تیم بحث آراد | 2019.10.13

معرفی توکن بایننس – معافیت از کارمزد binance

اکثر افرادی که با رمزارزها آشنا هستند بایننس (Binance) را یکی از صرافی های محبوب حاضر در بازار کنونی می دانند.نکته ای که ممکن است ندانند این است که این صرافی توکن خود را دارد که با نام BNB شناخته می شود. این توکن به عنوان بخشی از عرضه اولیه بایننس منتشر شده است و ارزش توکن بدنبال محبوبیت رو به رشد پلتفرم همواره اکثرا است.

حال که محبوبیت بایننس رکورد جدیدی زده است، زمان مناسبی برای آشنا شدن با سکه بایننس است. می خواهیم در این راهنما به کارکرد توکن بایننس و مسائل مرتبط با آن بپردازیم.

بایننس چیست ؟

اولین نکته این است که بدانیم بایننس چیست. بایننس در حال حاضر با داشتن 1.5 بیلیون دلار حجم معاملات روزانه بزرگترین صرافی رمزارز است. چیزی که آن را شگفت انگیز می کند این است که این صرافی در اواسط سال 2017 ارائه شده است. یعنی در کمتر از یک سال از یک شرکت نوپا به بزرگترین صرافی رمزارز در دنیا تبدیل شده است.

کارکرد صرافی بایننس :

این صرافی شبیه صرافی های دیگر است، از این جهت که به مشتریان خود اجازه تبادل رمزارزها را می دهد. این صرافی از یک موتور تطبیق برای اتصال خریداران و فروشندگان در قیمت مشخص استفاده می کند. وقتی قیمت به مقدار مشخص رسید، هر مشتری به خواسته خود می رسد، و بایننس کمیسیون اندکی بخاطر این عملیات دریافت می کند. اینگونه یک صرافی سود بدست می آورد.

مشکلی که صرافی های رمزارزها از سال 2017 درگیر آن شدند این است که، با گسترش هر چه بیشتر رمزارزها آنها دیگر قادر به پوشش این حجم از معاملات نیستند. این مشکل منجر به تأخیر در انتقال، از دست دادن اردرها و یا قیمت های نامناسب برای مشتریان می شود. بایننس برای رفع این مشکل قدم هایی برداشته است.

توکن بایننس موتور معاملاتی خود را ایجاد کرده است که در حال حاضر می تواند 1.4 میلیون معامله در ثانیه انجام دهد. این سرعت بسیار بیشتر از سایر صرافی ها می باشد. به همین دلیل، تعداد زیادی از معامله گران به این صرافی روی آورده اند.

علاوه بر سرعت بالای شبکه بایننس، آنها در زمینه اردربوک و یا نقدپذیری که در اختیار معامله گران قرار می گیرد نیز از رقیبان پیشی گرفته اند. نقد پذیری به این معنا است که معامله گران می توانند مطمئن باشند که جفتی با قیمت رقابتی برای معامله خود خواهند یافت.

مزیت نهایی که بایننس نسبت به سایر رقبا دارد هزینه پائین معامله است (0.1% به ازای هر معامله). و مهم تر از آن اینکه حتی می توانند با استفاده از سکه بایننس (BNB)  هزینه کمتری نیز بپردازند.

توکن بایننس (BNB) چیست؟

توکن بایننس

سکه های بایننس توکن هایی هستند که در پلتفرم بایننس مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین اگرچه آنها در بازار باز معامله می شوند و ارزش آنها نوسان دارد، ولی چیز شبیه به ارزی مثل دلار آمریکا و یا بیت کوین هستند. در هر صورت، کاربرد استفاده از سکه بایننس بسیار گسترده است، به همین دلیل ارزش این توکن به صورت صعودی می باشد.

سکه بایننس به عنوان آلت کوین شناخته می شود و براساس استاندارد ERC20 می باشد. همچنین این سکه از شبکه اتریوم و بلاک چین استفاده می کند. یعنی، این سکه از قوانینی که توسط جامعه بلاک چین اتریوم وضع شده است نیز پیروی می کند. اما مهم تر اینکه به سکه بایننس اجازه می دهد تا از امنیت و پایداری بلاک چین اتریوم و شبکه بهره مند شود. نیازی نیست نگرانی بابت دزدیده شدن سکه های خود در حمله 51% و یا دیگر سناریوها داشته باشید، چراکه قرار داشتن در اتریوم به معنای محافظت از ارز شما است.

ممکن است بپرسید که اگر سکه بایننس یک ارز نیست پس آن چیست؟این سکه به عنوان یک توکن در پلتفرم بایننس هدف مهمی دارد. به خاطر دارید که بایننس به ازای هر معامله هزینه دریافت می کند. چطور می توانید از پرداخت هزینه معاملاتی معاف شوید؟ با استفاده از سکه بایننس خواهید توانست، زیرا این همان دلیل استفاده از این توکن، یعنی پرداخت هزینه، در صرافی بایننس است.

