رمزارزها و توکن‌ها

Polymath، راه حل یک مشکل یا رد پای “محدودیت” بر دنیای توکن ها

Polymath یک پلت‌فرم برای اوراق بهادار رمز نگاری شده است که امکان استفاده از یک سیستم بلاک چینی را برای کاربران فراهم می کند.

همانطور که همه می دانیم از سال ۲۰۱۳، (Initial Coin Offering) ها(ICO) یکی از مهمترین و محبوب ترین راه های جذب سرمایه هستند. تنها در همین دو سال گذشته آنها  بیش از سه میلیارد دلار برای کارآفرینان و تاجران سرمایه جذب کرده اند. این محبوبیت و این رقم بالای جذب سرمایه، دولت ها و سازمان ها را مجبور کرده است که بر روی ساز و کار عرضه ابتدایی توکن ها دقیق شوند تا بدانند که میزان انطباق پذیری آنها با قوانین مالی موجود چگونه است.  Polymath یک پلت‌فرم برای اوراق بهادار رمز نگاری شده (securities token platform) است که امکان استفاده از یک سیستم بلاک چینی را برای کاربران فراهم می کند. استفاده از این شبکه باعث بهبود همکاری بین سرمایه گذاران بالقوه، برای بالا بردن نرخ مشارکت در ICO ها می شود و همچنین ارائه خدمات مالی بر روی بستر بلاک چین را فراهم می کند.

با استفاده از Polymath، بلاک چین می تواند میزبان عرضه اوراق بهادار سازگار با قوانین مالی باشد. Polymath این امکان را با ایجاد یک پروتکل غیر متمرکز که جریان سیال معامله اوراق را مدیریت می کند، میسر می سازد. این پروتکل، موسسات و سرمایه گذاران را ملزم می کند که هویت، محل استقرار و وضعیت جواز خود را قبل از شرکت در عرضه این اوراق، به تایید برسانند.

همچنین این پلت فرم به نمایندگان قانونی نامزد شده از طرف شرکت ها اجازه می دهد که پیشنهادات خود را برای ایجاد یک روش نظام مندِ عرضه، ارائه دهند. Polymath عرضه کنندگان را به صورت خودکار با توسعه دهنگانی که مایل باشند مولفه های مد نظر آن ها را بر روی پروتوکل ها کد نویسی کنند، مرتبط می سازد. در نتیجه امکان ایجاد آسان تر توکن های منطبق با ERC20 فراهم می شود. قابل ذکر است که سیستم Polymath ظرفیت اصلاح یا تغییر برای برطرف کردن نیازهای جدید کاربران را نیز دارد. پارامترهای کلیدی آن حتی می تواند با نیاز مشارکت کنندگان و بازار هماهنگ شود.

بیشتر بخوانید: استاندارد ERC-20، آشنایی با ساختار و نحوه ساخت توکن های ERC-20

Polymath یک پلت فرم شبیه اتریوم است که به جای ساخت توکن های کاربردی شبیه ICO، یک مدل جدید برای مشارکت ارائه می دهد؛ مدلی که یک چهارچوب نظام مند را به طور مناسبی برقرار می کند. تمرکز بر روی Anti-Money Laundering) AML) و KYC ، (Know your customerو الزامات قانونی مالی دیگر باعث می شود از انطباق فرآیند مشارکت در عرضه توکن ها با چهارچوب های قانونی اطمینان حاصل شود. عدم نظام مند بودن  ICO ها باعث شد دولت ها در سال ۲۰۱۸ به آنها اعلام جنگ کنند. تفاوت بین ICO ها و STO (Securities Token Offering) ها در ایجاد یک قرارداد منصفانه برای شراکت است.

تلاش تیم تحقیقاتی Ripple برای جداسازی خودش از توکن XRP و مشکلات قانونی Tezos از مهمترین نمونه های مشکلاتی است که پروژه های بلاک چینی اولیه با آن رو به رو بودند؛ مشکلاتی ناشی از اینکه شبکه، ساختار و توکن های آنها غیر قابل مبادله بود و ارتباطی بین آنها برقرار نمی شد.

حال به تعریف ST ها می پردازیم. هر توکن رمز نگاری شده ای که تست هووی(Howey) را پشت سر گذاشته باشد می تواند یک ST باشد. تست هووی که در سال ۱۹۳۳ توسط دادگاه عالی وضع شد معیاری است برای سنجش اینکه آیا یک پرداخت خاص می تواند یک قرارداد سرمایه گذاری باشد یا نه.

بعد از پیدایش مفهوم ICO ها این تجارت با جذب سرمایه ای بالغ بر ۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ و ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرد. طبق گزارش PWC سوئیس این پول بازیگران منفی بسیاری را به سمت بازار خود کشانده است. ۱۰۰ میلیون دلار از این مبلغ، پروژه هایی صرفا برای کلاه برداری بوده اند.

