رمزارزها و توکن‌هاروش‌های سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالمقالات سرمایه‌گذاری و ترید

استخراج رمز ارز ها : از کجا شروع کنیم؟(راهنمایی برای افراد مبتدی)

چگونگی استخراج رمز ارز ها برای مبتدیان همراه با مروری کلی بر مبانی استخراج و اصول کار، ابزار های استخراج و نحوه بستن ریگ در این نوشتار، مورد بررسی است.

در این راهنما قصد داریم تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد استخراج رمز ارز ها را در اختیار شما قرار دهیم و راه را برای تبدیل شما به یک ماینر موفق را هموار کنیم.

لیست رمز ارز های قابل استخراج:

مهم نیست که یک متخصص و یا یک فرد بی تجربه در ارتباط با استخراج رمز ارز ها باشید، باید همواره در جریان خبرهای جدید قرار داشته باشید. در این راستا و به منظور تسهیل فرآیند استخراج رمز ارز قصد داریم لیستی از سکه های قابل استخراج را در اختیارتان قرار دهیم.

در این لینک شما می توانید این لیست را مشاهده کنید و تمام ارزهای قابل استخراج را بشناسید

چرا برخی از سکه ها قابل استخراج هستند درصورتی که برخی دیگر این ویژگی را ندارند؟ چطور می توان آن را تغییر داد؟ در حقیقت، ذات بلاک چین نمی تواند تضمین کند که سکه قابل استخراج است، به این دلیل، سکه باید منافعی را ایجاد کند. در واقع، سکه باید براساس تکنولوژی Proof-of-Work باشد تا بتوان آن را استخراج کرد. سکه هایی وجود دارند که در حال تغییر پروتکل خود به سیستم های Proof-of-Stake، Proof-of-Importance و یا Proof-of-Authority هستند که تغییر به این نوع از سیستم ها امکان استخراج رمز ارز را از بین می برد.

ماینینگ رمز ارز چیست؟

اگر تجربه ای در مورد استخراج رمز ارز ندارید، احتمالاً تصوری که از ماینر دارید شخصی کلنگ به دست است، اما در واقع این چنین نیست. فرآیند ماینینگ رمز ارز بسیار پیچیده و در عین حال جذاب است. آیا آماده سفر به دنیای استخراج رمز ارز شده اید؟ اجازه دهید با هم وارد تونل جذاب استخراج رمز ارز ها شویم و دنیای آن را بررسی کنیم.

در حالت کلی، استخراج رمز ارز در واقع اضافه کردن بلاک هایی از معاملات به لجر عمومی بلاک چین از طریق حل معادلات پیچیده ریاضی است. اجازه دهید مراحل را به صورت گام به گام شرح دهیم.

گام اول: تأیید یک معامله- تأیید اطلاعات، با استفاده از اعتماد موجود بین ماینرها.

گام دوم: افزودن معامله به بلاک چین (لجر عمومی) با استفاده از تخصیص قدرت محاسباتی به بلاک.

گام سوم:حل مسئله با استفاده از نرخ هش برای یافتن پارامترهای گم شده- در این فرآیند از دانش کامپیوتر و تئوری های ریاضی برای رمزگشایی اطلاعات گم شده استفاده می شود.

گام چهارم: دریافت پاداش-پس از یافتن پاسخ و آماده شدن برای ایجاد بلاک بعدی، که به طور اتوماتیک پاداش بلاک قبلی را که حل کرده اید به شما می دهد (این پاداش نشان دهنده هزینه های مربوط به معاملات در بلاک و سکه تازه منتشر شده است).

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که شما ممکن است به صورت انفرادی اقدان به استخراج رمز ارز کنید و در اینصورت تمام پاداش را به صورت کامل دریافت کنید و یا در یک تیم به ماینینگ رمز ارز بپردازید، که در اینصورت پاداش براساس سیستم تقسیم پاداش بین اعضاء تقسیم می شود. در بخش های بعدی در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

کارکرد سیستم:

فرآیند استخراج رمزراز تماماً در ارتباط با Proof-of-Work consensus (PoW) می باشد. در واقع، PoW روشی است که تضمین می کند که حل بلاک به نسبت زمان و هزینه به اندازه کافی سخت و پیچیده است.

