آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

بانک‌گریزی چیست (Bank Run) و چه تاثیری بر صرافی‌های ارز دیجیتال می‌گذارد؟

وقتی صحبت از سرمایه‌­گذاری می‌­شود، به نقش تاثیرگذار احساسات و ترس در این حوزه باید اشاره کرد. زمانی­ که اخبار بد یا شایعات شروع به پخش‌شدن حول محور موضوعی می‌کنند، به آسانی منجر به بحران­‌های مالی می‌­شوند. بانک‌­گریزی، که در آن سپرده‌­گذاران بخش زیادی از پول نقد خود را به‌سرعت از بانک‌­ها خارج می‌­کنند، تا به‌امروز نیز درحال وقوع است. برای صرافی‌­های رمزارزی که از بیمه و پشتیبانی مناسبی برخوردار نیستند، این موضوع می‌­تواند مشکل بزرگی ایجاد کند و باعث ازدست‌رفتن سرمایۀ افراد شود. چندین روش برای جلوگیری از بانک ­‌گریزی (Bank Run) و محافظت از سرمایه­‌های شما وجود دارد. حتی اگر نگران صرافی رمزارزی که از آن استفاده می‌کنید یا دارایی‌ای که در آن سرمایه­‌گذاری کرده‌­اید هم نباشید، از این راهنما می‌­توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیرات بانک­‌گریزی بر روی سیستم­‌های مالی و همۀ افراد درگیر در این مسئله، استفاده کنید.

بانک­‌گریزی چیست؟ (Bank Run)

بانک‌­گریزی زمانی اتفاق می‌­افتد که بخش بزرگی از سپرده‌­گذاران پول‌­های خود را هم­زمان از یک بانک برداشت می‌­کنند، که معمولاً هم به دلیل ترس از ورشکستگی یا نبود ذخایر مالی در آن بانک است. در صرافی‌­های رمزارزی مانند«FTX» و «Terra» نیز، بخش بزرگی از کاربران در مدت‌زمان کوتاهی پس از ریزش‌­های قیمتی قابل‌توجه در رمزارزهای بومیِ این صرافی­‌ها و به دلیل ترسِ از دست دادن ارزش دارایی­‌شان، شروع به برداشت سرمایۀ خود کردند.

چگونه بانک­‌گریزی اتفاق می‌­افتد؟

زمانی­ که تعداد زیادی از سپرده‌­گذاران سرمایه‌­های خود را در مدت‌زمان کوتاهی برداشت می‌­کنند، موسسات مالی، منابع مالی‌­ای که در اختیار دارند را از دست می‌­دهند. در زمان وقوع بانک‌­گریزی، مشکلات معمولاً از مقدار غیرقابل پیش‌­بینیِ برداشت سرمایه­‌ها شروع می‌­شود. موسسات مالی لزوماً برای انجام تعهدات‌شان کمبود بودجۀ مالی ندارند؛ بلکه هم‌زمان با وقوع چنین بحران­‌هایی منابع مالی کافی در دستشان نیست. اگر این اتفاق برای یک بانک یا یک صرافی رمزارزی بیفتد، راه­‌حل آن قطعاً جمع­‌آ‌‌‌وری سرمایه از جای دیگری نخواهد بود.

فدرال رزرو ایالات متحده، محدودیت نقدینگی به این معنی که تا چه میزان می‌­توانند ذخیرۀ نقدی در هر موقعیت مکانی داشته باشند را، برای بانک­‌ها تعیین کرده است. این مقدار پول براساس تقاضای معمول بوده و برای محدودکردن خطر ریسک در نظر گرفته شده است. علاوه‌براین، بانک‌­ها سپرده‌­های مشتریان‌­شان را به‌صورت وام در اختیار مشتریان دیگر قرار می‌­دهند، یا در سرمایه‌گذاری‌­های دیگر استفاده می‌­کنند. به منظور حمایت از مصرف‌­کنندگان، سیستم بانکی به بانک­‌ها اجازه می‌­دهد بخش بزرگی از واریزی‌­هایشان را قرض دهند یا سرمایه­‌گذاری کنند، ولی باید میزان مشخصی از دارایی را برای تحت پوشش قرار دادن برداشت‌­های مشتریان، در اختیار داشته باشند.

