کوین ایران | 2018.08.20

فرهنگ لغات بیت کوین، بلاک چین و رمز ارزها

با پیدایش رویدادهای بدیع همواره کلمات بسیار زیادی به لغت‌نامه‌ها افزوده شده است. در چند سال گذشته که موضوع رمز ارزها مطرح شد، واژه‌های متعدد جدیدی تولید شده و در حال تولید شدن است. از آنجا که یکی از اهداف کوین ایران آموزش هرچه بهتر مطالب مرتبط با این حوزه به جامعه فارسی‌زبان است، در این نوشتار سعی شده تا دامنه وسیعی از کلمات و اصطلاحات رایج در دنیای رمز ارزها جمع‌آوری شود و یک فرهنگ لغات بیت کوین، رمزارز و بلاکچین تهیه گردد.

فرهنگ لغات بیت کوین، رمزارزها و بلاک چین

توجه: این فرهنگ لغات کامل نیست و به تدریج به آن افزوده خواهد شد.

 • آدرس  (Address)  

یک آدرس بیت کوین (یا هر رمز ارز دیگری) برای دریافت و ارسال نقل و انتقال روی شبکه بیت کوین به کار می‌رود. این آدرس شامل یک رشته از حروف و اعداد است، اما همچنین می‌تواند به صورت یک کد QR و قابل اسکن درآید. یک آدرس بیت کوین بخشی از کلید عمومی (Public Key) است.

 • آلت کوین (Altcoin)

نام عمومی برای رمزارزهایی است که بعد از بیت کوین به‌وجود آمده‌اند. اتر، لایت کوین، دَش، مونرو و … همگی بخشی از آلت کوین‌ها هستند.

 • استخر  (Pool)

مجموعه‌ای از دستگاه‌هایی که همگی تحت مدیریت و کنترل یک ماینر به طور اشتراکی یک بلاک را استخراج می‌کنند و سپس پاداش را بین خودشان (به نسبت سهم) تقسیم می‌کنند. باتوجه به روند صعودی سطح دشواری (دیفیکالتی)، استخر‌های استخراج روش مفیدی برای افزایش احتمال موفقیت استخراج یک بلاک و مشارکت افراد مختلف با توان پردازشی پایین است.

 • استخراج  (Mining)  

فرایند تولید بلاک‌های زنجیره بیت کوین‌ و تولید بیت کوین‌های جدید با حل مسئله رمزنگاری (پیدا کردن هش مورد نظر) است.

 • امضا  (Signature)

یک رشته منحصربه‌فرد از حروف و علائم است که توسط کلید خصوصی (Private Key) برای ایجاد و ارسال تراکنش به منظور گواهی صحت تراکنش و جلوگیری از تقلب و دستکاری تراکنش‌ها در شبکه ایجاد می‌شود.

 • بلاک‌ چین یا زنجیره بلاک  (Blockchain)

بلاکچین یک دفترکل است که در آن فهرست تمام بلاک‌ها از بلاک آغازین تا آخرین بلاک یک رمزارز مثل «بیت کوین» برحسب ترتیب آن‌ها نگهداری می‌شود. به منظور جلوگیری از دستکاری در این زنجیره، هر بلاک توسط نشانه‌گرهایی به‌نام هش (hash pointer)، به بلاک قبلی و بعدی متصل می‌شود.

پ.ن: شرکت بلاکچین (Blockchain) شرکتی است با یک مرورگر بلاکچین محبوب و یک کیف پول بیت‌ کوین که نباید با مفهوم بالا اشتباه گرفته شود.

 • بلاک یتیم  (Orphan block)

بلاکی است که در اثر انشعاب زنجیره اصلی ایجاد و دور انداخته شده و برای زنجیره اصلی معتبر نیست.

 • رمزارز  (Cryptocurrency)

شکلی از پول دیجیتال که تنها بر ریاضیات مبتنی است. رمزارز به‌جای پول اعتباری که چاپ می‌شود، با حل مسائل ریاضی مبتنی بر آن تولید می‌شود. استفاده از واژه ارز دیجیتال برای کریپتوکارنسی اشتباه نیست اما واژه صحیح و مشخص برای Cryptocurrency رمزارز است.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت ارز دیجیتال، ارز مجازی و رمزارز چیست؟ 

 

 • پاداش بلاک  (Block Reward)

در زنجیره بلاکچین بیت کوین، هرگاه یک ماینر موفق به حل مسئله ریاضی شده و بلاکی از تراکنش‌ها را که ایجاد کرده به تایید شبکه (الگوریتم اجماع) برسد، تعدادی بیت کوین به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند. این بیت کوین‌ها درواقع همان بیت کوین‌هایی هستند که به ازای ایجاد هر بلاک جدید در این شبکه، تولید و به چرخه اضافه می‌شوند.

در شبکه بیت کوین پاداش هر بلاک در آغاز معادل 50 بیت کوین بود اما براساس پروتکل، این عدد تقریبا هر چهارسال یکبار (به ازای هر 210 هزار بلاک ایجاد‌شده) نصف می‌شود و در حال حاضر (فوریه 2021) برابر 6.25 است.

علاوه بر این به ازای تراکنش‌های ثبت‌شده در این بلاک نیز این ماینر کارمزد دریافت می‌کند.

 • انشعاب  (Fork)

هرگاه ماینرها بر روی تغییرات قوانین پردازش بلاک توافق کنند، در آن صورت آن بخش از ماینرهایی که نسخه نرم‌افزار خود را ارتقا نداده باشند نمی‌توانند بلاک‌های جدید را پردازش کنند و از نظر آنها این بلاک‌ها نامعتبر است. در این حالت دو زنجیره در این شبکه شکل خواهد گرفت؛ یکی توسط بلاک‌های ماین شده به‌وسیله ماینرهای ارتقا یافته، و یک زنجیره هم توسط ماینرهایی که نرم‌افزار را ارتقا نداده‌اند. این پدیده در شبکه را انشعاب یا فورک می‌نامند.

انشعاب می‌تواند ناشی از حمله 51 درصدی به زنجیره نیز باشد که در نتیجه‌ی آن یک یا چند ماینر با داشتن توان پردازشی بیش از 51 درصد شبکه، کنترل شبکه را به دست می‌گیرند. در یک زنجیره بلاک، ماینرها برای تبعیت از پروتکل‌ها و قوانین شبکه، زنجیره طولانی‌تر را به‌عنوان زنجیره اصلی یا معتبر درنظر می‌گیرند.

از نمونه‌های فورک‌های معروف روی شبکه بیت کوین که منجر به شکل‌گیری شبکه‌های جدید شد می‌توان به شبکه BCH و BSV اشاره کرد.

 • تایید (Confirmation)  

صحت‌سنجی یک تراکنش بیت کوین توسط نودهای شبکه و قرارگرفتن آن در یک بلاک ماین‌شده را تایید می‌گویند. در شبکه بیت کوین به طور متوسط هر10 دقیقه، یک بلاک ماین شده و به زنجیره اضافه می‌شود. معمولا چنانچه یک تراکنش حداقل سه تایید گرفته باشد یعنی از بلاک آن تراکنش، سه بلاک بعدی نیز به زنجیره اضافه شده باشد به عنوان یک تایید تراکنش برای کسب و کارها محسوب می‌شود. از نظر ریاضی هرچه تعداد تاییدهای یک تراکنش بیشتر باشد احتمال دستکاری یا برگشت تراکنش (double spend) کمتر می‌شود. در شبکه بیت کوین تاییدهای 6 و بیشتر از آن، این احتمال عملا صفر درنظر گرفته می‌شود.

 • تورم

به طور کلی تورم ناشی از افت قدرت خرید مقدار معینی از یک پول در گذر زمان است. یکی از روش‌های مرسوم ایجاد تورم چاپ بی‌رویه و بدون پشتوانه پول است.

 • وایتپیپر (White-paper) بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین اساسنامه‌ای است که توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در 31 اکتبر سال 2008 تدوین و در Cryptography Mailing list منتشر شد. او در این وایت پیپر، پروتکل بیت کوین و فلسفه پیدایش آن را  شرح می‌دهد. اولین بلاک زنجیره بیت کوین در سوم ژانویه 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ماین شده و بنابراین آغاز شبکه بیت کوین را از این تاریخ می‌شناسند.

این وایت-پیپر به زبان‌های مختلفی از جمله زبان فارسی (توسط زی-امینی) ترجمه شده و روی وبسایت bitcoin.org در دسترس است.

 • حملات  DDOS

مخفف حمله‌ی توزیع‌شده جلوگیری از سرویس (Distributed denial of service attack) که از تعداد زیادی کامپیوتر تحت کنترل حمله‌کننده استفاده می‌کند تا منابع یک هدف مرکزی را از دستش بگیرد. آن‌ها اغلب مقادیر اندکی از ترافیک نقل و انتقالات در شبکه را در سراسر اینترنت ارسال می‌کنند تا منابع پردازشی و پهنای باند مورد هدف را اشغال کرده که مانع ارائه خدمات شبکه به کاربران واقعی می‌شود. شبکه بیت‌ کوین چندبار مورد هدف حملات DDos قرار گرفته است.

 • حمله 51 درصدی  (51% Attack)

وضعیتی است که در آن قدرت محاسبه روی شبکه رمزارز توسط یک استخراج‌کننده‌ی منفرد یا یک گروه استخراج‌کنندگان به بیش از نصف برسد. به لحاظ نظری، این میزان قدرت باعث تسلط آن‌ها روی شبکه می‌شود. این بدان معناست که همه کاربران در شبکه، بلاک نقل و انتقال هش شده این گروه را تایید خواهند کرد. این امر موجب می‌شود که آن‌ها روی شبکه کنترل پیدا کنند تا:

-تراکنشی را منتشر کنند که با تراکنش‌های دیگر در تعارض قرار گیرد.

-مانع تایید شدن تراکنش فرد دیگری شوند.

-یک پول (رمزارز) را چندین بار خرج کنند.

-مانع استخراج بلوک معتبر توسط استخراج‌کنندگان دیگر شوند.

 • خروجی

آدرس مقصد برای یک تراکنش بیت کوین است. یک تراکنش (نقل و انتقال) منفرد می‌تواند چندین خروجی داشته باشد.

 • دستگاه خودپرداز بیت کوین  (Bitcoin ATM)

یک دستگاه خودپرداز بیت کوین، یک ماشین فیزیکی است که به مشتری اجازه خریداری بیت کوین با وجه نقد را می‌دهد. سازنده‌های بسیاری وجود دارند؛ برخی کاربران را قادر می‌سازند تا بیت کوین را در ازای وجه نقد بفروشند. این دستگاه‌های خودپرداز گاهی «BTM» یا «Bitcoin AVMS» نیز خوانده می‌شوند.

 • سختی شبکه  (Difficulty)

سختی شبکه تعیین می‌کند که هش کردن یک بلاک جدید تا چه اندازه دشوار است. این عدد مرتبط است با حداکثر تعداد مجاز در یک قطعه مشخص از اعداد از یک هش بلاک نقل و انتقال. هرچه تعداد کمتر باشد، تولید یک ارزش هش برای مطابقت با آن سخت‌تر است. دشواری مبتنی است بر مقدار قدرت محاسبه مورد استفاده استخراج‌کنندگان در شبکه بیت کوین. اگر تعداد بیشتری از استخراج‌کنندگان شبکه را ترک کنند، دشواری کاهش پیدا خواهد کرد. اما تا الآن، محبوبیت روبه‌رشد بیت کوین قدرت محاسبه بیشتری را برای شبکه طلب می‌کند، یعنی دشواری افزایش یافته است.

 • رمزنگاری  (Cryptography)

عبارت است از استفاده از الگوریتم‌های ریاضی برای ایجاد کد‌ها یا حروف رمزی که می‌تواند برای پنهان کردن اطلاعات استفاده شود. رمزنگاری به‌عنوان مبنایی برای مسائل ریاضی است که جهت تایید و امنیت نقل و انتقالات بیت کوین استفاده می‌شود.

 • سپرده‌گذاری

عمل نگاه‌داری وجوهات مالی یا دارایی‌ها به حساب شخص ثالث برای محافظت از آن‌ها درطول یک نقل و انتقال غیرهمزمان. برای مثال، فرض کنید باب می‌خواهد پولی را به آلیس در مبادله برای یک پرونده ارسال کند، اما آن‌ها نمی‌توانند مبادله را به صورت فردی هدایت کنند، پس چگونه می‌توانند به یکدیگر اعتماد کرده و همزمان پول و فایل را به یکدیگر ارسال کنند؟ درعوض، باب پول را به جرج، یک شخص معتمد می‌فرستد و جرج پول را نزد خود نگاه می‌دارد تا اینکه باب تایید کند که وی فایل را از آلیس دریافت کرده است. سپس آلیس پول را از جرج دریافت خواهد کرد.

 • سرویس مخلوط‌‌ کننده  (Mixing Service)

سرویسی که بیت‌ کوین‌های شما را با بیت‌ کوین‌های شخص دیگری مخلوط کرده، بیت‌ کوین‌های شما را با ورودی‌ها و خروجی‌های متفاوت از آنچه فرستاده‌اید، به شما پس می‌فرستد. یک سرویس مخلوط کننده (که گاهی به عنوان همزن هم شناخته می‌شود) حریم خصوصی شما را حفظ می‌کند زیرا مانع ردیابی بیت‌ کوین خاص شما می‌شود. همچنین این امکان را دارد که برای پول‌شویی به کار رود.

