مقالات بیت کوین

استخراج ابری بیت کوین یا کلود ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

دارایی‌های دیجیتال را می‌توان از روش‌های متعددی به‌دست آورد که از محبوب‌ترین آن‌ها خرید رمز ارز و دیگری استخراج آن است. استخراج یا Mining به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن معادلات بسیار پیچیدۀ ریاضی یا «هش» حل شده و به سریع‌ترین و دقیق‌ترین پاسخ پاداشی تعلق خواهد گرفت. در حال حاضر روش‌های متعددی برای استخراج کریپتو وجود دارد اما در مقالۀ پیش‌رو قصد داریم تا با استخراج ابری یا کلود ماینینگ (Cloud Mining) آشنا شویم. با ما همراه باشید.

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

استخراج ابری یا کلود ماینینگ روشی برای استخراج رمز ارز بدون استفادۀ مستقیم از تجهیزات و سخت‌افزار اختصاصی است. کاربران به کمک این فرآیند می‌توانند بدون نیاز به مدیریت منابع سخت‌افزاری به استخراج بیت‌کوین یا آلتکوین‌های دلخواه خود بپردازند.

در روش استخراج سنتی یا کلاسیک واحدهای جدید رمز ارز با تکمیل فرآیندهای محاسباتی تولید می‌شوند. در این مدل ماینرها به کمک تجهیزات سخت‌افزاری خود اقدام به حل مسایل ریاضی و دریافت پاداش خواهند کرد. استخراج ابری نیز از روشی مشابه برای تولید کریپتو استفاده می‌کند اما به‌جای استفاده از تجهیزات شخصی، کاربران اقدام به اجاره یا خرید منابع سخت‌افزاری موجود در نزد ارائه‌دهندۀ خدمات می‌نمایند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

فرآیند استخراج با استقبال و حضور افراد و شرکت‌های بیشتر پیچیده‌تر و نیازمند توان محاسباتی بیشتری است. این امر به افزایش هزینۀ برق و استهلاک شدید ماینرها منجر می‌شود و اکثر افرادی که با استفاده از سخت‌افزار شخصی اقدام به تولید کریپتو می‌کردند دیگر آن را از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر نمی‌دانند. در چنین شرایطی استخراج ابری بیت‌کوین به گزینۀ بسیار مطلوبی بدل شد و توانست توجه اکثر کاربران را به خود جلب کند.

استخراج ابری تنها برای رمز ارزهایی که با مکانیسم اثبات کار (PoW) فعالیت می‌کنند قابل اجرا خواهد بود. بلاک‌چینِ این رمز ارزها (مانند بیت‌کوین و اتریوم کلاسیک) توکن‌های جدید را تنها به وسیلۀ نیروی محاسباتی تولید می‌کند. باید توجه داشت که استخراج ابری به بلاک‌چین‌های مبتنی بر مکانیسم اثبات سهام (PoS) تعلق نمی‌گیرد. کاربران در این بلاک‌چین‌ها مقادیر زیادی رمز ارز در شبکه قفل کرده و در فرآیند اعتبارسنجی بلاک‌های جدید و کسب پاداش‌های وابسته مشارکت می‌کنند. با این وجود باید درنظر داشت که بسیاری از سرویس‌های استیک کردن همچون اتریوم ۲.۰، سولانا (Solana) و ایاس (EOS) به کاربران امکان سپرده‌گذاری دارایی خود در سایر اعتبارسنج‌ها و کسب بخشی از سود حاصله را می‌دهند؛ عملکرد این روش شباهت زیادی به استخراج ابری دارد.

استخراج ابری چگونه کار می‌کند؟

تامین‌کنندگان شخص ثالث در کلود ماینینگ تجهیزات خود را به ماینرها اجاره می‌دهند و درنتیجه نیاز به خرید و سرمایه‌گذاری هنگفت در سخت‌افزار شخصی از بین می‌رود. ماینرها با استفاده از روش استخراج ابری بیت‌کوین دیگر هزینۀ اضافی بابت تعمیر و نگهداری تجهیزات خود نمی‌پردازند.

