آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

هودل (HODL) کردن چیست؟ امن‌ترین استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت!

در سرمایه گذاری بر روی رمز ارز ها با نگاه بلند مدت، مدیریت صحیح و مطلع بودن از مارکت رمز ارز ها ضروری است. اما چرا سرمایه گذاری های بلند مدت تا این حد قابل قبول است؟

هودل یا HODL اصطلاحی در فضای رمزنگاری‌ست که از تلفظ اشتباه واژه‌ی «Hold» (به‌معنای نگهداری) ایجاد شده است. این واژه همچنین نوعی اصطلاح عامیانه و مخفف عبارت «Hold On for Dear Life» بین کاربران و سرمایه‌گذاران کریپتو است.

«تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مقاله: بهمن ۱۴۰۰»

اصطلاح هودل نخستین بار در سال ۲۰۱۳ و در یکی از پست‌های تالار گفت‌وگوی آنلاین «Bitcointalk» مطرح شد. قیمت بیت‌کوین در آن سال به‌شدت نوسانی بود، به‌طوری‌که در دسامبر ۲۰۱۳ به اوج ۱۱۰۰ دلاری رسید اما چندماه قبل از آن، یعنی در آوریل همان سال، ارزشی بالغ بر ۱۰۰ دلار داشت. به‌ اعتقاد برخی از کاربران، دلیل ایجاد پست مذکور در Bitcointalk را می‌توان اخبار واصله مبنی بر ممنوعیت همکاری شرکت‌های پرداخت چین با صرافی‌های رمز ارز در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۳ دانست.

پیشنهاد مطالعه: فرهنگ لغات بیت کوین، بلاک چین و رمز ارزها

هودل (HODL) کردن

هودل کردن یا نگهداری بلند‌مدت دارایی‌های دیجیتال

این واژه نخستین مرتبه در ساعت ۱۰:۰۳ صبح به ساعت هماهنگ جهانی (UTC) در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ توسط یکی از کاربران انجمن Bitcointalk به‌ اسم مستعار«GameKyuubi» به‌وجود آمد. وی که ظاهرا از عدم دانش کافی برای ترید کردن رنج می‌برد، برای ابراز قاطعیت‌اش جهت نگهداری بلند‌مدت بیت‌کوین، پستی با‌عنوان «I AM HODLING» را ایجاد کرد.

وی که خالق اصطلاح معروف هودل کردن است، مجددا پستی با عنوان «چرا به هولدینگ ادامه می‌دهم؟» منتشر ساخت و در آن با زبانی عامیانه نوشت:

«من هودل می‌کنم چون من یک تریدر بد هستم و این موضوع رو می‌دونم. بعله، شما تریدرهای حرفه‌ای می‌تونین اوج و سقوط و سطوح حمایت و مقاومت رو خیلی خوب تشخیص بدین و از این راه میلیون میلیون دلار پول دربیارید؛ خیلی هم خوبه رفقا.»

 او در پایان نتیجه‌گیری کرد که بهترین روش برای تریدرهایی همچون وی نگهداری بلند‌مدت است؛ زیرا «درغیر این صورت شما یا فقط در بازارهای خرسی قادر به فروش و کسب سود خواهید بود، یا باید بخت با شما یار باشد، و یا یک تازه‌کار بی‌تجربه باشید.»

اصطلاح HODL به‌سرعت یک میم اینترنتی شد و درابتدا بر فیلم‌های ۳۰۰ و شجاع‌دل (Braveheart) دلالت می‌کرد. اما درحال‌حاضر و پس از گذشت چندسال، میلیون‌ها میم HODL وجود دارد که بیشتر آن‌ها به شخصیت سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت» یعنی Hodor (Hold the door) اشاره دارند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش انواع سفارش‌ در بازار ارز دیجیتال برای تریدرهای حرفه‌ای!

هودل یا ترید، کدام بهتر است؟

یک ضرب‌المثل رایج در صنعت مالی می‌گوید تقریبا ۹۸درصد افرادی که اقدام به ترید می‌کنند موفق نخواهند شد. این دسته از افراد هرگز قادر نخواهند بود به اندازه‌ی کافی از ترید سود به‌دست آوردند که بتوانند با آن هزینه‌های زندگی را پرداخت کنند. ترید کردن یک فرآیند به‌شدت سخت و پیچیده است که به میزان قابل‌توجی به صبر، توانایی‌های ذهنی و کنترل عواطف نیازمند است. اکثر افراد، فاقد توانایی کافی برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق هستند.

درمقایسه بهتر است بدانیم باآنکه هودل کردن نیز لزوما فرآیند آسانی نیست، اما دسترسی و اجرای آن برای کاربران عادی بسیار ساده‌تر از ترید کردن است. تمام افراد قادر به خرید و نگهداری بیت ‌کوین یا هرنوع دارایی دیجیتال دیگر هستند و برای این‌کار مهارت خاصی نیاز ندارند.

