دیفای

سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز: ۵ نکته در مورد دیفای که باید بدانید

دیفای که برگرفته از دو کلمه Decentralized finance به معنای سرمایه گذاری غیرمتمرکز است، فرصتی است واقعی برای التیام دردهای مالی مردم. جابجایی پول، خرج کردن و ایمن نگه داشتن پول متکی بر رویه‌ها و فناوری‌هایی است که بسیار قدیمی است. دیفای این اجازه را به مردم می‌دهد که کنترل امور مالی خود را از رانت‌خواران و بانکداران پس بگیرند. اما نکات مهم در مورد دیفای که باید بدانیم چه چیزهایی هستند؟

در Mosendo ما شاهد موارد استفاده از پرداخت‌هایی هستیم که آخرین گام‌ها برای جهانی شدن دیفای هستند. برای حمایت از این دیدگاه، یک جامعه خلاق و پرشور و متمرکز بر ابزارهای قابل استفاده در زندگی واقعی به نام دیفای نیشن (defi nation) تشکیل داده‌ایم. به عنوان هم‌بنیانگذار یک کمپانی دیفای و همچنین جامعه دیفای‌نیشن، پنج‌ نکته در مورد دیفای که به نظرم هرکس باید بداند، گردآوری کرده‌ام.

۱- به دلایل خوبی، از دیفای در کریپتو با عنوان «برنامه قاتل» یاد شده است

دیفای و به ویژه سیستم وام‌دهی‌اش به دلیل ارزش خاصی که دارد، یعنی کسب بازده بالا با ارزش پایدار، به عنوان برنامه‌ی قاتل کریپتو نامگذاری شده است.

بازارهای پول، صندوق‌های شاخص و سایر عناصر سرمایه‌گذاری با رشد پایین، به دلیل ایمنی و بازده مداوم در بین سرمایه‌گذاران محتاط محبوب هستند. ۳.۳ تریلیون دلار فقط در ایالات متحده در صندوق‌های بازار پول، سرمایه‌گذاری می‌شود. سیستم وام‌دهی دیفای که هنوز هم به گوش بسیاری ناآشناست، در مقایسه با بازده ۲ الی ۳ درصدی در صندوق‌های بازار پول، یک سیستم مشابه اما با بازده بالاتر از ۷ الی ۱۸ درصد ارائه می‌دهد.

نکات مهم در مورد دیفای - کوین ایران

 

این بدین معنی است که فضای رمزارزها اکنون می‌تواند چیزی را به سرمایه‌گذاران ارائه دهد که بسیار شبیه به آنچیزی است از قبل با آن آشنا هستند. آن را با بیت کوین مقایسه کنید. وجوه خود را در یک پلتفرم وام دهی بگذارید و آن‌ها همانند یک سرمایه‌گذاری سنتی از آن بهره دریافت می‌کنند.

سایر رمزارزها مانند بیت کوین به یک منحنی یادگیری شیب‌دار و هم چنین به یک پروفایل ریسک نیاز دارند که برای بسیاری از شرکت‌کنندگان در بازارهای سنتی و به ویژه کسانی که در سرمایه‌گذاری‌های کم خطر شرکت می‌کنند، مناسب نیست. از سوی دیگر مهمترین نکته در مورد دیفای این است که برای سرمایه‌گذاران دیفای شبیه به آن چیزی است که می‌شناسند و به همین دلیل شانس بیشتری برای ترغیب کاربران جدید برای ورود به آن دارد.

پروژه‌های دیفای به دلیل ترکیب‌پذیریشان همانند لگوهای پول هستند

اتریوم توسط اینفلوئنسرش، رایان شان آدامز، پلتفرم لگوی پول نامیده شده است و دیگران نیز از این نام استفاده می‌کنند. در دنیای لگو، اتریوم یک قطعه‌ی مسطح است که می‌توانیم بر روی آن دنیایمان را بسازیم.  محصولات سرمایه‌گذاری غیر متمرکز به طور خاص در استیبل کوین غیرمتمرکز (DAI) به عنوان محصولات مالی قابل تعویض مورد تحسین قرار گرفته است.

cDAI و iDAI هر دو نمونه‌هایی از لگو هستند که می‌توانند همه‌جا متصل شوند. به عنوان مثال، می‌توانید با وصل کردن DAI خود بجای cDAI شروع کنید، سپس می‌توانید cDAI خود را به همراه با اتریوم به uniswap.exchange متصل کنید تا نقدینگی لازم برای استخر نقدینگی فراهم شود. نتیجه این است که با این کار می‌توانید بازده‌های اضافی کسب کنید و در ازای آن یک توکن از Uniswap دریافت می‌کنید که نشان دهنده سهم شما از آن استخرهاست. این توکن Uniswap نیز قابل معامله است.

