنتا سیستم برچسب زمانی اسناد را پیشنهاد کردند ردگیری کرد. آن ساختار درست مثل بلاک چین امروزه، بر فنون رمزنگاری برای ایمن‌کردن داده و جلوگیری از دستکاری و تغییر آن‌ها متکی بود. جالب است که وایت پیپر ساتوشی ابداً نامی از «بلاک چین» نبرده است.

پول دیجیتال پیش از بیت کوین

بیت کوین اولین پول دیجیتال جهان نبود اما قطعاً موفق‌ترین بود. تلاش‌های پیشین مسیرِ بیت کوین را هموار کردند، ازجمله:

دیجی‌کش (DigiCash)

دیجی‌کش شرکتی بود که توسط دیوید چام، رمزنگار و دانشمند علوم کامپیوتر، در اواخر دهه ۱۹۸۰ تأسیس شد. دیجی‌کش به‌عنوان راهکاری مبتنی بر حریم خصوصی برای تراکنش‌های آنلاین معرفی شد، که دیوید چام در یک مقاله درباره آن توضیح داده است. مدل دیجی‌کش یک سیستم متمرکز بود اما به هرصورت آزمایش جالبی بود. این شرکت بعداً ورشکسته شد و چام دلیل این ورشکستگی را معرفی زودهنگام آن، یعنی پیش از آن‌که تجارت الکترونیک پا بگیرد، می‌دانست.

بی-مانی (B-money)

بی-مانی توسط وی دای (Wei Dai)، مهندس کامپیوتر، در یک مقاله در اوایل دهه ۱۹۹۰ معرفی شد. از این پول در وایت پیپر بیت کوین اسم برده شده و دلیل آن معلوم است. بی-مانی سیستم اثبات کار (Proof of Work) را که در استخراج بیت کوین به‌کار رفته و پایگاه داده توزیع‌شده که در آن کاربران تراکنش‌ها را امضا و تأیید می‌کنند، معرفی کرد. نسخه دوم بی-مانی ایده‌ی مشابهی با سپرده‌گذاری (staking) را شرح داد که امروزه در رمزارزهای دیگر به‌کار رفته است. در نهایت بی-مانی هیچ‌گاه شروع به کار نکرد چون نتوانست از مرحله پیش‌نویس جلوتر برود. بیت کوین به‌وضوح از مفاهیم ارائه‌شده توسط دای الهام گرفته است.

بیت گلد (Bit Gold)

شباهت بین نام بیت گلد و بیت کوین آن‌قدر است که برخی فکر می‌کنند نیک زابو (Nick Szabo)، مهندس کامپیوتر و خالق بیت گلد، همان ساتوشی ناکاموتو است. بیت گلد شامل دفترکلی است که رشته‌های داده با منشأ عملیات اثبات کار را ثبت می‌کند. بیت گلد هم مثل بی-مانی هیچ‌وقت بیشتر از این توسعه پیدا نکرد، اما شباهت‌هایش به بیت‌کوین باعث شده به‌عنوان «جد بیت کوین» شناخته شود.

بخش دوم: بیت کوین از کجا می‌آید؟

بیت کوین‌های جدید چگونه ساخته می‌شوند؟

بیت کوین یک عرضه محدود دارد، اما تمام این مقدار هنوز درگردش نیست. تنها راه ساخت بیت کوین‌های جدید از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ (مکانیزم خاص افزودن داده به بلاک چین) است.

چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟

پروتکل بیت کوین حداکثر میزان عرضه را ۲۱ میلیون کوین ثبت کرده است. تا سال ۲۰۲۰ کمتر از ۹۰ درصد این مقدار تولید شده است اما تولید کامل مابقی آن حدود ۱۰۰ سال دیگر طول می‌کشد. این به دلیل رویداد دوره‌ای هالوینگ یا نصف‌شدن پاداش بلاک بیت کوین است که به ماینرها داده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: تعداد بیت کوین استخراج شده چقدر است؟

استخراج بیت کوین چگونه است؟

شرکت‌کنندگان شبکه در فرایند استخراج یا ماینینگ، بلاک‌‌‌هایی را به بلاک چین اضافه می‌کنند. آن‌ها برای این کار باید توان رایانشی یا کامپیوتری خود را به حل یک معما یا پازل رمزنگاری‌شده اختصاص دهند. برای تشویق ماینرها به انجام این کار، به ازای هر بلاک معتبر مقداری پاداش داده می‌شود.

تولید یک بلاک پُرهزینه است اما بررسی اعتبار آن هزینه چندانی ندارد. اگر کسی سعی کند با یک بلاک نامعتبر تقلب انجام دهد، شبکه بلافاصله آن را رد کرده و ماینرها نمی‌توانند هزینه‌های استخراج را دربیاورند.

پاداش (که اغلب پاداش بلاک نامیده می‌شود) از دو بخش تشکیل شده: کارمزدهای هر تراکنش و سوبسید یا یارانه بلاک. سوبسید بلاک تنها منبع تولید بیت کوین‌های «جدید» است. هر بلاکی که استخراج می‌شود، مقدار مشخصی کوین به عرضه کل اضافه می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استخراج بیت کوین (bitcoin mining) به صورت گام به گام

استخراج هر بلاک چقدر طول می‌کشد؟

پروتکل بیت کوین، دشواری یا سختی استخراج را تعیین می‌کند تا استخراج هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد. بلاک‌ها همیشه دقیقاً ده دقیقه پس از بلوک قبلی تایید نمی‌شوند و این زمان اغلب نوسان دارد.

بخش سوم: شروع کار با بیت کوین

چطور بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین با کارت بانکی یا کارت اعتباری می‌توانید به یک صرافی آنلاین بروید و در بخش خرید بیت کوین، مقدار مورد نظر خود را خریداری کرده و به کیف‌پول‌تان انتقال دهید.

پیشنهاد مطالعه: سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بدون خرید BTC

با بیت کوین چه چیزی می‌توان خرید؟

چیزهای زیادی هست که می‌شود با بیت کوین خرید. شاید امروز شناسایی فروشندگانی که در فروشگاه‌های فیزیکی خود بیت کوین می‌پذیرند دشوار باشد، اما می‌شود وب‌سایت‌هایی پیدا کرد که امکان خرید کارت‌های هدیه و خدمات دیگر با بیت کوین در آن‌ها وجود دارد. این‌ها جزو چیزهایی هستند که می‌توانید با بیت کوین خریداری کنید:

  • بلیت هواپیما
  • اتاق هتل
  • خدمات املاک
  • خوراکی و نوشیدنی
  • لباس
  • کارت‌های هدیه
  • اشتراک‌های آنلاین

پیشنهاد مطالعه: اصول مقدماتی برای خرید و سرمایه‌ گذاری در بیت کوین در ایران

کجا می‌توان بیت کوین خرج کرد؟

جاهای زیادی هست که می‌توانید بیت کوین‌تان را خرج کنید؛ تعدادشان هم رو به ‌رشد است. در زیر چند نمونه را می‌بینید.

TravelbyBit

در هنگام مسافرت می‌توانید در کارمزدهای سنگینِ کارت‌های اعتباری صرفه‌جویی کنید. می‌توانید از طریق سایت TravelbyBit پروازها و هتل‌هایی که با بیت کوین یا رمزارزهای دیگر قابل خرید هستند را ببینید. در سایت ثبت‌نام کنید و با خرید توسط رمزارز از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار شوید.

Spendabit

Spendabit یک موتور جستجوگر برای محصولاتی است که می‌توانید با بیت کوین بخرید. آنچه را دوست دارید جستجو کنید تا لیستی از فروشندگان پذیرنده‌ی بیت کوین به شما نشان داده شود.