در زمان بانک­‌گریزی، بانک­‌ها به افزایش نقدینگی سریع برای پوشش تمامی برداشت‌­های مشتریان‌­شان نیاز دارند. این اتفاق سبب می­‌شود که بانک‌­ها به‌سرعت دارایی‌­های خود را به‌منظور جلوگیری از ورشکستگی بفروشند. درحالی­‌که بانک‌­های مرکزی می‌توانند به بانک‌­های تجاری به عنوان آخرین راه‌­حل وام دهند، اما این راه همیشه برای سرپا نگه داشتن یک بانک کافی نیست. در صرافی­‌های رمزارزی، بانک‌­گریزی می‌­تواند برای سرمایه­‌گذاران مخرب باشد. بعضی از صرافی­‌ها میلیاردها دلار تراکنش انجام می‌دهند و این درحالیست که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) قوانین حفاظت از مشتری را که دارایی‌­های کارگزار و مشتری را از یکدیگر جدا می‌­کنند، به‌اجرا گذاشته است. به همین دلیل بسیاری از کارگزاران برای انجام معاملات خود از متولیان استفاده می‌­کنند. بسته به نحوۀ انتقال و یا استفاده از دارایی‌­ها، ممکن است برخی از منابع مالی الزامات یکسانی نداشته باشند. زمانی که سرمایه­‌گذاران تلاش می‌­کنند تمامی سرمایۀ خود را در مدت‌زمانی کوتاه برداشت کنند، سبب بروز مشکلات بالقوه بیشتری می‌­شوند.

چه عواملی باعث ایجاد بانک‌­گریزی می‌­شوند؟

چندین دلیل برای شروع یک بانک‌­گریزی وجود دارد. تاریخ نشان داده که بانک‌­گریزی به دلایلی مانند اینکه تعدادی از مردم فکر می­‌کردند سرمایه­‌گذاری‌شان بسیار مخاطره­‌آمیز است و تصمیم به بیرون کشیدن دارایی‌­هایشان گرفته­‌اند، به‌وجود نیامده است. در بسیاری از موارد، بانک‌­گریزی پاسخی به عوامل خارجی سیاسی و اقتصادی است. برای مثال، سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹ وحشت زیادی ایجاد کرد؛ بسیاری از آمریکایی­‌ها ترجیح دادند پول نقد در دست داشته باشند تا آن را در جایی نگهداری کنند. شایعات مبنی بر این­که تمام ذخایر نقدی بانک‌­ها رو به اتمام است، سبب ایجاد اولین بانک­‌گریزی­‌ها شد. امروزه، اکثر بانک­‌گریزی‌­ها بی‌سروصدا و در سکوت اتفاق می‌­افتند. مردم دیگر صف‌­های طولانی پشت در بانک‌­ها برای خارج کردن دارایی خود نمی‌­بندند؛ بلکه این ­کار را دیجیتالی و از طریق حساب­‌های آنلاین خود انجام می‌­دهند. اگر بانکی در خطر سقوط باشد، رویه­‌های سخت­گیرانه‌­ای برای جلوگیری از آن، مثل دریافت پول از بانک‌­های مرکزی، یا اجازه دادن به بانک دیگری برای تصاحب بانک ورشکسته، وجود دارد. بانک­‌گریزی­‌ها، چه بی‌سروصدا باشند و چه برعکس آن، بسیار سریع و غیرمنتظره هستند. این‌گونه اتفاقات در صرافی­‌های رمزارزی نیز اغلب دارای نشانه­‌های هشداردهنده‌­ای است که نشان می‌­دهد صرافی دچار مشکل شده است.

