بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب
حمید طوسی نژاد | 2018.12.21

بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب

شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب بخشی از اصول اولیه حضور در مارکت است. مبادلات رمز ارز ها به آن اندازه ای که از بیرون مشاهده می شود، پر خطر و ریسکی نیستند. هرچند که انواع فعالیت های مبادلاتی با ریسک همراه است، اما می توان با شناخت آن و انتخاب استراتژی درست این خطرات را به حداقل رساند. در مبادلات رمز ارز ها نیز مانند بازار سهام و یا مارکت فارکس، درک نحوه عملکرد مارکت و اتخاذ رویکرد مناسب، بسیار مهم و ضروری است. با کوین ایران همراه باشید.

بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب

An explanation of crypto trading

در یک مدل تقسیم بندی به صورت کلی ترید با دو نگاه کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود. در نگاه بلند مدت معمولا تریدر به دنبال کسب سود بیشتر است. در این مدل از ترید، اغلب سرمایه گذاران در مراحل اولیه تولید و عرضه یک دارایی، اقدام به خرید کرده و برای کسب بیشترین سود ممکن، زمان زیادی را به انتظار می مانند. این بازه زمانی ممکن است چندین ماه و حتی تا چند سال هم به طول انجامد. این مدل از ترید در بیشتر مواقع برای افراد تازه کار، روشی مطمئن و در عین حال کم دردسر تلقی می شود. در نگاه بلند مدت، پی گیری اخبار و قیمت به صورت روزانه و اتخاذ استراتژی ترید، ضرورتی ندارد. روش خرید و نگه داری (buy and hold)، از جمله روش های ترید بلند مدت محسوب می شود.

اما در مدل کوتاه مدت، بازه زمانی که تریدر برای مبادله در نظر می گیرد، از چند ساعت آغاز شده و تا چند روز و نهایتا در طی چند هفته به پایان می رسد. در این روش سرمایه ی تریدر، در حداقل ریسک ممکن قرار دارد؛ زیرا لازم نیست فرد سرمایه گذار، نگران روند اصلاح قیمت مارکت در یک بازه زمانی طولانی باشد. با این حال اتخاذ این روش مبادلاتی مستلزم آگاهی از بازار، پی گیری اخبار و تصمیم گیری به موقع و مناسب است.

یک دیدگاه هوشمندانه همیشه اهداف مشخصی را دنبال می کند که بتواند احساس فوق العاده ای از قدرت و اعتماد به نفس را در انسان به وجود آورد.

“Brian Tracy”

در یک دسته بندی دقیق تر، انواع ترید به 4 دسته تقسیم می شود:

ترید لحظه ای (Scalping):

افرادی که این روش مبادلاتی را انتخاب می کنند، از فعال ترین تریدر ها محسوب می شوند؛ زیرا کسب سود از کوچک ترین نوسانات قیمتی، مستلزم پی گیری دائمی قیمت و اخبار مرتبط خواهد بود. انجام ترید به صورت لحظه ای نیازمند محاسبه هزینه مبادلات مارکت می باشد، به این دلیل که سود تریدر در این روش معمولا بسیار ناچیز است. بنابراین در صورتی که محاسبات تریدر به نتیجه قابل قبولی ختم نشود، اتخاذ این روش برای انجام مبادله ایده خوبی به حساب نمی آید. معمولا در بازه زمانی کمتر از یک ساعت، یک کف و یک سقف قیمتی تشکیل می شود که فاصله کمی از یکدیگر دارند و این الگو در طول چند ساعت بارها تکرار می گردد. از طریق انجام ترید لحظه ای به شکل مناسب، می توان به تعداد دفعات زیادی این سود را دریافت کرد.

بازه زمانی در ترید لحظه ای از سایر روش های کوتاه مدت، محدود تر است. در نظر گرفتن فضای روانی حاکم بر مارکت در زمان اصلاح قیمت، یکی از ویژگی های مثبت ترید لحظه ای است. همچنین کوتاه بودن بازه زمانی در این روش، باعث شده که به عنوان کم خطرترین نوع ترید شناخته شود. از سوی دیگر در نظر گرفتن سود پایین، می تواند تریدر را از دریافت سود قطعی (که نتیجه یک مبادله آگاهانه است) مطمئن سازد. استفاده از نمایشگرهای قیمت در بازه های 5 تا 30 دقیقه در کنار اخبار منتشر شده، می تواند تا حد زیادی تریدر را در یافتن نقاط ورود و خروج یاری بخشد. کسب سود مطمئن و قابل قبول از این روش، نیازمند سرمایه قابل توجهی خواهد بود.

ترید روزانه (Day trading):

انجام مبادلات به روش روزانه به تریدی گفته می شود که در اغلب ساعات یک روز جریان دارد. این شکل از مبادلات در ساعات معینی از روز شدت می یابد. ترید روزانه جزء ترید های کوتاه مدت به حساب می آید. با این حال مدت زمانی که تریدر درگیر مبادلات است، در مقایسه با تریدری که مبادلات لحظه ای انجام می دهد، بیشتر است. در یک ترید روزانه، امکان بررسی اوضاع مارکت و تعیین نقاط ورود و خروج از ابتدا تا انتهای یک روز برای تریدر فراهم است که این امکان در مقایسه با ترید لحظه ای یک مزیت به حساب می آید.

بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب

An explanation of crypto trading

مسیر حرکت قیمت در مارکت، پرنوسان است و این مسئله فرصت خوبی برای کسب سود ترید های روزانه (با ریسک پایین) به وجود آورده است. در ترید روزانه دانستن اخبار لحظه ای (که در ترید لحظه ای لازم به نظر می رسد) ضرورتی ندارد. فردی که از این روش مبادلاتی استفاده می کند، بازه زمانی یک روز کامل را برای کسب اطلاعات مورد نظر خود در اختیار خواهد داشت. هر چند دراین روش نیازی نیست که تریدر هر لحظه به نمایشگر خود چشم بدوزد. با این حال برای استفاده از این روش مبادلاتی، در نظر گرفتن یک روز کامل دست کم تا پایان ترید ضروری است. اتخاذ این روش، نیازمند تعیین استراتژی و مشخص کردن حد ضرر و زیان است. استفاده از روش های تحلیل تکنیکال به وسیله نمودار، انواع چارت و گزارش های مارکت در این روش متداول است.

انجام ترید از طریق نوسان گیری (swing trading):

واژه swing در لغت به معنای پیچ و تاب خوردن است و به مبادلاتی گفته می شود که تریدرها از طریق پیش بینی افت و خیز قیمت (یا قرار دادن پیشنهاد خرید و فروش به صورت همزمان) در طول یک یا چند روز می توانند سود دریافت کنند. برای انجام ترید به این روش (روش نوسان گیری) باید زمان بیشتری در مقایسه با ترید روزانه، در نظر گرفته شود. به همین علت تریدر در این روش از سود بیشتری نیز بهره مند خواهد بود. مبادله بر مبنای نوسانات باید با دقت و آرامش انتخاب و انجام شود. این تریدی است که در آن باید به اندازه کافی صبور بوده و نباید با کوچک ترین نوسانی اقدام به مبادله کرد.

بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب

An explanation of crypto trading

برای اطمینان از انجام صحیح این روش، شاید لازم باشد زمان زیادی برای زیر نظر گرفتن مارکت صرف شود. هر گونه نوسانی اعم از رشد یا افت قیمت نباید بی اهمیت تلقی گردد. بررسی هر یک از این اتفاقات می تواند نقاط مناسبی را برای ورود و خروج مارکت، به تریدر نشان دهد. کسب سود از طریق نوسان گیری، از محبوب ترین روش های ترید است. با ترکیب استراتژی های مختلف ترید، در این روش می توان سود بیشتری را نیز انتظار داشت. بیشترین کاربرد و استفاده از تحلیل تکنیکال و نمودار ها و چارت های متنوع قیمت، به این روش مبادلاتی اختصاص دارند.

انجام ترید از طریق حفظ موقعیت (Position trading):

علت این نام گذاری این است که تریدر در این روش اغلب، سودی دوبرابر یا بیشتر را برای خود در نظر می گیرد و موقعیت خود را تا رسیدن به آن نقطه حفظ می کند. در این روش از مبادلات، بازه زمانی بلند مدت در نظر گرفته می شود که گاهی از اوقات از آن به عنوان “خرید و نگه داری” یاد می شود. انجام ترید از طریق حفظ موقعیت، مختص افرادی است که تمایل به حضور دائمی در مارکت نداشته و در عین حال سود زیادی را مطالبه می کنند. به کارگیری این شیوه از مبادلات برای رمز ارزها، ممکن است با ریسک های جدی همراه باشد. افرادی که به انجام این روش از مبادلات علاقه دارند، باید از تمام محتویات عملی و نظری یک رمز ارز باخبر باشند. دانستن سوابق تجاری و تخصصی یک رمز ارز و بررسی امکان رشد آن، برای ورود به این گونه از مبادلات ضروری می باشد.

 این روش برای افرادی مناسب است که اهل مطالعه بوده و به بحث و گفتگو و مطرح کردن سوالات خود اهمیت می دهند و می توانند با نگاهی منتقدانه یک پروژه را بررسی کرده و از این طریق به شفافیت مورد نیاز دست پیدا کنند. افرادی که هزینه زندگی خود را از طریق مبادلات روزانه تامین می کنند و افرادی که به دریافت سود از طریق انجام یک ترید می اندیشند، بهتر است استفاده از این روش را از برنامه مبادلاتی خود خارج کنند. در این روش در مقایسه با سایر روش های ترید، طبیعتا سود حاصله و زمان در نظر گرفته شده، بیشتر خواهد بود؛ ولی باید در نظر داشت که ریسک بیشتری نیز به همراه دارد.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به کوین ایران نیست و نباید به آن نسبت داده شود.Image 1, 2 & 3

Source Investopedia & Daytrading