آموزش تحلیل بازار و نمودارآموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار

مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال

ارزش بازار (Market Capitalization) یا مارکت کپ ترکیبی است که به همان اندازه که در بازار سهام واجد اهمیت است در حوزه رمز ارز‌ و پروژه‌های بلاک چین نیز کاربرد دارد. ارزش بازار ارزهای دیجیتال به معنای ارزش حال حاضر رمز ارز‌های توزیع شده یا ارزش شبکه بلاک چین است.

یکی دیگر از شاخص‌های مهم در این حوزه ارزش کل صنعت رمز ارز است. به عبارتی می‌توان با استفاده از این شاخص، ارزش انباشتی رمز ارز‌ها و شبکه‌ بلاک چین را در این صنعت پیش‌بینی کرد. محاسبه ارزش بازار پروژ‌ه‌های رمز ارزی نسبتا ساده است. درحالی‌که بسیاری از علاقه‌مندان این حوزه ارزش بازار پروژه‌های گوناگون را با هم مقایسه می‌کنند، این شاخص‌ می‌تواند در داشتن یک تصویر کلی از این حوزه مفید واقع شود. اگرچه بیت کوین و اتریوم از منظر ارزش بازار در صدر فهرست رمز ارزها قرار دارند اما مجموع ارزش سرمایه‌های بازار رمز ارز بسیار بیشتر از ارزش بیت کوین یا اتریوم است.

تمام سرشناس‌های حوزه جمع‌آوری اطلاعات در بازار رمز ارز، ارزش کل این بازار را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و دنبال کردن تغییرات این شاخص را برای کاربران نسبتا ساده کرده‌اند. اما این شاخص به چه معنا است و می‌تواند چه چیزهایی راجع به این بازار به ما بگوید؟ در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم.

برای مشاهده ارزش بازار ارزهای دیجیتال به‌صورت نمودار کلیک کنید

برای مشاهده مارکت کپ ارزهای دیجیتال به‌صورت الگو کلیک کنید

مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال
نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال

ارزش بازار بیت کوین به چه معنا است؟

اصطلاحی که اغلب با market cap (مارکت کپ) از آن استفاده می‌شود همان Market Capitalization است که به معنای ارزش حال حاضر شبکه بلاک چین یک رمز ارز است. این میزان از طریق ضرب مقدار عرضه سرمایه درگردش یک رمز ارز در قیمت هر واحد رمز ارز به‌دست می‌آید.

بیایید فرض کنیم دو رمز ارز داریم: AliceCoin و BobCoin.
AliceCoin درمجموع ۱۰۰۰ کوین عرضه کرده که تمام آن درگردش ‌است. BobCoin یک شبکه اثبات-کار (proof of work) است که ۶۰۰۰۰ از ۱۰۰۰۰۰ کوین آن هم‌اکنون درگردش‌اند. در حال حاضر قیمت هر واحد AliceCoin ۱۰۰ دلار و قیمت هر واحد BobCoin دو دلار است. باتوجه به این شرایط ارزش بازار کدام‌یک از این رمز ارز‌ها بیشتر است؟

قیمت × عرضه درگردش = ارزش بازار

۱۰۰۰۰۰$= ۱۰۰$ × ۱۰۰۰ = ارزش بازار AliceCoin

۱۲۰۰۰۰$=  ۲$ × ۶۰۰۰۰ = ارزش بازار BobCoin

اگرچه یک واحد BobCoin ۵۰ برابر کم‌ارزش‌تر از یک واحد AliceCoin است، اما ارزش شبکه بلاک چین BobCoin بالاتر از ارزش شبکه AliceCoin است. به همین خاطر است که «ارزش بازار» به نسبت «قیمت رمز ارز»، شاخص بهتری برای تخمین ارزش یک شبکه بلاک چین است.

(ذکر این نکته ضروری است که تاسیس یک رمز ارز و عرضه آن به معنای به وجود آمدن ارزش بازار نمی‌شود. در واقع کوین‌‌های عرضه شده باید در بازار تبادل شوند تا ارزش بازار یک رمز ارز معنادار شود)

 

ارزش کل بازار رمز ارز (total crypto market capitalization) چیست؟

ارزش کل بازار در عمل ارزش مجموعه بیت‌ کوین‌ها، آلت کوین‌ها، استیبل کوین‌ها، توکن‌ها و تمام دیگر سرمایه‌های رمز ارزی را در کنار هم به نمایش می‌گذارد. این شاخص اهمیت بسیاری دارد و یکی از ویژگی‌های آن مشخص کردن اندازه کل صنعت رمز ارز‌ها است.