مسئله: استفاده از سخت افزار و قدرت محاسباتی شما به منظور پردازش معاملات و ایجاد بلاک ها (با استفاده از حل معادلات ریاضی).

راهکار: هش ( این مورد ورودی ها را با دانستن خروجی ها از طریق یک تابع هش می یابد، که منجر به حل مسئله می شود).

چطور این مانع می تواند برطرف شود؟ الگوریتمی که به منظور استخراج رمز ارز استفاده می شود تعدادی متغیر تصادفی را محاسبه و بررسی می کند که آیا هش با نیازمندیها تناسب دارد یا نه، اگر نه، دوباره تکرار می کند تا مورد مناسب را بیابد.

در نهایت، این الگوریتمی است که تمام کاربران باید از طریق اطمینان به یکدیگر آن را قبول داشته باشند، بنابراین همانطور که از نامش مشخص است (PoW)، پس از بررسی، معامله تأیید می شود.

چرا حل بلاک سخت است؟ پارامتر درجه سختی در بلاک چین وجود دارد،  که کارکرد سیستم و همچنین زمان بلاک را تنظیم می کند. یک قانون ساده در اینجا حاکم است، با افزایش تعداد ماینرهای شبکه، نرخ تولید بلاک و به تبع آن درجه سختی افزایش می یابد تا تعداد بلاک ها را به حالت نرمال برگرداند. اگر بخواهید آن را تصور کنید فرآیندی مشابه شکل زیر خواهید داشت:

استخراج رمز ارز ها

نیازمندیهای استخراج رمز ارز:

نکته مهم در ماینینگ رمز ارز موفق سخت افزاری است که از آن استفاده خواهید کرد. درنتیجه، قصد داریم جزئیات این مورد مهم را بررسی کنیم، البته موارد دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر داشته باشید. شما باید با توجه به نیازمندیها و خواسته هایتان اقدام به جستجوی سخت افزارهایتان کنید. نگاهی به لیست ما بیندازید تا فرآیند را به صورت گام به گام توضیح دهیم:

 • سخت افزارهای استخراج رمز ارز-GPU یا ASIC
 • نرم افزارهای استخراج رمز ارز-فقط در مورد استخراج از طریق GPU کاربرد دارد.
 • کیف پول رمز ارز-برای دریافت سکه های استخراج شده
 • استخر استخراج رمز ارز

همیشه خوب است در مورد مسیری که قصد طی کردن آن را دارید شناخت کافی داشته باشید، بنابراین، توصیه می شود سودآوری استخراج رمز ارز را قبل از تهیه سخت افزارها بررسی نمائید. شاید بپرسید چگونه؟ پس از انتخاب یک سکه، اپلیکیشنی به نام ماشین حساب استخراج وجود دارد، که می توانید با استفاده از آن تخمینی در مورد درآمد احتمالی حاصل از استخراج داشته باشید. البته، باید بدانید که این برآورد براساس وضعیت کنونی بازار است. بنابراین ممکن است دستخوش تغییراتی شود. پس بهتر است تا قبل از انتخاب قطعیتان دائماً آن را بررسی کنید و دوباره به لیست سکه ها برگردید و سکه ای که قصد استخراج آن را دارید با استفاده از ماشین حساب استخراج رمز ارز بررسی کنید.

سخت افزارهای استخراج رمز ارز:

امروزه، کاربران طیف گسترده ای از سخت افزارها را به منظور استخراج رمز ارز در اختیار دارند، که بسته به هدف استفاده از آنها هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در اوایل ورود استخراج رمز ارز، کاربران حتی می توانستند با استفاده از CPU اقدام به ماینینگ رمز ارز کنند. فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر رشد فعالیت استخراج رمز ارز تأثیر می گذارند و یکی از آنها درجه سختی است.