شهرت بد

کوچک­ترین تبلیغات می‌­تواند رمزارزها را با مسیر متفاوتی در رابطه با ارزش‌­شان روبه­‌رو کند. به دلیل این­که بسیاری از رمزارزها دارایی‌های پرریسک محسوب می‌­شوند، ایجاد ترس در میان جامعۀ سرمایه­‌گذارشان به تلاش زیادی نیاز ندارد. چند توییت بد در رابطه با یک دارایی رمزارزی می‌­تواند سبب شود بخش زیادی از سرمایه­‌گذارانش در مورد داشتن این رمزارز تجدیدنظر کنند، که این امر سبب کاهش قابل‌توجهی در ارزش رمزارز در صورت کمبود خریدارنش می‌­شود.

مدیریت سرمایه

اثبات ذخایر (Proof of Reserves) برای صرافی‌­های رمزارزی بسیار ضروری است. راستی‌آزمایی همیشه توسط شخص ثالث انجام می‌­گیرد و می‌­تواند سرمایه­‌هایی را که سوءمدیریت می­‌شوند نشان دهد. حتی اگر یک صرافی درحال انجام فعالیت‌های بانکی ذخیره کسری باشد، باید بتواند به راحتی دارایی‌­هایش را ردیابی کرده و به آن­‌ها دسترسی داشته باشد. از آن­جایی ­که مقررات برای صرافی‌­های رمزارزی متفاوت است، عوامل مختلفی وجود دارند که می‌­تواند منجر به اشتباهات حسابداری یا سوءمدیریت سرمایه­‌ها شود.

تاثیرات بانک‌­گریزی

بانک­‌گریزی چندین تاثیر کوتاه و بلندمدت دارد. علاوه بر تأثیرگذاری بر مؤسسات مالی و مشتریان، بانک‌­گریزی می‌­تواند همانند جرقه‌ای سبب ایجاد تغییراتی در سیاست‌­های فدرال رزرو شود. در این­جا برخی از مواردی که بانک‌­گریزی بر روی آن تاثیر می‌­گذارد آورده شده است.

تاثیر بر روی شرکت‌­ها و صرافی‌­های رمزارز

اگر بانک‌­گریزی اتفاق بیفتد و یک شرکت یا صرافی رمزارزی پول نقد کافی برای کنترل شرایط نداشته باشد، می‌­تواند باعث بی‌اعتباری نام و برندش شود. حتی اگر موسسه دیگری یا بانک مرکزی به شرکت یا صرافی کمک کند، نگهداری منابع مالی مشتریان حتی برای مدت‌ کوتاه هم ممکن است منجر به مشتریان کمتر شود. علاوه ­بر مسائل مربوط به روابط عمومی، بانک­‌ها و صرافی­‌ها می‌­توانند درگیر مشکلات نقدینگی نیز بشوند. این مشکل زمانی اتفاق می‌­افتد که بانک نتواند کمک مالی بگیرد و باید به‌سرعت دارایی‌هایش را اغلب با ضرر تبدیل به پول نقد کند تا از سقوطش جلوگیری شود. اگر مبلغ بدهی بانک از مقدار پول نقدی که تولید می­‌کند بیشتر باشد، می­‌تواند منجر به ورشکستگی‌­اش شود.