در استخراج ابری یک ارائه‌دهنده یا شرکت اقدام به خرید تجهیزات و ریگ‌های ماینر کرده و توان محاسباتی یا قدرت هش آن‌ها را به علاقه‌مندان/مشتریان اجاره می‌دهد. در مرحلۀ بعد رمز ارز‌های استخراج‌شده به کیف‌پول کاربران واریز می‌شود. در بیشتر مواقع ارائه‌دهندۀ سرویس، راهکار خدمات استخراج را نیز ارائه می‌کند که کاربران به‌وسیلۀ آن خواهند توانست تجهیزات سخت‌افزاری خود را مدیریت نمایند.

فرآیند کلود ماینینگ شباهت فراوانی به استخراج رمز ارزها به شیوۀ کلاسیک دارد. تراکنش‌ها پس از تایید به بلاک‌چین افزوده شده و واحدهای جدید توکن‌ها را شکل می‌دهند. با تایید تراکنش‌ها بلاک‌های جدیدی تولید و به شبکه اضافه می‌شوند و ماینرها پاداش خود را دریافت خواهند کرد.

پیشنهاد مطالعه: ایران، انرژی خورشیدی، استخراج رمز ارز و تحریم‌های اقتصادی

استخراج ابری بیت کوین یا کلود ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟مدل‌های مختلف کلود ماینینگ

استخراج ابری به دو روش کلی قابل انجام است که هر دو دارای نقاط قوت و ضعف متفاوتی هستند. بهتر است همواره پیش از شروع استخراج ابری با مطالعۀ کافی مدل مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.

۱-اجارۀ نرخ هش (توان پردازشی استخراج)

اجارۀ نرخ هش مدل محبوبی برای استخراج ابری بیت‌کوین است. در این روش شما پس از پرداخت هزینۀ لازم مقدار مشخصی از توان پردازشی را از یکی از ارائه‌دهندگان خدمات کلود ماینینگ اجاره کرده و استخراج را آغاز می‌کنید. نکتۀ مثبت این روش آن است که شما نیازی به سرمایه‌گذاری در خرید تجهیزات اولیه و ماینرها ندارید.

شرکت ارائه‌دهنده معمولا نرخ هش لازم را از یک مزرعۀ استخراج (Farm) به شما اجاره می‌دهد. در این روش شما دیگر نگران مدیریت و نگهداری تجهیزات سخت‌افزاری نخواهید بود.

کاربران برای استفاده از خدمات فوق لازم است تا اطلاعات لازم از قبیل میزان نرخ هش موردنظر و طول مدت قرارداد را به شرکت کلود ماینینگ ارائه کنند.

قدرت هش براساس نرخ هش درخواستی کاربران مشخص خواهد شد . بنابراین در انتخاب این شاخص دقت داشته باشید، زیرا هزینۀ پرداختی قرارداد ارتباط مستقیمی با آن خواهد داشت.

همان‌طور که گفته شد هش به توابع ریاضی لازم برای استخراج رمز ارزها اشاره دارد. نرخ هش سرعتی است که این توابع و معادلات حل می‌شوند، بنابراین قراردادی با نرخ هش بالاتر قابلیت استخراج رمز ارز بیشتری را خواهد داشت.

طول قرارداد به مدت زمانی اطلاق می‌شود که شما می‌خواهید از توان هش برای استخراج کریپتو استفاده کنید. بیشتر شرکت‌های کلود ماینینگ قراردادهای کوتاه و بلندمدت به مشتریان خود ارائه می‌کنند.

۲-اجارۀ تجهیزات سخت‌افزاری استخراج

کاربران در این روش می‌توانند تجهیزات استخراج موردنظر خود را از شرکت‌های ارائه‌دهنده اجاره کرده و آن‌ها را در منزل یا محل کار نصب کنند. لازم به ذکر است که استفاده از این روش نیازمند داشتن اتصال اینترنتی مناسب و پرسرعت خواهد بود. نکته‌ای که باید در این روش درنظر داشته باشید استفاده از یک سیستم تهویه و خنک‌کنندۀ خوب برای محل استقرار ریگ‌های استخراج است.

یکی از مزیت‌های این روش عدم پرداخت هزینۀ مربوط به تعمیر و نگهداری تجهیزات کلود ماینینگ است. اما باید دانست که نصب چندین ماینر آلودگی صوتی بالایی دارد، بنابراین بهتر است در منزل از آن‌ها استفاده نکنید.

