چندرسانه‌ایکتاب‌هامقالات بیت کوین

معرفی کتاب قصه بیت کوین برای کودکان + دانلود نسخه PDF

کتاب قصه بیت کوین برای کودکان با تلاش تیم تحقیقاتی کوین ایران و در راستای توضیح ساختار بلاکچین و پول‌های غیرمتمرکز تدوین شده است. هدف اصلی از انتشار این کتاب، شرح شکل‌گیری ایده بلاکچین به زبانی ساده و کودکانه است. هرچند نویسنده تلاش کرده‌ است تا با عبور از پیچید‌گی‌های فناوری بلاکچین، با زبانی گویا مفهوم عدم تمرکز اقتصادی را برای کودکان و نوجوانان شرح دهد، اما مرور این کتاب برای بزرگسالان نیز آموزنده خواهد بود.

اگر با حوزه بلاکچین و فناوری رمز ارزها آشنا باشید، حتما با این مسئله برخورد کرده‌اید که توضیح دقیق ساختار پول‌های غیرمتمرکز و علل گسترش این فناوری کار ساده‌ای نیست. در حال حاضر که رمز ارزها بیش از گذشته در ساختار اقتصادی تمام جوامع پذیرفته شده‌اند، سوالات بسیاری درباره ریشه به‌وجود آمدن این اکوسیستم مطرح است. کتاب قصه بیت کوین تلاشی است برای پاسخ دادن به تمام سوالات مفهومی این حوزه.

در این کتاب، نویسنده با کمک گرفتن از شخصیت‌های کودکانه و مثال‌های ساده، روایت کلی تکامل مبادلات را از ابتدا تا به‌امروز توصیف کرده‌ است. طی این روایت، مخاطب به روشنی با مفاهیم پایه اقتصادی آشنا شده و علل و ضرورت ظهور فناوری بلاکچین و ساختار پولی غیرمتمرکز را درک خواهد کرد. شخصیت‌های کارتونی این قصۀ کوتاه هرکدام نمایندۀ یک نهضت فکری بزرگ در تاریخ اقتصاد جهان هستند و مناسبات و تصمیمات آن‌ها، مدل مینیاتوری از تاریخ تکامل اقتصاد در حوزه پول و اعتبار است.

به خوانندگانی که قصد دارند فرزندانشان را با فناوری‌های جدید دنیای امروز آشنا کنند، توصیه می‌کنیم مطالعه این کتاب کوچک را از دست ندهند. از طرفی مثال‌های سادۀ کتاب قصه بیت کوین می‌تواند در درک مفاهیم پایه برای بزرگسالان نیز مفید واقع شود. در ادامه به توضیحی کوتاه از روایت اصلی این کتاب می‌پردازیم.

عناصر سازندۀ روایت در کتاب قصه بیت کوین برای کودکان

همانطور که اشاره شد، کتاب با معرفی چند دوست نوجوان که قصد دارند مهارت‌های خود را باهم به‌اشتراک بگذارند آغاز می‌شود. نویسنده طی دیالوگ‌های برقرارشده میان این چند نفر، مناسبات اقتصادی و چالش‌های پیش‌ روی آن‌ها را در هر مرحله بازگو می‌کند.

شخصیت‌های اصلی در این قصه با تصمیمات خود به نوعی تاریخ پول، زمینه‌های تکامل آن و چالش‌های پیش رو در مناسبات پول و کار را بازنمایی می‌کنند. این روایت به‌سرعت پیش می‌رود تا در بخش نهایی که تجسم‌یافتۀ اقتصاد مدرن و سیستم‌های بانکداری است، شخصیتی به اسم ساتوشی وارد جمع دوستانۀ شخصیت‌های قصه شده و با ارائه راه‌حلی به‌نام پول غیرمتمرکز، بحران‌های ایجادشده را سامان می‌بخشد.

نهضت‌های اقتصادی

قصه بیت کوین برای کودکان از جایی آغاز می‌شود که جمع دوستانۀ شخصیت‌های قصه، به دنبال به‌اشتراک گذاشتن مهارت‌های خود هستند و سعی دارند از خدمات یکدیگر به بهترین نحو استفاده کنند. این بخش از قصه را می‌توان بازنمایی از اشکال اولیه تمدن و مبادله کالا به کالا درنظر گرفت.

