دیفایNFT

تاثیر هوش مصنوعی بر اکوسیستم NFTهای هنری چیست؟

همگرایی هوش مصنوعی (AI) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به‌عنوان روندی قابل توجه در اکوسیستم NFT با شتابی فزاینده درحال انجام است. این پدیده عمدتاً در بخش هنرِ NFT به‌لطف معرفی الگوریتم‌های هوش مصنوعی‌ای که قابلیت تبدیل متن به آثار هنری را دارند، همواره روندی سریع و افزایشی در مقبولیت عمومی داشته است. آثار هنریِ NFT که توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند، معنای جدیدی از توکن‌های غیرقابل تعویض را براساس تکنولوژی هوش مصنوعی و تصورات انسانی به ارمغان آورده‌اند. بازار توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها در سال ۲۰۲۱ دارای ارزشی معادل ۴۱ میلیارد دلار بوده که چیزی نزدیک به ارزش کل بازار جهانی هنرهای زیبایی بوده است.

به‌طور کلی توکن غیرقابل تعویض (NFT) یک دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد است که مالکیت و اثبات اصالت یک آیتم یا محتوایی خاص مانند کارهای هنری، موسیقی، املاک مجازی و غیره را بر روی شبکۀ بلاک‌چین نشان می‌دهد (برای برخی از آثار). به محض اینکه توکن‌های NFT کدگذاری و ایجاد شوند، غیرقابل تغییر و دستکاری بوده، و اصالت و قانونی‌بودن آن‌ها را می‌توان از طریق بلاک‌چین تایید کرد.

در کل می‌توان به این نکته اشاره کرد که هوش مصنوعی در سرتاسر جهان، نحوۀ کار، ارتباط و تعامل انسان با اطلاعات را تغییر داده است؛ علاوه‌براین تاثیر  آن در صنایع مختلف گسترش یافته و تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی مدرن نفوذ کرده است. بدین ترتیب ادغام هوش مصنوعی و هنرNFTِ راه را برای انواع اشکال و فرم‌های بدیع هنری هموار می‌کند، مفاهیم مرسوم هنر را به چالش می‌کشد و روابط بین هنرمندان، گردآورندگان آثار هنری و فناوری را از نو تعریف می‌نماید. این ادغام، نوآوری را به مرحلۀ جدیدی می‌رساند و هنرمندان، سازندگان و علاقه‌مندان به حوزۀ هنر را قادر می‌سازد تا امکانات گستردۀ هنر دیجیتال و مجموعه‌های مرتبط با آن را کشف کنند. با وجود هوش مصنوعی، شما می‌توانید دیدگاه هنری خود را ارتقا دهید و با ایجاد دارایی‌های دیجیتالیِ منحصربه‌فرد و فریبنده، دریچه‌ای به دنیای خلاقیت در قلمرو NFTها به روی خود باز کنید. ادغام جذاب هوش مصنوعی و NFTها می‌تواند مرزهای هنری را جابه‌جا کرده و با به چالش کشیدن مفاهیم و معانی، تجربه‌های هنری کاملاً جدیدی را خلق کند. در ادامۀ این بحث با چنین سوالاتی روبرو می‌شویم و به‌دنبال پاسخ به آن‌ها خواهیم بود: چگونه هوش مصنوعی بر اکوسیستم هنرهای مرتبط با NFT تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا ما شاهد ایجاد آینده‌ای نوآورانه و پیشرفته برای هنر هستیم؟ چالش‌های پیشِ رو در حوزۀ اخلاق، ابتکار، خلاقیت و اصالتِ هنری که با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند، چیست؟ 

پیشنهاد مطالعه: تاثیر ChatGPT بر بلاک‌چین و قرارداد هوشمند

هوش مصنوعی و هنر NFT: مزایا و معایب‌

در کنار هم قرار گرفتن هوش مصنوعی و اکوسیستم هنریِ NFT منجر به ایجاد کاربری‌های نوآورانه و امکانات جدیدی در این حوزه شده است. در سال‌های اخیر تکنولوژی‌های نزدیک و مشابه با هوش مصنوعی در پروژه‌های هنری متعددی استفاده شده‌اند که امکان تولید مجموعه‌ای از خلاقیت‌های دیجیتالی را که هرکدام متمایز از دیگری است، فراهم کرده‌اند. هنر مولد، هنرمندان را قادر می‌سازد پارامترها و قوانین خاصی را به سیستم هوش مصنوعی وارد کنند و بدین شکل بتوانند کارهای هنری اصیلی را براساس این دستورالعمل‌ها خلق نمایند. NFTهای مولد هوش مصنوعی از مدل یادگیری ماشینی‌ای به نام GAN استفاده می‌کنند. این عمل دقیقا مشابه با وظایف الگوریتم‌هایی است که از رایانه‌ها استفاده می‌کنند و از داده‌های موجود برای آموزش مدل‌ها برای تولید تصاویر ماشینی به چیزی مشابه با هنر و قطعات هنری بهره می‌گیرند. به این ترتیب، برای خلق آثار هنری جدید یک هنرمند می‌تواند به سادگی کلمات کلیدی یا جملات مدنظرش را وارد مدل هوش مصنوعی کند؛ سپس هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم‌هایش چندین کار هنری را تحلیل نموده و تصاویر منحصربه‌فردی را به‌عنوان یک عکس بصری از متن اصلی تولید کرده و به نمایش می‌گذارد.