نکته دیگر پرداخت هزینۀ برق مصرفی است. اغلب شرکت‌های اجاره‌دهندۀ تجهیزات برای قراردادهای بلندمدت تخفیف‌های خوبی درنظر خواهند گرفت. چنانچه یک یا چند قطعه از تجهیزات با خرابی روبه‌رو شوند و خرابی بر اثر استفادۀ نادرست و غیراصولی نباشد، شرکت ارائه‌دهنده آن را به‌طور رایگان تعویض می‌کند.

این ویژگی باعث شده که بسیاری از کاربران علاقه‌مند به کلود ماینینگ این روش را برگزینند، زیرا دیگر نیازی به خرید تجهیزات گران‌قیمت جدید نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استخراج بیت کوین (Bitcoin mining) به صورت گام به گام

استخراج ابری، راهکاری برای کسب درآمد غیرفعال (Passive Income)

کلود ماینینگ از روش‌های بسیار موثر کسب درآمد غیرفعال (Passive Income) است. این راهکار بدون نیاز به مدیریت پورتفولیو و دانش تحلیلی فراوان و تنها با استفاده از تجهیزات آماده، به شما امکان استخراج رمز ارزها را می‌دهد. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری مجددِ کریپتوی به‌دست‌آمده در قرارداد خود، نرخ هش بیشتری را از شرکت مربوطه اجاره کنید.

به یاد داشته باشید مانند سایر راهکارهای سرمایه‌گذاری، پیش از انتخاب قرارداد موردنظر دربارۀ اعتبار شرکت ارائه‌دهنده و هزینه‌های پرداختی تحقیقات کافی را انجام دهید.

نکات مثبت استخراج ابری

کلود ماینینگ برتری‌های متعددی دارد که آن را به گزینۀ جذابی برای کاربران تبدیل کرده است. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • استفاده از استخراج ابری نیازی به دانش فنی بالایی ندارد: کلود ماینینگ تنها برای کاربران مسلط به حوزۀ فناوری و رمز ارزها نیست؛ برای شروع تنها داشتن یک کامپیوتر، اتصال اینترنت و شناخت مناسب رمز ارزی که قصد استخراج آن را دارید، کافی است.
 • امکان کسب درآمد با سرمایۀ اولیۀ کم: اگر به استخراج ابری بیت‌کوین علاقه‌مندید می‌توانید با سرمایۀ کمی شروع کرده و به‌تدریج به میزان قدرت هش قرارداد خود بیفزایید. همچنین برای کاهش ریسک‌های احتمالی می‌توانید سرمایه‌ خود را بین چند رمز ارز توزیع کنید.
 • امنیت قراردادها: اجارۀ قدرت هش به منزلۀ امضای یک قرارداد است؛ درنتیجه شرکت طرف قرارداد قانونا موظف است قدرت هش مندرج در قرارداد را به شما ارائه کند. با داشتن یک قرارداد قانونی، می‌توانید مطمئن باشید که در سرمایه‌گذاری شما تقلبی صورت نخواهد گرفت.

نکات منفی استخراج ابری

همچون سایر ابزارهای مالی، کلود ماینینگ نیز از نقطه‌ضعف‌هایی رنج می‌برد که لازم است پیش از سرمایه‌گذاری نسبت به آن‌ها آگاه باشید:

 • ریسک کلاهبرداری: تاکنون چندین مورد کلاهبرداری درخصوص پلتفرم‌های استخراج ابری گزارش شده است؛ پس حتما در خصوص اعتبار شرکت‌های ارائه‌دهنده تحقیقات لازم را انجام دهید.
 • نوسانات بازار کریپتو: قیمت رمز ارزها با نوسان پیوسته‌ای روبه‌رو است؛ درنتیجه در بازارهای خرسی ممکن است سود مطلوبی از کلود ماینینگ حاصل نشود. پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری از ریسک‌های مرتبط با نوسان دارایی‌های دیجیتال مطلع شوید.
 • سطح کنترل محدود: با اجارۀ منابع و توان هش از ارائه‌دهندگان، کنترل بر فرآیند استخراج به شکل محدودی در اختیار شما قرار می‌گیرد. در شرایطی که شرکت طرف قرارداد از اعتبار کافی برخوردار نباشد این موضوع به ریسک بزرگی تبدیل می‌شود.