به جای پرداخت هزینه معامله 1 دلاری به ازای معامله 1000دلاری می توانید از سکه بایننس به منظور پوشش هزینه معاملات استفاده کنید. این ویژگی سکه بایننس را برای معامله گران صرافی بایننس بسیار مفید و باارزش می سازد.

توکن  binance هزینه معاملات را برای افرادی که از سکه بایننس در معاملات خود استفاده کنند در پنج سال اول کاهش می دهد. در هر سال نرخ متفاوتی وجود دارد مثلا سال اول 50 درصد هزینه معاملاتی با استفاده از توکن بایننس کاهش می یابد. این نرخ هر ساله نصف می شود و در سال پنجم به طور کلی حذف می شود. این نرخ به صورت اتوماتیک محاسبه می شود و در صورت داشتن توکن بایننس در کیف پولتان کسر خواهد شد. اگر تمایل ندارید از توکن بایننس خود به منظور پوشش هزینه معاملات استفاده کنید می توانید این ویژگی را غیرفعال کنید. اما با انجام این کار چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این زمان سوخت سکه های بایننس مطرح می شود.

سوخت توکن بایننس :

اگر نرخ تخفیف شما طبق قانون کاهشی (هر سال نصف) کاهش یابد آیا این به معنای کاهش ارزش توکن نخواهد بود؟ در حقیقت، با ورود افراد بیشتر به صرافی چنین امکانی کاهش می یابد، اما مؤسسان بایننس راهکار دیگری برای حفظ ارزش توکن یافته اند. هر سه ماه یکبار 20% سود خود ناشی از هزینه معاملات را صرف خرید سکه و نابودی آن می کنند.

این اتفاق تا به حال سه دوره اتفاق افتاده است، جدیدترین آن در 15 آپریل 2018 انجام شد که در آن 2,220,314 توکن  binance نابود شد. با خارج کردن سکه ها از چرخه، بایننس به افزایش ارزش سکه های باقیمانده کمک می کند. این روند تا زمانیکه نیمی از موجودی سکه ها یعنی 100 میلیون BNB ادامه خواهد یافت.

توکن بایننس

اگر به روند قیمتی توکن  binance نگاهی بیاندازید، خواهید دید که قیمت سکه پس از هر دوره سوزاندن سکه ها افزایش داشته است. اگرچه، بلافاصله پس از سوزاندن قیمت سکه ها کاهش می یابد، هرگز به نقطه قبلی بر نمی گردد. در حقیقت، BNB یکی از سکه های موفق در سه ماهه نخست سال 2018 بوده است، وقتی که اغلب سکه ها بشدت کاهش قیمت یافتند. خرید سکه یک ماه قبل از تاریخ سوزاندن سکه ها سود خوبی در پی خواهد داشت. کسب سود از سوزاندن سکه ها در شرایط رونق و رکود اتفاق خواهد افتاد اگرچه در رکود بازار سود کاهش خواهد یافت.

خرید و ذخیره بایننس کوین :

اصلی ترین مکان برای خرید BNB بایننس است. در این صرافی بیش از 90% حجم BNB موجود است (در بین جفت ارزها). بایننس یک DEX را برای افرادی که بابت متمرکز بودن این سیستم نگران بودند در آینده نزدیک ارائه خواهد کرد.

سکه های بایننس در کیف پول ذخیره می شوند، درست مثل سایر رمزارزها. می توانید توکن بایننس خود را در کیف پول صرافی نگه دارید، و یا آن را به هر کیف پولی که از اتریوم و توکن  ERC-20 پشتیبانی می کند انتقال دهید. یک کیف پول محبوب اتریوم MyEtherWallet است.

برنامه های توکن بایننس :

درحالیکه سکه بایننس در ابتدا به عنوان توکن منتشر شد که از آن برای پرداخت هزینه معاملات استفاده می شد، کاربردهای متعدد دیگری در چند ماه اخیر برای این سکه بوجود آمده است. این کاربردها به استفاده از توکن BNB در پلتفرم های دیگر که توسط بایننس توسعه یافته اند مرتبط است.

بایننس به عنوان یک شرکت تلاش می کند تا اتکای خود را به پلتفرم اصلی کاهش دهد. همانطور که دیدید، حجم ها در بوردهای مختلف کاهش داشته بنابراین این موضوع می تواند روی سوددهی صرافی ها تأثیر بگذارد. دو پروژه مقدماتی به احتمال زیاد بیشترین تأثیر را بر BNB خواهند گذاشت. این دو پروژه شامل Binance Chain و Launchpad است.

