ایستگاه خبر

رویکرد عملی برای پیروزی در جنگ نوسان های رمز ارز ها چیست؟

نوسان های زیاد رمز ارز ها مانع رشد این بازار نوپا می شود؛ چگونه می توان این نوسانات را تعدیل کرد و سبب ورود سرمایه های بیشتر به بازار شد؟

چگونه به جنگ نوسانات رمز ارز ها برویم؟  احتمالا زیاد برایتان پیش آمده که وقتی صحبت از بیت کوین و رمز ارز ها می کنید، افرادی در جواب می گویند که کریپتو ها واقعا پر نوسان و خطرناک می باشند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم مایل به نگه داری این کوین ها نیستند. افراد جامعه ی رمز ارز ها باید به فکر راه حل هایی باشند تا از نوسان های آنها کاسته و ثبات بیشتری را در بازار حکم فرما کنند؛ در آن صورت است که افراد زیادی وارد این حیطه شده و در آن سرمایه گذاری خواهند کرد.

به احتمال زیاد یک ایده برای کاهش نوسانات پول های دیجیتال پشتیبانی آنها با اقلامی مانند نفت، طلا، نقره، کالا ها و غیره است که در اینجا نیز مشکلاتی مطرح می شود؛ مثلا نفت نوسانات خاص خود را دارد و وقتی رمز ارزی با نفت پشتیبانی می شود تحت تاثیر این نوسانات نیز قرار خواهد گرفت.

یکی دیگر از این ایده ها، پشتیبانی با دلار می باشد که ظاهرا کمی بهتر از کالا هایی مانند نفت بوده و نسبت به سایر کالا ها نوسان های کمتری را تجربه می کند. رمز ارز تدر (Tether) بر اساس همین ایده ایجاد شد. امروزه نوسانات زیاد ارز های دیجیتال تبدیل به حربه ای شده که افراد مخالف رمز ارز ها از آن برای تبلیغات بر ضد این صنعت نوپا استفاده می کنند و آنها را حباب و یا طرح پونزی می نامند.

رمز ارز ها، هم می توانند به عنوان یک سیستم پرداخت فوری به کار روند و هم جهت مقاصد سرمایه گذاری مورد استفاده قرار بگیرند که اگر در زمینه سرمایه گذاری در آنها اغراق و زیاده روی صورت بگیرد، این سرمایه گذاریِ بیش از حد، هم تاثیرات منفی بر توسعه فنی آنها خواهد گذاشت و هم دولت ها و قانون گذاران را مجبور به مداخله خواهد کرد.

چگونه به جنگ نوسان های رمز ارز ها برویم؟ رویکرد هایی عملی
reduce-cryptocurrency-volatility

چگونه سرمایه گذاری در رمز ارز ها را می توان در حد معقولی نگه داشت؟  

با توجه به عمر نسبتا کوتاهی که رمز ارز ها داشته اند، کاربران و پلتفرم های این کوین ها اقدامات مهمی را انجام داده اند، اما این اقدامات در مقایسه با پتانسیلی که رمز ارز ها دارند بسیار ناچیز هستند. همه این پیشرفت ها به معنی استفاده هایی کاربردی می باشند که برای یک کاربر عادی نوید بخش آینده ای خوب است.

این امر سبب می شود که کاربران یک ارزش فعلی را برای رمز ارزی خاص تعیین کنند که این ارزش همان قیمت روز صرافی ها می باشد. به مرور زمان که اطلاعات بیشتری در مورد یک رمز ارز خاص بیرون داده شده و آینده آن به روشنی تبیین می گردد، ارزش آن واقعی تر و از نوسان های آن کاسته می شود.

وقتی که نگرانی ها در مورد آینده یک رمز ارز کمتر شود، نوسانات نیز کاهش می یابد و این کوین خاص مانند سهام شرکت های بزرگ و مطمئن که سال ها به کار خود ادامه می دهند، عمل می کند. پس با فراهم آوردن اطلاعات بیشتر و شفاف کردن هر چه بیشتر مسیر، نگرانی ها رفع می شود و سرمایه گذاری در حد معقولی قرار خواهد گرفت.

رمز ارز ها ارزش ذاتی ندارند و با کالایی خارجی پشتیبانی نمی شوند، اما چیزی که واقعا به آنها ارزش می بخشد، وجود جامعه و افرادی در ورای آنها است. این افراد آن رمز ارز خاص را می پذیرند و برای تسهیل امور در بین خود از آن استفاده می کنند. بنابراین هر چه جامعه پشتیبان یک رمز ارز قوی تر باشد، می توان گفت که آن رمز ارز ارزش بیشتری دارد.