Coinmap

با Coinmap می‌توانید همه فروشندگان و ATMهای بیت کوین اطراف‌تان را پیدا کنید. اگر دوست دارد بیت کوین‌تان را خرج کنید، کافی‌ست محل آن را روی سایت پیدا کنید.

Biterfill

در این سایت می‌توانید کارت هدیه و صدها خدمات دیگر را با بیت کوین و رمزارزهای دیگر خریداری کنید. انجام این کار بسیار ساده است و می‌شود از شبکه لایتنینگ برای پرداخت استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی فروشگاه‌ها و شرکت‌های پذیرنده بیت‌‌کوین به‌عنوان روش پرداخت

اگر بیت کوین‌هایم را از دست بدهم چه؟

به دلیل عدم وجود بانک در بیت کوین، شما خودتان مسئول امن نگه‌داشتن کوین‌های‌تان هستید. برخی ترجیح می‌دهند بیت کوین خود را روی حساب صرافی‌ها نگه دارند، برخی دیگر هم آن‌ها را به کیف‌پول خود انتقال می‌دهند. اگر از کیف‌پول استفاده می‌کنید، باید عبارت بازیابی خود را حتماً در چندجا یادداشت کنید تا بتوانید در صورت گم‌شدن آن را بازیابی کنید.

پیشنهاد مطالعه: چگونه امنیت دارایی‌های دیجیتال خود را حفظ کنیم؟

آیا می‌توان تراکنش‌های بیت کوین را برگرداند؟

وقتی داده‌ای به بلاک چین افزوده می‌شود، حذف آن آسان نیست (در عمل تقریباً غیرممکن است). این یعنی وقتی تراکنشی انجام دادید، دیگر تمام است. باید در هنگام ارسال وجوه به یک آدرس، جزییات را چندبار چک کنید.

آیا می‌شود با بیت کوین پول درآورد؟

می‌شود با بیت کوین پول درآورد، اما امکان از دست دادن پول نیز وجود دارد. معمولاً سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین می‌خرند و نگه می‌دارند و باور دارند که در آینده قیمت آن بالا خواهد رفت. بعضی‌ها هم دوست دارند بیت کوین را با دیگر رمزارزها ترید یا معامله کنند تا سودهای کوتاه‌ یا میان‌مدت به‌دست آورند. هردوی این راهبردها ریسکی هستند، اما سود بیشتری نسبت به رویکردهای کم‌ریسک‌تر دارند.

برخی سرمایه‌گذاران راهبردهای ترکیبی یا دوگانه را به‌کار می‌گیرند. آن‌ها مقداری بیت کوین را به‌عنوان سرمایه‌ بلندمدت نگه داشته و با مقداری دیگر ترید می‌کنند. این لزوماً روش درست یا نادرستی برای اختصاص دارایی در سبد دارایی‌ها نیست و هر سرمایه‌گذار میزان پذیرش ریسک و اهداف متفاوتی دارد.

وام‌دهی یکی از روش‌های محبوب درآمد غیرفعال است. با وام دادن کوین‌های‌تان به فردی دیگر، می‌توانید سودهایی به‌دست آورید که بعداً پرداخت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: ایده‌های رمزارزی برای کسب درآمد دلاری!

چگونه بیت کوین ذخیره کنیم؟

گزینه‌های زیادی برای ذخیره‌سازی بیت کوین هست که هرکدام قوت و ضعف‌های خود را دارند.

ذخیره بیت کوین در صرافی آنلاین

وقتی از یک صرافی بیت کوین خریداری می‌کنید، می‌توانید بیت کوین خود را در کیف‌پول همان صرافی آنلاین نگه دارید. یکی از مزایای این کار دسترسی سریع و آسان به بیت کوین‌ها در صرافی و انجام معاملات سریع است. اما معایبی نیز دارد؛ مثلاً صرافی‌های آنلاین جای چندان امنی برای نگهداری رمزارز نیستند و اغلب مورد سرقت قرار گرفته و دچار مشکلات امنیتی می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی رمز ارز ایرانی کدام است؟

ذخیره کوین‌ها در یک کیف‌پول بیت کوین

کیف‌پول‌های غیرحضانتی مسئولیت نگهداری کوین‌ها را به‌عهده کاربر می‌گذارند. برای ذخیره بیت کوین خارج از صرافی، از یک کیف‌پول استفاده می‌شود. کیف‌پول کوین‌های شما را به‌صورت مستقیم نگه نمی‌دارد، بلکه تنها کلیدهای رمزنگاری‌شده برای دسترسی و باز کردن قفل آن‌ها در بلاک چین را نگهداری می‌کند. دو گزینه اصلی برای کیف‌پول وجود دارد:

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف‌پول‌های رمزارزی در سال ۲۰۲۳ 

کیف‌پول‌های داغ

کیف‌پول داغ (Hot wallet) نرم‌افزاری است که به اینترنت وصل می‌شود. این نوع کیف‌پول عموماً به شکل اپلیکیشن دسکتاپ یا موبایل است که امکان نقل و انتقال آسان کوین را برای‌تان فراهم می‌کند. به دلیل آنلاین بودن این نوع کیف‌پول‌ها، برای انجام پرداخت راحت‌تر هستند اما درمقابل حملات نیز آسیب‌پذیرند.

کیف‌پول‌های سرد

کیف‌پول‌های سرد به اینترنت متصل نیستند و درمقابل حملات آسیب‌پذیری کمی دارند چون کسی نمی‌تواند از طریق اینترنت به آن‌ها دسترسی پیدا کند، اما تجربه کاربری آن‌ها سخت‌تر است. در بخش کیف‌پول‌های سایت کوین ایران می‌توانید انواع کیف‌پول‌های سرد را مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول سرد و گرم چه تفاوتی با هم دارند؟

بخش چهارم: نصف‌ شدن پاداش بیت کوین (Halving)

نصف‌ شدن پاداش بیت کوین چیست؟

نصف‌ شدن پاداش بیت کوین (halving) رویدادی است که پاداش بلاک را کاهش می‌دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، پاداش اعطایی به ماینرها برای تایید بلاک‌های جدید نصف می‌شود (یعنی نصف آن چیزی که قبلاً می‌گرفتند). بااین‌حال، این نصف ‌شدن تاثیری بر کارمزد تراکنش ندارد.

پیشنهاد مطالعه: همه‌چیز درباره نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving)

نصف ‌شدن پاداش چگونه کار می‌کند؟

وقتی بیت کوین آغاز به کار کرد، ماینرها یا استخراج‌کنندگان به ازای هر بلاکی که پیدا می‌کردند ۵۰ بیت کوین پاداش می‌گرفتند.

اولین رویداد نصف ‌شدن در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ رخ داد. پروتکل بیت کوین در آن زمان سوبسید بلاک را از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. رویداد نصف‌ شدن دوم در ۹ ژوییه ۲۰۱۶ رخ داد که آن ۲۵ بیت کوین به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. آخرین هم ۱۱  ماه می سال ۲۰۲۰ بود که پاداش بلاک را تا ۶.۲۵ بیت کوین پایین آورد.

شاید متوجه الگوی مشخص این رویداد شده باشید. تقریباً هر چهارسال یکبار رویداد نصف‌شدن پاداش رخ می‌دهد اما تاریخ دقیقاً مشخصی ندارد. بیشتر براساس ارتفاع بلاک انجام می‌شود؛ یعنی هر ۲۱۰.۰۰۰ بلاک یک رویداد نصف‌شدن اتفاق می‌افتد. پس می‌توان انتظار داشت که نصف ‌شدن پاداش بلاک حدود  ۲.۱۰۰.۰۰۰ دقیقه طول بکشد (استخراج هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد).

