آموزش ترید، سرمایه‌گذاری و تحلیل بازارروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال

اصول مقدماتی برای سرمایه‌ گذاری در بیت کوین در ایران

اصول اولیه خرید بیت کوین و نکات مهم قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین، موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. انتخاب صرافی مناسب، روش نگه‌داری کارآمد و استراتژی معامله، نقش مهمی در موفقیت سرمایه‌گذاری‌های شما دارد.

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافت و از ابتدای ۲۰۲۱ تا کنون نیز ۱۰۰ درصد رشد کرده است. در یک‌سال اخیر قیمت بیت کوین، فراز و نشیب‌های بی‌سابقه‌ای را در مسیر خود پشت سر گذاشته است. در شانزدهم دسامبر ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین برای اولین بار به ۲۰ هزار دلار رسید. در سوم ژانویه قیمت بیت کوین ۳۴ هزار دلار بود و در نهم فوریه بعد از اینکه معلوم شد شرکت تسلا ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریده است، قیمت آن به ۴۸ هزار دلار رسید. کمتر از یک ماه قبل، قیمت بیت کوین با رسیدن به ۶۱۷۰۱ دلار، بیشترین مقدار دوران خود را ثبت کرد.

بیت کوین یک رمز ارز است که به‌خاطر نوسانات قیمتی شدید به شکل کامل در تعریف پول نمی‌گنجد. بیت کوین علیرغم این نوسان بالا، یک ذخیره ارزش عالی‌ست که حتی در مقایسه با طلا نیز عملکرد بهتری داشته است. عدم ثبات قیمت بیت کوین موجب شده تا نقش وسیله مبادله و واحد ارزش را به خوبی ایفا نکند. البته در مقایسه با ارزهای فیات، بیت کوین چون کاملا مستقل از دولت‌هاست و در پرداخت‌های مالیاتی و بودجه دولت‌ها نیست، تقاضایی برای تبدیل شدن به واحد ارزش و وسیله مبادله نداشته است.

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین چیست | راهنمای جامع + ویدیو

سرمایه‌ گذاری در بیت کوین

بیت کوین روشی امن، ضد دست‌کاری و قابل تأیید برای انتقال الکترونیکی یا دیجیتالی ارزش است که نیازی به وجود واسطه متمرکز ندارد و مشکل دو بار خرج کردن پول دیجیتالی مستقل را حل کرده است. عملیات مربوط به ثبت، ذخیره‌سازی و به‌روزرسانی تراکنش‌ها بر بستر یک بلاک چین انجام می‌شود. اما حالا که قدرت مرکزی و نهاد واسطه نقشی ندارد، این استخراج‌گران هستند که از طریق یک مکانیزم اجماع اثبات کار، تصمیم می‌گیرند که کدام تراکنش‌ها معتبر بوده و باید به دفترکل توزیع‌شده (بلاک چین) اضافه شوند.

دستگاه‌های استخراج هر ده دقیقه یک بلوک حاوی صدها تراکنش را جمع‌آوری کرده و برای تأیید محاسبات، آن‌ها را در قالب یک معمای ریاضی مهیا می‌کنند. اولین استخراج‌کننده‌ای که جواب معما را پیدا کند، آن را به گره‌های دیگر شبکه اعلان می‌کند و در صورت تأیید سایر گره‌های شبکه، ۶.۲۵ بیت کوین را به عنوان پاداش مشارکت دریافت می‌کند.

گرچه استخراج بیت کوین برای اغلب افراد عادی یک گزینه نشدنی است، اما سرمایه‌ گذاری در بیت کوین برای آن‌ها موانع ورود کمی دارد و در صورت درک مبانی بازار بیت کوین و رمز ارزها می‌توانند درآمد خوبی را به‌دست آورند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