به علت نوسان زیاد رمز ارز‌ها، اندازه بازار دائما درحال تغییر است. در شش سال و نیم ابتدایی به‌وجود آمدن صنعت رمز ارز، ارزش کل بازار از ۲۰میلیارد دلار تجاوز نکرد اما این میزان در سال ۲۰۱۸ به ۷۷۰میلیارد دلار هم رسید. این نشان می‌دهد که ارزش کل بازار صدها میلیارد دلار نوسان داشته است.

پیشنهاد مطالعه: چرا حجم سرمایه الزاما به معنای نقدینگی بالای یک رمزارز نیست؟

چرا ارزش کل بازار رمز ارز‌ مهم است؟

در نگاهی کلان‌تر، ارزش کل بازار رمز ارز‌ها برای قیاس با دیگر بخش‌های اقتصاد به‌کار گرفته می‌شود. به عنوان نمونه، تحلیل‌گران اقتصادی معمولا ارزش کل بازار رمز‌ ارز‌ها را با ارزش کل بازار فلزات گران‌بها یا بازار سهام مقایسه می‌کنند.

اما چرا تحلیل‌گران این قیاس را انجام می‌دهند؟ نتیجه این قیاس می‌تواند تا حدی به پیش‌بینی آینده صنعت رمز ارز در سال‌ها و دهه‌های آتی کمک ‌کند.

اما همچنان کسی نمی‌داند بهترین راه برای تخمین ارزش رمز ارزها و پروژه‌های بلاک چین چیست. این قیاس‌ها می‌تواند مفید واقع شود اما به شکل قطعی قابل اطمینان نیست.

البته باید این نکته را هم درنظر گرفت که مقایسه دو تجارت مستقل در برخی از مواقع حاصلی ندارد؛ چراکه صنایع متفاوت، سرمایه‌گذاران مخصوص به خود را جذب می‌کنند. صنعت رمز ارزها نخواهد توانست به شکل خودکار سرما‌یه‌گذاران بازار سهام، یا فلزات گران‌بها یا معامله‌گران حوزه‌های دیگر را به خود جذب کند. صنعت رمز ارز‌ نوپا است و درحال شکوفایی هرچه بیشتر در حوزه جذب سرمایه؛ و باید همین روند را ادامه دهد.

مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال
الگو مارکت کپ ارزهای دیجیتال

ارزش کل بازار چگونه می‌تواند گمراه‌کننده باشد؟

انتخاب استراتژی تجارت براساس ارزش کل بازار به دلایل زیادی می‌تواند گمراه‌کننده باشد.

اولین قانون تجارت این است که از ارزش دقیق هر پروژه مطمئن شویم. این کار با پیگیری و محاسبه میزان عرضه و ضرب آن در قیمت واحد به دست می‌آید. اما با این روش، مشکل است که اطلاعات دقیقی راجع به میزان عرضه کسب کنیم. اگر این اطلاعات اشتباه باشد هر نتیجه‌ای که از آن حاصل شود نادرست است.

علاوه بر این ممکن است این اطلاعات، مربوط به یک پروژه‌ی مهندسی‌شده باشد تا به اشتباه ارقام دیگری راجع به ارزش آن پروژه به‌دست شما برسد. تکیه کردن به شاخص ارزش کل بازار، بدون دانستن معنای آن می‌تواند به تصمیمات اقتصادی نادرست و جبران‌ناپذیری منجر شود.

نکته آخر اینکه، ارزش کل بازار می‌تواند وضعیت بازار را در همان مقطع زمانی نشان دهد. این میزان می‌تواند بارها و بارها در یک روز، یک هفته و یا شش ماه تغییر کند. به عبارتی ارزش کل بازار، توصیفی از شرایط بازار در همان لحظه است.

