آموزش تحلیل بازار و نمودارمقالات بیت کوین

Bitcoin ETF چیست؟ تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین

بیت کوین خودش را به عنوان یک جایگاه قابل اعتماد برای سرمایه‌گذاری مطرح کرده است، اما از منظر تکنیکی همه کاربران، مثل خیلی از افراد سازمان‌ها، نمی‌توانند به شکل منظم پیگیر بازار باشند. بسیاری معتقدند که ETF Bitcoin می‌تواند این هدف را برآورده کند.

در حالی که کانادا مدتی است از ETF Bitcoin استفاده می‌کند، آمریکا در تلاش است که ETF Bitcoin  را وارد بازار سهام خود کند. اجازه بدهید نگاهی کنیم به معنای ETFها و نسبت آن با بیت کوین.

«تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مقاله: تیر ۱۴۰۰»

مدت زیادی از شروع به کار بازار بیت کوین و رمز ارز می‌گذرد. تا یک‌دهه قبل، این تکنولوژی فقط توسط جامعه کوچکی از علاقه‌مندانش ‌مورداستفاده قرار می‌گرفت؛ زمانی که با ۱۰هزار بیت کوین می‌توانستید دو عدد پیتزا بخرید!

چند سال پس از این دوره، شاهد ظهور بسیاری از مبادلات تجاری بودیم که بر پایه این صنعت بنا شده بود؛ بی‌شمار پروژه‌های رمز ارز، ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز و موارد دیگر. همراه شدن سازمان‌های بزرگ نیز یک جهش اقتصادی مهم را در این حوزه رقم زد. شرکت MicroStrategy (یک شرکت هوش مصنوعی با هدف آنالیز اطلاعات) بیش از دومیلیارد دلار از سرمایه خود را تبدیل به بیت کوین کرد و حتی شاید به‌زودی بتوانید آخرین مدل محصولات تسلا را با پرداخت بیت کوین بخرید.

پیشنهاد مطالعه: صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟ + معرفی بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

 اما همچنان موانعی بر سر راه تبدیل بیت کوین به محور اصلی اقتصاد جهان وجود دارد. یکی از روش‌های رفع این موانع، یافتن راه‌حلی برای ایجاد سازوکاری متناسب با نهاد‌ها و افرادی است که همچنان با روش‌های سنتی به مبادله می‌پردازند که در نهایت، پیوستن این قشر به حوزه جامعه کاربران صنعت رمز ارز هدف اصلی این سازوکار است. به گفته بعضی، مسیر برداشت این‌گونه موانع از ETFها می‌گذرد.

Bitcoin ETF چیست؟ تاثیر ETF بر قیمت بیت کوین

ETF Bitcoin چیست؟

ابتدا یک مرور کلی بر مفهوم ETF داشته باشیم. ETF‌ها یک سرمایه قابل مبادله در بورس هستند که عمل ردگیری قیمت‌ها را انجام می‌دهند. به عبارتی هر ETF قیمت سرمایه منسوب به خود را ردگیری می‌کند. ETFها مدت‌هاست که در صنایع مختلف و برای ردگیری سرمایه‌ها در سطوح گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه gold ETF برای دهه‌ها فعالیت کرده است و براساس قیمت طلا نوسان می‌کند.

 ETF Bitcoin نیز به همین صورت عمل می‌کند. قیمت ETF قیمت بیت کوین را دنبال می‌کند.

ETF‌ها پلی میان حوزه‌های تجاری مختلف هستند. به عنوان نمونه ETFها در بازارهای قدیمی‌تر مثل NASDAQ و NYSE مبادله می‌شوند. به همین خاطر ETFها می‌توانند مرز میان تجارت سنتی و صنعت رمز ارز‌ها را از میان بردارند و در آینده موجب ادغام این دو حوزه شوند.

اهمیت BitCoin ETFها در چیست؟

بیت کوین از منظر مبادله در سطوح جهانی جزو سرمایه‌های انعطاف‌پذیر و ساده نیست. به طور مشخص حفظ و نگه‌داری از سرمایه‌ها، می‌تواند دردسرهای بزرگی برای یک سازمان بزرگ رقم بزند. نهاد‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری مانند اشخاص عمل نمی‌کنند. آن‌ها برای سهیم شدن در این بازار نوین نیازمند سیستم‌های پیچیده نظارتی و مسیر‌های تجاری جدیدی هستند.

به همین خاطر است که ETFها می‌توانند مسیر سازگارتری جهت افزایش گستره سرمایه‌گذاری در بازار‌های مختلف ارائه دهند. ETFها می‌توانند قیمت سرمایه منسوب به خود را در بازار‌های سنتی به نمایش بگذارند و معامله‌گران این بازار‌ها بدون نگرانی درمورد نگه‌داری از کوین‌های فیزیکال، در فرآیند سرمایه‌گذاری سهیم شوند.

یک Bitcoin ETF می‌تواند علاوه بر بیت کوین شامل سرمایه‌های دیگری نیز بشود. یک Bitcoin ETF می‌تواند سبدی شامل بیت کوین، اتریوم، تسلا، طلا و دیگر سرمایه‌های موجود باشد. این شرایط می‌تواند بستر یک سود ترکیبی و همه‌جانبه را برای سرمایه‌گذار فراهم کند.