 • شاخص بهای بیت کوین  (BPI)

شاخص بهای بیت کوین (Bitcoin Price Index) میانگین بهای بیت کوین را در سراسر مبادلات جهانی که واجد ضوابط خاص برای این شاخص است را نشان می‌دهد. همچنین یک API نیز برای توسعه‌دهندگان جهت استفاده وجود دارد.

 • شاخص علاقه به بیت کوین  (BSI)  

شاخص علاقه به بیت کوین (Bitcoin Sentiment Index) مقیاسی است برای تعیین اینکه آیا احساس مردم از چشم‌انداز بیت کوین در هر روزِ مشخص درحال افزایش یا کاهش است. این اطلاعات توسط Qriously  جمع‌آوری می‌شود.

 • عمر سکه  (Coin age)

مدت عمر یک سکه یا کوین است که به صورت مقدار کنونی ضرب در دوره نگاه داری، تعریف می‌شود.

 • کد  QR

یک بلاک گرافیکی دو بعدی است شامل یک الگوی تک‌رنگی که توالی‌ای از داده‌ها را بازنمایی می‌کند. کدهای QR برای اسکن شدن توسط دوربین‌ها، ازجمله دوربین‌های تلفن‌های همراه طراحی شده‌اند و به کرات برای رمزگذاری آدرس‌های بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کلید خصوصی  (Private Key)

یک رشته از اعداد و حروف است که توسط کاربر به طور مخفی نگاه‌داری می‌شود. در شبکه بیت کوین از کلید خصوصی برای امضای تراکنش ارسالی استفاده می‌شود. نگاه‌داری کلید خصوصی به‌صورت امن برای دارنده بیت کوین بسیار حیاتی است زیرا دارنده این کلید مالک رمزارز محسوب می‌شود.

 • کلید عمومی  (Public key)

یک رشته از اعداد و حروف است که درمعرض اطلاع همگانی است و جفت کلید خصوصی محسوب می‌شود. از کلید عمومی برای تایید امضا و تراکنش دریافتی از سوی ارسال‌کننده استفاده می‌شود. آدرس بیت کوین درواقع بخشی از همین کلید عمومی است.

 • کوین‌ بیس  (coinbase)

عبارتست از تراکنش مخصوصی در یک بلاک ماین‌شده که بیت کوین تولیدی (پاداش) را به ماینر اختصاص می‌دهد. همچنین شرکتی نیز با همین نام با C بزرگ (Coinbase) به ثبت رسیده که خدمات اکسچنج ارائه می‌دهد.

 • کیف پول

کیف پول عبارتست از محلی برای نگهداری و ذخیره رمزارز که درواقع کلیدهای خصوصی و عمومیِ دارنده رمز ارز در آن قرار دارد.

 • اثبات کار (Proof of work)

اثبات کار یک نوع الگوریتم توافق جمعی در شبکه‌های بلاک چین است. توسط این الگوریتم ماینرها بر روی بلاک ماین‌شده و معرفی‌شده توسط یک ماینر که موفق به حل مسئله محاسباتی شده به توافق می‌رسند و آن بلاک به انتهای زنجیره افزوده می‌شود. در شبکه بیت کوین از این مکانیزم استفاده می‌شود.

 • لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین یکی از آلت کوین‌های ایجاد شده پس از بیت کوین است. این رمزارز درواقع فورکی از پروتکل بیت کوین اما شبکه‌ای مجزا است.

 • ورودی  (input)

بخشی از یک تراکنش نقل و انتقال بیت کوین که نشان می‌دهد پرداخت بیت کوین از کجا آمده است. معمولا، این همان آدرس بیت کوین است، مگر اینکه نقل و انتقال، یک نقل و انتقال زایشی باشد، یعنی اینکه بیت کوین به تازگی استخراج شده باشد.

 • میزان هش (hash rate)

تعداد هش‌هایی که یک استخراج‌کننده بیت کوین در یک دوره زمانی مشخص (معمولا ثانیه) می‌تواند اجرا کند.

 • نقدینگی یا قابلیت تبدیل پول  (Liquidity)

توانایی خرید و فروش یک دارایی به آسانی با قیمت‌هایی که بین تجارت‌ها نسبتا یکسان باقی می‌ماند. وجود جماعت بزرگی از خریداران و فروشندگان برای نقدینگی مهم است. نتیجه‌ی یک بازار سیال و قابلیت تبدیل پول بالا، نوسانات قیمت است و باعث می‌شود که ارزش یک دارایی به آسانی قابل تعیین نباشد.

 • نقل و انتقال ذره‌ای  (Dust transaction)

یک نقل و انتقال با مقدار بسیار اندکی از یک رمزارز است که ارزش مالی بسیار اندکی دارد اما برای زنجیره‌ی بلاک، فضا اشغال می‌کند. تیم توسعه‌دهنده بیت کوین تلاش کرده است تا با افزایش حداقل میزان لازم برای نقل و انتقال در شبکه، این نقل و انتقالات خرد را از بین ببرد.

 • هش  (Hash)

هش یک فرآیند ریاضیاتی است که مقدار متغیری از داده‌ها را گرفته و یک خروجی کوتاه‌تر با طول ثابت ایجاد می‌کند. یک تابع هشینگ دو ویژگی مهم دارد. اول، دشواری ریاضیاتی برای کار روی ورودی اصلی با نظر به خروجی است. دوم اینکه حتی کوچکترین تغییر در بخشی از ورودی، یک خروجی کاملا متفاوت ایجاد خواهد کرد. هش یک فرایند یک‌طرفه است. به عبارت دیگر با دانستن خروجی نمی‌توان ورودی را حدس زد یا محاسبه نمود (از لحاظ احتمال تقریبا صفر است).

 • همتا به همتا  (P2P) 

تعاملات غیرمتمرکز که حداقل بین دوطرف در یک شبکه‌ی به هم متصل رخ می‌دهد. این یک سیستم جایگزین برای نظم و ترتیب «hub-and-spoke» است که در آن تمامی مشارکین در یک نقل و انتقال از طریق یک نقطه‌ی واسطه با هم مرتبط می‌شوند.

 • AML

تکنیک ضد پولشویی (Anti Money Laundering) برای متوقف کردن مردم برای تبدیل وجوهات مالی غیرقانونی است که در ظاهر به صورت قانونی به‌دست آمده‌اند. مکانیزم‌های این تکنیک در ماهیت می‌توانند فنی یا حقوقی باشند. مامورینِ مقررات، مکررا تکنیک‌های AML را برای مبادلات بیت کوین به کار می‌برند.

 • ASIC

یک مدار مجتمع مخصوص برنامه کاربردی (Application Specific Integrated Circuit) یک تراشه‌ی سیلیکونی است که برای یک وظیفه مشخص طراحی شده است. درمورد بیت کوین، آن‌ها برای پردازش محاسبات هشینگ SHA-256 برای استخراج بیت کوین جدید طراحی می‌شوند.

 • GPU

واحد پردازش گرافیکی. یک تراشه‌ی سیلیکونی است و مخصوص محاسبات پیچیده ریاضی طراحی می‌شود که برای اجرای میلیون‌ها چندضلعی در گرافیک بازی کامپیوتری مدرن لازم است. آن‌ها همچنین برای محاسبات رمزنگاری مورد نیاز در استخراج بعضی رمزارزها مناسب هستند.

 • Mt. Gox

یکی از نخستین صرافی‌های بیت کوین و در آن زمان محبوب‌ترین آن‌ها بود. Mt.Gox از آن زمان وارد کارهای اداری شد. این صرافی که در ژاپن مستقر است توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) در سال 2010 آغاز به کار کرد. اتفاقات بسیار ناخوشایندی در سال 2014 برای این اکسچنج و کاربران آن از جمله کلاهبرداری و هک رخ داد که منجر به توقف سرویس‌دهی و دعواهای حقوقی شد که همچنان ادامه دارد.

 • Scrypt

یک الگوریتم توافق جمعی جایگزین سیستم کاری SHA-256 است که به‌خصوص مناسب استخراج‌کنندگان GPU و CPU  طراحی شده است و رمزارزهای مختلفی مانند لایت کوین از این الگورتیم استفاده می‌کنند درحالی‌که نسبت به استخراج‌کنندگان ASIC مزیت کمتری دارند.

 • SHA-256

یک نوع تابع رمزنگاری که در رمزنگاری و امضای تراکنش بیت کوین استفاده می‌شود.

 • 51% Attack

حمله 51 درصد زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از نیمی از قدرت پردازشی کل شبکه‌ی یک رمز ارز در اختیار یک گروه یا یک فرد قرار بگیرد. این شرایط اجازه دخالت در فرآیندهای پردازشی رمز ارز را فراهم می‌کند. آن‌ها می‌توانند هر فرآیندی را متوقف و تراکنش‌ها را دستکاری کنند. به عبارتی آنها داراییِ نامتناهی مجازی خواهند داشت چراکه می‌توانند چندین بار از همان رمز ارز استفاده کنند. (واژه Double Spending بررسی شود)

 • Account

اکانت یا حساب کاربری، امکان دسترسی به وبسایت‌ها، سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای مختلف و استفاده از ابزار‌های متعدد موجود در آن را به کاربران می‌دهد. این دسترسی اغلب از طریق نام کاربری و گذرواژه صورت می‌گیرد اما در استفاده از رمز ارزها، این دسترسی از طریق کلید خصوصی نیز انجام می‌پذیرد.

 • Address

آدرس، رشته‌ای از اعداد و حروف می‌باشد که به صورت عمومی در دسترس است. آدرس‌ها امکان دریافت، ارسال و نگه‌داری رمزارزهای مختلف را فراهم می‌کنند.

 • Addy

همان واژه آدرس است که در برخی موارد به صورت غیر رسمی و مختصرشده بیان می‌شود. آدرس رشته‌ای از اعداد و حروف می باشد که به صورت عمومی در دسترس است. آدرس‌ها امکان دریافت یا ارسال رمز ارزهای مختلف را فراهم می‌کنند.

 • Airdrop

به فرآیند توزیع رایگان رمز ارزها جهت ایجاد تقاضای بیشتر، ایردراپ می‌گویند. معنای لغوی آن شامل چیزی است که از آسمان می‌افتد و استعاره از به‌دست آوردن آسان و رایگان است. زمانی که یک رمز ارز تولید می‌شود، احتیاج به تبلیغات دارد تا خود را به کاربران معرفی کند. یکی از راه‌های معرفی و جلب توجه مخاطب، ایردراپ است. تیم توسعه‌دهنده‌ی رمز ارزها به امید آن‌که مردم درمورد آنها کنجکاوی خواهند کرد و اطلاعات مربوط به آنها را با سایرین به اشتراک خواهند گذاشت، اقدام به ایردراپ می‌کنند.

 • Algorithm

الگوریتم دنباله‌ای از مراحل است که برای حل یک مسئله به کار گرفته می‌شود. در دنیای رمز ارزها، الگوریتم‌های مختلفی برای پنهان‌سازی و آشکار کردن اطلاعات به‌کار گرفته می‌شود.

 • Alphanumeric

به هرچیزی که از اعداد و حروف تشکیل شده باشد گفته می‌شود. این کلمه از ترکیب دو واژه alphabet و numerical، تشکیل شده است.

 • Altcoin

این واژه مخفف عبارت alternative bitcoin یا alternative coin است که در قسمت آلت کوین توضیح داده شده است.

 • Anonymous

زمانی که فعالیتی توسط فرد یا گروهی ناشناس صورت می‌گیرد، اطلاق می‌شود.

 • Application-Specific Integrated Circuit [ASIC]

عبارت فوق به معنای مدارهای مجتمع با کاربردهای خاص است. مدارهای مجتمعی هستند که به منظور انجام عملیات خاص، طراحی و بهینه‌سازی شده‌اند. از ASIC ها در فرآیند استخراج رمز ارزها استفاده می‌شود.

 • Arbitrage

آربیتراژ یک روش جهت کسب سود است. این سود حاصل از اختلاف قیمت یک جنس در دو بازار مختلف است. این اختلاف قیمت می‌تواند هم از لحاظ زمانی باشد وهم از نظر مکانی (دو بازار در مکان‌های جغرافیایی مختلف). به دلیل وجود ده‌ها صرافی مختلف در دنیای رمز ارزها، تفاوت قیمت آنها در بازارهای مختلف به وفور پیش می‌آید. هرچند صرافی‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا از بروز آربیتراژ جلوگیری کنند.

 • ASIC Miner

واژه ASIC مخفف عبارت “Application-Specific Integrated Circuit” است. واژه فوق مدار مجتمعی است که به منظور استخراج رمز ارزها طراحی و ساخته شده است. به‌طور خلاصه، به مدیریت و ذخیره‌سازی تراکنش‌های انجام‌شده بر روی دفترکل توزیع‌شده، استخراج می‌گویند. تمام این فعالیت‌ها نیازمند قدرت پردازشی بالایی هستند. لذا در ازای انجام آنها، پاداشی درنظر گرفته شده است. از آنجا که ASIC ها به منظور استخراج رمز ارزها ساخته شده‌اند، بازده بهتری نسبت به سایر تجهیزات دارند.

 • ATH

مخفف عبارت “All Time High” است که به معنای بالاترین قیمت ثبت‌ شده برای یک رمز ارز از گذشته تا کنون می‌باشد.