تاثیر بر کاربران

بسته به سرعت بانک‌­گریزی، مشتریان ممکن است زمان کافی برای عکس‌­العمل نداشته باشند. در صرافی­‌های رمزارزی، ترس می‌­تواند به‌سرعت پخش شود، بخصوص اگر توکن بومی خود صرافی با کاهش ارزش مواجه گردد. این اتفاق می‌­تواند یک اثرِ گلولۀ برفی ایجاد کند و سبب شود پلتفرم یا دارایی‌­های یک صرافی در عرض چند ساعت یا چند روز بی‌ارزش شوند. اگر صرافی تعطیل شود یا دارایی‌­هایش تقریباً ارزش خود را از دست بدهند، مشتریانش نیز به راحتی کل سرمایه خود را از دست می‌­دهند. بزرگترین تفاوت این بحران بین بانک و صرافی رمزارز، در مقررات FDIC و بیمه سپرده است. این عوامل به جلوگیری از فروپاشی سیستم مالی و ورشکستگی بانک­‌ها کمک می‌­کنند، ولی معمولاً در صرافی‌­ها وجود ندارند.

چگونه از بانک‌گریزی جلوگیری کنیم؟

دولت اقدامات متعددی برای جلوگیری از بانک­‌گریزی انجام داده است. در سال ۱۹۹۳، کمیتۀ FIDC برای حفظ ثبات و تنظیم مقررات در این حوزه تاسیس شد. بانک­‌گریزی را می‌­توان از طریق چندین روش کاهش داد یا از آن جلوگیری کرد:

کندکردن روند

بانک­‌گریزی به‌جای مسائل واقعی مانند سوءاستفاده از منابع مالی توسط موسسات در این حوزه، معمولاً ناشی از ترس و وحشت است. کندکردن روند تنها به محافظت از دارایی‌­های بانک یا صرافی کمک نمی‌­کند، بلکه یک دورۀ استراحت را نیز برای این پلتفرم­‌ها فراهم می­‌کند. اگر یک بانک یا صرافی با بحران بانک‌­گریزی روبرو شود ممکن است برای مدت‌ کوتاهی تعطیل شود. بازرسان همچنین ممکن است در این دوره فعالانه برای جمع‌آوری مدارکی برمبنای اثبات ذخایر موجود تلاش کنند تا  باعث آرامش‌­خاطر عمومی شوند.

قرض دادن پول

بعد از کندشدن روند بانک‌­گریزی تا حد ممکن، بانک‌­ها و صرافی­‌ها نیاز به جمع‌آوری سرمایه برای پوشش تمامی برداشت‌­ها دارند. برای بانک­‌های تجاری، این معمولاً به این معنی است که از سایر موسسات یا بانک­‌های مرکزی برای پوشش‌­دهی وام­‌های کلان و افزایش ذخایر نقدینگی­‌شان قرض بگیرند. تعدادی از صرافی‌­های رمزارزی نیز ممکن است یک صندوق پوشش سرمایه ارائه دهند. برای مثال، صرافی Binance یک صندوق پوشش سرمایۀ یک میلیارد دلاری به‌دنبال سقوط صرافی FTX برای کمک به پوشش‌­دهیِ مالی صنعت رمزارزها، ارائه داده است.

بیمه کردن سپرده­‌ها

بیمه کردن سپرده­‌ها این ضمانت را به سرمایه­‌گذار و مصرف‌­کننده می‌­دهد که درصورت ورشکستگی بانک یا صرافی یا مسائل دیگری در سیستم مالی، پول خود را پس خواهد گرفت. بخشی از دلیل ویرانگر بودن بانک‌­گریزی در جامعۀ رمزارزی این است که کمیتۀ FIDC دارایی­‌های سرمایه­‌گذاران را مانند آنچه­ که برای بانک مرکزی انجام داده، بیمه نمی‌­کند. در صورت سقوط یک بانک، FIDC به بانک‌­های دیگر اجازه می‌­دهد تا بانکی را که مشکل دارد خریداری کنند و مشتریان بانک‌­ها هم معمولاً می‌­توانند بدون وقفه به دارایی خود دسترسی پیدا کنند.

