کسب‌وکارهای NFT و متاورس در ایراننقشه اکوسیستم کسب‌وکارهای بلاکچین

معرفی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران

بدون شک مسئله مالکیت خصوصی و ارتباطات اجتماعی به واسطه ظهور فناوری NFT و تلاش برای طراحی و توسعه متاورس، در آستانه تحولی بزرگ است. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با ورود خود به عرصه اقتصاد و فرهنگ بازخورد بسیار مثبتی ایجاد کردند و به سرعت در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفتند. اقتصاد پیش‌رو حق مالکیت معنوی را بدون دخالت هیچ سیستم متمرکزی، صرفا به واسطه فناوری بلاک چین و NFT محقق خواهد کرد.

از طرفی ارتقاء مکانیزم اشتراک اطلاعات در نسل سوم شبکه اینترنت (Web 3.0) گامی بزرگ در تغییر پلتفرم‌های ارتباط اجتماعی خواهد بود. علیرغم اینکه متاورس هنوز یک ایده است، اما پلتفرم‌هایی که سعی کرده‌اند نمونه‌ای تقلیل یافته از این ایده را اجرایی کنند، با استقبال بی‌نظیری مواجه شده و به سرعت وارد بازار تبادلات مالی نیز شده‌اند. شتاب تغییرات در اکوسیستم اقتصاد و ارتباطات اجتماعی نشان می‌دهد که بخش‌های کوچک اقتصاد باید بلاک چین را به عنوان عضوی جدایی‌ناپذیر از کسب و کار خود بدانند.

در فضای بلاک چین ایران نیز NFTها جای خود را پیدا کردند و برخی از استارت‌‌آپ‌ها در تلاشند تا پلتفرم‌هایی برای ارائه خدمات مبتنی بر متاورس طراحی و راه‌اندازی کنند. در همین راستا قصد داریم در ادانه به ارزیابی استارتاپ‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران بپردازیم.

برای مشاهده اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال کلیک کنید!

ارزیابی فعالیت‌های مرتبط با فناوری NFT و متاورس در ایران

فعالیت استارتاپی در این حوزه از بلاکچین ایران نسبتا ضعیف‌تر است و با استقبال کمتری مواجه شده است. اما به طور کلی پلتفرم‌های فعال در حوزه فناوری NFT و متاورس در ایران به دو بخش تقسیم می‌شوند. بازارهای خرید و فروش NFT و خدمات متاورس.

بازارهای خرید و فروش NFT

در این حوزه استارت‌آپ‌های مختلفی فعالیت می‌کنند که با مشاهده‌ای اجمالی می‌توان گفت گردش مالی بالایی را به خود اختصاص نداده‌اند. با این حال امکانات ارائه شده در این بازارها برای شکل‌گیری مبادلات پویا و فعال آماده است. دور از ذهن نیست که بازار NFTها در ایران هنوز به قدر کافی مطرح نشده باشد، چه بسا گردش مالی بازار جهانی NFTها نیز بسیار کمتر از گردش مالی بازار رمز ارزها است. با این وجود یک عامل در رکود این بخش از اکوسیستم بلاک چین ایران نقش اساسی دارند:

فرآیند پیچیده معرفی NFT: هرچند ساخت یک ان‌اف‌تی کار چندان دشواری نیست، اما آماده‌سازی آن برای ارائه و گرفتن بازخورد مناسب و بازدهی بالا، کار دشواری است. همانطور که می‌دانید معرفی یک NFT در سطح عمومی نیازمند سرمایه و تبلیغات گسترده است. معمولا افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند دارای امکانات لازم برای تحقق این اهداف نیستند. به همین خاطر بازار NFTها در بلاک چین ایران یک بازار نوپا است و نیازمند سرمایه‌گذاری گسترده‌تر.

خدمات متاورس

بیش از یک سال است که بحث خرید و فروش NFTهایی که تحت عنوان زمین یا دیگر ادوات متاورس مطرح شده، داغ است. در همین راستا برخی از استارت‌اپ‌های ایرانی نیز خدمات و مشاوره‌هایی را در این حوزه ارائه می‌کنند. این خدمات تحت عنوان مشاوره سرمایه‌گذاری در متاورس در این پلتفرم‌ها ارائه می‌شود.

وجود چنین بسترهایی برای پیشرفت بیشتر اکوسیستم بلاک چین ضروری است و به تدریج جایگاه واقعی خود را پیدا می‌کند. اما همانطور که درباره بازار خرید و فروش NFTها گفته شد، خدمات متاورسی نیز نیازمند سرمایه‌گذاری گسترده‌تر است. بخش مهمی از افزایش گردش مالی هر یک از بخش‌های یک اکوسیستم مبتنی بر معرفی آن به عنوم کاربران است. پلتفرم‌های خبری بلاکچین ایران تا حد مناسبی مزایای متاورس و افق پیش روی آن را پوشش داده‌اند، اما همچنان ورود سرمایه بخشی کلیدی است.

افق پیش روی NFTها و متاورس در فضای بلاکچین ایران

با توجه به آنچه در مقدمه گفته شد، فناوری NFT به زودی وارد مبادلات روزمره خواهد شد و هیچ چیز نمی‌تواند جلوی شتاب تغییرات بنیادی در حوزه اقتصاد و مبادلات را سد کند. بنابراین علیرغم ضعف این حوزه می‌توان به افق آتی آن امیدوار بود.

https://coiniran.com/?p=61586
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x