 • Atomic Swap

تبادلات اتمی (atomic swap) تکنولوژی‌ای است که در آن بدون نیاز به ریسک اعتماد به یک واسطه برای انجام تراکنش، می‌توان به طور مستقیم به تبادل رمز ارزهای مختلف پرداخت. فرض کنید شخصی 5 بیت کوین دارد ولی می‌خواهد 100 لایت کوین داشته باشد. او برای تبدیل این دو به یکدیگر باید به صرافی‌ها یا یک واسط دیگری مراجعه کند. این تکنولوژی باعث می‌شود تا افراد به‌طور مستقیم، بدون نیاز به واسطه، امن و سریع مبادلات خود را انجام دهند.

 • Bag Holder

به معامله‌گری گفته می‌شود که بر نگهداری غیرمنطقی رمز ارزها پافشاری می‌کند و تا زمانی که ارزش آن به صفر دلار میل کند به این کار خود ادامه می‌دهد.

 • Bear

این واژه به معنای خرس می‌باشد ولی در بازارهای مالی نمادی از شرایط نزولی است. به طور مثال از عبارت Bear Market به منظور بیان بازار در شرایط نزولی استفاده می‌شود.

 • Bear Trap

زمانی از این عبارت استفاده می‌شود که نمودار یک رمز ارز کمی اصلاح قیمت را تجربه کرده است. در این هنگام برخی از تحلیل‌گران استراتژی سرمایه‌گذاری خود را بر مبنای بازار نزولی قرار می‌دهند. در ادامه، روند قیمت تغییر جهت می‌دهد و افزایش پیدا می‌کند. اینجاست که آن معامله‌گران در این تله می‌افتند و متحمل ضرر می‌شوند. لذا در اتخاذ استراتژی مناسب می‌بایست همواره تمام حالت‌ها را درنظر گرفت و به‌دقت چارت‌ها را بررسی کرد.

 • Bearwhale

به کسی گفته می‌شود که مقدار قابل توجهی رمز ارز در اختیار دارد و سعی می‌کند با استفاده از آن‌ها باعث رقم خوردن بازار نزولی شود. هدف از این کار کسب سود بیشتر است. عموما در دنیای رمز ارزها به کسی که مقدار بسیار زیادی رمز ارز در اختیار داشته باشد، نهنگ (whale) گفته می‌شود.

در اکتبر 2014 یک نهنگ اقدام به فروش 30 هزار بیت کوین در قیمت 300 دلار کرد. انتظار می‌رفت با افت قیمت شدید مواجه شویم اما در کمال ناباوری خریداران این دیوار 30 هزارتایی را شکستند و قیمت بیت کوین را به 375 دلار رساندند. این اتفاق ماندگار شد و معامله‌گران آن را با عبارت bearwhale به یاد می‌آورند.

 • BFA

مخفف عبارت Brute Force Attack است که روشی برای به دست آوردن اطلاعات مخفی و غیرقابل دسترس با انجام حدس و گمان‌های فراوان می‌باشد. در این حمله از تمام کلیدهای ممکن برای بازکردن سیستم امنیتی استفاده می‌شود تا سرانجام یکی از آن‌ها جواب دهد.

 • BGP

این واژه مربوط به مسئله کلی بیزانس و مخفف عبارت Byzantine Generals’ Problem است. برای اطلاعات بیشتر به توضیحات مربوط به کلمه Byzantine Generals’ Problem مراجعه کنید.

 • Bit

یک عدد در دستگاه اعداد دودویی و یکای اندازه‌گیریِ داده در سیستم‌های دیجیتالی است. مقدارهای مجاز برای آن تنها 0 یا 1 می‌باشد. همچنین در دنیای رمز ارزها به مقدار کمی از بیت کوین نیز اطلاق می شود.

 • Bitcoin

بیت کوین نوعی (اولین) رمزارز است که یک شبکه غیرمتمرکز دارد. در سال 2009 توسط فرد یا گروه ناشناسی تحت عنوان ساتوشی ناکاماتو مقاله‌ای (Bitcoin whitePaper) درمورد آن انتشار یافت که آغازگر حرکت رمز ارزها شد.

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین چیست؟ راهنمای جامع + ویدیو

بیت کوین اولین شبکه پرداخت بود که بدون نیاز به واحد ارزیاب مرکزی، می‌توانست تراکنش‌ها و دارایی‌ها را مدیریت کند. تمام تراکنش‌ها و اطلاعات این شبکه در دفترکل (ledger) ذخیره می‌شود. این دفترکل به صورت عمومی قابل دسترس است به این معنی که تمام کاربران شبکه‌ی بیت کوین می‌توانند نسخه‌ای از آن را در کامپیوتر شخصی خود داشته باشند.

به همین دلیل به آن دفترکل توزیع‌شده می‌گویند. نحوه ذخیره‌سازی داده‌ها در این دفترکل به صورت بلوکی (Block) است. در هر 10 دقیقه یک بلاک تولید خواهد شد که تمام تراکنش‌های صورت‌گرفته در این بازه زمانی را شامل می‌شود. صحت و اعتبار این تراکنش‌ها توسط فرآیندی به نام استخراج بررسی می‌شود. این سیستم آغازکننده‌ی حرکت رمز ارزها بود.

 • Bitcoin Core

نسخه Bitcoin Core یک پیاده‌سازی کامل از شبکه بیت کوین است. همان‌طور که می‌دانید کدهای بیت کوین به صورت متن باز یا open-source است و همواره در اختیار عموم هستند. هرکسی می‌تواند کدها را تغییر دهد و نسخه‌ای مختص به خود را منتشر نماید. اما نکته اصلی، اجماع جامعه بیت کوین بر سر آن نسخه می‌باشد. تیم توسعه‌دهنده Bitcoin Core اصلی‌ترین پیاده‌سازی شبکه بیت کوین را توسعه و نگهداری می‌کند و اکثر قریب به اتفاق جامعه بیت کوین از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

آن‌ها کسانی هستند که تصمیم می‌گیرند در نهایت چه تغییرات و ویژگی‌هایی در سیستم اعمال شود و کدام تغییرات اعمال نشوند. ویژگی متن باز بودن، باعث شد تا در ادامه‌ی مسیر بیت کوین، یک تیم توسعه‌دهنده متشکل از متخصصان جدید و اعضاى سابق هسته بیت کوین (Bitcoin Core) مانند آقاى گوین اندرسون (Gavin Andresen) و جِف گارزیک (Jeff Garzik)  اقدام به کدنویسى جدید کنند. هدف آن‌ها افزایش ظرفیت بلاک‌ها از ١ مگابایت به ٢ مگابایت بود.

 • Bitcoin ATM

به خود پردازهای بیت کوین Bitcoin ATM یا BTM گفته می‌شود. این دستگاه‌ها نوعی خودپرداز هستند که امکان تبدیل بیت کوین به سایر ارزهای رایج مانند دلار، و بالعکس را فراهم می‌کنند.

 • Block

یک بلاک به زبان ساده به ساختاری برای ذخیره اطلاعات گفته می‌شود. اگر بلاک چین را یک کتاب فرض کنید، هر صفحه‌ی‌ این کتاب یک بلاک خواهد بود. بلاک‌ها با منطقی خاص به بلاک‌های قبلی و بعدی خود متصل شده‌اند. این موضوع باعث می‌شود که این کتاب غیرقابل ویرایش باشد. هرگونه تغییراتی در بلاک‌های قبلی به سرعت نمایان می‌شود و غیرقابل قبول خواهد بود. ساختار درونی بلاک‌ها در بلاک چین‌های مختلف، متفاوت هستند. در شکل زیر ساختار درونی یک بلاک بیت کوین را مشاهده می‌کنید. توضیحات در هر مورد مفصل است لذا در مقاله‌های متعددی به تفصیل بیان شده‌اند.

 • Block Height

فاصله بلاک تولید‌شده از اولین بلاکِ آن شبکه‌ی بلاکچین را نشان می‌دهد. روشی برای شماره‌گذاری بلاک‌های یک بلاکچین است.

 • Block Reward

پاداشی است برای اولین استخراج‌کننده‌ای که بتواند یک بلاک جدید و معتبر را ایجاد کند. استخراج‌کننده‌ها برای تولید یک بلاک، می‌بایست تعدادی از تراکنش‌های روی‌داده در بازه زمانی معینی را جمع‌آوری کنند و صحت آن‌ها را بررسی نمایند. سپس با استفاده از آن‌ها و یک رشته تصادفی، اقدام به هش‌کردن رشته اصلی کنند. الگوریتم مورد استفاده در فرآیند هش بیت کوین، الگوریتم SHA-256 می‌باشد.

خروجیِ به‌دست آمده می‌بایست از مقدار مشخصی کوچکتر باشد. درصورتی‌که خروجی این شرط را نداشت، استخراج‌کنندگان آن رشته تصادفی را آن‌قدر تغییر می‌دهند تا سرانجام خروجی معتبری را تولید کنند. اولین کسی که به آن دست پیدا کند، پاداش مربوط به آن بلاک را دریافت خواهد کرد. این پاداش، انگیزه اصلی استخراج‌کنندگان بیت کوین است.

 • Blockchain

بلاک چین یا همان زنجیره بلوک، یک ساختار و روش برای ذخیره داده‌هاست. فناوری بلاک چین با ظهور بیت کوین مطرح شد اما بسیار جامع‌تر از آن است. اگر این فناوری را یک دریا فرض کنیم، بیت کوین تنها قطره‌ای از آن محسوب می‌شود. کاربردهای بسیار متعددی برای فناوری بلاک چین قابل تصور است، لذا بلاک چین‌های متعددی وجود دارند که در میان آنها بلاک چینِ بیت کوین برای انجام تراکنش‌های مالی طراحی شده است.

در بلاک چین، داده‌ها به صورت غیرقابل ویرایش و بدون اتکا بر ارزیاب مرکزی ذخیره می‌شوند و همواره معتبر می‌باشند. در لغت، بلاک چین از دو واژه بلوک (Block) و زنجیره (Chain) تشکیل شده است. اگر بلاک چین را یک کتاب فرض کنید، هر صفحه این کتاب یک بلاک خواهد بود. بلاک‌ها با منطقی خاص به بلاک‌های قبلی و بعدی خود متصل شده اند.

 • Bot

مخفف واژه ربات (Robot) است. منظور از ربات در دنیای رمز ارزها، فارکس و اوراق بهادار، بات‌های معامله‌گر یا به اصطلاح تریدر است. این بات‌ها برنامه‌های کامپیوتری هستند که براساس سیگنال‌های خرید و فروش (Trade) طراحی گردیده و می‌توانند در نقاط مشخص‌شده اقدام به خرید یا فروش یک ارز یا سهام کنند.

 • Breaking

به معنای نفوذ به یک سیستم است. در فرآیند نفوذ به یک سیستم سعی می‌شود که به ضعف‌های آن پی برده و با استفاده از آن‌ها کنترل سیستم را به دست گرفت و به اطلاعات مخفی دست پیدا کرد.

 • Brute Force Attack

روشی برای به‌دست آوردن اطلاعات مخفی و غیرقابل دسترس است. در این حمله از تمام کلیدهای ممکن برای باز کردن سیستم امنیتی استفاده می‌شود تا سرانجام یکی از آن‌ها جواب دهد.

 • BTC

مخفف واژه Bitcoin است.

 • BTFD

این واژه مخفف عبارت “Buy The Fucking Dip” است. همان‌طور که می‌دانید قیمت رمز ارزها نوسانات زیادی دارد. وقتی قیمت نسبتا پایین باشد، بهترین موقعیت خرید به وجود می‌آید؛ معاله‌گرها (Traders) از واژه BTFD استفاده می‌کنند که به معنای خرید فوری در قیمت فعلی است.

 • BTM

مخفف عبارت “Bitcoin ATM” است. برای اطلاعات بیشتر به توضیحات مربوط به کلمه Bitcoin ATM مراجعه کنید.

 • Bubble

حباب در بازارهای مالی به افزایش قیمت هیجانی یک دارایی گفته می‌شود. وقتی بین ارزش ذاتی آن دارایی و قیمت فعلی آن اختلاف چشمگیری وجود داشته باشد، اصطلاح حباب قیمت درمورد آن به کار برده می‌شود. به طور کلی زمانی حباب قیمت به وجود می آید که تقاضای بسیار زیادی برای یک دارایی پیش آید. روی دادن حباب در بازارهای مالی معمولا به ریزش شدید قیمت منتهی می‌شود.

 • Bull

در لغت به معنای گاو نر است اما در بازارهای مالی برای توصیف وضعیت صعودی و افزایشی قیمت به‌کار برده می‌شود. در مورد این تمثیل نوشته‌اند که تصور کنید یک گاو با استفاده از شاخ‌هایش قیمت‌ها را به هوا پرتاب کرده است!

 • Bull Trap

تله‌ای است که امکان دارد سرمایه‌گذاران در دام آن گرفتار شوند. زمانی رخ می‌دهد که سیگنال‌های ضعیفی مبنی بر افزایش قیمت مشاهده می‌شود. در این هنگام برخی از سرمایه‌گذاران بدون توجه به فاکتورهای دیگر، دیدگاه صعودی را غالب می‌پندارند و اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. پس از مدتی کاهش قیمت‌ها شروع شده و آن سرمایه‌گذران متحمل ضرر می‌شوند.

