مقالات بیت کوینمقالات عمومی

میکسر ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی بهترین میکسرهای بیت کوین

برخلاف تصور عموم، بسیاری از بلاک‌چین‌ها پابلیک هستند. بلاک‌چین‌ها درواقع نوعی دفتر ثبت دیجیتال هستند که وقایع یک شبکه‌ خاص را ثبت می‌کنند. اطلاعات نخستین تا آخرین تراکنش بر بلاک‌چین‌ مربوطه ذخیره شده و دسترسی به آن برای تمام کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند میسر خواهد بود.

اگر می‌خواهید این موضوع را شخصا بررسی کنید کافیست تا به مرورگر بلاک‌چین توکن یا رمز ارز دلخواه خود مراجعه و سوابق تراکنش‌های پردازش از تاریخ پیدایش آن دارایی را مشاهده کنید. حتما برای‌ شما نیز دیدن این حجم از اطلاعات دقیق و منظم حیرت‌آور است. این ویژگی موجب شفافیت و اعتمادپذیری بهتر دفاتر کل ثبت عمومی شده و نکته‌ مثبتی برای قانونمندی این فناوری محسوب می‌شود.

این ویژگی به‌ عقیده‌ی برخی از کاربران، نقطه ضعفی برای حفظ حریم شخصی به‌شمار می‌آید. استدلال این گروه این است که دسترسی به سوابق تراکنش، معادل با رهگیری آسان مخارج، درآمد و اطلاعات شخصی است. به‌علاوه این گروه شفافیت بیش‌ازحد را عاملی برای ریسک هک شدن اکانت کاربری و سرقت هویت قلمداد کرده که در فضای رمز ارزها سناریوهای بسیار نامطلوبی هستند.

چنانچه شما نیز به حفظ حریم شخصی خود اهمیت می‌دهید نیازی به‌ نگرانی نیست، زیرا میکسر ارز دیجیتال یا «cryptocurrency mixer» با همین هدف توسعه یافته‌ است. در مقاله‌ی حاضر مروری بر این ابزارهای ارز دیجیتال کرده و می‌آموزیم تا به کمک میکسرهای ارز دیجیتال امنیت خود و دارایی‌هایمان را ارتقا دهیم.

میکسر ارز دیجیتال چیست؟

میکسر ارز دیجیتال یا مخلوط‌‌‌کن همان‌طور که از نامش پیداست ابزاری برای ترکیب بیت‌ کوین یا رمز ارزهای دیگر با دارایی‌های دیجیتال یک کاربر تصادفی دیگر است. در این فرآیند منبع دارایی‌ها پنهان شده و حریم شخصی کاربرانی که در معاملات دخیل هستند محافظت می‌شود. هنگامی که توکن‌های خود را با توکن‌های باقی کاربران ترکیب می‌کنید رهگیری عملیات مالی و دارایی‌های شما دشوار خواهد شد؛ میکسرها با ترکیب منابع مختلف باهم شناسایی جزئیات تراکنشی را تقریبا غیرممکن خواهند ساخت.

میکسرها با تخصیص آدرس‌های متعدد به تراکنش‌ها نظارت و رصد اشخاص واسطه بر منبع دقیق دارایی‌ها را پیچیده خواهند کرد. این ویژگی علاوه بر اهمیتی که برای حریم شخصی دارد برای کسب و کارهایی که تمرکز مضاعفی بر امنیت داده‌های مشتریان خود دارند نیز بسیار باارزش است.

میکسرها برای خدماتی که ارائه‌ می‌دهند کارمزد کمی دریافت کرده و یا گاهی از کاربران می‌خواهند تا مبلغ اندکی از دارایی‌های خود را در آنها سپرده‌گذاری کنند. برخی از میکسرها علاوه‌بر ترکیب دارایی‌ها، از قابلیت‌هایی مانند به‌تعویق انداختن تراکنش‌ها و یا بخش‌بندی آن‌ها به چندین عملیات پرداختی کوچکتر نیز برخوردارند. میکسرهای ارز دیجیتال ابزارهایی مفید برای حفظ امنیت و ناشناس‌ ماندن فعالیت‌های رمز ارز هستند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه امنیت دارایی‌های دیجیتال خود را حفظ کنیم؟

عملکرد میکسر ارز دیجیتال چگونه است؟

میکسرها معمولا از شما می‌خواهند تا رمز ارزهای خود را به یک آدرس مشخص ارسال کنید و پس از پردازش آن‌ها، مبلغی معادل را به آدرس دیگری که از شما دریافت کرده‌اند واریز خواهند کرد.