بیت کوین در سطح بازارهای مختلف نوسانات قیمتی بالایی دارد و اگر معامله‌گران پیش‌بینی درستی داشته باشند، سود خوبی خواهند برد. قابلیت دیگر معامله بیت کوین این است که این بازار در تمام ساعات روز باز است. ساعت کاری اغلب بازارهای سهام در جهان محدود به ساعت کشوری است که آن بازار در آن فعالیت می‌کند. همچنین چون بیت کوین یک رمز ارز جهانی است، قیمت آن از ثبات مالی و شرایط سیاسی و اقتصادی هیچ کشور واحدی تأثیر نمی‌پذیرد. این یعنی حتی زمانی که بازارهای جهانی رو به نزول هستند، قیمت بیت کوین می‌تواند افزایش یابد. در واقع بیت کوین یک ابزار پوشش ریسک و تنوع‌بخشی بسیار مناسب در سبد سرمایه‌گذاری است زیرا با عملکرد بازار ارز، سهام و اوراق قرضه و یا کالا، دارای همبستگی نیست و یک بازار مستقل است. البته در سال ۲۰۲۰ شاهد این بوده‌ایم که همبستگی تغییرات قیمت در بازار سهام S&P 500 و بازار بیت کوین افزایش یافته است.

از همه مهم‌تر، بیت کوین با خاصیت ضد تورمی خود در کنار خصوصیاتی چون کمیابی مطلق، قابلیت ذخیره‌سازی و حمل آسان، قابلیت تعویض، قابلیت تأیید، ضد دست‌کاری بودن و همچنین سابقه ثبت‌شده، یک ذخیره ارزش عالی بوده و بسیاری عقیده دارند که در این نقش از طلا هم بهتر عمل می‌کند. دقت کنید که اگر نگه‌داری یک ذخیره ارزش با این کیفیت همراه با ریسک است، پس نگه‌داری ارز فیات (دلار) می‌تواند چه میزانی از ریسک را تحمیل کند؟!

شروع سرمایه‌ گذاری در بیت کوین

قدم اول در شروع سرمایه‌ گذاری در بیت کوین مهیا کردن یک اتصال اینترنت مناسب و امن است. در قدم بعدی باید در یک صرافی رمز ارز حساب جدیدی ثبت کنید. این صرافی‌ها یک بازار دیجیتال برای خرید و فروش رمز ارزها هستند. انتخاب صرافی مناسب بستگی به کشور محل زندگی شما دارد. بسیاری از صرافی‌های خارجی الزامات شناخت مشتری و احراز هویت را برقرار کرده‌اند که برای کاربران ایرانی ایجاد محدودیت کرده است. البته معاملات عادی در بازار صرافی بایننس برای کاربران ساکن ایران بدون احراز هویت ممکن است.

به صورت کلی، خدمات صرافی‌های رمز ارز در دو دسته جای می‌گیرند: فیات به رمز ارز و رمز ارز به رمز ارز. برای ایجاد حساب در صرافی‌ها، ابتدا لازم است رویه‌های ثبت نام و احراز هویت مخصوص هر صرافی را طی کنید. قیمتی که برای خرید بیت کوین می‌پردازید و یا برای فروش آن درخواست می‌کنید بسته به دفتر سفارش هر صرافی متفاوت است، در واقع قیمت جهانیِ واحد و مشخصی برای بیت کوین وجود ندارد.

بنابر رتبه‌بندی سایت معتبر  Coinmarketcap، صرافی‌های بایننس (Binance)، هووبی (Huobi)، کوین بیس (Coinbase) و کراکن (Kraken) چهار صرافی برتر به لحاظ حجم معامله هستند و صرافی‌های بیت استمپ (Bitstamp)، بیتفینکس (Bitfinex)، کوکوین (KuCoin) و پولونیکس (Poloniex) برخی دیگر از معتبرترین صرافی‌های رمز ارز در جهان هستند.

به علاوه کاربران با داشتن کارت‌های اعتباری مثل Visa یا Mastercard می‌توانند از برنامه CashApp شرکت Square و یا PayPal، بیت کوین خریداری کنند.

صرافی‌های ایرانیِ بسیاری برای معامله بیت کوین و سایر رمز ارزها وجود دارند. در اغلب آن‌ها می‌توان با ارز فیات (ریال) بیت کوین خرید. تیم تحقیقاتی کوین ایران در یک مطالعه تخصصی تاکنون در دو فصل به مقایسه و ارزیابی معیارهای مختلف برای این صرافی‌ها پرداخته و یک شاخص ترکیبی را برای رتبه‌بندی صرافی‌های رمز ارز ایرانی توسعه داده است. این مطالعه، با توجه به روش علمی و جامعیت آن، می‌تواند به عنوان یک مرجع برای انتخاب بازار خرید و فروش بیت کوین، اتریوم و تتر قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی‌ ارز دیجیتال ایرانی – مقایسه تخصصی بهار ۱۴۰۰

