NFTتحلیل آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین بازار NFT ها در سال ۲۰۲۱

کاربران در سال ۲۰۲۱، مبادلاتی به ارزش ۲۶میلیارد دلار را از طریق استاندارد‌های ERC-1155 و ERC-721 صورت دادند که مربوط به حوزه بازار توکن‌های NFT است. این امر نشان می‌دهد که در سال جاری بازار ان‌اف‌تی با استقبال قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. درهمین راستا تصمیم داریم تا در مقاله پیش‌رو به تحلیل آنچین بازار NFT‌ ها (تحلیل اطلاعات آماری ثبت‌شده در زنجیره بلاک‌ها) بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه: آن‌چین دیتا چیست؟ آموزش تحلیل بازار رمزارزها به کمک دیتای آنچین

ان‌اف‌تی (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل‌تعویض یا توکن‌های غیرمثلی (NFTs یا NonFungible Tokens) عناصر دیجیتالی هستند که بر پایه یک شبکه بلاک چین ساخته می‌شوند و برخلاف رمز ارزهای سنتی، منحصربه‌فرد و غیرقابل‌‌تعویض محسوب می‌‌شوند. ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند اطلاعات را خود در بستر شبکه بلاک چین ذخیره کنند. از این طریق می‌توان مالکیت تصاویر، ویدیوها، صداها یا حتی اشیاء مربوط به این NFTها را مشخص کرد. درواقع مالک یک ان‌اف‌تی، مالک محصول دیجیتالی یا حتی غیردیجیتالی مرتبط با آن است و این مالکیت از طریق ذخیره‌شدن در شبکه بلاک چین تثبیت می‌شود. البته باید دقت کرد که مالک یک توکن غیرمثلی امکان انتقال مالکیت آن به دیگری (مبادله) را دارد و این نقل و انتقالات نیز در بلاکچین ثبت می‌شوند.

پیشنهاد تماشا: ویدیوی آموزش گام به گام ساخت توکن NFT

تغییرات ارزش بازار ان‌اف‌تی‌ها درمقایسه با ارزش هر تراکنش

در نمودار زیر شاهد افزایش ارزش کلی بازار NFT‌ها و افزایش ارزش هر تراکنش NFT به‌طور مستقل هستیم. این امر نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران و اعتماد آن‌ها به خرید ان‌اف‌تی‌ها است.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

خرید NFT در مجموعه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد که همانند صرافی‌های غیرمتمرکز عمل می‌کنند و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید محصولات NFT را از کیف پول خود به کیف پول‌های دلخواه دیگر انتقال دهید. یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها در این زمینه OpenSea است. البته مجموعه‌های دیگری نیز وجود دارند که پس از خرید ان‌اف‌تی، محصولات مرتبط با آن را برایتان نگه‌داری می‌کنند. یکی از برجسته‌ترین موارد در این حوزه Dapper Labs است.

بااین‌حال محبوب‌ترین بازار NFT درحال‌حاضر متعلق به OpenSea است. این بازار توانسته در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۶میلیارد دلار رمز ارز جذب کند. در ادامه به محبوب‌ترین مجموعه NFTهای این بازار می‌پردازیم.

پیشنهاد مطالعه: مارکت کپ چیست؟ (Market Capitalization) ارزش بازار ارزهای دیجیتال

محبوب‌ترین مجموعه NFTها از منظر حجم مبادلات هفتگی

تحلیل آنچین بازار NFT ها

CryptoPunks که در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT در دوره مورد بررسی است. این مجموعه با جذب بیش از ۳میلیارد دلار، از مارچ ۲۰۲۱، بیشترین گردش مالی را به‌نام خود ثبت کرده است. در این میان مجموعه‌هایی مثل Hashmasks و Mutant Ape Yacht Club نیز هستند که توانسته‌اند در طول یک هفته بیش از ۳۰۰ یا ۴۰۰میلیون دلار جذب کنند؛ اما درنهایت این روند بسیار مقطعی بوده و مجموعه تبادلات آن‌ها بسیار کمتر از مجموعه CryptoPunks است.