با آنکه میکسرها اطلاعاتی درخصوص هویت آدرس‌های ارائه‌شده دراختیار ندارند، همواره از میکسرهایی استفاده کنید که از امنیت‌شان اطمینان کافی دارید زیرا در گذشته مواردی از سرقت دارایی کاربران از سوی میکسرها وجود داشته است.

نکته‌ای که هنگام انتخاب میکسرها باید به‌ آن توجه داشت اعتبار و سابقه‌ مطلوب فعالیت است. از یاد نبرید که میکسرهایی که سطح امنیت و حریم شخصی بالایی ارائه می‌کنند را در اولویت قرار دهید.

میکسر ارز دیجیتال به‌ دو روش خدمات خود را به‌ کاربران ارائه می‌کند: ناشناس، و با ایجاد حساب کاربری. در اکثر موارد شما باید آدرس کیف‌پولی که می‌خواهید رمز ارزها به‌ آن ارسال شود را به میکسر موردنظر خود بدهید. چنانچه تاکنون از این ابزارها استفاده نکرده‌اید اصلا جای نگرانی وجود ندارد، زیرا مراحل استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.

میکسرهای ارز دیجیتال چگونه موجب ناشناسی کاربران خواهند شد؟

در فرآیند میکسر ارز دیجیتال، رهگیری منبع ارزهای دیجیتال پیچیده خواهد شد. ترکیب چند تراکنش با یکدیگر، شناسایی کیف‌پولی که هریک از توکن‌ها به آن تعلق دارد را مشکل خواهد کرد. کاربران با این روش می‌توانند تراکنش‌های خود را در بلاک‌چین‌های عمومی مانند بیت‌ کوین تا حدی ناشناس کنند و ریسک رهگیری و نظارت اشخاص واسطه را ازبین ببرند.

میکسرهای ارز دیجیتال به وسیله‌ تکنیک‌های گوناگونی این هدف را محقق می‌کنند که متداول‌ترین آن‌ها استفاده از روش «استخرهای ترکیب یا mixing pools» است.

استخرهای ترکیب دارای یک آدرس مرکزی هستند که کاربران دارایی‌های خود را به آن ارسال می‌کنند. پس از دریافت دارایی کاربران، این استخرها شروع به توزیع آن بین سایر کاربران به‌ شکل تصادفی می‌کند. از آنجایی که هر یک از این مبالغ ممکن است از منابع گوناگونی حاصل شده باشد، شناسایی منبع هر دارایی امری بسیار پیچیده خواهد بود.

تکنیک شناخته‌شده و محبوب دیگر «CoinJoin» نام دارد که در آن چند کاربر باهم متحد شده و یک تراکنش واحد شامل ورودی‌ها و خروجی‌های متعدد ایجاد می‌کنند. این روش اساسا دسترسی به منبع هر دارایی را ازبین نمی‌برد، اما پردازش آن‌ها را به‌شدت دشوار کرده و در حکم عاملی بازدارنده برای مقاصد مخرب عمل خواهد کرد.

به‌ یاد داشته باشید که میکسرها ردیابی رمز ارزها را کاملا غیرممکن نخواهند ساخت و رهگیری دارایی‌های ترکیب‌شده و شناسایی منابع آن‌ها از طرق متعددی ممکن است. درنتیجه هرگز میکسرها را روشی جهت اختفای کامل درنظر نگیرید؛ این ابزار اگر به‌درستی استفاده شود تنها راهی مفید برای افزایش ناشناسی و سطح حریم شخصی خواهد بود.

آیا استفاده از میکسر ارز دیجیتال غیرقانونی است؟

همان‌گونه که می‌دانید استفاده از میکسرها برای ایجاد ابهام در تراکنش‌های رمز ارز، استفاده از آن‌ها را برای مقاصد پول‌شویی تشدید و توجه قانون‌گذاران و سازمان‌های تنظیم‌کننده را به‌ آن‌ها معطوف نموده است.

قانونمندی میکسرهای ارز دیجیتال همواره با هاله‌ای از ابهام روبه‌رو بوده است. به‌ عقیده‌ی برخی، این تکنیک برای ارتقای حریم شخصی و سوابق اطلاعات تراکنش رمز ارز مفید بوده و گروه دیگر آن را ابزاری می‌دانند که فعالیت‌های مجرمانه‌ مالی و پول‌شویی را تسهیل می‌کند.