Polymath معتقد است که جواب این مسئله را دارد؛ ظهور STO ها و ساخت یک اکوسیستم بلاک چینی ثابت. آیا واقعا این به معنای مرگ ICO هاست؟

قبل از پاسخگویی به این سوال ابتدا اجازه دهید نگاهی بیندازیم به ساختار و نحوه ی عملکرد شبکه و ساختار توکن Poly در بازار کریپتو.

مقدمه ای در باره ی Polymath

بعد از معرفی Polymath  در سال ۲۰۱۷، این پروژه توانست توجهات بازار سرمایه را به سوی خود جلب کند. از آنجایی که این تنها پلت فرمی است که حوزه اوراق بهادار را با بلاک چین مرتبط می سازد، کارشناسان و متخصصان بازارهای مالی و فناوری بلاک چین چشم انداز مناسبی را برایش متصور شده اند.

پروژه توسط آقای Trevor Koverko، یکی از سرمایه گذاران و کارآفرینان سیلیکون ولی، اجرا شده است. آقای کاورکو فارغ التحصیل دانشگاه اونتاریو غربی است که با شرکت های بزرگی چون ShapeShift، Luminex و Royalty Exchange همکاری کرده است. از سوابق دیگر او می توان به مدیریت اجرایی شرکت های Digital Assets International و eProf Education Inc و Skyline Capital Management اشاره کرد.

Polymath از نگاهی دقیق تر

این پروژه به خوبی با محیط آنلاین وقف پذیر است، جامعه مشترکین فعالی دارد، امکان ایجاد ICO ها را در یک روش نظام مند قانونی فراهم می کند، یک کیف پول اختصاصی ساخته است که تنها برای کاربران تایید هویت شده قابل استفاده است، و هم اکنون تنها صرافی عرضه کننده این نوع از اوراق در جهان است. با این مقدمه به بررسی ویژگی های کلیدی این پروژه می پردازیم.

همانطور که در شکل ۱ مشاهده می کنید پلت فرم Polymath چهار جزء کلیدی دارد. لایه پروتوکل، لایه کاربرد پذیری، لایه قانونی و لایه مبادله ای

Polymath از نگاهی دقیق تر
overview of polymath

شکل ۱) شماتیک ساختار لایه ای استفاده شده توسط Polymath

همان طور که از نام آن بر می آید لایه ی پروتوکل، به عنوان هسته و ساختار عملکرد Polymath، وظیفه مراقبت از همه ی جنبه های محاسباتی شبکه را دارد.

این لایه با استفاده از قرارداد های هوشمند و استفاده از ویژگی های KYC و AML در محیط کاربری خود، امکان استفاده از مدل های مجاز را فراهم می کند؛ مدل هایی که تعیین می کنند چه مقدار و چه نوعی از اوراق را هر کاربر می تواند نگهداری کند. این لایه برای ثبت اطلاعات سهامداران، از یک دفتر ثبت غیر متمرکز استفاده می کند.

لایه ی کاربردپذیری با توجه به پتانسل طراحی خود امکان ایجاد توکن های مخصوص شرکت های علاقه مند را فراهم می کند. شرکت ها می توانند اوراق بهادار رمز دار مخصوص خود را در این لایه تهیه کنند.

لایه سوم، لایه قانون است. یک بسته مناسب قابل انطباق که کمپانی ها می توانند با استفاده از آن متوجه شوند که توکن های آن ها استانداردهای قانونی برای عرضه موفق را دارد یا نه.

و نهایتا لایه ی چهارم یا همان لایه ای برای مبادله، یک سیستم بسته مبتنی بر KYC است که امکان استفاده ی کاربران از یک جریان سیال خرید و فروش را فراهم می آورد.

Polymath چگونه کار می کند؟

الگوریتم Polymath امکان استفاده از توکن اختصاصی خود یعنی Poly را برای انجام تمامی پرداخت های داخل شبکه اش مهیا می کند. تولید کنندگان، سرمایه گذاران و توسعه دهندگان باید از این سیستم استفاده کنند تا نه تنها به شبکه دسترسی داشته باشند، بلکه اوراق بهادار رمز نگاری شده  خود را نیز بر روی این پلت فرم توسعه دهند.

برای شروع، عرضه کنندگان هزینه ای را با Poly پرداخت می کنند تا بتوانند توکن های خود را تولید کنند. سرمایه گذاران نیز با یک هزینه کوچک برای دریافت و پرداخت های خود، این چرخه را کامل و در شبکه فعالیت می کنند. از آنجایی که فعالیت در این شبکه می تواند جنبه های انگیزشی داشته باشد، توسعه دهندگانی که از این پلت فرم بهره می برند تا در فرآیند تولید توکن ها مشارکت داشته باشند، مکانیزم توکن ها را بررسی کرده و برای مشارکت خود در شبکه Poly دریافت می کنند. در شکل ۲ شماتیک نحوه همکاری و فعالیت اجزاء مختلف در شبکه Polymath نشان داده شده است.