«Edmond de Belamy» اولین اثر هنری است که توسط هوش مصنوعی ساخته شده و به قیمتی بیش‌از ۴۳۰هزار دلار در یکی از معروف‌ترین حراجی‌ها در سال ۲۰۱۸ فروخته شده است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند سبک هنرمندان مشهور را تکرار کنند و هنرمندان را قادر سازند تا آثار هنری معروف را با معیارهایی خاص از نو ایجاد کنند. با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشینی، الگوریتم‌ها می‌توانند NFTهایی را با ویژگی‌های بصری و ماهیتی نمادین برمبنای جنبش‌های هنری خلق کنند.

برای مثال، Art Block یکی از پروژه‌های هنری مولد بسیار معروف است که در آن کاربران می‌توانند بازار متنوعی از سبک‌های هنری را بررسی نموده و آثار هنری مدنظرشان را خریداری کنند. همچنین متعاقباً می‌توانند آثار هنری برگرفته از سبک هنری دلخواه‌شان را با استفاده از این پلتفرم دریافت نمایند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی همچنین با تجزیه و تحلیل فاکتورهای مختلفی مانند داده‌های تاریخی فروش، روند بازار و علاقه‌مندی‌های کاربران می‌توانند به مدیریت مجموعه‌های هنری NFT نیز کمک کنند. این ویژگی به گردآورندگان آثار هنری و پلتفرم‌ها اجازه می‌دهد که آثار هنری‌ای را که با مضامین، ژانرها یا پتانسیل‌های سرمایه‌گذاریشان همسو هستند، کشف کرده و به نمایش بگذارند.

پیشنهاد مطالعه: آیا تلاقی بلاک‌چین و هوش مصنوعی نوعی انقلاب در رمزارزها و قرارداد هوشمند است؟

مزایای هوش مصنوعی و هنر NFT

حال نوبت به بررسی مزایای متعدد هوش مصنوعی در اکوسیستم هنر NFT می‌رسد که شامل موارد زیر است:

۱-افزایش خلاقیت

ابزارها و الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مسیر جدیدی را برای اکتشاف، گسترش خلاقیت و تولید آثار هنری خاص و متنوع در اختیار هنرمندان قرار می‌دهند. این الگوریتم‌ها حتی می‌توانند طرح‌های مرکب و پیچیده‌ای را که به راحتی از طریق روش‌های هنری سنتی قابل دستیابی نیست، ایجاد کنند. این ابزارها شامل مجموعۀ بزرگی از شبکه‌های مولد GAN، الگوریتم‌های ایجادکنندۀ تصاویر، ابزارهای نقاشی کامپیوتری، سیستم طبقه‌بندی تصاویر و ربات‌های چت هنری هستند.

۲-کارایی

هوش مصنوعی می‌تواند با خودکارسازی وظایف خاصی، فرآیند خلق اثر هنری را سرعت بخشد. این عمل به هنرمندان اجازه می‌دهد که بیش‌تر بر روی مفهوم‌سازی و خلاقیت اثر خود تمرکز کنند. هنرمندان می‌توانند از ابزارهای هوش مصنوعی برای تولید بسیاری از آثار هنری در کسری از زمان در مقایسه با تکنیک‌های سنتی که بسیار زمان‌بر هستند، بهره گیرند. با استفاده از تکنیک‌هایی مانند مدل GAN، تصاویر واقعی می‌توانند در کمتر از چندثانیه تولید شوند؛ درحالی‌که ایجاد همین تصاویر به‌صورت دستی نیازمند ساعت‌ها یا حتی روزها کار زیاد است. علاوه‌براین، سیستم‌های طبقه‌بندی تصاویر، هنرمندان را قادر می‌سازد چندین تصویر را در مدت زمان کمی ایجاد کنند. این امر به‌ویژه برای پروژه‌هایی که دارای گزینه‌ها و پیشنهادات مختلفی از طرف مشتریان‌شان هستند یا به عبارتی سفارشی‌اند، بسیار ارزشمند است. شتاب در فرآیند خلاقیت سبب می‌شود که هنرمندان بتوانند طیف گسترده‌ای از ایده‌ها را کشف کرده و سبک‌ها، تکنیک‌ها و مفاهیم مختلف را بدون هیچ محدودیتی تجربه کنند.

