حفظ امنیت و انواع کلاهبرداری در ارز دیجیتالکیف پول‌ ارز دیجیتالمعرفی و بررسی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتالمقالات سرمایه‌گذاری و ترید

کیف پول سرد و گرم چه تفاوتی با هم دارند؟

وقتی رمز ارز می‌خرید، باید به فکر ذخیره و نگهداری آن هم باشید و این کار برعهده خودتان است. همانطور که اسکناس‌ها یا کارت‌های بانکی‌تان را در کیف پول نگه می‌دارید، برای نگهداری رمز ارزها نیز باید یک ولت یا کیف پول داشته باشید. ولت کریپتو (wallet) یا همان کیف پول کریپتو به شما امکان ذخیره، ارسال و دریافت رمز ارزهایتان را می‌دهد و در اصل مانند یک حساب بانکی دیجیتال برای رمز ارزهایتان عمل می‌کند. کیف پول ها دو نوع دارند: کیف پول سرد و کیف پول گرم.

برای نگهداری رمز ارزها می‌توانید کیف پول سرد یا گرم، یا ترکیبی از این دو را انتخاب کنید که هرکدام ویژگی‌ها و سطوح امنیتی خاص خود را دارند و باید ببینید کدام‌یک برای‌تان مناسب‌تر است. در ادامه کیف پول گرم و کیف پول سرد را معرفی کرده و تفاوت بین این کیف پول‌ها را می‌گوییم:

کیف پول یا والت - کیف پول سرد و کیف پول داغ

کیف پول گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم یا کیف پول داغ (Hot Wallet) به کیف پول‌های آنلاینی گفته می‌شود که با اینترنت قابل دسترسی هستند، سرعت نسبتاً بالایی دارند و نقل و انتقال کریپتو در آن‌ها آسان‌تر است. این نوع کیف پول، رایج‌ترین کیف پول کریپتو است، چون راه‌اندازی و استفاده از آن پیچیده نیست و با چند کلیک انجام می‌شود.

وقتی در یک صرافی آنلاین حساب درست می‌کنید، یا یک کیف پول دسکتاپ یا موبایل دانلود می‌کنید، در واقع یک کیف پول داغ ساخته‌اید.

  • کیف پول‌های داغ برای کسانی مناسب‌تر است که روزانه رمز ارز جابه‌جا و استفاده می‌کنند.
  • کیف پول داغ به اینترنت متصل است و امکان ارسال و دریافت بدون خلل کریپتو را برای کاربر فراهم می‌کند.
  • کیف پول‌های صرافی‌ها هم کیف پول داغ محسوب می‌شوند، اگرچه بعضی از آن‌ها ترجیح داده‌اند برای ایمنی بیشتر دارایی کاربران، آن‌ها را به‌صورت سرد یا سخت‌افزاری ذخیره کنند.

از مزایای این کیف پول‌ها می‌توان به استفاده سریع و آسان، زمان‌بر نبودن برداشت کریپتو از آن‌ها و دسترسی ساده از طریق موبایل و کامپیوتر است. اما هیچ گلی بی‌خار نیست!

امنیت کیف پول‌های داغ همواره یکی از بحث‌های داغ صنعت کریپتو بوده و استفاده از این نوع کیف پول خالی از ریسک نیست. به دلیل اتصال این نوع کیف پول‌ها به اینترنت، خواه ناخواه هکرها و خرابکاران امکان دسترسی به آن‌ها را کم و بیش دارند. از راه‌های حفظ ایمنی کیف پول داغ، گذاشتن رمز، تایید دومرحله‌ای، جلوگیری از افشای کلیدهای خصوصی، نگه نداشتن مقادیر زیاد رمز ارز در آن‌ها، و انتخاب کیف پول‌های امن‌تر است.

چند نمونه از کیف پول‌های داغ

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۱

کیف پول‌ سرد (Cold Wallet)

کیف پول‌ سرد (Cold Wallet) به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که به اینترنت متصل نیستند و تنها در زمان انجام تراکنش به اتصال اینترنت نیاز دارند. کیف پول‌های سخت‌افزاری و کاغذی از جمله این کیف پول‌‌ها هستند، اما کیف پول‌های سخت‌افزاری به دلیل استفاده‌ی آسان‌تر، پشتیبانی مشتری و امنیتی که دارند، محبوب‌ترند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً با USB به کامپیوتر یا موبایل متصل شده و کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند تا از دسترس هکرها و خرابکاران دور بمانند.