پیش‌نیازهای اولیه برای شروع استخراج ابری

پیش از شروع فرآیند استخراج از داشتن موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • برای دسترسی به حساب کلود ماینینگ خود به یک کامپیوتر یا وسیلۀ دیگری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد نیاز دارید.
 • عقد قرارداد و افتتاح حساب نزد یکی از شرکت‌های معتبر ارائه‌دهندۀ خدمات کلود ماینینگ.
 • برای شروع استخراج رمز ارز لازم است مقداری بیت‌کوین یا یکی از انواع آلتکوین‌ها را دراختیار داشته باشید. این رمز ارزها برای پرداخت هزینۀ اولیۀ خدمات یا سرمایه‌گذاری در قرارداد شما به‌کار گرفته می‌شوند.
 • داشتن یک کیف‌پول کریپتو برای ذخیرۀ رمز ارزهای استخراج‌شده ضروری است. به یاد داشته باشید که تنها کیف‌پولی را انتخاب کنید که از رمز ارز موردنظر شما پشتیبانی کند.

سودآوری کلود ماینینگ چقدر است؟

عوامل متعدد زیر بر این موضوع تاثیرگذار است: روش انتخابی برای استخراج، رمز ارز انتخابی، حجم عملیات و توان هش به‌کار گرفته‌شده و کارمزد و کمیسیون ارائه‌دهندۀ کلود ماینینگ.

باید گفت که کلود ماینینگ از استخراج به شیوۀ سنتی سودمندتر است، زیرا در این روش دیگر لازم به تخصیص سرمایه برای خرید ریگ استخراج و تجهیزات خنک‌کننده نخواهد بود؛ به علاوه در هزینۀ برق و تعمیر و نگهداری سخت‌افزار نیز صرفه‌جویی بزرگی خواهد شد.

مقایسۀ استخر استخراج (Pool Mining) و کلود ماینینگ

با آنکه هر دو فرآیند مبتنی بر استخراج اشتراکی است، تفاوت‌هایی بین این دو روش وجود دارد. در استخر استخراج ماینرها توان پردازشی خود را به وسیلۀ تجهیزات پیشرفته باهم ترکیب کرده تا شانس خود را در استخراج رمز ارزها بهبود بخشند. درمقایسه، استفاده از کلود ماینینگ تنها نیازمند پرداخت مبلغ قرارداد و دانلود اپلیکیشن اختصاصی شرکت مربوطه است.

اگر دانش شما در حوزۀ کریپتو و فناوری بلاک‌چین در حد مبتدی یا متوسط است و با موضوعاتی همچون نرخ هش و یا انواع مکانیسم‌های اجماع آشنایی ندارید، بهتر است از استخراج ابری استفاده کنید زیرا استخراج به شیوۀ کلاسیک و استخرهای اشتراکی ملزم به درک نسبتا بالایی در مفاهیم این حوزه است.

آیا استخراج ابری دارای ریسک است؟

مهم‌ترین ریسک کلود ماینینگ دراختیار گذاشتن کنترل دارایی شما نزد افراد دیگر است. در این روش شما نمی‌توانید از صحت ادعای شرکت درخصوص داشتن سخت‌افزار مندرج در قرارداد یا پشتیبانی از رمز ارز انتخابی خود اطمینان حاصل کنید.

بعضی از شرکت‌های غیرمعتبر با ادعای آنکه خدمات استخراج ابری ارائه می‌کنند ممکن است پس از دریافت سرمایۀ شما اقدام به کلاه‌برداری کنند. توجه به موارد زیر می‌تواند تاحد زیادی تشخیص پلتفرم‌های جعلی را آسان سازد:

 • وعدۀ سود بالا و غیرمتعارف در دورۀ کوتاه زمانی
 • وجود اشتباهات املایی و دستوری در مطالب سایت
 • درج شهادت‌نامه‌های ناشناس از سوی افرادی که عکس‌های جعلی دارند
 • نداشتن یا جعلی بودن آدرس فیزیکی شرکت

جمع‌بندی

استخراج ابری نوعی روش غیرمستقیم برای کسب کریپتو است که نیازی به سخت‌افزار اختصاصی، سرور و پرداخت هزینۀ بالای برق ندارد. در این روش شما با اجارۀ سخت‌افزار یا توان هش دلخواه از شرکت ارائه‌دهنده، استخراج رمز ارز دلخواه خود را آغاز می‌کنید.

