مقالات سرمایه‌گذاری و ترید

ایران، انرژی خورشیدی، استخراج رمز ارز و تحریم‌های اقتصادی

ایران با جمعیتی حدود ۸۳ میلیون نفر و وسعت ۱.۶۵ میلیون کیلومتر مربع، به عنوان دومین کشور بزرگ آسیای مرکزی، یک بستر عالی برای استفاده از انرژی خورشیدی در جهت استخراج بیت کوین محسوب می‌شود. این استراتژی ابزاری برای فرار از تحریم‌های اقتصادی نیز به شمار می‌آید.

بیت کوین و نقش راهبردی آن در فضای سیاسی ایران

در ماه جاری انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار خواهد شد. جالب است که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری، دکتر سعید جلیلی (نامزد اصولگرا)، به برنامه‌اش برای استفاده از بیت کوین جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا اشاره کرده است. او در حساب توییتر خود نوشت:

«در استراتژی امنیت ملی آمریکا، یکی از نگرانی‌های آمریکا در مورد ایران این بود که ایران بتواند از رمز ارزها استفاده و فشار حداکثری آن‌ها را خنثی کند. من به عنوان یک فرصت به رمز ارزها نگاه میکنم. حتما بر همین مبنا برنامه‌های جدی خواهم داشت.»

علاوه‌براین حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران (نماینده حزب معتدل‌) نیز حکومت را به بازاندیشی در استراژی‌ ملی جهت ورود به صنعت رمز ارز، دعوت کرد. این اخبار نشان از جذابیت بیت کوین در بالاترین سطوح سازمانی و در تمام سیاست‌‌گذاری‌ها دارد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش استخراج بیت کوین (Bitcoin mining) به صورت گام به گام

پتانسیل‌های استخراج بیت کوین در ایران

بر اساس اطلس جهانی میزان انرژی خورشیدی (#GlobalSolarAtlas)، ایران از منظر تئوریک یکی از مستعدترین کشورهای جهان در زمینهٔ بازده تولید انرژی الکتریکی از تابش خورشیدی است. نگاه کنید به نقشه پتانسیل تولید انرژی الکتریکی در سطح جهان (#PVOT)، که در آن موقعیت خوب ایران به وضوح نشان داده شده است.

پتانسیل‌های استخراج بیت کوین در ایران

برای جزئیات بیشتر نگاه کنید به بزرگنمایی نقشه #PVOT، تصویر دوم قابلیت عملیاتی شدن پروژه‌های تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی در ایران را با جزئیات بیشتری نمایش می‌دهد.

تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی در ایران

پتانسیل بالای ایران در بهره‌‌گیری از انرژی خورشیدی در راستای تولید الکتریسیته (تصویر اول: ۵.۵۲)، در کنار پایین بودن بازدهی سایت‌های تولید الکتریسیته خورشیدی (تصویر دوم: ۴) در قیاس با دیگر کشورها، نیاز به یک هدف‌گذاری جدی جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های انرژی خورشیدی را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: نگاهی دقیق به مصرف برق سالیانه شبکه بیت کوین، بررسی موردی ایران

بهره‌‌گیری از انرژی خورشیدی در راستای تولید الکتریسیته

بهره‌‌گیری از انرژی خورشیدی در راستای تولید الکتریسیته

بیت کوین و مزایای زیست محیطی آن

در ماه گذشته ARKinvest نشان داد که جهان با وجود بیت کوین، چگونه میزان تولید انرژی الکتریکی از منابع تجدیدپذیر را گسترش داده است؛ در غیبت استخراج بیت کوین، انرژی الکتریکی تولیدشده از منابع تجدیدپذیر تنها ۴۰ درصد از نیاز به برق را تامین می‌کرد در صورتی که باتری‌های خورشیدی می‌توانند تا ۹۹ درصد نیاز به انرژی الکتریکی را تامین کنند.

برای جزئیات بیشتر در زمینهٔ گسترش استفاده از منابع تجدیدپذیر به واسطه ظهور بیت کوین می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید: Solar + Battery + Bitcoin Mining

در نظر داشتن چند نکته در این بحث ضروری است

الف) افزایش جذابیت بیت کوین برای حکومت ایران جهت جبران خسارات تحریم‌های اقتصادی

ب) پتانسیل بالا از منظر جغرافیایی برای بهره‌برداری از انرژی خورشیدی

ج) شواهد و دلایل دقیقی که نشان می‌دهد سود حاصل از استخراج می‌تواند هزینهٔ توسعه تجهیزات تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی را تامین کند.

د) شاخص توسعه انسانی بالا در ایران (توانایی انطباق و توسعه استخراج توسط انرژی حاصل از سیستم‌های خورشیدی)

امیدواریم با توجه به انقلابی که اخیرا با ابداع یک سیستم استخراج در کوه آتش‌‌فشانی ELsalvador رخ داد، با تاسیس یک مزرعه استخراج با سیستم خورشیدی در کویر لوت ادامه پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه: بیت کوین چگونه می‌تواند در غلبه بر تحریم‌ها به ایران کمک کند؟

بهره‌‌گیری از انرژی خورشیدی در راستای تولید الکتریسیته

بهره‌‌گیری از انرژی خورشیدی در راستای تولید الکتریسیته

در نهایت باید این نکته را یادآور شویم که ایرانیان همان مردمی هستند که از قنات و کاریز به‌عنوان سیستم جابه‌جایی آب استفاده می‌کردند و از این طریق آب‌های زیرزمینی را به سطح می‌رساندند. همچنین بادگیرهای مناطق بیابانی ایران نشان از این دارد که چگونه تمدن‌های باستانی با شرایط محیطی انطباق پیدا می‌کردند.

https://coiniran.com/?p=46060
دکمه بازگشت به بالا