با افزایش سختی معادلات نیاز به سخت افزارهای قدرتمندتری برای محاسبه آنها بوجود آمد. درنهایت، شاهد انقلابی در زمینه GPU ها بودیم، که نام دیگر آن کارت گرافیکی است و در بازیهای کامپیوتری کاربرد دارد. GPUها به حدی توسعه یافته اند که تبدیل به یکی از سخت افزارهای رایج استخراج رمز ارز شده اند. می توانید از یک و یا چندین GPU به منظور ماینینگ رمز ارز استفاده کنید. وقتی بیش از یک GPU داشته باشید به کانفیگوریشن یک ماینیگ ریگ گفته می شود، که بسیار کارآمدتر است.

سیر تکاملی سخت افزارهای استخراج رمز ارز:

 • CPU

نسخه های اولیه کلاینت های بیت کوین به کاربران اجازه استخراج با استفاده از CPUها را می دادند. با ورود ماینینگ رمز ارز از طریق GPUها، فرآیند استخراج دیگر به لحاظ مالی توجیهی نداشت. دلیل این امر این بود که با افزایش نرخ هش شبکه، تعداد BTC های تولید شده از طریق استخراج با روش CPU کمتر از هزینه برق آن می شد. این گزینه در نهایت از رابط  کاربری کلاینت بیت کوین حذف شد.

 • GPU

GPU یا واحد پردازش گرافیکی، بخشی از سیستم گرافیک رایانه است. کاربرد رایج یک GPU کمک به تأیید گرافیک های سه بعدی و افکت های بصری است. استخراج رمز ارز از این طریق بشدت سریعتر و کارآمدتر از روش CPU است.

 • ریگ GPU

یک ریگ GPU یک سیستم کامپیوتری به منظور ماینینگ رمز ارز است. ممکن است یک ابزار اختصاصی خریداری شده باشد، که با هدف خاصی ساخته شده است. از طرفی دیگر، ریگ می تواند نیازهای دیگر را برطرف کند، مثلاً عملکرد به عنوان جزء اصلی سیستم بازی، درحالیکه بخشی از آن می تواند به عنوان ماینینگ رمز ارز استفاده شود (گاهاً).

 • ASIC

ASIC و یا به طور کامل تر An application-specific integrated circuit، دستگاهی است که با هدف خاصی ساخته شده است. ASICها فقط برای استخراج رمز ارز خاص (فقط یک الگوریتم) برنامه ریزی شده اند. با توجه به پاور مصرفی، این دستگاه ها بسیار سریعتر از تمام تکنولوژی های قبلی هستند و حتی استخراج رمز ارز از طریق GPU را به لحاظ مالی توجیه ناپذیر می کنند. البته در نظر داشته باشید که، الگوریتم سکه هایی وجود دارد که امکان استخراج آن از طریق ASIC ها وجود ندارد.

با گسترش هر روزه تکنولوژی، ابزارهای سخت افزاری هوشمندتری در بازار بوجود می آیند. جدیدترین آنها سخت افزارهای استخراج از طریق ASIC است، که به منظور استخراج قدرتمندتر ایجاد شده اند. دستگاه ASIC جدیدترین فناوری است که از نرم افزار استخراج رمز ارزاستفاده نمی کند (نرم افزار برای ماینینگ رمز ارز از طریق GPU کاربرد دارد). این تکنولوژی در مقایسه با کارت های گرافیکی اندکی گرانتر هستند، اما بسیار قدرتمندترند که نتیجه استخراج رمز ارز بهتری در پی دارند.