اگر بخواهیم درباره‌ی سود حاصله از هودل کردن نیز صحبت کنیم، ذکر این نکته کافیست که وارن بافت که برای مدتی ثروتمندترین فرد جهان بود، یک سرمایه‌گذار و هودلر است نه یک تریدر. با نگاهی به ثروت وی می‌توان فهمید چقدر سود ممکن است از راه نگهداری بلند‌مدت و سرمایه‌گذاری عاید شما شود.

به افرادی که به‌تازگی وارد دنیای رمزنگاری شده‌اند همواره توصیه شده است که نگهداری یک دارایی به‌ مراتب بهتر از هرنوع ترید و معامله است.

پیشنهاد مطالعه: حفظ موقعیت؛ روشی برای سرمایه‌گذاری و ترید در مارکت رمزارزها

بررسی هودل از دیدگاه ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین

هودل کردن برای ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین و سایر رمز ارزها فراتر از یک استراتژی بوده و به‌عنوان راهکاری حیاتی در موقعیت‌های فومو (ترس ازدست دادن: FOMO) فاد (ترس، عدم قطعیت و تردید: FUD) و سایر سناریو‌هایی که طی آن‌ها سود سرمایه ازدست می‌رود، استفاده می‌شود. هودل‌کنندگانِ متعصب یا سرمایه‌گذاران بلند‌مدت هرگز حاضر به دست‌کشیدن از عقاید خود نیستند، زیرا باور دارند که رمز ارزها به‌عنوان سنگ‌بنای یک اقتصاد الکترونیک سرانجام موفق به ‌جایگزینی ارزهای فیات می‌شوند. درصورتی‌که این سناریو به‌وقوع بپیوندد، نرخ تبادل بین ارزهای فیات و رمز ارزها برای سرمایه‌گذاران بلند‌مدت بی‌معنی خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: ماکسیمالیسم بیت کوین چیست؟ (Bitcoin Maximalism)

نکات مفید برای هولد رمزارزها

ممکن است باخود بگویید نگهداری بلندمدت رمز ارز نیز مانند سایر دارایی‌ها کار آسانی است، اما بهتر است بدانید شرایط هودل کردن کمی با این تصورات عامیانه متفاوت و دشوارتر است. ‌سرمایه‌گذاران باتجربه‌ای که از هودل کردن در پورتفولیوی خود بهره برده‌اند، پیروی از نکات زیر را برای استفاده از این تکنیک مفید می‌دانند.

۱-خود را برای نوسانات غیرمنتظره و شدید بازار کاملا آماده کنید

تمام رمز ارزها و مخصوصا بیت‌کوین از پرنوسان‌ترین کلاس دارایی‌های حال‌حاضر جهان هستند؛ شاید بهتر است بدانید که نوسان آلت‌کوین‌ها حتی از بیت‌کوین نیز بیشتر است. نوسان‌های عظیم یا چرخش‌های بزرگ قیمتی همان چیزی است که به هودل‌کنندگان سود بالایی می‌رساند، اما شرایط همیشه مثبت و باسود همراه نیست. برای نمونه در مارس ۲۰۲۰ قیمت بیت‌کوین در یک روز تا ۵۰درصد کاهش پیدا کرد. این یک افت قیمتی خیلی بزرگ برای بیت‌کوین که باارزش‌ترین دارایی دیجیتال است محسوب می‌شود. درشرایط عادی و در بازارهای خرسی بیت‌کوین ممکن است حدودا ۳۰درصد ریزش داشته باشد.

سرمایه‌گذاران بلندمدت رمزنگاری بهتر است از نظر روانی خود را برای چنین ریزش‌های آنی آماده کرده و آن‌ها را به‌عنوان بخشی از پروسه‌ی هودل بپذیرند.

۲-از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری استفاده کنید

امن‌ترین روش برای نگهداری بلندمدت هر رمز ارز استفاده از یک کیف‌پول سخت‌افزاری است. پیش از ارسال هر تراکنش بر بلاک‌چین و اجرای پردازش، دارنده‌ی کیف‌پول می‌بایست دکمه‌ای فیزیکی را روی آن فشار دهد. در بدترین سناریو و درصورتی‌که کامپیوتر شما توسط یک هکر کنترل شود، کیف‌پول سخت‌افزاری شما امن بوده و وی قادر به سرقت دارایی شما نخواهد بود. فارغ از نوع کیف‌پولی که استفاده می‌کنید، سخت‌افزاری یا انواع نرم‌افزاری آن روی دسک‌تاپ یا دستگاه‌های موبایل، هرگز رمز ارزهای خود را داخل صرافی نگهداری نکنید. هودل‌کردن بیت‌کوین در صرافی‌ها از ریسک‌ بسیار بالایی برخوردار است؛ برای درک بهتر این امر ماجرایی که در سال ۲۰۲۱ درخصوص یک صرافی ترکی رخ داد و مالک آن بیش از ۲میلیارد دلار از دارایی مشتریان خود را به‌سرقت برد را به‌یاد آورید.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول سخت افزاری چیست + بهترین کیف پول سخت افزاری ۲۰۲۱