هالوینگ بیت کویندر چارت بالا کاهش پاداش بلاک در طول زمان و ارتباط آن با عرضه کل را مشاهده می‌کنید. در ابتدا شاید به‌نظر برسد که پاداش‌ها به صفر سقوط کرده و حداکثر عرضه به اتمام رسیده است، اما این‌طور نیست. روند منحنی‌ها بسیار نزدیک هستند اما انتظار می‌رود که در سال ۲۱۴۰ به صفر برسد.

چرا پاداش نصف می‌شود؟

این یکی از جذابیت‌های بیت کوین است اما ساتوشی ناکاموتو هیچ‌گاه دلیل خود برای محدود کردن عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد را بیان نکرده است. به نظر برخی، این رویداد تنها محصول شروع سوبسید بلاک با ۵۰ بیت کوین بوده که در هر ۲۱۰.۰۰۰ بلاک نصف می‌شود.

داشتن عرضه محدود یعنی این ارز در بلندمدت دچار تنزل نمی‌شود. این ویژگی کاملاً با پول فیات که با گذر زمان قدرت خرید خود را از دست می‌دهد و واحدهای جدید آن به گردش می‌افتد، در تضاد است.

وجود محدودیت بر سرعت استخراج کوین‌ها توسط شرکت‌کنندگان منطقی است. مهم‌تر اینکه ۵۰ درصد بلاک‌ها در ۲۱۰.۰۰۰ بلاک اول (یعنی تا سال ۲۰۱۲) استخراج شدند. اگر پاداش بلاک ثابت می‌ماند همه بیت کوین‌ها تا سال ۲۰۱۶ تمام می‌شد.

با وجود مکانیسم نصف‌شدن، تا ۱۰۰ سال آینده هم انگیزه‌ی استخراج بیت کوین وجود دارد. این به سیستم زمان کافی برای جذب کاربران را می‌دهد تا بازار کارمزدها نیز توسعه یابد.

نصف ‌شدن پاداش بیت کوین چه تاثیری دارد؟

ماینرها یا استخراج‌کنندگان بیشترین تاثیر را از این نصف‌ شدن پاداش می‌بینند چون درآمدشان تا حد بسیار زیادی به پاداش بلاک بستگی دارد. وقتی پاداش بلاک نصف می‌شود، تنها نصف آن چیزی که پیشتر می‌گرفتند دریافت خواهند کرد. البته این پاداش شامل کارمزد تراکنش‌ها هم می‌شود اما تاکنون بخش کوچکی از پاداش بلاک را تشکیل داده است.

بنابراین نصف‌شدن می‌تواند ادامه استخراج را برای برخی شرکت‌کنندگان دشوار و زیانده کند. اثر این مورد بر این صنعت هنوز مشخص نیست. کاهش پاداش بلاک می‌تواند باعث تمرکز بیشتر در استخرهای استخراج شده یا می‌تواند باعث استخراج بهینه‌تر شود.

اگر بیت کوین بر همان الگوریتم اثبات کار به فعالیت خود ادامه دهد، باید برای سودآور بودن استخراج بیت کوین، کارمزدها بالا برود. این سناریو امکان‌پذیر است چون بلاک‌‌ها تعداد مشخصی از تراکنش را در خود جای می‌دهند. اگر تعداد زیادی تراکنش معلق وجود داشته باشد، تراکنش‌های دارای کارمزد بالاتر زودتر پردازش و تایید می‌شوند.

از نظر تاریخی، پس از نصف‌ شدن پاداش بلاک، افزایش شدید قیمت بیت کوین اتفاق افتاده است. البته داده‌های زیادی در این مورد وجود ندارد چون تنها شاهد سه رویداد نصف‌شدن بوده‌ایم. بسیاری، تحرک قیمت را به کمیاب‌تر شدن بیت کوین در بازار نسبت می‌دهند که به دلیل نصف ‌شدن پاداش  اتفاق می‌افتد. طرفداران این نظریه معتقدند که ارزش بیت کوین پس از رویداد نصف‌شدن بعدی دوباره سر به فلک خواهد کشید.

تعدادی دیگر با این منطق مخالف‌اند و عنوان می‌کنند که بازار این نصف‌شدن را ازقبل به حساب آورده است. این رویدادی نیست که به‌صورت سورپرایز اتفاق بیفتد؛ کاربران ۱۰ سال است که می‌دانند نصف ‌شدن‌ها چه زمانی اتفاق می‌افتد. نکته دیگر این است که صنعت رمزارز در طول دو رویداد اولِ نصف‌شدن هنوز توسعه پیدا نکرده بود. امروزه یک سر و گردن خود را بالاتر کشیده، ابزارهای معاملاتی سطحِ بالا ارائه کرده و استخر سرمایه‌گذاری وسیع‌تری را تشکیل داده است.

پیشنهاد مطالعه: پراکنش جغرافیایی بیت کوین در جهان چگونه است؟

رویداد بعدی نصف ‌شدنِ پاداش بیت کوین چه زمانی است؟

انتظار می‌رود نصف ‌شدنِ بعدی در ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و پاداش بلاک به ۳.۱۲۵ BTC کاهش پیدا کند.

بخش پنجم: سوء برداشت‌های رایج درباره بیت کوین

آیا بیت کوین ناشناس است؟

شاید بیت کوین در ابتدا ناشناس به‌نظر برسد اما این‌طور نیست. بلاک چین بیت کوین عمومی است و همه می‌توانند تراکنش‌ها را ببینند. هویت شما به آدرس کیف‌پول‌تان در بلاک چین نچسبیده اما اگر کسی منابع و ابزار کافی داشته باشد می‌تواند هویت کاربر را از روی آدرس وی تشخیص دهد. بهتر است بیت کوین را نیمه‌ناشناس بنامیم. آدرس‌های بیت کوین توسط همه قابل مشاهده‌اند اما نام صاحبان آن‌ها خیر.

با این وجود، سیستم بیت کوین نسبتاً خصوصی است و روش‌هایی وجود دارد که به‌موجب آن‌ها یک فرد مشاهده‌گر نمی‌تواند بفهمد شما با بیت کوین‌های‌تان چه‌کار می‌کنید. فناوری‌های رایگان می‌توانند انکارپذیری محتمل برای «شکستن پیوند» بین آدرس‌ها را به‌وجود بیاورند. به‌روزرسانی‌های آینده می‌توانند ویژگی خصوصی‌بودن را تا حد زیادی بهبود ببخشند.

پیشنهاد مطالعه: سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS): ارسال نام خود به جای آدرس کیف پول

آیا بیت کوین یک کلاه‌برداری یا اسکم است؟

خیر! بیت کوین هم مانند پول فیات (دلار و ریال و …) می‌تواند برای امور غیرقانونی به‌کار گرفته شود اما این باعث نمی‌شود بیت کوین یک اسکم یا کلاه‌برداری باشد.

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که تحت کنترل یک فرد یا نهاد واحد قرار ندارد. بدخواهانِ بیت کوین آن را یک طرح هرمی می‌نامند اما این‌طور نیست. بیت کوین به‌عنوان پول دیجیتال، چه با قیمت ۲۰ سِنت چه با قیمت ۲۰۰۰۰ دلار، عملکرد یکسانی دارد. عمر بیت کوین اکنون بیش از ۱۰ سال است و ثابت شده که فناوری امن و قابل اتکایی دارد.

متاسفانه بیت کوین در بسیاری از طرح‌های کلاه‌برداری به‌کار گرفته شده که باید مراقب آن‌ها بود. این طرح‌ها شاید شامل فیشینگ و مهندسی اجتماعی مانند ایردراپ‌های تقلبی باشد. یک قانون کلی وجود دارد: اگر چیزی بسیار بیش از واقعیت خوب است، احتمالاً کلاه‌برداری‌ست. هیچ‌گاه کلیدهای خصوصی یا عبارت بازیابی خود را به کسی ندهید و مراقب طرح‌هایی که وعده چندبرابر کردن پول را می‌دهند باشید. اگر کوین‌های‌تان را برای یک کلاه‌بردار بفرستید، دیگر صاحب آن کوین‌ها نخواهید شد.