از طرفی دیگرFPGA، که ابزاری مشابه ASIC است نیز به تازگی ارائه شده اند. FPGA یک سخت افزار استخراج رمز ارز است که ضمن انعطاف پذیری می توانند بین الگوریتم ها سوئیچ کنند. یعنی اگر امروز الگوریتم X11 و تمام سکه ها را استخراج می کند، که توسط ۱۱ تابع هش پشتیبانی می شود، فردا می توانید از الگوریتم دیگری استفاده کند. فرض کنید که می خواهید بیت کوین را استخراج کنید، می توانید کانفیگوریشن FPGA را به نحوی تغییر دهید که الگوریتم Sha-256 را استخراج کند. از این طریق، می توانید دیگر به استخراج رمز ارز کنونی نپردازید و ضمن حفظ سخت افزار فعلی سکه دیگری را استخراج کنید.

نکات مهم دیگری که باید در نظر بگیرید:

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، استخراج رمز ارز در واقع همان انتخاب درست سخت افزار است، اما درست مثل بقیه موارد، برای دریافت نتیجه بهتر نیاز به نگهداری و حفاظت دارد. باید در برنامه روزانه خود زمانی برای اطمینان از عملکرد صحیح سخت افزار در نظر بگیرید. در واقع، این مرحله جدای از مرحله ستاپ بوده و بیشتر مشابه مراقبت روزانه از ابزارهایتان می باشد. گرد و غبار می تواند عاملی باشد که روی عملکرد سیستم شما تأثیر بگذارد. بنابراین، باید به آرامی و به صورت مرتب دستگاهتان را تمیز کنید.عموماً، دستگاهها صدا و گرما تولید می کنند، بنابراین، باید آنها را نیز کنترل کنید. در نهایت، مصرف انرژی است. اگر شبکه الکتریسیته شما نتواند آمپر مورد نیاز شما به منظور کانفیگوریشن سخت افزار شما را تحمل کند، این مسئله منجر به مشکل شده و به ابزارتان آسیب می رساند.

استخراج ابری:

ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که آیا راهی برای فرار از این حد از مسائل تکنیکی ماینینگ رمز ارز وجود دارد یا نه؟ باید بدانید بله چنین راهی وجود دارد. راه جایگزین که به کاربران تازه وارد پیشنهاد می شود استخراج ابری است. یعنی می توانید به لحاظ تکنیکی یک سخت افزار استخراج رمز ارز اجاره کرده و در عوض از تمام مسائل تکنیکی راحت شوید. یک واسطه، فرآهم کننده سرویس استخراج رمز ارز، تمام مراحل استخراج را به جای شما مدیریت می کند (سخت افزار، کانفیگوریشن، ستاپ و …). می توانید با امضای یک قرارداد و پرداخت هزینه ای از این طریق به استخراج رمز ارز بپردزید. فرآهم کننده سرویس مسئول نگهداری و حفظ سیستم خواهد بود و شما فقط مسئولیت کیف پول خود را خواهید داشت.

نرم افزارهای استخراج رمز ارز:

قبلاً اشاره کردیم که ASICها و به تبع آن FPGA ها نیازی به نرم افزار خاصی ندارند، اما GPUها احتیاج به کمک دارند. به این معنی که باید نرم افزار نصب کنید که با ماینر GPU شما همکاری کرده تا فرآیند استخراج رمز ارز شما را مدیریت کند. مهم نیست که یک و یا چندین کارت گرافیکی داشته باشید، حتماً به نصب نرم افزار نیاز خواهید داشت. اما چطور انتخاب درستی داشته باشید؟ راحت ترین آنها کدام است و چگونه می توان آن را روی کامپیوترتان ستاپ کنید؟ برای یافتن پاسخ تمام سؤال هایتان به مقاله مرتبط با رمز ارز انتخابیتان مراجعه کنید. در آنجا می توانید تمام اپلیکیشن های نرم افزارهای عالی، با توجه به GPU و نوع سکه را بررسی کنید.