در انتخاب صرافی، بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید:

۱) استاندارد‌های امنیتی: دقت کنید که صرافی موردنظر دارای سیاست‌های حریم خصوصی، رمزگذاری داده کاربر و احراز هویت دو عاملی باشد. برخی از صرافی‌ها در صورت هک‌شدن، خسارت واردشده به مشتریان خود را جبران می‌کنند، همان‌طور که صرافی بایننس در سال ۲۰۱۹ بدون داشتن تعهدی در این‌باره، سرمایه از دست رفته کاربران خود را به آن‌ها بازگرداند.

۲) کارمزد تراکنش‌ها: برخی از صرافی‌ها علاوه بر کارمزد معامله برای برداشت و واریز وجه، هزینه‌ای دریافت می‌کنند اما برخی دیگر مثل صرافی بایننس، این خدمات را رایگان ارائه می‌دهند. تفاوت مقدار کارمزد تراکنش‌ها در صرافی‌های مختلف، اهمیت بررسی و مقایسه آن‌ها را آشکار می‌کند. در بین صرافی‌های مختلف، کارمزد تراکنش‌ها به عنوان درصدی از حجم کل معاملات محاسبه می‌شود که بین ۰.۱ تا ۰.۳ درصد است.

در بازار کالا و خدمات، افراد به صورت عقلانی برای چیزی که ارزان نیست، انتظار کیفیت بالایی دارند. اما درباره خدمات صرافی‌ها گویا این موضوع صادق نیست. با مشاهده رشد قیمت بیت کوین، بسیاری حس می‌کنند که جا مانده و می‌خواهند با هر قیمتی خود را به آخرین واگن برسانند. برخی از آن‌ها که کمی تازه‌کار هستند با قبول هزینه‌های تراکنش بالاتر و از طرفی خرید رمز ارز در قیمت بالا، وجوه خود را در یک دارایی قفل می‌کنند و در کل از معامله کردن ناامید می‌شوند.

۳) لغزش قیمتی و عمق بازار: به عنوان یک سرمایه‌گذار، افراد به‌دنبال معامله با بهترین قیمت هستند. در دنیای رمز ارز، قیمت و حجم دارایی‌ها در سطح بازارهای مختلف تغییرپذیری زیادی دارد که موجب می‌شود تعیین محل، زمان و قیمت مبادله برای سرمایه‌گذار فرآیند دشواری شود. برخی از صرافی‌ها ممکن است قیمت‌های بهتری را نشان دهند اما در واقع ممکن است که حجم کافی برای حفظ قیمتی که می‌خواهید در آن مبادله کنید، نداشته باشند. این پدیده که لغزش قیمت نام دارد، موجب می‌شود که قیمت حقیقی انجام معامله با قیمت مورد انتظار برای آن متفاوت شود. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که سفارش‌ها در زمان نوسانات بالا گذاشته می‌شوند و یا سفارش‌های بزرگِ زمانی به صرافی می‌رسد و یا در کل میل به خرید در آن بازار کم است. برای انجام یک معامله هوشمندانه باید بتوانید تشخیص دهید که کدام صرافی قادر است سفارش شما را جذب کند بدون اینکه قیمت را تحت تأثیر قرار دهد. برای مقایسه هزینه‌های معامله در بین صرافی‌های مختلف از معیار عمق بازار استفاده می‌شود که نشان‌دهنده سطح نقدینگی و لغزش قیمتی در صرافی‌های مختلف است.

۴) نظر کاربران: می‌توانید برای ارزیابی صرافی‌های خارجی در انجمن‌های شبکه اجتماعی reddit و BitcoinTalk از نظر کاربران درباره صرافی موردنظر مطلع شوید.

با خرید بیت کوین، صاحب یک عدد دیجیتال می‌شوید. شما می‌توانید یک بیت کوین، ده بیت کوین و یا هر کسری از بیت کوین را بخرید. با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ دلار، می‌توانید صاحب ۰.۰۰۱۶ بیت کوین باشید. در کل ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد که تاکنون بیش از ۱۸.۵ میلیون عدد از آن‌ها استخراج و توزیع شده است. برای رصد کردن وضعیت قیمت بیت کوین و سایر معیارهای مهم، طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها موجود است.

پیشنهاد مطالعه: تعداد بیت کوین استخراج شده چقدر است؟

شما می‌توانید از طریق سایت irexlist.com، قیمت بیت کوین را در برخی از صرافی‌های رمز ارز معروف داخلی مشاهده کنید. در بازارهای جهانی، ابزارهای سایت Coindesk و Cryptoradar و Coinmarketcap توصیه می‌شوند. همچنین می‌توانید از این هشداردهنده قیمت استفاده کنید تا در صورتی که قیمت بیت کوین به مقدار مشخصی رسید به آدرس ایمیل شما اطلاع دهد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

کیف پول بیت کوین

برای ذخیره‌سازی بیت کوین خریداری شده نیاز است تا یک کیف پول بیت کوین منحصر به شخص خودتان را راه‌اندازی کنید. اگرچه اغلب صرافی‌ها حضانت دارایی‌های شما را برعهده می‌گیرند، اما توصیه ما این است که اگر نمی‌خواهید با رمز ارزهای خود به صورت روزانه معامله کنید، آن‌ها را در پلتفرم صرافی‌ها نگه‌داری نکنید و حتما از یک کیف پول شخصی مطمئن استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۱

کیف پول بیت کوین شامل دو آدرس است: یک آدرس عمومی که بیت کوین‌های دریافتی شما به آن ارسال می‌شود و یک آدرس خصوصی که مخصوص شخص شماست و با داشتن آن می‌توانید بیت کوین‌های خود را ارسال و منتقل کنید. برخلاف حساب‌های بانکی، مسئولیت دارایی‌های رمز ارزی به صورت کامل بر عهده‌ی دارنده‌ی آن‌هاست پس کسب دانش و اطلاعات لازم درباره‌ی انواع روش‌های نگه‌داری بیت کوین ‌می‌تواند شما را در برابر تهدید از دست رفتن سرمایه حفظ کند.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول سرد و گرم چه تفاوتی با هم دارند؟

کیف پول بیت کوین به صورت کلی در چند طبقه متفاوت جای می‌گیرد:

  • مبتنی بر وب: این نوع از کیف پول بر یک سرور آنلاین ذخیره شده است. کیف پول‌های صرافی‌ها از این نوع هستند. دسترسی به آن‌ها از طریق یک دستگاه متصل به اینترنت ممکن است و از این نظر به لحاظ کاربری آسان و قابل دسترس‌اند. این کیف پول‌ها به علت اتصال به اینترنت همواره در معرض خطر نفوذ مهاجمان هستند. همچنین ممکن است که واسطه‌ی اداره‌کننده سرور (server) مرکزی از سرمایه افراد سوء استفاده کند.
  • موبایل: به وسیله یک برنامه در تلفن هوشمند شما اجرا می‌‌شوند و معمولا برای پرداخت مستقیم جهت کالا و خدمات و استفاده روزمره رمز ارز مناسب هستند. البته خطر تهدید‌های امنیتی و حمله مهاجمان برای این کیف پول‌ها نیز وجود دارد.
  • دسکتاپ: این کیف پول‌ها به صورت یک نرم‌افزار در کامپیوتر شخصی قابل نصب هستند. در این حالت کلید خصوصی آدرس شما در هارد کامپیوتر ذخیره می‌شود. این کیف پول‌ها نیازی به واسطه ندارند پس دارای امنیت بیشتری هستند، اما همچنان به دلیل اتصال به اینترنت در معرض آسیب‌پذیری از سوی مهاجمان و ویروس‌ها قرار دارند.
  • سخت‌افزاری: استفاده از یک سخت‌افزار مطمئن با قابلیت پشتیبان‌گیری، همواه امن‌ترین روش برای ذخیره‌سازی بیت کوین و رمز ارزها به‌شمار می‌رفته است. رایج‌ترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری از طریق اتصال USB به پردازنده وصل می‌شوند. دو نمونه از معروف‌ترین آن‌ها، کیف پول Ledger Nano S از شرکت لجر و کیف پول SafePal از شرکت بایننس هستند.
  • کاغذی: نمونه‌های مختلفی از کیف پول کاغذی موجود است. ساده‌ترین آن‌ها این است که آدرس عمومی و خصوصی خود را روی یک کاغذ بنویسید و در جایی امن و مشخص نگه‌داری کنید. راه دیگر نوشتن کلید عمومی و خصوصی به صورت یک کد QR است که قابل اسکن باشد. این روش در برابر نفوذ و آسیب‌پذیری امنیتی کاملا مقاوم است و به علت محدودیت‌های دسترسی و انتقال، برای نگه‌داری بلندمدت رمز ارز توصیه می‌شود.

چند نکته مهم قبل از خرید بیت کوین

بیت کوین در ده سال گذشته نزدیک به ۱۱ میلیون درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است و این یعنی با اختلاف زیادی، موفق‌ترین دارایی‌ یک دهه اخیر بوده است. با پذیرش گسترده‌تر بیت کوین در کسب و کارها، سیل جمعیت به شکل روزافزونی برای بهره‌مند شدن از این فرصت مالی، روانه‌ی بازار رمز ارز می‌شوند. با وجود گذشت بیش از ۱۲ سال از اختراع بیت کوین، هنوز این بازار نوظهور است و ریسک‌های فراوانی در آن وجود دارند.

نوسانات شدید قیمت

یکی از ویژگی‌های بنیادی و شناخته‌شده رمز ارزها و به ویژه بیت کوین، نوسان قیمت بالای آن‌ها در سطح تمام صرافی‌هایی است که دارایی‌های دیجیتال در آن‌ها خرید و فروش می‌شوند. به مانند بازارهای سنتی، برای بیت کوین نیز نوسانات را با شاخص‌های مختلفی اندازه می‌گیرند. دو شاخص BitVol Index از شرکت شاخص‌های مالی T3 Index و شاخص نوسانات BVOL24h از صرافی Bitmex دو نمونه از معروف‌ترین‌ها هستند که برای بازه‌های زمانی مختلف، نوسان قیمت بیت کوین را محاسبه می‌کنند.

نوسان قیمت بیت کوین نسبت به نوسان قیمت ارز، سهام و طلا بین ۵ تا ۷ برابر بیشتر است. البته یک روند کاهشی آهسته در نوسان قیمت بیت کوین مشاهده می‌شود. مطالعات مختلف دلایل بسیاری را برای نوسان بالای قیمت بیت کوین برشمرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: معامله‌گران چطور روند تحلیل روند قیمت در بازار رمزارز را انجام می‌دهند؟

یکی از مهمترین دلایل نوسان، فراوانی خبرهای مثبت و منفی در زمینه فناوری بلاک چین و رمز ارزهاست. اخبار رویدادهای ژئوپولیتیکال، اظهارات سران دولت‌ها درباره ممنوعیت رمز ارزها در کشورهای مختلف و اخبار کلاهبرداریِ بعضی پروژه‌ها و حمله‌های امنیتی، بعضی از این اخبار منفی هستند. همچنین اعلام تصمیم شرکت‌های بین‌المللی غول مثل ویزا، Mastercard،  PayPal، تسلا و مایکروسافت برای ورود به فرآیند‌های توسعه خدمات از طریق فناوری رمز ارز از اخبار مثبت در این حوزه محسوب می‌شوند. در کل هر عاملی که بر عدم اطمینان ارزش آینده بیت کوین بیفزاید و یا سرعت پذیرش این فناوری را در سطح جامعه تغییر دهد، قیمت این دارایی را تا حدی دچار نوسان می‌کند.

قسمت عمده‌‌ای از نوسان ارزش بیت کوین از نقش ذخیره ارزش آن نشأت می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانیم، عرضه‌ کل بیت کوین ثابت است. همچنین با تعبیه یک مکانیزم تعدیل‌کننده، هر چهارسال پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود، که این یعنی نسبت تولید سالانه بیت کوین به انباشت آن، کم وکمتر می‌شود. به همین دلیل است که به بیت کوین لقب طلای دیجیتال داده‌اند. بیت کوین با خاصیت ضد تورمی خود یک ذخیره ارزش عالی است. البته این قدرت بالا در ذخیره ارزش به قیمت از دست رفتن نقش وسیله مبادله تمام می‌شود. وقتی بتوانید با مقدار یکسانی پول، کالای بیشتری را در آینده بخرید، آن مبلغ را امروز خرج نخواهید کرد. برخلاف بیت کوین، ارزهای فیات دست‌خوش سیاست‌گذاری دولت برای کنترل تورم، بیکاری، افزایش رشد اقتصادی و سیاست‌های عمومی هستند. از همین رو ارزش بیت کوین برحسب ارز فیات، نوسانات شدیدی دارد.

پیشنهاد مطالعه: ربات تریدر رمزارز و ربات خرید و فروش سهام چیست؟

نمودار زیر تعداد بیت کوین‌ها و ارزش بازاری آن را در طول زمان نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌شود، برخلاف ارزهای فیات، عرضه بیت کوین در تمام این سال‌ها با ثبات بالایی رشد کرده است. در طرف دیگر، تقاضای بیت کوین و ارزش بازاری آن افزایش یافته است، اما با سپری کردن فراز و نشیب‌های بسیار. محور عمودی در سمت راست نشان‌دهنده ارزش بازاری و برحسب میلیون دلار است و محور عمودی در سمت چپ نشان‌دهنده تعداد بیت کوین‌های موجود برحسب هزار عدد توکن است.

خرید بیت کوین

در کشورهایی با نرخ تورم بالا مثل ونزوئلا، آرژانتین و یا ایران، نوسان قیمت بیت کوین به ارز داخلی کمتر از نوسان قیمت بیت کوین به دلار آمریکاست. از همین رو بیت کوین در مقایسه با وام‌های داخلی می‌تواند یک گزینه بسیار جذاب‌تر برای قرض گرفتن باشد. فرض کنید مقداری بیت کوین را در پلتفرم بایننس وام بگیرید و با آن قسط وام داخلی با تورم بالا را بپردازید. همزمان با وام داخلی بیت کوین بخرید و نگه‌داری کنید. با وجود ماهیت بدون مرز بازار بیت کوین، در کشوری با نرخ تورم بالا، این یک فرصت آربیتراژ مالی به حساب می‌آید.

نهنگ‌های بازار بیت کوین نیز نقش مهمی در ایجاد نوسانات قیمتی دارند. برای کاربری با دارایی معادل با ۱۰ میلیون دلار بیت کوین، معلوم نیست که چگونه می‌تواند چنین معامله‌ای را در یک صرافی انجام دهد بدون اینکه سفارش وی تأثیر قابل توجهی بر قیمت بگذارد.

در مجموع نوسانات قیمت، ماهیت رمز ارزهاست و می‌تواند برای افراد مختلف با سطوح ریسک‌پذیری متفاوت و رویکرد آن‌ها به معامله رمز ارز برای کسب درآمد، نتایج مثبت و یا منفی در پی داشته باشد.

کلاهبرداری و حمله‌های امنیتی

بازار بیت کوین در اغلب کشورها به شکل بسیار محدودی قانون‌گذاری شده است و به همین دلیل امنیت یک مسأله‌ی مهم باقی مانده است. در حالی که صرافی‌های معتبری وجود دارند که می‌توانید با خیالی آسوده در آن‌ها به معامله بپردازید، در این بین پلتفرم‌های جعلی و طرح‌های پانزی نیز وجود داشته‌اند که مبالغ زیادی از سرمایه‌ کاربران را به تاراج برده‌اند. یکی از آن‌ها کلاه‌برداری صرافی معروف Mt.Gox بود که با سرقت حدود ۸۰۰ هزار بیت کوین، نقش مهمی در کاهش قیمت بیت کوین و همچنین توقف روند کاهش نوسانات قیمتی داشت.

دارایی‌های دیجیتال برای مهاجمان شبکه، هدف‌های جذابی هستند و با ورود روزافزون سرمایه افراد به بازار بیت کوین، تلاش هکرها برای طراحی حمله‌های نفوذ و سرقت رمز ارز افزایش خواهد یافت.

پولی را سرمایه‌گذاری کنید که تحمل از دست دادنش را دارید!

قبل از سرمایه‌گذاری در رمز ارزها بهتر است مطمئن شوید که نیازهای مالی اولیه شما برآورده شده باشند. پس‌انداز بازنشستگی، بدهی‌های اعتباری با بهره بالا، برنامه‌ای برای بازپرداخت‌ وام‌های ضروری مثل وام‌های تحصیلی و مسکن و همچنین کنار گذاشتن نقدینگی اضطراری برای سه ماه آینده زندگی خود، از جمله‌ی این ضروریات هستند. اگر این نیازهای اساسی پوشش داده شوند، آنگاه می‌توانید به سرمایه‌گذاری در رمز ارزها بیندیشید.