 • Byzantine Generals’ Problem

این واژه مربوط به مسئله کلی بیزانس است. این مسئله به طور کلی بیانگر لزوم و چگونگی اجماع واحدهای غیرمتمرکز است. در این وضعیت واحدهای مختلفی وجود دارند که نیاز است بر روی موضوعی به توافق برسند. این در حالی است که آنها به یکدیگر هیچ اعتمادی ندارند.

این مسئله ابتدا در سال 1982 و با نام مسئله فرماندهان بیزانسی مطرح شد. در این مسئله، فرماندهان بیزانسی شهری را محاصره کرده‌اند و هر یک رهبری بخشی از ارتش را برعهده دارند. برای حمله به شهر می‌بایست بخش قابل توجهی از فرماندهان در یک زمان مشخص به توافق برسند، در غیر این صورت با شکست مواجه خواهند شد.

نکته قابل توجه این است که هیچ‌یک از این فرماندهان به یکدیگر اعتماد ندارند و همین مسئله مانع به اجماع رسیدن آن‌ها شده است. همچنین احتمال وجود فرماندهان خائن نیز وجود دارد.

بیت کوین از یک راه حل بی‌نظیر به نام استخراج‌کردن (mining) برای حل این مسئله استفاده کرده است.

 • Capital

به معنای سرمایه و شامل پول یا هر چیز دیگری که به عنوان دارایی درنظر گرفته می‌شود، است.

 • Cash

به پول فیزیکی یا همان اسکناس گفته می‌شود. ممکن است این اسکناس‌ها در محلی امن مانند بانک ذخیره شوند و توسط دسته چک یا ابزارهای دیگر قابل انتقال باشند.

 • Central Processing Unit

واحد پردازنده مرکزیِ یک مدار الکترونیکی در کامپیوترها است که اغلب به عنوان مغز و مهمترین جزء رایانه‌ها از آن یاد می‌شود. این واحد، مسئولیت پردازش و اجرای دستورالعمل‌های برنامه‌ها را برعهده دارد. نکته حائز اهمیت در CPU ها سرعت پردازش آن‌ها می‌باشد. هر یک از این پردازنده‌ها دارای کلاک هستند. سرعت کلاک (Clock Speed) با واحد گیگاهرتز یا GHz بیان می‌شود و تعیین‌کننده‌ی سرعت پردازش کل است.

به طور مثال اگر CPU دارای کلاکی با سرعت یک هرتز باشد، یک دستور ساده را می‌تواند در یک ثانیه پردازش کند. اکثر سیستم‌های امروزی کلاکی بیشتر از یک گیگاهرتز دارند، یعنی در یک ثانیه بیش از یک میلیارد دستور را می‌توانند اجرا کنند.

 • Centralized

به معنای مرکزی بودن است و درمورد سیستم‌هایی به کار می‌رود که توسط یک واحد مرکزی، کنترل و ارزیابی می‌شوند.

 • Chain Split

به نوعی انشعاب (Fork) در رمز ارزها گفته می‌شود. زمانی که قرار است بخشی از پروتکل‌های اصلی رمز ارزی تغییر کنند، انشعاب سخت (Hard Fork) رخ می‌دهد. در این حالت می‌بایست بین جامعه آن رمز ارز، اجماعی مبنی بر اعمال تغییرات صورت گیرد. اگر این اجماع به صورت کامل برقرار نشود، انشعابی در زنجیره اصلی (Chain Split) به‌وجود می‌آید. به طور مثال در سال 2016 این اتفاق درمورد اتریوم رخ داد؛ به همین دلیل است که هم‌اکنون اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) موجودند.

 • Choyna

یک شیوه نگارش اشتباه از کلمه China است. این اصطلاح به منظور اشاره به کشور چین به کار می‌رود و تقلیدی از نحوه‌ی تلفظ این کلمه توسط دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکاست. کاربران و علاقه‌مندان زیادی در کشور چین هستند که در حوزه رمز ارزها فعالیت می‌کنند. این موضوع باعث شده که اتفاقات رخ‌داده در آن کشور، اعم از قانون‌گذاری‌های دولت چین تاثیر به‌سزایی در قیمت‌ها و روند حرکتی رمز ارزها داشته باشد. به طور مثال در تابستان و پاییز 96 شاهد قانون‌گذاری‌های متعدد چین در حوزه ICO ها، خرید و فروش رمز ارزها و فعالیت‌های صرافی‌ها بودیم. این اتفاقات ماهها بازار رمز ارزها را ملتهب کرد.

 • Cipher

به معنای رمز بوده و به هر اقدامی جهت مخفی کردن اطلاعات و امن نگه داشتن آن‌ها گفته می‌شود. پس از قفل کردن اطلاعات می‌توانیم آن‌ها را با کلیدی بازیابی کنیم. در دنیای رمز ارزها عموما از کلیدهای عمومی و خصوصی جهت رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها استفاده می‌شود.

 • Ciphertext

به عبارت رمزینه‌شده‌ای که توسط الگوریتم‌های رمزنگاری تولید شده است، گفته می‌شود.

 • Circulating Supply

در حالت کلی به سرمایه در گردش اطلاق می‌شود. در حوزه ارزهای دیجیتال به کوین‌های در گردش گفته می‌شود؛ کوین‌هایی که در دست کاربران هستند و معامله می‌شوند. کوین‌هایی که به هر دلیل از دسترس خارج شده‌اند و قابلیت خرید و فروش را ندارند، جزو سرمایه در گردش آن رمز ارز به حساب نمی‌آیند.

 • Coin

هر واحد از ارزهای دیجیتال، کوین نامیده می‌شود. در دنیای رمز ارزها به هرکدام از آنها به غیر از بیت کوین، آلتکوین (Altcoin) گفته می‌شود. باید توجه داشت که بین ارزهای دیجیتال، رمز ارز، توکن و آلتکوین‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.

 • Cold Storage

روشی جهت نگهداری رمز ارزها است. در این شیوه هدف اصلی ایجاد امنیت و اطمینان است. راه‌های زیادی برای پیاده‌سازی این شیوه وجود دارد که ساده‌ترین آن ذخیره کردن رمز ارزها بر روی کامپیوتری است که به اینترنت متصل نباشد. همچنین کیف پول‌های سخت‌افزاری و کاغذی از انواع دیگر این شیوه به حساب می‌آیند. این امنیت باعث می‌شود دسترسی و انتقال رمز ارزها دشوارتر شود.

در ضمن شرکت‌هایی نیز وجود دارند که شرایط فوق‌العاده امنی را برای نگهداری رمز ارزها فراهم کرده‌اند. ازجمله آنها می‌توان به شرکت Xapo اشاره کرد که طبق گزارش‌های سال 2018 میزبان بیش از یک میلیون بیت کوین بوده است.

 • Consensus

این واژه به معنای اجماع است که به توافق صورت گرفته بین بخشی قابل توجهی از یک جامعه بلاک چینی اشاره می‌کند. برای شکل‌گیری یک اجماع باید حداقل 51 درصد از کل افراد آن جامعه با یکدیگر هم‌نظر باشند. اجماع، بخش بسیار مهمی از ساختار رمز ارزها را تشکیل می‌دهد. این توافق تضمین‌کننده‌ی معتبر بودن داده‌های بلاک چین است و اصولا موضوعی حیاتی برای پیاده‌سازی سیستم‌های غیرمتمرکز (Decentralized) است.

 • Contract

به هرگونه توافق نوشتاری یا گفتاری بین طرفین معامله، قرارداد (Contract) می‌گویند. معمولا قراردادها جنبه قانونی دارند لذا درصورتی‌ که یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، مراجع قضایی حق رسیدگی به موضوع و پیگیری تخلفات را خواهند داشت.

 • Crowdfunding

روشی برای تامین مالی پروژه‌ها یا شرکت‌هاست. در این شیوه که عموما تحت وب است، مقدار اندکی پول از تعداد زیادی کاربر جمع‌آوری می‌شود.

 • Crypto

به عنوان مخفف برای واژه‌های CryptoCurrency یا Cryptography استفاده می‌شود. کریپتو یک واژه یونانی و به معنای مخفی بودن (hidden) است.

 • Cryptocurrency

از ترکیب دو واژه Crypto و Currency به وجود آمده است. در دنیای کامپیوتر واژه Crypto مخفف واژه Cryptography  یا همان رمزنگاری است. Currency نیز به معنای پولی است که در حال حاضر مورد استفاده قرار دارد.

رمز ارز ترجمه‌ای مناسب برای واژه Cryptocurrency است؛ چراکه کریپتوکارنسی‌ها درحقیقت ارزهایی هستند که از تکنیک‌های رمزنگاری برای ایمن‌سازی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

 • Cryptography

به معنای رمزنگاری می‌باشد و دانشی است که به بررسی، شناختِ اصول انتقال و ذخیره اطلاعات به صورت امن (حتی اگر مسیر انتقال اطلاعات و کانال‌های ارتباطی یا محل ذخیره ناامن باشند) می‌پردازد. رمزنگاری استفاده از تکنیک‌های ریاضی برای برقراری امنیت اطلاعات است.

 • Cryptojacking

به استفاده‌ی مخفیانه از دستگاه محاسباتی افراد (کامپیوتر، لپ تاپ و غیره) برای استخراج رمز ارزها گفته می‌شود. این کار به این شیوه صورت می‌گیرد که فرد نادانسته نرم‌‌افزاری را روی سیستم خود نصب می‌کند که این نرم‌افزار به طور پنهانی، با سوء استفاده از قدرت پردازش دستگاه فرد، به استخراج رمز ارزها می­پردازد.

 • Cryptology

به علم مطالعه کدها و هنر نوشتن و حل آنها گفته می‌شود.

 • Currency

یک سیستم پولی که به طور عمومی پذیرفته شده و به کار می‌رود.

 • DAG

مخفف عبارت Directed Acyclic Graph است و به ساختاری گفته می‌­شود که در جهتی خاص ساخته شده است و به شیوه‌ای است که هرگز تکرار نخواهد شد. در اینجا منظور از graph ساختاری از واحدها است، directed ارتباط بین واحدها در آن سختار را توصیف می­‌کند و اینکه همه این واحدها در یک جهت حرکت می‌کنند و acyclic برای توصیف غیرتکراری بودن این ساختار به کار می­‌رود. این مکانیزم در استخزاج رمزارزها کاربرد دارد.

 • DAO

اختصار عبارت Decentralized Autonomous Organization است که می­توان آن را به سازمان مستقل غیرمتمرکز ترجمه کرد. این اصطلاح همچنین برای توصیف یک سازمان بدون رهبر که با شبکه‌ای از کامپیوترها پشتیبانی می‌شود نیز به کار می‌رود.

 • Dapp

مختصر شده Decentralized Application است و به نرم‌افزاری گفته می‌شود که فناوری آن به طور عمومی بر روی شبکه‌ای از کامپیوترها در حال اجرا باشد. به عبارت دیگر این فناوری توسط افراد زیادی محافظت می‌­شود و تنها یک سازمان خاص وظیفه ابقا و حفاظت آن را برعهده ندارد.

 • Dark Web

به بخشی از اینترنت گفته می‌شود که برای افرادی که نرم‌افزاری خاص را دارا هستند و آن را نصب کرده‌اند، قابل استفاده است تا هویت خود را مخفی ­کنند و از سایت‌های Dark Web که به فراهم آورنده‌ی اطلاعات و سرویس‌های غیرقانونی شناخته شده‌اند، خدمات بگیرند.

 • DDoS

مختصر Distributed Denial-of-Service می‌باشد که می­توان آن را به امتناع از خدمت توزیع شده ترجمه کرد و در اصطلاح یک حمله کامپیوتری به یک وبسایت و یا یک سرویس آنلاین است که سبب کندی یا بسته شدن آن سرویس می‌شود و سبب می‌گردد که کاربران واقعی از مزایای آن سرویس برخوردار نباشند.

 • Decentralized

به سیستم یا سازمانی گفته می‌­شود که فرد یا گروه خاصی آن را کنترل نمی­‌کند و در لغت به معنی غیرمتمرکز است.

 • Decentralized Exchange

در لغت به معنی صرافی غیرمتمرکز است و در اصطلاح به جایی گفته می­‌شود که رمز ارزها به صورت مستقیم و همتا به همتا مبادله می­‌گردند و شرکت خاصی پول یا رمز ارز افراد را نگهداری نمی‌کند.

 • Decryption

در لغت به معنی کشف رمز است و در اصطلاح به فرآیند قابل خواندن کردن اطلاعات سری که قبلا قابل خواندن برای شما یا کامپیوترتان نبوده، گفته می­‌شود.

 • Deposit

به پولی گفته می‌­شود که افراد به بانک‌ها می‌­دهند و بانک‌ها از آن نگهداری می­‌کنند. البته افراد وقتی که رمز ارزها را انتقال می­‌دهند درواقع پول خود را منتقل نمی‌­کنند بلکه مالکیت و اجازه دسترسی به آن را منتقل می‌کنند.

 • Depth Chart

به یک نمودار دائما درحال تغییر گفته می‌­شود که تعداد کل سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی مانند بورس، رمز ارز و غیره را نمایش می­‌دهد.

 • DEX

مختصر عبارت Decentralized Exchange است که قبلا توضیح داده شده است.