تنظیم نمودن سپرده‌­های مدت‌­دار

یکی از روش­‌های پیش­‌گیری از بانک­‌گریزی، تشویق مداوم سرمایه­‌گذاران به خارج نمودن دارایی‌­های‌شان از صرافی یا بانک است. این کار معمولاً با ارائۀ درصدی از سود انجام می­‌گیرد. گاهی اوقات، سپرده‌­ها برای یک دورۀ معین تنظیم می‌­شوند؛ به این معنی که کاربر واریز می‌­کند و در پایانِ مدت از پیش تعیین‌شده می‌­تواند سپرده‌­اش را برداشت کند.

چطور از سرمایۀ خود در زمان بانک‌گریزی محافظت کنیم؟

سرمایه‌­گذاران پس از دیدن تاثیرات چنین بحران­‌هایی بر روی صرافی­‌های رمزارزی هوشیارتر شده‌­اند. مشاهدۀ اقدامات انجام‌گرفته توسط صرافی­‌ها در بحران­‌های قبلی، می‌­تواند به شما ایدۀ خوبی از آنچه که در صورت تکرار مجدد این قبیل مسائل باید انتظار داشت، ارائه دهد. پس از فروپاشی صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲، بعضی از صرافی‌­ها مانند Bybit صندوق­‌هایی را به‌منظور حمایت از دسترسی معامله­‌گران نهادی به نقدینگی ایجاد کردند. این حرکت به‌نوبۀ خود نشان‌­دهندۀ تمایل صرافی Bybit به حمایت از سرمایه‌­گذاران در زمان‌­های دشوار است و حتی در افزایش میزان اطمینان نسبت به این صرافی نیز کمک می­‌کند.

فقط از صرافی‌­های رمزارز معتبر استفاده کنید

درحالی­‌که چندین مرحله وجود دارد که سیستم‌های مالی می‌­توانند برای جلوگیری از بحران­‌های بانک­‌گریز انجام دهند، یکی از بزرگترین کارهایی که می‌­توانید برای محافظت از سرمایۀ خود انجام دهید این است ­که قبل از استفاده از یک صرافی، بررسی‌­های لازم را انجام دهید. با وجود اینکه بانک‌­گریزی در هر صرافی می­‌تواند اتفاق بیفتد، ولی کار کردن با یک پلتفرم قابل‌اعتماد که چندین سال با موفقیت درحال فعالیت است، می‌­تواند احتمال بانک‌­گریزی را کاهش دهد.

‌معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

مطمئن شوید که صرافی شما دارای اثبات ذخایر (PoR) است

پلتفرم هر صرافی‌­ای که می‌­خواهید از آن استفاده کنید را با دقت بررسی نمایید. صرافی مدنظرتان باید به‌صورت علنی و عمومی مدرکی مبنی بر ذخایر مالی خود نشان دهد. از زمانی که FIDC بیمۀ سپرده برای صرافی‌­های رمزارزی ارائه نمی‌­دهد، باید هنگام انتخاب صرافی مدنظر خود برای سپردن دارایی‌­های‌تان به آن، کاملاً هوشیار باشید. بعضی از صرافی‌­ها ممکن است از سیستم بانکداری ذخیره کسری استفاده کنند؛ سیستمی که در آن فقط درصدی از منابع مالی را در اختیار دارند. یک صرافی قابل‌اعتماد به‌جای ارائۀ بیمه سپرده، به شما ذخایر مالی خود را نشان می‌­دهد. این حسابرسی مستقل به شما می‌­گوید که صرافی چه میزان دارایی‌ در اختیار دارد و تأیید می‌کند که از نظر مالی باثبات است، و همچنین نشان می‌­دهد که آیا روش‌های بانکداری ذخیره کسری در آن درحال اجرا هستند یا خیر. اثبات ذخایر مالی در صرافی‌­های رمزارزی همانند ذخایر مالی در بانک­‌های تجاری سنتی، باید مشخص کند که صرافی دارایی‌­های بیشتری نسبت به موجودی حساب‌­های کاربرانش در اختیار دارد.

