بحث آزادچندرسانه‌ای

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (halving)

در این راهنما به بررسی نصف شدن پاداش استخراج (halving) بیت کوین می پردازیم. به طور متوسط هر چهار سال یکبار (۲۱۰k بلاک) پاداشی که به ماینرهای بیت کوین برای اضافه کردن بلاک به بلاک چین داده می شود نصف می شود. این فرآیند توسط Satoshi Nakamoto به منظور در اختیار در آوردن نوسانات بیت کوین طراحی شده است. از آنجائیکه فرآیند halving سکه های بیت کوین جدید را نصف می کند، برخی بر این باورند که این فرآیند بر قیمت بیت کوین تأثیر خواهد داشت.

البته موارد ذکر شده کلیاتی در مورد فرآیند نصف شدن پاداش استخراج بود.

معنای نصف شدن پاداش استخراج

برای درک این مفهوم، باید در ابتدا با موارد پایه ای در استخراج بیت کوین آشنا شوید. به طور خلاصه، بیت کوین های جدید به عنوان پاداش ماینرها بخاطر استخراج بلاک بیت کوین بوجود می آیند.

وقتی Satoshi Nakamoto قوانین پروتکل بیت کوین را تنظیم می کرد دو کار بسیار مهم انجام داد. اول، عرضه بیت کوین را محدود به ۲۱ میلیون کرد. دوم، تعداد بیت کوین تولید شده به ازای هر بلاک یعنی پاداش هر بلاک طوری تنظیم شد که پس از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک پاداش نصف شود.

زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین :

از آنجائیکه هر ساعت به طور متوسط ۶ بلاک پیدا می شود پس می توان نتیجه گرفت هر ۴ سال یکبار این اتفاق خواهد افتاد.

به عبارت دیگر پاداش استخراج نسبت به مقدار قبلی ۵۰% کاهش می یابد. برای مثال، اگر امروز هر ماینر ۱۲.۵ بیت کوین پاداش دریافت می کند، پس از ۴ سال این مقدار به ۶.۲۵ بیت کوین خواهد رسید.

این حقیقت که ۲۱ میلیون بیت کوین تولید شده است به این معنا نیست که ۲۱ میلیون بیت کوین قابل خرج کردن وجود دارد. باید در نظر داشته باشید که تعداد زیادی بیت کوین برای همیشه از بین رفته اند (حدوداً یک سوم از کل بیت کوین استخراج شده از بین رفته اند).

اهمیت نصف شدن پاداش استخراج (Halving) :

اهمیت نصف شدن پاداش استخراج به قانون عرضه و تقاضا برمی گردد. اگر سکه ها به سرعت ایجاد شوند، یا اگر تعداد سکه های بیت کوین هیچ محدودیتی نداشت، در نهایت تعداد زیادی بیت کوین در گردش وجود خواهد داشت که منجر به کاهش ارزش بیت کوین می شد.

Vitalik Buterin، یکی از توسعه دهندگان اصلی پروژه اتریوم، به اهمیت این مسئله پرداخته و معتقد است دلیل اصلی اهمیت این فرآیند کنترل نوسانات است. یکی از مشکلات اصلی پول فیات این است که بانک ها می توانند به میزان دلخواه ارز فیات پرینت کنند و اگر بیش از حد این کار را انجام دهند طبق قانون عرضه و تقاضا ارزش ارز بسرعت کاهش می یابد.

بیت کوین از طرف دیگر، می خواهد مثل یک دارایی شبیه طلا شود. منابع طلا در جهان محدود است و با هر گرم طلای استخراج شده باقیمانده طلاها به سختی استخراج خواهند شد.

درنتیجه موجودی محدود، طلا توانسته ارزش خود را به عنوان یک دارایی مبادلاتی بین المللی و ذخیره ارزش برای بیش از ۶ هزار سال حفظ کند و امیدواریم بیت کوین نیز این چنین باشد.