پیشنهاد مطالعه: ۱۲ مورد از جدیدترین کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال

آیا بیت کوین حباب است؟

درطول چند مورد افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین، بسیاری را می‌دیدیم که می‌گفتند بیت کوین یک حباب است. اقتصاددانان متعددی هم بودند که بیت کوین را با دوره‌هایی مانند حباب اقتصادی گل لاله (Tulip Mania) یا حباب دات کام مقایسه می‌کردند.

به دلیل ماهیت منحصربه‌فرد بیت کوین به‌عنوان یک کالای دیجیتال غیرمتمرکز، قیمت آن توسط گمانه‌زنی‌هایی در بازار آزاد تعیین می‌شود. پس درحالی‌که عوامل زیادی قیمت بیت کوین را تحریک می‌کنند، آن‌ها بر عرضه و تقاضای بازار تاثیر می‌گذارند. ازآنجایی‌که بیت کوین کمیاب است و برنامه صدور سختی دارد، تصور می‌شود تقاضای بلندمدت از عرضه پیشی بگیرد.

بازارهای رمزارز در مقایسه با بازارهای سنتی نسبتاً کوچک هستند. این یعنی بیت کوین و دارایی‌های کریپتوی دیگر دارای نوسان بیشتری هستند و عدم تعادل کوتاه‌مدت بین عرضه و تقاضا در بازار نسبتاً رایج است. به عبارت دیگر، بیت کوین می‌تواند گاهی یک دارایی پرنوسان باشد. اما نوسان، بخشی از بازارهای مالی است، به‌ویژه بازارهایی با حجم و نقدینگی نسبتاً پایین‌تر.

آیا بیت کوین از رمزنگاری استفاده می‌کند؟

خیر! این یک سوء برداشت رایج است و بلاک چین بیت کوین از رمزنگاری استفاده نمی‌کند. هر یک از همتایان در شبکه باید بتواند تراکنش‌ها را بخواند تا از اعتبارشان مطمئن شود. بیت کوین از امضاهای دیجیتال و تابع هش بهره می‌برد. درحالی‌که الگوریتم‌های امضای دیجیتال از رمزنگاری استفاده می‌کنند، درمورد بیت کوین چنین چیزی صدق نمی‌کند.

البته باید اشاره کرد که بسیاری از اپلیکیشن‌ها و کیف‌پول‌های کریپتو از رمزنگاری برای محافظت از کیف‌پول‌ها و رمزهای کاربران استفاده می‌کنند. اما این روش‌های رمزنگاری هیچ ارتباطی با بلاک چین ندارند؛ آن‌ها در فناوری‌های دیگری قرار دارند.

بخش ششم: مقیاس‌پذیری بیت کوین

مقیاس‌پذیری چیست؟

مقیاس‌پذیری معیار یا مقیاس سنجشِ توانایی رشد یک سیستم برای پاسخگویی و سازگاری با افزایش تقاضا است. اگر شما میزبان سایتی باشید که میزان تقاضا یا ترافیک آن بالا رفته است، آن را با افزودن سرورهای بیشتر به مقیاس موردنظر برسانید. اگر بخواهید اپلیکیشن‌های سنگین بیشتری روی کامپیوترتان اجرا کنید، می‌توانید اجزای آن را ارتقا دهید.

درمورد رمزارزها نیز ما از اصطلاح مقیاس‌پذیری برای توصیف سهولت ارتقای یک بلاک چین برای پردازش تعداد بیشتر تراکنش‌ها استفاده می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: مقیاس‌پذیری (Scalability) در بلاک‌چین چیست؟

چرا بیت کوین به مقیاس‌پذیری نیاز دارد؟

بیت کوین برای انجام پرداخت‌های روزانه باید سریع عمل کند. درحال‌حاضر بیت کوین توان محدودی دارد؛ یعنی تعداد تراکنش‌هایی که می‌تواند به‌ازای هر بلاک پردازش کند محدود است.

همان‌طور که در فصل پیشین گفتیم، ماینرها کارمزدهایی را به‌عنوان بخشی از پاداش بلاک دریافت می‌کنند. کاربران این کارمزدها را برای تشویق ماینرها جهت افزودن تراکنش‌ آن‌ها به بلاک چین، به تراکنش اضافه می‌کنند.

ماینرها هم قصد کسب سود و بازگشت سرمایه‌ی سخت‌افزار و برق مصرفی را دارند، پس تراکنش‌های دارای کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می‌دهند. اگر تراکنش‌های زیادی در «اتاق انتظار» شبکه (که mempool نام دارد) وجود داشته باشد، کارمزدها می‌توانند افزایش چشمگیری بیابند چون کاربران برای تاییدشدن تراکنش‌های‌شان پول پرداخت می‌کنند. میانگین کارمزد در بدترین حالتِ خود به ۵۰ دلار افزایش پیدا کرده بود.

پیشنهاد مطالعه: کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟ نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین

بیت کوین چند تراکنش می‌تواند پردازش کند؟

بیت کوین براساس میانگین تعداد تراکنش‌ها به‌ازای هر بلاک، می‌تواند تقریبا ۵ تراکنش در ثانیه پردازش کند. این تعداد بسیار کمتر از راهکارهای پرداخت متمرکز است، اما این یکی از هزینه‌های ارز غیرمتمرکز است.

به این دلیل که بیت کوین تحت کنترل مرکز داده‌ای نیست که یک نهاد مرکزی هر وقت خواست آن را ارتقا دهد، باید حجم بلاک‌های خود را محدود نماید. امکان دستیابی به اندازه جدید بلاک که امکان پردازش ۱۰۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را فراهم می‌کند وجود دارد؛ اما این باعث آسیب‌رسیدن به تمرکززدایی شبکه خواهد شد. یادتان باشد که گره‌های کامل (Full node) باید اطلاعات جدید را تقریباً هر ۱۰ دقیقه یک‌بار دانلود کنند. اگر این دانلود برایشان طاقت‌فرسا و سنگین باشد، دست از کار خواهند کشید.

حامیان بیت کوین بر این باورند که اگر قرار باشد این پروتکل برای انجام پرداخت مورد استفاده قرار گیرد، باید به شکل‌های مختلف مقیاس‌پذیری موثری انجام شود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت بین Full Node (گره کامل) با Miner (استخراج کننده) چیست؟

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک راهکار مقیاس‌پذیری برای بیت کوین است. این شبکه را یک راهکار دولایه می‌نامیم چون تراکنش‌‌ها را از بلاک چین خارج می‌کند و به‌جای ثبت همه تراکنش‌ها بر لایه مبنا، توسط پروتکل دیگری که بر آن لایه ساخته شده است کنترل می‌شوند.

شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه‌ی ارسال آنی و رایگان وجوه را می‌دهد. هیچ محدودیتی بر توان پردازشی شبکه وجود ندارد (به‌شرطی که کاربران ظرفیت ارسال و دریافت داشته باشند). دو کاربر برای استفاده از شبکه لایتنینگ، مقداری از کوین‌های خود را در یک آدرس ویژه قفل می‌کنند. این آدرس یک ویژگی خاص دارد (تنها درصورت توافق طرفین، بیت کوین‌ها را آزاد می‌کند).

