مهمترین مطالبنقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعالنقشه اکوسیستم کسب‌وکارهای بلاکچین
موضوعات داغ

اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال منتشر شد!

بی‌تردید می‌دانید که ابزارهای مبادلاتی جهان در آستانه یک تغییر بزرگ است. با مقایسه اجمالی وضعیت تبادلات مالی و روش‌های برقراری ارتباط اجتماعی در ۲۰ سال گذشته، می‌توان سیر تغییرات پرشتاب این حوزه را به خاطر آورد. عوامل زیادی را می‌توان در دگرگونی‌های مورد نظر موثر دانست، اما قطعا یکی از موثرترین رخدادهای یک دهه اخیر تولد صنعت بلاک چین بوده است. ظهور اینترنت و امکان به اشتراک گذاشتن داده‌ها، یک تغییر بزرگ در حوزه تبادلات مالی و ارتباطات اجتماعی بود. می‌توان گفت جهانی که امروز می‌شناسیم شباهت کمتری به دنیای پیش از تولد اینترنت دارد. روند رشد شبکه اینترنت طی ۳۰ سال گذشته به قدری گسترده بود که امروز نمی‌توان جایی را تصور کرد که در آن نقشی موثر و کاربردی بازی نکند. به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران انقلاب بعدی تکنولوژی قطعا تولد صنعت بلاک چین بوده است. سرعت فراگیر شدن و نفوذ این صنعت در تبادلات مالی و ارتباطات اجتماعی بسیار قابل توجه است و می‌توان تصور کرد که آینده جهان از آن تکنولوژی بلاک چین و ابزارهای کاربردی آن است.

یکی از پرسش‌های کلیدی اینجاست که ایران در این سیر تحول پرشتاب چه وضعیتی دارد و با توجه به آن، چه سهمی از آینده را به خود اختصاص داده است. می‌دانیم که از تولد تکنولوژی بلاکچین در سال ۲۰۰۹ تاکنون، حجم شبکه‌ها، ابزار‌های کاربردی و ارزش مالی مجموعه بلاک چین‌ها به شکلی تصاعدی در حال افزایش است. استارت‌آپ‌های ایرانی نیز چند سال است که به شکلی منسجم بر روی گسترش تکنولوژی بلاک چین و طراحی‌های پلتفرم‌های کاربردی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. صرافی‌ها، کیف پول‌ها، ماینر‌ها، بازی‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی دیگر، بخشی از این اکوسیستم استارتاپی بلاکچینی است.

ما نیز در همین راستا قصد داریم اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران را معرفی کرده و اعضای آن را بر مبنای خدماتی که ارائه می‌کنند، دسته‌بندی کنیم. داشتن درک کلی از تمام استارت‌آپ‌هایی که در حوزه بلاک چین فعالیت می‌کنند، دید بهتری را برای ارزیابی این اکوسیستم در اختیار ما خواهد گذاشت. با یک ارزیابی دقیق و مقایسه اکوسیستم ایران و جهان، می‌توان خلاء‌های موجود را به دقت شناسایی کرد و معیار مناسبی برای ورود، سرمایه‌گذاری یا تاسیس یک استارت‌آپ، در اختیار داشت.

ارزیابی کلی اجزای اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران

اجزای یک اکوسیستم روابط پیوسته و موثری بر یکدیگر دارند و توسعه یا افول یک اکوسیستم همواره به روند تغییرات اجزای آن وابسته است. ما تلاش کردیم اجزای اکوسیستم بلاکچین ایران را دسته‌بندی و معرفی کنیم و به شکل اجمالی نقاط قوت آن را بازنمایی کنیم؛ اما در نهایت قصد داریم با بررسی الگوی اکوسیستم بلاک چین جهانی و روند پیشرفت آن، کاستی‌های موجود را تا حدی روشن کرده و قابلیت‌های بالقوه مجموعه بلاک چین ایرانی بیشتر روشن کنیم.

بر اساس آنچه گفته شد اکوسیستم بلاک چین ایران، هشت بخش مختلف را پوشش داده است. صرافی‌ها، پلتفرم‌های خبری، بازی‌ها، فناوری بلاکچین، ان‌اف‌تی و متاورس، فین‌تک، ابزارهای بلاک چین و سرمایه‌گذاران. الگوی جهانی اکوسیستم بلاکچین نیز با تقریب خوبی همین دسته‌بندی را ارائه می‌دهد، اما تفاوت‌هایی در کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده در هر یک از این بخش‌ها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال منتشر شد!

