دیفای

معرفی کامل صرافی غیرمتمرکز سوشی‌سواپ (SushiSwap) و نحوه استفاده از آن

پروژۀ سوشی‌سواپ (SushiSwap) پس از عرضه در تابستان ۲۰۲۰، خیلی زود توانست خود را در جمع ۱۰ پروتکل برتر دیفای (DeFi) و به‌‌ عنوان دومین صرافی غیرمتمرکز برتر جهان مطرح کند. حالا که در رقابت مستقیم با برادر بزرگ‌تر خود یونی‌سواپ (Uniswap) قرار گرفته، وقت آن است که ضمن بررسی همه‌جانبۀ سوشی‌سواپ توضیح دهیم که صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست و سوشی‌سواپ چگونه کار می‌کند.

صرافی غیرمتمرکز (DEX) چیست؟

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به عنوان برترین پروژه‌های دیفای (DeFiبرنامه‌های غیرمتمرکزی (DApps) هستند که به کاربران اکوسیستم ارزهای دیجیتال امکان می‌دهند تا تجارت و سرمایه‌گذاری خود را به روشی بدون مجوز و بدون کنترل نهادها و سیستم‌های رسمی انجام دهند.

درواقع، رفتار صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) کاملاً متفاوت از صرافی‌های متمرکزی (CEX) همچون بایننس یا کوین بیس است و معاملات در آن‌ها برخلاف صرافی‌های متمرکز، بدون هیچ واسطه‌ای انجام می‌شود. به اصطلاح، صرافی‌های متمرکز به‌صورت حضانتی (Custodial) و دکس‌ها به‌صورت غیرحضانتی (Non-Custodial) عمل می‌کنند.

در صرافی‌های متمرکز، کاربران دارایی‌های خود را به صرافی تحویل می‌دهند، اما کاربران دکس‌ها دارایی‌هایشان را در کیف‌ پول‌های غیرحضانتی خود نگه می‌دارند که کلیدهای خصوصی آن تنها در دست خود کاربر است. در یک صرافی غیرمتمرکز، برای معامله فقط کافی است کیف‌ پول خود را به پلتفرم صرافی متصل کنید.

برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارائه‌شده توسط دکس‌ها عبارتند از:

  • وام فلش (Flash Loan
  • کشت سود یا ییلد فارمینگ (Yield Farming
  • استیکینگ توکن (Token Staking).

البته صرافی‌های غیرمتمرکز نیز مانند صرافی‌های متمرکز، به‌طور دائم با فشار از سوی جامعه و همچنین رقابت از سوی رقبا مواجه‌اند و هر ماه شاهدیم که در اکوسیستم دیفای پروتکل‌های مختلف جایگزین یکدیگر می‌شوند. ذات سرمایه‌گذاری اینطور ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذاران دیفای به‌طور مداوم به دنبال کارآمدترین و مولدترین پلتفرم‌های موجود باشند.

یکی از این پلتفرم‌های رقابتی که توانسته توجه درخشان‌ترین پروژه‌های بازار را به خود جلب کند، سوشی‌سواپ (SushiSwap) است. اگرچه کار سوشی‌سواپ با یک فعالیت ساده شروع شد و تنها یک رابط کاربری جدید و یک توکن حاکمیتی قابل فارمینگ (Farming) را معرفی کرد، اما تنها چند ساعت پس از راه‌اندازی پلتفرم فارمینگ خود، میلیون‌ها دلار به‌دست آورد.

در حال حاضر، سوشی‌سواپ درمقایسه با گذشتۀ خود، کاملاً متفاوت است. البته هنوز هم همان خدمات را ارائه می‌دهد، اما محصولاتش به سطحی رسیده‌اند که هیچ‌کس پیش‌‌بینی نمی‌کرد. اگر در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین DEX مشکل دارید، ادامۀ مطلب را بخوانید. ما می‌خواهیم سوشی‌سواپ را به‌عنوان یکی از صعودی‌ترین پروژه‌های دیفای بررسی کنیم و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا سوشی‌سواپ واقعاً بهترین DEX است؟

پیشنهاد مطالعه:  مراحل تاسیس صرافی رمزارزی موفق!

سوشی‌سواپ (SushiSwap) چیست؟

 سوشی‌سواپ (SushiSwap) یک صرافی غیرمتمرکز جامعه‌محور در حوزۀ رمزارزها است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود.

این صرافی، فورک پیشرفتۀ پروتکل یونی‌سواپ (Uniswap) محسوب می‌شود و درواقع نسخۀ تغییریافته‌ای از صرافی یونی‌سواپ است که روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده و نوید نوآوری‌های تازه‌ای را می‌دهد.

سوشی‌سواپ همانند یونی‌سواپ متکی بر مکانیزمی به‌نام بازارساز خودکار (Automated Market Maker) یا AMM است که در آن از قراردادهای هوشمند برای ایجاد و مدیریت استخرهای نقدینگی و سپس مبادلۀ توکن‌ها استفاده می‌شود. سوشی‌سواپ، فرایندهای توکن سواپ (Token swap) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) را از طریق قراردادهای هوشمند AMM پردازش می‌کند.

رمزارز بومی سوشی‌سواپ، SUSHI نام دارد که به ‌عنوان یک توکن حاکمیتی نیز عمل می‌کند. سرنوشت سوشی‌سواپ به‌ طور کامل در دست دارندگان توکن SUSHI است. هولد کردن SUSHI به کاربران امکان می‌دهد تا در مورد پیشنهادهای مختلف بهبود پروتکل رأی دهند، ساختار هزینه‌ها را تنظیم کنند، با رأی‌گیری استخرهای نقدینگی جدید را تأیید کنند یا به‌طور جمعی برای پروژه‌های مرتبط با سوشی کمک‌ مالی تأمین کنند.

این صرافی در سال ۲۰۲۰ توسط توسعه‌دهندگانی با نام‌های مستعار سرآشپز نومی “Chef Nomi” و “0xMaki” به‌وجود آمد. هیچ اطلاعات دقیقی دربارۀ مشخصات خالقین سوشی‌سواپ در دست نیست.

سوشی‌سواپ چگونه ایجاد شد؟

سوشی‌سواپ در بحبوحۀ هیجانات دیفای در تابستان ۲۰۲۰، به‌عنوان انشعابی از یونی‌سواپ، بزرگ‌ترین و یکی از شناخته‌شده‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان، ظهور کرد.

این پروژه در ابتدا توسط فردی که با نام مستعار سرآشپز نومی “Chef Nomi” فعالیت می‌کرد، عینیت یافت و خیلی زود فرد دیگری با نام مستعار “0xMaki” به او ملحق شد.

این تیم مؤسس، سوشی‌سواپ را با کپی کردن کد منبع‌باز یونی‌سواپ ایجاد کردند. نقدینگی اولیۀ پلتفرم با استفاده از روشی بسیار خلاقانه، بدیع و تا حدی مشکوک از نظر اخلاقی به‌نام حملۀ خون‌آشام، از صرافی یونی‌سواپ منتقل شد. این استراتژی، حملۀ خون‌آشام نامیده می‌شود زیرا نقدینگی اولیه به‌صورت ارگانیک جذب نمی‌شود، بلکه تأمین آن از یک پلتفرم دیگر صورت می گیرد؛ به‌ عبارتی، از پلتفرم اولیه خارج می‌شود (مکیده می‌شود) و به پلتفرم جدید انتقال می‌یابد.

سوشی‌سواپ با وعدۀ پاداش‌های اضافی – که نشان‌دهندۀ نقدینگی بالا است – به تأمین‌کنندگان نقدینگی (Liquidity Provider) یا LPهای یونی‌سواپ، آن‌ها را به‌شدت تشویق کرد تا توکن‌های LP خود را به صرافی سوشی‌سواپ منتقل کنند. تأمین‌‌کنندۀ نقدینگی به کاربری گفته می‌شود که با فراهم کردن رمزارزهای مورد نیاز یک استخر، نقدینگی لازم برای پلتفرم‌های غیرمتمرکز را تأمین می‌کند. هنگامی که حدود یک میلیارد دلار توکن LP روی پلتفرم قرار گرفت، تیم سوشی‌سواپ حملۀ خون‌آشام خود را آغاز کرد. در ۹ سپتامبر ۲۰۲۰ درمجموع ۸۴۰ میلیون دلار نقدینگی از یونی‌سواپ خارج شد.

نکته جالب این است که تنها چند روز قبل از مهاجرت نهایی (انتقال نهایی)، زمانی که توکن SUSHI در حال شکستن رکوردهای جدید در تمام دوران بود، سرآشپز نومی – که هنوز تنها ذینفع کلیدی مدیریت پروژه بود – تصمیم گرفت تمام سوشی خود به ارزش حدود ۱۴ میلیون دلار را بفروشد و همین کار قیمت توکن را نزدیک به ۵۰٪ کاهش داد. بدین ترتیب، جامعه اعتماد خود به سرآشپز نومی را از دست داد و درواقع او را مجبور به ترک پروژه کرد.

قبل از ترک، سرآشپز نومی کنترل پروژه را به سام بنکمن-فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال FTX واگذار کرد. پس از نهایی کردن انتقال نقدینگی، سام کنترل کلید مدیریت را به کیف‌پول چندامضایی که توسط ۹ نفر از منتخبان جامعه مدیریت می‌شود، منتقل کرد. چند روز پس از مهاجرت یا انتقال موفق، سرآشپز نومی بازگشت، همان مقدار توکن SUSHI را که فروخته بود خرید و از جامعه عذرخواهی کرد. با وجود خشم اولیه و منشأ مشکوک آن، امروز SushiSwap یکی از بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز در بازار است.

چرا سوشی‌سواپ انقدر محبوب است؟

سوشی‌سواپ عمدتاً به دلیل استخرهای نقدینگی و رویکرد جامعه‌محور خود محبوب است. این صرافی یکی از معدود صرافی‌های غیرمتمرکز است که نقدینگی قابل‌توجهی دارد، در حدی که با پلتفرم‌های معاملاتی متمرکز رقابت می‌کند.

معامله‌گران معمولاً به سوشی‌سواپ به ‌عنوان جایگزینی برای یونی‌سواپ فکر می‌کنند. هرچند معامله در این دو صرافی تفاوت خاصی با یکدیگر ندارد، اما بسیاری از معامله‌گران فکر می‌کنند یونی‌سواپ از نظر توسعه متوقف شده است و همین آن‌ها را به سمت سوشی‌سواپ می‌کشاند. یونی‌سواپ از زمان راه‌اندازی توکن حاکمیتی UNI هیچ ویژگی قابل‌توجهی را ارائه نکرده است.

برعکس، سازندگان سوشی‌سواپ روی ارائۀ ویژگی‌های نوآورانه سخت کار می‌کنند که به پلتفرم کمک می‌کند رقابتی بماند. در ادامه، به نحوۀ عملکرد و برخی ویژگی‌های منحصربه‌فرد سوشی‌سواپ خواهیم پرداخت.

نحوۀ عملکرد سوشی‌سواپ

سوشی‌سواپ بر روی یک AMM ساخته شده است که از قراردادهای هوشمند برای اجرای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این مکانیزم، از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های خود را سپرده‌گذاری کنند و به تأمین‌کنندۀ نقدینگی (LP) تبدیل شوند. سایر کاربران سوشی‌سواپ می‌توانند از وجوه موجود در استخرهای نقدینگی برای مبادلۀ توکن‌های خود استفاده کنند. بدین ترتیب، تأمین‌کنندگان نقدینگی درصد کمی از کارمزدهای کسب‌شده از معاملات را دریافت می‌کنند و درواقع از طریق ییلد فارمینگ (کشت سود) درآمد غیرفعالی را به دست می‌آورند.

هر مبادله‌ای در سوشی‌سواپ ۰.۳۰% کارمزد تراکنش دارد. ۰.۲۵٪ این کارمزد بین تأمین‌کنندگان‌ نقدینگی به ‌عنوان پاداش مشارکت در استخر نقدینگی توزیع می‌شود و ۰.۰۵٪ آن نیز به دارندگان توکن SUSHI که در SushiBar (فارم xSUSHI) سهام دارند، تعلق می‌گیرد.

از دیگر ویژگی‌های دکس سوشی‌سواپ می‌توان به استیکینگ توکن SUSHI، وام‌دهی (Lending)، و خرید توکن‌های تازه‌راه‌اندازی‌شده از طریق سرویس MISO اشاره کرد.

سوشی‌سواپ پشتیبانی چندزنجیره‌ای را ارائه می‌دهد و شامل محبوب‌ترین شبکه‌ها مانند اتریوم (Ethereum)، پالیگان (PolygonBSC و همچنین زنجیره‌های جدیدتر مانند Harmony و Fantom می‌شود.

توجه داشته باشید که در تمام دکس‌ها، معامله‌گران باید یک کارمزد لغزش (Slippage Fee) تعیین کنند، که به‌صورت درصد تعیین می‌شود و برای پوشش دادن تفاوت قیمت احتمالی بین زمان معامله و زمان واقعی انجام معامله لازم است.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد SushiSwap

جدا از چند ویژگی جدید، سوشی‌سواپ درمجموع مانند یونی‌سواپ کار می‌کند و ویژگی‌های کلی‌‌اش مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز است.

ویژگی‌های اصلی سوشی‌سواپ، توکن سواپ (Token swap) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) است؛ توکن سواپ برای معامله کاربرد دارد و ییلد فارمینگ برای کسب سود از دارایی‌های موجود. ابتدا به معرفی مختصری از این دو می‌پردازیم و سپس ویژگی‌های جدیدتری که سوشی‌سواپ به‌طور منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد را بررسی می‌کنیم. 

توکن سواپ (Token Swap)

توکن سواپ (Token Swap) به زبان ساده، به معنی تبدیل بی‌واسطۀ یک ارز به ارز دیگر است که فقط در برخی صرافی‌های غیرمتمرکز مانند سوشی‌سواپ قابل انجام است و صرافی‌های متمرکز چنین قابلیتی ندارند.

برای مثال، اگر شما در یک صرافی غیرمتمرکز، توکن سوشی (SUSHI) را بفروشید و در ازای آن بیبی دوج کوین (Baby Doge) بخرید، درواقع سوشی را به بیبی دوج تبدیل یا سواپ کرده‌اید. این روشِ تراکنش مستلزم پرداخت تنها یک کارمزد تراکنش است، زیرا تعویض این جفت معاملاتی (سوشی / بیبی دوج) بدون واسطه و طی یک‌بار مبادله انجام می‌شود؛ درحالی‌که در صرافی‌های متمرکز شما مجبور خواهید بود سوشی را یک‌بار به ارز فیات (مثلاً USDT) تبدیل کنید و با آن ارز فیات، بیبی دوج بخرید؛ یعنی دو معامله با دو کارمزد تراکنش که هم گران‌تر و هم زمان‌بر است.

ییلد فارمینگ (Yield Farming) یا کشت سود

ییلد فارمینگ (Yield Farming) یا کشت سود، یکی از راه‌هایی است که برای کسب درآمد سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزها ارائه شده است. در این روش، سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را به استخرهای نقدینگی وام می‌دهند یا به‌اصطلاح استیک می‌کنند. این وام دادن یا استیکینگ (Staking)  به کسب پاداش و سود برای هولدرهای ارز دیجیتال منجر می‌شود.

آنسن (Onsen) به ‌عنوان جایگزین منوی هفتگی

از آنجایی که ییلد فرامینگ راهی برای کسب سود سرمایه‌گذاران رمزارز است، آن‌ها برای یافتن فرصت‌های جدید LP به‌‌طور مرتب بین پلتفرم‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند تا بتوانند سودآورترین استخرهای نقدینگی را برای کشت سود پیدا کنند.

به دلیل این‌که سودآوری استخرهای نقدینگی به‌خصوص با ورود کاربران جدید به‌طور مکرر تغییر می‌کند، تیم توسعه‌دهندۀ سوشی‌سواپ به فکر معرفی «منوی هفتگی» افتاد تا به سرمایه‌گذاران کمک کند فرصت‌های سودآور را راحت‌تر پیدا کنند. اعضا و تصمیم‌گیران حاکمیتی می‌توانستند هر هفته در مورد LP‌ها برای ورود به منو رأی دهند، که به تغییر تنوع پروتکل و ارائۀ توکن می‌انجامید.

بعدها، جامعۀ سوشی‌سواپ بخش فرعی‌ای با نام آنسن (Onsen) را تأیید کرد که در عمل جایگزین منوهای هفتگی شد. تفاوت استخرهای Onsen دوام بیشتر آن‌ها و تعداد جفت‌های بیشتر در یک زمان است. درمجموع، LPها در آنسن ۶۰ روز دوام دارند و دارای ۵۸ جفت نقدینگی هستند. طراحی آنسن به جذب نقدینگی جدید برای صرافی و در عین حال کاهش اسلیپیج (Slippage) کمک می‌کند؛ ضمن این‌که، پیشنهادات LP را افزایش می‌دهد و روابط هم‌افزایی با پروژه‌های دیگر دیفای ایجاد می‌کند.

اسلیپیج (Slippage) یا لغزش، زمانی رخ می‌دهد که معامله با قیمتی متفاوت از قیمت مورد انتظار یا قیمت درخواستی انجام می‌شود. نوسان قیمت و نبود نقدینگی کافی، ۲ دلیل اصلی وقوع اسلیپیج در بازار رمزارزها است. درواقع، یکی از پیامدهای جذب نقدینگی در سوشی‌سواپ، همین کاهش لغزش است.

آنسن برای پروژه‌ها براساس ارزش بازار آن‌ها سقف دارد که در ۳ دستۀ زیر قرار می‌گیرند:

  •  Gem (۱ تا ۵ میلیون ارزش بازار) – حداکثر ۲۰ جفت معاملاتی
  •   Lowcap (۵ تا ۲۵ میلیون ارزش بازار) – حداکثر ۲۵ جفت معاملاتی
  •  Midcap (۲۵ تا ۱۰۰ میلیون ارزش بازار) – حداکثر ۱۳ جفت معاملاتی

بنتوباکس (BentoBox)

بنتوباکس (BentoBox) یک ویژگی وام‌دهی در پلتفرم سوشی‌سواپ است که تفاوت‌هایی با وام‌دهی در سایر پلتفرم‌ها دارد. استاندارد این است که هر توکن از یک جفت معاملاتی، در یک قرارداد ذخیره شود. در BentoBox، سوشی‌سواپ همۀ توکن‌ها را در یک خزانه نگه می‌دارد. این کار نه‌تنها برای قراردادهای وام، بلکه برای سایر ویژگی‌های پلتفرم نیز انجام می‌شود. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان قادر خواهند بود افزونه‌هایی بسازند تا از BentoBox روی پروتکل‌های دیگر نیز استفاده کنند.

طبق اعلام اولیه، مزایای چنین مدلی به شرح زیر است:

  •       توکن‌های تأییدشده در خزانه، بدون استثنا در تمام پروتکل‌هایی که از BentoBox استفاده می‌کنند تأیید می‌شوند.
  •       وجوه توسط هر پروتکل به‌ طور جداگانه مدیریت می‌شود، به‌ویژه آن‌هایی که کاربر تأیید می‌کند.
  •       کارمزد گس پایین و ثابت را برای انتقال توکن داخلی امکان‌پذیر می‌کند.

وام‌دهی در بنتوباکس با استفاده از چند اوراکل‌ غیرمتمرکز بهبود یافته است. پیش از این، اکوسیستم شاهد افزایش اختلالات مربوط به گزارش قیمت بود، زیرا توسعه‌دهندگان تنها از ۱ یا ۲ اوراکل غیرقابل‌اعتماد استفاده می‌کردند. سوشی‌سواپ به کاربر پیشنهاد می‌دهد که هنگام استفاده از پلتفرم وام‌دهی از کدام اوراکل استفاده کند و از این طریق این مشکل را برطرف می‌کند.

برای این منظور تیم توسعه‌دهنده، SushiSwap TWAP، Compound Open Price Feed و Chainlink Oracles را پیاده‌سازی کرده است. هر اوراکل مزایا و معایب خاص خود را دارد که کاربران هنگام ایجاد وام باید به آن توجه داشته باشند. 

مدل حکمرانی

اعضای انجمن سوشی‌سواپ می‌توانند ویژگی‌های جدید را پیاده‌سازی کنند، ویژگی‌های موجود را تغییر دهند و پروتکل را با مشارکت در مدل حاکمیتی هدایت کنند. رأی‌گیری با قفل کردن SUSHI، توکن حاکمیتی پروژه انجام می‌شود.

هر ایده‌ای در تالار گفتمان مدیریت به بحث گذاشته می‌شود و درصورت تمایل جمع، تیم آن پیشنهاد را بررسی می‌کند. برای رسیدن به حد نصاب، پیشنهاد باید درمجموع ۵ میلیون SUSHIPOWAH جمع‌آوری کند؛ توکن خاصی که با قفل کردن SUSHI در LP به دست می‌آید.

تصمیم‌گیرندگان اصلی SushiSwap از یک سیستم کیف‌ پول با نام MultiSig (چندامضایی)، که به چندین امضا نیاز دارد، استفاده می‌کنند. کیف‌پول چندامضایی سوشی‌سواپ از ۹ عضو معتبر از جامعۀ اتریوم تشکیل شده است. این اعضا قدرت تأیید و استفاده از بودجۀ توسعه‌دهندگان را دارند. برای تأیید انتقال، حداقل ۶ عضو باید معامله را امضا کنند.

سوشی‌سواپ برای تغییرات و پیشنهادات قرارداد هوشمند، از Ops MultiSig استفاده می‌کند. فقط اعضای اصلی تیم، بخشی از این سیستم کیف‌ پول هستند. برای تغییر یا ارتقای قراردادهای هوشمند، یک تراکنش می‌بایست توسط ۳ عضو از مجموع ۵ عضو امضا شود.

آیا سوشی‌سواپ امن است؟

هرچند پروژۀ سوشی‌سواپ در تابستان ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده، در این مدت تنها یک گزارش حسابرسی کامل ارائه کرده است. این حسابرسی که توسط شرکت PeckShield قبل از راه‌اندازی پروژه انجام شد، هیچ مشکل مهم یا ویژه‌ای را پیدا نکرد. بدیهی است که این گزارش قدیمی با توجه به تغییرات زیاد سوشی‌سواپ در این مدت، فاقد ارزش است. البته، حسابرسی جدیدی توسط شرکت معتبر  Quantstamp درحال انجام است که وعده داده شده به‌زودی منتشر شود.

با همۀ این اوصاف، سوشی‌سواپ به نظر امن می‌رسد؛ تا به‌امروز هرگز هک نشده است؛ ضمن این‌که توسط یک تیم معتبر از توسعه‌دهندگان اداره می‌شود و حتی سام بنکمن-فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال FTX نیز در این پروژه دست دارد.

علاوه بر آن، مشارکت این پروژه با Yearn Finance و Andre Cronje موقعیت آن را در بازار دیفای تثبیت کرده است. با در نظر گرفتن همۀ این موارد (ازجمله عملکرد اخیر پروژه)، می‌توانیم نتیجه بگیریم که سوشی‌سواپ امن است. 

توکن سوشی‌سواپ (SUSHI)

همان‌طور که گفتیم، SushiSwap به ‌عنوان یک فورک مستقیم Uniswap شروع به کار کرد و تنها تفاوت اصلی آن دو با یکدیگر، توکن SUSHI بود. کل ایدۀ پشت پروژه برای انتشار توکن SUSHI، ایجاد یک یونی‌سواپ بهتر، غیرمتمرکزتر و جامعه‌محور بود.

به غیر از کارمزد‌های استخر برای تأمین نقدینگی، کاربران یونی‌سواپ (در آن زمان) هیچ کنترلی روی پلتفرم نداشتند و هیچ چیز دیگری برای به دست آوردن از پلتفرم وجود نداشت. سوشی‌سواپ با درک نیاز به یک صرافی غیرمتمرکز تحت مالکیت جامعه، تصمیم به اصلاح این موضوع گرفت و با عرضۀ توکن SUSHI، هم کنترل پلتفرم و هم سهم عادلانه‌ای از سود صرافی را به کاربران داد.

دارندگان توکن SUSHI می‌توانند در مورد پیشنهادهای بهبود پروتکل، به‌روزرسانی‌های UI/UX، تعیین کارمزد‌های ییلد فارمینگ و نحوۀ استفاده از صندوق‌های توسعۀ خزانه‌داری، رأی دهند و همچنین ایده‌های خود برای پیشرفت‌های آیندۀ پروژه را مطرح کنند و غیره.

چگونه با سوشی‌سواپ کار کنیم؟

‌سوشی‌سواپ دارای یک رابط کاربرپسند است که استفاده از آن را برای همه، حتی سرمایه‌گذاران تازه‌کار دیفای آسان می‌کند. ابتدا باید کیف‌ پول خود را به پلتفرم متصل کنید و سپس سایر فعالیت‌های مدنظرتان را انجام دهید. در ادامه، به‌صورت گام به گام مراحل استفاده از ویژگی‌های اصلی صرافی سوشی‌سواپ را توضیح می‌دهیم. 

نحوۀ اتصال کیف‌پول ارز دیجیتال خود به SushiSwap

ابتدا به چگونگی اتصال کیف پول خود به پلتفرم سوشی‌سواپ می‌پردازیم.

مرحلۀ ۱- به برنامۀ Sushi بروید

با فرض این‌که از قبل یک کیف‌ پول رمزارز غیرحضانتی دارید، کافی است به آدرس رابط وب صرافی SushiSwap  بروید:

آدرس وب صرفی سوشی‌سواپ

نحوۀ اتصال کیف‌پول ارز دیجیتال خود به SushiSwap حالا روی دکمۀ Enter App (ورود به اپلیکیشن) کلیک کنید تا به صفحۀ SushiSwap هدایت شوید، جایی که می‌توانید کیف‌ پول خود را متصل کنید. 

مرحلۀ ۲- کیف‌ پول خود را به SushiSwap وصل کنید

اینجا همان‌جایی است که می‌توانید به مبادلۀ توکن‌ بپردازید. همان‌طور که می‌بینید از شما می‌خواهد که قبل از ثبت تراکنش، کیف‌ پول خود را متصل کنید. برای اتصال کیف‌ پول خصوصی خود، روی دکمه‌ای که در گوشۀ بالایی صفحه سمت راست، یا دکمه‌ای که در وسط، زیر پنجرۀ Swap وجود دارد، کلیک کنید.

کیف‌ پول خود را به سوشی‌سواپ وصل کنید مرحلۀ ۳- کیف‌ پول خود را از فهرست کیف‌ پول‌های پشتیبانی‌شده انتخاب کنید

کیف‌ پول خود را به SushiSwap وصل کنید پس از کلیک روی دکمۀ “Connect to a wallet” باید کیف‌ پول خود را از فهرست کیف‌ پول‌های پشتیبانی‌شده انتخاب کنید. توجه داشته باشید که WalletConnect از تعدادی کیف‌ پول ازجمله TrustWallet پشتیبانی می‌کند.

در این مثال، ما از متامسک (MetaMask) استفاده خواهیم کرد، زیرا این کیف‌ پول محبوب‌ترین کیف‌ پول مبتنی بر مرورگر است و اکثر Dappها از آن پشتیبانی می‌کنند.

کیف‌ پول SushiSwap با فرض این‌که قبلاً حساب MetaMask خود را روی مرورگر نصب کرده‌اید، پنجرۀ زیر برای شما باز می‌شود و کیف‌ پول از شما می‌خواهد که اجازه دهید به SushiSwap متصل شود.

نحوۀ اتصال کیف‌پول ارز دیجیتال خود به SushiSwap 

توجه داشته باشید که ۲ نوتیفیکیشن از طرف MetaMask وجود خواهد داشت و برای اتصال موفقیت‌آمیز به SushiSwap DEX می‌بایست روی Connect هر دوی آن‌ها کلیک کنید.

پس از آن، کیف‌ پول متصل خود را در DEX خواهید دید.

نحوۀ اتصال کیف‌پول ارز دیجیتال خود به SushiSwap به این ترتیب کیف‌ پول شما به SushiSwap متصل می‌شود. توجه داشته باشید که باید کیف‌ پول خود را از DApp نیز جدا کنید. می‌توانید این کار را از طریق کیف‌ پول انجام دهید. اگر از MetaMask استفاده می‌کنید، به منوی سه‌نقطه زیر تصویر حساب کاربری خود بروید و حساب‌های متصل را انتخاب کنید. 

نحوۀ اتصال کیف‌پول ارز دیجیتال خود به SushiSwap

نحوۀ مبادلۀ رمزارز در SushiSwap

مبادلۀ رمزارز در SushiSwap بسیار آسان است و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. با فرض این‌که قبلاً کیف‌ پول ارز دیجیتال خود را به SushiSwap متصل کرده‌اید و حداقل ۱ توکن برای مبادله و وجوه کافی برای هزینه‌های بلاک‌چین شبکۀ انتخابی دارید، همه چیز آماده است. در ادامه، یک دستورالعمل گام به گام در مورد نحوۀ انجام اولین مبادله در SushiSwap ارائه کرده‌ایم.

مرحلۀ ۱- شبکۀ بلاک‌چین موردنظر خود برای مبادلۀ توکن را انتخاب کنید

در گوشۀ بالایی سمت راست، در کنار آدرس و موجودی کیف‌ پول خود، نماد شبکۀ بلاک‌چین انتخابی را خواهید دید. برای تغییر شبکه روی آن نماد کلیک کنید.

نحوۀ مبادلۀ رمزارز در SushiSwapهمان‌طور که می‌بینید، SushiSwap بسیاری از بلاک‌چین‌ها را پشتیبانی می‌کند؛ از بلاک‌چین‌های محبوبی مانند اتریوم (Ethereum) و پالیگان (Polygon) گرفته تا سایر موارد کمترمحبوب مانند Celo. توجه داشته باشید که شما از کیف‌ پول هم می‌توانید به شبکه سوییچ کنید.

سوشی‌سواپ در این مثال، شبکۀ پالیگان را برای مبادلۀ توکن در SushiSwap انتخاب می‌کنیم. در پالیگان کارمزد گس به‌صورت MATIC پرداخت می‌شود و برای مبادلۀ توکن‌ به مقدار کمی توکن MATIC نیاز است. با این حال، هر شبکۀ بلاک‌چین رمزارز بومی خود را دارد که برای بیان هزینۀ گس آن شبکه استفاده می‌شود. 

مرحۀ ۲- رمزارز مدنظر خود برای مبادله را انتخاب کنید

در صفحۀ Swap، توکن‌های موردنظر خود برای مبادله و دریافت را انتخاب کنید. در اینجا می‌بایست مبلغ دقیق مبادلۀ اولین توکن را نیز وارد کنید. پس از این‌که توکن‌ها را انتخاب کردید و مبلغ موردنظر را وارد کردید، روی Swap کلیک کنید.

Swap یک پنجرۀ جدید باز می‌شود که از شما می‌خواهد مبادلۀ توکن خود را بررسی و تأیید کنید.

سوشی سواپپس از کلیک بر روی دکمۀ تأیید، کیف‌ پول از شما می‌خواهد که کارمزد گس را بررسی کرده و تراکنش را از کیف‌ پول خود تأیید کنید. توجه داشته باشید که تمام تراکنش‌های بلاک‌چین مستلزم پرداخت کارمزد تراکنش خواهد بود.

سوشی سواپ 

پس از تأیید تراکنش در کیف‌ پول MetaMask، تراکنش به بلاک‌چین ارسال می‌شود. همچنین، رابط SushiSwap به شما امکان می‌دهد که آدرس قرارداد هوشمند آن توکن را در کیف‌ پول خود وارد کنید.

پس از تأیید تراکنش، این تأیید را از طریق رابط SushiSwap نیز مشاهده خواهید کرد که مبادلۀ انجام‌شده را اعلام می‌کند و لینکی برای مشاهدۀ تراکنش در بلاک اکسپلورر (Block Explorer) در اختیار شما می‌گذارد. (بلاک اکسپلورر، موتور جست‌وجوی آنلاینی است که امکان جست‌وجوی اطلاعات تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه‌های بلاک‌چین را فراهم می‌کند. هر بلاک‌چین، بلاک اکسپلورر مخصوص خود را دارد و نمی‌توان برای بررسی اطلاعات تمام بلاک‌ها تنها از یک مرورگر استفاده کرد.)

سوشی‌سواپ پس از تکمیل تراکنش و وارد کردن آدرس توکن در کیف‌ پول MetaMask خود، می‌توانید آن را در آنجا هم مشاهده کنید.

 مرحلۀ ۳- توکن‌ها را در کیف‌ پول ارز دیجیتال خود وارد کنید

توجه داشته باشید که اگر رمز کیف‌ پول خود را قبلاً استفاده نکرده باشید، ممکن است از رابط پیش‌فرض قابل مشاهده نباشد و نیاز به افزودن دستی داشته باشد.

می‌توانید پس از ارسال (سابمیت) تراکنش، گزینۀ وارد کردن رمز را انتخاب کنید (یک پنجرۀ بازشو از رابط SushiSwap وجود خواهد داشت)، یا می‌توانید بعداً از دکمۀ Import tokens از کیف‌ پول MetaMask خود این کار را انجام دهید.

  SushiSwap

بدین ترتیب، مبادلۀ توکن‌های شما در SushiSwap با موفقیت‌ به انجام می‌رسد. 

نحوۀ افزودن نقدینگی (Liquidity) به سوشی‌سواپ

همان‌طور که گفتیم، استخرهای نقدینگی هستۀ اصلی DEXهای مبتنی بر AMM ازجمله سوشی‌سواپ هستند. تأمین‌کنندگان نقدینگی ۰.۲۵٪ کارمزد بابت تمام معاملات انجام‌شده متناسب با سهم خود از استخر دریافت می‌کنند. این کارمزدها به استخر اضافه می‌شوند، در همان لحظه به کاربران تعلق می‌گیرند و هر زمانی که بخواهید نقدینگی ارائه‌شده را برداشت کنید، قابل مطالبه هستند.

هر کسی می‌تواند به یک تأمین‌کنندۀ نقدینگی تبدیل شود و از دارایی‌های کریپتوی خود درآمد غیرفعال کسب کند. در ادامه، به‌طور گام به گام نحوۀ تأمین نقدینگی در SushiSwap را توضیح می‌دهیم. 

مرحلۀ ۱- تصمیم بگیرید که چه توکنی را می‌خواهید واریز کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید چه توکن‌هایی را می‌خواهید به عنوان نقدینگی ارائه دهید. ممکن است توکن‌هایی را از قبل در کیف‌ پول خود نگه داشته باشید و حالا بخواهید از آن‌ها برای کسب سود اضافی استفاده کنید.

جنبۀ دیگری که باید مورد توجه قرار دهید، استخرهای ارائۀ پاداش تحت گزینۀ فارم DEX است. اکثر DEXها، ازجمله SushiSwap، تعدادی استخر برای ارائۀ پاداش دارند که کاربران می‌توانند توکن‌های LP حاصل از سپرده‌گذاری نقدینگی را در آن سپرده‌گذاری کنند. این فرایند همان ییلد فارمینگ است که در بالا توضیح دادیم.

SushiSwapهشدار مهم این است که‌ همۀ توکن‌های ارائه‌شده توسط DEX لزوماً قابل‌اعتماد نیستند، زیرا هر کسی اجازه دارد توکن جدید خود را در صرافی‌های غیرمتمرکز فهرست کند.

پس از در نظر گرفتن تمام جنبه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد این‌که جفت توکن مدنظر شما برای سپرده‌گذاری در استخر نقدینگی کدام است، مطمئن شوید که از آن جفت به مقدار مساوی در کیف‌ پول خود دارید. همچنین می‌توانید از تابع Swap در SushiSwap برای دریافت توکن‌های موردنیاز برای واریز نقدینگی استفاده کنید.

مرحلۀ ۲- نقدینگی را در SushiSwap اضافه کنید

از منوی بالا به Pool > Add بروید و جفت رمزارزی را که می‌خواهید به عنوان نقدینگی سپرده‌گذاری کنید انتخاب‌ نمایید. همچنین باید مقدار هر توکن را وارد کنید که البته می‌بایست ارزش یکسانی داشته باشند.

سوشی سواپ پس از انتخاب این موارد، روی تأیید توکن کلیک کنید تا به SushiSwap اجازۀ دسترسی به توکن‌های شما داده شود. اعلان را با دقت بخوانید و سپس دکمۀ تأیید (Confirm) را بزنید.

سوشی سواپپس از تأیید توکن‌ها به رابط SushiSwap برگردید و دکمۀ تأیید افزودن نقدینگی (Confirm Adding Liquidity) را بزنید.

سوشی سواپ یک پنجره حاوی اطلاعات سپردۀ نقدینگی باز می‌شود که در آن مقدار هر توکن سپرده‌گذاری‌شده و همچنین سهم شما از استخر نقدینگی ذکر شده است. بر روی Confirm Supply کلیک کنید.

سوشی سواپ حالا باید تراکنش را از کیف‌ پول خود نیز تأیید کنید، زیرا واریز نقدینگی به DEX هم مستلزم پرداخت کارمزد تراکنش است. بنابراین، باید دوباره روی دکمۀ تأیید (Confirm) کلیک کنید.

سوشی سواپپس از بازگشت به رابط SushiSwap، اعلانی حاوی نقدینگی ارائه‌شده مشاهده خواهید کرد.

سوشی اکنون وجوه شما در استخر نقدینگی سپرده‌گذاری شده است و دیگر در کیف‌ پول شما موجود نیست. اگر بخواهید از وجوه خود استفاده کنید، چاره‌ای ندارید جز این‌که به نقدینگی خود در SushiSwap بروید و آن را برداشت کنید.

مرحلۀ ۳- نقدینگی ارائه‌شده خود را بررسی کرده و آن را برداشت کنید

برای مشاهدۀ استخرهای نقدینگی خود، به Pool > Browse بروید.

چنانچه بخواهید پاداش‌های کسب‌شدۀ خود از کارمزد معاملات را بررسی کنید، نقدینگی بیشتری به همان استخر اضافه کنید، یا نقدینگی خود را برداشت کنید. از قسمت Manage می‌توانید استخرهای خود را مدیریت کنید.

سوشی سواپ با این راهنما، اکنون می‌دانید که چگونه از ویژگی‌های اصلی صرافی محبوب سوشی‌سواپ استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: ‌معرفی ۱۰ صرافی‌ آنلاین ایرانی معتبر برای ترید رمز ارزها

جمع‌بندی

سوشی‌سواپ (SushiSwap) یکی از نوآورانه‌ترین محصولات اکوسیستم دیفای است که توسط برخی از معتبرترین توسعه‌دهندگان قراردادهای هوشمند رهبری می‌شود. بنابراین می‌توان گفت از اعتبار بالایی برخوردار است؛ ضمن آن‌که رابط کاربرپسند آن، برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار بسیار کاربردی و مفید است. هرچند در حوزۀ دیفای همه چیز به‌طور مداوم درحال تغییر است و هر روز نوآوری‌های جدیدی عرضه می‌شود، اما سوشی‌سواپ نیز سعی دارد خود را به‌روز نگه دارد و از رقبای بازار عقب نماند. ما در این مطلب سعی کردیم ویژگی‌های منحصربه‌فرد این صرافی غیرمتمرکز را به شما معرفی کنیم تا بتوانید تصمیم‌گیری آگاهانه‌تری داشته باشید. شما چه تجربه‌ای در استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز دارید؟ سوشی‌سواپ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منبع
1234
https://coiniran.com/?p=65797
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x