حمید رضا عسگری | 2019.04.14

استاندارد ERC721 و توکن های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens)

توکن های ERC721 که عموما از آنها به عنوان توکن های غیر قابل تبدیل یا غیر قابل تعویض یاد می­ شود (Non-Fungible tokens) از زمانی که اولین بار در سپتامبر 2017 به عنوان یک پروتکل توسعه ای (EIP) روی اتریوم مطرح شد، توجه بسیاری از توسعه دهندگان را به خود معطوف داشته است. اصولا کالا ها یا دارایی های Non-Fungible آن دسته از دارایی یا کالا محسوب می ­شوند که قابل تهاتر با کالا یا دارایی دیگر و یا حتی دارایی مشابهی از همان نوع نیستند و این دارایی ها در واقع منحصر به فرد هستند.

توکن قابل تعویض و غیر قابل تعویض

توکن قابل تعویض و غیر قابل تعویض

fungible-vs-non-fungible

این توکن ها آزادی عمل بسیار زیادی برای توسعه دهندگان فراهم می­ کند تا بتوانند مالکیت دنباله هایی از اطلاعات را روی بلاکچین اتریوم فراهم آورند. مشخصه بارز توکن های غیر قابل تبدیل این است که هر توکن به یک شناسه متفاوت مرتبط شده که آن را برای مالک توکن منحصر به فرد می ­نماید. این ویژگی یک تفاوت بنیادی با توکن های ERC-20 است که در آنجا هر توکن قابل تعویض است. در استاندارد ERC-20، توسعه دهندگان می­ توانند هر تعدادی از توکن ها را در یک اسمارت کانترکت ایجاد کنند اما در ERC721 هر توکن در قرار داد در بر دارنده مقدار متفاوتی است.

بیشتر بخوانید: توکن غیرقابل تعویض (non-fungible Tokens) چیست؟

این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص توکن های ERC721 در اختیار شما قرار می دهد. با مقاله آموزشی دیگری از رسانه خبری آموزشی کوین ایران با ما همراه باشید.

چنانچه پی دی اف در این صفحه باز نشد لطفا صفحه را رفرش کنید.

برای خوانایی بهتر پیشنهاد می شود فایل پی دی اف را دانلود کرده و آن را در برنامه هایی مانند Adobe reader باز کنید.