چگونه به جنگ نوسان های رمز ارز ها برویم؟ رویکرد هایی عملی
reduce-cryptocurrency-volatility

تمهیداتی برای مقابله با نوسان های رمز ارز ها  

قطعا نوسانات زیاد رمز ارز ها، آنها را برای استفاده در زندگی روزمره بدون کاربرد خواهد کرد. با این وجود افراد زیادی در سراسر جهان از رمز ارز ها به عنوان موقعیتی عظیم برای سرمایه گذاری و انباشت ثروت تعبیر می کنند. در کل استراتژی هایی وجود دارند که از ریسک بالا و نوسانات رمز ارز ها می کاهند.

تعیین کردن حد ضرر، یکی از این استراتژی ها است که هم باعث می شود معامله گران از حد معینی بیشتر ضرر نکنند و هم سبب می شود که صرافی ها نیز تمهیداتی بیاندیشند و اگر قیمت یک ارز دیجیتال از حد معینی که اکثرا افراد آن را به عنوان حد ضرر تعیین کرده اند پایین تر رفت، به شیوه ای و با استفاده از سیاستی، راه تکرار بر این خطر را ببندند. این مسئله به طور عام نوسانات و ریسک را پایین می آورد.

فراهم آوردن هر چه بیشتر قابلیت نقد کردن رمز ارز ها به پول کلاسیک، بسیاری از مشکلات نوسانات و ریسک ورود به این عرصه را کم می کند؛ مخصوصا اگر والت ها هم چنین قابلیتی را اضافه کنند بسیار عالی خواهد شد و افراد می توانند هر زمان که مایل بودند دارایی های دیجیتال خود را به پول کلاسیک تبدیل کنند.

وجود سیستمی که در هر لحظه و به نرخ روز بتواند ارز های دیجیتال را به پول کلاسیک و بالعکس تبدیل کند، بسیار موثر خواهد بود و باعث استفاده همگان از رمز ارز ها خواهد شد. هر چه حیطه استفاده از رمز ارز ها گسترده تر شود، طبیعتا از نوسانات و ریسک های آن هم کاسته شده و راه برای رسوخ رمز ارز ها به لایه های جامعه فراهم خواهد آمد.

Amon یک کارت اعتباری است که از رمز ارز های زیادی پشتیبانی می کند و سعی در فراهم آوردن شرایط استراتژی مذکور دارد.

چگونه به جنگ نوسان های رمز ارز ها برویم؟ رویکرد هایی عملی
reduce-cryptocurrency-volatility

ایده پشتیبانی از رمز ارز ها با بیش از یک آیتم  

همچنان که گفته شد پشتیبانی یک رمز ارز با کالای خارجی مثلا نفت، مشکلات خاص خود را دارد و این رمز ارز دستخوش نوسان های آن ماده خواهد شد. حال ایده دیگری مطرح می شود و آن پشتیبانی از یک رمز ارز با بیش از یک گزینه است. مثلا به جای پشتیبانی از یک رمز ارز فقط با نفت، با مجموعه ی نفت، طلا، نقره و فلزات پشتیبانی شود.

در این صورت نوسان های آن ارز دیجیتال کمتر شده، ارزش خارجی پیدا کرده، و افراد بیشتری برای سرمایه گذاری در آن ترغیب خواهند شد. این گونه رمز ارز ها را می توان از طریق یک بلاک چین و با استفاده از یک پلتفرم قرارداد های هوشمند معامله کرد. اگر گزینه هایی که برای پشتیبانی از آن رمز ارز تعیین می شوند، به درستی انتخاب گردند، این امر می تواند ویژگی های جالبی را برای آن کوین خاص به ارمغان آورد.

در حال حاضر منتقدان آلت کوین ها به این دلیل نسبت به آنها بدبین هستند که هیچ پول و سرمایه جدیدی به سبب آنها وارد بازار رمز ارز نمی شود. سرمایه وارده به آلت کوین ها، بیشتر از جانب افراد دارای بیت کوین می باشد که برای سودآوری بیشتر و استفاده از نوسانات بیشتر آلت کوین ها به آنها روی آورده اند.

با این وجود اگر آلت کوین ها با چیز هایی خارجی پشتیبانی شوند، از طریق قرارداد های هوشمند به آسانی و هر زمان که لازم باشد مبادله می شوند. در این حالت افرادی که زیاد مایل به ریسک بر روی دارایی های خود نیستند نیز وارد فضای رمز ارز ها شده و در این گونه آلت کوین ها سرمایه گذاری خواهند کرد.

چگونه به جنگ نوسان های رمز ارز ها برویم؟ رویکرد هایی عملی
reduce-cryptocurrency-volatility

 

یک مثال کاربردی  

همچنان که گفته شد نوسانات قیمت رمز ارز ها یک دغدغه اصلی است و مشکلاتی مانند زمان تراکنش و عدم مشارکت استراتژیک سازمان های معتبر نیز با آن دست به دست شده و سبب شده اند که رمز ارز ها به پتانسیل شایسته خود دست نیابند. Ubiquicoin رمز ارزی است که سعی دارد با مشکل نوسانات قیمت دست و پنجه نرم کند.

این رمز ارز توسط دارایی های واقعی پشتیبانی می شود که باعث می گردد مالکان آن با اطمینان از ارزش ذاتی این رمز ارز به معامله آن بپردازند. این کریپتوکارنسی یک سیستم دو سکه ای دارد که بسیاری از مشکلات دیگر رمز ارز ها را حل می کند. سکه اول آن Transaction Coin می باشد که این سکه با پول نقد پشتیبانی می شود و مقدار ثابتی پول نقد به هر سکه اختصاص داده شده است.

Transaction Coin برای انتقال و خرید و فروش مورد استفاده قرار می گیرد و به عبارت دیگر این سکه ی Ubiquicoin را در جهان واقع مفید و کاربردی خواهد ساخت. سکه دوم Progressive Coin است که پتانسیل ذخیره ارزش را برای سرمایه گذاران دارد و ۲۰ درصد از درآمدش را با اکوسیستم Ubiquicoin تسهیم می کند.

این دو سکه با همکاری همدیگر سعی دارند که مشکل نوسانات را برای مشتریان حل کنند و در دراز مدت نیز روندی صعودی را برای سرمایه گذاران رقم زنند. Ubiquicoin همچنین از یک مکانیسم توافق عام به نام گواه اثبات اکثریت (Proof of Majority) استفاده می کند که به طور برجسته ای پنهان کاری و عدم شفافیت را به حداقل می رساند.

این مکانیسم به شیوه جالبی نیازمندی های پردازشی کامپیوتری را نیز پایین می آورد که مسئله خوشایندی در فضای رمز ارز ها است. این مکانیسم نسبت به گواه اثبات کار (Proof of Work) یک مزیت اساسی دارد و آن اینکه انرژی کمتری با این مکانیسم مصرف می شود.

علاوه بر این، مکانیسم مذکور اجازه ورود و مشارکت ابزار هایی کوچک مانند تلفن های هوشمند را در شبکه فراهم می کند. این مکانیسم علاوه بر تاثیری که بر بالا بردن سرعت تراکنش دارد، هزینه تراکنش ها را نیز پایین می آورد. این مکانیسم نیاز به داوری (arbitration) را، که در گواه اثبات کار تنها توسط استخر های بزرگ قابل انجام است، از میان بر می دارد و نیاز به انتقال مقادیر عظیمی از داده ها بین نود های (nodes) شبکه را نیز حذف می کند.

در این مکانیسم، هش (hash) مورد نیاز برای بلوک بعدی توسط همه نود ها ایجاد می شود. این انتقال هش تنها در صورتی انجام می گیرد که توافق عام (consensus) بین نود ها انجام شده باشد و این امر سبب می شود که شبکه در بلوک بعدی همگرا شده و بر روی بلاک چین قرار بگیرد. در نتیجه تراکنش ها در کمتر از یک ثانیه روی می دهند و این سرعت بالای تراکنش ها نیز برای کار عملی در تجارت و بازرگانی ضروری و حیاتی می باشد.

چگونه به جنگ نوسان های رمز ارز ها برویم؟ رویکرد هایی عملی
reduce-cryptocurrency-volatility

شما چه فکر می کنید؟ کدام یک از ایده های ذکر شده در مقاله را می پسندید؟ خود شما ایده ای برای کاهش نوسان های رمز ارز ها ندارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده است مربوط به نویسنده می باشند و لزوما نباید به کوین ایران نسبت داده شوند.

Sources:

https://bitcoinmagazine.com//

https://www.dashforcenews.com/

https://medium.com

https://venturebeat.com/

https://coiniran.com/?p=23522
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x