امین محقق | 2015.05.02

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

Satoshi nakamoto سپس اولین نسخه نرم افزار بیت کوین را در سال 2009 منتشر کرد و از طریق فهرست پستی با دیگران روی این پروژه کار کرد تا اینکه وی نهایتا در پایان 2010 از جمع ناپدید شد.با کوین ایران همراه باشید.

Satoshi nakamoto با افرادی از تیم متن باز کار کرد، اما هرگز چیزی شخصی درباره خودش افشا نکرد و آخرین نفری که از وی شنیده است، در بهار 2011 بوده وقتی که وی گفت که «دنبال کارهای دیگر رفته» است.

اما آیا Satoshi Nakamoto ژاپنی بود؟

خالق بیتکوین (Satoshi Nakamoto) یا سازنده شلوار؛ کدام یک اهمیت دارد؟!

بهتر است که از روی جلد، کتاب را قضاوت نکنیم. یا در واقع، مجبوریم که قضاوتی نداشته باشیم.

ساتوشی به معنای «تفکر روشن، بصیرت و خرد است». ناکا به معنای «واسطه، درون یا رابطه » است. «موتو» به معنای «اصیل» یا «بنیاد» است.این کلمات برای شخصی به کار می‌رود که جنبشی را با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه بنیان‌گذاری کرد. البته مشکل این است که هر کلمه معانی متعددی دارد.

نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آیا وی ژاپنی بود یا نه. در واقع، حتی مغرورانه است که فرض بگیریم او یک مرد است. ما فقط از یک شخصیت صحبت می‌کنیم، اما واقعیت می تواند این باشد که این یک نام مستعار است و می‌توانسته زن باشد یا چند نفر باشند.

آیا کسی می داند که Satoshi nakamoto که بود؟

خیر، اما تکنیک‌هایی که مردم برای حدس زدن استفاده می‌کنند بیشتر جذاب است تا اینکه پاسخی بدست دهند. جاشوآ دیویس از نیویورکر معتقد است که ساتوشی ناکاموتو، مایکل کلیر (Michael Clear) یک فارغ التحصیل رمزنگاری از کالج  Trinity  در دوبلین است.

وی با تحلیل 80 هزار کلمه از نوشته‌های آنلاین ناکاموتو و جستجوی کلمات به این نتیجه رسید. ظن دیگر او جامعه شناس اقتصادی فنلاندی و طراح سابق بازی‌، ویلی لدونویرتا (Vili Lehdonvirta) است.

هر دو انکار کرده‌اند که مبتکر بیت کوین هستند. مایکل کلیر به صورت عمومی در سال 2013 انکار کرد که ساتوشی است.

آدام پننبرگ در FastCompany این ادعا را رد کرده و بحث می‌کند که در عوض ناکاموتو در واقع سه نفر هستند: نیل کینگ (Neal King)، ولادیمیر اوکسمان (Vladimir Oksman) و چارلز برای (Charles Bry). وی این را با تایپ عبارات منحصر به فرد از جزوه ناکاموتو و جستجوی آن در گوگل برای اینکه ببیند در جای دیگری استفاده شده اند، حدس زده است.

یکی از این عبارات خاص ساتوشی«computationally impractical to reverse» است که همچنین در یک برنامه کاربردی برای بروزرسانی و توزیع کلید رمزنگاری که توسط این سه نفر ساخته شده، استفاده شده است. سه روز بعد از فایل شدن این برنامه کاربردی، نام دامین bitcoin.org اصالتا توسط ساتوشی برای انتشار این جزوه ثبت شده است.

این دامین در فنلاند ثبت شده و یکی از این سه نفر شش ماه قبل از ثبت دامین به این کشور مسافرت کرده است. هر سه نفر این را انکار می‌کنند.

در هر حالت، وقتی در 18 آگوست 2008 دامین bitcoin.org ثبت شد، ثبت کننده در واقع از یک سرویس ثبت گمنام ژاپنی استفاده کرد و آنرا با استفاده از یک ISP  ژاپنی روی سرور قرار داد. ثبت برای سایت تنها در 18 ماه می 2011 به فنلاند منتقل شد که تئوری فنلاند را قدری ضعیف می کند.

دیگران فکر می‌کنند که Satoshi nakamoto، مارتی مالمی (Martii Malmi) است یک برنامه نویسی که در فنلاند زندگی می‌کند و از همان آغاز در کار بیت کوین بوده است و اینترفیس کاربری آنرا نوشته است.

انگشت‌ها به سوی جد مک کالب (Jed McCaleb) نیز نشانه رفته است، یکی از عاشقان فرهنگ ژاپنی و ساکن ژاپن که صرافی دردسر زای Mt.Gox  را ایجاد کرد و در سیستم پرداخت نامتمرکز Ripple و بعدا Stellar  از زمره بنیان گذاران بود.

نظریه دیگر اشاره می‌کند که دانشمندان کامپیوتر، دانول او ماهونی (Donal O’Mahony) و مایکل پیرس (Michael Peirce) همان ساتوشی هستند بر این اساس که آنها  همراه با هیتش تواری (Hitesh Tewari) جزوه‌ای درباره پرداخت دیجیتالی به رشته تحریر در آوردند. اوماهونی و تواری همچنین در کالج Trinity  تحصیل کردند جایی که مایکل کلیر در آنجا دانشجو بود.

محققین اسراییلی، دوریت رون (Dorit Ron) و آدی شمیر (Adi Shamir) از موسسه ویزمان (Weizmann) این ادعاها را در یک جزوه جمع کرده و به رابطه بین ساتوشی و Silk Road  اشاره می‌کنند، Silk Road یک وب سایت بازار سیاه است که در اکتبر 2013 توسط FBI از روی اینترنت پایین کشیده شد. این دو محقق به رابطه بین یک آدرس با نام ساتوشی و این سایت اشاره کرده‌اند. پژوهشگر امنیت داستین دی. ترامل (Dustin D.Trammell) صاحب این آدرس است و این ایده که وی ساتوشی است را رد کرده است.

در ماه می 2013، یکی از پیشتازان اینترنت به نام تد نلسون (Ted Nelson) حدس دیگری را پیش کشید: Satoshi nakamoto همان ریاضی دان ژاپنی به نام پروفسور شینیچی ماچیزوکی (Shinichi Mochizuki) است، اگرچه او می‌پذیرد که این مدرک در بهترین حالت تصادفی است.

در فوریه 2014، لیا مک گراس گودمن (Leah McGrath Goodman) ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتوی واقعی را ردیابی کرده است. دوریان اس. ناکاموتو (Dorian S. Nakamoto) از آنزمان انکار کرده است که چیزی درباره بیت کوین می‌داند، سرانجام یک وکیل گرفته و یک اظهارنامه رسمی برای آن منتشر کرد.

هال فینی (Hal Finney)، مایکل وبر (Michael Weber)، وی دای (Wei Dai) و چند برنامه نویس دیگر نیز در میان کسانی هستند که در گزارش‌های رسانه ای و بحث‌های انلاین به عنوان Satoshi nakamoto محتمل مطرح شده‌اند. یک گروه از کارشناسان رسمی زبان‌شناسی از دانشگاه آتسون با تحقیق روی جزوه بیت کوین معتقدند که خالق واقعی بیت کوین، پروفسور سابق حقوق ، نیک ژابو (Nick Szabo) است.

دومینیک فریسبی (Dominic Frisby) کمدین و نویسنده در کتاب خود با نام «بیت کوین: آینده پول»،همچنین اشاره کرده است که ژابو محتمل‌ترین کاندید برای این است که ساتوشی باشد. وی تحلیل جزئی و دقیقی بدست داده که شامل زبان نوشتار ساتوشی، قضاوت در سطح مهارت فنی در زبان C++ و حتی تاریخ تولد احتمالی ساتوشی است.

اغلب این ساتوشی‌های محتمل اصرار داشته اند که ناکاموتو نیستند. مایکل وبر هنوز پاسخی نداده است.

پس درباره او چه می‌دانیم؟

تنها یک چیز می‌دانیم، بنا بر مصاحبه‌ها با کسانی که با او در یک مرحله از توسعه بیت کوین کار کرده اند، می‌دانیم که وی سیستم را از قبل بسیار دقیق بررسی کرده است.

طبق نظر جف گارزیک (Jeff Garzik)کدگذاری وی مثل بقیه برنامه نویس‌ها نبود یعنی همان آزمون دقیقی که از یک مهندس نرم افزار کلاسیک انتظار می رود را به کار نمی برد.

Satoshi nakamoto چقدر ثروت دارد؟

یک تحلیل از سرجیو لرنر (Sergio Lerner)، یکی از افراد سرشناس بیت کوین و رمزنگاری، اشاره می‌کند که ساتوشی بسیاری از بلاک‌های اولیه را خودش در شبکه بیت کوین استخراج کرده است و وی حدود یک میلیون بیت کوین خرج نشده دارد. این در نرخ مبادلات 2013 که بیت کوین 1000 دلار قیمت داشت، حدود 1 میلیارد دلار می‌شود.

او اکنون چه می‌کند؟

هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی الان مشغول چه کاری است، اما یکی از آخرین ایمیل‌های وی که به یک برنامه نویس نرم‌افزار فرستاده است، در تاریخ 23 آپریل 2011 گفت: «من دنبال کارهای دیگر رفته‌ام. الان (سیستم) دست افراد لایقی مثل گاوین (Gavin) و بقیه است.»

آیا وی برای حکومت کار می‌کند؟

البته شایعاتی وجود دارد. مردم نام وی را به معنای «سرویس جاسوسی مرکزی» تفسیر کرده‌اند، اما مردم معمولا هرچه دوست داشته باشند را می‌بینند. این ماهیت تئوری‌های توطئه است.

سئوال آشکار این است که چرا یکی از این سازمان‌های امنیتی سه حرفی (CIA,MI5  و مانند آن) باید به ایجاد یک پول رمزی علاقه‌مند باشد که متعاقبا به عنوان یک مکانیزم تجاری بدون نام استفاده شده، باعث شده است که سناتورها و FBI درباره خطر تروریسم و دیگر کارهای غیرقانونی دادشان در‌آید. بی شک نظریه‌پردازان توطئه هم دیدگاه‌های خودشان را در این باره دارند.

شاید این مهم نباشد که ساتوشی چه کسی است. برنامه نویس اصلی جف گارزیک(Jeff Garzik) این نکته را به طور مجمل بیان می‌کند: «ساتوشی یک سیستم متن بار منتشر کرد به این منظور شما نیازی نیست بدانید او که بود، به او اعتماد کنید یا اینکه به دانش او کاری داشته باشید». کد متن باز پنهان کردن رازها را غیرممکن می شود. «متن باز از طرف خود صحبت می‌کند»

علاوه بر این، وی اشاره می‌کند که استفاده از یک نام مستعار کار هوشمندانه‌ای بود چون این کار مردم را مجبور کرد که روی خود فن‌آوری متمرکز باشند و نه روی شخصیت پشت آن. در نهایت امر، بیت کوین اکنون بزرگ تر از ساتوشی ناکاموتو است.

منبع