زمانی که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به بیشترین مقدار تمام دوران خود رسید و از مرز ۱۷ هزار دلار عبور کرد بسیاری از افراد به آن علاقه‌مند شدند. البته در کمتر از چند هفته قیمت این رمز ارز به ۴۰۰۰ دلار رسید. در نتیجه هیچ‌گاه بیشتر از آنچه می‌توانید تحمل کنید، ریسک نکنید!

پیشنهاد مطالعه: آموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین و دیگر رمز ارزها برای تازه کارها

تمام دارایی خود را در صرافی‌ها نگه‌داری نکنید. برای کسب سود‌های میان‌مدت و کوتاه‌مدت می‌توانید بخشی از دارایی خود را در صرافی‌های منتخب خود داشته باشید. بهتر است که برای شروع، از معاملات کوچک با ارزش تقریبی یک تا دو درصد دارایی خود شروع کنید. سپس به تدریج با فراگیری مهارت‌ها و به‌دست آوردن خودباوری، این حد می‌تواند افزایش یابد. اگر نمی‌توانید برای رسیدن به سودهای بیشتر صبر کنید، پس منتظر لحظه‌ی مناسب باشید و وقوع یک اصلاح قیمتی، دارایی موردنظر خود را بخرید. در کل به عنوان یک اصل، ارزان‌تر بخرید و در قیمت بالاتر بفروشید. به عبارت ساده‌تر، اگر می‌خواهید یک معامله‌گر حرفه‌ای باشید باید بتوانید برخلاف جریان حرکت کنید؛ از فرد ناامید شده بخرید و به فرد امیدوار بفروشید.

انواع الگوهای معامله بیت کوین

روش‌های مختلفی برای معامله بیت کوین و کسب درآمد از آن وجود دارد. نکته مهم این است که سرمایه‌گذاری و نگه‌داری بیت کوین با معامله آن متفاوت است. در استراتژی نگه‌داری، بیت کوین خریداری‌شده را بدون برنامه‌ای برای فروش آن در کوتاه‌مدت، با امید بالا رفتن قیمت آن در یک کیف پول نگه‌داری می‌کنید. با این استراتژی از خطر نوسانات کوتاه‌مدت و دو تمایل رفتاری تخریب‌کننده یعنی ترس از دست دادن فرصت (خریداری دارایی در قیمت بالا) و عدم اطمینان و شک (فروش دارایی در قیمت پایین) در امان می‌مانید. شاید برای بسیاری از افراد تازه‌وارد، بهتر باشد تا به سادگی رمز ارز خود را تنها نگه‌داری کنند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی و شناخت انواع روش های ترید جهت تعیین استراتژی مناسب

کسب سود از معامله رمز ارز یعنی در یک افق زمانی کوتاه‌تر نسبت به استراتژی قبل، بیت کوین را در قیمت پایین بخرید و آن را در قیمت بالاتر بفروشید. معامله‌گری روزمره (Daily Trading)، معاملات اسکالپینگ (Scalping) و نوسان‌گیری (Swing Trading) از انواع استراتژی‌های معامله‌گری هستند. در حالت اول، معامله‌گر با انجام چند معامله در روز از حرکت کوتاه مدت قیمت، سود به دست می‌آورد. البته ایده کلی این است که فرد در پایان روز دارایی‌های خریداری شده را در راستای جمع‌آوری عایدی‌های کوچک بفروشد. در حالت دوم، فرد بیت کوین را با سرعت بالایی خرید و فروش می‌کند و دارایی‌ها را فقط برای چند دقیقه نگه‌داری می‌کند. آن‌ها ممکن است در ظرف ۲۴ ساعت، صدها معامله انجام دهند تا سود‌های ناچیزی را در ظرف چند دقیقه به‌دست آورند. البته این نوع از معامله‌گری نیازمند تعیین استراتژی‌های ورود و خروج دقیق است زیرا یک معامله همراه با زیان می‌تواند تمام سود‌های کوچک یک روز را از بین ببرد.

