رمز ارز ها

مقایسه بیت کوین با طلا و نفت: چه تفاوت هایی وجود دارد؟

تفاوت هایی اساسی بین این نفت، طلا و بیت کوین وجود دارد، مخصوصا وقتی به بررسی تاثیرات افزایش قیمت بر عرضه می پردازیم. با کوین ایران همراه باشید.

قیاس بین استخراج بیت کوین و استخراج نفت و طلا کار سختی نیست. هر سه – نظر به مفهوم انتزاعی استخراج برای بیت کوین – منابع زمین را مصرف می کنند، مسیر تاریخی قیمت هر سه ناهموار است و همه در دوره خود انگ مخرب خورده اند. با کوین ایران همراه باشید.

به نقل از پایگاه خبری Bitcooin، یکی از کاربران توئیتر، @WallSt_Dropout، تعدادی نمودار فوق العاده برای بهتر به تصویر کشیدن این تفاوت ها منتشر نموده است.

رمزارز بیت کوین در مقایسه با طلا و نفت: چه تفاوت هایی وجود دارد؟

طلا علیه نفت علیه بیت کوین

اول نفت: وقتی قیمت نفت شروع به افزایش می نماید، موجب تاثیری چشمگیر بر نمودار تولید آن می شود. می پرسید چرا؟ به دلیل افزایش تمایل به سرمایه گذاری در زیرساخت بستر های استخراج. به محض این که تولید شروع به پیشی گرفتن از تقاضا می کند، سقوط قیمت اتفاق می افتد. حال دیگر استخراج به اندازه قبل توجیه اقتصادی ندارد و تولید کاهش می یابد. دوباره وقتی قیمت – به لطف کاهش عرضه در دور قبل – افزایش می یابد، حفار ها تجهیزات خود را مجدد روشن کرده باز هم از این ماده سیاه تولید می کنند.

طلا علیه نفت علیه بیت کوین

وضع طلا هم همین است. ماجرا از سال 2008 آغاز شد که با توجه به ثبات قیمت پائین در دهه قبل، سرانه تولید ماهانه سنگ طلا پائین بود. به محض این که بازار، تلاش برای افزایش قیمت نمود نمودار تولید هم به پیروی از نمودار قیمت شروع به صعود کرد. سال 2012 هم با پائین آمدن قیمت، تولید آرام گرفت.

در مورد بیت کوین ماجرا بر خلاف این است. سال 2010 وقتی پاداش استخراج بلاک بالا بود قیمت پائین بود. به محض اوج گرفتن قیمت، پاداش استخراج کاهش یافت. هیچ شباهتی بین این چرخه عرضه و تقاضا و آنچه در نفت و طلا بررسی کردیم دیده نمی شود.

طلا علیه نفت علیه بیت کوین

بیت کوین متفاوت است

این کلید عملکرد بیت کوین است. پاداش استخراج هر بیت کوین پس از هر 210 هزار بلاک نصف می شود. هم اکنون پاداش استخراج 12.5 کوین است و به گفته Bitcoinblockhalf.com تا 2020 به 6.5 کوین کاهش می یابد.

سال 2140 که پاداش استخراج تمام می شود، ماینر ها چه باید بکنند؟

معدنچیان طلا کنترلی بر قیمت خرید و فروش این فلز ندارند، در حالی که این معدنچیان بیت کوین هستند که برای تائید تراکنش، فی مشخص می کنند. چنین قاعده ای مانند این خواهد بود که پلتفرم های استخراج نفت به ازای بنزین خودرو از مردم هزینه دریافت کنند.

این از الزامات چنین سیستمی است. معدنچیان را به عنوان کسانی فرض کنید که هر ده دقیقه میزان ثابتی کشتزار ایجاد می کنند. کسانی که قصد انجام تراکنش دارند قطعه ای از آن را خریداری می کنند. فروش این قطعات کوچک از کشتزار معدنچیان را مشغول کار نگاه می دارد.

بیت کوین متفاوت است

وقتی روند رشد قیمت به آرامی رو به کاهش برود، موجب افزایش هزینه تراکنش به دلیل الزام وجود آن برای انگیزه دادن به معدنچیان برای استخراج، در آینده دور، می شود.

طلا و نفت کالا هایی هستند که زمان اتمام ذخایرشان نامشخص است، و هنوز منابع جدیدی از آنها زیر زمین وجود دارد. به جای هراس از اوج قیمت نفت و طلا، پیشرفت تکنولوژی سبب شده شرکت ها به یافتن نقطه دقیق این منابع ادامه داده و با دقت بیشتری به استخراج بپردازند.

همه ما می دانیم چه مقدار بیت کوین برای استخراج موجود است. این موضوع تفاوتی عمده بین استخراج بیت کوین و استخراج دیگر کالا های دنیای واقعی ایجاد می نماید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

منبع

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا