مقالات بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ هویت خالق بیت کوین

با اینکه ممکن است ندانیم Satoshi Nakamoto کیست. اما می‌دانیم که او چه کرد. وی با انتشار یک جزوه در فهرست پستی رمزنگاری (Cryptography Mailing List) در نوامبر 2008 مبتکر پروتوکل بیت‌ کوین محسوب می‌شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ Satoshi Nakamoto نامی است که توسط فردی که خالق بیت کوین است برای خود انتخاب شده است. البته برای ما هنوز مشخص نیست که خالق بیت کوین یک نفر است یا چند نفر. در اکتبر ۲۰۰۸ مقاله ساتوشی ناکاموتو که بیت کوین را به‌عنوان یک رمزارز معرفی می‌کرد، در سایت metzdowd.com منتشر شد. او در ژانویه ۲۰۰۹ اولین بیت کوین نرم‌افزاری را منتشر کرد.

سپس تا اواسط سال ۲۰۱۰ با سایر توسعه‌دهندگان در بیت کوین همکاری می‌کرد ولی بعد به‌طور ناگهانی ناپدید شد. او هرگز چیزی شخصی درباره خودش افشا نکرد و آخرین نفری که از وی شنیده است، در بهار ۲۰۱۱ بوده وقتی که وی گفت که «دنبال کارهای دیگر رفته» است.

پیشنهاد مطالعه: مقاله ساتوشی ناکاموتو به فارسی

ساتوشی ناکاموتو کیست
خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو کیست

بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو : آیا او ژاپنی است؟

ساتوشی به معنای «تفکر روشن، بصیرت و خرد» است. ناکا به معنای «واسطه، درون یا رابطه» و «موتو» به معنای «اصیل» یا «بنیاد» است. این کلمات برای شخصی به کار می‌رود که جنبشی را با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه بنیان‌گذاری کرد. البته مشکل این است که هر کلمه معانی متعددی دارد.

نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آیا وی ژاپنی بود یا نه. در واقع، حتی مغرورانه است که دربارهٔ هویت ساتوشی ناکاموتو فرض بگیریم او یک مرد است. ما فقط از یک شخصیت صحبت می‌کنیم، اما واقعیت می‌تواند این باشد که این یک نام مستعار است و می‌توانسته زن باشد یا چند نفر باشند.

حدس و گمانه‌ها دربارهٔ هویت ساتوشی ناکاموتو

کسی از هویت ساتوشی ناکاموتو خبری ندارد، اما تکنیک‌هایی که مردم برای حدس زدن اینکه ساتوشی ناکاموتو کیست استفاده می‌کنند بیشتر جذاب است تا اینکه پاسخی به‌دست دهند. جاشوآ دیویس از نیویورکر معتقد است که ساتوشی ناکاموتو، مایکل کلیر (Michael Clear) یک فارغ التحصیل رمزنگاری از کالج  Trinity  در دوبلین است.

وی با تحلیل ۸۰ هزار کلمه از نوشته‌های آنلاین ناکاموتو و جستجوی کلمات به چنین نتیجه‌ای رسید. ظن دیگر او جامعه‌شناس اقتصادی فنلاندی و طراح سابق بازی‌، ویلی لدونویرتا (Vili Lehdonvirta)  است. هر دو انکار کرده‌اند که مبتکر بیت کوین هستند. مایکل کلیر به صورت عمومی در سال ۲۰۱۳ انکار کرد که ساتوشی است.

آدام پننبرگ در FastCompany این ادعا را رد کرده و بحث می‌کند که ناکاموتو در واقع سه نفر هستند: نیل کینگ  (Neal King)، ولادیمیر اوکسمان (Vladimir Oksman) و چارلز برای   (Charles Bry).  وی این را با تایپ عبارات منحصر به فرد از مقاله ساتوشی ناکاموتو و جستجوی آن در گوگل برای اینکه ببیند در جای دیگری استفاده شده‌اند، حدس زده است.

یکی از این عبارات خاص ساتوشی «computationally impractical to reverse» است که همچنین در یک برنامه کاربردی برای به‌روزرسانی و توزیع کلید رمزنگاری که توسط این سه نفر ساخته شده، استفاده شده است. سه روز بعد از فایل شدن این برنامه کاربردی، نام دامین bitcoin.org اصالتا توسط ساتوشی برای انتشار این جزوه ثبت شده است. این دامین در فنلاند ثبت شده و یکی از این سه نفر شش ماه قبل از ثبت دامین به این کشور مسافرت کرده است. هر سه نفر این را انکار می‌کنند.

در هر حال، وقتی در ۱۸ آگوست ۲۰۰۸ دامین bitcoin.org ثبت شد، ثبت‌کننده در واقع از یک سرویس ثبت گمنام ژاپنی استفاده کرد و آن را با استفاده از یک ISP ژاپنی روی سرور قرار داد. ثبت برای سایت تنها در ۱۸ ماه می ۲۰۱۱ به فنلاند منتقل شد که تئوری فنلاند را قدری ضعیف می‌کند.

در پاسخ به سوال ساتوشی ناکاموتو کیست ، دیگران فکر می‌کنند که  Satoshi nakamoto، مارتی مالمی (Martii Malmi) است. یک برنامه‌نویسی که در فنلاند زندگی می‌کند و از همان آغاز در کار بیت کوین بوده است و اینترفیس کاربری آن را نوشته است.

انگشت‌ها به سوی جد مک کالب (Jed McCaleb) نیز نشانه رفته است، یکی از عاشقان فرهنگ ژاپنی و ساکن ژاپن که صرافی دردسرزای Mt.Gox  را ایجاد کرد و در سیستم پرداخت نامتمرکز Ripple  و بعدا Stellar  از زمره بنیان‌گذاران بود.

نظریه دیگر اشاره می‌کند که دانشمندان کامپیوتر، دانول او ماهونی (Donal O’Mahony) و مایکل پیرس (Michael Peirce) همان ساتوشی هستند. بر این اساس که آن‌ها همراه با هیتش تواری (Hitesh Tewari)  جزوه‌ای درباره پرداخت دیجیتالی به رشته تحریر درآوردند. اوماهونی و تواری همچنین در کالج Trinity  تحصیل کردند جایی که مایکل کلیر در آنجا دانشجو بود.

محققین اسراییلی، دوریت رون (Dorit Ron) و آدی شمیر (Adi Shamir) از موسسه ویزمان (Weizmann)  این ادعاها را در یک جزوه جمع کرده و به رابطه بین ساتوشی و Silk Road اشاره می‌کنند؛ Silk Road  یک وب سایت بازار سیاه است که در اکتبر ۲۰۱۳ توسط FBI از روی اینترنت پایین کشیده شد. این دو محقق به رابطه بین یک آدرس با نام ساتوشی و این سایت اشاره کرده‌اند. پژوهشگر امنیت داستین دی. ترامل (Dustin D.Trammell) صاحب این آدرس است و این ایده که وی ساتوشی است را رد کرده است.

در ماه می ۲۰۱۳، یکی از پیشتازان اینترنت به نام تد نلسون (Ted Nelson) حدس دیگری را پیش کشید: ساتوشی ناکاموتو همان ریاضی‌دان ژاپنی به نام پروفسور شینیچی ماچیزوکی (Shinichi Mochizuki) است، اگرچه او می‌پذیرد که این مدرک در بهترین حالت تصادفی است.

در فوریه ۲۰۱۴، لیا مک گراس گودمن (Leah McGrath Goodman) ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتوی واقعی را ردیابی کرده است. دوریان اس. ناکاموتو (Dorian S. Nakamoto) از آن زمان انکار کرده است که چیزی درباره بیت کوین می‌داند، سرانجام یک وکیل گرفته و یک اظهارنامه رسمی برای آن منتشر کرد.

هال فینی  (Hal Finney)، مایکل وبر (Michael Weber)، وی دای (Wei Dai) و چند برنامه‌نویس دیگر نیز در میان کسانی هستند که در گزارش‌های رسانه‌ای و بحث‌های آنلاین به عنوان Satoshi nakamoto  محتمل مطرح شده‌اند. یک گروه از کارشناسان رسمی زبان‌شناسی از دانشگاه آتسون با تحقیق روی مقاله ساتوشی ناکاموتو معتقدند که خالق واقعی بیت کوین، پروفسور سابق حقوق، نیک ژابو (Nick Szabo) است.

دومینیک فریسبی (Dominic Frisby) کمدین و نویسنده در کتاب خود با نام «بیت کوین: آینده پول»، همچنین اشاره کرده است که ژابو محتمل‌ترین کاندید برای این است که ساتوشی باشد. وی تحلیل جزئی و دقیقی به‌دست داده که شامل زبان نوشتار ساتوشی، قضاوت در سطح مهارت فنی در زبان C++ و حتی تاریخ تولد احتمالی ساتوشی است.

اغلب این ساتوشی‌های محتمل اصرار داشته‌اند که ناکاموتو نیستند. مایکل وبر هنوز پاسخی نداده است.

هویت ساتوشی ناکاموتو
هویت ساتوشی ناکاموتو

پس درباره هویت ساتوشی ناکاموتو چه می‌دانیم؟

تنها یک چیز می‌دانیم، بنابر مصاحبه‌ها با کسانی که با او در یک مرحله از توسعه بیت کوین کار کرده‌اند، می‌دانیم که وی سیستم را از قبل بسیار دقیق بررسی کرده است.

طبق نظر جف گارزیک (Jeff Garzik)کدگذاری وی مثل بقیه برنامه‌نویس‌ها نبود. یعنی همان آزمون دقیقی که از یک مهندس نرم‌افزار کلاسیک انتظار می‌رود را به کار نمی‌برد.

ثروت ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

یک تحلیل از سرجیو لرنر (Sergio Lerner)، یکی از افراد سرشناس بیت کوین و رمزنگاری، اشاره می‌کند که خالق بیت کوین بسیاری از بلاک‌های اولیه را خودش در شبکه بیت کوین استخراج کرده است و ثروت ساتوشی ناکاموتو حدود یک میلیون بیت کوین خرج نشده را شامل می‌شود. این در نرخ مبادلات ۲۰۱۳ که بیت کوین ۱۰۰۰ دلار قیمت داشت، حدود ۱ میلیارد دلار می‌شد.

او اکنون چه می‌کند؟

هیچ کس نمی‌داند که ساتوشی الان مشغول چه کاری است، اما یکی از آخرین ایمیل‌های وی که به یک برنامه‌نویس نرم‌افزار فرستاده است، در تاریخ ۲۳ آپریل ۲۰۱۱ گفت: «من دنبال کارهای دیگر رفته‌ام. الان (سیستم) دست افراد لایقی مثل گاوین (Gavin) و بقیه است.»

آیا وی برای حکومت کار می‌کند؟

البته شایعاتی وجود دارد. مردم نام وی را به معنای «سرویس جاسوسی مرکزی» تفسیر کرده‌اند، اما مردم معمولا هرچه دوست داشته باشند را می‌بینند. این ماهیت تئوری‌های توطئه است.

سئوال آشکار این است که چرا یکی از این سازمان‌های امنیتی سه حرفی (CIA,MI5  و مانند آن) باید به ایجاد یک پول رمزی علاقه‌مند باشد که با استفاده به عنوان یک مکانیزم تجاری بدون نام، باعث شده است که سناتورها و FBI درباره خطر تروریسم و دیگر کارهای غیرقانونی دادشان در‌آید. بی‌شک نظریه‌پردازان توطئه هم دیدگاه‌های خودشان را در این باره دارند.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست
ساتوشی ناکاموتو کیست

در نهایت ساتوشی ناکاموتو کیست و اهل کجاست؟

شاید این مهم نباشد که ساتوشی ناکاموتو کیست و اهل کجاست. برنامه‌نویس اصلی بیت کوین جف گارزیک (Jeff Garzik) نیز این نکته را به‌طور مجمل بیان می‌کند: «ساتوشی یک سیستم متن باز منتشر کرد، به این دلیل شما نیازی نیست بدانید او که بود، به او اعتماد کنید یا اینکه به دانش او کاری داشته باشید». کد متن باز پنهان کردن رازها را غیرممکن می‌کند. «متن باز از طرف خود صحبت می‌کند.»

علاوه بر این، وی اشاره می‌کند که استفاده از یک نام مستعار کار هوشمندانه‌ای بود، چون این کار مردم را مجبور کرد که به جای تمرکز روی اینکه ساتوشی ناکاموتو کیست و شخصیت پشت آن، روی خود فن‌آوری متمرکز باشند. در نهایت امر، بیت کوین اکنون بزرگتر از ساتوشی ناکاموتو است.

https://coiniran.com/?p=2524
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
8 سال قبل

سلام
سایت خیلی خوبی دارید امیدوارم موفق باشید
من مطالب سایت شما رو دیدم و خوشم اومد و میخواستم بعضی از مطالب شما رو با ذکر منبع تو سایت خودم قرار بدم اشکالی نداره که؟

بابک
بابک
8 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام ممنون از شما
نه اشکالی نداره ب ذکر منبع، وب سایت خودتون رو به ما معرفی کنید

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x