تقریبا تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده به شما امکان رهگیری درآمد حاصله و نرخ هش را با یک اپلیکیشن خواهند داد. با توجه به سهولت استفاده و عدم تنظیمات پیچیدۀ اولیه، می‌توان کلود ماینینگ را بهترین روش استخراج کریپتو برای افراد مبتدی دانست.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع
123
https://coiniran.com/?p=2147
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
15 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mehdi
Mehdi
5 سال قبل

نظرتون راجب سایتهای زیر چیه؟
Liteminer.cc
Ltcminer.us
Ltcminer.com

پویا علیخانی
پویا علیخانی
5 سال قبل
پاسخ به  Mehdi

سلام. سوال خود را در گروه تلگرام ایران ماینر مطرح نمایید. آدرس کلیه گروه ها و کانال های مرتبط، در بات کوین ایران آمده است. (@coiniranbot)

Mehdi
Mehdi
5 سال قبل

نظرتون راجب سایتهای زیر چیه؟
Liteminer.cc
Ltcminer.us

آگهی رایگان
آگهی رایگان
6 سال قبل

ممنون از مطالب خوبتون

زهرا
زهرا
6 سال قبل

سلام
سایت های bitminer.io , btcminer.me
که ماین بیت کوین انجام میدن قابل اعتماد هستن ؟
بنده در سایت btcminer.me یکی از ورژن ها رو هفته پیش خرید کردم ولی هنوز ارتقا ندادن ولی از حساب من هزینه کم شده .
ممنون میشم سریع جواب بدین

علی رضا
علی رضا
6 سال قبل
پاسخ به  زهرا

اون سایت اسکمه …………..

محمد طه
محمد طه
6 سال قبل

سلام
ببخشید من چند وقت یه که تو سرچهایی که درباره درآمدزایی اینترنتی می گشتم به این گونه سایت ها و کانال های تلگرامی برخوردم. اساسا میشه بفرمایید این نوع درآمد زایی به چه نوع دانشی ارتباط داره؟ با سپاس.

بابک
بابک
6 سال قبل
پاسخ به  محمد طه

سلام،
لطفا از طریق تلگرام درخواست لینک گروه های تلگرامی را بفرمایید.
تلگرام: @newscoinran

هاست لینوکس
هاست لینوکس
7 سال قبل

ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

Saeid
Saeid
7 سال قبل

با سلام بنده قصد سرمایه گذاری را دارم ولی نمیدانم از کجا شروع کنم
بعضی ها میگویند ماینینگ بیت کوین با دستگاه الان داخل ایران به صرفه نیست و بعضی ها خلاف این نظر رو دارن
میگن که دیگه سرمایه گذاری روی بیت کوین سود نداره بهتره روی لایت کوین سرمایه گذاری کرد
میخاستم بدونم نظر کارشناسان این سایت چیه؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

محمد
محمد
7 سال قبل

باسلام و سپاس ایا امکانش هست چند سایت ماینینگ یا سرمایه گذاری خوب را معرفی نمایید ممنون میشم

بابک
بابک
7 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام محمد,
طبق قوانین در سایت “کوین ایران” ما اجازه معرفی شرکت یا وبسایتی را جهت سرمایه گذاری نداریم.

بابک
بابک
8 سال قبل

لطفا سوالات خود رو از طریقsupport@coiniran.com مطرح کنید

ali
ali
9 سال قبل

سلام قربان ممنون بابت اطلاعات مفید بنده یک پیشنهاد هم دارم در مورد سایتهای اسکم هم در مورد کلود اطلاع رسانی بفرمایید بنده شش ماهی است در سایت زیر سرمایه دارم و روزانه پرداخت دارد و سرور آن و مشخصات این شرکت کاملا در سایت درج شده است که از مزایای خوب سیستم کلود است و سرمایه گذار میداند آیا یک سایت کلود واقعی است یا خیر.

دکمه بازگشت به بالا
15
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x