 • Digital

دیجیتال برای توصیف فناوری الکترونیک مانند کامپیوترها به کار می­رود که با 0  و 1 کار می­‌کند که 1 نشان‌دهنده مثبت یا روشن و 0 نشان‌دهنده منفی یا خاموش است.

 • Digital Asset

به عنوان دارایی دیجیتال ترجمه می­‌شود و به هر فایل الکترونیکی می‌گویند که فرد حق استفاده از آن را دارد. این فایل ممکن است متن، تصویر، تراک صوتی و یا چیزهای دیگری باشد.

 • Digital Signature

در لغت به امضای دیجیتال ترجمه می‌شود و اجازه و مدرکی است که از طریق یک کامپیوتر صادر شده و به معنی این است که فرد مجاز، اجازه انجام عملی را داده است.

 • Dildo

در لغت به معنی مرتعش‌کننده است و در اصطلاح یک میله سبز یا قرمز بلند است که نشان دهنده‌ی تغییرات در قیمت یک رمز ارز در نمودار است. این میله‌های قرمز و سبز به هر اندازه‌ای که باشند به عنوان candle یا شمع شناخته می­‌شوند.

 • Dip

در لغت به معنی فرورفتگی است و در اصطلاح به افت قیمت گفته می‌شود.

 • Distributed

در لغت به معنی توزیع‌شده است و در اصطلاح یک سیستم کامپیوتری یا سازمانی را توصیف می‌­کند که کپی تمامی آنچه را که درحال انجام است و یا قبلا انجام شده همزمان بر روی کامپیوترهای متعددی دارد.

 • Distributed Ledger

در لغت به دفترکل توزیع‌شده ترجمه می­‌شود و در اصطلاح یک سابقه دیجیتال از پول دریافت شده و خرج شده است که همزمان در شبکه‌ای از کامپیوترها ذخیره می‌شود. از آنجا که این سابقه روی کامپیوترهای فراوان و در مکان‌های زیادی موجود است بنابراین تغییر این سوابق بسیار دشوار خواهد بود و چنین سیستمی امنیت بالایی خواهد داشت. این دفترکل توزیع‌شده، بلاک چین نیز نامیده می‌­شود.

 • Diversification

در لغت به معنی گوناگون سازی است و در اصطلاح به استراتژی‌ای گفته می­‌شود که در آن فرد، سرمایه خود را در دارایی‌های زیادی پخش می­کند و با این کار شانس سودآوری خود را بالا برده و امکان ریسک را پایین می‌آورد.

 • DLT

مختصر Distributed Ledger است که قبلا توضیح داده شد.

 • Double Spending

می­توان آن را به خرج کردن دوباره ترجمه کرد و به دوبار خرج کردن یک پول دیجیتال گفته می‌شود و این به معنی فریب دادن شخص اول است که قبل از دریافت پول توسط شخص اول، پول به صورت دیگری خرج می‌شود.

 • Dust Transactions

این عبارت به تراکنش‌های غباری و ریز ترجمه شده اما در اصطلاح، توصیف‌کننده‌ی خرید و فروشی است که با استفاده از مقدار بسیار کمی از رمز ارزها انجام می­گیرد.

 • DYOR

مختصر Do Your Own Research است. افراد زیادی هستند که اصرار دارند دیگران رمز ارز خاصی را بخرند و می­‌گویند که آن رمز ارز قیمتش بالا می‌رود و می‌توانید آن را با سود بفروشید؛ توصیه DYOR به افراد داده می‌شود و به این معنی است که تحقیق خود را در جاهایی مانند  Reddit، فروم‌ها، دیگر سایت‌ها و غیره انجام دهید و بعد تصمیم به سرمایه‌گذاری بگیرید.

 • EEA

مختصر عبارت Enterprise Ethereum Alliance است که گروهی از سازمان‌ها هستند که همگی با هم کار می‌­کنند تا روش‌های بهتری را برای شکوفایی و ساختن اتریوم به کار ببرند.

 • Electrum Wallet

یک کیف پول ایمن و رایگان که مردم را مجاز می­‌کند که بیت کوین خود را سریع و به آسانی ذخیره کنند.

 • Emission

در لغت به معنی نشر است و در اصطلاح به سرعت ایجاد رمز ارزهای جدید و نشر آنها اطلاق می‌شود. به این فرآیند Emission Curve، Emission Rate و Emission Schedule نیز گفته می‌­شود.

 • Encryption

در لغت به معنی رمز دار کردن است و در اصطلاح به فرآیند قفل کردن اطلاعات به شیوه‌ای که قابل خواندن نباشد گفته می­‌شود. این فرآیند هزاران سال است که وجود دارد اما با پیدایش کامپیوترها، شکافتن این قفل اطلاعات بسیار دشوارتر شده است.

 • Escrow

در لغت یعنی سند شخص ثالث و در اصطلاح بخشی از یک فرآیند تراکنش است که خریدار و فروشنده، پول و یا چیز ارزشمند دیگری را به یک شخص ثالث می‌سپارند تا ریسک را به حداقل برسانند. سرویس شخص ثالث چیزهای باارزش را نگه می‌دارد و تا زمانی که توافق طرفین حاصل نشود، آن چیزهای ارزشمند را آزاد نمی‌کند.

 • Ethereum (ETH)

دومین رمزارزی است که بعد از بیت کوین ساخته شده و همچنین در جایگاه دوم از نظر ارزش بازار کریپتو است. تمایز اصلی پروتکل اتریوم با بیت کوین در این است که در این شبکه امکان ایجاد و استفاده از مفهمومی به نام قراردادهای هوشمند یا اسمارت کانترکت فراهم شده و با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی از جمله سالیدیتی که در اختیار عموم است افراد می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را روی این شبکه توسعه دهند. همچنین این پروتکل بر اساس مکانیزم توافق جمعی اثبات سهام PoS (در نسخه 2.0)  کار می‌کند.

 • Exchange

معادل انگلیسی کلمه صرافی است و مکانی است که در آن چیزهای باارزش معامله می­شود. یکی از مقاصد صرافی‌ها، اطمینان‌بخشی از انجام معاملات عادلانه است. در دنیای بلاکچین و رمزارز نیز اکسچنج‌های بسیاری به‌وجود آمده‌اند مانند بایننس، کراکن، کوین بیس، بیتفینکس و …

 • Faucet

در لغت به معنی شیر آب است و در اصطلاح، وب سایت یا اپلیکیشنی است که مقادیر کم و رایگانی از رمز ارزهای جدید را فراهم کرده و در اختیار دیگران قرار می‌­دهد تا آگاهی نسبت به آن رمز ارز خاص را در میان مردم افزایش دهد.

 • Fiat

در لغت به معنی حکم است و در اصطلاح به فرمان یا اعلام رسمی از جانب فردی که صاحب مقام است Fiat  گفته می­‌شود.

 • Fiat Currency

می­توان آن را به پول کلاسیک یا رایج ترجمه کرد و پولی است که از جانب حکومت‌ها با ارزش اعلام می­‌شود. پول کلاسیک در ذات خود ارزشی ندارد و ارزش خود را از پشتیبانی دولتی و بانکی می­‌گیرد. دلار آمریکا به عنوان مثال نوعی پول کلاسیک است.

 • Financial Crimes Enforcement Network

به اختصار FinCEN نامیده می­شود و بخشی از دولت آمریکا است که به تحلیل اطلاعات مالی می­‌پردازد و بنابراین از سیستم مالی ایالات متحده محافظت می­‌کند.

 • Flappening

به رشد لایت کوین و بزرگتر شدن، مهمتر شدن، و با ارزش‌تر شدن آن به نسبت بیت کوین کش گفته می­‌شود.

 • Flippening

تغییر مثبت آلت کوین‌ها که بزرگتر شده و با ارزش‌تر و مهمتر از بیت کوین می­‌شوند، اصطلاحا Flippening می‌گویند.

 • FOMO

مختصر عبارت Fear of Missing Out است که می­توان آن را به ترس از دست دادن ترجمه کرد. وقتی احساس می‌شود که کوینی شروع به افزایش ارزش می‌کند و شما هنوز آن را ندارید.

 • Fork

در لغت به معنی انشعاب است و در اصطلاح انشعابی است که در سوابق دیجیتال که بلاک چین نامیده می‌شود ایجاد می­گردد و این انشعاب گاهی تصادفی نیز هست.

 • FUD

مختصر عبارت Fear Uncertainty and Doubt است که می­توان آن را به ترس، عدم اطمینان و شک ترجمه کرد. به هرگونه اطلاعاتی گفته می­‌شود که ممکن است احساس ترس، عدم اطمینان و شک و دیگر احساسات منفی را ایجاد کند.

 • FUDster

به فردی گفته می­ شود که FUD را در میان مردم گسترش دهد.

 • Full Node

نود کامل به کامپیوتری گفته می‌­شود که در حال اجرای یک برنامه رمز ارز است و بخشی از یک شبکه می‌باشد. به طور خاص، این کامپیوتر در حال اجرای تمامی برنامه است و تراکنش‌های نادرست را نادیده می‌گیرد و هر تراکنشی را که صحیح باشد به سوابق اضافه می‌کند.

 • Fungible

در لغت به معنی قابل تعویض است و عموما به مفهوم قابل تبدیل به پول به کار می‌رود.

 • Gains

به هرگونه افزایشی گفته می­‌شود اما درمورد رمز ارزها به افزایش در ارزش و سود اطلاق می‌شود.

 • Gas

به مقدار کمی از اتریوم گفته می‌شود که به افرادی پرداخت می­‌گردد که از کامپیوترهای‌شان برای ثبت تراکنش‌ها و انجام دیگر اقدامات نرم‌افزاری استفاده می­‌کنند.

 • Gas Limit

حداکثر مقدار مجاز gas که برای یک تراکنش در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. برای تراکنش‌های استاندارد این مقدار برابر 21000 است.

 • Gas Price

gas   یک فی اجرایی برای هر عملکردی است که بر روی اتریوم انجام می‌شود و قیمت آن برحسب اتر بیان می‌شود و این مسئله توسط استخراج‌گران تصمیم‌گیری می‌شود و آنها می‌توانند از پردازش تراکنش‌هایی با فی کمتر از حدی مشخص، امتناع کنند.

 • GDAX

Gdax یا GDAX مختصر عبارت General Digital Asset Exchange می­باشد که یک شرکت مبادله رمز ارزها و در مالکیت Coinbase است. Gdax ابزارهای پیچیده‌تری را به نسبت Coinbase برای افرادی که می­‌خواهند به طور منظم به معامله رمز ارزها بپردازند، فراهم می­آورد.

 • Genesis Block

یک بلاک چین، دفتری دیجیتال از سوابق است که هر صفحه جدیدی که ایجاد شده یک بلوک نامیده می‌شود. این بلوک‌ها در زنجیره‌ای که بلاک چین نامیده می­‌شود به هم متصل شده‌اند. اولین بلوک در یک بلاک چین، Genesis Block نامیده می‌­شود که می­توان آن را به بلوک پیدایش ترجمه کرد.

 • Green or Red

به عنوان رنگ چارت‌های قیمت تعریف می­‌شود که برای نشان دادن تغییر ارزش یک دارایی مانند رمز ارزها یا سهام به کار می‌رود.

 • Gwei

به مقدار خیلی کوچکی از رمزارز اتریوم گفته می‌شود که برای محاسبه هزینه‌های تراکنش برای ارسال اتریوم به دیگران از آن استفاده می‌­کنند. یک سکه اتریوم ارزشی معادل یک میلیارد gwei دارد.

 • Hacking

هک کردن، فرآیند استفاده از یک کامپیوتر برای دستکاری کامپیوتر دیگر و یا یک سیستم کامپیوتری دیگر به شیوه‌ای غیر مجاز و بدون رضایت طرف است.

 • Halving

از یک کلمه قدیمی انگلیسی به معنی نصف (half) آمده است و به هر دو صورت هالوینگ یا هاوینگ تلفظ می‌شود. به فرایند نصف شدن پاداش استخراج یک بلاک در بازه‌های زمانی خاص گفته می‌شود. در شبکه بیت کوین به ازای هر 210000 بلاک استخراج شده یا تقریبا هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد.

 • Hard Cap

به بیشینه مقدار پولی که یک رمز ارز می­تواند در ICO از سرمایه‌گذاران دریافت کند، Hard Cap گفته می‌شود.

 • Hard Fork

انشعاب سخت ترجمه می­‌شود و منظور از آن تصمیم برای ایجاد یک تغییر دائمی در فناوری مورد استفاده توسط رمز ارزی خاص است. این انشعاب باعث می‌شود که سوابق جدید از سوابق اولیه بسیار متفاوت باشد. در بسیاری از موارد انشعاب سخت یا هاردفورک منجر به ایجاد یک زنجیره جدید و مجزا (رمزارز جدید) می‌شود.

 • Hardware Wallet

ترجمه آن کیف پول سخت‌افزاری می‌­شود که یک ابزار طراحی شده‌ی ویژه است که سبب می­‌شود فرد بتواند رمز ارزهای خود را به صورت ایمن و مخفی نگه دارد.

 • Hash Function

برنامه‌ای کامپیوتری است که اطلاعات را دریافت کرده و آن را تبدیل به حروف و اعداد با طول خاص می­‌کند و این برنامه باعث می‌شود که جستجو و ذخیره اطلاعات سریع‌تر انجام شود زیرا هش‌ها معمولا برای پیدا کردن سریع‌تر و آسان‌تر هستند.

