مقالات عمومیرمزارزها و توکن‌ها

توکن هوش مصنوعی یا توکن AI چیست؟

توکن‌ هوش مصنوعی (AI) پتانسیل بالایی برای رشد پایدار و تقاضای بادوام دارد و مطابق با پیش‌بینی افراد متخصص، گسترش این نوآوری همگام با روندهای پیشرفت اخیر بوده است. در این مقاله، به بحث دربارۀ ترند هوش مصنوعی در دنیای کریپتو و بلاک چین و نحوۀ کار توکن‌های AI می‌پردازیم.

 پیشرفت‌های تکنولوژی پایان ندارد. همین است که حالا در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. حوزۀ هوش مصنوعی با پتانسیل فراوانی برای ایجاد انقلاب در جهان، سبک زندگی، نحوۀ کار کردن و شکل تعاملات انسانی، با سرعت زیادی درحال رشد است. هوش مصنوعی به عنوان آخرین ترند تکنولوژی با نهایت قدرت به دنیای کریپتو نفوذ می‌کند. توکن AI یکی از تازه‌ترین نوآوری‌ها در فضای تکنولوژی هوش مصنوعی است. 

هوش مصنوعی (AI)

دو واژۀ «هوش» و «مصنوعی» معنای متفاوتی دارند. مصنوعی یعنی غیرطبیعی یا ساختۀ انسان و هوش به معنای قابلیت بکارگیری دانش و مهارت کسب‌شده است. با بیان ساده، هوش مصنوعی یا فناوری AI در کل تقلید کامپیوتر یا ماشین از فرآیندهای هوش بشری است.  هوش مصنوعی یکی از بازوهای علوم کامپیوتر است که بر توسعۀ ماشین‌های هوشمندی تمرکز دارد که قادر هستند بدون دخالت انسان کارایی عملکرد خود را حفظ کنند. 

یک سرمایه‌گذاری توسط شرکت مایکروسافت در شرکت OpenAI سازندۀ ربات ChatGPT باعث جلب توجه بسیاری شد. این ربات گفتگو که پتانسیل حیرت‌آوری از خود نشان داده، احتمال اثر مستقیم هوش مصنوعی بر بلاکچین را بیان می‌کند. یک مثال، پاسخ‌های جذاب ChatGPT به این سوال است که چه کاری با پول انجام می‌دهد. این ربات هوشمند به طرز شگرفی می‌گوید که سرمایه‌گذاری خواهد کرد و منابع بیشتری جمع خواهد کرد. این نشان می‌دهد که یک فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تصمیم‌های سرمایه‌گذاری اتخاذ کند که با اهداف انسان مناسب هستند. در واقع، برنامه‌نویسان می‌توانند هوش مصنوعی را آموزش دهند تا عملا هر کاری انجام دهد، برای مثال فعالیت‌های غیرقانونی را کشف کند.

پیشنهاد مطالعه: هر آنچه که باید در مورد ChatGPT در حوزۀ هوش مصنوعی بدانید!

در این بین، ۴ نوع هوش مصنوعی شامل ماشین‌های واکنشی (Reactive)، هوش مصنوعی حافظه محدود (limited memory)، تئوری ذهن (theory of mind) و خود-هشیاری (self-awareness) هستند. 

  • ماشین‌های واکنشی نمی‌توانند حافظه بسازند. از طرفی، آن‌ها در اصل انفعالی هستند و طراحی شده‌اند تا کارهای مشخصی انجام دهند. در ضمن به‌خاطر فقدان حافظه نمی‌توانند از تجارب گذشته در تصمیم‌گیری استفاده کنند. 
  • اتومبیل‌های خودران با یک برنامۀ داخلی برای عملکرد سیستم، یک مثال از هوش مصنوعی حافظه محدود است. ماشین‌های حافظه محدود قادر به توسعۀ ایده‌های تازه نیستند. 
  • هوش مصنوعی تئوری ذهن به ماشین‌ها اجازه می‌دهد احساسات را بفهمند و به خاطر بسپارند. این نوع دارای قابلیت‌های تصمیم‌گیریِ مشابه با انسان است. در حال حاضر، پژوهش‌های بسیاری در مورد آن‌ها درحال انجام است. 
  • خود-هشیاری آیندۀ هوش مصنوعی است زیرا ماشین‌ می‌تواند مانند انسان واکنش داشته باشد. به عنوان پیشرفته‌ترین نوع هوش مصنوعی، این ماشین‌ها احساسات خود را دارند، به احساس دیگران در محیط خود آگاه هستند و نسبت به وضعیت ذهنی خود-هوشیار هستند. 

