کسب‌وکارهای گیم و بازی در حوزه بلاکچین ایراننقشه اکوسیستم کسب‌وکارهای بلاکچین

معرفی اکوسیستم بازی‌های مبتنی بر بلاکچین در فضای استارتاپی ایران

پس از مطرح شدن بازار رمز ارزها به عنوان یکی از بازارهای مالی بزرگ جهان و نفوذ فناوری بلاک چین به حوزه‌های متفاوت، صنعت بازی‌ها نیز به سرعت جایگاه خود را در اکوسیستم بلاکچین پیدا کرد. توسعه دهندگان بازی‌های آنلاین در دهه گذشته از روش‌هایی مثل پرداخت‌های درون برنامه‌ای یا فروش فیچرهای خاص، اهداف مالی خود را پیگیری می‌کردند. اما با گسترش فناوری بلاک چین، فعالیت قابل توجه صرافی‌ها و امکان ساخت توکن‌ها تحت پشتیبانی شبکه‌‌های عظیمی مثل اتریوم، بستر مناسبی برای ورود بازی‌ها به بازارهای مالی بین‌المللی فراهم شد.

امکان عرضه توکن‌های بازی در بازار‌های مالی جهان، طراحان و سرمایه‌گذاران بسیاری را به این حوزه جذب کرد و صنعت بازی‌های مبتنی بر رمز ارز بخش مهمی از اکوسیستم بلاک چین جهان را به خود اختصاص داده است. جذابیت بازی‌های آنلاین به تنهایی می‌تواند سیل عظیمی از کاربران را با خود همراه کند، پیوستن این بازی‌ها به شبکه بلاک چین، کاربران را تبدیل به یک موج تقاضای توکن در بازار رمز ارزها می‌کند. همین امر افزایش ارزش و حجم بازار توکن را تضمین می‌کند.

برای مشاهده اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال کلیک کنید!

ارزیابی بازی‌های مرتبط با بلاکچین در ایران

متاسفانه این بخش از اکوسیستم بلاک چین ایرانی پیشرفت قابل توجهی نداشته و در مقایسه با صرافی‌ها و سایت‌های خبری-تحلیلی، نتوانسته رشد چشم‌گیری داشته باشد. با این وجود برخی از تیم‌های ایرانی موفق به طراحی و توسعه بازی‌های آنلاین مبتنی بر بلاک چین شده‌اند و از طرفی پروژه‌هایی در حال آماده‌سازی هستند. این امر نشان می‌دهد که اگرچه این بخش توسعه کمتری را تجربه کرده است، اما افق پیش روی آن مثبت است.

یکی از عوامل موثر در کمبود استارت‌آپ‌های مرتبط با بازی‌ها، مسئله سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران در تعیین روند گسترش یک اکوسیستم نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. با توجه به اینکه طراحی، توسعه و راه‌اندازی‌ بازی‌های آنلاین نیاز سرمایه قابل توجهی است، معمولا در نبود سرمایه‌گذاران قدرتمند پروژه‌ها به موفقیت منجر نمی‌شوند. شاید بتوان گفت که گردش مالی غیرمتوازن بخش‌های مختلف این اکوسیستم باعث شده تا سرمایه‌گذاران به سهیم شدن در پروژه‌هایی مثل صرافی‌های آنلاین علاقه بیشتری داشته باشند. اما ساختار اکوسیستم بلاک چین در سطح جهانی نشان می‌دهد که بازی‌های آنلاین قابلیت بسیاری عظیمی برای جذب مخاطب و ایجاد بازدهی مالی مطلوب را دارند.

اعضای اکوسیستم بازی‌های آنلاین رمزارزی در ایران

علیرغم مسائل و کاستی‌هایی که در فضای بلاک چین ایران برای استارت‌آپ‌های مرتبط با بازی‌های رمز ارزی وحود دارد، تیم‌هایی مثل Chainoflegends و Landrocker توانسته‌اند این مسیر را با موفقیت طی کرده و وارد بازار بازی‌های رمز ارزی شوند.

Chainoflegend با طراحی یک بازی استراتژیک، توکن‌ها را به عنوان جوایز ساخت و ساز در بازی و آپدیت کردن نقشه و ساختمان‌ها در نظر گرفته است. محیط و گرافیک بازی کیفیت مناسبی دارد و می‌تواند به یک پروژه موفق تبدیل شود.

Landrocker نیز با طراحی یک سناریوی آخر زمانی، فضای بازی را در مریخ طراحی کرده است. این بازی نیز از کیفیت و طراحی قابل قبولی برخوردار است. طراحان این بازی از طرح‌های پیشنهادی مخاطبان برای خلق فضا‌های جدید نیز استقبال می‌کنند.

از آنجایی که موفقیت بازی‌های آنلاین رمز ارزی در گرو جذب حداکثر مخاطب، افزایش حجم بازار و مطرح شدن در بازار جهانی است. تیم‌های بلاک چین فارسی نیز سایت، سناریو و زبان بازی را بر مبنای زبان انگلیسی طراحی می‌کنند. این امر به استارت‌آپ‌های ایرانی اجازه می‌دهد که در سطح جهانی نیز فعالیت کنند.

ضعف‌های فضای استارت‌اپی بازی‌های رمزارزی در ایران

همانطور که گفته شد یکی از عوامل عدم گسترش این بخش از اکوسیستم بلاک چین ایرانی، جریان سرمایه است. هدایت شدن سرمایه‌ها به سمت بازارهایی با سرعت بازدهی بیشتر باعث شده، رشد این بخش از اکوسیستم کند‌تر باشد. اما پس از شکل‌گیری یک استارت‌آپ مسائل دیگری نیز در موفقیت پروژه دخیل است. عدم پوشش رسانه‌ای کافی یکی دیگر از کاستی‌های این بخش است.

می‌دانیم که پیش از ظهور فناوری بلاک چین و بازی‌های رمز ارزی، ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای نیز موفقیت چندانی کسب نکرده است. این امر به عنوان یک الگوی کلی در ذهن مخاطب نقش بسته است و حالا برای جلب اعتماد مخاطبان چنین پروژه‌هایی، پوشش رسانه‌ای موفق، یکی از فاکتورهای اساسی به شمار می‌آید. بنابراین با جهت‌دهی سرمایه‌ها و پوشش رسانه‌ای کافی، استارت‌آپ‌های بازی‌های رمز ارزی نیز می‌توانند مانند دیگر بخش‌های اکوسیستم رشد قابل توجهی را تجربه کنند.

https://coiniran.com/?p=61576
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x