۳-افزایش دسترسی

هوش مصنوعی می‌تواند موانع پیشروی هنرمندان برای ورود به حوزه‌های مختلف هنری را با ارائۀ ابزارها و پلتفرم‌های متنوع و در دسترس برای خلق آثار و مجموعه‌های هنریِ NFT کاهش دهد. این ویژگی به هنرمندان، با سابقه و سطوح مهارتی مختلف، اجازه می‌دهد تا در اکوسیستم هنرِ NFT  مشارکت داشته و همچنین به فراگیری و دموکراتیک شدن دنیای هنر کمک کنند.

۴-شخصی‌سازی و سفارشی‌بودن

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند اولویت‌های کاربران را بررسی کرده و براساس سلایق فردی آثار هنری را شخصی‌سازی کنند. این سطح از سفارشی بودن، ارتباط بین هنرمند، اثر هنری و مجموعه‌دار را افزایش داده و تجربه‌های شخصی و جذاب‌تری را ارائه می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش مینت NFT Music: چگونه یک NFT موزیک بسازیم و بفروشیم؟

معایب هوش مصنوعی و هنر NFT

در حالی که هوش مصنوعی مزایای بسیار زیادی را برای اکوسیستم هنر NFT به ارمغان آورده است، شناسایی و رسیدگی به چالش‌ها و نگرانی‌های مهم مرتبط با آن ضروری است. در اینجا برخی از ملاحظات کلیدی برای بررسی وجود دارد که به معرفی‌شان می‌پردازیم:

۱-عدم اصالت

هنر تولیدشده توسط هوش مصنوعی معمولاً سوالاتی را در رابطه با اصالت اثر هنری در ذهن ایجاد می‌کند. از آنجایی که آثار هنری تولیدشده توسط هوش مصنوعی براساس الگوریتم‌ها و مدل‌های آموزشی ایجاد می‌شود، برای افراد زیادی این سوال مطرح می‌گردد که آیا واقعاً می‌توان این کارها را به‌عنوان آثار هنری برگرفته از هنرمندان درنظر گرفت یا خیر. علاوه‌براین، ابزارهای هوش مصنوعی به افراد اجازه می‌دهد تا کپی‌های دقیقی از آثار هنری ایجاد کنند که همین امر باعث ایجاد پرسش‌هایی در مورد اصالت این نسخه‌ها و ارزش هنری آن‌ها می‌شود.

۲-نگرانی‌های اخلاقی و حریم خصوصی

استفاده از هوش مصنوعی در هنر NFT می‌تواند منجر به دو راهی‌های اخلاقی، به‌ویژه در مورد نقض حق چاپ و مالکیت معنوی اثر هنری گردد. هنرمندان نیاز دارند که با دقت هرچه بیش‌تری جوانب قانونی را بررسی نموده و مطمئن شوند که اثر هنری تولیدشده توسط هوش مصنوعی هیچ حقوقی را نقض نکرده باشد یا به سرقت هنری کمک ‌نکند. نگرانی‌های دیگر در این زمینه مربوط به حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ها است که می‌توان به مواردی مانند ایجاد یا دستکاری تصاویر برای فریب یا آسیب رساندن به افراد اشاره کرد.

۳-بی‌ارزش شدن هنرهای دستی

گسترش هنر تولیدشده توسط هوش مصنوعی ممکن است ارزش مهارت‌های هنریِ سنتی و صنایع دستی را کاهش دهد. اشکال و فرم‌های هنر سنتی اغلب برگرفته از تکنیک‌های دست‌سازِ دقیق، زمان‌بر و انتخاب‌های شخصی هنرمند هستند که می‌توانند تحت‌الشعاع کارایی و سرعتِ هنر تولیدشده توسط هوش مصنوعی قرار گیرند. از آنجایی که ابزارهای هوش مصنوعی به افراد اجازه می‌دهند تا آثار هنری را سریع‌تر و کارآمدتر ایجاد کنند، تقاضا برای هنرمندان و فرصت‌های شغلی‌شان در بازار ممکن است کاهش یابد.