پیشنهاد مطالعه: کریپتو پانک چیست؟ پشت پردهٔ سرمایه‌گذاری در کریپتو پانکس (Cryptopunks)

بررسی محبوبیت ان‌اف‌تی‌ها از لحاظ مناطق جغرافیایی

تحلیل آنچین بازار NFT ها

در نمودار بالا شاهد تراکم ترافیکی بازدیدکنندگان وب‌سایت‌های مبادلات و خرید ان‌اف‌تی هستیم. این نمودار که برحسب مناطق جغرافیایی مرتب شده، نشان می‌دهد که هرکدام از این مناطق چه سهمی از کاربران و علاقه‌مندان بازار NFT را تشکیل می‌دهند.

آسیای مرکزی و جنوبی، آمریکای شمالی، آمریکای لاتین و اروپای غربی بیشترین بازدید را در این دوره ثبت کرده‌اند. این اعداد بیانگر رشد محبوبیت بازار ان‌اف‌تی‌ها در جهان است. با بررسی آمارهای بازار محبوب OpenSea می‌توانیم این رشد کلی را تایید کنیم. درحال‌حاضر بیش از ۶۰۰۰ مجموعه ان‌اف‌تی در بازار OpenSea وجود دارند که حداقل یک تراکنش انجام داده‌اند. در نمودار زیر می‌توانیم میزان رشد مجموعه NFTهای فعال در بازار OpenSea را مشاهده کنیم.

پیشنهاد مطالعه: گران‌ترین و محبوب‌ترین ترندهای بازار NFT

تحلیل آنچین بازار NFT ها

بازار ان‌اف‌تی‌ها، بازار خرده فروشی

تراکنش‌های با ارزش کمتر از ۱۰هزار دلار در اصطلاح، خرده‌فروشی (Retail) محسوب می‌شوند. در نمودار زیر که برحسب تعداد تراکنش‌های بازار NFT مرتب شده، می‌توانیم ببینیم که بخش عمده‌ای از مبادلات توکن‌های غیرمثلی به مبادلات خرده‌فروشی (کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار) اختصاص یافته است.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

علاوه‌براین نمودار بالا از رشد مبادلات مجموعه‌دار‌ها که ارزش آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰هزار دلار است، خبر می‌دهد. همان‌طور که مشخص است در اواخر ماه اکتبر، ۱۹درصد از مبادلات بازار NFT به تراکنش‌هایی با ارزش ۱۰ تا ۱۰۰هزار دلار اختصاص یافته است.

بااین‌حال باید این نکته را درنظر گرفت که اگر مجموع ارزش تراکنش‌ها را مستقل از تعداد آن‌ها بررسی کنیم، تراکنش‌های مجموعه‌دارها و سازمان‌ها بخش عمده‌ای از کل ارزش بازار توکن‌های غیرقابل‌تعویض را تشکیل می‌دهد.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

عملکرد سرمایه‌گذاران بازار NFT چگونه است؟

اخیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران به این بازار علاقه‌مند شده‌اند. می‌توان علت این تمایل را بازده بالای سرمایه‌گذاری در این سرمایه دیجیتال ارزیابی کرد. اما تحلیل آنچین بازار NFT به ما نشان می‌دهد که تنها ۲۸درصد از کسانی که در فرآیند تبدیل یک محصول دیجیتال به ان‌اف‌تی (Minting) سهیم بودند، سود کردند. این در حالی است که ۶۵درصد از کسانی که در خرید توکن‌های ناهمتا از محصولات موجود (انتقال بین کیف پول‌ها) استفاده کردند، توانسته‌اند کسب سود کنند.