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش صرافی‌ها

صرافی‌ها را می‌توان به عنوان موتور محرک کل اکوسیستم در نظر گرفت. بخش بیش از ۸۰ درصد گردش مالی اکوسیستم بلاکچین متعلق به صرافی‌ها است و نقش اصلی در رشد و نفوذ فناوری بلاک چین به عهده این بخش از اکوسیستم بوده است. بر اساس آنچه گفته شد صرافی‌‌های ایرانی نیز جزو پرشمار‌ترین استارتاپ‌های بلاکچین ایران محسوب می‌شوند و توانسته‌اند گردش روزانه ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان را ثبت کنند. مستقل از امکانات و سطح کیفیت صرافی‌های ایرانی، در مقایسه با صرافی‌های بین‌المللی کاستی‌هایی در این حوزه دیده می‌‌شود که تحت دو سر‌فصل قابل بررسی است:

امکانات و حجم بازار: معامله‌گران حوزه رمز ارزها به خوبی می‌دانند که با توجه نوسانات شدید این بازار برخی از امکانات برای معامله‌گری در این حوزه، حیاتی است. یکی از مهم‌ترین کاستی‌های صرافی‌های ایرانی فقدان امکان ورود به معاملات، آپشن، فیوچر و به طور کلی حوزه بازار مشتقات است. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا از روندهای نزولی بازار نیز کسب سود کنند و بخش مهمی در گردش صرافی‌های بین المللی را به خود اختصاص می‌دهد.

از طرفی حجم معاملات یک صرافی سرعت اجرای تراکنش‌ها را تعیین می‌کند. اگر میزان عرضه و تقاضا در یک صرافی اندک باشد امکان دارد که سفارش کاربر در زمان مورد نظر اجرایی نشود و با توجه به نوسانات شدید بازار رمز ارزها، این امر می‌تواند باعث زیان سرمایه‌گذاران شود. در کنار این مطلب باید گستره کوین‌ها و توکن‌های قابل معامله را نیز در نظر گرفت که در اکثر صرافی‌های ایرانی بسیار محدود است. اگر در افق پیش رو استارت‌اپ‌های ایرانی بتوانند در راستای مرتفع کردن این محدودیت‌ها گام بردارند، قطعا با توجه به گردش مالی بالای این بخش، می‌توان تغییرات مثبت چشم‌گیری را انتظار داشت.

خلاء قانون‌گذاری: هرچند تمامی صرافی‌های ایرانی توانسته‌اند امنیت سرمایه کاربران را کاملا تامین کنند و با انجام مراحل احراز هویت، از وقوع جرائم مالی جلوگیری کنند، اما همچنان هیچکدام از صرافی‌های آنلاین ایرانی به شکل قانونی ثبت نشده است، چراکه همچنان قوانین معینی برای فعالیت در این حوزه تدوین نشده است. در صورتی که دستگاه قانون‌گذار موضع‌ روشن‌تری درباره بازار رمز ارزها اتخاذ کند، قطعا سرمایه‌گذاران بیشتری وارد اکوسیستم شده و تمامی بخش‌ها را متاثر خواهد کرد.

معرفی اکوسیستم صرافی‌ها در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش پلتفرم‌های خبری

پلتفرم‌های خبری جزو اولین بخش‌های اکوسیستم بلاک چین ایران و جهان محسوب می‌شوند. بدون ظهور این پلتفرم‌ها گسترش و نفوذ فناوری بلاک چین در حوزه‌های متفاوت امکان پذیر نبود. در اکوسیستم بلاک چین ایران نیز، استارت‌آپ‌های گوناگونی در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما فقط چند پلتفرم را می‌توان به عنوان مراکز جامع خبری معرفی کرد. علت عدم گسترش این حوزه در سال‌های اخیر را می‌توان تحت عنوان مسئله سرمایه‌گذاری و منافع مالی تشریح کرد: سایت‌های خبری حوزه بلاک چین معمولا منافع مالی قابل توجهی ندارند و هدف آن‌ها ارائه خبر‌های روز این حوزه و افزایش آگاهی رسانی درباره تمام حوزه‌های مربوط به رمز ارزها است. اکثر پلتفرم‌های مرجع در فضای بلاک چین ایران، سعی دارند علاوه بر خبرها، مقالات آموزشی و تحلیل بازار را نیز به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار دهند. وجود چنین پلتفرم‌هایی بدون سرمایه‌گذار عملا ناممکن است. مراجع خبری ایران در حوزه بلاک چین نسبت به رقبای جهانی خود، اطلاعات گزیده‌تری ارائه می‌دهند و شاید بتوان گفت از منظر تراکم و نظم اطلاعات ارائه شده، پلتفرم‌های ایرانی یک پله ضعیف‌تر عمل کنند. اما این موضوع نیز به سرمایه‌گذاری و افراد فعال در این حوزه وابسته است.