علاوه‌براین، این قبیل مسائل می‌تواند منجر به نقض منحصربه‌فرد بودن یک اثر و یا ذهنیت هنری شود و نیاز به بیان فردی و تجربیات شخصی در خلق اثر هنری را بی‌ارزش کند. درحالی‌که هوش مصنوعی می‌تواند قطعات هنری چشم‌نواز و جذاب بصری را ایجاد کند، خطر از بین رفتن بیان هنری منحصربه‌فرد و شاخص هنرمندان که هر هنرمند را از دیگری متمایز می‌کند، وجود دارد. این تجانس می‌تواند عرصه را برای هنرمندان و انتشار صدای هنری متمایزشان تنگ کند و ممکن است منجر به عدم تنوع و نوآوری در اکوسیستم هنری شود.

در نتیجه، ادغام هوش مصنوعی در اکوسیستم هنری NFT باید به عنوان یک تلاش مشترک در نظر گرفته شود که در آن هنرمندان و طراحان در کنار هم و با کمک تکنولوژی فرصت‌های خلاقانۀ جدیدی را ایجاد کنند. در کل نمونه‌های موجود در دنیای واقعی، پتانسیل هوش مصنوعی را در تولید آثار هنری بدیع، کمک به فرآیندِ مدیریت و نگهداری از آن‌ها و گسترش امکانات هنری نشان می‌دهد ولی بااین‌حال، پرداختن به پیامدهای اخلاقی و اطمینان یافتن از تعادل بین مزایای هوش مصنوعی و حفظ خلاقیت و اصالت انسانی در اکوسیستم هنر NFT بسیار مهم است.

چگونه NFTها بر صنعت هنری تاثیر می‌گذارند؟

از زمانی که هنرمند معروف بیپل (Beeple) اثر معروف خود به نام Everydays را فروخت، این رویداد به پدیده‌ای جدید و شگفت‌انگیز در زمان خود تبدیل شد- اثر هنری به‌نام First 5000 Days یا ۵۰۰۰ روز اول، به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در حراج کریستی در سال ۲۰۲۱ فروخته شد. این رویداد نه تنها رکورد گرانقیمت‌ترین فروش آثار هنری به‌صورت NFT را به‌نام خود ثبت کرده است بلکه در تاریخ  هم اولین‌باری بود که یک خانۀ حراج بزرگ اثر هنریِ دیجیتالی‌ مبتنی بر NFT را به فروش می‌گذاشت. فروش اثر هنری بیپل که به‌عنوان کاتالیزوری موفق و رونق‌دهنده به NFTها در سال ۲۰۲۱ شناخته می‌شود، نقش اساسی‌ای در شکل‌گیری بازار NFTها داشته است. این تراکنش رکوردشکن نشان‌دهندۀ یک دست‌آورد مالی قابل توجه بود که باعث تغییر پارادایم در دنیای هنر گردید.

به‌علاوه‌ این رویداد تاریخی نشان‌دهندۀ انحراف از مفاهیم متعارف هنر، مالکیت و ارزش بود و تاثیر روبه‌رشد فرهنگ فناوری دیجیتال را بیش‌ازپیش برجسته می‌کرد. پیروزی بیپل نمادی از ظهور جنبشی است که توسط نسل جدیدی که عصر دیجیتال را پذیرفته است و نه تنها هنجارهای تثبیت‌شده را به چالش می‌کشد بلکه خواهان تغییر در شیوۀ ادراک، خلق و ارزش‌گذاری هنر است، اداره می‌شود. بنابراین چنین عمل الهام‌بخشی باعث ایجاد موج جدیدی در میان هنرمندان، گردآورندگان و علاقه‌مندان برای استفاده هرچه بیش‌تر از فرصت‌های ارائه‌شده توسط فناوری بلاک‌چین و شناخت پتانسیل عظیم NFTها برای شکل‌گیری منظر جدید هنری شد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پرفروش‌ترین بازارهای NFT برای خرید و فروش

مزایای NFT برای هنرمندان و گردآورندگان آثار هنری

همانطور که اکوسیستم NFT درحال جذب افراد بیش‌تری به‌سمت خود است، مزایای آن به‌خصوص برای قشر هنرمندان و گردآورندگان آثار هنری بسیار زیاد است. هنرمندان با استفاده از NFTها می‌توانند از آثار هنریِ دیجیتال خود کسب درآمد نموده و بر آن نظارت و کنترل کافی داشته باشند و همچنین بتوانند با مخاطبانشان در سراسر جهان تعامل و ارتباط برقرار کنند. به‌طور همزمان، گردآورندگان آثار هنری نیز می‌توانند از تجربۀ مالکیت منحصربه‌فرد، شفافیت کافی و افزایش دسترسی به مجموعۀ بزرگی از آثار هنری لذت ببرند. بیایید برخی از مزایای بالقوۀ NFT را برای هنرمندان و گردآورندگان آثار هنری بررسی کنیم:

۱-مالکیت مستقیم و اصالت اثر

ویژگی NFTها هنرمندان را قادر می‌سازد تا سند مالکیت معتبری از آثار هنریِ دیجیتالی خود که قابلیت احراز هویت از طریق بلاک‌چین را دارد، ایجاد کنند. NFT سابقه‌ای غیرقابل تغییر و شفاف از یک اثر هنری را ارائه داده و با این کار خطر سرقت آن را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد حس اطمینان در مخاطب نسبت به خاص‌بودن و اصالت اثر هنری دیجیتال می‌شود. آثار هنری دیجیتال ایجادشده با NFT هرگز قابل جعل یا تکرار نیستند. این ویژگی اطمینان و اعتماد کافی را به مجموعه‌داران نسبت به اصالت و منشا آثار هنری‌ای که به‌صورت NFT خریداری می‌کنند، می‌دهد. 

اما از طرفی اصالت‌بخشی و جلوگیری از سرقت آثار هنری غیردیجیتال که به شکل فیزیکی وجود دارند، بحث مجزایی محسوب می‌شود. در حال حاضر روش‌های جدیدی برای تامین اصالت و جلوگیری از سرقت این آثار نیز پیشنهاد شده است. یکی از این روش‌ها ترکیب فناوری NFT با تکنولوژی NFC است. از این روش می‌توان برای اتصال دنیای آثار هنری غیردیجیتال به شبکه بلاک‌چین استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: بررسی مالکیت در فروش آثار هنری دیجیتال NFT

۲-افزایش مزایا، امتیازها و میزان درآمد

NFTها هنرمندان را قادر می‌سازند تا با فروش یا انتقال هر اثر هنری، متعاقباً مزایا و حق امتیاز متناسب با آن را کسب کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند تعبیه‌شده در ساختار NFTها، هنرمندان می‌توانند درصدی از ارزش اثر هنری‌شان را با هربار فروش آن به‌طور خودکار دریافت کنند. این ویژگی علاوه‌بر اینکه به‌طور مستمر هنرمندان را از لحاظ مالی حمایت می‌کند، باعث بیش‌تر شناخته‌شدن آثارشان نیز می‌شود. هنرمندان با بهره‌گیری از NFTها می‌توانند مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را ایجاد کنند که ازجملۀ آن می‌توان به مواردی مانند ارائۀ سرویس و خدمات اشتراک برای هنرهای دیجیتال، ایجاد آثار هنری با تعداد نسخۀ محدود یا معرفی نسخه‌های خام قبل از ویرایش نهایی به مجموعه‌داران با قیمتی مناسب‌تر، اشاره کرد.

۳-دموکراتیک شدن هنر

NFTها توانایی و پتانسیل دموکراتیک کردن دنیای هنر را با حذف واسطه‌ها دارند. هنرمندان می‌توانند قیمت مدنظر خود برای کارهای هنریشان را بدون دخالت شخص ثالثی تعیین کرده  و آثارشان را به‌طور مستقیم و بدون نیاز به گالری‌های هنری سنتی و یا خانه‌های حراج به مجموعه‌داران بفروشند. این ویژگی فرصت‌های جدیدی را برای هنرمندان نوظهور با هدف به‌رسمیت شناخته‌شدنشان و حتی دریافت عادلانه حق خسارت نسبت به آثارشان ایجاد می‌کند و مجموعه‌داران آثار هنری نیز می‌توانند مستقیماً از طریق هنرمندان به طیف گسترده‌ای از کارهای هنری دسترسی داشته باشند. همچنین به هنرمندان و گردآورندگان آثار هنری کمک می‌کند که علاوه بر کسب درآمد، از هنرهای دیجیتالی خود به شیوه‌های ایمن و غیرمتمرکز محافظت کنند.

۴-شفافیت

NFTها شفافیت بی‌نظیری برای بازارهای هنری ارائه می‌دهند. هر تراکنش و انتقال مالکیت بر روی بلاک‌چین ثبت می‌شود و تاریخچه‌ای شفاف و ضد تحریف از گذشته تا حال برای یک اثر هنری فراهم می‌کند. این ویژگی، شفافیت و دقت در قیمت‌گذاری آثار هنری را فراهم می‌کند و بدین ترتیب مجموعه‌داران را قادر می‌سازد تا ارزش واقعی یک قطعۀ هنری را براساس تاریخچۀ آن ارزیابی کنند.