 • Hashing

هش یک الگوریتم محاسباتی بر مبنای ریاضیات است که اطلاعات دریافتی با طول متغیر را تبدیل به حروف و اعداد با طول ثابت می‌­کند. Hashing باعث ذخیره و پیدا کردن سریع‌تر اطلاعات می‌شود.

 • Hashrate

سرعتی است که یک کامپیوتر با آن می‌تواند یک برنامه ریاضیاتی را تکمیل کند که این برنامه هر نوع اطلاعاتی را که دریافت نماید آن را تبدیل به اعداد و حروف با طول معین می­‌کند.

 • Hidden Cap

محدوده ناشناخته‌ای برای مقدار پولی است که یک رمز ارز می­تواند در جریان ICO از سرمایه‌گذاران دریافت کند.

 • HODL

فعلی است که از املای ناقص فعل hold ایجاد شده و در فضای رمز ارزها به عنوان کوتاه شده عبارت Hold for Dear Life  ظاهر شده است. در این حالت فرد وقتی رمز ارزی را می­خرد آن را بدون توجه به نوسانات نگه می‌دارد.

 • Hot Storage

به نوعی از ذخیره داده‌های دیجیتال گفته می­‌شود که دسترسی فوری را فراهم می­‌کند. این نوع ذخیره‌سازی متصل به اینترنت است و همچنین به آن hot wallet نیز گفته می­‌شود.

 • HyperLedger

سازمانی است که توسط بنیاد Linux راه اندازی شد و هدف آن توسعه استفاده از فناوری بلاک چین‌های سازمانی (نوعی بلاکچین متمرکز) است.

 • IBO

مختصر عبارت Initial Bounty Offering می‌باشد که فرآیندی است با زمان محدود که در آن یک رمز ارز جدید به عموم معرفی و در میان افرادی که مهارت و زمان خود را در آن رمز ارز جدید سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به صورت پاداش و به شکل همان رمز ارز جدید توزیع می­‌شود. برخلاف  ICO،IBO  بیشتر نیازمند تعهدات فکری است.

 • ICO , ITO

ICO  مختصر عبارت Initial Coin Offering است که گاهی به آن ITO هم گفته می­‌شود و مختصر عبارت Initial Token Offering می‌باشد و درواقع فرآیندی با زمان محدود است که در آن رمز ارزی جدید، سکه‌هایش را به عموم معرفی کرده و مستقیما آن را به مردم می­‌فروشد.

 • Inflation

ترجمه آن تورم است و به افزایش سالانه قیمت محصولات و خدمات گفته می‌شود و به صورت درصدی اندازه‌گیری می‌­کنند.

 • Instamine

به معنی این است که رمز ارزهای جدید برای مدت کوتاهی بعد از راه اندازی، خیلی آسان ایجاد می‌شوند و هدف از آن جمع‌آوری مقادیر زیادی از رمز ارز عرضه‌ شده به صورت زودهنگام است که بعدا بتوان آن را با سود زیادی فروخت.

 • Invest

به فرآیند خرج کردن پول در چیزی به این انتظار که بعدا ارزش آن افزایش پیدا کند، گفته می‌شود که می‌توان آن دارایی را به پول بیشتری فروخت.

 • JOMO

مختصر عبارت Joy of Missing Out است و این به معنی انجام دادن آنچه می‌باشد که از آن لذت می‌برید و اینکه درمورد هر چیز با ارزشی که ممکن است از دست دهید، نگران نباشید.

 • Key

کلید یک رشته از اعداد و حروف است که باید برای قابل خواندن کردن اطلاعات مخفی و غیر قابل خواندن به کار رود.

 • Know Your Customer (KYC)

مجموعه قوانینی است که حکومت‌ها برای سازمان‌های مالی وضع می­‌کنند و از آنها می‌خواهند که قبل از اجازه دادن به مشتری‌ها برای استفاده از سرویس‌های مالی سازمان، احراز هویت را از آنان به عمل آورند. مجرمان ممکن است پول غیرقانونی خود را به دارایی دیجیتال تبدیل کرده و آن را از پلیس مخفی کنند که KYC به منظور جلوگیری از این جرم ایجاد شده است.

 • Lambo

مختصر شده Lamborghini است که یک اتوموبیل اسپرت ایتالیایی است و بسیاری از سرمایه‌گذاران رمز ارزها تمایل دارند روزی که ثروتمند شدند، آن را بخرند.

 • Ledger

کتاب، دفتر یا مجموعه سوابقی است که در آن یک شخص، یک کسب و کار یا گروهی دیگر مقدار پول دریافتی و پرداختی را ثبت می­‌کنند.

 • Leverage

به معنی افزایش قدرت سرمایه‌گذاری از طریق margin  است. Margin سرمایه‌ای است که معمولا از شرکت‌های خدمات مالی به قصد سرمایه‌گذاری قرض گرفته می‌شود.

 • Lightning Network

یک نوع فناوری است برای ایجاد زنجیره جانبی روی زنجیره اصلی شبکه بیت کوین که اجازه انجام تراکنش‌های رمز ارزها را به صورت تقریبا آنی و با فی کم می­‌دهد که از فناوری بیت کوین استفاده می­‌کند. برای رمز ارزهایی مانند بیت کوین ممکن است به طور متوسط ده دقیقه طول بکشد تا تراکنش در بلاک چین ثبت شود اما Lightning Network چنین تراکنش‌هایی را به شکل فوری میسر می­سازد.

 • Limit Order

به عنوان درخواست برای خرید و فروش یک دارایی (بورس، رمز ارز و غیره) در قیمتی دقیق و یا بهتر از آن تعریف می­شود. اولویت یک Limit Order قیمت است.

 • Lisk

رمز ارزی است که بر روی بلاک چین ساخته شده و دارای قابلیت‌های برنامه نویسی است.

 • Litecoin

رمز ارزی است که براساس فناوری بیت کوین ساخته شده و بهبودهایی در زمینه سرعت تراکنش و کم کردن هزینه تراکنش به نسبت بیت کوین را دارا است.

 • LTC

مختصر Litecoin است که قبلا توضیح داده شد.

 • Margin Trading

توصیف‌‌کننده شیوه‌ای از سرمایه‌گذاری است که در آن فرد از margin استفاده کرده و قدرت سرمایه‌گذاری فرد را افزایش می­دهد.

 • Market Capitalization

روشی برای رده‌بندی و قضاوت درمورد اندازه و حجم یک رمز ارز یا سهام یک شرکت است. در این حالت کل ارزش دلاری با درنظر گرفتن کل موجودی و ضرب آن در قیمت محاسبه می­‌شود.

 • Market Order

به عنوان درخواست برای خرید و فروش یک دارایی به قیمت رایج بازار تعریف می‌شود. اولویت market order سرعت است.

 • Masternode

این ایده برای اولین بار توسط رمز ارز Dash مطرح شد و masternode مانند مدیر یک سیستم عمل می‌­کند که این مدیر درحالی‌که کارهای خاصی را انجام می­‌دهد، پاداشی را به صورت رمز ارز مورد نظر دریافت می­‌کند.

 • Max Supply

بیشینه تعداد سکه‌هایی است که برای یک رمز ارز، موجود خواهند بود. مثلا برای بیت کوین بیشینه این تعداد 21 میلیون سکه است.

 • mBTC

مختصر miliBitcoin می‌باشد که معادل یک هزارم بیت کوین است.

 • Megabitcoin

مختصر آن MBTC و معادل یک میلیون بیت کوین است.

 • Megahashes Per Second (MH/S): برای اندازه‌گیری تعداد هش‌ها در ثانیه به کار می‌­رود که به صورت میلیون اندازه‌گیری می‌شود.
 • Merkle Tree

به عنوان شیوه‌ای برای سازمان‌دهی تعداد زیادی داده در بسته‌ای ایمن، کارا و کوچک تعریف می­‌شود.

 • Microbitcoin (uBTC)

به یک میلیونیوم بیت کوین گفته می­‌شود.

 • Microtransaction

خرید یا مبادله آنلاینی است که ارزش پولی خیلی کمی دارد.

 • Miner

ماینر یا استخراج‌گر یک کاربر رمز ارز است که از کامپیوتر خودش برای ثبت تراکنش‌ها و اعتباربخشی به آنها استفاده می­‌کند.

 • Mining

ماینینگ یا استخراج فرایند کامپیوتری ثبت و تایید اطلاعات بر روی بلاک چین است.

 • Mining Difficulty

سختیِ استخراج ترجمه می‌شود و در اصطلاح، اندازه‌گیری میزان سختی ثبت کردن اطلاعات بر روی بلاک چین است.

 • Mining Pool

به استخر استخراج ترجمه می­گردد. یک استخر استخراج، گروهی از کاربران هستند که کامپیوترها یا سخت‌افزارهای خود را برای داشتن قدرت محاسباتی بالاتر برای استخراج به اشتراک می‌گذارند.

 • Mining Rig

به ریگ استخراج ترجمه می‌­شود یک ریگ استخراج تعدادی سخت‌افزار (مانند GPU) هستند که در کنار یکدیگر به عنوان یک نود در یک شبکه بلاکچین برای استخراج و پردازش بلاک‌ها عمل می‌کنند.

 • Mixing Service

به آن tumbler هم گفته شده و سبب می‌شود که فرد رمز ارز خود را ارسال کند و همان مقدار را منهای فی تراکنش از افراد دیگر دریافت کند. هدف از این کار بهبود امنیت و ناشناس باقی ماندن یک پول دیجیتال است که این کار را با سخت کردن ردیابی آن رمز ارز خاص انجام می‌دهند.

 • Mnemonic Phrase

به عبارت یادمان ترجمه گردیده و به آن Mnemonic Seed یا Seed Phrase هم گفته می­شود که یک لیست محرمانه از کلمات هستند که به ترتیب به کار می­روند تا فرد بتواند به رمز ارزهایش دسترسی داشته باشد.

 • Mnemonics

به مساعدت‌کننده‌های حافظه گفته می­شود، مانند قافیه، اختصارات و سرودهایی که به افراد کمک می­کنند چیزهای دیگر را به یاد آورند.

 • Money

پول یک سیستم است که همراه با واحدهای آن برای مبادله ارزش به کار می­رود و ارزش هر واحد به طور توافقی تعیین می‌شود.

 • Mooning

اصطلاحی است که وقتی قیمت یک رمز ارز بسیار بالا رفت، به کار برده می‌شود.

 • Moore`s Law

طبق قانون مور، فناوری کامپیوتر با گذر زمان سریع‌تر و کوچکتر می‌شود. منظور از کوچکتر شدن، جمع و جورتر شدن و مرتب و قابل‌حمل شدن است.

 • Multisignature

به چند امضایی ترجمه می­شود و به این معنی است که قبل از اینکه تراکنشی صورت بگیرد، امضا یا تایید بیش از یک نفر لازم است.

 • Neo

یک رمز ارز چینی است که فناوری آن مشابه اتریوم بوده و به توسعه‌دهندگان اجازه می­دهد که رمز ارز خودشان را بسازند. از آنجا که اتریوم نسل دوم رمز ارزها محسوب می‌شود، مقایسه NEO با آن سبب تقویت ارزش NEO می­گردد. اولین سکه‌ای که از NEO توسعه پیدا کرد Redpulse بود.

 • Node

نود یا گره به هر ابزاری گفته می‌شود مانند کامپیوتر، گوشی و غیره که بخشی از یک شبکه باشد. رمز ارزها توسط شبکه‌ای از کامپیوترها حمایت می­شوند که هرکدام یک سابقه دیجیتال از داده‌ها در بلاک چین نگه می­دارند. بنابراین یک کامپیوتر را می­توان یک نود در شبکه نامید یا یک تلفن و یا هر ابزار دیگری که ممکن است دریافت، انتقال و مشارکت در بلاک چین داشته باشد نیز نود تلقی می­شود.

 • Nonce

از یک عبارت قدیمی به معنی only once می­آید. یک nonce شماره‌ای است که به عنوان یک متغیر در فرایند محاسبه هش یک بلاک استفاده می‌شود.

 • Open Source

به متن باز ترجمه می­شود و برای توصیف هر نوع فناوری به کار می‌رود که به عموم معرفی شده و می‌تواند مشاهده و تغییر داده شده و به اشتراک گذاشته شود. این اصطلاح معمولا برای فناوری کامپیوتر به کار می‌رود که می­تواند در دسترس همگان قرار گیرد.

 • Orphan

در لغت به معنی یتیم است و در اصطلاح به بلوکی گفته می­شود که رها شده و چیزی بر روی آن ساخته نمی­شود.

 • OTC

مختصر عبارت over the counter است که در اصطلاح به تراکنشی گفته می­شود که در خارج از یک صرافی انجام ­شود.

 • Output

output  یا خروجی توصیف کننده پولی است که از والت دیجیتالِ فرد خارج می‌شود.

 • P2P

مختصر عبارت peer to peer به معنی همتا به همتا است و در اصطلاح رمز ارزها به اتصال بین دو یا چند کامپیوتر گفته می­شود که باعث می‌گردد آنها اطلاعات، فایل‌ها و دیگر داده‌ها را مستقیما به اشتراک بگذارند.