کیف پول:

به منظور حفظ سکه ها و ذخیره و اجرای عملیات بر روی آنها به کیف پول نیاز دارید. یک کیف پول رمز ارز به ذخیره سکه های شما نمی پردازد بلکه آنها را دریافت کرده و رمزها را نگه می دارد که می توانید با استفاده از آن به سکه ها دسترسی داشته باشید. هر کیف پولی نمی تواند به منظور ذخیره هر نوع سکه به کار رود، در حقیقت، اغلب سکه ها کیف پول اختصاصی خود را دارند. البته کیف پول های چندارزی نیز وجود دارند، که می توانند از بیش از یک ارز پشتیبانی کنند. کیف پول ها نه تنها برای حفظ رمز ارز ها به کار می روند بلکه با هدف کنترل و مدیریت رمز ارز ها نیز استفاده می شوند. کیف پول های مختلفی وجود دارند که انتخاب آنها به حجم سکه های شما و سطح امنیت مورد انتظار شما بستگی دارد. البته در انتخاب کیف پول نباید عجله کرد.

استخراج اختصاصی در مقابل استخراج از طریق استخر استخراج:

استخراج در حقیقت یک رقابت است. سؤالی که مطرح می شود این است که در این زمینه مهم ترین ابعاد رقابتی کدامند؟ درست حدس زدید، سرعت مهم ترین عامل است. سرعت استخراج رمز ارز با نرخ هش نشان داده می شود، یعنی تعداد هشی که می توانید در هرثانیه استخراج کنید. استخراج رمز ارز به صورت شخصی همان طور که انتظار می رود سخت تر است، زیرا هش شما نمی تواند با هش یک تیم رقابت کند. سرمایه گذاری در سخت افزارها و همچنین هزینه برق می تواند در بلندمدت بازگشت داشته باشد. بنابراین، اگر می خواهید به درآمد ثابتی برسید پیشنهاد می شود که به یک استخر استخراج رمز ارز ملحق شوید. اشتراک نرخ هش با یک ماینر دیگر شانس بهتری برای استخراج بلاک به شما می دهد. البته، باید پاداش استخراج را تقسیم کنید، که به مراتب بهتر از این است که مدت ها منتظر بمانید تا به تنهایی یک بلاک را استخراج کنید. پرداخت های استخر استخراج مهم است. همچنین، در هنگام انتخاب استخر نه تنها سیستم پاداش بلکه باید به مکان سرورها نیز توجه کنید. چراکه اگر فاصله زیادی از آنها داشته باشید در هنگام بروز مشکل در سیستم ارتباط شما به قدر کافی قوی نخواهد بود.

آیا ماینینگ رمز ارز سودآور است؟

فرآیند ماینینگ رمز ارز همانطور که پیشتر بیان شد تحت تأثیر عوامل و فاکتورهای مختلفی قرار دارد. بنابراین باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا انتظار سود داشته باشید. اجازه دهید بار دیگر آن را خلاصه کنیم؟

 • قیمت واقعی سکه
 • نرخ هش واقعی شما
 • درجه سختی واقعی استخراج رمز ارز
 • هزینه برق و سیستم خنک کننده
 • سرمایه گذاری در سخت افزارها و یا سرویس ابری

همان طور که می بینید اغلب موارد شامل لغت “واقعی” هستند، به این دلیل که آنها هر لحظه در حال تغییر هستند. عواملی مثل فورک های سخت، ورود سخت افزار جدید، افزایش/کاهش سرمایه و سایر عوامل روی آنها تأثیر می گذارند. در هر حال، یک قانون ساده وقتی در مورد قیمت سکه وجود دارد، هر چه تعداد افراد بیشتری آن را بخرند قیمت افزایش می یابد، سپس با افزایش فروش قیمت کاهش می یابد.

آیا قیمت شرط بندی سال پیش بیت کوین را به خاطر دارید؟ این قیمت در حدود ۲۰۰۰۰ دلار بود. اینطور پیش بینی می شد که قیمت رشد خواهد داشت و افراد زیادی شروع به خرید آن کردند. بنابراین، این امر منجر به افزایش قیمت بیت کوین شد. اما پس از اینکه چند ماه بعد بیت کوین به قیمت قبلی بازگشت، اغلب سکه ها از این اتفاق متضرر شدند و به همین دلیل کاهش قیمت شدیدی را تجربه کردند.