۵-دسترسی جهانی

NFTها موانع جغرافیایی را حذف می‌کنند و هنرمندان را قادر می‌سازند تا با مخاطبان‌شان در سرتاسر جهان تعامل و ارتباط داشته باشند. ماهیت دیجیتالیِ NFTها به آثار هنری این اجازه را می‌دهد تا به آسانی توسط اشخاص مختلف در جهان به اشتراک گذاشته شده، کشف و جمع‌آوری شوند. این ویژگی باعث می‌شود تا آثار هنری بیش‌تر در معرض دید همگان قرار گرفته و دامنۀ دسترسی هنرمندان به فراتر از بازارهای سنتی گسترش یابد. به‌طور کلی این ویژگی امکان انتقال یکپارچۀ مالکیت آثار هنری در سرتاسر جهان توسط بلاک‌چین را فراهم کرده و باعث حذف نقش گالری و خانه‌های حراج و غیره می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای سرمایه‌گذاری در NFTها + بهترین پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری

موارد موفق در فروش آثار هنری NFT

بسیاری از هنرمندان و مجموعه‌داران آثار هنری از قدرت تکنولوژی بلاک‌چین با ایجاد فرصت‌هایی بی‌نظیر برای فروش آثار هنری‌شان به‌صورت NFT استفاده کرده‌اند؛ جایگاهی ویژه که در آن خلاقیت و موفقیت‌های مالی هر دو در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند؛ از فروش پیشگامانه و حراج‌های رکوردشکن گرفته تا سودهایی که از این طریق زندگی افراد را متحول کرده‌اند. تمامی داستان‌های موفقیت در این مسیر، نشان‌دهندۀ پتانسیل عظیمی است که در آثار هنریِ NFT وجود دارد. ما در این مقاله تعدادی از داستان‌های موفقیت در فروش آثار هنری NFT را که در آن رویاپردازان هنری، آثار دیجیتالی‌شان را به دستاوردهای ملموسی تبدیل کرده‌اند، بررسی می‌کنیم:

اثر هنری Merge

اثر هنری Merge

اثر هنری Merge توسط هنرمند مشهور با نام مستعار Pak ایجاد شده است. به‌جای یک اثر واحد، Merge مجموعه‌ای از «توده‌ها» است. اثر هنری Merge در پلتفرم حراجی آنلاین Nifty Gateway به قیمت رکوردشکن ۹۱.۸ میلیون دلار فروخته شد که در نوع خود گران‌قیمت‌ترین اثر هنری NFT بر روی این پلتفرم بوده است.

اثر هنری Clock

اثر هنری Clockساعت (Clock) یکی دیگر از آثار هنری است که توسط Pak به قیمت ۵۲.۷۴ میلیون دلار فروخته شده است. این اثر یک ساعت خاموش را نشان می‌دهد که به‌صورت نمادین به‌جای اعداد ساعت، تعداد روزهایی را که جولیان آسانژ «Julian Assange» بنیان‌گذار پلتفرم Wikileaks در حبس گذرانده نشان می‌دهد. این اثر هنریِ NFT از طریق مدل «Pay what you want» بر روی پلتفرم OpenSea در دسترس است. ویژگی دیگری که این اثر هنری داشت این بود که به خریدارانش اجازه می‌داد تا پیام‌های خود را توکنیزه نموده و در ایجاد قطعاتی منحصربه‌فرد با استفاده از مجموعۀ نسخه باز NFT این اثر، مشارکت داشته باشند. این همکاری توانست به موفقیت قابل‌توجهی دست پیدا کند.

اثر هنری Human One یا نخستین انسان

اثر هنری Human One یا نخستین انسانHuman One دومین اثر هنری موفق بیپل (Beeple) بوده که به‌صورت NFT و در حراجی‌ای به میزبانی حراجی کریستی به قیمت ۲۸.۹ میلیون دلار به فروش رسیده است. Human One یک اثر هنری آینده‌گرا است که در آن جسم انسانی‌ای نشان داده می‌شود که مشغول قدم زدن در مناظری است که دائماً درحال تغییر هستند. بیپل برای زنده کردن دیدگاه فیزیکی‌اش در هنر دیجیتال، از طریق چهار صفحه نمایش ویدیویی، حرکات سه‌بعدی‌ خلق کرده است و با استفاده از این روش داستان تولد اولین انسان در دنیای متاورس (Metaverse) را بازگو می‌کند.

CryptoPunk (کریپتوپانک)

کریپتوپانک (CryptoPunk) شمارۀ ۵۸۲۲ به قیمت هشت هزار واحد ETH اتریوم فروخته شد که تقریباً معادل ۲۳.۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ بوده است. مجموعۀ کریپتوپانک شامل ده هزار توکن بوده که به آنها پانک می‌گویند. پانک‌ها کاراکترهای کلکسیونی‌ای هستند که به یکدیگر شباهتی ندارند به این معنی که هیچ دو پانکی شبیه به هم نیستند و همین ویژگی سبب شده که هر توکن پانک به آیتمی خاص تبدیل گردد. کریپتوپانک شمارۀ ۵۸۲۲ بخشی از مجموعه سری Alien (بیگانگان) بوده و دارای پوست سبز مایل به آبی به همراه دستمال‌سر آبی شیکی است. از مجموعۀ ده هزارتایی پانک‌ها تنها ۹ توکن پانک Alien وجود دارد که آن‌ها را بیش از پیش منحصربه‌فرد می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه ترند پانک در دنیای کریپتو به محبوبیت فناوری NFT کمک کرد؟