معرفی استارتاپ‌های خبری و تحلیلی در اکوسیستم بلاکچین ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش بازی‌ها

اکوسیستم بلاک چین ایرانی در زمینه‌ بازی‌های مبتنی بر رمز ارزها، عملکرد ضعیفی داشته است و اگر با گردش مالی بازی‌ها رمز ارزی در سطح جهان مقایسه شود، می‌توان گفت این بخش هنوز در قدم‌های اولیه است. علیرغم آگاهی بخش قابل توجهی از جمعیت جوان ایرانی از امکانات بلاک چین، مخصوصا بازی‌های رمز ارزی، همچنان بازی‌های طراحی شده در این فضا بازخورد چشم‌گیری نداشته است. بی شک اولین مسئله در کاستی‌های این بخش نیز مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری است. طراحی و توسعه یک بازی رمز ارزی و مطرح شدن آن در فضای جهانی، کاری بسیار پرهزینه است. سرمایه‌گذاران خرد معمولا به علت دوره طولانی برگشت سرمایه در این پروژه‌ها تمایل کمتری به آن نشان می‌دهند. اکوسیستم بلاک چین ایران نیازمند ورود سرمایه‌گذاران کلان است.

معرفی اکوسیستم بازی‌های مبتنی بر بلاکچین در فضای استارتاپی ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش ابزارهای بلاکچین

این بخش از اکوسیستم بلاک چین ایران در سال‌های اخیر به شکل قدرتمندی ظاهر شده و می‌توان سطح آن را با سطوح جهانی مقایسه کرد. به علت رشد روز افزون سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در بازار رمز ارزها، ابزارهای ارائه شده در این حوزه نیز اکثرا مرتبط با معاملات رمز ارزی و تحلیل قیمت‌ها است. همانطور که در مطالب پیشین اشاره شد بخش عمده‌ای از فعالیت این بخش از اکوسیستم مربوط به ارائه تحلیل‌های آنچین و ربات‌‌ها و داشبورد معاملاتی است. در ایران نیز با استفاده از فناوری جهانی ابزارهای معاملاتی، کاربران می‌توانند با پرداخت اشتراک‌های ماهیانه و سالیانه از این ابزارها در راستای بهبود فعالیت خود در حوزه بلاک چین استفاده کنند. مسئله محدودیت‌های قانونی و تحریم در ایران، وجود چنین نمونه‌هایی را در اکوسیستم بلاک چین ایران حیاتی کرده است.

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با ابزارهای بلاکچین در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش فین تک

حوزه فین تک حوزه‌ای بسیار گسترده از اکوسیستم بلاک چین را به خود اختصاص می‌دهد. به زیان ساده می‌توان گفت استارت‌آپ‌هایی که بر اساس فناوری بلاک چین به حوزه‌های مختلف تجاری ورود می‌کنند، زیر مجموعه‌ای از فین تک محسوب می‌‌شوند. با این تعریف حتی بخش ابزارهای معاملاتی را می‌توان زیر مجموعه‌ای از این بخش در نظر گرفت.

اگر بخش ابزارهای معاملاتی را از استارت‌آپ‌های فین تک ایران حذف کنیم، آنچه باقی می‌ماند بسیار اندک است. این در حالی است که حوزه فین تک در اکوسیستم بلاک چین جهان، حضوری پر رنگ و گسترده دارد. در ایران نیز طرح‌های خلاقانه‌ای برای ورود بلاک چین به حوزه‌های تجاری مختلف انجام شده، اما این بخش از اکوسیستم هنوز در شروع مسیر است و جلب اعتماد کاربران قطعا نیازمند زمان و آگاهی‌رسانی بیشتر است.

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فین‌تک در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش فناوری بلاکچین

فعالیت در حوزه فناوری بلاکچین، متعلق به گروه‌های کاملا متخصص است. از ابتدای شکل‌گیری بلاک چین در جهان، افراد و گروه‌های بسیاری برای ارتقاء این فناوری و بهبود الگوریتم‌های پردازش فعالیت می‌کنند و نتایج بسیار درخشانی نیز در این زمینه حاصل شده است. توانایی شبکه‌های بزرگی مثل بیت کوین و اتریوم در راستای پردازش این حجم از تراکنش‌ها، محصول فعالیت‌های گسترده متخصصان این حوزه است. در اکوسیستم بلاک چین ایران نیز فعالیت‌ها و استارت‌آپ‌های مرتبط با فناوری بلاک، جایگاه خود را دارد اما بی شک در مقایسه با سطوح جهانی، همچنان جای کار و سرمایه‌گذاری بیشتری دارد. مزیت بلاک چین بومی، ورود سازمان‌های دولتی به حوزه بلاک چین و استفاده از آن برای بهبود مدیریت سازمان است. اما بلاک چین‌های بومی فعلی هنوز توانایی ورود به سطوح جهانی را ندارند و قطعا یکی از علل اصلی آن باز هم بخش سرمایه‌گذاری است.