اگر در مورد نرخ هش فکر می کنید، باید درجه سختی را نیز در نظر داشته باشید (یک رابطه بین این دو وجود دارد). هر قدر نرخ هش ماینرها افزایش یابد (با استفاده از ابزارهای قدرتمندتر)، درجه سختی بیشتر می شود تا نرخ هش را به نرخ سابق برگرداند. به همین دلیل نمی توانید پول یکسانی را با استفاده از همان سخت افزار قبلی بدست آورید (درجه سختی افزایش می یابد و پاداش شما کاهش می یابد).

البته هر چقدر بیشتر سرمایه گذاری کنید با گذشت زمان کافی پول بیشتری بدست می آورید. بدون شک استخراج رمز ارز سود آور است، که البته به مدیریت شما نیز بستگی دارد. پس از بازگشت هزینه های سرمایه گذاری سود مستمری خواهید داشت. اگر می خواهید از ستاپ خانگی ASICها و GPUها استفاده کنید، ممکن است اندکی پول بیشتر روزانه بدست آورید. اگر بخواهید اقدام به استخراج رمز ارز از طریق CPU و یا اپلیکشن موبایل کنید ممکن است با ریسک گرمای بیش از حد ابزارتان روبرو شوید و استخراج رمز ارز برایتان سودده نخواهد بود. اگر به مزرعه استخراج فکر می کنید، پروژه بزرگی است و باید قطعاً بدانید که چطور وضعیت رمز ارز را کنترل کنید قبل از آنکه مقدار زیادی پول در زمینه که شناخت کافی از آن ندارید هدر دهید.

پس از بازگشت سرمایه اولیه، دو فاکتور مهم وجود دارد که باید آن را در نظر داشته باشید که عبارتند از قیمت سکه و هزینه برق. هزینه برق شما روی سودآوریتان تأثیر می گذارد و میزان برق مصرفیتان ربطی به مدرن بودن سخت افزارتان ندارد. اگر در منطقه ای که زندگی می کنید، هزینه برق مصرفی به ازای هر کیلو وات ساعت بالا است نسبت به سایر مناطق سود کمتری خواهید داشت. قیمت سکه دارای نوسان است، بنابراین، مرز بین سود و زیان به سرعت جابه جا می شود.

غالباً برای استفاده از ماشین حساب های استخراج باید اطلاعاتی شامل قیمت سخت افزار و یا قرارداد استخراج ابری، هزینه برق، پاور مصرفی سخت افزار، نرخ استخر استخراج رمز ارز و نرخ هش را داشته باشید. با این حساب خواهید توانست درآمد ساعتی، روزانه، هفتگی را محاسبه کنید.

اگر درحال حاضر وضعیت استخراج شما در ضرر باشد، نباید در فروش سکه ها عجله کنید بلکه باید صبور بوده و منتظر فرصت مناسب بمانید. مدیریت و کنترل رمز ارز فقط در مورد تنظیمات ابزارها و مسائلی از این دست نیست بلکه داشتن دانش عمیق و تحلیل نوسانات بازار نیز حائز اهمیت است.

کدام رمز ارز را استخراج کنیم؟

برای ورود به دنیای پر از خطر استخراج رمز ارز باید هدف داشته باشید. قرار است به چه نقطه ای برسید؟ میزان سرمایه گذاریتان چقدر است (بیشتر از مقداری که توان از دست دادن آن را دارید سرمایه گذاری نکنید)؟ آیا در حوزه استخراج رمز ارز دانش کافی دارید؟ آیا قصد اجرای پروژه بزرگ مثل مزرعه استخراج را دارید و یا تصمیم دارید در حجم کوچک کار کنید؟ آیا قصد امتحان کردن شانس خود را دارید و یا می خواهید در این حوزه متخصص شوید؟ پس از پاسخ دادن به تمام این سؤالات، می توانید به لیست سکه های موجود نگاه کنید و تعدادی سکه را در نظر گرفته و سپس سودآوری هر یک را با استفاده از ماشین حساب محاسبه کنید. در نهایت، باید براساس انتظارات خود از استخراج رمز ارز، وضعیت کنونی بازار و نیازمندیهای شخصی تصمیم بگیرید.