از آنجا، طرفین یک دفترکل خصوصی را پیش خود نگه می‌دارند که می‌تواند موجودی‌ها را بدون اعلام به زنجیره اصلی، دوباره تخصیص دهد. آن‌ها تنها وقتی تراکنش را به بلاک چین اضافه می‌کنند که به اتمام رسیده باشد. سپس پروتکل موجودی هر دو آدرس را به‌روزرسانی می‌کند. دقت داشته باشید که در این شبکه نیازی به اعتماد به یکدیگر نیست. اگر یکی از طرفین سعی در تقلب داشته باشد، پروتکل آن را تشخیص داده و تنبیه می‌کند.

به‌طورکلی، یک کانال پرداخت این‌چنینی تنها نیاز به دو تراکنش درون زنجیره از جانب کاربر دارد (یکی برای واریز وجه به آدرس و یکی برای توزیع کوین‌ها). این یعنی در همان زمان امکان انجام هزاران انتقال وجود دارد. این فناوری با توسعه و بهینه‌سازی بیشتر، می‌تواند به بخشی حیاتی و مهم از سیستم بزرگ بلاک چین تبدیل شود.

انشعاب یا فورک چیست؟

ازآنجایی‌که بیت کوین متن‌باز است، همه می‌توانند نرم‌افزار آن را برای خود تنظیم و تعدیل کنند. مثلا می‌توانید برای رفع نیازهای خاص خود، برخی از قوانین قدیمی آن را حذف و برخی دیگر را اضافه کنید. اما همه تغییرات به‌صورت یکسان انجام نخواهند شد؛ برخی به‌روزرسانی‌ها باعث می‌شود گره‌تان با شبکه ناسازگاری پیدا کند.

سافت فورک

سافت فورک به تغییر قوانینی گفته می‌شود که امکان به‌روزرسانی گره‌ها برای تعامل با گره‌های قدیمی را فراهم می‌کند. مثلاً سایز یا اندازه بلاک را درنظر بگیرید. فرض کنید یک بلاک ۲ مگابایتی داریم و آن نصف شبکه (در فورک) یک تغییر را اجرا می‌کند (از اینجا به بعد همه بلاک‌ها نباید از ۱ مگابایت بیشتر شوند). هر بلاک با اندازه بزر‌گ‌تر رد خواهد شد.

گره‌های قدیمی‌تر هنوز می‌توانند این بلاک‌ها را دریافت و خودشان منتشر کنند. این یعنی همه گره‌ها بخشی از همان شبکه باقی خواهند ماند. بلاک‌های کوچک‌تر توسط گره‌های قدیمی‌تر و به‌روزشده پذیرفته می‌شوند. با این حال، گره‌های جدید بلاک‌های ۲ مگابایتی را شناسایی نمی‌کنند، چون قوانین جدید را دنبال می‌نمایند.

SegWit (Segregated Witness) بیت کوین نمونه‌ای از یک سافت فورک است. SegWit با استفاده از یک تکنیک هوشمندانه، فرمت جدیدی برای بلاک‌ها و تراکنش‌ها معرفی کرد. گره‌های قدیمی به دریافت بلاک‌ها ادامه می‌دهند، اما نوع تراکنش‌های جدید را تایید نمی‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: فورک و انواع آن

هارد فورک

هارد فورک کمی پیچیده‌تر است. فرض کنید نیمی از شبکه قصد افزایش اندازه بلاک از ۲ به ۳ مگابایت را دارد. اگر سعی کنید یک بلاک ۳ مگابایتی به گره‌های قدیمی بفرستید، گره آن را رد می‌کند چون قوانین به صراحت می‌گویند حداکثر اندازه قابل قبول ۲ مگابایت است. به این دلیل که دو شبکه دیگر با یکدیگر سازگاری ندارند، بلاک چین به دو نصف تبدیل می‌شود.

زنجیره سیاه در تصویر بالا، زنجیره اصلی است. بلاک ۲ جایی‌ست که هارد فورک اتفاق افتاده است. در اینجا گره‌هایی که به‌روزرسانی شده‌اند، شروع به تولید بلاک‌های بزرگ‌تر (بلاک‌های سبز) کرده‌اند. گره‌های قدیمی آن‌ها را شناسایی نمی‌کنند، پس در مسیر متفاوتی ادامه می‌دهند. حالا دو بلاک‌ چین وجود دارد، اما تا وقتی به بلاک ۲ می‌رسند مسیر یکسانی دارند.

حالا که دو پروتکل متفاوت وجود دارد، هر کدام یک ارز متفاوت خواهد بود. همه موجودی پروتکل قدیمی به‌صورت مشابه منتشر می‌شود، یعنی اگر ۲۰ بیت کوین در زنجیره اصلی داشتید، حالا ۲۰ کوین جدید در زنجیره جدید دارید.

در سال ۲۰۱۷، در بلاک چین بیت کوین یک هارد فورک بحث‌برانگیز، مشابه آنچه در بالا گفتیم، اتفاق افتاد. تعداد کمی از شرکت‌کنندگان در شبکه قصد افزایش اندازه شبکه برای توان عملیاتی بیشتر و کاهش کارمزد تراکنش‌ها را داشتند. دیگران بر این باور بودند که این یک راهبرد ضعیف مقیاس‌پذیری است. در نهایت، این هارد فورک انجام شد و بیت کوین کش (BTC) به‌وجود آمد، که از شبکه بیت کوین جدا شد و یک جامعه و نقشه راه متفاوتی دارد.

پیشنهاد مطالعه: سافت فورک ها، هارد فورک ها، اجبارها و پیش فرض ها

بخش هفتم: مشارکت در شبکه بیت کوین

گره بیت کوین چیست؟

گره بیت کوین (Bitcoin node) اصطلاحی‌ست برای توصیف برنامه‌ای که به‌نوعی با شبکه بیت کوین در تعامل است. از یک موبایل که یک کیف‌پول بیت کوین روی آن نصب است تا یک کامپیوتر که یک نسخه کامل از بلاک چین را نگهداری می‌کند، می‌توانند یک گره باشند.

چندین نوع گره وجود دارد که هرکدام کارکردهای خاصی دارند. همه آن‌ها به‌عنوان نقطه ارتباط با شبکه عمل می‌کنند. در این سیستم، آن‌ها اطلاعاتِ تراکنش‌ها و بلاک‌ها را منتقل می‌کنند.

یک گره بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

گره‌های کامل

یک گره کامل، تراکنش‌ها و بلاک‌ها را در صورت وجود شرایط لازم (مثلاً قانونی بودن تراکنش و …) تایید می‌کند. بیشتر گره‌های کامل، نرم‌افزار Bitcoin Core را اجرا می‌‌کنند که پیاده‌سازی مرجعِ پروتکل بیت کوین است.

Bitcoin Core برنامه‌ای بود که ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد (در آن زمان Bitcoin نام داشت که بعداً برای اینکه با خود بیت کوین اشتباه گرفته نشود به Bitcoin Core تغییر یافت). از نسخه‌های اجراشده دیگر هم می‌شود استفاده کرد؛ به‌شرطی که با Bitcoin Core سازگار باشند.

گره‌های کامل بخشی جدایی‌ناپذیر از تمرکززدایی بیت کوین هستند. آن‌ها بلاک‌ها و تراکنش‌ها را دانلود کرده و آن را برای سایرین در شبکه منتشر می‌کنند. به این دلیل که آن‌ها به‌تنهایی اعتبار اطلاعاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد را تایید می‌کنند، کاربر دیگر برای هیچ موردی نیاز به اتکا به واسطه‌ها ندارد.

اگر یک گره کامل نسخه کاملی از بلاک چین را کپی کند، یک گره آرشیوی کامل نامیده می‌شود. برخی کاربران برای پُرنشدن فضا، بلاک‌های قدیمی را پاک می‌کنند (بلاک چین بیت کوین حاوی ۲۰۰ گیگابایت داده تراکنش است).