سرمایۀ خود را در کیف‌­پولتان نگهداری کنید

حتی زمانی که یک صرافی قابل‌اعتماد برای انجام معاملات رمزارزی خود انتخاب کردید، باید اطمینان حاصل کنید که همیشه به منابع مالی‌­تان دسترسی دارید. هرگز سرمایۀ خود را در صرافی­‌های شخص ثالث رها نکنید. این کار به محافظت از شما در مواقع بانک‌­گریزی یا هر بحران دیگری که صرافی ممکن است با آن روبرو شود، کمک می‌­کند. همچنین ذخیره‌­سازی سرمایه‌­های‌تان در کیف‌­پول‌های سرد یا سخت‌افزاری می‌­تواند از دارایی شما با اضافه نمودن یک لایۀ حفاظتی دیگر، در برابر هکرها و کلاه­برداران محافظت کند.

چگونه امنیت دارایی‌های دیجیتال خود را حفظ کنیم؟

 

به سرمایه­‌گذاری­‌های‌ خود تنوع ببخشید

بسیار وسوسه‌­انگیز است که در رابطه با یک یا دو رمزارز تخصص داشته باشید، بخصوص اگر اعتقاد زیادی دارید که ارزش دارایی خاصی که در اختیار شماست افزایش خواهد یافت. ولی متاسفانه، رویدادهای مختلفی می‌­تواند بر ارزش یک دارایی خاص تاثیر بگذارد. یکی از آسان­‌ترین روش‌­ها برای جلوگیری از بحران مالی، تنوع بخشیدن به پرتفوی خود با سرمایه‌­گذاری‌­های متعدد است. همچنین تعداد زیادی از سرمایه‌­گذاران با چندین صرافی کار می‌­کنند، بنابراین همیشه در مواجهه با چنین بحران­‌هایی آماده هستند.

راهنمای سرمایه‌گذاری در NFTها + بهترین پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری

 اخبار را دنبال کنید

بر کسی پوشیده نیست که دنیای رمزارزها به‌سرعت درحال حرکت است. دنبال کردن چندین سایت خبری برای آگاهی از وضعیت دارایی‌­هایی که روی آن‌­ها سرمایه‌­گذاری کرده‌­اید و یا پلتفرمی که از آن استفاده می‌­کنید، می‌­تواند شما را بعدها در صورت بروز بحران نجات دهد. مسئلۀ پیشِ روی شما چه بانک‌گریزی باشد چه هر بحران مالی دیگر، این­که شما اولین نفری باشید که از آن اطلاع می‌­یابید به‌نوبۀ خود نوعی برتری محسوب می­‌شود. برای مثال، در زمان سقوط صرافی FTX، سپرده‌­گذارانی که سرمایه­‌های خود را زودتر برداشت کردند توانستند بخشی از سرمایه­‌گذاری‌شان را بازیابی کنند. متاسفانه در شرایط کنونی و پس از سقوط این صرافی، کسانی که منتظر برداشت سرمایه‌­های‌ خود هستند، ممکن است نتوانند همۀ دارایی­‌شان را در این صرافی بازیابی کنند.

معرفی استارتاپ‌های خبری و تحلیلی در اکوسیستم بلاکچین ایران

 

جمع‌بندی

بانک‌گریزی در هر زمان می‌­تواند باعث بحران‌­های مالی شود. درحالی­‌که سیستم مالی ایالات‌متحده برای صرافی‌­های رمزارزی مقرراتی تحت نظارت فدرال رزرو در دست ندارد، بااین‌حال هنوز چندین روش برای حفاظت از سرمایۀ دیجیتالی شما وجود دارد. با درک دلایل بانک­‌گریزی و انجام اقدامات احتیاطی در برابر آن، می‌­توانید از سرمایۀ خود در زمان بحران‌­های مالیِ پیش‌­بینی‌نشده حفاظت کنید.

منبع
1
https://coiniran.com/?p=62209
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x