کاربرد بلاکچین

اپلیکیشن «ایرانیان رای می‌دهند» راه‌اندازی شد!

  • در تاریخ ۸ تیر، اپلیکیشن «ایرانیان رای می‌دهند» راه‌اندازی می‌شود.
  • «ایرانیان رای می‌دهند» این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی از شناسایی شدن، به حکومت اسلامی رای عدم اعتماد بدهید.  
  • اپلیکیشن «ایرانیان رای می‌دهند» بازتولید اپلیکیشن Freedom Tool یکی از محصولات موسسه‌ی Rarimo است. Freedom Tool یک راه حل رای‌گیری ضد نظارت با استفاده از بلاک‌چین و رمزنگاری zero-knowledge است.

 

کی‌یف ۶ تیر – در تاریخ ۸ تیر، همزمان با برگزاری «انتخابات» ریاست جمهوری حکومت اسلامی در ایران، مخالفان حکومت یک اپلیکیشن رای‌گیری بدون امکان تعقیب مبتنی بر بلاک‌چین به‌نام «ایرانیان رای می‌دهند Iranians Vote» را راه‌اندازی می‌کنند. در گام نخست این اپلیکیشن به شهروندان ایرانی این امکان را می‌دهد تا به حکومت اسلامی و نظام انتخاباتی فاسد آن به‌صورت ایمن رای عدم اعتماد بدهند.

«ایرانیان رای می‌دهند» دومین پیاده‌سازی برنامه Freedom Tool است. این ابزار برای اولین بار از سوی مخالفان روس در یک همه‌پرسی برای به چالش کشیدن مراسم تحلیف پوتین استفاده شد.

آرمان ترک‌زبان (نماینده .TCF e.V)، هم‌بنیان‌گذار مجموعه Iranians Vote، می‌گوید: «تعقیب‌های قضایی گسترده و کشتارهای متعدد رژیم جنایتکار علیه مخالفان، باعث سرکوب اعتراضات و جلوگیری از شکل‌گیری یک نیروی سیاسی قوی در ایران شده است. با این حال، Iranians Vote با حفظ ناشناسی شهروندان، بازگرداندن حق مشارکت سیاسی را،  مستقل از حکومت اسلامی و پشتیبانانش، امکان‌پذیر می‌کند.»

امین سلیمانی (نماینده IranUnchained)، هم‌بنیان‌گذار مجموعه Iranians Vote، می‌گوید: «ما از تیم Rarimo، توسعه‌دهنده‌ی Freedom Tool قدردانی می‌کنیم. با همراهی ایشان اکنون می‌توانیم از این ابزارها برای یاری به مردم ایران در اعتراض به انتخابات نامشروع حکومت اسلامی استفاده کنیم. ترکیب رمزنگاری zero-knowledge و فناوری بلاک‌چین بدون شک به تامین دموکراسی با امنیت در عصر دیجیتال کمک خواهد کرد.»

لاشا آنتادزه، هم‌بنیان‌گذار Rarimo و ارائه‌دهنده Rarilabs، می‌گوید: «Freedom Tool» یک دستاورد فنی بزرگ بود؛ به طور ناگهانی امکانی پدیدار شد که شهروندان به طور کاملن ناشناس رای بدهند. اما اینکه چیزی امکان‌پذیر باشد، با اینکه اتفاق بیفتد، متفاوت است. تماشای مبارزان آزادی که در سراسر جهان از Freedom Tool استفاده می‌کنند تا صدای خود را برسانند گواهی واقعی از تاثیر قدرتمند ابزارهای حریم خصوصی در حفظ حقوق بشر است.»

فناوری پشت Freedom Tool و «ایرانیان رای می‌دهند» چگونه کار می‌کند

با «ایرانیان رای می‌دهند» و سایر برنامه‌های پشتیبانی شده از سوی «Freedom Tool»، کاربران با اسکن گذرنامه‌های بیومتریک خود با تلفن همراه، شهروندی و در نتیجه واجد شرایط بودن خود برای رای دادن را ثابت می‌کنند. داده‌های موجود در تراشه‌ی بیومتریک داخل گذرنامه تایید می‌شوند و پس از تایید اعتبار، یک اجازه رای‌گیری ناشناس برای نظرسنجی و همه‌پرسی‌ها در برنامه صادر می‌شود.

«رمزنگاری zero-knowledge» هرگونه ارتباط میان گواهینامه‌ی رای‌دهی و داده‌های گذرنامه را قطع می‌کند. داده‌های شخصی روی گذرنامه هرگز دستگاه تلفن همراه استفاده شده برای اسکن را ترک نمی‌کنند، به این معنی که هرگز به سمت سِرور نمی‌روند و هیچ نقطه‌ای برای رهگیری آن‌ها وجود ندارد.

آرا به طور مستقیم بر روی بلاک‌چین Gnosis منتشر می‌شوند، جایی‌که در برابر دست‌کاری ایمن هستند.

Freedom Tool یک چالش فنی دیرینه را حل می‌کند: چگونه واجد شرایط بودن رای دهندگان را ثابت کنیم، همزمان که ناشناس بودن آنها را حفظ می‌کنیم.

این نرم افزار متن‌باز است و برای بازنشر آن مجوز نیاز ندارید

هر کسی در هر کجای دنیا می‌تواند از «Freedom Tool» برای ساخت برنامه‌های رای‌گیری که در برابر دخالت ایمن هستند و به عنوان مجاری امن برای ابراز مخالفت شهروندان عمل می‌کنند، بهره ببرد.

توضیحات کامل فنی را می‌توانید در White Paper بخوانید. چکیده‌ای قابل ساده‌تر را می توانید اینجا بخوانید.

منابع دیگر

  • بنیان‌گذار IranUnchained امین سلیمانی، بنیان‌گذار .TCF e.V آرمان ترک‌زبان، و یکی از بنیانگذاران Freedom Tool لاشا آنتادزه همگی برای مصاحبه در دسترس هستند.

پایان

درباره سازمان ها

  • Rarimo یک پروتکل اجتماعی با اولویت بر حفظ حریم خصوصی است. این پروتکل دروازه‌ای به روی نسل جدیدی از برنامه‌های اجتماعی ناشناس باز می‌کند.
  • Rarilabs به رهبری Pantera برای توسعه‌ی Rarimo ده میلیون دلار جمع‌آوری کرد و ۱۰۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شد.
  • IranUnchained یک سازمان غیر‌دولتی مستقر در ایالات متحده است که از بلاک‌چین برای جمع‌آوری پشتیبانی مالی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و پیشبرد حقوق بشر در ایران استفاده می‌کند.
  •  .TCF e.V یک آزمایشگاه مدنی نادولتی و ناسودبر است که از راه حل‌های فناورانه‌ی پیشرفته برای حل مشکلات سیستمی که جوامع به حاشیه‌رانده‌شده در سراسر جهان با آن روبرو هستند بهره می‌برد.

ارتباط رسانه‌ای

hello@iranians.vote

https://coiniran.com/?p=66853
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x