راهنمای شناخت بازارمقالات بیت کوین

نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟ چگونگی تعیین جهت حرکت بازار توسط نهنگ بیت کوین

اصطلاح نهنگ بیت کوین (Bitcoin Whales) به سرمایه‌گذارانی اشاره دارد که از طریق خرید و فروش سرمایه عظیم خود، می‌توانند روند بازار را تغییر دهند. با توجه به محدودیت بازار رمز‌ ارزها نسبت به دیگر بازارها، حرکات نهنگ‌ های بیت کوین می‌تواند سیگنال‌های قیمتی مهمی برای دیگر سرمایه‌گذاران این بازار محسوب شود.

«تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مقاله: زمستان ۱۳۹۹»

اصطلاح «نهنگ» در بازارهای سنتی شکل گرفته است. در این بازار‌ها به سرمایه‌گذاری که بخش بزرگی از یک سرمایه مشخص را در اختیار دارد، نهنگ گفته می‌شود. با توجه به حجم گسترده سرمایه‌ نهنگ‌ها، این معامله‌گران می‌توانند مسیر حرکات قیمت را به واسطه خرید و فروش، تغییر دهند.

ارزش کنونی بازار رمز ارزها چیزی در حدود ۱.۶تریلیون دلار است. هرچند این رقم به‌نظر بسیار بزرگ است، اما در قیاس با ارزش بازار سهام آمریکا (۵۰تریلیون دلار)، عدد کوچکی محسوب می‌شود. باتوجه به این موضوع، نهنگ‌‌های بیت کوین همچنان می‌توانند مسیر قیمت بیت کوین و دیگر سرمایه‌های رمز ارزی را با تصمیم‌های خود تغییر دهند. این اثر درباره آلت کوین‌ها که از حجم نقدینگی کمتری نیز برخوردارند، به مراتب بیشتر است. معامله‌گران حرفه‌ای از تاثیر نهنگ‌ها بر بازار آگاه‌اند و به همین خاطر در انتخاب حجم  و زمان سرمایه‌گذاری خود، حرکات نهنگ‌های بیت کوین را دنبال می‌کنند. معامله‌گران این‌کار را از طریق جستجو در بلاک‌ها و ردگیری جابه‌جایی‌های بزرگ در شبکه و صرافی‌ها انجام می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه: مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال

استفاده از تمثیل نهنگ می‌تواند در درک این مفهوم مفید واقع شود. ابتدا باید بازار را مانند اقیانوس درنظر بگیریم. ماهی‌های کوچک تاثیر کمی بر جریان‌های آبی اقیانوس دارند و برای زنده‌ماندن باید در جهت جریان آب شنا کنند؛ اما نهنگ‌ها می‌توانند جریان‌های بزرگ ایجاد کنند که ماهی‌های کوچک را به‌راحتی از بین می‌برد.

حتی اگر شما معامله‌گر حوزه آلت کوین‌ها نباشید، نهنگ‌های بیت کوین می‌توانند تاثیر قابل‌توجهی بر کل بازار رمز ارزها بگذارند. به عبارتی اگر شما در هر حوزه‌ای از رمز ارزها مشغول معامله هستید، باید نسبت به ورود نهنگ‌های جدیدی مثل کمپانی Tesla و MicroStrategy آگاه باشید.

نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟ چگونگی تعیین جهت حرکت بازار توسط نهنگ بیت کوین

نهنگ‌های بیت کوین چه کسانی هستند؟

تسلا و میکرواستراتژی جدیدترین نهنگ‌های بیت کوین هستند. این دو کمپانی بزرگ در معرفی بیت کوین به عنوان ذخیره استراتژیک، نقش کلیدی داشتند. زمانی که شرکت تسلا در اوایل فوریه خبر خرید ۱.۵میلیارد دلاری بیت کوین را اعلام کرد، قیمت این رمز ارز، با ۱۵درصد رشد به ۴۴هزار دلار رسید.

حرکت شرکت تسلا اقدام شرکت میکرو استراتژی را در پی داشت. این شرکت با خرید‌های پیاپی و بزرگ خود از آگوست ۲۰۲۰ تا به‌ حال، ۲.۱میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرد. قیمت بیت کوین از اولین خرید این شرکت (۱۱هزار دلار) تا آخرین خرید آن، به ۵۳هزار دلار رسید. این دو حرکت باعث شد شرکت‌های بسیاری در سال ۲۰۲۱ اقدام به خرید بیت کوین کنند و بخواهند تبدیل به نهنگ‌های بیت کوین شوند. به عنوان مثال شرکت Norwegian با تشکیل یک کارگروه، تصمیم به سرمایه‌گذاری ۵۸میلیون دلاری در بیت کوین گرفت. همزمان شرکت چینی Meitu ۴۰میلیون دلار بیت کوین و اتریوم خرید.

