حفظ امنیت و انواع کلاهبرداری در ارز دیجیتالمقالات امنیت و جلوگیری از کلاهبرداری‌ها

صرافی های متمرکز و خطراتی که برای سرمایه کاربران دارند

وقتی دارایی های دیجی ارزی خود را در یک صرافی متمرکز نگهداری می کنید، مزایای امنیتی ارزهای رمزنگاری شده را عملا از دست داده اید؛ در عوض امکان دزدیده شدن و یا گم شدن سرمایه شما بدلیل خطرات مختلفی که پیش روی صرافی های متمرکز است وجود دارد.

” صرافی های متمرکز و چالش های که در نگهداری از سرمایه کاربران با آن مواجه اند ”

مروری بر نحوه نگهداری از سرمایه کاربران به وسیله صرافی های متمرکز

قسمت اول

یکی از اولین مزایای ارزهای رمزنگاری شده نسبت به ارزهای سنتی، کمرنگ کردن نقش واسطه ها و خطرات ناشی از آن است. به جای اعتماد کردن به یک نهاد خاص برای حفظ سوابق و دارایی شما (که این نسخه ساده سازی شده از کاریست که بانک ها انجام می دهند)، بلاکچین از یک دفترکل عمومی از تراکنش ها که غیر قابل تغییر هم هست استفاده می کند؛ این دفترکل دائما از طریق دلایل رمزنگاری (راه های اثبات) بررسی و تایید می شوند.

نتیجه جالب توجه این است که از لحاظ ریاضیاتی، ابطال یا جابجایی ارزهای رمزنگاری شده یک کاربر امکان پذیر نیست؛ مگر اینکه فرد خرابکار کلید خصوصی کاربر را داشته باشد. تا زمانی که کاربر از کلید خصوصی خود که رشته ای از کلمات است به خوبی محافظت کند، می تواند از امن بودن دارایی خود مطمئن باشد. از این طریق، شما به ریاضیات و شبکه عظیمی از کامپیوترها که دائما در حال بررسی بلاکچین هستند اعتماد می کنید و دیگر نیازی به اعتماد به یک فرد یا نهاد ثالث ندارید.

نگهداری رمزارز در یک صرافی یعنی چه؟

این مزیت برای تمام ارزهای رمزنگاری شده مثل بیتکوین و اتریوم صادق است، اما فقط تا زمانی که به خوبی از کلید خصوصی خود محافظت کنید. زمانی که دیجی ارزهای خود را در یک صرافی متمرکز (مرکزی) نگهداری می کند و یا از آنجا خرید می کنید، شما کلیدهای خصوصی آن دیجی ارزها را به شخصه نگهداری نمی کنید؛ در عوض، شما به یک صرافی اعتماد کرده اید، درست همانطور که به بانک خود اعتماد می کنید و آن ها سابقه ای دقیق از حساب ها و دارایی های شما را نزد خود دارند.

وقتی دارایی های دیجی ارزی خود را در یک صرافی متمرکز نگهداری می کنید، مزایای امنیتی ارزهای رمزنگاری شده را عملا از دست داده اید؛ در عوض امکان دزدیده شدن و یا گم شدن سرمایه شما بدلیل خطرات مختلفی که پیش روی صرافی های متمرکز است وجود دارد. به نکات زیر که نمونه ای از این خطرات هستند توجه فرمایید:

صرافی های متمرکز معمولا در معرض حملات دزدی و مخرب هستند

ماهیت تغییرناپذیر بودن ارزهای رمزنگاری شده آن را برای مجرمان سایبری جذاب می کند. تا به حال دیجی ارزهایی با ارزش میلیاردها دلار از صرافی های مختلف دزدیده شده است.

صرافی های متمرکز معمولا در معرض حوادث و تصادفات بزرگ هستند

از آنجایی که هنوز فرصت های تجاری بسیار زیادی در دنیای کریپتو وجود دارد، کارآفرینان زیادی وجود دارند که درصدد سرمایه گذاری در این فناوری نوظهور هستند. موارد زیادی بوده که صرافی های متمرکز میلیون ها دلار را به دلیل مشکلات و اشتباهات ساده از دست داده اند.