پیشنهاد مطالعه: نحوه عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس (ETF) در حوزه بلاکچین

نگاهی اجمالی به Bitcoin ETF

وقتی مردم از ETFها صحبت می‌کنند معمولا بحث راجع به ETFها در بازار سهام آمریکاست. با این‌حال ETFها در بسیاری از بازارها کاربرد دارند. به عنوان مثال اولین Bitcoin ETF در بازار سهام کانادا پیاده‌سازی شد. این پروژه به هدفش دست یافت و با نماد BTCC در مبادلات روازنه بازار سهام کانادا قرار گرفت.

حال تمام نگاه‌ها به نهادهای نظارتی آمریکا برای اجازه ورود BTCC به بازار سهام آمریکا دوخته شده است؛ چراکه این بازار بزرگترین بازار مالی جهان محسوب می‌شود. ورود Bitcoin ETF به بازار سهام آمریکا می‌تواند بیت کوین را به جایگاه مطمئن و پایداری برای سرمایه‌گذاری سوق دهد.

تلاش‌های زیادی برای ورود Bitcoin ETF به بازار سهام آمریکا انجام شده است. اما در مارچ ۲۰۲۱ همه اقدامات توسط نهادهای امنیتی و اتحادیه صرافی‌های آمریکا رد شد. باید پرسید چرا اتحادیه صرافی‌ها مخالف کاربردی شدن Bitcoin ETF در بازار سهام آمریکاست؟ آن‌ها معمولا نوسانات بازار رمز ارز، ماهیت غیرقابل کنترل بیت کوین و نقش آن در تحریک و بهم ریختن بازار را از دلایل اصلی عدم تصویب طرح ورود Bitcoin ETF به بازار سهام آمریکا عنوان کرده‌اند. اگرچه این دلایل می‌توانند از جهاتی درست باشند اما این شرایط برای تمام بازارهایی که پیش از این هم دارای انواع ETFها بودند صادق است، یا به عبارتی بحث ETFها یک بحث جدید در بازار‌های مالی نیست.

علاوه بر این بخش مهمی از سازوکار‌های موردنیاز برای ورود بیت کوین به عرصه سرمایه‌های کلان و قانونی در آخرین سقوط بازار بیت کوین عملیاتی شده است. به طور مثال اگر شرکت MicroStrategy چند سال پیش قصد خرید چند میلیارد دلار بیت کوین را داشت، این کار با مشکلات زیادی مواجه بود و به سختی انجام می‌شد، اما این کار امروز به لطف ساختارهای موجود به راحتی انجام می‌شود.

باتوجه به رشد فزاینده بازار بیت کوین احتمال آن وجود دارد که روند‌های نظارتی هم افزایش یابد و در نهایت منجر به ورود Bitcoin ETF به بازار سهام آمریکا شود. گرچه نمی‌توان گفت این اتفاق کی خواهد افتاد، اما می‌توان امیدوار بود که خیلی دور نیست.

چرا باید در Bitcoin ETF سرمایه‌گذاری کنیم؟

آیا Bitcoin ETF ابزار مناسبی برای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین است؟ اگر شما فردی هستید که صرفا قصد محافظت از ارزش پس‌اندازتان درمقابل افت ارزش پول را دارید، سرمایه‌گذاری در Bitcoin ETF می‌تواند بهتر از خرید بیت کوین باشد.

گذشته از این، بیت کوین آزادی و برابری تجاری را پیاده‌سازی می‌کند. حفاظت و دسترسی مستقیم به سرمایه و پس‌انداز شخصی‌تان می‌تواند یک امتیاز محسوب شود. علاوه بر این نیاز به ذکر نیست که با استفاده از بیت کوین می‌توان درآمد داشت و به پشتوانه آن وام دریافت کرد.

با توجه به آنچه گفته شد، مزیت‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در Bitcoin ETF وجود دارد. اگر این مزیت‌ها برای شما جذاب محسوب می‌شوند، ETFها انتخاب خوبی هستند.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ رمزارز برتر برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱

جمع‌بندی

Bitcoin ETF به سرمایه‌‌گذاران بازارهای سنتی اجازه می‌دهد تا از یک مسیر مناسب و نظارت شده در جریان روند بازار بیت کوین قرار بگیرند. این موضوع به نهادها و سازمان‌ها نیز کمک می‌کند تا سازوکار‌های مناسب برای استفاده از بیت کوین به عنوان یک سرمایه را فراهم کنند.

چقدر طول می‌کشد که نهاد‌های نظارتی آمریکا ورود Bitcoin ETF به بازار سهام آمریکا را بپذیرند؟ سخت می‌توان گفت دقیقا چقدر زمان لازم است تا این اتفاق رخ دهد اما باید این نکته را درنظر داشت که این پروژه نیازمند سازوکارهایی است که هنوز شکل نگرفته‌اند.

منبع

https://coiniran.com/?p=4685
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x