آرمان جنگ میری | 2017.12.10

IOTA چیست؟ دلیل افزایش قیمت و نحوه خرید IOTA

IOTA که در بعضی از وب سایت ها با نام MIOTA ( Mega IOTA ) شناخته می شود، یک ارز دیجیتال از پیش استخراج شده تقریبا نوپا با تکنولوژی کاملا منحصر به فرد Tangle به جای بلاکچین می باشد. IOTA مخفف Internet of Things یا انترنت اشیاء می باشد و دیدگاه آینده نگرانه این رمزارز بر این مبناست که در آینده تمامی وسایل خانه شما از یخچال، توستر و آینه لمسی هوشمندتان تا گوشی همراهتان به طور یکپارچه به اینترنت متصل خواهند بود و بین یکدگیر داده و اطلاعات حیاتی رد و بدل می کنند.

IOTA چیست؟

به طور مثال، یخچال شما به طور اتوماتیک تشخیص می دهد که تخم مرغ هایش تمام شده و طبق برنامه ریزی ای که شما به آن داده اید، به اینترنت متصل شده، از بین سایت های فروش مواد خوراکی ارزان ترین قیمت تخم مرغ را انتخاب کرده و مایحتاج خوراکی منزل را سفارش می دهد، بدون اینکه شما بخواهید کاری بکنید.

حال مسئله اینجاست که هزینه این خرید و تبادلات مالی بین تمامی اشیاء متصل به اینترنت در سراسر جهان باید چگونه باشد و این دقیقا جایی است که IOTA وارد عمل می شود.

 مزایای IOTA نسبت به تمامی رمزارز های کنونی

  • سرعت بالای انجام تراکنش و تایید لحظه ای
  • سقف نامحدود تعداد تراکنش های ممکن بر ثانیه (تمام رمزارزهای دیگر سقف محدودی برای تعداد تراکنش های ممکن بر ثانیه دارند که همین موضوع انتقادهای بسیاری را برای جایگزینی پول واقعی با آنها وارد کرده است)
  • عدم نیاز به استخراج کنندگان
  • کارمزد 0 و تایید مجانی تراکنش ها

 مزایای IOTA

شاید تمامی این ویژگی ها در یک رمزارز، رویایی به نظر برسد. ولی این ها دقیقا دلایلی هستند که Microsoft را ترغیب به یک قرارداد همکاری با توسعه دهندگان این رمزارز کرد، چون از دید آنها، تنها رمزارزی با این ویژگی هاست که می تواند نوید یک روش پرداخت جایگزین پول سنتی را در دنیای دیجیتال بدهد.

لازم به ذکر است که خبر همکاری Microsoft با تیم توسعه دهندگان این رمزارز، به تنهایی قیمت آن را 5 برابر کرد و رتبه آن را از نظر ارزش کل بازار به رتبه 4 ام در سایت Coinmarketcap رساند!

 مزایای IOTA

ویژگی های منحصر به فرد رمزارز IOTA

هدف از ایجاد IOTA، رمزارزی است که با سرعت فوق العاده، تمام تراکنش ها را به طور آنی انجام دهد و از آنجایی که کارکرد بسیاری از این اشیاء متصل به اینترنت به یکدیگر وابسته است، باید نتیجه این تراکنش ها نیز لحظه ای مشخص شود. مثلا اگر خودروی شما بخواهد به طور اتوماتیک هزینه پارکومتر را پرداخت کند باید همان لحظه تراکنش تایید شود تا بعدا شما به دلیل پارک در آن محل جریمه نشوید.

همچنین از آنجا که هدف از ایجاد IOTA انجام تمامی تراکنش های خرد روزمره شما می باشد، در صورتی که بخواهید برای هر کدام از این تراکنش های مثلا 1 الی 2 دلاری، کارمزدی 1-2 دلاری نیز پرداخت کنید، استفاده از آن کاملا بی معنی می شود. بدین ترتیب تمهیدی اندیشیده شده است که اجازه می دهد تمام تراکنش های شبکه Tangle این ارز (جایگزین بلاکچین) به طور آنی انجام شده و بدون هیچ کارمزدی تایید شوند، ولی شاید بپرسید که چگونه؟

تمام این ویژگی های استثنایی به شبکه Tangle که در IOTA جایگزین بلاکچین شده، بر می گردد. علاوه بر اینکه در شبکه Tangle بلاک های تراکنش ها به صورت کاملا خطی نبوده و به صورت موازی با هم نیز می توانند در جریان باشند ( که این سقف تعداد تراکنش های بر ثانیه را به شدت افزایش می دهد ) بلکه تایید این تراکنش ها نیز با سیستم کاملا متفاوتی از دیگر رمزارزها عمل می کند.