بسیاری از کشورها قوانینی را برای جمع‌آوری اطلاعات هویتی مشتریان به صرافی‌های کریپتو ابلاغ کرده و حتی برخی از صرافی‌ها مانند بایننس امکان انتقال هرگونه دارایی به میکسرها را به کاربران خود نخواهند داد. انتظار می‌رود قوانین ضد پول‌شویی بین‌المللی فرآیند پول‌شویی از طریق میکسرها را در آینده‌ نزدیک تقریبا غیرممکن کنند.

معرفی چهار میکسر برتر ارز دیجیتال در بازار

در بخش‌های قبل با مفهوم کلی میکسرها و نحوه‌ی عملکرد آنها آشنا شدیم؛ اکنون ۴ نمونه از بهترینِ این ابزارها را با یکدیگر مرور کرده و به بررسی ویژگی‌های گوناگون، معایب و مزایای آن‌ها خواهیم پرداخت. برخی از میکسرها به کاربران امکان تعیین کارمزد تراکنش سفارشی و میکسرهای دیگر از یک نرخ کارمزد ثابت استفاده می‌کنند. گروه معدودی از این پلتفرم‌ها خدمات بیشتری ازقبیل تعویض توکن‌ها و ترکیب دارایی‌ها و توزیع‌ مجدد آن‌ها به صورت رمز ارزهای گوناگون را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

میکسر ارز دیجیتال

۱- CriptoMixer

CriptoMixer از محبوب‌ترین میکسرهای حال ‌حاضر است که تنها از تراکنش‌های بیت‌ کوین پشتیبانی می‌کند. کاربران به‌ منظور استفاده از خدمات این پلتفرم لازم است تا حداقل ۰.۰۰۱ BTC در آن سپرده‌گذاری کنند. CriptoMixer فعالیت خود را از سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) آغاز کرد و اعا می‌کند که تاکنون بیش از ۱میلیارد تراکنش بیت‌ کوین را پردازش کرده است.

بارزترین ویژگی‌های CriptoMixer را می‌توان امکانات امنیتی و کارمزدهای پایین تراکنش‌های آن دانست. استفاده از خدمات این میکسر بیت کوین هزینه‌ای بین ۰.۵ تا ۳ درصد مبلغ کل تراکنش را دربر خواهد داشت. کریپتومیکسر امنیت اطلاعات خود را به کمک تکنیک‌های پیشرفته‌ رمزنگاری تضمین کرده و مدعی شده است که سرورهایش هرگز دچار نشت ِداده نشده‌اند. گفته‌ می‌شود که CriptoMixer از یک ذخیره‌ی ۲۰۰۰ بیت‌ کوینی برای تقویت قابلیت‌های خود بهره می‌برد.

مزایا

 • دارای یک ذخیره‌ عظیم ۲۰۰۰ بیت‌ کوینی
 • دارای سرورهایی با سطح بالای امنیت و رمزنگاری پیشرفته
 • کارمزدهای پایین
 • توسعه‌یافته به طور انحصاری برای بیت ‌کوین

معایب

 • عدم پشتیبانی از سایر رمز ارزها
 • شکایت برخی از مشتریان از نحوه‌ی عملکرد و خدمات

کریپتومیکسر

۲- Blender.io

Blender.io را می‌توان یکی از میکسرهای نوظهوری دانست که به کاربران خود وعده‌ امنیت و ناشناسی بالایی می‌دهد. Blender.io بستری مبتنی بر اینترنت است که خدمات خود را برای بیت ‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و مونرو ارائه می‌کند. کارمزد استفاده از خدمات این میکسر متغیر بوده و به نوع توکن انتخابی وابسته است.

مهمترین ویژگی Blender.io عدم نیاز به ثبت‌نام و تایید هویت کاربران یا پیروی از سیاست «مشتریت را بشناس KYC» است. درنتیجه استفاده از خدمات این پلتفرم به‌‌سادگی و بی‌نیاز از ارائه‌ هرگونه اطلاعات شخصی ممکن است. ویژگی مهم دیگر این میکسر تعیین مقدار کارمزد خدماتی است.

ویژگی سوم این پلتفرم رابط‌ کاربری بسیار ساده آن بوده که حتی کاربرانی که شناخت اندکی از فناوری دارند به‌خوبی آن را درک می‌کنند. چهارمین ویژگی مهم Blender.io قابلیت‌های متعدد امنیتی ازجمله کد احراز هویت دومرحله‌ای (۲FA) و کیف‌پول‌های چندامضایی است. در پایان باید به واحد ارتباط با مشتری آن اشاره داشت که در دو بستر تلگرام و ایمیل ابهامات موجود را رفع می‌کند.

