نقشه اکوسیستم کسب‌وکارهای بلاکچینکسب‌وکارهای ابزارهای رمزارزی در ایران

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با ابزارهای بلاکچین در ایران

با گسترش و نفوذ فناوری بلاک چین در سطح جهان، به تدریج ابزارهایی نیز برای تسهیل کاربردهای آن وارد اکوسیستم بلاکچین شد. قطعا استفاده مزایای شبکه‌های بلاک چین برای غیرمتخصص‌ها نیز جذاب است و همین امر نیازی روز افزون را برای دسترسی عمومی به کاربردهای بیشتر بلاک چین ایجاد کرد.

یکی از اولین ابزارهایی که وارد اکوسیستم بلاکچین شد، پردازنده‌های استخراج رمز ارز و مرورگرهایی بود که دسترسی و جستجو در زنجیره‌های بلاک را امکان‌‌پذیر می‌‌کرد. ظهور این موتورهای جستجوی بلاک، باعث شد شفافیت فعالیت‌های انجام شده به وسیله شبکه بلاک چین در اختیار تمام کاربران قرار گیرد. از طرفی دسترسی به اطلاعات زنجیره‌ای شبکه و توانایی دنبال کردن آن، ابزارهای جدیدی را تولید کرد که پیش از ظهور فناوری بلاک چین وجود نداشتند.

در حال حاضر بخش مهمی از تحلیل بازارهای رمز ارزی با استفاده از شاخص‌های مشتق شده از اطلاعات آنچین تولید می‌شود، تنوع ابزارهای استخراج رشد فزاینده‌ای داشته و علاوه‌براین حوزه، کاربردهای شبکه بلاکچین در مسائل مالی و غیر مالی رشد چشم‌گیری داشته است. بر همین مبنا قصد داریم در ادامه به وضعیت توزیع این ابزارها در فضای استار‌ت‌آپی ایران بپردازیم.

برای مشاهده اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال کلیک کنید!

استارتاپ‌های مرتبط با ابزارهای بلاکچین در ایران

بخش ابزارهای بلاک چین در ایران را می‌توان به عنوان یک فضای استارت‌آپی نوپا در نظر گرفت. علیرغم گستره فعالیت‌های مرتبط با ابزارهای بلاک چین در جهان، تمرکز اصلی اکوسیستم استارت‌‌آپی ایران بر تولید محتوای تحلیلی در راستای پیش‌بینی بازار رمز ارزها و ارائه‌ ربات‌های هوش مصنوعی در راستای کپی تریدینگ است.

ابزارهای تحلیلی و معاملاتی

در حال حاضر تحلیل آنچین یکی از کلیدی‌ترین ابزارهای موجود در بررسی دقیق وضعیت بازار و پیش‌بینی افق آتی حرکات قیمتی است. استارت‌آپ‌هایی مثل ارز ویژن (Arzvision)، کریستال بلاک (Crystalblock) و آنچین‌ نما (Onchainnama) به شکل تخصصی به ارائه خدمات آنچین می‌پردازند.

از طرفی استارت‌آپ‌هایی مثل رمز ارز (Ramzarz)، فینومیت (Finomate)، دیجی دکس (digidex) و پابلا (Pobla) به شکل تخصصی در حوزه کپی تریدینگ فعالیت می‌کنند. البته استارت‌آپ پابلا به جای ربات‌های هوش مصنوعی از معامله‌گران حرفه‌ای برای فرآیند کپی تریدینگ کمک می‌گیرد.

استارتاپ زربان (Zarban) نیز پلتفرمی برای شروع فعالیت در دیفای، وام‌دهی و سپرده‌گذاری راه‌اندازی کرده است.

در میان استارت‌آپ‌هایی که خدمات و ابزارهای مرتبط با معاملات رمزارزی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، پلتفرم رمزارز (Ramzarz) تنها مجموعه‌ای است که یک داشبورد معاملاتی حرفه‌ای را برای مدیریت تمام حساب‌های داخلی و خارجی در صرافی‌های مختلف، ارائه می‌دهد. در این پروژه محدودیت‌هایی که کاربر ایرانی برای استفاده از حساب‌های معاملاتی بین‌المللی با آن مواجه است، به کلی مرتفع شده است.

ابزارهای پردازش و استخراج

اکوسیستم بلاک چین ایران جزو پیش‌گامان صنعت استخراج است. با توجه به هزینه انرژی مصرفی برای پردازنده‌های استخراج، این صنعت در سال‌های گذشته به سرعت در ایران رشد کرد. اما با افزایش فعالیت این استارت‌آپ‌ها، قوانین محدودکننده‌ای بر فعالیت آن‌ها اعمال شد. با این حال همچنان برخی از مزارع استخراج رمز ارز به شکل قانونی فعالیت می‌کنند و بر همین مبنا استارت‌آپ‌هایی نیز برای ارائه خدمات به این صنعت راه‌اندازی شده‌اند.

ویرا ماینر (Viraminer) و رادین ماینر (Radinminer)، دو استارت‌آپی هستند که زمینه خدمات و ابزارهای استخراج فعالیت می‌کنند. رادین ماینر به عنوان تولیدکننده و فروشنده ابزارهای استخراج راه‌اندازی شده است. اما ویرا ماینر به عنوان پیمانکار مزارع استخراج، پروژه‌های بزرگی را به انجام رسانده است. این مجموعه تمام ابزارها و دانش لازم برای راه‌اندازی یک مزرعه استخراج را در اختیار داشته و با توجه به حجم سرمایه‌گذاری شما، طراحی و ساخت پروژه‌های استخراج را به عهده می‌گیرند.

خدمات پرداخت

دو استارت‌آپ بیت‌ راه (Bitrah) و ارز وب (Arzweb)، بر مبنای محدودیت فعالیت مالی در ایران به واسطه تحریم‌ها فعالیت خود را آغاز کردند. بیت راه، با ارائه درگاه پرداخت به کسب و کارهای ایرانی امکان فروش محصولات و خدمات در خارج از ایران را فراهم کرده است. ارز وب نیز در همین راستا با فروش حساب‌های معاملاتی در صرافی‌های بین‌المللی و انجام احراز هویت، سعی دارد دسترسی کاربران ایرانی به امکانات بین‌المللی را فراهم کند.

ایده‌های نوآورانه

در اکوسیستم استارت‌‌آپ ققنوس (Kuknos) تنها پروژه‌ای است که از توانایی شبکه بلاک چین در راستای پروژه‌های غیرمعاملاتی بهره گرفته است. ققنوس با ارائه خدمات رای‌گیری آنلاین و غیرمتمرکز بر مبنای شبکه بلاک چین، امکان یک سنجش شفاف و قابل اعتماد را برای کاربران یا ارگان‌های مختلف فراهم کرده است. اجرای چنین پروژه‌هایی پلی است به سمت جهان آینده و می‌تواند کاربردها و نفوذ اکوسیستم بلاک چین ایران را گسترش دهد.

https://coiniran.com/?p=61581
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x