پیشنهاد مطالعه: تاثیر ChatGPT بر بلاک‌چین و قرارداد هوشمند

توکن AI چیست؟

به طور معمول، توکن‌ AI رمز ارزی است که توسط محصولات و خدمات هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود یا از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. از توکن AI برای دسترسی به خدمات و محصولات هوش مصنوعی در بلاک‌چین استفاده می‌شود. 

توکن AI در جامعۀ رمز ارز محبوبیت ویژه‌ای یافته است. در طول هفته‌های اخیر، توکن‌های هوش مصنوعی در مقایسه با سایر انواع رمز ارز عملکرد چشمگیری داشته‌اند. بنابر آمار سایت کوین گکو (Coingecko) مارکت کپ (ارزش بازار) توکن‌های AI بین نوامبر ۲۰۲۲ تا فوریه ۲۰۲۳ بیش از ۱۶ برابر افزایش یافته است. 

پیشنهاد مطالعه: مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال

توکن‌های هوش مصنوعی طراحی شده‌اند تا از پروژه‌های صرافی‌ غیرمتمرکز (DEX)، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری، خدمات تولید محتوا و بسیاری دیگر پشتیبانی کنند. توکن‌های AI از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برند تا مقیاس‌پذیری، تجربۀ کاربری، و امنیت پروژه‌ها را ارتقا دهند.

حالا بسیاری از علاقه‌مندان کریپتو توجه خود را روی توکن‌های AI گذاشته و مطمئن هستند که این نوآوری به چرخۀ بعدی بازار گاوی می‌انجامد. این پیش‌بینی دور از واقع نیست، به‌ویژه با عملکرد تحسین‌برانگیز این توکن‌ها که توجه همه را به خود جلب کرده است.

کاربرد توکن AI

موارد کاربرد توکن‌های AI به نوع آن‌ها بستگی دارد. برخی از کاربردهای محبوب شامل مدیریت پرتفوی، بازارها، پیش‌بینی، ردیابی و سازمان‌ خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است. 

کاربردهای توکن‌ AI شامل این موارد است اما محدود به آن‌ها نیست:

  • زیرساخت و ابزار هوش مصنوعی: زیرساخت هوش مصنوعی تقریبا کل مراحل جریان کارِ یادگیری ماشین است. این شامل نرم‌افزار، سخت‌افزار، داده، منابع محاسباتی و سایر ابزارهاست که برای ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی مورد نیاز است. این زیرساخت همچنین وظیفۀ اجرا و حفظ پایداری سیستم‌ها را بر دوش دارد. هر استعدادی که در زمینۀ هوش مصنوعی کار می‌کند، برای مثال مهندس نرم‌افزار، تحلیل‌گر داده، دانشمند داده و برنامه‌نویس از زیرساخت هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا الگوریتم‌های AI را تست کند، آموزش دهد و پیاده‌سازی کند. 
  • بازارهای هوش مصنوعی غیرمتمرکز: این نوآوری در دسترس هر فردی که بخواهد محصولات هوش مصنوعی را با توکن‌های AI خرید و فروش کند، قرار می‌گیرد. به‌هرحال، این بازارها غیرمتمرکز هستند و اجازه نمی‌دهند که یک موجودیت واحد، پلتفرم را کنترل کند. تنها روش پرداخت در این پلتفرم‌ها، پرداخت از طریق توکن AI است. 
  • مدیریت پرتفوی مبتنی بر AI: این کاربرد شامل مدیریت و بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی است. مدیریت ریسک، انتخاب دارایی و باز-تعدیل پرتفوی برخی از اقدامات لازم هستند. دانشمندان داده به عنوان انگیزه‌ای در ازای ارسال پیش‌بینی‌های دقیق، توکن AI از پلتفرم دریافت می‌کنند و از همان توکن برای دسترسی به خدمات موجود در پلتفرم استفاده می‌شود. 
  • داده‌های خصوصی برای ساخت مدل‌های AI: دادۀ خصوصی می‌تواند پژوهش‌ها و خروجی‌های کسب‌وکار را بهبود دهد. درحالی‌که داده با ارزش‌ترین دارایی در عصر اطلاعات و ارتباطات است، چالش‌هایی در ارتباط با حریم‌خصوصی و کنترل آن وجود دارد. دراین‌باره، توکن هوش مصنوعی می‌تواند مسئله را با تجاری‎‌سازیِ داده و تضمین حریم خصوصی داده‌ها حل کند. 

مثال‌های توکن AI

چند مورد توکن AI وجود دارند که در همین زمان که ChatGPT ترند شد، رشد زیادی کرده‌اند:

توکن AGIXتوکن AGIX

توکن AGIX یکی از توکن‌های AI است که محبوبیت زیادی دارد و توکن بومی پلتفرم غیرمتمرکز SingularityNET است. این پلتفرم یک بازار بلاکچینی متن‌باز و غیرمتمرکز ارائه داده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند طیف متنوعی از محصولات و خدمات هوش مصنوعی را خرید و فروش کنند. 