بررسی نمونه‌های تولید هنر NFT توسط AI

ابزارها و الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی راه‌های جدیدی را برای کشف خلاقیت و تولید آثار هنری خاص و متنوع دراختیار هنرمندان قرار می‌دهند. علاوه‌براین هوش مصنوعی با خودکارسازی وظایف خاص، فرآیند خلق اثر هنری را سرعت می‌بخشد و  به هنرمندان اجازه می‌دهد که بیش‌تر بر روی مفهوم‌سازی و تخیل خود تمرکز کنند. در نهایت، هنر تولیدشده توسط هوش مصنوعی می‌تواند با دموکراتیک کردن حوزۀ هنر، تنوع را در آثار هنری فراگیر و تقویت کند و همچنین هنرمندان را قادر سازد که با سطح مهارتی مختلف قطعات هنری باکیفیتی ایجاد کنند. اکثر مولدهای هوش مصنوعی به کاربرانشان اجازه می‌دهند که آثار هنری را براساس متن انتخابی خود ایجاد کنند و سپس آنچه خلق کرده‌اند را مستقیماً به بازارهای NFT انتقال دهند و به فروش برسانند. در اینجا تعدادی از مولدهای هوش مصنوعی محبوب را که با کمک‌شان به‌سرعت می‌توانید آثار هنریِ NFT خلق کنید معرفی می‌کنیم:

تولید هنر NFT توسط AINightCafe یکی از مولدهای هنر هوش مصنوعی و بسیار محبوب بوده که شهرت آن بیش‌تر به دلیل وجود گزینه‌های متنوع و الگوریتم‌هایی است که کاربران می‌توانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. این پلتفرم بر روی یک سیستم به‌صورت اعتباری کار می‌کند؛ بااین‌حال بخش بزرگی از خدمات و سرویس خود را به‌صورت رایگان و کاملاً سخاوتمندانه به کاربرانش ارائه می‌دهد. علاوه‌براین افراد می‌توانند از طریق تعامل فعال با جامعۀ کاربران در پلتفرم، فرصت کسب اعتبارهای لازم را برای استفاده از سایر خدماتش بدست آورند. پلتفرم NightCafe به کاربرانش این امکان را می‌دهد که مالکیت کامل آثار هنریِ NFT ایجادشدۀ خود را حفظ نمایند. برای کسانی که به‌دنبال کپی گرفتن فیزیکی از قطعات هنری‌شان هستند نیز NightCafe این شرایط را به‌صورت گزینۀ خرید چاپی ارائه می‌دهد. استفاده از این پلتفرم آسان بوده و کاربرانش را قادر می‌سازد که به سادگی پیام متنی خود را تایپ کنند و با انتخاب سبک خود اثر هنری‌شان را ایجاد نمایند. STARRY NIGHT ASTRONAUT یکی از بهترین آثار هنری است که توسط پلتفرم NightCafe ساخته شده است. این اثر به‌صورت عکسی نمادین بوده که در آن «Buzz Aldrin» فضانورد سابق ایالات متحده با لباس فضایی است. این اثر هنری به سبک تابلوی شب پُرستاره  «Starry Night» ون گوگ نقاشی شده است.

StarryAIStarryAI یکی دیگر از مولدهای هنر هوش مصنوعی است و به کاربرانش این توانایی را می‌دهد که آثار هنری خود را به NFT تبدیل کنند. این پلتفرم یک مولد NFT رایگان است که با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی به‌طور خودکار آثار هنری را به‌صورت عکس پردازش و تولید می‌کند. StarryAI حقوق مالکیت کامل تصاویر ایجادشده از طریق پلتفرمش را برای کاربرانش فراهم کرده و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا از تصاویر تولیدشده برای موارد شخصی یا حتی تبلیغاتی استفاده کنند. این پلتفرم همچنین شرایطی را برای کاربرانش ایجاد کرده که طی آن تصاویر خلق‌شده براساس محتوای متنی ورودی، دارای خروجی‌ بسیار خلاقانه‌ای خواهند بود که مطابقت زیادی با ورودی خود دارند. StarryAI راه‌های جدیدی را برای بیان هنری پیش روی کاربرانش گذاشته است و به آن‌ها این قدرت را می‌دهد که بدون زحمت آثار هنری NFT را توسط هوش مصنوعی ایجاد کنند. ازجمله آثار هنریِ منحصربه‌فردی که توسط اعضای StarryAI خلق شده‌اند می‌توان به تصویرسازی مجدد آثار مشهوری مانند دختری با گوشواره مروارید «Girl in Pearl Earring» و مونالیزا «Mona Lisa» اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: صفر تا صد تبدیل عکس‌­ها به NFT و فروش آن

