بیت کوین (Bitcoin Whitepaper) نویسنده: ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto)
آرمان جنگ میری | 2018.04.04

وایت پیپر بیت کوین (نویسنده: ساتوشی ناکاماتو)

بیت کوین (Bitcoin)، پول نقد دیجیتالی همتا به همتا؛ نوشته ساتوشی ناکاماتو

چکیده.  طراحی نسخه ای همتا به همتا از یک پول نقد دیجیتالی، ما را قادر می سازد که پرداخت های خود را به طور مستقیم و بدون نیاز به هیچ موسسه مالی یا واسطه دیگری، از طریق اینترنت انجام دهیم. استفاده از امضای دیجیتال در تراکنش ها تنها بخشی از چالش های استفاده از پول های دیجیتال را حل می کند. بزرگ ترین چالش یک پول دیجیتال، جلوگیری از کپی کردن آن و خرج دوباره پولی است که قبلا خرج شده است.  به همین دلیل اگر برای بررسی و تایید تراکنش های این پول دیجیتال، از یک واسطه استفاده کنیم، عملا خاصیت کاربر به کاربر آن از دست می رود. پیشنهاد ما برای حل این مشکل، استفاده از یک شبکه همتا به همتا و توزیع شده در سراسر جهان  است.

این شبکه تمام جزئیات تراکنش ها (از جمله زمان و تاریخ انجام آن ها، مقدار رد و بدل شده و ….) را با استفاده از توابعی مخصوص به صورت هش درآورده و در زنجیره ای از اطلاعات هش شده متصل و وابسته به یکدیگر قرار می دهد. به دلیل وابستگی اطلاعات چنین زنجیره ای به یکدیگر، تغییر یکی از اطلاعات بدون محاسبه هش های اطلاعات بعدی غیر ممکن است. به همین دلیل برای کوچک ترین تغییری، توان پردازشی بسیاری نیاز است. از این رو الگوریتمی که امنیت را در این شبکه تامین می کند، به جای اعتماد به یک نهاد مرکزی، اعتماد به توان پردازشی صرف شده برای محاسبه هش ها می باشد.

بیت کوین (Bitcoin Whitepaper) نویسنده: ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto)

Bitcoin News

چنین روشی گواه اثبات کار (Proof Of Work) نامیده می شود. از این رو طولانی ترین زنجیره اطلاعات نه تنها حاوی اطلاعات تراکنش های بیشتری می باشد، بلکه نشان دهنده این است که بیشترین توان پردازشی CPU ها و پردازشگر ها برای محاسبه هش های آن صرف شده است. هر چقدر مجموع توان پردازشی و محاسباتی بیشتری صرف تایید تراکنش های موجود در یک زنجیره شود، امنیت و خدشه ناپذیری آن زنجیره اطلاعات بیشتر می­شود. تا زمانی که بیشتر توان پردازشی در اختیار گره هایی باشد که نیت شومی چون حمله و خرابکاری در این شبکه را نداشته باشند، این گره های درستکار می توانند حملات وارد شده به شبکه از سوی افراد دیگر را منتفی کنند. به این دلیل که طولانی ترین زنجیره متعلق به استخراج کننده ای است که بیشترین توان پردازشی را داشته باشد.

مبنای اعتماد به اطلاعات در این شبکه، طولانی ترین زنجیره و بیشترین توان پردازشی مصرفی است. خود این شبکه ساختار و نیازمندی های بسیار مینیمالی دارد. اطلاعات و پیام ها در این شبکه نیاز به سرعت بالایی از اینترنت ندارند و توسط پروتکل های معمول ارتباطی به راحتی از طریق اینترنت منتقل می شوند. گره های این شبکه می توانند در هر زمانی که بخواهند از شبکه جدا شده یا دوباره به شبکه متصل شده و با آن همگام شوند.

وقتی گره ای بعد از مدتی دوباره به شبکه وصل می شود، طولانی ترین زنجیره را به عنوان قابل اعتماد ترین زنجیره دریافت کرده و اطلاعات خود را با آن به روزرسانی می کند (یک کپی از اطلاعات طولانی ترین زنجیره را دریافت کرده و در حافظه خود ذخیره می کند). دلیل این موضوع نیز  آن است که طولانی ترین زنجیره، بیشترین توان پردازشی را در خود دارد (منطق روش گواه اثبات کار)

در زیر، متن کامل ترجمه وایت پیپر بیت کوین را با هم می بینیم؛ در صورتی که PDF برای شما قابل مشاهده نیست، صفحه را Refresh نمایید و کمی صبر کنید.

توجه!

استفاده از مطالب سایت کوین ایران در رسانه های دیگر تنها با ذکر منبع مجاز است.