یکی از ویژگی‌های مهم پلتفرم این است که از خرید و فروش مدل‌ها، داده‌ها و سایر ابزار لازم برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند. از این منظر، پروژۀ SingularityNET طراحی شده تا علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی، آن را بهبود دهد. 

توکن FET

توکن FET یک وسیلۀ مبادله برای سیستم Fetch.ai است. پروژۀ Fetch.ai یک پلتفرم غیرمتمرکز برای ساخت نرم‌افزار و ابزار خودکار و هوشمند است. با این سیستم می‌توان تحلیل‌گر داده، سیستم‌های تصمیم‌گیری و ربات‌های پیش‌بینی ساخت. 

توکن NMR

رمز ارز NMR توکن بومی پروژۀ Numerai است. این پروژه یک صندوق پوشش ریسک غیرمتمرکز مبتنی بر هوش مصنوعی است و یک مدل است که نشان می‌دهد توکن‌های AI چگونه برای کمک به تصمیم‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. 

این سیستم از یک مجموعه پیش‌بینی جمع‌سپاری‌شده از تحلیل‌گران داده در سراسر دنیا بهره می‌برد و سرمایه‌گذاری‌های ممکن را انتخاب می‌کند. افراد دخیل در این پیش‌بینی‌ها به‌خاطر پیش‌بینی دقیق خود، با توکن NMR پاداش می‌گیرند. 

توکن ALI

توکن ALI مخفف Artificial Liquid Intelligence است. این توکن توسط پلتفرم تولید عکس Alethea استفاده می‌شود که نرم‌افزاری برای خلق تصاویر جذاب بر اساس ورودی کاربران است. از این نرم‌افزار به عنوان CharacterGPT نیز یاد می‌کنند؛ یک پروتکل AI که از توصیف متنی، کاراکترهای تعاملی مبتنی بر هوش مصنوعی خلق می‌کند. 

توکن‌های ALI در ساخت توکن‌های NFT شخصیت، انگیزه‌بخشی، به‌روزرسانی و تراکنش‌های پلتفرم کاربرد دارند. 

توکن Hera

توکن Hera به یک الگوریتم به همین نام تعلق دارد. این الگوریتم به اعضای اکوسیستم دیفای اجازه می‌دهد بهترین و پرسودترین راه‌ها را در صرافی‌های غیرمتمرکز پیدا کنند. پروتکل Hera از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده می‌کند و داده‌های قیمت، نقدینگی و حجم معاملات را آنالیز می‌کند. توکن Hera همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا در حکم‌رانی مشارکت کنند و در درآمد پروتکل سهیم شوند. 

پیشنهاد مطالعه: آیا تلاقی بلاک‌چین و هوش مصنوعی نوعی انقلاب در رمزارزها و قرارداد هوشمند است؟

مزایا و چالش‌های توکن‌های هوش مصنوعی

سود اصلی توکن‌ AI در امنیت و غیرمتمرکزبودن آن‌هاست که موجب شده برای ساختن برنامه‌های هوش مصنوعی با لزوم حفظ حریم خصوصی و محافظت از داده‌های حساس بسیار مناسب باشد. همچنین، جایگاه فعلی توکن‌های AI در بازار نشان می‌دهد که ترکیب آن‌ها با فناوری بلاک‌چین مزایای زیادی برای سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) و سایر نوآوری‌های دنیای کریپتو دارد. 

همچنین، توکن‌های AI به کاربران دسترسی آزادانه به محصولات و خدمات هوش مصنوعی می‌دهند که برخی از آن‌ها، پروتکل‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی، خدمات تولید متن یا عکس و بازارهای غیرمتمرکز هستند. توکن AI به کاربران حس شمول را در یک دنیای درحال رشد می‌دهد. 

مشابه با رمز ارزها، یک چالش اساسی برای توکن AI نیز قانون‌گذاری است. در همین زمان، بسیاری به مفهوم نوعی توکن که توسط AI پشتیبانی می‌شود و از آن پشتیبانی می‌کند، علاقه‌مند شده‌اند. به علاوه پروژه‌های مختلف در فضای هوش مصنوعی ممکن است به‌سختی قابل فهم باشند حتی برای افرادی که دانش لازم در فضای کریپتو را دارند.  

جمع‌بندی

توکن AI پتانسیل زیادی برای رشد پایدار و تقاضای بادوام دارد. توکن‌های هوش مصنوعی با ورود خود غوغا کرده و جایگاه قابل‌توجهی به‌دست آورده‌اند. متخصصان، گسترش آتی آن را پیش‌بینی کرده‌اند، درحالی‌که همین اکنون نیز خود را به روندهای صعودی رسانده‌اند. 

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاوره‌ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
12
https://coiniran.com/?p=64942
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x