مزایا

 • عدم پایبندی به سیاست «مشتریت را بشناس»
 • رابط کاربری ساده و بصری
 • کارمزد خدماتی منعطف و معادل با ۰.۶ تا ۲.۵ درصد از هر تراکنش
 • پشتیبانی از آدرس‌های چندگانه برای بازگردانی رمز ارزها

معایب

 • اختلال‌ مقطعی و مکرر در ارائه‌ خدمات

میکسر بیت کوین

۳- ChipMixer

ChipMixer در قیاس با سایر میکسرهای حاضر از سطح امنیت و حریم شخصی بهتری برخوردار است. علی‌رغم آنکه این میکسر تنها از بیت‌ کوین پشتیبانی می‌کند کاربران می‌توانند رمز ارزها را تفکیک و آن‌ها را در کیف‌پول‌های مختلف ادغام کرده و به‌‌وسیله‌ آدرس‌های گوناگون از تراکنش‌های معکوس استفاده کنند.

استفاده از خدمات ChipMixer نیازی به تایید هویت و پیروی از سیاست‌های «مشتریت را بشناس» نداشته و به‌علاوه کاملا رایگان است. اما کاربران می‌توانند درصورت تمایل جهت بهبود کیفیت خدمات، کمک‌های خود را به‌ این میکسر بیت کوین اهدا کنند.

تنها نقطه‌ ضعف بزرگ این میکسر بیت کوین، بازه‌ زمانی هفت‌روزه‌ای است که کاربران برای پردازش تراکنش‌های خود ملزم به پذیرش آن هستند.

مزایا

 • پیش‌نیاز بسیار اندک سپرده‌گذاری اولیه
 • بدون کارمزد
 • رابط کاربری بسیار روان و ساده

معایب

 • پشتیبانی محدود به بیت‌ کوین

میکسر بیت کوین

۴- MixTum.io

استفاده از خدمات MixTum.io تنها به یک سپرده‌ی ۰.۰۰۱ بیت ‌کوینی نیاز داشته و سطح حریم شخصی و ناشناسی کاربران کاملا مطلوب و بالا است. در حال حاضر این میکسر تنها از تراکنش‌های بیت ‌کوین پشتیبانی کرده و برای ارائه‌ خدماتش ۴ الی ۵ درصد از ارزش هر تراکنش را به‌ عنوان کارمزد اخذ می‌کند.

MixTum.io ویژگی‌هایی دارد که این میکسر بیت کوین را از سایر رقبای خود متمایز می‌کند. یکی از آن‌ها «آدرس‌های نهان یا stealth addresses» است. این یک آدرس بیت ‌کوین کاملا جدید و منحصربه‌فرد بوده و هنگام سپرده‌گذاری برای شما ایجاد خواهد شد. آدرس نهان یک‌بار مصرف بوده و امکان هرگونه رهگیری تراکنش‌های گذشته و آینده را عملا غیرممکن خواهد ساخت.

برتری دیگر MixTum.io گزینه‌ «برداشت‌های با تاخیر» است. این قابلیت می‌تواند برای برداشت‌ها یک بازه‌ی ۲۴ ساعته الی ۳۰ روزه درنظر گرفته و رهگیری منبع دارایی‌های شما را بسیار دشوار نماید. تنها نقطه‌ضعف این قابلیت عدم وجود بازه‌های زمانی جهت عملیات ترکیب دارایی‌ها است.

مزایا

 • عملیات کاملا خودکار و ۲۴ ساعته
 • عدم نیاز به ثبت‌نام و نبود سیاست «مشتریت را بشناس»
 • امکان استفاده به‌ صورت آزمایشی

معایب

 • کارمزدهای نسبتا زیاد ۴ یا ۵ درصدی
 • پشتیبانی محدود به بیت ‌کوین

پیشنهاد مطالعه: پل بلاکچین یا بلاکچین بریج (Blockchain Bridge) چیست؟ آشنایی با نحوه کار پل‌های بلاکچینی

جمع‌بندی

در مقاله‌ فوق سعی کردیم تا میکسر ارز دیجیتال را معرفی و عملکردهای گوناگون آن را مرور کنیم. توجه داشته باشید که هنگام انتخاب میکسر موردنظر، همواره امنیت را در اولویت قرار داده و آن را قربانی سایر ویژگی‌ها مانند کارمزد کم یا سهولتِ استفاده، نکنید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منابع: ۱ و ۲

https://coiniran.com/?p=56637
دکمه بازگشت به بالا