توکن غیرقابل تعویض
ساناز موسوی | 2019.03.31

توکن غیرقابل تعویض (non-fungible Tokens) چیست؟

برای درک بهتر اینکه چه چیزی توکن ها را خاص می کند، بررسی مفهوم «قابل تعویض» و «غیر قابل تعویض بودن» ارزشمند است. همانطور که از عبارت «قابل تعویض بودن» پیداست، این مفهوم برای چیزهایی به کار برده می شود که به راحتی قابل تعویض باشند؛ مثل دانه های برنج یا یک دلاری درون جیب شما. در واقع اگر شما یک دلار به کسی قرض دهید، برایتان اهمیتی نداری که او دقیقا همان سکه یا اسکناس را به شما برگرداند.در این مقاله توکن غیر قابل تعویض را بررسی خواهیم کرد

این شرایط وقتی چیزی «غیرقابل تعویض» است تغییر می کند. اگرچه ممکن است دو چیز در نگاه اول یکسان باشند، وقتی هریک دارای اطلاعات یا ویژگی های منحصر به فردی هستند، مبادله ی آنها غیرممکن می شود. برای مثال بلیط هواپیما یک دارایی غیرقابل تعویض است. بلیط های هواپیما شبیه به هم به نظر می رسند اما هر کدام از آنها دارای مشخصات منحصر به فردی هستند و معاوضه ی آنها می تواند عواقب جدی در بر داشته باشد.

تفاوت توکن های غیرقابل تعویض با دیگر توکن ها در چیست؟

توکن بسیاری از رمز ارز ها قابل تعویض هستند. اگر شما برای کسی یک بیت کوین بفرستید و او یک بیت کوین برای شما بفرستد، هیچ تفاوتی را احساس نخواهید کرد. اغلب مواقع توکن های قابل تعویض با استفاده از استاندارد ERC-20 ساخته می شوند. برای روشن تر شدن مطلب، فرض کنید هر توکن ۱۰ دلار ارزش دارد. اگر توکنی برای کسی بفرستید و او یک هفته بعد آن را پس دهد، تفاوتی ایجاد نخواهد شد (نوسانات قیمت رمز ارز نسبت به دلار اهمیتی ندارد).

این شرایط برای توکن های غیرقابل تعویض که با استاندارد ERC-721 سازگار هستند تغییر می کند. اگر تصادفا برای کسی یکی از این توکن ها را بفرستید و توکن ERC-721 متفاوتی دریافت کنید، احتمالا بسیار ناراحت خواهید شد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به آموخته های اولین دهه ی تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز ها

یکی دیگر از تفاوت های بسیار مهم این است که توکن های قابل تعویض تقسیم پذیرند؛ بدین معنا که شما می توانید بخشی از یک توکن ERC-20 را برای دیگران بفرستید (مانند پول نقد). از طرف دیگر، توکن های ERC-721 غیرقابل تقسیم هستند و باید خریده یا فروخته شوند (مانند یک بلیط مسابقه فوتبال که نمی خواهید آنرا با کسی شریک شوید).

توکن های غیرقابل تعویض چه استفاده هایی دارند؟

جمع آوری کلکسیون، یکی از رایج ترین موارد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض است. یکی از پیشگامان استفاده از توکن های غیر قابل تعویض، بازی CryptoKitties است که روی یک پلتفرم بلاک چینی ایجاد شده است و بازیکنان آن به جمع آوری و تولید گربه های دیجیتال مشغول اند. اگر در دنیای واقعی حیوان خانگی داشته اید می دانید که جایگزینی آنها آسان نیست؛ چراکه هر یک خصوصیات و ظاهر منحصر به فرد خود را دارند. CryptoKitties این مفهوم را در دنیای کریپتو تکرار کرده است و طبق گزارش های سال گذشته گرانترین CryptoKitty صد و بیست هزار دلار بود.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & Image