رمزارزها و توکن‌ها

توکن WETH چیست؟ آشنایی با Wrapped Ether

این روزها کلماتی مثل wrapped Ethereum ،wrapped Bitcoin و به طور کلی wrapped Coin به‌تدریج در فضای مجازی و مسائل مربوط به حوزه رمز ارز‌ها خود را نشان می‌دهند. فارغ از محبوبیت این کوین‌ها، همه معامله‌گران و اعضای جامعه رمز ارز‌ها دقیقا نمی‌دانند این کوین‌ها چه هستند، چه امکاناتی را پیش روی کاربر قرار می‌دهند، و چه فرقی با کوین‌های معمول دارند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم توکن WETH را تا حدی شرح دهیم و از این طریق کلیتی به‌نام Wrapped Coin را برای شما روشن‌تر کنیم.

پیشنهاد مطالعه: توکن WBTC چیست؟ آشنایی با Wrapped Bitcoin

توکن WETH چیست؟

توکن WETH نوع خاصی از توکن‌های مبتنی بر ERC-20 است که تبادلات میان پلتفرم‌های غیرمتمرکز تحت شبکه اتریوم را تسهیل می‌کند. کلمه WETH از ترکیب Wrapped و Ethereum آمده است؛ یک توکن مبتنی بر ERC-20 که هدف اصلی آن فراهم کردن امکان تبادل ساده میان دیگر توکن‌های مبتنی بر ERC-20 است. بدون شک یکی از اقدامات مهم در زمینه رسیدن به اقتصاد رمز ارزی یا به عبارتی شبکه جهانی پول آنلاین، تولید چنین کوین‌هایی است.

شاید بپرسید چرا نمی‌توان اتر‌ را با توکن‌های مبتنی بر ERC-20 مبادله کرد؟ پاسخ این است که اتر با استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم سازگاری ندارد. علت این عدم سازگاری، به‌وجود آمدن توکن‌های مبتنی بر ERC-20 سال‌ها پس از اتر است. برای رفع این مشکل، اتر را به توکن‌های مبتنی بر ERC-20 تغییر می‌دهند تا قابلیت مبادله مستقیم را پیدا کند. این تغییر همان کاری است که WETH انجام می‌دهد.

برای روشن‌تر شدن موضوع، این مثال را درنظر بگیرید: تصور کنید مقدار قابل توجهی پول به‌همراه دارید و وارد یک پارک شده‌ا‌ید. این پارک قانونی دارد که امکانات و خدمات آن فقط از طریق توکن‌های مخصوص به خودش که در ورودی پارک فروخته می‌شود، قابل دسترس است. حتی اگر پول خیلی زیادی داشته باشید بدون داشتن توکن‌های مخصوص پارک نمی‌توانید از امکانات آن لذت ببرید. در این موقعیت مجبورید پول‌تان را با توکن‌های پارک مبادله کنید.

مشابه همین اتفاق در شبکه اتریوم رخ داده است. شما می‌توانید حجم زیادی اتر داشته باشید اما برای استفاده از خدمات پلتفرم‌های ERC-20 باید ابتدا اتر را با توکن‌های مذکور مبادله کنید. این وضعیت سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود وقتی که هزاران توکن قابل مبادله وجود داشته باشند. در این شرایط موانع زیادی پیش روی کاربر قرار می‌گیرد.

WETH برای حل تمام این تعارضات به‌وجود آمده است. درواقع این توکن مبدلی میان اترها به توکن‌ها است. عمل تغییر، توسط یک قرارداد هوشمند صورت می‌گیرد. پس از طی این فرآیند هر اتر به یک WETH تبدیل می‌شود که ارزشی دقیقا معادل یک اتر دارد. با این تغییر شما می‌توانید WETHها را در صرافی‌ها با هر توکن دلخواهی مبادله کنید.

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

قرارداد هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و WETH؛ سه عنصر اساسی سیستم اتریوم

باتوجه به گستردگی و پیچیدگی اکوسیستم اتریوم، توسعه‌دهندگان آن ملزم به طراحی ابزاری برای تسهیل روند استفاده از این سیستم شدند. در صدر لیست ابزار‌های تسهیل‌کننده، ابتدا برنامه‌های کوچکی با عنوان قرارداد‌ هوشمند جای گرفته است که به شما اجازه می‌دهد تا هر نوع اپلیکیشنی را تحت شبکه اتریوم طراحی و پیاده‌سازی کنید. علاوه‌ بر این، قرارداد‌های هوشمند مسئولیت مدیریت اکوسیستم عظیم توکن‌های مبتنی بر ERC-20 را نیز برعهده دارند. این توکن،‌ خود یک قرارداد هوشمند است که مشخصات ضروری طبقه‌بندی استاندارد دیگر قرارداد‌ها را دارد.

از طرف دیگر، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز نتیجه کنار هم قرار گرفتن و تبادلات میان وب‌‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها با قرارداد‌های هوشمند هستند. قرارداد‌های هوشمند به این منظور طراحی می‌شوند که به واسطه اپلیکیشن‌ها بتوانند ETH یا توکن‌های مبتنی بر ERC-20 را از شما دریافت کنند و خدماتی را که مدنظرتان است به شما ارائه دهند. به عنوان نمونه، اپلیکیشن غیرمتمرکز متامسک (MetaMask) مانند رابطی میان شما و قرارداد هوشمند عمل می‌کند و اجازه می‌دهد به شکل مستقیم بتوانید از اتر یا توکن‌های مبتنی بر ERC-20 خود برای دریافت خدمات استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کامل کیف پول متامسک MetaMask + ویدیو

با‌این‌حال در بعضی از موارد نیاز است که بتوانیم به شکل مستقیم‌تری از امکانات موجود بهره ببریم. مثلا، اگر ما از یک مرکز مبادله توکن‌ها‌ی مبتنی بر ERC-20 برای دریافت خدمات استفاده می‌کنیم، ناگزیر باید برای هر اقدامی به یک قرارداد هوشمند متصل شویم. در چنین شرایطی است که WETH با ارزشی دقیقا معادل یک اتر، می‌تواند مفید واقع شود. از آنجایی که WETH یک توکن مبتنی بر ERC-20 است و دارای قرارداد هوشمندی وابسته به کل شبکه، درمقایسه با مسیر تبدیل اتر به توکن‌های مختلف، راهی ساده‌تر، ایمن‌تر و ارزان‌تر برای چنین تبادل‌هایی است.