توزیع جهانی گره‌های کامل بیت کوین
توزیع جهانی گره‌های کامل بیت کوین

گره‌های سبُک

گره‌های سبُک (Light nodes) به اندازه گره‌های کامل توانایی ندارند اما منابع کمتری مصرف می‌کنند. آن‌ها به کاربر امکان تعامل با شبکه بدون اجرای تمام عملیات‌ گره کامل را می‌دهند.

وقتی یک گره کامل تمام بلاک‌ها را دانلود و تایید می‌کند، گره‌های سبک تنها بخشی از هر بلاک (که سربرگ بلاک نام دارد) را دانلود می‌کند. اگرچه سربرگ بلاک حجم کمی دارد اما اطلاعاتی دارد که به کاربران اجازه بررسی وجود تراکنش‌ها در یک بلاک خاص را می‌دهد.

گره‌های سبک برای دستگاه‌هایی که پهنای باند یا فضای ذخیره‌سازی محدودی دارند ایده‌ال است. اغلب می‌بینیم که این نوع گره در کیف‌پول‌های دسکتاپ و موبایل استفاده می‌شود. به این دلیل که گره‌های سبک نمی‌توانند کار تایید را انجام دهند، به گره‌های کامل وابسته هستند.

گره‌های استخراج

گره‌های استخراج (mining nodes) گره‌های کاملی هستند که علاوه بر تایید، کار تولید بلاک‌ها را هم انجام می‌دهند. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، آن‌ها به تجهیزات و نرم‌افزار تخصصی برای افزودن داده به بلاک چین نیاز دارند.

گره‌های استخراج، تراکنش‌های معلق را گرفته و آن‌ها را در کنار اطلاعات دیگر برای تولید یک عدد، هش می‌کنند. اگر آن عدد زیر مقدار مشخص‌شده توسط پروتکل باشد، بلاک معتبر است و می‌تواند برای سایر گره‌های کامل نمایش داده شود.

اما ماینرها برای استخراجِ بدون اتکا بر هیچ‌کس دیگری، باید یک گره کامل را اجرا کنند، وگرنه نمی‌دانند کدام تراکنش‌ها را در بلاک بگنجانند.

اگر کسی بخواهد استخراج کند اما از گره کامل استفاده نکند، می‌تواند به سروری که اطلاعات موردنیاز را ارائه می‌کند وصل شود. اگر در یک استخر استخراج کنید (یعنی با همکاری با دیگران)، تنها یک نفر باید گره کامل را اجرا کند.

چگونه یک گره کامل بیت کوین را اجرا کنیم؟

یک گره کامل برای توسعه‌دهندگان، فروشندگان و کاربران نهایی مزیت‌هایی دارد. اجرای کلاینت Bitcoin Core روی سخت‌افزارتان باعث می‌‌شود از مزایای حریم خصوصی و امنیت بهره‌مند شوید و شبکه بیت کوین به‌طور کلی تقویت شود. با یک گره کامل، دیگر نیازی نیست که برای تعامل با اکوسیستم به فرد دیگری وابسته باشید.

تعدادی از شرکت‌های مبتنی بر بیت کوین، گره‌های plug-and-play یا حاضر را ارائه می‌کنند که سخت‌افزارهای پیش‌ساخته‌ای هستند و کافی‌ست کاربر آن را به برق وصل کند که در این‌حال، خودش شروع به دانلود بلاک چین می‌کند. این سخت‌افزار می‌تواند برای کاربرانی که بُعد فنی ضعیف‌تری دارند بسیار راحت و مفید باشد، اما نسبتاً گران‌تر است.

بهتر است یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ جداگانه به این‌کار اختصاص دهید. توصیه نمی‌شود که گره را روی کامیپوتری که هر روز استفاده می‌کنید اجرا کنید چون می‌تواند سرعت آن را تا حد زیادی پایین بیاورد. بلاک چین هر لحظه درحال‌رشد است، پس باید مطمئن شوید که حافظه کافی برای دانلود کل آن را دارید.

حجم بلاک چین درحال‌حاضر حدود ۳۵۰ گیگابایت است و با گذر زمان افزایش پیدا می‌کند. پس اگر قصد دارید گره را برای مدت طولانی فعال نگه دارید، باید هاردی بیش از ۱ ترابایت در اختیار داشته باشید چون حجم بلاک چین هر هفته حدود ۱ گیگابایت بیشتر می‌شود؛ به‌شرطی که سایز بلاک‌ها تغییری نکند. الزامات دیگر شامل یک رم ۲ گیگابایتی (که بیشتر کامپیوترها به‌صورت پیش‌فرض دارند) و پهنای باند خوب و سرعت بالا (به‌خصوص سرعت بالا) و بدون قطعی است.

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

در اوایل ظهور بیت کوین، می‌توانستید با لپ‌تاپ‌های معمولی بلاک‌های جدید تولید کنید. این سیستم در آن زمان ناشناخته بود و رقابت کمی بر سر استخراج وجود داشت. به دلیل محدودبودن فعالیت، دشواری استخراجِ تعیین‌شده توسط پروتکل اندک بود.

با بالارفتن نرخ هش شبکه، شرکت‌کنندگان مجبور شدند برای حفظ رقابت، تجهیزات خود را ارتقا دهند. صنعت استخراج با گذار از انواع مختلف سخت‌افزار، به دوره‌‌ی ASIC (Application-Specific Integrated Circuits) وارد شد.

این ابزارها با یک هدف خاص ساخته شده‌اند. آن‌ها به‌شدت بهینه‌اند اما تنها می‌توانند یک کار انجام دهند. ASIC استخراج، یک کامپیوتر تخصصی است که فقط و فقط برای استخراج به‌کار گرفته می‌شود. ASIC بیت کوین می‌تواند بیت کوین استخراج کند اما نمی‌تواند کوین‌هایی که از الگوریتم یکسان استفاده می‌کنند را استخراج کند.

امروزه استخراج بیت کوین مستلزم سرمایه‌گذاری فراوان برای سخت‌افزار و همچنین برق است. درحال‌حاضر یک دستگاه استخراج خوب حدود ۱۰ تریلیون عملیات در ثانیه انجام می‌دهد. اگرچه ماینرهای ASIC بسیار بهینه هستند اما برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند. اگر ریگ‌های متعدد استخراج و برق ارزان داشته باشید، استخراج می‌‌تواند برای‌تان صرفه داشته باشد.

بااین‌حال، با داشتن ملزومات استخراج، شروع کار ساده است. محبوب‌ترین گزینه، پیوستن به یک استخر استخراج است که در آن با دیگران برای یافتن بلاک‌ها کار می‌کنید. اگر موفق شوید، بخشی از پاداش بلاک را متناسب با مقدار هشی که ارائه کرده‌اید دریافت خواهید کرد.

همچنین می‌توانید به‌تنهایی استخراج کنید. احتمال تولید بلاک برای‌تان پایین‌تر می‌آید اما اگر بتوانید، تمام پاداش آن برای خودتان می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: استخراج ابری بیت کوین یا کلود ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج یک بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟

جواب به این سوال بسیار سخت است چون متغیرهایی برای آن وجود دارد. سرعت استخراج بیت کوین به مقدار برق و نرخ هشی که دارید بستگی دارد. هزینه‌های کاری یک دستگاه استخراج را هم باید درنظر بگیرید.

چه کسی می‌تواند در کدنویسی بیت کوین سهیم باشد؟

نرم‌افزار Bitcoin Core متن‌باز است، یعنی همه می‌توانند در آن سهیم باشند. شما می‌توانید ویژگی‌های جدیدی را برای افزوده‌شدن به بیش از ۷۰۰۰۰ خط کد آن پیشنهاد دهید. همچنین می‌توانید باگ‌ها را گزارش کرده یا سند آن را ترجمه کنید یا بهبود ببخشید.