فرآیند halving بعدی:

از آنجائیکه می دانیم متوسط زمان استخراج ۱۰ دقیقه است می توان تخمین زد که اتفاق بعدی در جون ۲۰۲۰ خواهد بود. وب سایت هایی مثل BitcoinClock وجود دارند که روزشمار تاریخ halving بعدی را نشان می دهند.

با در نظر داشتن این موارد، برخی از جوامع متوجه شدند که در حقیقت، از زمان ابداع بیت کوین، هر بلاک جدید به طور متوسط هر ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه یکبار ایجاد می شود. بنابراین، ۷ درصد سریعتر از زمان ۱۰ دقیقه به دوره بعدی نزدیک می شویم.

چطور نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد؟

یکی از سؤالات اساسی که افراد اغلب می پرسند این است که تأثیر این اتفاق بر قیمت بیت کوین چگونه خواهد بود؟ پاسخ به این سؤال مشخص نیست و در واقع هیچ کسی به طور قطع نمی تواند به این سؤال پاسخ دهد.

در سال ۲۰۱۶، یک هفته پس از نصف شدن پاداش استخراج تأثیر خاصی بر نرخ مبادلاتی بیت کوین به دلار مشاهده نشد. درحالیکه در آن زمان بیت کوین حدود ۶۵۰ دلار معامله می شد، یک هفته بعد قیمت به ۶۷۵ دلار رسید.

بعلاوه، در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اولین halving بیت کوین اتفاق افتاد. در آن زمان قیمت بیت کوین ۱۳.۴۲ دلار بود و این اتفاق تأثیر چندانی بر قیمت نداشت. اگرچه، در زمان کوتاهی پس از آن قیمت بیت کوین به ۲۳۰ دلار رسید، اما اغلب آن را به Cyprus bailout مرتبط می دانند.

در واقع دو سناریو وجود دارد، برخی معتقد هستند که قیمت افزایش می یابد و برخی دیگر معتقدند که قیمت تغییری نخواهد کرد.

Some ادعا کرده است که نصف شدن پاداش استخراج یک اتفاق شناخته شده برای جامعه است و درنتیجه کسی را غافل گیر نخواهد کرد و منجر به تغییر شدید قیمت بیت کوین نخواهد شد.

برخی دیگر معتقد هستند که به دلیل کاهش عرضه بیت کوین قیمت افزایش خواهد داشت. با این حال، کسی تاکنون ادعا نکرده است که این اتفاق منجر به کاهش قیمت می شود.

سؤالات رایج:

در چه سالی آخرین بیت کوین استخراج می شود؟

آخرین موجودی بیت کوین حدوداً ۲۱ میلیون خواهد بود که در سال ۲۱۴۰ اتفاق خواهد افتاد.

آیا استخراج بیت کوین پایان می یابد؟

نه. تا زمانیکه بیت کوین وجود داشته باشد استخراج نیز وجود خواهد داشت. پس از استخراج تمام بیت کوین ها ماینرها از طریق دریافت هزینه معاملات جبران می کنند.

چه تعداد بیت کوین هر روز استخراج می شود؟

به طور متوسط ۱۴۴ بلاک در هر روز استخراج می شود (۲۴ ساعت*۶۰ دقیقه/۱۰ دقیقه به ازای هر بلاک) یعنی ۱۸۰۰ بیت کوین در هر روز استخراج می شود.

نتیجه گیری:

بیت کوین طوری طراحی شده است تا با ارزش باشد. برای پشتیبانی از این هدف قوانین خاصی وضع شد. همواره تعداد مشخصی از بیت کوین باید وجود داشته باشد (۲۱ میلیون) و تورم با کند کردن توزیع از طریق فرآیند نصف شدن پاداش استخراج تحت کنترل دارند.

امید دارم این راهنما ایده خوبی در مورد فرآیند halving  بیت کوین و اهمیت آن به شما داده باشد. اگر هنوز سؤالی دارید با ما در میان بگذارید.

 

https://coiniran.com/?p=37132
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x