برای ذخیره کریپتو روی یک کیف پول سخت‌افزاری، آن را از کیف پول داغ خود به آدرس عمومی کیف پول سخت‌افزاری‌تان ارسال می‌کنید. اگر هم بخواهید از کیف پول سخت‌افزاری برای فرد دیگری یا به آدرس صرافی کریپتو بفرستید، کیف پول را به اینترنت وصل کرده و تراکنش را با کلید خصوصی‌تان امضا می‌کنید.

اولین و بالاترین مزیت کیف پول‌های سخت‌افزاری امنیت آن‌هاست. برای سرقت از این کیف پول باید حتماً خود کیف پول و کلیدها و رمزهای مربوط به آن در دسترس سارق باشد. اولین عیب آن‌ها نیز قابل استفاده نبودن برای انجام تراکنش‌های روزمره است. هزینه‌ خریدشان هم شاید در توان بعضی از افراد نباشد.

  • Ledger Nano S و Ledger Nano X دو کیف پول محبوب سخت‌افزاری سرد هستند.
  • Trezor هم یک کیف پول سخت‌افزاری محبوب دیگر است.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول سخت افزاری چیست + بهترین کیف پول سخت افزاری ۲۰۲۱

تفاوت کیف پول سرد و کیف پول داغ چیست؟

حال که هر دو کیف پول را شناختیم و ویژگی‌های‌شان را بررسی کردیم، باید تفاوت‌های‌شان را نیز متوجه شده باشیم.

  • کیف پول داغ برای انجام روزانه تراکنش‌ها و کیف پول سرد برای نگهداری بلندمدت یا «HODL» کریپتو است.
  • کیف پول سرد «امنیت» بیشتری نسبت به کیف پول داغ دارد.
  • کیف پول داغ در بستر آنلاین قرار دارد و برای دسترسی و انجام تراکنش باید به اینترنت وصل باشید، اما کیف پول سرد به صورت آفلاین نگه داشته می‌شود و تنها در زمان انجام تراکنش آن را به اینترنت وصل می‌کنید.
  • کیف پول داغ رایگان است و کیف پول سرد بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید دارای هزینه است.

تفاوت کیف پول سرد و کیف پول داغ چیست؟

چگونه بین کیف پول داغ و سرد انتخاب کنیم؟

اول از همه باید خودتان را در نظر بگیرید. منظورم این است که باید ببینید آیا از رمز ارزها برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های روزانه استفاده می‌کنید یا قصد دارید رمز ارز را به‌عنوان یک سرمایه بلندمدت نگه دارید! اگر یک کیف پول سریع و آسان و در دسترس برای انجام پرداخت‌های روزانه می‌خواهید، شاید کیف پول داغ گزینه بهتری باشد. اگر هم دوست دارید دارایی کریپتو را به‌عنوان سرمایه نگه دارید، شاید کیف پول سرد به دلیل امنیت بالاتری که دارد برای‌تان بهتر باشد.

پیشنهاد مطالعه: کیف پولتان را ایمن کنید

سپس باید ببینید که چه رمز ارزی خریداری می‌کنید. برخی از کیف پول‌ها تنها از یک رمز ارز پشتیبانی می‌کنند و برخی دیگر قابلیت ذخیره‌سازی صدها رمز ارز را دارند. پیدا کردن این کیف پول‌ها چندان چالش‌برانگیز نیست. اما تاکید می‌کنم که انتخاب بین این دو به عهده خودتان است و وظیفه ما معرفی این کیف پول‌هاست تا بتوانید با چشمان بازتر به ذخیره‌سازی کریپتو پا بگذارید.

وقتی پس از بررسی‌های کافی تصمیم گرفتید کیف پولی را برای ذخیره رمز ارز انتخاب کنید، حتماً دقت داشته باشید که از نسخه معتبر و حقیقی آن استفاده کنید. سایت‌های تقلبی زیادی هستند که ظاهری شبیه به سایت‌های اصلی دارند و اگر سروکارتان به آن‌ها بیفتد احتمالاً دچار ضرر چشمگیری می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول چند امضایی (Multisig Wallet) چیست؟

بیشتر کیف پول‌های معتبر رمز ارز را در سایت کوین ایران معرفی کرده‌ایم. کافی‌ست نام کیف پول را در سایت جستجو کنید تا مقاله‌ها و ویدیوهای جذاب و مفید آن نمایش داده شود.

توصیه همیشگی کوین ایران به شما: پسوردها و کلیدهای خصوصی‌تان را امن نگه دارید، آن‌ها را به هیچ‌کس نگویید تا پول‌های عزیزتان برای همیشه پیشتان باقی بمانند.

منابع: ۱ و ۲

https://coiniran.com/?p=45156
دکمه بازگشت به بالا