ویژگی های منحصر به فرد رمزارز IOTA

در بیتکوین و دیگر رمزارزها با وجود غیر متمرکز بودن گره های شبکه، باز هم عده محدودی به عنوان استخراج کننده با سخت افزارهای مخصوص و قوی خود به استخراج تراکنش های کاربران می پردازند. حتی بسیاری از این استخراج کنندگان به استخرهای استخراج متمرکز دیگری متصل می شوند و به این صورت، کار استخراج تنها در دست عده محدودی از استخراج کنندگان و در گذر زمان کمی شکل متمرکز به خود گرفته است.

ویژگی های منحصر به فرد رمزارز IOTA

در IOTA، روند تایید تراکنش ها به کل متفاوت و غیر متمرکز است. در IOTA تمام کاربران، خود یک استخراج کننده حساب
می شوند و دیگر اشخاص استخراج کننده جدا نداریم. روند کار به این صورت است که اگر شما بخواهید یک تراکنش IOTA را در کیف پول خود انجام دهید، برای فرستادن تراکنش شما به شبکه Tangle ابتدا باید 2 تراکنش قبل از خود در شبکه IOTA را نیز تایید کنید و اگر دقت کنید، در هنگام ثبت یک تراکنش IOTA مصرف CPU کامپیوتر شما به طرز شدیدی افزایش پیدا می کند ( همانطور که در پایین کیف پول نیز نوشته می شود ) و تنها پس از تایید این 2 تا تراکنش هست که شبکه Tangle اجازه ثبت تراکنش شما را می دهد.

حال تراکنش شما نیز بعدا توسط یک کاربر عادی دیگر در هنگامی که می خواهد تراکنش خود را ارسال کند تایید می شود. بدین ترتیب تمام استفاده کنندگان و کاربران IOTA خودشان مسئولیت تایید تراکنش های شبکه Tangle را برعهده دارند. هم چنین از آنجا که تمام واحدهای IOTA از قبل استخراج شده اند، پول جدیدی نیز در هنگام این تاییدها تولید نمی شود.

نه تنها این موضوع باعث می شود که کارمزد تایید تراکنش ها 0 باشد، بلکه به این معناست که با افزایش حجم کاربران و تراکنش ها در شبکه Tangle نه تنها شبکه کند نمی شود ( اتفاقی که در رمزارزهایی مانند بیتکوین و اتریوم کاملا مشکل ساز است )، بلکه به دلیل افزایش تعداد کاربران و از آنجا که هر کاربر 2 برابر تعداد تراکنش های خود، تراکنش های دیگر را تایید می کند، بلکه سرعت تایید تراکنش ها افزایش نیز می یابد!

ساخت کیف پول IOTA

از آنجا که به دلیل تحریم های ایران، جانب احتیاط بر این است که پس از تهیه هر رمز ارزی، به جای نگهداری آنها در حساب صرافی ها، آنها را به کیف پول خود منتقل کنید، ابتدا به آموزش ساخت کیف پول IOTA می پردازیم.

برای ساخت کیف پول IOTA، قبل از هر چیزی لازم است تا Java Runtime Environment بر روی سیستم شما نصب باشد. در صورت اینکه Java Runtime بر روی سیستم شما نصب نیست به راحتی می توانید آن را از سایت های مختلف دانلود و نصب کنید.

کیف پول IOTA

سپس به لینک زیر رفته و نسخه متناسب با سیستم عامل خود را دانلود کنید (exe برای ویندوز، dmg برای مک و deb برای لینوکس)

https://github.com/iotaledger/wallet/releases

IOTA چیست؟ چرا قیمت آن چند برابر شد و چگونه باید آن را تهیه کرد؟

پس از نصب و اجرای کیف پول IOTA ، می توانید بین دو حالت Light Node و Full Node انتخاب کنید. در حالت Full Node ، شما باید کل شبکه Tangle را دانلود کرده و با آن سینک شوید که پیشنهاد ما انتخاب Light Node
می باشد.

کیف پول IOTA

با انتخاب Light Node باید به یکی از سرورهای نشان داده شده ( که در اصل یک Full Node می باشند ) متصل شوید. پیشنهاد ما انتخاب سرور Bitfinex می باشد ولی معمولا فرقی نمی کند.

کیف پول IOTA

سپس این کیف پول از شما می خواهد که Seed خود را وارد کنید تا وارد کیف پول خود شوید. Seed شما در IOTA به مانند همان کلمه Recovery Phase یا seed شما در بیتکوین می باشد که کلیدهای خصوصی و آدرس های متصل به کیف پول شما تماما از آن تولید می شوند.

نکته متفاوت کیف پول IOTA با کیف پول های دیگر در این است که خود این کیف پول در نسخه جدیدش برای شما Seed  تولید نمی کند. به همین منظور باید توسط یکی از 2 سایت زیر Seed و کلید خصوصی خود را تولید کنید (در این سایت ها باید موس را تکان دهید تا پس از 100% شدن، یک Seed برای شما تولید شود).