۳-همواره به چند سال آینده فکر کنید

اصل اول و بنیادین هودل کردن، نگهداری سرمایه‌ برای یک بازه‌ی زمانی بلندمدت است. چرخه‌ی بازار بیت‌کوین معمولا بازه‌ای ۴ ساله دارد، بنابراین بیشتر هودل‌کنندگان برای دارایی خود یک برنامه‌ی بلند‌مدت چهارساله یا بیشتر را درنظر می‌گیرند.

به افرادی که به‌تازگی با فضای رمزنگاری آشنا شده‌اند یک بازه‌ی سه تا پنج ساله هودل توصیه می‌شود. دریافت سود بالا در این نوع سرمایه‌گذاری گاهی به زمان زیادی نیاز دارد، بنابراین یک برنامه‌ منطقی داشته باشید و ذهنیت خود را برای این تکنیک آماده‌ سازید.

۴-از تریدهای روزانه پرهیز کنید

شاید بدترین کاری که به‌عنوان یک سرمایه‌گذار بلندمدت می‌توان انجام داد شرکت در معاملات خرید-فروش روزانه است. فلسفه‌ی اصلی هودل کردن یک دارایی دیجیتال، انجام‌پذیری آن توسط تقریبا تمام افراد است؛ تنها کافی‌ست مقداری از آن را خریده و به نگهداری آن بپردازید. در این راه شما هرگز به بررسی نمودارها، آگاهی از تحلیل تکنیکال و یا آشنایی با اوراق بهادار یا بازار قراردادهای آتی نیاز نخواهید داشت.

کاربران عادی هرگز نخواهند توانست بدون درک عمیقی از بازار و دانش تخصصی تکنیکال، که یادگیری آن‌ها مشروط به صرف زمان فراوانی است، از راه ترید روزانه سود بیشتری درمقایسه با هودل کردن به‌دست آورند.

کارمزد مالیاتی بالا در برخی از کشورها را نیز می‌توان یکی دیگر از معایب ترید روزانه به‌شمار آورد؛ اما اکثر کشورها برای افرادی که بیش از یک سال به دارایی‌های دیجیتال خود دست نزنند تخفیف‌های مالیاتی قابل‌توجهی درنظر می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش اصول ترید روزانه ارز دیجیتال (Day Trading)

۵-در تالارهای گفتگو و جامعهٔ کاربری هودل‌کنندگان حضور فعالی داشته باشید

افراد درصورت علاقه از راه‌های متنوعی می‌توانند در جریان تحولات جامعه‌ی کاربری رمزنگاری قرار گیرند. برخی از معروف‌ترین آن‌ها رشته‌های موجود در پلتفرم Slack، تالار گفتگوی Reddit و انجمن‌های تخصصی گوناگونی مانند BitcoinTalk است. در ارتباط با سایر افراد، اطلاعات شما هنگام هودل کردن به‌روزرسانی شده و کمک شایانی به بهبود عملکرد پورتفولیوی شما خواهد کرد.

هودل (HODL) کردن چیست؟ امن‌ترین استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت!

توکن HODL چیست؟

توکن HODL که با نام انحصاری ($HODL) شناخته می‌شود نوعی رمز ارز است که به‌دنبال محبوبیت این تکنیک سرمایه‌گذاری به‌وجود آمده است. این توکن بر بستر زنجیرهٔ هوشمند بایننس (BSC) عمل کرده و به دارندگان خود پاداش‌هایی در قالب توکن بایننس ارائه ‌می‌دهد.

جمع‌بندی

هودل یا HODL اصطلاح خاصی است که اغلب از سوی سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز برای مقاومت از فروش دارایی‌های خود در شرایط نزولی یا صعودی بازار استفاده می‌شود. شاید برای همین است که این اصطلاح را در بازارهای خرسی بیشتر به‌کار می‌برند. این واژه (HODL) که خلاصه‌شده‌ی عبارت «Hold On for Dear Life» است به عدم تمایل فروش نوعی دارایی‌ خاص نه‌تنها در بازارهای صعودی، بلکه حتی در چرخه‌های نزولی و پرزیان بازار اشاره دارد. هودل پس از گذشت سال‌ها فقط یک اشتباه تایپی نیست؛ افراد بسیاری از این تکنیک موفق به درآمدزایی بالایی شده و از آن به‌عنوان یک استراتژی مهم سرمایه‌گذاری یاد می‌کنند.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱ و ۲

https://coiniran.com/?p=28312
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x