در ادامه، بحران‌های ایجادشده باعث می‌شود که تدریجا نیاز به یک معیار برای سنجش خدمات اعضای این گروه به یکدیگر، مطرح شود. این قسمت از داستان سعی دارد اولین انگیزه‌های شکل‌گیری پول در تمدن بشری را به ساده‌ترین شکل شرح دهد.

در ادامۀ قصه و با توجه به دیالوگ‌های شخصیت‌های داستان، متوجه محدودیت‌های پول سکه‌ای و علل تغییر شکل پول خواهیم شد. تبدیل پول فلزی به پول کاغذی نیز یکی از نقاط عطف تاریخ پول محسوب می‌شود که به ساده‌ترین روش در این روایت گنجانده شده است.

بخشی از قصه به مسئله نگه‌داری از پول پرداخته است که به بسترهای به‌وجود آمدن سیستم‌های بانکداری مدرن اشاره دارد. پس از شکل‌گیری یک بانک محلی برای نگه‌داری دارایی چند شخصیت اصلی قصه، تدریجا بحران‌های سیستم‌های اقتصادیِ متمرکز تحت عنوان شیطنت‌های کودکانۀ چند نوجوان، بازنمایی می‌شود.

قصه بیت کوین برای کودکان توانسته است به‌سادگی دلایل نارضایتی جوامع از سیستم‌های متمرکز اقتصادی را شرح دهد. برای شرح این نارضایتی مفاهیم عرضه و تقاضا، اثرات سوء چاپ پول بدون پشتوانه و علل شکل‌گیری تورم، در نهایت سادگی و برای درک بهتر نوجوانان مطرح شده است.

باتوجه به این پیشینه، ذهن مخاطب برای درک مفهوم بلاکچین، اقتصاد غیرمتمرکز و مزیت‌های آن، کاملا آماده شده است. این مسئولیت در روایت کتاب برعهده نوجوانی به نام ساتوشی ناکاموتو است. با ورود این شخصیت و به کمک مفاهیم از پیش ساخته‌شده در ذهن مخاطب، سازوکار رمز ارزها و پول غیرمتمرکز شرح داده می‌شود. در آخر، ساتوشی با الهام گرفتن از واقعیت و پس از معرفی این فناوری، جمع دوستانه را ترک می‌کند تا نشان دهد این سیستم بدون نیاز به موسس آن نیز می‌تواند به بهترین شکل مسئولیت‌هایش را به انجام برساند!

مشاهده نسخه پی دی اف کتاب قصه بیت کوین برای کودکان

نسخهٔ صوتی کتاب قصه بیت کوین برای کودکان + ویدیو

جمع‌بندی

بی‌شک آیندۀ ساختار اقتصادی جهان با فناوری بلاکچین و بازار رمز ارزها گره خورده است. در آینده‌ای نه‌چندان دور، آشنا نبودن با مفاهیم پایه‌ای صنعت بلاکچین، مانند آشنا نبودن با خدمات بانکی در دوره فعلی است! چالش‌ اصلی در معرفی یک تکنولوژی کاملا نوین، فراگیر شدن و استفاده درست از آن است. شاید در حال حاضر افراد بسیاری در جهان با انواع رمز ارزها آشنا باشند و به مبادله آن‌ها بپردازند، اما گاهی عدم آشنایی با مفاهیم پایه و ضرورت‌های شکل‌‌گیری آن می‌تواند افراد را به مسیر‌های اشتباهی راهنمایی کند. کتاب قصه بیت کوین برای کودکان نیز ازجمله ابزارهایی است که تلاش دارد مفهوم بلاکچین و پول‌های غیرمتمرکز را به‌طور پایه‌ای و به ساده‌ترین روش توضیح دهد. در آخر باید اشاره کنیم که هرچند زبان کتاب برای گروه سنی کودکان و نوجوانان طراحی شده، اما مثال‌های آن می‌تواند برای بزرگسالان نیز مفید واقع شود.

گروه کوین ایران همواره تمرکز خود را بر آگاهی‌رسانی درخصوص فناوری بلاکچین و بازار رمز ارزها معطوف کرده است و در این راستا به همه اقشار جامعه اهمیت می‌دهد. کتاب قصه بیت کوین نیز برای آشنایی کودکان و نوجوانان با این صنعت تدوین شده است. با آرزوی گسترش آگاهی در تمامی حوزه‌ها.

https://coiniran.com/?p=61237
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x