Fotor یکی دیگر از ابزارهای هوش مصنوعی کاربرپسندی است که با استفاده از آن در چند دقیقه می‌توان آثار هنری NFT خلق کرد. پلتفرم Fotor در کنار اینکه به کاربرانش اجازه می‌دهد تا آثار هنریِ NFT، آواتارهای کارتونی و عکس‌های هنری ایجاد کنند، ویرایش عکس را نیز برایشان امکان‌پذیر نموده است. این پلتفرم ویژگی‌های پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد به‌طوری که کاربرانش می‌توانند با چند کلیک ساده آثار هنری پیچیده‌تر با لایه‌بندی‌های مختلف و براساس علایق شخصی خود خلق کنند. به‌طور کلی Fotor یک برنامه کامل و جامع ویرایش عکس است که مواردی مانند سبک‌های ویرایشیِ سنتی، مولد هنر هوش مصنوعی، گرافیک و مجموعه‌ای از الگوهای مختلف را شامل می‌شود. کاربرانِ این پلتفرم می‌توانند تصاویری را با استفاده از هوش مصنوعی و از طریق یک متن ورودی تولید کنند و حتی سبک‌ هنریِ تصاویرِ سفارشی آپلودشدۀ خود را نیز تغییر دهند. در واقع در Fotor تصاویر قابلیت تبدیل‌شدن به هر نوع سبک‌ هنری را دارند. شما بر روی این پلتفرم می‌توانید به سادگی تصویر یا عکس مدنظرتان را آپلود و آن را با سبک هنری دلخواه‌تان ترکیب کنید تا پلتفرم به‌صورت خودکار اثر هنری NFT شما را برایتان خلق کند. از عکس‌های پروفایل در برنامۀ دیسکورد گرفته تا تصاویری که به آثار هنری رنگ روغن تبدیل شده‌اند، همه‌نوع سبکی را می‌توانید در این پلتفرم ایجاد کنید. پس بگذارید که خلاقیت‌تان بی‌وقفه در جریان باشد.

GetIMG یکی دیگر از این تولیدکننده‌های هوش مصنوعی است که کاربرانش می‌توانند برای خلق تصاویر اصیل در مقیاسِ مدنظرشان، اندازۀ عکس‌ها را تغییر یا تصاویر را فراتر از مرزهای اصلی‌شان گسترش دهند، و حتی مدل‌های هوش مصنوعی سفارشی ایجاد کنند.

پلتفرم DALL-E2 برای خلق الهامات، محصولات طراحی و تولید ایده‌های جدید برای کسب‌وکارها استفاده می‌شود.

پلتفرم Deep Dream به کاربرانش این امکان را می‌دهد که سبک و دسته‌بندی نقاشی‌های مختلف را برای تولید تصاویر انتخاب کنند. این پلتفرم متن را با استفاده از نرم‌افزار Text2Dream به عکس تبدیل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران

جمع‌بندی

NFTهای تولیدشده توسط هوش مصنوعی در میان جامعۀ هنری و علاقه‌مندان به فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی، بلاک‌چین و متاورس جذابیت قابل‌توجهی پیدا کرده‌اند. ادغام هوش مصنوعی با اکوسیستم هنریِ NFT فرصت‌ها و چالش‌های هیجان‌انگیزی را ارائه می‌دهد. نمونه‌های دنیای واقعی توانسته به‌خوبی پتانسیل‌های هوش مصنوعی را در ایجاد آثار هنری منحصربه‌فرد، کمک به فرآیندهای مدیریتی و گسترش امکانات هنری به همگان، ثابت کند. بااین‌حال، پرداختن به پیامدهای اخلاقی و اطمینان یافتن از تعادل بین مزایای هوش مصنوعی و حفظ خلاقیت و اصالت انسانی در اکوسیستم هنر NFT بسیار ضروری است. برای اطمینان یافتن از مثبت و اخلاقی بودن تاثیرات هوش مصنوعی بر روی هنر، هوش مصنوعی باید به عنوان مکملی ارزشمند برای خلاقیت انسانی درنظر گرفته شود، نه اینکه جایگزین آن گردد. هنرمندان باید یکپارچگی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هنری‌شان را حفظ کرده و از هوش مصنوعی به‌عنوان ابزاری برای تقویت دیدگاه‌شان استفاده کنند.

https://coiniran.com/?p=65628
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x