نقشه اکوسیستم کسب‌وکارهای بلاکچینمعرفی کسب‌وکارهای صرافی رمزارزی در ایران

اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران: معرفی اکوسیستم صرافی‌ها در ایران

امکان تبادل یکی از پایه‌ای‌ترین مسائل در تعیین ارزش یک سرمایه محسوب می‌شود. در ابتدای تولد صنعت بلاک چین، بیت کوین تنها سرمایه رمزارزی محسوب می‌شد و تبادل آن صرفا از طریق فرد به فرد امکان‌پذیر بود. اما پس از مدتی با استقبال روزافزون کاربران برای سرمایه‌گذاری و تبادل رمز ارزها، صرافی‌های آنلاین برای تامین امنیت مبادلات کار خود ‌را آغاز کردند. همین امر باعث جذب مبادله‌کنندگان بیشتر و افزایش ارزش این سرمایه شد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مشتقات صنعت بلاک چین، ظهور صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز برای تبادل رمز ارزها است.

برای مشاهده اولین نقشه اکوسیستم بلاکچین و رمزارز ایران و کسب‌وکارهای فعال کلیک کنید!

صرافی‌های آنلاین ایرانی

مشابه الگوی جهانی اکوسیستم بلاک چین، در ایران نیز پس از پلتفرم‌های خبری و تحلیلی، صرافی‌ها یکی از اولین اعضای اکوسیستم استارت‌آپی ایران در حوزه بلاک چین محسوب می‌شوند. با ورود کاربران ایرانی به بازار رمز ارزها و نیاز روزافزون به وجود پلتفرم‌هایی برای تبادل این سرمایه‌های دیجیتال، استارت‌آپ‌های مختلفی برای مرتفع کردن این نیاز اقدام به راه‌اندازی صرافی‌های آنلاین کردند. اکثر این استارت‌آپ‌ها فعالیت خود را از سال ۹۷ و ۹۸ آغاز کردند و با توجه به استقبال کاربران ایرانی، تعداد آن‌ها به شکل تصاعدی افزایش یافت. در حال حاضر بیش از ۵۰ صرافی آنلاین ایرانی مشغول فعالیت هستند و در ارائه خدمات بهتر با هم رقابت می‌کنند.

بخش عمده تبادلات و گردش مالی بازار رمز ارزها در ایران مختص صرافی‌های آنلاین است. به همین خاطر می‌توان سهم اصلی رشد این بازار را به مجموعه استارت‌آپ‌هایی اختصاص داد که فعالیت خود را بر مبنای پلتفرم‌های تبادل رمز ارز‌ها سامان داده‌اند. بر اساس گزارش تحقیقاتی شرکت مشاوره و مدیریت ایلیا، در حال حاضر در حدود ۱۲ میلیون ایرانی صاحب رمز ارز هستند و ۸۸ درصد سرمایه‌گذاران از طریق صرافی‌های آنلاین وارد این بازار شده‌اند. همین امر نقش پر رنگ صرافی‌های آنلاین را مشخص می‌کند.

بر اساس گفته‌های نایب رئیس اتاق نوآوری‌های اقتصادی و تحول دیجیتال، ۷۷ درصد از کسانی که وارد بازار رمز ارزها شده‌اند، در راستای حفظ ارزش پولی در رمز ارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد که صرافی‌های آنلاین ایرانی نقش یک پل استراتژیک به اقتصاد جهانی و پایداری بیشتر را ایفا می‌کنند. با توجه به حجم مبادلات روزانه صرافی‌ها که رقمی در محدوده ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود (۲ تا ۳ برابر مبادلات بورسی)، می‌توان نتیجه گرفت که صرافی‌های آنلاین ایرانی نه تنها یکی از مهم‌ترین مهره‌ها در اکوسیستم بلاک چین ایران است، بلکه تاثیر مهمی در کل مجموعه اقتصاد کلان ایران خواهد داشت.

بحران‌های مربوط به حوزه قانون‌گذاری

هرچند تمام صرافی‌های ایرانی از قوانین احراز هویت کامل پیروی می‌کنند و امکان بروز جرائم مالی از قبیل پولشویی را مسدود کرده‌اند، اما باید این نکته را در نظر داشت که همچنان هیچ کدام از صرافی‌ها به شکل قانونی ثبت نشده‌اند و به طور کلی قانون‌گذار درباره فعالیت‌ها و مبادلات رمز ارزی بی تفاوت بوده است. همین امر می‌تواند مانعی مهم در راستای گسترش تکنولوژی بلاک چین در کشور باشد.

بر اساس نتایج تحقیقات تیم تترلند، ۹۷ درصد تراکنش‌های صورت گرفته در بازار ایران از طریق صرافی‌های آنلاین صورت گرفته است. این در حالی است که ۳ درصد باقی مانده، ۴۳ درصد از حجم تراکنش‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. به عبارتی بخش مهمی از مبادلات رمز ارزی به خاطر خلاء‌های قانونی از مسیر معمول اکوسیستم رمز ارزی ایران خارج شده است.

پیشنهاد مطالعه: ‌معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

سهم صرافی‌های مختلف از بازار رمز ارزی ایران

بر اساس آخرین گزارش تیم تحقیقاتی کوین ایران، معیارهای متعددی برای سنجش کیفیت صرافی‌های آنلاین ایرانی ارائه شده است و نتایج آن رده‌بندی صرافی‌ها را مشخص کرده است. بر مبنای این گزارش علاوه بر اینکه امنیت، گستره خدمات و کیفیت پشتیبانی، نقش موثری در رقابت میان صرافی‌ها ایفا می‌کند، می‌توان از منظر آماری یک همبستگی معنادار میان حجم بازار و رتبه صرافی‌ها در رده‌بندی مذکور مشاهده کرد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین صرافی رمز ارز ایرانی کدام است؟ مقایسه تخصصی زمستان ۱۴۰۰

تحقیقات تیم کوین ایران نشان می‌دهد که ۸۲ درصد از کل مبادلات رمز ارزی ایران را چهار صرافی اکسیر (Exir)، نوبیتکس (Nobitex)، والکس (Wallex) و رمزینکس (Ramzinex) به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس معیار‌های تحقیقاتی این گزارش، این صرافی‌ها جزو صرافی‌هایی با ریسک پایین و امنیت بالا قرار دارند. به عبارتی می‌توان نتیجه گرفت که معیار کلیدی در اکوسیستم صرافی‌های ایرانی، امنیت است.

 

https://coiniran.com/?p=61571
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x