 • Paper Wallet

کیف پول کاغذی درواقع تکه‌ای کاغذ است که حاوی اطلاعات مورد نیاز برای دسترسی به رمز ارزها و خرج کردن آنها می‌باشد (کلیدهای عمومی و خصوصی). والت‌های کاغذی اغلب برای پشتیبان‌گیری از اطلاعات به کار می‌روند تا افراد به پول خود دسترسی داشته و از دزدیده شدن رمز ارزهای خود توسط هکرها جلوگیری به عمل آورند.

 • Payee

فردی است که پول دریافت کرده و پرداخت به او صورت می‌گیرد.

 • Permissionless

به یک ویژگی مثبت اطلاق می­شود که به موجب آن هر فردی می‌تواند به یک فعالیت پیوسته و در آن مشارکت کند. این اصطلاح اغلب درمورد فناوری بلاک چین به کار می‌رود زیرا هرکس می‌تواند بلاک چین را دانلود کرده و در ثبت و تایید اطلاعات مشارکت کند.

 • Platform

محیطی است که در آن نرم‌افزاری توسعه پیدا کرده و اجرا می­شود. اکثر پلتفرم‌ها به کاربران اجازه می­دهند که به افراد دیگر از طریق چیزهایی مانند اینترنت مرتبط شوند.

 • PoB

مختصر عبارت Proof of Burn است که می­توان آن را به گواه اثبات سوختن ترجمه کرد که یک روش سرمایه‌گذاری در رمز ارزهای کاملا جدید است که به منظور دریافت یک واحد از یک رمز ارز جدید باید مقداری از رمز ارز دیگری را نابود کنی و بنابراین در تئوری یعنی هر واحد از رمز ارز جدید معادل مقدار رمز ارز سوزانده شده ارزش دارد.

 • PoD

مختصر عبارت Proof of Developer می‌باشد که به گواه اثبات توسعه‌گر  ترجمه گردیده و به هر نوع تاییدی گفته می‌شود که شواهدی را از یک توسعه‌دهنده نرم‌افزاری زنده و واقعی فراهم کند و این توسعه‌دهنده درواقع رمز ارزی را ایجاد کرده است.

 • Ponzi Scheme

برگرفته از نام Charles Ponzi است که فردی بود که یک کسب و کار جعلی را پایه‌گذاری کرد و به سرمایه‌گذاران قول داد که 50 درصد از پولشان را در 45 روز و یا 100 درصد آن را در 90 روز پس دهد. این فرد به جای استفاده از پول این سرمایه‌گذاران در کسب و کاری خاص، از سرمایه افراد تازه وارد برای پس دادن پول افراد قدیمی‌تر استفاده می­کرد و تمرکز اصلی‌اش پیدا کردن سرمایه‌گذاران جدید برای پس دادن پول افراد قدیمی‌تر بود.

در همین حال Charles مقداری از پول سرمایه‌گذاری‌شده را به جیب می­زد. این چیدمان ناصادقانه که در آن از پول سرمایه‌گذاران جدید برای پس دادن پول سرمایه‌گذاران گذشته استفاده می‌شود، بدون اینکه در این میان کسب و کاری راه‌اندازی شود، به عنوان Ponzi scheme و یا در فارسی طرح پونزی شناخته می­شود و غیرقانونی است.

 • Portfolio

به عنوان  سبد سرمایه‌گذاری یا گروهی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف تعریف می‌شود که توسط فرد یا سازمانی صورت می‌گیرد.

 • PoS

مختصر عبارت Proof of Stake به معنی گواه اثبات سهم می‌باشد که یک شیوه استخراج است که در آن فرآیند کامپیوتری ثبت و تایید اطلاعات بر روی بلاک چین صورت می‌گیرد.

 • Position

در لغت به معنی وضعیت است و در اصطلاح ترید و معاملات به وضعیتی گفته می‌شود که فرد در قیمت مورد نظر خود دستور (اوردر) خرید یا فروش گذاشته باشد و به صورت پوزیشن خرید (Buy)، فروش (Sell) و یا لانگ (Long) یا (Short) بیان می‌شود.

 • PoW

مختصر عبارت Proof of Work به معنی گواه اثبات کار است که به شیوه‌ای از استخراج گفته می‌شود که در آن فرآیندی محاسباتی برای ثبت و تایید اطلاعات بر روی بلاک چین انجام می­گیرد. شبکه بیت کوین براساس PoW کار می‌کند.

 • Pre-Sale

به عنوان یک نقطه زمانی تعریف می‌شود که در آن سرمایه‌گذاران پول خود را در یک پروژه رمز ارزی جدید، قبل از آنکه آن پروژه به طور عمومی اعلام شود سرمایه گذاری کنند.

 • Premine

به شرایطی گفته می‌شود که در آن یک رمز ارز جدید، قبل از آنکه به عموم معرفی شود، تعداد کل سکه‌های آن ایجاد شده که این بدین معنی است که هیچ سکه جدیدی درخلال فرآیند استخراج ساخته نمی‌شود.

 • Price Chart

نمودار قیمت به عنوان یک نمایش دائما درحال تغییر تعریف می­شود که قیمت‌های حال و گذشته‌ی یک دارایی را به نمایش می­گذارد.

 • Privacy Coin

سکه حریم خصوصی به رمز ارزی گفته می‌شود که اطلاعات کاربران را مخفی نگاه دارد. در کمترین حالت، این سکه‌ها هویت افراد را مخفی می‌کنند. آنها اغلب مقدار رمز ارز مورد معامله و نگهداری شده در والت را پنهان می­کنند.

 • Private Key

کلید خصوصی به رشته‌ای از حروف و اعداد گفته می‌شود که فقط در اختیار مالک رمز ارز بوده و از آن برای امضای تراکنش و خرج کردن رمزارز خود استفاده می‌کند.

 • Pseudonymous

نام مستعار (نیمه پنهان) ترجمه می‌شود که در فضای رمز ارزها به معنی اقدام کردن و یا انجام دادن کاری با یک نام غیر واقعی می‌باشد.  pseudo از یک واژه یونانی به معنی غلط آمده است.

 • Public Key

کلید عمومی به رشته‌ای از حروف و اعداد گفته می‌شود که برای دریافت رمز ارزها و تایید امضای تراکنش از فرستنده استفاده می‌شود. اگرچه کلید عمومی نامیده می‌شود اما تا زمانی که خود فرد آن را به اشتراک نگذارد، قابل رویت نیست.

 • Pump and Dump

به عنوان دستکاری غیرقانونی یک دارایی تعریف می­شود که افرادی قیمت آن دارایی را افزایش می‌دهند و سپس آن را در قیمتی بالا می‌فروشند و پس از آن رفته رفته قیمت آن دارایی پایین می­آید.

 • Pumping

به منظور ترغیب افراد برای یک سرمایه‌گذاری و افزایش قیمت آن می‌باشد و معمولا آن دارایی با سود فروخته می­شود.

 • QR Code

بارکدی به شکل یک مربع که حاوی اطلاعات بوده و درمورد رمز ارزها این کدها به افراد می­گویند که پول می­تواند به کجا فرستاده شود.

 • Raiden Network

روشی که اجازه تراکنش‌های تقریبا فوری و با کارمزد کم را برای رمز ارزها از طریق فناوری اتریوم فراهم می­کند. با استفاده از رمز ارزهایی مانند اتریوم، به طور متوسط 15 تا 30 ثانیه زمان می‌برد تا تراکنشی در بلاک چین ثبت شود.

 • Reddit

خودش را به عنوان صفحه اول اینترنت تعریف می­کند و وبسایتی است که میلیون‌ها کاربر دارد که لینک و محتوا را درمورد هر چیزی در وبسایت قرار داده و درباره آن بحث می­کند.

 • Regulated

به توصیف چیزی می‌پردازد که برطبق قوانین، مدیریت و کنترل می­شود. به عنوان مثال شرکت‌های اتوموبیل سازی باید از قوانین مربوط به آلودگی هوا تبعیت کنند و وقتی که به طراحی و ساخت می­پردازند باید این قوانین را درنظر بگیرند.

 • Regulation

به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که معمولا دولت های برای کنترل و نظم بخشیدن به کسب و کارها و بیزینس های مختلف وضع می‌کنند و افرادی که در این کسب و کار ها فعالیت می‌کنند ملزم به رعایت آنها و حرکت در چارچوب این قوانین هستند. همچنین در هر کشور متولی وضع این قوانین ممکن است متفاوت باشد. سازمان متولی وضع این قوانین را اصطلاحا رگولاتور می‌گویند.

 • Rekt

املای نادرست کلمه wrecked می­باشد که به معنی کاملا ویران شده و از بین رفته است. معمولا وقتی به کار می‌رود که فرد همه پولش را با رمز ارزها از دست می‌دهد.

 • Remittance

حواله یا مقدار پولی که برای پرداخت چیزی فرستاده می­شود.

 • Resistance and Support Levels

به سطوح حمایتی و مقاومتی در ترید یا معامله در بازارهای سهام یا رمزارز گفته می‌شود.

 • Return on Investment (ROI)

به مدت زمانی گفته می‌شود که اصل مبلغ سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذار برمی‌گردد.

 • Ripple (XRP)

رمز ارزی است با یک نوع فناوری که به سازمان‌هایی مانند بانک‌ها و شرکت‌ها اجازه می­‌دهد به طور ایمن و فوری و تقریبا بدون هیچ هزینه‌ای پول ارسال کنند.

 • Roadmap

نقشه راه؛ طرحی است با تاریخ‌های تکمیل تخمینی که نشان دهنده اهدافی است که یک سازمان در دراز مدت می­خواهد به آنها برسد.

 • Run

به تغییر مداوم قیمت‌های یک نوع دارایی گفته می­شود و فرقی ندارد این تغییر قیمت صعودی یا نزولی باشد. Bull Run وقتی است که قیمت‌ها بالا روند و Bear Run وقتی است که قیمت‌ها پایین آیند.

 • Satoshi

ساتوشی ناکاماتو نام مستعار فرد یا گروهی است که بنیان‌گذار و خالق بیت کوین هستند. کوچکترین واحد بیت کوین که معادل یک صدمیلیونیوم بیت کوین است به افتخار همین فرد ساتوشی نامیده می­شود.

 • Scamcoin

به رمز ارزی جعلی گفته می‌شود که برای پول درآوردن خالق آن ایجاد شده است که این کار با دزدیدن پول افراد پشتیبان و سرمایه‌گذار در آن سکه انجام می­گیرد.

 • Scammer

در لغت به معنی کلاهبردار است و در اصطلاح به فردی گفته می­شود که مردم را فریب می­دهد که پول بفرستند، اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارند و یا چیز باارزش دیگری را انتقال دهند.

 • SEC

مختصر عبارت Securities and Exchange Commission کمیسیون بورس و اوراق بهادار، یک سازمان حکومتی آمریکا است و مسئولیت آن محافظت از سرمایه‌گذاران و ایجاد بازارهای سرمایه‌گذاری منسجم و عادلانه می­باشد که این کارها را با ملزم کردن سازمان‌ها به فراهم کردن اطلاعات تا جایی که مقدور است، انجام می­دهد.

 • Secret Key

همان Private Key است.

 • Security Hash Algorithm 256

به اختصار SHA256 گفته می­شود و یکی از الگوریتم‌های ایمن برای درهم‌سازی و مخفی‌سازی اطلاعات است که در شبکه‌های رمزارزی از جمله بیت کوین کاربرد بسیاری دارد. تعداد ترکیبات احتمالی اعداد و حروف که توسط SHA256 ایجاد می‌شود بیشتر از دانه‌های ماسه روی زمین است و این امر، حدس زدن داده‌های پنهان شده داخل هش را درواقع غیرممکن می­سازد.

 • Security Token Offering (STO)

شیوه‌ای برای سرمایه‌گذاران که این افراد از پولشان برای حمایت از یک پروژه جدید رمز ارز استفاده می­کنند. در این حالت آنها از پروژه‌ای حمایت می­کنند که توسط سازمان SEC تایید شده باشد.

 • Segregated Witness

فناوری‌ای که مقداری از اطلاعات ثبت شده در سیستم بیت کوین را که بلاک چین نامیده می‌شود به فضای ثبت جداگانه‌ای انتقال می­دهد.

 • io

دامنه‌ای است که معمولا وبسایت‌های پروژه‌های رمزارزی ذیل آن ایجاد می‌شوند. مثلا  filecoin.io که وبسایت پروژه فایل کوین است.

 • Sharding

Shard  از یک کلمه قدیمی انگلیسی به معنی بریدن می­آید و در حال حاضر یک shard تکه کوچکی از یک کل بزرگتر می‌باشد. در زمینه فناوری، sharding  به فرآیند تجزیه یک قطعه بزرگ از اطلاعات دیجیتال به قطعات کوچکتر گویند که در این صورت اجرای سریع‌تر و با مدیریت بهتر ایجاد خواهد شد.

 • Shilling

به معنی فریب دادن افراد زیادی است که فکر کنند یک رمز ارز باارزش است. بنابراین قیمت این رمز ارز بالا می‌رود و افراد کلاهبردار با سود آن را می‌فروشند.

 • Shitcoin

این اصطلاح را فردی که درمورد رمز ارزی صحبت می‌کند و به نظر او این رمز ارز بی‌ارزش است و آن را دوست ندارد، به کار می­برد.

 • Shorting

فرآیند قرض گرفتن یک دارایی و فروش آن به امید آنکه بعدا با قیمت پایین‌تری دوباره خریداری شود و میزان قرض گرفته شده مجددا بازپس داده شود.