چگونه پول خود را نقد کنید؟

ممکن است از خود بپرسید که چطور سکه های حاصل از ماینینگ رمز ارز را به پول تبدیل کنید؟ اگر برنامه ندارید که سکه های خود را نگه دارید و یا در خریدهای خاصی از آن استفاده کنید، که از رمز ارز به عنوان روش پرداخت پشتیبانی می کنند، بنابراین باید سکه های خود را معامله کرده و یا بفروش برسانید. بدین منظور به یک صرافی نیاز خواهید داشت.

سؤالات رایج:

 • چرا بعضی از سکه ها قابل استخراج نیستند؟

ممکن است متوجه شده باشید که برخی از سکه های مهم قابل استخراج نیستند. اما چرا؟ تغییرات مداوم در قوانین منجر به غیرقابل استخراج شدن تعدادی از سکه ها شده است.

اگر الگوریتم سکه براساس مفهوم Proof-of-Work باشد، سکه قابل استخراج خواهد بود. سیستم PoW سیستمی است که مسائل رمزنگاری شده و محاسباتی را حل می کند. کاربران و ماینرها دو بازیگر اصلی در این سیستم هستند. اگر یک کاربرتمایل داشته باشد که معامله ای را برای کاربر دیگر ارسال کند، یک واسطه به نام کاربر، باید آن را تأیید کرده و انتشار دهد. چرا به این سیستم اجماع نظر گفته می شود؟ زیرا بیش از نیمی از ماینرها باید با تغییر در پروتکل موافق باشند. هر سکه قابل استخراج دارای یک سیستم پاداش داخلی می باشد. این پاداش قابل تغییر است اما پس از استخراج یک بلاک، به ماینر و یا ماینرهایی که عضو استخر استخراجی که بلاک را حل کرده است تعلق می گیرد، این همان چیزی است که ماینرها را به ماینینگ رمز ارز سوق می دهد.

این سیستم به نسبت سیستم Proof-of-Stake بسیار انرژی صرف می کند.  سیستم Stake  تعدادی سکه در نظر می گیرد، کاربر آن مقدار سکه را برای مدت معین بلوکه می کند و در عوض، موقعیتی می یابد که متناسب با سهم آنها برای یافتن بلاک بعدی است. البته این سیستم معایبی نیز دارد برای مثال ریسک double-spending در این سیستم وجود دارد.

به همین دلیل در الگوریتم های هیبریدی ترکیبی از PoW و PoS وجود دارد. جدیدترین سکه ای که دیگر غیرقابل استخراج شده است Bulwark می باشد. سکه دیگر که قرار است به سیستم PoS تبدیل شود اتریوم است. در بین سیستم های هیبریدی می توان دش و زیکوین را نام برد.

 • هش چیست و معنای نرخ هش چیست؟

هش نشان دهنده یک داده با اندازه ثابت است، که طوری طراحی شده است تا در یک جهت عمل کند، یعنی غیرقابل بازگشت است. به عبارت دیگر، هش نتیجه محاسبات پیچیده ریاضی است، که در تکنولوژی بلاک چین به عنوان یک الگوریتم که داده ها را با روش کدگذاری به صورت امن انتقال می دهد.

در سیستم PoW، هدف فرآیند استخراج رمز ارز یافتن هش درست است، که در بلاک وجود ندارد. وقتی ماینر راه حل را بیابد، باید آن را در شبکه اعلام کند، بنابراین نتیجه توسط بقیه باید تصدیق شود. پس از تأیید معامله، ماینر پاداش خود را دریافت می کند.