کیف پول IOTA

https://iotaseed.io/

https://ipfs.io/ipfs/QmdqTgEdyKVQAVnfT5iV4ULzTbkV4hhkDkMqGBuot8egfA

 

پس از تولید Seed خود در یکی از سایت های بالا،  Seed تولید شده را در کیف پول IOTA وارد کرده و Login کنید و بدین ترتیب وارد کیف پول خود می شوید. توجه کنید که این Seed تنها چیزی است که با آن به کیف پول IOTA خود دسترسی دارید و در صورت گم کردن آن، کیف پول خود را نیز از دست خواهید داد. همچنین هر فرد دیگری با در اختیار داشتن آن می تواند کنترل تمام IOTA های شما رو بر عهده بگیرد.

کیف پول IOTA

برای دریافت IOTA در کیف پول خود باید Receive را بزنید و یک ادرس Receive جدید تولید کنید ( در IOTA برای جلوگیری از هک شدن حتما باید برای هر تراکنش آدرس Receive جدید تولید کنید ). پس از تولید آدرس و قبل از فرستادن آن به صرافی ها یا فرد دیگری، حتما Attach to Tangle را بزنید.

کیف پول IOTA

کیف پول IOTA

خرید IOTA از صرافی Bitfinex

برای خرید IOTA با بیتکوین، اتریوم، لایتکوین و یا دیگر رمزارزهای خود ابتدا وارد این سایت شده ، در آن ثبت نام کنید و پس از ساخت اکانت خود در آن وارد شوید.

سپس باید در حساب این سایت یک پول مبدا وارد کنید تا بتوانید آن را تبدیل به IOTA کنید. در شکل های زیر به عنوان مثال، مراحل خرید IOTA با بیتکوین را توضیح می دهیم.

ابتدا وارد اکانت خود شوید، سپس به بخش Deposit که در شکل زیر نشان داده شده است بروید و بیتکوین را انتخاب کنید.

IOTA چیست؟ چرا قیمت آن چند برابر شد و چگونه باید آن را تهیه کرد؟

خرید IOTA

برای خرید و فروش ارزهای مختلف باید در کیف پول Exchange خود بیتکوین واریز نمایید، پس بر روی قسمت نشان داده شده کلیک کنید.

خرید IOTA

هم چنین پس از ایجاد یک آدرس برای شما با کلیک بر روی دکمه زیر می توانید QR Code آن را نیز مشاهده کنید.

خرید IOTA

پس از واریز بیتکوین، باید منتظر بمانید تا تراکنش شما تایید شود. پس از تایید تراکنش در balance شما در سایت، بیتکوین اضافه می شود.

خرید IOTA

حال برای خرید IOTA با بیتکوین از منوی Trading در بالای سایت IOTA/BTC را انتخاب کنید.

خرید IOTA

برای تبدیل تمام بیتکوین های موجود در حسابتان به IOTA ، دو دکمه کوچک سبز رنگ نشان داده در شکل زیر را کلیک کنید.

خرید IOTA

همچنین مقدار IOTA ای که با تبدیل تمام بیتکوین هایتان نصیبتان می شود نیز در کادر بنفش رنگ نمایش داده می شود که می توانید مقدار آن را کاهش دهید تا تمام بیتکوین خود را یکجا مصرف نکنید.

پس از تعیین مقدار مورد نظر IOTA خود بر روی دکمه سبز رنگ Exchange Buy کلیک کنید. بعد از این کار سفارش شما ثبت می شود و بعد از دقایقی مقداری IOTA در حساب شما در این سایت واریز می شود.

خرید IOTA

همانطور که گفته شد، به دلیل تحریم های ناگهانی و خطراتی که صرافی ها را تهدید می کند و… همیشه بهتر است  تا پول های خود را از صرافی ها به کیف پول خود منتقل کنید.

نوشته مرتبط: در ادامه معضل صرافی آمریکایی بیترکس (Bittrex) برای کابران ایرانی

 

به همین دلیل به منوی Withdrawal در این سایت رفته و درخواست دریافت IOTA به کیف پول خودمان را ثبت می کنیم.

خرید IOTA

توجه کنید که آدرسی که باید در کادر زیر وارد کنید، آدرس Receive ای است که از کیف پول IOTA خود دریافت کرده بودید. ( همچنین توجه کنید که حتما قبل از ثبت درخواست Withdraw دکمه Attach to Tangle را کلیک نمایید)

خرید IOTA

پس از ثبت درخواست Withdrawal باید منتظر باشید تا مبلغ مربوطه به کیف پول شما منتقل شود. ( معمولا حدود 24 ساعت طول می کشد)

خرید IOTA