سرمایه‌گذاران موفق معمولا در لیست سفید قرار (Whitelist) دارند. معمولا سازندگان NFTها قبل از معرفی آن‌ها به بازار، از طریق فضای مجازی این سرمایه‌های دیجیتالی را تبلیغ می‌کنند و به کسانی که در مسیر معرفی هرچه بیشتر محصول تلاش می‌کنند، با قراردادن آن‌ها در لیست سفید پاداش می‌دهند. کسانی که در این لیست قرار می‌گیرند می‌توانند ان‌اف‌تی‌ها را در فرآیند ساخته‌شدن با قیمتی کمتر خریداری کنند.

آمارها نشان می‌دهد که خرید NFT توسط افرادی که در لیست سفید قرار دارند در ۷۵درصد مواقع منجر به سود خواهد شد. نمودار سود حاصل از خرید NFT را برحسب چند برابری سود حاصل از فروش، در قیاس با افرادی که در لیست سفید نیستند در زیر مشاهده می‌کنید.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

نمودار بالا نشان می‌دهد که درمجموع ۷۸درصد کسانی که در لیست سفید نبودند و یک NFT تازه‌ساخته‌شده را خریدند، درنهایت متضرر شدند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است این محصولات در آینده منجر به سود شوند، اما اگر نفر اولی هستید که خریداری می‌کنید بهتر است عضو لیست سفید باشید.

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

خرید و فروش ثانویه NFTها (Flipping)

همان‌طور که اشاره شد کسانی که NFTهایی با سابقه فروش را می‌خرند و پس از مدت کوتاهی می‌فروشند، معمولا در کسب سود موفق‌تر عمل می‌کنند. اما از ۲۰۰۰ مجموعه شخصی ان‌اف‌تی در OpenSea، که محصولات‌شان سابقه یک‌بار فروش را دارد، ۲۵۰ مجموعه هستند که ۸۰درصد فروش کل را به خود اختصاص داده‌اند.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

بررسی علل موفقیت بعضی آدرس‌ها (کاربران) در کسب سود از خریدوفروش ثانویه ان‌اف‌تی‌ها

هرچند بسیاری از کاربران از استراتژی Flipping استفاده می‌کنند اما فقط برخی از آن‌ها موفقیت قابل‌توجهی کسب می‌کنند. ما تصمیم داریم از طریق تحلیل آنچین دیتای اکانت‌های OpenSea به ارزیابی علل بازده بیشتر این گروه‌‌ها بپردازیم.

در این راستا ما کاربرانی که از روش Flipping (فروش ثانویه) کسب سود کرده‌اند را به ۵ گروه تقسیم کرده‌ایم که گروه ۱ بیشترین سهم از سود حاصل از فروش ثانویه NFTها را به خود اختصاص داده و به همین ترتیب، گروه شماره ۵ کمترین سهم را دارد.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

در نمودار بالا می‌توان به وضوح دید که تعداد تراکنش‌ها (یا فروش NFT) نقش عمده‌ای در موفقیت خریداران این سرمایه دیجیتال دارد. گروه اول که از منظر آماری موفق‌ترین گروه محسوب می‌شوند، به‌شکل میانگین ۱۰۵ NFT را با استراتژی Flipping فروخته‌اند.

می‌توان این‌طور گفت که تجربه بیشتر در حوزه فروش توکن‌های غیرمثلی یکی از عوامل موفقیت است. علاوه‌براین احتمالا گروه اول از پشتوانه مالی بهتری برخوردار‌ هستند و می‌توانند امکان تجربه بیشتر را فراهم کنند. درمجموع این دوعامل در کنار هم توانسته گروه اول را به موفقیت بیشتری در کسب سود از NFTها برساند.