افرادی که بیشترین سود را کسب می‌کنند، همان کسانی هستند که بیشترین صدمه را وارد می‌کنند

پول دولت یا «فیات» تورمی است؛ بدین معنی که اگر افرادی پول بیشتری داشته باشند، دلیل خوبی برای یافتن روش دیگری برای ذخیره آن، غیر از ذخیره به عنوان پول رایج دارند. در مورد ارزهایی که «تورم خزنده» دارند، نرخ از دست دادن ارزش کمتر از ۳٪ است. نرخ‌های بالاتر از ۱ تا ۳ درصد را «تورم پویا» می‌نامند که بالای ۱۰٪ در سال است؛ در حالی که «تورم حاد» بیش از ۵۰٪ در ماه است. نرخ‌های تورم این چنینی پس‌انداز کردن پول را دشوار می‌کنند، زیرا این مقدار با گذشت زمان فرسایش می‌یابد. همچنین این بدین معنی است که هرگونه پول اضافی در جای دیگری با ارزش فعلی نگهداری می‌شود که موجب ایجاد حباب دارایی و اصطکاک معاملات می‌شود. ۳.۷ میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که پول رایج آن‌ها نرخ تورم بالاتر از ۵٪  دارد که ۶۸۰ میلیون نفر از آن ها با نرخ تورم بالاتر از ۱۰٪ زندگی می‌کنند.

از نکات مهم در مورد دیفای این است که جنبش دیفای این قدرت را دارد که به افراد بیشتری فرصت محافظت از ثروت خود را بدهد. مثال فوق فقط در رابطه با محافظت در برابر تورم است و در حقیقت افرادی که از پروتکل‌های دیفای استفاده می کنند، شانس بیشتری برای کسب سود به نفع خودشان نیز دارند. این بدین معناست که آن ها هم ذخیره ارزش را در دارایی نسبتا پایدار وابسته به دلار آمریکا و  هم بازده حاصل از وام دادن آن دارایی را در پلتفرم های وام‌دهی دیفای دریافت می‌کنند.

دیفای یک جنبش فراگیر است و به میلیون‌ها نفری که فاقد آن هستند اجازه دسترسی خواهد داد

در حداقلی‌ترین حالت ممکن، افراد فوق‌الذکر گزینه پیوستن به دنیای مالی را پیش روی خود دارند. در حال حاضر برای افراد بدون ID در جهان، امکان دسترسی  به خدمات اولیه مالی مطلقا وجود ندارد. این امر به معنی روی آوردن به خدمات مالی غیررسمی مانند کلوپ‌های پس انداز یا حواله‌های کنترل نشده است. این خدمات می‌توانند به طرز شگفت‌آوری در مقیاس کوچک موثر باشند، اما ذاتا ریسک و هزینه‌ی بالاتری را به همراه دارند.

این واقعیت برای ۱.۱ میلیارد نفر یا ۱۴٪ از جمعیت جهان صادق است. در حالی که افراد زیادی از این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، تعداد غافلگیرکننده‌ای را می‌توان در جهان توسعه یافته یافت: نرخ افراد بدون ID در سنگاپور به تنهایی ۳۷٪ است. این امر بر کارگران کم درآمد و مهاجر تاثیر منفی می‌گذارد و آن‌ها را محکوم به فقر می‌کند.

بیشتر بخوانید: دیفای یا صنعت مالی غیرمتمرکز، راه کارها و چالش‌ها

دارایی‌های مصنوعی، بلاکچین و دنیای دارایی سنتی را به هم متصل خواهد کرد

دارایی‌های مصنوعی، مجموعه‌ای از دارایی‌های دیگر است که قیمت یک دارایی را در بازار هدف دیگری دنبال می‌کند. هرکس به بازاری که دارایی‌های مصنوعی را معامله می‌کند، دسترسی داشته باشد، می‌تواند به فرصت‌های موجود در سایر بازارها نیز دسترسی داشته باشد.

دلیل اصلی این امر که بسیار هم مورد علاقه موسسان دیفای می‌باشد، دسترسی است. در یک پروژه ، UMA  این را به نام خود ثبت کرده است: «دسترسی جهانی به بازار». درست همانطور که وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان  می‌توانند بدون نظارت متمرکز، نتایج مطلوب متقابل برقرار کنند، دارایی‌های مصنوعی غیرمتمرکز نیز به مردم این امکان را می‌دهد که در هر بازاری شرکت کنند. این بدین معنی است که دسترسی فقط به انتخاب شرکت‌کنندگان آژانس‌های متمرکز محدود نمی‌شود: تا زمانی که قیمت بازار عمومی باشد، هرکسی با دارایی‌های مصنوعی می‌تواند شرکت کند.

سعی کردم شما را با نکات مهم در مورد دیفای آشنا کنم. این پنج مورد یک بسته‌ی شروع‌کننده برای درک جنبش دیفای و پتانسیل‌های آن است. قدم مهم بعدی این است که خودتان آن را امتحان کنید! کمی DAI دریافت کنید، یک CDP باز کنید، یا بر روی یک پلتفرم برای دریافت بازده، وام بدهید. در دیفای نیشن، ما در مورد چگونگی و نظریه دیفای صحبت می‌کنیم و گفتگوهایی که در آن جا صورت می‌گیرد، به شکل‌گیری آینده سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز کمک خواهد کرد. ما دوست داریم همه چیز را در مورد تجربه‌های دیفای، نظرات، چالش‌ها و سوالات شما در مورد دیفای نیشن بدانیم.

 

Source: Defiprime

https://coiniran.com/?p=40822
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
آیا سرمایه‌گذاری در دیفای (DeFi) امن است؟ - کوین ایران آکادمی
10 ماه قبل

[…] پیشنهاد مطالعه: سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز: ۵ نکته در مورد دیفای که باید بد… […]

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x