پیشنهاد مطالعه: چطور در بازار رمز ارزها تحلیل فاندامنتال (بنیادی) انجام دهیم؟

در حالت سوم، فرد معامله‌گر یک موقعیت را بیش از یک روز نگه‌داری می‌کند. معامله‌گران نوسان‌گیر، روند‌های بازار را مطالعه می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنند که چه موقعی حرکت قیمت شروع می‌شود و پایان می‌یابد. آن‌ها ممکن است دارایی خود را برای روزها، هفته‌ها و یا ماه‌ها نگه‌داری کنند تا در زمانی مناسب آن‌را بفروشند و سود کنند.

برخی از افراد نیز از یک استراتژی به‌نام میانگین‌گیری هزینه دلاری استفاده می‌کنند که طبق آن به صورت تناوبی مقدار کمی اما مشخص، رمز ارز می‌خرند. این بستگی به تصمیم شما دارد که هر چند وقت و چه مقداری خریداری کنید. اما توجه کنید که مقدارِ دلاری هر خرید را در سطح ثابتی نگه دارید تا ریسک خرید سبد در قیمت‌های بالا را کمینه کنید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین

در سال‌های اخیر ماتریس عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین تغییراتی داشته است. از سال ۲۰۱۷ به بعد با توجه به مطالعات آکادمیک و کسب‌وکار‌های مختلف در این فناوری، اقدامات قانون‌گذاران اثرات قابل توجهی بر قیمت بیت کوین داشته است. پس از آن، علاقه‌ی سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی به بیت کوین یک تأثیر بلند مدت را بر قیمت بیت کوین آغاز کرد. آخرین رالی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به دلیل شناخت توانایی بیت کوین برای ایجاد پوشش در برابر ریسک تورم حاصل از مخارج افزایش یافته دولت در دوره پاندمی کرونا آغاز شد که با اعلام شرکت‌هایی چون میکرو استراتژی و Square درباره خرید‌های چندصد میلیون دلاری بیت کوین و استفاده از آن در خزانه دارایی‌های شرکت ادامه یافت.

رویداد هالوینگ نیز موجب افزایش قیمت بیت کوین شده است. با رویداد هالوینگ هر چهارسال پاداش استخراج هر بلوک در شبکه بیت کوین نصف می‌شود و این یعنی رشد عرضه بیت کوین کاهش می‌یابد. قیمت بیت کوین از ماه می ۲۰۲۰ (سومین هالوینگ بیت کوین) تا کنون بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. رویدادهای هالوینگ قبلی در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۲ به ترتیب ۶۰۰ و ۸۰۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

پیشنهاد مطالعه: نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving)

عامل دیگر عدم ثبات اقتصادی و بحران‌های منطقه‌ای است. بیت کوین که به عنوان یک عنصر مستقل و پوشش ریسک در برابر بی‌ثباتی اقتصادی و ارزهای فیات تحت کنترل دولت‌ها شناخته شده، در مواقع بحران‌ اقتصادی جهانی، علاقه‌ی بیشتری را به خود معطوف و تقاضا برای آن افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر به‌خصوص در سال ۲۰۲۰ با شیوع ویروس Covid-19 و قرنطینه افراد در خانه، موج همه‌گیریِ علاقه‌ به بازار رمز ارزها ایجاد شده است و بسیاری توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری درست در رمز ارزها سود‌های بی‌سابقه‌ای کسب کنند.

بازار جهانی رمز ارزها با از بین بردن هزینه‌های ورود و هزینه‌های تراکنش و همچنین افزایش شمول مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و پس‌انداز از طریق زیرساخت اینترنت، انجام معامله و سرمایه‌گذاری را برای افراد عادی بسیار آسان و مقرون به صرفه کرده است. با وجود این جذابیت‌ها، وجود خطرات و ریسک‌های متعدد در بازار بیت کوین و سایر رمز ارزها دور از انتظار نیست. برای حفظ سرمایه خود و کسب سود در این بازار نوپا و پرنوسان، باید ریسک‌های مالی، امنیتی و تکنولوژیکی آن را بشناسید، رویداد‌های قانون‌گذاری و خبری را رصد کنید، دانش خود را درمورد بازارها و نحوه کار آن‌ها ارتقا دهید تا بتوانید بهترین پلتفرم را برای سرمایه گذاری در بیت کوین و معاملات هر رمز ارز انتخاب کنید.

منابع: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵

https://coiniran.com/?p=2363
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x