میانگین قیمت خرید NFTها در استراتژی Flipping

باتوجه به تحلیل آنچین دیتای گروه‌های موردنظر، میانگین قیمت خرید هر NFT برحسب اتریوم، برای گروه‌های پنج‌گانه به شرح زیر است:

تحلیل آنچین بازار NFT ها

جالب این‌که گروه ۱ بیشترین قیمت را برای خرید NFTها می‌پردازند و پس از آن گروه ۵ در دومین مرتبه قرار دارد. باتوجه به این‌که ۵درصد از آدرس‌ها بیش از ۸۰درصد سود کل حاصل از فروش ان‌اف‌تی‌ها را در دست دارند، می‌توان با مقایسه قیمت خرید این ۵درصد با ۹۵درصد باقی، به نتیجه دقیق‌تری رسید.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

همان‌گونه که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، ۵درصد از آدرس‌هایی که اکثر سود بازار ان‌اف‌تی را دراختیار دارند، بیش از دوبرابر باقی کابران برای خرید NFTها هزینه پرداخت می‌کنند. پس می‌توان این عامل را هم یکی از عوامل موثر در کسب بازده بالاتر درنظر گرفت.

تنوع سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های مختلف و منحصربه‌فرد

ما گروه‌های پنج‌گانه خریداران NFT را براساس تعداد مجموعه‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کردند، مرتب کردیم. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، گروه ۱ به‌عنوان موفق‌ترین گروه در ۱۷ مجموعه NFT سرمایه‌گذاری کرده و بیشترین تنوع سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است. به عبارتی رابطه تنوع سرمایه‌گذاری و کسب سود در حوزه خرید NFT با روش Flipping، یک رابطه مستقیم و خطی است.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

سهم سود حاصل از موفق‌ترین مبادلات از سود کل

در نمودار زیر گروه‌های پنج‌گانه را براساس سهم سودشان از موفق‌ترین معاملات خود نسبت به کل سود، مرتب کردیم. طبق نمودار زیر، گروه ۱، ۳۱درصد از کل سودش را از معاملات موفق خود کسب کرده و این رقم در گروه‌های نا‌موفق‌تر افزایش یافته و درنهایت برای گروه پنج که درمجموع ضرر کرده، این مقدار منفی است. می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که سرمایه‌گذاران موفق از یک روند متعادل و سود پایدار بهره می‌برند.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

نرخ بازده سرمایه (ROI) در بازار NFT

در نمودار زیر می‌توان نرخ برگشت سرمایه را در گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاری مشاهده کرد. به وضوح می‌توان دید که نرخ بازگشت سرمایه (سود) گروه یک با نرخ بازده سرمایه ۲.۹ بیش از گروه ۲ و دیگر گروه‌ها است.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

منشاء تامین مبلغ سرمایه‌گذاری در بازار NFT

در نمودار دایره‌ای زیر با توجه به آدرس‌ سرمایه‌گذاران موفق، روش‌های تامین مالی و انتقال سرمایه را ارزیابی کردیم. این نمودار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران موفق تمایل بیشتری به استفاده از پلتفرم‌های غیرمتمرکز دارند. هرچند شاید کارمزد بیشتری پرداخت کنند اما آمار نشان می‌دهد که گروه اول ترجیح می‌دهند از صرافی‌های متمرکز برای تبادلات خود پرهیز کنند.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

هزینه تراکنش‌های ناموفق برای خرید NFT‌های تازه‌ساخته‌شده (Minting)

همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، خرید ان‌اف‌تی‌ها از طریق استراتژی Flapping یا فروش ثانویه، احتمال کسب سود را بالا می‌برد و به‌طور میانگین در ۶۸درصد مواقع موفق است؛ اما در خرید NFT تازه‌ساخته‌شده (Minting)، احتمال این موفقیت به‌طور میانگین ۲۸درصد است.