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری بلاکچین در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش ان‌اف‌تی و متاورس

طی سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، بازار NFTها و متاورس با شتاب غیرقابل باوری گسترش یافت و جایگاه خود را در اقتصاد جهانی تثبیت کرد. تغییر سیاست کمپانی‌های بزرگ جهان در راستای ورود به حوزه متاورس و NFT، مثل فیسبوک گواهی بر موضوع است. در اکوسیستم بلاک چین ایران نیز در ادامه موج جهانی گسترش کاربردهای NFT فعالیت‌های مرتبط با این حوزه گسترش چشم‌گیری داشته، اما همچنان نمی‌توان شکوفایی آن در اکوسیستم ایران را تایید کرد. پلتفرم‌های خبری و تحلیلی تلاش خود را برای آگاهی رسانی و معرفی این حوزه به درستی انجام داده‌اند و در خال حاضر بخش عمده‌ای از کاربران اینترنت با این مفاهیم آشنا هستند. اما فقدان کلیدی این بخش نیز ورود سرمایه است. جلب نظر سرمایه‌گذاران همواره نیازمند زمان است و علاوه بر این با توجه به اقتصاد تورمی ایران و اهمیت میزان و زمان بازدهی سرمایه، تحقق این امر کمی دشوارتر است.

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: بخش سرمایه‌گذاران

همانطور که در بخش‌های پیشین نیز مکررا اشاره شد، سرمایه‌گذاری بخش کلیدی هر اکوسیستمی است. اکوسیستم بلاک چین به عنوان یک فناوری نوظهور بیش از دیگر صنایع نیازمند سرمایه‌گذاری گسترده است. اما موانعی در فضای ایران وجود دارد که ورود سرمایه به حوزه را کند کرده است. علیرغم حضور سرمایه‌گذاران بزرگ در اکوسیستم بلاک چین ایران، اما همچنان بازدهی بالا و سرعت بازگشت سرمایه معیار اساسی است و همین امر باعث شده تا استارت‌آپ‌های مرتبط به بازار رمز ارزها و خدمات آن رشد بیشتری داشته باشند و در مجموع روند تغییرات این اکوسیستم به شکل نامتوازنی صورت بگیرد. امیدواریم با توجه به مطالب عنوان شده، کاستی‌ها در نظر گرفته شود و پتانسیل‌های این صنعت نیز در افق پیش روی ایران شکوفا شود.

معرفی سرمایه‌گذاران اکوسیستم بلاکچین ایران

پیشنهادی برای راه‌اندازی کسب‌وکار و استارتاپ در حوزه بلاکچین و رمزارز

با توجه به کمبودها و کمرنگ‌ بودن حضور کسب‌وکارها در بسیاری از جنبه‌های حوزه بلاکچین، پیشنهاد می‌کنیم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود روی بلاکچین ابتدا چارچوب عملی برای راه‌اندازی کسب‌وکار روی بلاکچین را مطالعه کنید و بعد در خصوص موارد استفاده از بلاکچین در حوزه‌های مختلف و آشنایی با کسب‌وکارهای بین‌المللی فعال در این حوزه‌ها، مقالات زیر را بررسی کنید:

کاربرد بلاکچین در صنعت بیمه + معرفی شرکت‌های فعال

کاربرد فناوری بلاکچین در حوزه بهداشت، درمان و سلامت

کاربرد بلاکچین در صنعت کشاورزی و غذا

کاربرد فناوری بلاک‌چین در نظام آموزشی و حوزهٔ تحصیل و آموزش

کاربرد بلاکچین در بانکداری + مثال‌هایی از به‌کارگیری بلاکچین در بانک‌ها

کاربرد بلاکچین در سیستم‌های پرداخت

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

کاربرد فناوری بلاکچین در امنیت سایبری

کاربرد بلاکچین در حفاظت از حق کپی رایت و حقوق مالکیت دارایی معنوی

بررسی کاربردها و چالش‌های ترکیب هوش مصنوعی و بلاکچین

https://coiniran.com/?p=61564
دکمه بازگشت به بالا