Binance Chain :

بایننس تلاش می کند که به سمت صرافی نامتمرکز حرکت کند. این حرکت با استفاده از پروژه Binance Chain انجام می شود که اخیراً در testnet ارائه شده است. Binance DEX دارای رابط کاربری شبیه صرافی اصلی است ولی دارای فیچرهای اضافه ای است. برای مثال، می توانید عبارت 24 کلمه ای mnemonic seed را تولید کند که در رمزهای اختصاصی کاربران استفاده می شود.

مهم تر از آن، معامله گران می توانند توکن BNB در پلتفرم ارسال/دریافت کنند و به عنوان ارز پایه در پلتفرم از آن استفاده کنند، که در نهایت منجر به افزایش قدرت اکوسیستم می شود. توسعه دهندگان بایننس همچنین از انتقال BNB به Binance Chain پس از ارائه آن روی شبکه اصلی استقبال خواهند کرد. درنتیجه، تقاضا برای توکن های BNB افزایش خواهد یافت. درواقع، آینده معاملات رمزارزها جایگاه قابل قبولی برای صرافی های نامتمرکز به تصویر می کشد. بنابراین، اگر Binance DEX به عنوان صرافی برتر ظهور کند، پذیرش BNB را بشدت افزایش خواهد داد.

Binance Launchpad :

Launchpad طرحی دیگر است که به تازگی توسط بایننس ارائه شده است. این طرح پلتفرم انتشار توکن است که در واقع جایگزین بایننس عرضه اولیه اتریوم است که به پروژه های قابل تغییر اجازه می دهد که توکن خود را در Launchpad ارائه کنند.

این طرح برای سکه بایننس نیز مهم است از آنجائیکه به عنوان سکه اصلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. درست شبیه به عرضه اولیه هایی که ETH را در فروش با پشتوانه اتریوم، جمع آوری می کند، BNB نیز با توکن هایی که توسط پروژه هایی که عملیات جمع آوری انجام داده اند مبادله خواهد شد.

این روش قبلاً در جمع آوری توکن BitTorrent (BTT) در ژانویه امسال مورد استفاده قرار گرفته است. تقاضاها به حدی بود که کمتر از 20 دقیقه فروش به پایان رسید. با در نظر داشتن شرایط رکود بازار این حجم از موفقیت بسیاری را شگفت زده کرد.

اخیراً اخبار مرتبط با استفاده یک پروژه دیگر از launchpad   به منظور انتشار توکن هایشان قیمت BNB را افزایش داد. این پروژه سیستم مستقل اقتصادی که براساس هوش مصنوعی است، Fetch.ai، را ارائه خواهد کرد. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که افزایش استفاده از این طرح منجر به افزایش تقاضا برای BNB خواهد شد. همزمان با افزایش استفاده از BNB به منظور سرمایه گذاری در Fetch.ai، آنها به خرید BNB برای سرمایه گذاریهای بیشتر در این پروژه ادامه خواهند داد.

سکه بایننس در مقابل KuCoin :

ممکن است در مورد KuCoin شنیده باشید، یک صرافی دیگر که دارای ارز خود است. این صرافی بسیار شبیه به بایننس است، هر دو توکن به منظور پرداخت هزینه های معاملاتی در صرافی خود استفاده می شوند. یک تفاوت متمایزکننده بین آنها وجود دارد و آن تفاوت در توزیع سود حاصل از هزینه معاملاتی است.

بایننس 20% از هزینه های معاملاتی را برای سوزاندن توکن های BNB استفاده می کند، بنابراین موجودی توکن را به منظور افزایش عرضه کاهش می دهد. KuCoin اما روشی متفاوت را در پیش می گیرد. در این روش 50% از هزینه های معاملاتی بین صاحبان KuCoin توزیع می شود. این روش به داشتن و نگهداری هر چه بیشتر آن تشویق می کند.

نتیجه:

نمی توان انکار کرد که موفقیت سکه بایننس مربوط به عملکرد بایننس به عنوان یک صرافی بوده است. از آنجائیکه بایننس به آرامی تخفیف های مربوط با استفاده از سکه بایننس در کاهش هزینه معاملات را کاهش می دهد، آنها روش های دیگری برای حفظ ارزش توکن یافتند. یکی از این روش ها سوزاندن توکن ها بود و دیگری ایجاد یک صرافی نامتمرکز که توکن بایننس به عنوان ارز پایه در آن فعال است. این روش نه تنها به افزایش ارزش توکن کمک می کند بلکه در آینده نیز منافعی در پی دارد.

البته، افزایش ارزش توکن بایننس به موفقیت صرافی بایننس ارتباط دارد. اگر این صرافی به موفقیت های خود ادامه دهد آینده روشنی در انتظار توکن  binance خواهد بود.