آموزش بلاکچینبلاکچینمقالات بیت کوین

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟ نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌ها در بلاک چین

محاسبه نرخ معاملات بیتکوین شبیه به راندن موتور سیکلت و یا ورق پیچ کردن یک سیگار می ماند: در صورت عدم آگاهی از نحوه انجام آن، به شکل نا امید کننده ای پیچیده به نظر می رسد، در صورتی که با فهم روش آن، این عملی ساده است. پیشرفت تجربیات کاربری در چند سال اخیر، ارسال و دریافت بیتکوین را آسان تر از همیشه کرده است؛ اما محاسبه نرخ پرداخت، هنوز هم جزء محاسبات سخت به حساب می آید. منابع زیر محاسبه هزینه پرداخت را بسیار راحت می کند.

کارمزد تراکنش‌ها (Transaction Fees) در بلاک چین با دو هدف عمده گرفته می‌شود؛ اول این‌که به‌عنوان پاداش به ماینرها یا تاییدکنندگان تراکنش‌ها پرداخت می‌شود، دوم این‌که شبکه را از حملات اسپم و هکری حفظ می‌کند. کارمزد تراکنش‌ها بسته به فعالیت شبکه کم و زیاد می‌شود و نیروهای بازار نیز می‌توانند بر کارمزد پرداختی کاربران تاثیر بگذارند. در حالی ‌که بالا بودن کارمزد می‌تواند مانعی برای گسترش استفاده‌ی بلاک چین باشد، کارمزدهای بسیار پایین نیز مشکلات امنیتی برای شبکه ایجاد می‌کنند. در این مقاله نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌ها در بلاک چین از جمله کارمزد انتقال بیت کوین و کارمزد تراکنش‌های اتریوم را بررسی می‌کنیم.

«تاریخ آخرین به‌روزرسانی این مقاله: تیر ۱۴۰۰»

چرا باید برای تراکنش‌ها کارمزد پرداخت کرد؟

کارمزد تراکنش از همان روزهای آغازین ظهور سیستم‌های بلاک چین، عضوی جذایی‌ناپذیر از آن‌ها بوده‌اند. احتمالا در هنگام ارسال، واریز یا برداشت کریپتو با این کارمزدها مواجه شده‌اید.

اکثر رمزارزها به دو دلیل مهم از کارمزد استفاده می‌کنند. اول این‌که کارمزدها میزان هرزنامه‌های شبکه را کاهش داده و باعث می‌شوند این‌گونه حملات برای مهاجم بسیار پرهزینه شود. دوم این‌که کارمزدهای تراکنش به‌عنوان مشوق کاربرانِ تاییدکننده‌ی تراکنش‌ها عمل خواهند کرد؛ مثلاً می‌شود‌ گفت این پاداشی برای کمک به شبکه است.

کارمزد تراکنش در بیشتر بلاک چین‌ها ارزان است اما بسته به ترافیک شبکه می‌توانند بسیار بالاتر هم بروند. به‌عنوان کاربر، مقدار کارمزدی که تعیین می‌کنید، اولویت تراکنش‌ شما برای تاییدشدن را تعیین می‌کند. هرچه کارمزد بالاتری پرداخت کنید، فرایند تایید زودتر انجام می‌شود.

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟

بیت کوین به‌عنوان اولین شبکه بلاک چین جهان، استاندارد کارمزد تراکنشی که امروز بیشتر رمزارزها استفاده می‌کنند را تعیین کرد. ساتوشی ناکاموتو دریافت که کارمزد تراکنش باعث محافظت شبکه از حملات هرزنامه‌ایِ بزرگ شده و مشوق رفتار درست خواهد بود.

استخراج‌کنندگان یا ماینرهای بیت کوین، کارمزد تراکنش را به‌عنوان بخشی از فرایند تایید تراکنش‌ها در بلاک جدید دریافت می‌کنند. استخر تراکنش‌های تاییدنشده «استخر حافظه» یا mempool نام دارد. معمولاً ماینرها تراکنش‌های دارای کارمزد بالاتر (کارمزدی که کاربران در هنگام ارسال BTC به یک کیف‌پول دیگر تعیین کرده‌اند) را در اولویت قرار می‌دهند.