علاوه‌براین کارمزد تراکنش‌های ناموفق در خرید یک ان‌اف‌تی در روش Minting می‌تواند فرآیند کسب سود از این معاملات را سخت‌تر هم بکند. معمولا هنگامی که یک NFT معرفی می‌شود، سیل خریداران برای خرید آن هجوم می‌آورند. به‌همین‌خاطر بسیاری از تراکنش‌ها پیش از وجود داشتن NFT موردنظر صورت می‌گیرد و بسیاری از تراکنش‌ها نیز پس از فروخته شدن آن انجام می‌شود. تمام این تراکنش‌های نا‌موفق دارای کارمزد هستند و ممکن است چندین بار اقدام به خرید NFT کنید و موفق به خرید آن نشوید؛ یا اگر موفق به خرید شوید، کارمزد تمام این تراکنش‌ها سود احتمالی شما را کم خواهد کرد.

به عنوان یک نمونه بارز در این زمینه می‌توان به زمان معرفی یک مجموعه از ۷۰۰۰ NFT به‌نام Sevens اشاره کرد. طبق برنامه قرار بود این مجموعه در ۷ سپتامبر سال جاری در ساعت ۷ شب ارائه شود. در یک ساعت اولیه، کاربران بیش از ۲۶۰۰۰ تراکنش ناموفق را به‌ثبت رساندند که باعث شد مبلغی بیش‌از ۴میلیون دلار را به‌عنوان کارمزد این تراکنش‌ها از دست بدهند.

پیشنهاد مطالعه: بازار NFT در آثار هنری و گیم‌ها همچنان داغِ داغ است!

تحلیل آنچین بازار NFT ها

برخی از کاربران بیش از ۱۰۰بار اقدام به خرید کردند و موفق به خرید NFT نشدند و درمجموع ۱۰۰هزار دلار کارمزد تراکنش پرداخت کردند. نمودار زیر مجموع کارمزد پرداخت‌شده توسط کاربران، براساس تعداد تراکنش‌های ناموفق ثبت‌شده را نشان می‌دهد.

تحلیل آنچین بازار NFT ها

کسانی که موفق شدند NFT‌های مجموعه Sevens را خریداری کنند، درنهایت توانستند کل مجموعه را با سود ۲۰میلیون دلار بفروشند. اگر این مبلغ را با ۴میلیون دلار کارمزد تراکنش مقایسه کنید، یک کاهش ۲۰درصدی را شاهد خواهیم بود. درضمن ممکن است بسیاری از خریداران از ربات‌های هوشمند جهت ثبت تراکنش‌های پیاپی استفاده کنند، که شرایط را برای یک خریدار معمولی سخت‌تر می‌کند.

جمع‌بندی

بازار NFT جزو بازارهایی است که در چند سال اخیر رشد قابل‌توجهی داشته و به یکی از زمینه‌های محبوب سرمایه‌گذاری در جهان بدل شده است. اما ورود به این بازار و خرید NFTها به قصد کسب سود، حوزه‌ای است که بدون دانستن جزئیات آن و جوانبش، ممکن است درنهایت به ضرر شما منتهی شود.

تحلیل آنچین دیتا نشان می‌دهد که برای موفقیت و کسب سود در استراتژی Minting، عضویت در یک لیست سفید یا دسترسی به ربات‌های هوشمند می‌تواند در احتمال موفقیت شما موثر باشد. به عبارتی بدون داشتن چنین امکاناتی، خرید ان‌اف‌تی از مسیر Minting، به احتمال زیاد به ضرر شما تمام خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۶ آذر) – روند کاهش شدید قیمت بیت کوین

در مسیر خرید NFT از مسیر Flapping نیز، همان‌طور که بررسی کردیم، تحلیل آنچین نشان می‌دهد که دسترسی به سرمایه کافی برای سرمایه‌‌گذاری در مجموعه‌های متنوع‌تر و خرید NFTهای گران‌تر، احتمال موفقیت شما در کسب سود را بالا می‌برد.

هرچند ورود به این حوزه می‌تواند بسیار جذاب باشد اما آگاهی از تمام آنچه گفته شد برای یک تجارت موفق در زمینه NFTها ضروری است.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=48722
دکمه بازگشت به بالا