سپرده های موجود در صرافی ها به ندرت بیمه یا پشتیبانی می شوند

در بسیاری از کشورها در سراسر دنیا، تمام حساب های بانکی توسط دولت پشتیبانی می شود؛ چنین قانونی برای ارزهای رمزنگاری شده وجود ندارد و در واقع بیمه گران به طور کلی خود را از حیطه ارزهای رمزنگاری شده دور نگه می دارند چرا که احتمال سوء مدیریت، دزدی، حملات مختلف و خطراتی از این دست بسیار است.

هر کدام از این خطرات به تنهایی کافی هستند تا شما را مجاب کنند پیش از قرار دادن سرمایه خود در یک صرافی متمرکز، دوباره فکر کنید. حال اگر تمام این مخاطرات را در کنار هم قرار دهیم، یک دستورالعمل بی نقص برای یک فاجعه عظیم خواهیم داشت.

در همان صفحه نخست از مقاله (whitepaper) ساتوشی ناکاموتو گفته شده که از طریق ایجاد امکان پرداخت های همتا-به-همتا یا فرد به فرد، مردم دیگر نیازی به اعتماد به واسطه های مالی را نخواهند داشت.

” یک نسخه کاملا همتا-به-همتا از پول الکترونیکی امکان ارسال پرداخت های آنلاین را از فردی به فرد دیگر بدون نیاز به گذر از یک موسسه مالی را فراهم می کند “

حال امروزه در دنیای دیجی ارزها به طرز مسخره ای تمام خطراتی که پیش روی ما قرار گرفته بدلیل اعتماد به شخص ثالث و واسطه هاست. شاهد تیترها و اخباری با مضمون از دست رفتن میلیون ها دلار از سرمایه کاربران به دلیل اشتباهات صرافی های متمرکز هستیم و همچنان مردم دارایی های خود را در معرض خطر قرار داده و در این سازمان های غیرقابل اعتماد سپرده می کنند؛ شاید دلیلش این باشد که پیش از معرفی جایگزین های همتا-به-همتا مثل localethereum یا EtherDelta تنها گزینه پیش رو همین صرافی های متمرکز بوده اند.

Vitalik Buterin سازنده اتریوم

در سال ۲۰۱۴ زمانی که درباره روزهای نخست توسعه مفهوم زبان برنامه نویسی غیرمتمرکز سخن می گفت به نکته مشابهی اشاره کرد؛ او گفت:

“من کاملا نسبت به این موضوع آگاه بودم که دلیل مشکلات عمده ای مثل سرویس های متقلب، صرافی های غیر قابل اعتماد و حتی عدم وجود امنیت که همگی به اکوسیستم بیتکوین صدمه می زند، ناشی از ویژگی منحصر بفرد بیتکوین یعنی غیرمتمرکز بودن آن نیست؛ بلکه در مقابل، ناشی از وجود و باقی ماندن حجم عظیمی از متمرکز بودن در قسمت هایی ست که تقریبا به راحتی می توانند حذف شوند.”

این واقعیت که صرافی های متمرکز مکان خوبی برای سپرده کردن دارایی نیست بسیار معروف است. اما اگر همچنان نسبت به این موضوع شک دارید، در قسمت بعدی این مقاله می توانید فجایعی که در صرافی های متمرکز رخ داده را مرور کنید تا بیشتر متوجه شوید که این صرافی های متمرکز در طی زمان به خوبی اثبات کرده اند که مکان امن و قابل اعتمادی برای اینکه دارایی خود را در آن ها قرار دهید نیستند.

 

مقاله مرتبط:

هک بیت کوین (تاریخچه هک بیت کوین و آلتکوین ها، راه های پیشگیری از سرقت)

صرافی های متمرکز و خطراتی که برای سرمایه کاربران دارند (قسمت دوم)

 

https://coiniran.com/?p=16544
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x