کاربران خرابکاری که قصد کند کردن شبکه را دارند باید کارمزد مربوط به هر تراکنش را پرداخت کنند. اگر آن‌ها کارمزد را پایین بزنند، ماینرها تراکنش‌های‌شان را نادیده گرفته و تایید نمی‌کنند. اگر کارمزد را در سطح مناسبی تعیین کنند، متحمل هزینه‌ی بالایی خواهند شد. پس کارمزد تراکنش به‌عنوان یک فیلتر ساده ولی موثر هرزنامه عمل خواهد کرد.

نحوه محاسبه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

برخی از کیف‌پول‌های خاص در شبکه بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهند تا مبلغ کارمزد تراکنش را خودشان تعیین کنند. همچنین می‌توان بدون کارمزد، BTC برای کسی فرستاد اما بیشتر ماینرها این تراکنش‌ها را نادیده می‌گیرند، یعنی آن را تایید نمی‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۱

برخلاف نظر خیلی‌ها، کارمزدهای بیت کوین به حجم تراکنش (به بایت) بستگی ندارند. مثلاً فرض کنید تراکنش‌تان ۴۰۰ بایت و کارمزد تراکنش به‌ازای هر بایت ۸۰ ساتوشی باشد. در این‌ صورت ۳۲۰۰۰ ساتوشی برای تایید تراکنش‌تان باید پرداخت کنید.

اگر حوصله ضرب و تقسیم و ماشین حساب ندارید می‌توانید به این سایت مراجعه کنید و مقدار ساتوشی موردنظر که به‌عنوان کارمزد درخواست شده را وارد کنید تا بلافاصله آن را به دلار تبدیل کند.

وقتی ترافیک شبکه بالاست و تقاضای زیادی برای ارسال BTC وجود دارد، کارمزد تراکنش برای تایید سریع، بالا می‌‌رود چون کاربران دیگر نیز همزمان بیت کوین ارسال می‌کنند. این اتفاق در زمان بروز نوسان شدید در بازار رخ می‌دهد.

پس کارمزدهای بالا می‌تواند برای استفاده‌ی روزمره‌ی بیت کوین کمی‌ چالش‌زا باشد. اگر کارمزدها بالا باشند شاید ارزش نداشته باشد با آن مثلاً یک فنجان قهوه ۲۰هزار تومانی بخریم.

در هر بلاک تعداد مشخصی تراکنش قرار می‌گیرند و این بلاک ۱ مگابایت جا دارد. ماینرها این بلاک‌ها را با سریع‌ترین حالت ممکن به بلاک چین اضافه می‌کنند اما سرعت آن‌ها هم محدود است.

مقیاس‌پذیری شبکه‌های رمزارز مسئله مهمی در تعیین کارمزدهای شبکه است. توسعه‌دهندگان بلاک چین همواره برای پوشش دادن این مشکل درحال تلاش‌اند. در گذشته به‌‌روزرسانی‌هایی مانند Segwit و شبکه لایتنینگ (Lightning) تاحدی این مسئله را مرتفع کرده‌اند.

خوشبختانه یک راه ساده‌تر نیز وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری یا مبتنی بر وب بیت کوین، یک ماشین‌حساب دارند. اما همه کیف‌پول‌ها به این قبیل قابلیت‌ها مجهز نبوده و بیشتر سایت‌ها نیز از صرافی‌ها گرفته تا فروشگاه‌های اینترنتی، محاسبه کارمزد را برعهده مشتریان قرار داده‌‌اند.

کارمزد تراکنش اتریوم چقدر است؟

کارمزد تراکنش اتریوم با کارمزد تراکنش بیت کوین تفاوت دارد. در این مورد، میزان توان رایانشی موردنیاز برای پردازش یک تراکنش که gas نامیده می‌شود محاسبه خواهد شد. Gas نیز قیمت متغیری دارد که با ETH، یعنی توکن بومی شبکه اندازه‌گیری می‌شود.

اگرچه شاید gas برای یک تراکنش خاص یکسان باشد، اما می‌تواند بالا و پایین هم بشود. قیمت gas ارتباط مستقیمی با ترافیک شبکه دارد. اگر قیمت gas بالاتری پرداخت کنید، ماینرها احتمالاً تراکنش‌تان را در اولویت بگذارند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

نحوه محاسبه کارمزد تراکنش اتریوم

کل کارمزد gas، قیمتی برای پرداخت هزینه‌ها و مشوق یا پاداشی برای پردازش تراکنش‌هاست. با این‌حال باید حواس‌تان به محدودیت gas هم باشد؛ محدودیتی که حداکثر میزان پرداختی برای یک تراکنش یا کار را تعریف می‌کند.