نرخ هش چیست؟ نرخ هش در واقع قدرتی است که توسط سخت افزار شما فرآهم شده است که به شما اجازه می دهد برای یافتن یک بلاک سریعتر استخراج کنید. این سرعت توسط ابزار سخت افزاری شما برای محاسبه معادلات ریاضی با استفاده از محاسبات سنگین انجام می شود. از نام های زیر برای نشان دادن سرعت هش استفاده می کنند:

 • ۱ kH/s، ۱۰۰۰ هش در یک ثانیه است.
 • ۱ MH/s، ۱,۰۰۰,۰۰۰ هش در یک ثانیه است.
 • ۱ GH/s، ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ هش در یک ثانیه است.
 • ۱ TH/s، ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰  هش در ثانیه است.
 • ۱ PH/s ، ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ هش در یک ثانیه است.
 • ۱ EH/s، ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ هش در یک ثانیه است.

نرخ هش یکی از مهم ترین ویژگی های سخت افزار شما است، بنابراین، قبل از انتخاب سخت افزار به نرخ هش توجه کنید. هر قدر نرخ هش بالاتر باشد، شانس بالاتری برای استخراج بلاک خواهید داشت.

 • درجه سختی ماینینگ رمز ارز به چه معناست؟

همانطور که تصور می کنید، عدد سختی ماینینگ در واقع درجه سختی یافتن یک هش را می سنجد. این عدد با توجه به قدرت هش ماینرهای شبکه تنظیم می شود. هیچ مقدار ماکزیمم/مینیمی برای آن وجود ندارد. زمان بلاک پارامتری است که براساس درجه سختی بلاک محاسبه می شود و نشان دهنده متوسط زمان مورد نیاز برای یافتن راه حل می باشد. در برخی موارد یک ماینر می تواند خوش شانس بوده و راه حل را سریعتر از زمان بلاک بیابد ولی در بقیه موارد ممکن است این زمان طولانی تر باشد. در هر صورت، سیستم خود را به نحوی تنظیم می کند تا زمان بلاک را دست یافتنی نگه دارد.

اساساً، با افزایش قدرت هش شبکه از طریق افزایش ماینرهایی که از سیستم های قدرتمندتری استفاده می کنند، سختی بلاک به همان میزان افزایش می یابد. این یک رابطه دو طرفه است یعنی با کاهش قدرت هش سختی بلاک کاهش می یابد. اگرچه، هر بلاک چین شامل یک کد است که تنظیمات سختی بلاک به آن وابسته است.

برای مثال، تنظیمات بیت کوین هر دو هفته یکبار اتفاق می افتد. بنابراین، اگر در طول دو هفته گذشته قدرت هش شبکه افزایش داشته باشد، تنظیمات جدید شامل آن خواهد شد و این اتفاق به صورت آنی نخواهد افتاد. این موضوع امکان سوء استفاده از بلاک چین را فرآهم می کند.

 • محدودیت های رمز ارز چیست؟

اغلب رمز ارز ها دارای محدودیت هستند که منجر به پایداری از طریق دوری از نوسانات می شود. وقتی به حد محدودیت برسیم دیگر نخواهیم نتوانست سکه دیگری استخراج کنیم. بنابراین، پس از آن ماینرها فقط هزینه معاملاتی دریافت می کنند. برای کند کردن فرآیند از دست پاداش، توسعه دهندگان اقدام به اجرای مکانیزم نصف کردن در کد بلاک چین کرده اند، که بسته به سکه، در زمان مشخصی اتفاق می افتد (پاداش کاهش می یابد تا زمانیکه به طور کامل از بین برود). در مورد بیت کوین، هر چهار سال یکبار پاداش نصف می شود.

[googlepdf url=”https://coiniran.com/wp-content/uploads/2018/07/how_to_start_miningنمونه_خوانی_.pdf” ]

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه داده شده است مربوط به نویسنده می باشد و لزوما نباید به کوین ایران نسبت داده شود.

https://coiniran.com/?p=22871
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x