نهنگ‌ها می‌توانند افرادی ریسک‌پذیر باشند که برای کسب سود وارد بازار رمز‌ ارزها شده‌اند. همچنین این افراد می‌توانند با واردکردن حجم سنگینی از نقدینگی به بازار و تغییردادن حرکات قیمت، بر روی حرکات آتی بازار شرط‌بندی کنند. در گذشته نهنگ‌های اصلی بیت کوین و یا به‌عبارتی بزرگترین نهنگ بیت کوین، Roger Ver و برادران Winklevoss بودند. در آپریل ۲۰۱۳ برادران وینکلواس اعلام کردند که یک‌درصد موجودی کل بیت کوین را در اختیار دارند. این مقدار چیزی در حدود ۱۷۰هزار بیت کوین است. با این حال در بسیاری از کشورها مثل آمریکا، ایجاد اختلال در بازار جهت کسب سود، جرم محسوب شده و جریمه‌های سنگینی در پی دارد.

پیشنهاد مطالعه: تامین منافع نهنگ‌های بیت‌کوین در پی توییت ایلان ماسک – تحلیل آن‌چین

آیا ساتوشی ناکاموتو نهنگ بیت کوین است؟

معمای ساتوشی ناکاموتو تا به امروز نیز حل‌نشده باقی مانده است. اخیرا داستان ساتوشی کمی پیچیده شده است. یکی از کسانی که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاموتوی واقعی است، یک تاجر استرالیایی‌ست به‌نام Craig Wright، که مدعی است صنعت رمز ارز را او به همراه دوستش Dave Kleiman ابداع کرده است.

در سال ۲۰۱۹، Wright در جریان پرونده‌ای بابت نیمی از ۱.۱میلیون بیت کوینی که در اختیار دارد، از طرف Kleiman مورد اتهام قرار گرفت. هرچند جزئیات این پرونده و ماهیت اصلی Wright یا Nakamoto به درستی مشخص نیست؛ اما اگر او دارنده یک‌میلیون بیت کوین باشد قطعا جزو ۳ نهنگ برتر بیت کوین به‌حساب می‌آید.

نهنگ‌ها چگونه بیت کوین معامله می‌کنند؟

نهنگ‌های بیت کوین در ابتدا صرفا در صرافی‌های بسیار بزرگ با نقدینگی بالا، معامله می‌کردند و هنوز هم بسیاری از آن‌ها همین‌کار را انجام می‌دهند. اما همچنان که بازار سرمایه‌های دیجیتال گسترش یافت، کارگزاران فرابورس نیز وارد میدان شدند و خدمات ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین درنظر گرفتند تا از این طریق معامله‌گران بتوانند هم نام خود را مخفی نگه دارند و هم دسترسی‌شان به نقدینگی فراتر از مقداری باشد که معمولا در صرافی‌ها امکان‌پذیر است.

کارگزارانی مثل Cumberland و Circle برای انجام معاملات خود کمینه مقداری تعیین کردند که معادل ۱۰۰هزار و ۲۵۰هزار دلار برای معاملات رمز ارزی است. دارندگان بزرگ بیت کوین از این طریق می‌توانند بدون دخالت صرافی معاملات خود را انجام دهند. حتی برخی از کارگزاران، نقدینگی موردنیاز معامله را از منابع متفاوتی تامین می‌کنند که این جابه‌جایی‌های بزرگ تاثیری بر قیمت کلی بازار نگذارد. البته برخی از صرافی‌های بزرگ بیت کوین مثل Kraken، Gemini و Coinbase نیز یک فضای اختصاصی فرا‌بورس و تسویه‌حساب‌های شخصی را هم برای نهنگ‌های بیت کوین درنظر گرفته‌اند.