وظیفه WETHها، تبادل ساده‌تر اتر با دیگر توکن‌ها

این موضوع عجیب به‌نظر می‌رسد که توکن پایه‌ای اتریوم (اتر) با دیگر توکن‌های تحت این شبکه ناسازگار است! اما توسعه‌دهندگان اتریوم از انجام این کار هدفی را دنبال می‌کنند. در واقع آن‌ها نمی‌خواستند ساختار پایه‌ای شبکه را به این خاطر تغییر دهند و سعی کردند استقلال ساختار شبکه اتریوم را تا جای ممکن حفظ کنند.

زمانی که توکن مبتنی بر ERC-20 توسط Fabian bridcage طراحی شد، هدف اصلی آن تمرکز بر روی فراهم آوردن امکاناتی برای جهان اقتصادی آینده و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بود. اما در آن زمان طراحان، پتانسیل اتفاقات آینده را کمی کمتر از آنچه که در واقع رخ داد، پیش‌بینی می‌کردند. طراحی ERC-20 به یکباره همه چیز را تغییر داد. ظهور اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، حجم انبوه قرارداد‌های هوشمند و شکل‌گیری اولین اپلیکیشن تبادل رمز‌ ارز، طراحی توکن‌های موجود را با محدودیت‌هایی مواجه ساخت.

یکی از این محدودیت‌ها عدم توانایی تبادل اتر با برخی از توکن‌های مبتنی بر ERC-20 بود. این کمبود‌ها در ابتدا موردتوجه قرار نگرفت؛ چراکه شما می‌توانستید با ارسال اتر به یک قرارداد هوشمند تبادلی غیرمستقیم را صورت دهید. اما این روشِ غیرمستقیم درواقع خود یک نقص محسوب می‌شود چراکه امکان دارد در این تبادلات به علت یک اشتباه توکن‌های خود را از دست بدهید.

برای اینکه بدون تغییر عملکرد شبکه بلاک چین اتریوم، بتوان با این نقصان مقابله کرد، WETH ساخته شد؛ توکن‌هایی که به شما اجازه می‌دهد که اتر را به WETH تبدیل کنید. بعد از این تبدیل، شما به راحتی می‌توانید دیگر توکن‌ها را مبادله کنید و دوباره آن را به اتر برگردانید. 

مزایای اساسی توکن WETH 

تبادل ایمن‌

زمانی که شما اترهای خود را به WETH تغییر می‌دهید، قاعدتا به این خاطر است که در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبادله (DEX) بتوانید رمز ارزهای مورد نظرتان را به راحتی خریدو‌فروش کنید. در حالت معمول وقتی شما دارای مقدار مشخصی اتر هستید برای آنکه بخواهید توکن مدنظرتان را بخرید باید ابتدا اترهای خود را به یک توکن تبدیل کنید و بعد از آن با توکن‌های جدید در بازار توکن مورد نظرتان سهیم شوید که این فرآیند ممکن است به سرمایه شما صدمه بزند. به عنوان مثال، در تبدیل اتر به توکن، با خطایی در تبدیل مواجه شوید و سرمایه خود را از دست بدهید. اما با تبدیل اتر به WETH می‌توانید تجارتی ساده‌تر و ایمن‌تر را تجربه کنید.

پیشنهاد مطالعه: صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟ + معرفی بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز

تبادل ارزان

علاوه‌بر مطالب فوق، WETH به شما اجازه می‌دهد تا هزینه تراکنش در شبکه اتریوم را ذخیره کنید و به عبارتی از پرداخت آن معاف باشید. علت این امر آن است که WETH به شکل مستقیم با تمام توکن‌های ERC-20 قابل مبادله است. در این مبادلات مستقیم به دلیل کاهش عملکرد شبکه اتریوم، هزینه تراکنش و کمیسیون معمول کاهش می‌یابد و در نهایت تبادلی ارزان‌تر را انجام می‌دهید.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

نتیجه‌‌گیری

توکن WETH توکنی هم‌ارزش با اتر است که تبادلات میان اتر با توکن‌های مبتنی بر ERC-20 را امکان‌پذیر می‌کند. از آنجایی که ساختار اتر و توکن‌های تحت شبکه اتریوم ناسازگار است برای استفاده از خدمات اپلیکیشن‌های تحت شبکه اتریوم که با توکن‌های مبتنی بر ERC-20 طراحی شده‌اند، نیازمند پلی برای تبدیل اتر به دیگر توکن‌ها هستیم. پیش از ساخته شدن WETHها برای این تبدیل باید به روشی غیرمستقیم عمل می‌کردیم که از منظر سادگی، امنیت و قیمت دارای کاستی‌های قابل توجهی بود. با به‌وجود آمدن WETHها می‌توانیم به راحتی، با امنیت بیشتر و هزینه کمتر تمام توکن‌های شبکه اتریوم را مبادله کنیم.

منابع: ۱، ۲، ۳

https://coiniran.com/?p=7304
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x