 • Side Chain

زنجیره جانبی، گروهی از سوابق می‌باشد که به گروه اصلی یعنی بلاک چین اضافه شده‌اند و به صورتی این کار انجام شده که داده‌ها می­توانند در هر مسیری بین دو گروهِ داده حرکت کنند.

 • Silk Road

وب سایتی غیرقانونی بود که از سال 2011 تا اکتبر 2013 باز بود و به افراد اجازه می­داد که محصولات و خدمات غیرقانونی مانند مواد مخدر، اسلحه و غیره را با استفاده از رمز ارزهایی مانند بیت کوین، خرید و فروش کنند.

 • Simplified Payment Verification (SPV)

توصیف کننده نرم‌افزاریِ کیف پولی است که به فرد اجازه می­دهد تراکنش رمز ارز خود را که ثبت شده و رسمی است، تایید کند و برای این کار مجبور نیست که کل بلاک چین را دانلود و مدیریت کند.

 • Smart Contract

قرارداد هوشمند تعهدی است که بین دو یا چند نفر ایجاد می­شود و در بلاک چین که شفاف و همیشگی است، ثبت می‌گردد. این قرارداد مبتنی بر کد نرم‌افزار است و مانند یک تراکنش در شبکه بلاکچین ثبت می‌شود. ابداع و به کارگیری و توسعه این مفهوم در ابتدا توسط بلاکچین اتریوم بود اما در حال حاضر پروژه‌ها و شبکه‌های بلاکچینی دیگر نیز این مفهوم را پیاده‌سازی کرده‌اند.

 • Soft Cap

کمترین مقدار پولی است که یک رمز ارز می‌تواند در جریان ICO از سرمایه‌گذاران دریافت کند.

 • Soft Fork

انشعاب نرم تغییری است که برای فناوری یک رمز ارز پیش می­آید و یک انشعاب موقت را در بلاک چین آن ایجاد می­کند. این تغییر شامل بلوک‌های جدیدی است که کمی متفاوت از بلوک‌های اولیه هستند.

 • Software Wallet

کیف پول یا والت نرم‌افزاری یک ابزار طراحی شده برنامه کامپیوتری است تا امنیت رمز ارزها را حفظ کند و به فرد مالک اجازه دسترسی به آنها را بدهد. این نرم‌افزار با بلاک چین تعامل دارد و باعث می‌شود که کاربران رمزارز را دریافت، ذخیره و ارسال کنند.

 • Solidity

یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری است که برای ایجاد قرارداد های هوشمند به کار می ­رود.

 • Stake

به عنوان مقدار رمز ارزی تعریف می­شود که توسط کاربر سرمایه‌گذاری شده و در معرض ریسک گذاشته می­شود تا این فرد برای ثبت و تایید تراکنش‌های یک رمز ارز در شبکه مشارکت نماید.

 • Stale Block

یک سابقه دیجیتال است که از لحاظ اطلاعات کامل بوده و دیگر نیاز به ثبت و کار کردن بر روی آن نیست.

 • State Channel

به عنوان مکانی کارا، خصوصی و قابل استطاعت برای روی دادن تراکنش‌ها تعریف می­شود که بعدا بر روی بلاک چین ثبت خواهند شد.

 • Taint

در لغت به معنی لکه یا لکه‌دار کردن است و در اصطلاح به درصدی از یک رمز ارز موجود در یک اکانت گفته می­شود که ریشه و ردپای آن به حساب دیگری برمی­گردد. این اصطلاح اغلب برای اندازه‌گیری تعداد سکه‌های غیرقانونی موجود در یک اکانت به کار می­رود.

 • Tangle

در لغت به معنی در هم پیچیدن یا توده‌ای آشفته می­باشد و در اصطلاح به فناوری‌ای گفته می­شود که توسط رمز ارز Iota  ایجاد شد. هدف از ایجاد Tangle ثبت کردن تراکنش‌ها با استفاده از آن بود و این درحالی است که دیگر رمز ارزها برای این کار از بلاک چین استفاده می­کنند.  Tangle   با استفاده از ساختارهای DAG ساخته شده است.

 • Terahashes Per Second (TH/S)

به اندازه‌گیری تعداد هش‌ها در ثانیه برحسب تریلیون گفته می­شود.

 • TestNet

به صورت testnet هم نوشته می‌شود و درواقع نرم‌افزاری مشابه نرم‌افزار مورد استفاده توسط رمز ارز می­باشد. TestNet برای آزمایش ایده‌های جدید به کار می­رود تا نرم‌افزار اصلی رمز ارز دچار گسیختگی و مشکل نشود. رمز ارزی که در TestNet به کار می­رود فاقد ارزش است.

 • This is Gentlemen

یک خطای نوشتاری است و درواقع اصل جمله This is it Gentlemen می­باشد و امروزه این جمله برای اعلام خبرهای خوب به کار می‌رود.

 • TLT

مختصر عبارت Think Long Term به معنی دراز مدت فکر کن است و به نگرشی گفته می­شود که فرد انتظار ندارد ظرف چند ساعت یا چند روز پول دربیاورد بلکه به فکر توسعه و گسترش کار خود و به نتیجه رسیدن درعرض چندین ماه و یا حتی چندین سال می‌باشد.

 • Token

یک واحد دیجیتال است که برای فراهم کردن دسترسی به سیستم طراحی شده است. توکن‌ها برخلاف سکه‌ها و پول‌ها برای ذخیره ارزش طراحی نشده‌اند بلکه قابلیت برنامه‌نویسی در آنها تعبیه شده است. توکن همچنین به Crypto asset  یعنی دارایی رمزی نیز مشهور است.

 • Tokenize

به فرآیند تبدیل دارایی‌های باارزش به یک دارایی دیجیتال به‌نام توکن گفته می­شود. مثلا با توکنی کردن (tokenize)  یک خانه به ارزش 500 هزار دلار، صاحبخانه می­تواند نصف ارزش خانه را بفروشد و این نصف ارزش را نه تنها به یک نفر، بلکه به چندین نفر می­تواند بفروشد که هرکدام درصدی از این مبلغ را پرداخت می­کنند.

 • Total Supply

تعداد کل سکه‌هایی است که در حال حاضر برای رمز ارزی خاص موجود است و این تعداد مشمول سکه‌های سوخته شده نمی‌شود.

 • Transaction

تراکنش یا به طور اختصاری  TX، انتقال پول از یک نفر به نفر دیگر به منظور انجام یک معامله‌ی تجاری است.

 • Transaction Fee

هزینه تراکنش، پرداختی است که به افرادی که از کامپیوترشان برای تایید ارسال و دریافت پول استفاده می­کنند، پرداخت می‌شود. این افراد باعث ثبت اطلاعات در بلاک چین می‌شوند.

 • Transaction ID

رشته‌ای منحصربه‌فرد از حروف و اعداد برای شناسایی یک مبادله رمز ارز بین دو نفر است که اغلب به اختصار TXID نوشته می‌­شود.

 • Trustless

ویژگی مثبتی است چون لازم نیست به فردی که تراکنش را با او انجام می­‌دهید، اعتماد کنید. یک سیستم یا فناوری trustless خیلی ایمن است و به خوبی تراکنش‌های شما را مدیریت می­‌کند و این بدین معنی است که هر دو فرد درگیر در تراکنش به طور ایمن و بدون ریسکِ تقلب می‌توانند تراکنش را به انجام برسانند.

 • Unbanked

بزرگ‌سالانی که از بانک استفاده نمی­‌کنند و معمولا به دلایلی شرایط باز کردن حساب را ندارند.

 • Unregulated

توصیف‌کننده‌ی چیزی است که برطبق قوانین، مدیریت و کنترل نمی­‌شود. رمز ارزها در حال حاضر در بسیاری از حکومت‌ها unregulated یعنی فاقد قانون‌گذاری هستند.

 • Unspent Transaction Output (UTXO)

می­توان آن را به خروجی تراکنشی خرج نشده ترجمه کرد و در اصطلاح به لیستی از پول‌های دریافت شده گفته می‌شود که هنوز خرج نشده‌اند.

 • Use Case

به نمونه‌ی کاربردی می­تواند ترجمه شود و در اصطلاح به عنوان هر شیوه ممکنی تعریف می‌­شود که یک فناوری و یا یک ابزار را بتوان مورد استفاده قرار داد.

 • Validator

یک ماینر یک کاربر رمز ارز است که از کامپیوترش برای ثبت و اعتباربخشی به تراکنش‌ها استفاده می­‌کند. در واقع ماینر یک validator یعنی اعتباردهنده است. این مفهوم معمولا در شبکه‌های مبتنی بر PoS کاربرد دارد.

 • Vanity Address

مجموعه‌ای سفارشی شده از اعداد و حروف است که در دسترس عموم هستند. آدرس هر فرد سبب می‌شود که رمز ارز دریافت، نگهداری و ارسال شود. مثلا اینکه آدرس بیت کوین یک نفر همیشه با یک کلمه خاص مانند Bob شروع شود. ساختن چنین آدرس‌هایی نیاز به محاسبات سنگین و طولانی دارد. هرچه کلمه اول دارای کاراکتر بیشتری باشد محاسبه و تولید آن سخت‌تر و زمانبرتر خواهد بود.

 • Venture

در لغت به معنی مخاطره و ریسک بوده و در اصطلاح به کسب و کاری گفته می‌شود که ریسک شکست آن بالا باشد.

 • Venture Capital

به پولی گفته می­‌شود که برای شرکت‌های جدید فراهم شده است و این شرکت‌ها نیز متعهد به رشد دراز مدت هستند. این شرکت‌ها مالکیت را درعوض پول تسهیم می­‌کنند. از آنجایی که این شرکت‌ها جدیدند و هیچ سابقه موفقیتی ندارند، معمولا با ریسک بالایی همراه هستند.

 • Vertcoin (VTC)

یک پول مجازی است که می­‌تواند بین افراد و به صورت اینترنتی خرج شود. ویژگی منحصر به فرد این رمز ارز این است که توسعه‌دهندگان آن متعهد شده‌اند که هر اقدامی را برای ممانعت از نیازمند شدن این رمز ارز به تجهیزات خاص برای استخراج به عمل آورند.

 • Virgin Bitcoin

مقداری بیت کوین کاملا جدید است که توسط یک کامپیوترِ در حال استخراج ایجاد می‌شود. در واقع پاداشی است که در فرآیند استخراج به اولین کامپیوتری داده می‌شود که مسئله را حل می­کند.

 • Virus

یک ویروس کامپیوتری به عنوان بخشی از یک نرم‌افزار مضر تعریف می­‌شود که از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتشر می‌شود.

 • Volatility

در لغت به معنی فراریت است و در اصطلاح به اندازه‌گیری تغییر مقدار قیمت یک دارایی در یک دوره زمانی گفته می­شود. سهام شرکت‌هایی مانند google و apple فراریت و نوسان کمتری از رمز ارزها دارند که ممکن است در طول یک روز بسیار تغییر کنند.

 • Volume

حجم، به میزان دارایی‌هایی گفته می­‌شود که در دوره‌ای زمانی خرید و فروش می‌شوند. حجم را می‌توان به دو دسته حجم خرید و حجم فروش تقسیم‌بندی کرد.

 • Wallet

کیف پول، نرم‌افزاری‌ است که با شبکه بلاک چین تعامل می­‌کند و باعث می­‌شود که کاربران بتوانند پول دیجیتال را دریافت، نگهداری و خرج کنند.

 • Weak Hands

برای توصیف سرمایه‌گذاری‌‌ای به کار می‌رود که در سرمایه‌گذاری خود اعتماد به نفس ندارد و نمی‌تواند به نگهداری آنچه که خریده و قیمت آن پایین رفته، ادامه دهد.

 • Wei

کوچکترین واحد سکه اتریوم است. یک اتریوم برابر با یک quintillion (1000000000000000000) wei است.

 • Whales

وال‌ها در اصطلاحِ بازارهای مالی، به افراد یا سازمان‌هایی گفته می‌شوند که مقدار عظیمی از یک رمز ارز یا سهم خاصی را دارا هستند و به دلیل اینکه آنها می­توانند خرید و فروش‌هایی در مقیاس بزرگ انجام دهند، قیمت‌های بازار را بسیار دستخوش تغییر می­کنند.

 • White Paper

سندی است که هدف از یک پروژه را توضیح می‌دهد. وقتی که یک رمز ارز شروع به کار می­‌کند، وایت پیپر به مردم کمک می‌کند که بفهمند این رمز ارز می­خواهد چکار کند و هرچه توضیح آن واضح‌تر و ساده‌تر باشد، نشانه مثبتی برای آن رمز ارز است.

 • Zero Confirmation Transaction

تراکنش با تایید صفر به مبادله‌ای گفته می‌شود که بر روی بلاک چین ثبت و تایید نشده است و فروشنده فورا قبول می‌کند که پول خود را دریافت کرده و آنچه را که فروخته تحویل داده است.

در پایان لازم به ذکر است که این فرهنگ لغات بیت کوین کامل و جامع نیست و قطعا اصطلاحاتی از قلم افتاده‌اند. بنابراین از تمام خوانندگان عزیز خواهش می‌شود که در تکمیل هرچه بهتر این واژه نامه به ما کمک کنند و در قسمت نظرات، ایده‌ها و پیشنهادهای خود را مطرح کنند.

تهیه و تدوین: ایوب کریمی، شایان علیپور