پیشنهاد مطالعه: لیکوییدیتی یا نقدینگی چیست؟ (Liquidity) لیکویید شدن یعنی چه؟

چگونه حرکات نهنگ‌های رمز ارز را تشخیص دهیم؟

در بازار آلت کوین‌ها می‌‌توان به شکل محسوسی تاثیر نهنگ‌ها را بررسی کرد. در رمز ارزهایی با ارزش بازار کمتر از ۱۰۰میلیون دلار، اگر یکی از دارندگان اصلی تصمیم به خرید یا فروش سرمایه خود بگیرد، حرکات قابل‌توجهی در قیمت رخ خواهد داد. بنابراین مهم است که پیش از سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌های کوچکتر، فهرست سفارشات را زیرنظر بگیرید و از حضور یا عدم حضور نهنگ‌ها مطلع شوید.

با وجود اینکه پیگیری حرکات نهنگ‌ها در پی افزایش فعالیت کارگزاران فرابورس که اکنون بخش عمده‌ای از معاملات حوزه رمز ارزها را صورت می‌دهند، مشکل‌تر شده است، اما ردگیری حرکات نهنگ‌ها همچنان برای کسانی که سرمایه قابل‌توجهی در بازار رمز ارزها دارند، دارای اهمیت است؛ چراکه ارزش سبد سرمایه آن‌ها متاثر از حرکات تجاری نهنگ‌ها است.

رصد آدرس‌ها

برای شناخت نهنگ‌ها اولین اقدام رصد آدرس‌هایی است که مقدار بسیار زیادی از سرمایه موردنظر را نگه‌داری می‌کنند. همچنین پیگیری کیف پول‌ها در صرافی‌ها می‌تواند مفید واقع شود. به این شیوه معامله‌گران می‌توانند از تغییرات و جابه‌جایی‌های سرمایه مورد نظرشان مطلع شوند.

در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷، Roger Ver به عنوان یک سرمایه‌گذار بزرگ بیت کوین، ۲۵هزار بیت کوین (معادل ۱۵۰میلیون دلار) را به Bitfunex انتقال داد. در پی این اقدام بسیاری از سرمایه‌گذاران دچار وحشت شدند. شاید وقتی که از بازار سهام صحبت می‌کنیم ۱۵۹میلیون دلار عدد زیادی به‌نظر نرسد، اما برای بازاری با ارزش ۱۰۰میلیارد دلار (در آن زمان)، فروش یکجای ۱۵۹میلیون دلار از سرمایه موردنظر می‌تواند قیمت بازار را کاهش دهد. همین اتفاق نیز رقم خورد و بازار در آن روز، یک اصلاح قیمت محسوس را تجربه کرد.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ رمزارز برتر برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱

فهرست سفارشات

یکی از راه‌های دیگری که می‌توان حرکات نهنگ‌ها را زیرنظرداشت، فهرست سفارشات (order books) است. اگر در این فهرست با یک درخواست خرید بسیار بزرگ مواجه شدید، می‌توانید نتیجه بگیرید یکی از نهنگ‌ها درحال ورود به بازار است. درمورد یک درخواست فروش نامتعارف نیز وضعیت به همین‌گونه است، با این تفاوت که احتمالا یک نهنگ قصد خروج از بازار را دارد.

از طرفی می‌توانید از تغییرات ارزش بازار یک رمز ارز، که متاثر از یک پروژه جدید یا یک خبر مهم نباشد، به حرکات نهنگ‌ها و تاثیرشان بر قیمت آگاه شوید. همچنین افزایش نوسان در قیمت می‌تواند به معنای ورود یک نهنگ به بازار باشد. هرچند بسیاری از اعضای جامعه رمز ارزها رضایتی از حضور نهنگ‌ها و دستکاری قیمت و فراهم‌کردن بستری برای سقوط ارزش سرمایه، ندارند، اما واقعیت این است که تمام بازارهای تجاری نهنگ‌هایی دارند که بر قیمت تاثیر می‌گذارند.

همچنان که سرمایه‌گذاران بزرگ و ارگان‌های مختلف مثل تسلا و میکرو استراتژی، به بازار رمز ارزها وارد می‌شوند، به تعداد نهنگ‌های بیت کوین نیز افزوده می‌شود. به واسطه افزایش نهنگ‌های بازار، معاملات سنگین با حجم‌های بالا، به مرور عادی می‌شوند و جزئی از مشخصات بازار به حساب می‌آیند. در طولانی‌مدت، این روند می‌تواند نوسانات شدید بازار را کاهش دهد.

منابع: ۱ و ۲

https://coiniran.com/?p=8143
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x