تغییر در نرم‌افزار از یک فرآیند بازبینی دقیق عبور می‌کند. مهم‌تر از همه، نرم‌افزاری که صدها میلیون دلار را در خود جای می‌دهد، باید خالی از هرگونه آسیب‌پذیری باشد.

جمع‌بندی

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این سیستم برای ارائه جایگزینی برای سیستم‌های مالی سنتی ایجاد شد و بر روی یک شبکه همتا به همتا عمل می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد بدون واسطه پرداخت‌ها را ارسال و دریافت کنند.

در حالی که بیت کوین هنوز یک فناوری نسبتاً جدید است، در حال حاضر انقلابی در نحوه تفکر ما در مورد پول ایجاد کرده است. همانطور که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهند، جالب است که ببینیم آیا آن‌ها بخشی از زندگی روزمره ما می‌شوند یا خیر.

منبع
1
https://coiniran.com/?p=2277
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
26 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر
سحر
5 سال قبل

با سلام به ادمین سایت من تازه اومدم و میخواستم بیت کوین رو نب کنم و همون اول کار واسم زده خطای ۱۲ نمیدونم منظورش چیه و باید چه کنم

بابک
بابک
6 سال قبل

با آنتی ماینر یا سخت افزار بیتکوین استخراج کردید یا با امکانات کامپیوتر شخصی تون؟

سحر
سحر
6 سال قبل

سلام من مقداری بیتکوین جمع کردم و در کیف پولی که خود سایت معرفی کرده نگه داشتم اما الن می خوام به حساب بلاکچینم منتقلش کنم ولی نمیدونم چطوری! ممنون میشم جواب رو به ایمیلم بفرستید

mahdi
mahdi
6 سال قبل

با سلام ببخشید من در سینک کردن اول برنامه به مشکل برخوردم میگه باید ۳هفته وایسم تا بلوک کا کاملا لود شه.این به دلیل سرعت اینترنتم بستگی داره یا چیز دیگس میشه سریع راهنماییم کنید ممنون

رضا
رضا
6 سال قبل

سلام؛ با تشکر فراوان از ادمین سایت بابت زحماتی که متقبل شدند. چند تا سئوال داشتم که اگر جواب مرحمت کنید سپاسگذار خواهم بود: ۱-میشه بفرمائید اولین بیت کوینها چه جوری ساخته و در شبکه جاری شدند؟ اصلاً شبکه ای وجود داشت؟ اصلاً شبکه بیت کوین چه جوری پپیاده سازی شد؟ ممنون میشم بصورت تخصصی این قضیه رو توضیح بدید بسیار ذهنم رو درگیر کرده؟ ۲-با عنایت به اینکه شبکه بیت کوین توسط شخص حقیقی و حقوقی اداره و یا کنترل نمیشه، چه جوری میشه به این ارز اطمینان رد. مثلاً بنده یه کیف پول آنلاین بلاکچین دارم اگه یه روزی این کیف پول قابل دسترسی نباشه اصلاً دستم به چه چیزی بند هست؟ (کی پاسخگو خواهد بود) با سپاس

حسام
حسام
6 سال قبل

سلام
ببخشید من در بلاک چین حساب بیت کوین ساختم ولی نمیدونم از کجا باید بیت کوین ادرس خود را بفهمم لطفا کمکم کنید

بابک
بابک
6 سال قبل
پاسخ به  حسام

سلام،
به این مقاله مراجعه کنید
آموزش ساخت کیف پول بیتکوینى ‎ Blockchain.info

z
z
7 سال قبل

من تازه کارم. سایت dailybitcoin رفتم و مراحل فوق رو با موفقیت انجام دادم ولی وقتی وارد کیف پولم در بلاک چین می شوم و گزینه transactions را می زنم هیچ انتقالی صورت نگرفته است. لطفا راهنمایی بفرمایید.

عباس
عباس
7 سال قبل

موبایلم اندروید۵،۱

عباس
عباس
7 سال قبل

سلام خداقوت.من رایانه ندارم لطفأراهنمای نصب،استفاده ازکوین درموبایل رابذاریدتشکر

amir
amir
7 سال قبل

لطفا بفرمایید موضع حکومت ایران نسبت به بیت کوین و بقیه پولهای مجازی چی هست.
چون دیدم که سایت شما فیلتر هست.

بابک
بابک
7 سال قبل
پاسخ به  amir

سلام و سپاس از توجه شما,
سایت “کوین ایران” فیلتر نمیباشد چرا که طبق قوانین جمهوری اسلامی عمل میکند. دولت ایران در حال بررسی مسائل مربوط به ارزهای دیجیتالی است و انشالله اخبار خوبی در زمینه قانون گذاری خواهیم شنید.

كيوان
كيوان
7 سال قبل

ممنون از توضیحاتتون.
به مقدار بیت کوین استخراجی اشاره ای نکردین. مثلا در ٢۴ ساعت چقدر میتونم بدست بیاریم.

هاست لینوکس
هاست لینوکس
7 سال قبل

ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

امین زمانی
امین زمانی
7 سال قبل

بابا تو دیگه کی هستی تو دیگه چی میگی مردکه بی ادب، من سوال از مدیر سایت پرسیدم که بیاد جوابمو بده، نه تو نره خر بیای اینجا شر ور بنویسی
و بعدش بگی مگه همه مثل تو تو ایرانن، خوب آدم احمق من گفتم منی که تو ایرانم، میدونی یعنی چی؟ یعنی من که تو ایران زندگی میکنم، خوب تو بیمار تو خارج از ایران زندگی میکنی به من چه نادان؟
من از مدیر پرسیدم واسه منه ایرانی چه سودی داره؟ و در نتیجش چه کارایی واسه من ایرانی که تو ایران زندگی میکنم داره، نگفتم چه سودی واسه تو نره خر که معلوم نیست کدوم گوری هستی و میای شر ور مینویسی داره،
شاید مدیر این نظر منو تایید نکنه، اما من از زحمات مدیر سایت کاملا متشکرم که این سایت کاملا پر پیمون رو راه انداخته، اما بهتر بود قبل از جز به جز و شفاف سازی کار بیت کوین، بیومد بگفت مثلا واسه آدمهای که تو ایران زندگی میکنند از بیت کوین این خوبی رو داره و به درد فلان کار نمیخوره
و برای آدمهایی که تو خارج زندگی میکنند فلان کاریی رو داره که تو ایران نداره، و توضیحاتی از این دسته، تا اونایی که تازه واردن فکر کنن، آیا دنبال این کار افتادن ارزشش رو داره یا نه، خوب واسه یکی میصرفه و واسه یکی نمیصرفه که بخواد وقتش رو صرف این کار کنه، باید شفاف سازی بشه که آیا واسه چه افرادی بیشتر کارایی داره
و چیزهایی از این دسته،اما سوال دومم بی جواب موند ، البته سوال اولمم بی جواب مونده!!
((من وقتی نصبش کردم یه صفحه اومد بالا ، یا حضرت عباس نوشت ۸۰ گیگ باید دانلود بشه، خدایش من ۴ تا درایو دارم که هیچکدومشون ۸۰ گیگ آزاد ندارن، حالا اصلا معلوم هست که ۸۰ گیگ چبه؟
و چرا باید دانلودش کرد؟ و آیا نمیشه دانلودش نکرد؟ و اصلا این ۸۰ گیگ رو کجای دلم بزارم؟))
از مدیریت سایتم متشکرم واسه این سایت خوبشون، در جواب آقا مهدی هم باید گفت وقتی بی ادبانه صحبت میکنی باید جواب بی ادبانه بگیری، اما بازم ببخش که تند جوابتون رو دادم.

mahdi
mahdi
7 سال قبل

سلام, با اجازه ادمین
دادا این مطلب برای ۲ سال پیشه شما یه مطلب میخونی به تاریخش نگاه نمیکنی؟
در ثانی شما مگه نماینده همه ملت ایرانی که میگی منه ایرانی؟ شما از طرف خودت حرف بزن.
منم ایرانی هستم از بیتکوین برای خرید داروی پدرم استفاده میکنم چون با حساب بانکی ایرانیم نمیتونم خرید کنم داروش تو ایرانم گیر نمیاد. یکی دیگه میخواد بازی کامپیوتری بخره, یکی میخواد برای بچه دانشجوش پول بفرسته, یکی میخواد برا بچش وسیله ای بگیره که تو ایران گیر نمیاد, یکی میخواد ی قطعه صنعتی برا کارخونه اش بگیره… هر کسی یه استفاده ای میکنه. حالا شما بلد نیستی یا راست کارت نیست دلیل نمیشه بدرد باقی ام نخوره!!!!!!
مشکل ملت اینه که فکر میکنن بیتکوین مفت و مجانی ریخته که بیان جمع کنن. داداشم برا بدست آوردنش باید زحمت بکشی.
این بنده خدا ها زحمت میکشن این همه مطلب میزارن بابتش پول هم نمیگیرن. بجای تشکر کردن دری وری بار ملت میکنی؟ مجبور که نیستی بیای تو این سایت. آدم خوبه یکم قدر شناس باشه.

امین زمانی
امین زمانی
7 سال قبل

سلام، یه سایت پر پیمون زدی آخرشم نگفتی میشه از این طریق پول به حساب ریالی ما توی بانک بیاد یا نه؟
آخه خرید اینترنتی توی سایت خارجی به چه درد منه ایرانی میخوره؟
مثلا به حساب اینکه الان من تو حسابم ۱ بیت کوین هم داشته باشم، که الان ۲ ملیون ۹۰۰ هزار تومنه، خوب اینو چیکارش کنم حالا؟
من آخر این همه بدبختی که باید کشید میخوام یه پولی تو جیب خودم بره، من حقیقیم، یعنی همین من که الان دارم اینا رو مینویسم، منم حساب بانکی دارم توی ایران نه تو آمریکا یا پی پال
گذشته از اینا تو آموزش گفته بودید که یه چند ساعتی باید دانلود کنه؟ این چند ساعت معلوم هست چقدر هست؟ خیلی سریع گذشتید و توضیحی ندادید!!
من وقتی نصبش کردم یه صفحه اومد بالا ، یا حضرت عباس نوشت ۸۰ گیگ باید دانلود بشه، خدایش من ۴ تا درایو دارم که هیچکدومشون ۸۰ گیگ آزاد ندارن، حالا اصلا معلوم هست که ۸۰ گیگ چبه؟
و چرا باید دانلودش کرد؟ و آیا نمیشه دانلودش نکرد؟ و اصلا این ۸۰ گیگ رو کجای دلم بزارم؟
ممنون از سایت خوبتون که این همه خوندم ولی آخرش نفهمیدم پولی هم به ما میرسه یا نه !!

بابک
بابک
7 سال قبل
پاسخ به  امین زمانی

سلام و سپاس از توجه شما نسبت به وب سایت “کوین ایران”. در پاسخ به سوالات شما:
۱- بله این امکان وجود دارد که بیت کوین را به ریال تبدیل کنید و آن را در حساب بانکی خودتان در ایران دریافت کنید.
۲- خرید از وب سایتهای خارجی زمانی برای شما مفید خواهد بود که نیاز به کالا یا خدماتی داشته باشد که تهیه آنها در ایران امکان پذیر نباشد. نرم افزار, لباس, وسایل دارویی و پزشکی, کتاب, فیلم, برای نقل انتقال پول به خارج از کشور و یا برعکس از خارج از ایران به حساب بانکی خودتان در ایران و… بیت کوین این امکان را به فروشگاه ها ایرانی میدهد که بتوانند کالای خودشان را به خارج از ایران بفروش برسانند. کالاهایی که تهیه آنها در خارج ایران بسیار سخت است, مثلا گلیم ایرانی, کفش چرم دست دوز ایرانی و بصورت کلی صنایع دستی ایرانی را میتوانید به خارجیها بفروش برسانید.
۳- بیت کوین را برای مورد فوق میتوانید استفاده کنید یا حتی میتوانید آنرا نگه دارید, چرا که در گذار زمان بر ارزش آن افزوده خواهد شد.
۴- درباره دانلود زنجیره بلوکها, شما نیازی به دانلود آن ندارید و میتوانید از کیف پولهای بیتکوین استفاده کنید و نیازی به داشتن تمام این اطلاعات نداشته باشید.
۵- بیتکوین یک ارزش است که میتوانید آنرا در با چیز ارزشمند دیگری معاوضه کنید. مانند دلار, ریال, طلا, نقره, یورو… بطور خلاصه, بله پولی به شما میرسد اگر کاری انجام دهید.

احسان
احسان
6 سال قبل
پاسخ به  بابک

سلام
ممنون از سایت مفیدتون
لطفا توضیحات ریزتر و دقیق تری از نحوه فروش اجناس ایرانی را بدهید که من چه جوری میتونم جنسم رو بفروشم به شخص یا شرکتی در هرجای دنیا؟
پس قوانین واردات و صادرات چی میشه؟
اگه من یک خودرو آمریکایی بخوام میتونم وارد ایران کنم؟((منظورم از این سوال توضیحات و راهنمایی بیشتره))
لطفا به زبان خیلی ساده و عامیانه توضیح کامل بدهید از نحوه دادوستد ؟
بیتکوین منو چه شرکت یا شخصی در ایران به ریال تبدیل میکنه؟
لطفا پاسخ کامل ((مانند نحوه نصب و کار با نرم افزار در سایتتون)) بدهید.

پویا علیخانی
پویا علیخانی
6 سال قبل
پاسخ به  احسان

سلام و عرض ادب.

بیت کوین به عنوان یک شیوه پرداختی قابل استفاده است و این، قسمتی از فرآیند صادرات و واردات را شامل می شود. بقیه این فرآیند ارتباطی با شبکه بیت کوین ندارد و تابع قوانین کشور ها است.

Giggles
Giggles
7 سال قبل

This artclie is a home run, pure and simple!

mahdi
mahdi
8 سال قبل

سلام
مطلب جالبی بود من همه مراحل رو طی کردم ولی نرم افزار Minerباز میشه ولی هرچقدر باز میذاریش نمیتونه وصل شه وبیت کوین بدست بیاره
یه ارور درباره پورت usbمیده

بابک
بابک
8 سال قبل
پاسخ به  mahdi

سلام
نرم افزار جاوا رو نصب کردین ؟
مشخصات سیستم رو بفرستین

mahdi
mahdi
8 سال قبل
پاسخ به  بابک

سلام اره جدیدترینشو نصب کردم
۲گیگ رم ۱گیگ سی پی یو گرافیک۵۳۰۰
شرمنده این سیستمی که توضیح دادی بالای صحفه برا کامپیوتر معمولی دیگه ؟ من دستگاه میننگ ندارم

بابک
بابک
8 سال قبل
پاسخ به  mahdi

با توجه به اینکه درجه سختی استخراج خیلی زیاد شده با این مشخصات سیستم شما نمی تونید بیت کوین استخراج کنید
باید ارزهای جدید که درجه سختی کمتری دارند رو امتحان کنید

mahdi
mahdi
8 سال قبل
پاسخ به  بابک

ممنون

دکمه بازگشت به بالا
26
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x