به عبارت دیگر، هزینه gas یعنی همان مقدار کار موردنیاز و قیمت gas مبلغی است که به‌ازای «هر ساعت» کار پرداخت می‌شود. نسبت بین این دو و محدودیت gas، کارمزد کل یک تراکنش اتریوم یا عملیات قرارداد هوشمند را تعریف می‌کند.

مثلاً این تراکنش که در سایت Etherscan.io انجام شده است را ببینید. هزینه تراکنش ۲۱۰۰۰ gas و قیمت هر واحد آن ۷۱ Gwei. پس کل کارمزد تراکنش ۱۴۹۱۰۰۰ Gwei یا ۰.۰۰۱۴۹۱ ETH شده است.

نحوه محاسبه کارمزد تراکنش اتریوم

با حرکت اتریوم به سوی مدل اثبات سهام (Proof of Stake)، انتظار می‌رود که کارمزد gas کاهش یابد. مقدار gas موردنیاز برای تایید یک تراکنش پایین‌تر خواهد بود چون شبکه تنها بخشی از توان رایانشی را برای تایید تراکنش‌ها نیاز خواهد داشت. اما هنوز ترافیک شبکه می‌تواند بر کارمزد تراکنش‌ها تاثیر بگذارد چون تاییدکنندگان تراکنش‌هایی را انتخاب خواهند کرد که مبلغ بیشتری پرداخت می‌کنند.

در پایان …

کارمزد تراکنش بخشی جدایی‌ناپذیر از اقتصاد رمزارز و شبکه‌های بلاک چین است که مشوقی‌ برای کاربران جهت حفظ فعالیت شبکه به حساب می‌آید. کارمزدها یک لایه‌ی حفاظتی علیه رفتار مخرب یا هرزنامه ایجاد می‌کنند.

با این حال، مقدار ترافیکی که برخی شبکه‌ها دریافت می‌کنند عامل افزایش چشمگیر کارمزدها شده است. ماهیت غیرمتمرکز بیشتر بلاک چین‌ها باعث شده که نتوانند خود را با مقیاس استفاده‌ و کاربری بزرگ‌تر وفق بدهند. البته بعضی از شبکه‌ها مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی تراکنش خوبی دارند اما این مورد به قیمت به‌خطر افتادن امنیت و تمرکززدایی تمام خواهد شد.

هنوز پژوهشگران و توسعه‌دهندگان زیادی برای ارتقای موارد مختلف کار می‌کنند که امید است درمورد توسعه بیشتر رمزارزها در کشورهای درحال توسعه گام‌های مثبتی برداشته شود.

در این مقاله سعی شد درباره کارمزدهای تراکنش‌های رمزارزها توضیح‌هایی داده شود. محاسبه این کارمزدها در پایان به عهده خود کاربران است و باید ‌آن را به‌دقت درنظر بگیرند تا متحمل هزینه‌های اضافه نشوند.

منبع

https://coiniran.com/?p=16537
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسن
حسن
6 سال قبل

با سلام
من تو اینترنت کلی جستجو کردم ولی حتی یکی از این سایت های ایرانی نحوه کار با سایت های استخراج را اموزش ندادن
فقط استخر را معرفی میکنن با نرم افزار
خوب این نرم افزار ها تنظیمات دارن ما کاربران عادی که بلد نیستیم باهاشون کار کنیم از کجا باید یاد بگیریم
خواهش میکنم نحوه کار با سایت antpool را کامل اموزش بدین
با تشکر

سانی
سانی
6 سال قبل
پاسخ به  حسن

سلام بهتره فکر ماینینگ رو از سرت بیرون کنی اکثر این سایت ها اسکم هستن انت پول هم باید ی کامپیوتر قوی داشته باشی نرم افزارشو نصب کنی و تو بیت مین حساب باز کنی ک مربوط ب انت پول میشه ولی فقط انرژی هدر میره و فرسایش کامپیوتر رو در پی داره از اینا پول درنمیاد ب فکر ی کار باش

mohammad
mohammad
5 سال قبل
پاسخ به  حسن

میتونی ازسایت crypto tab استفاده کنید هم راحت تره هم بهتره

دکمه بازگشت به بالا
3
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x