پیشنهاد مطالعه: چرا شاخص ارزش بازار بیتکوین فریبنده است؟

ارزش بازار یکپارچه (Diluted market cap)

راه‌های بسیاری برای محاسبه ارزش بازار وجود دارد. یکی از راه‌های تخمینِ آینده ارزش بازار یک پروژه، «ارزش بازار یکپارچه» نام دارد. در ادامه خواهیم دید که این اصطلاح به چه معنا است.

ترکیب ارزش بازار یکپارچه یا diluted matket cap از بازار سهام می‌آید. این شاخص در بازار سهام، ارزش سهمی را مشخص می‌کند که تمام سود سهمش را پرداخت کرده و تمام امکاناتش را برای افزایش سهام انجام داده است.

توجه به میزان عرضه فعلی و آتی یک رمز ارز بسیار مهم است. درحال‌حاضر هیچ‌کدام از رمز ارز‌ها، توکن‌ها و دیگر اشکال سرمایه‌ای در حوزه رمز ارز، عرضه کل را در اختیار ندارند.

برای نمونه ما می‌دانیم که بیت کوین درنهایت ۲۱میلیون کوین عرضه خواهد کرد. در زمان نوشتن این مقاله، ۱۸.۵میلیون از این کوین‌ها عرضه شده است. ارزش بازار بیت کوین در این مقطع با توجه به قیمت یک بیت کوین (۱۰۵۵۰$)، عددی معادل ۱۹۵میلیارد دلار است.

اگر کوین‌های عرضه‌نشده را نیز در محاسبه دخیل کنیم، ارزش بازار یکپارچه قابل محاسبه است. در مثال عنوان شده برای محاسبه ارزش بازار یکپارچه باید ۲۱میلیون کوین را در قیمت حال حاضر یک واحد بیت کوین ضرب کنیم که رقمی معادل ۲۲۰میلیارد دلار خواهد شد.

همین کار را می‌توان برای هر رمز ارز دیگری انجام داد و میزان ارزش بازار یکپارچه آن را به‌دست آورد. این نکته را هم درنظر بگیرید که قیمت هر واحد رمز ارز چگونه دچار نوسان می‌شود. ارزش بازار یکپارچه شاخص دقیقی نیست اما می‌تواند در تشخیص اینکه ارزش فعلی بیش از حد واقعی است یا کمتر از آن، مفید واقع شود.

توکن‌های انقباضی

توکن‌هایی وجود دارند که سعی می‌کنند عرضه آتی خود را پیوسته کاهش دهند. این کار از راه‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از راه‌های آن با نام «سوزاندن کوین» شناخته می‌شود. این فرآیند به کاهش عرضه آتی کوین‌ها کمک می‌کند.

اگر ارزش توکن در طول زمان افزایش پیدا نکند و عرضه آتی کاهش یابد، میزان ارزش بازار یکپارچه کمتر از مقدار امروز آن برآورد می‌شود. به عنوان نمونه BurnCoin دارای ۲۰میلیون حداکثر عرضه است و قیمت هر واحد یک دلار است. اما تیم راه‌انداز تصمیم می‌گیرد بخشی از توکن‌ها را خریداری کند و بسوزاند و از این طریق عرضه آتی توکن‌ها را به ۱۸میلیون کاهش دهد. در این شرایط حتی اگر قیمت ثابت بماند ارزش بازار یکپارچه کاهش می‌یابد.

جمع‌بندی

ارزش بازار رمز ارز یکی از شاخص‌های مهمی است که باید بررسی شود. این شاخص، کل نوسانات صعودی و نزولی صنعت رمز ارز را به تصویر می‌کشد. همچنین می‌تواند در تشخیص تمایز میان ارزش گزارش شده فعلی بازار و ارزش بازار یکپارچه مفید واقع شود. همچنین بررسی دیگر شاخص‌ها نیز واجد اهمیت‌اند. بررسی ارزش بازار تنها بخشی از پازل است و برای تصمیم‌گیری در حوزه تجارت، لازم است تحقیق و جست‌ و‌ جوی بیشتری درباره وجوه مختلف این صنعت انجام شود. به نظر شما بهترین راه برای تخمین ارزش رمز ارزها و پروژه‌های بلاک چین چیست؟

منبع

https://coiniran.com/?p=46485
دکمه بازگشت به بالا