Polymath چگونه کار می کند؟
How does polymath work

شکل ۲)  تصویر شماتیک نحوه عملکرد شبکه Polymath

و در انتها در شکل ۳ خلاصه ای از نحوه عملکرد پلت فرم مشاهده می شود.

کلیت پلت فرم
Platform structure

شکل ۳)  نگاهی به کلیت پلت فرم

۲۰-ST یک استاندارد برای ST

Polymath در حال ارتقاء ساختار بازار سرمایه موجود برای بهره بردن از مزایای تکنولوژی بلاک چین است؛ شکل گیری ساختاری که یک سرمایه یک‌پارچه، یک توافق آنی برای دارایی های ویژه، هزینه معاملاتی بسیار ناچیز و فواید بسیار دیگری دارد. وارد شدن به چنین بازار بزرگی نیاز به وجود یک  ST استاندارد را ایجاد می کند. برای فراهم کردن امکان انجام این ارتقاء تیم پشتیبانی اعتقاد دارد که ایجاد یک ST استاندارد می تواند استفاده از این مزایا در عین انطباق کامل با قوانین مشخص شده را ممکن سازد.

با ایجاد استاندارد عرضه کنندگان ST، سرمایه گذاران، صرافی ها، کیف پول ها و قانون گذاران برای استفاده از این شبکه مشکلی نخواهند داشت، قابلیت همکاری آنان بیشتر خواهد شد و سازگاری شبکه نیز افزایش خواهد یافت. مشابه با اینکه چگونه استاندارد ERC-20 باعث پیشرفت توکن ها روی بلاک چین اتریوم شد، برای ST نیز نیاز به ایجاد یک توکن استاندارد احساس می شود.

استاندارد ساخته شده توسط تیم پشتیبانی، ST-20 نام دارد که از تعمیم توکن استاندارد ERC-20 بهره برده شده و توانایی محدود کردن دریافت و پرداخت توکن را روی بلاک چین داراست. توکن های ERC-20 هیچ محدودیتی برای انتقال ندارند و بنابراین به طور آزادانه می توانند توسط هرکسی خرید و فروش شوند. این برای توکن های کاربردی مناسب به نظر می رسد، اما وقتی صحبت از اوراق بهادار رمز نگاری شده می شود (ST)، و با توجه به این نکته که همه ی دارندگان آن باید استاندارد های KYC و AML را داشته باشند و همچنین محدودیت های دیگری که برای عرضه و خرید و فروش آنها برقرار است، وجود یک استاندارد بیش از پیش احساس می شود. تیم پشتیبانی Polymath این امکان را برای عرضه کنندگان فراهم کرده تا محدودیت های انتقال مد نظر خود را با پروتوکل توکن ها منطبق کنند. خوشبختانه سازگاری ST-20 با استاندارد ERC-20 امکان مشارکت و همکاری با ساختارهای بلاک چینی موجود را ممکن می سازد.

بیشتر بخوانید: قرارداد هوشمند و لزوم استفاده از آن

مختصری در رابطه با توکن Poly

تا ۲۴ آوریل ۲۰۱۹، تعداد ۳۹۷ میلیون ۶۰۰ هزار از این توکن  از تعداد کل ۱ میلیارد، در چرخه قرار گرفته است. در ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ این توکن به بالاترین حد قیمت خود یعنی ۱.۵۹ دلار رسید. اگرچه Poly توکن استاندارد ST-20 را ساخته است اما آنها هنوز از Poly که یک توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است استفاده می کنند. این بدان معناست که اگرچه Poly امکان عرضه اوراق را فراهم می کند، توکن اصلی خودش نیز یک توکن کاربردی است.

عرضه اولیه Polymath عرضه ای کاملا منطبق با استانداردهای AML و KYC بود. بیش از ۵۹ میلیون دلار در یک عرضه خصوصی سرمایه جذب کرد و راهی نوین را در دنیای رمز ارز ها گشود.

در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸ تعداد ۲۴۰ میلیون از این توکن به اعضای شبکه داده شد و مابقی تحت مالکیت تیم اصلی باقی ماند. این توکن ماین نمی شود. Poly سوخت تراکنش ها در شبکه Polymath می باشد؛ درست مانند ETH در شبکه اتریوم.

روزانه ۴ میلیون دلار از این توکن داد و ستد می شود. صرافی های معتبری چون Binance و Bittrex از این توکن پشتیبانی می کنند و با جفت ارزهای بیت کوین، اتریوم و پول های فیات قابل مبادله است. از آنجایی که Poly از استاندارد ERC-20 برخوردار است با همه کیف پول های قابل انطباق با ERC-20 نظیر MyEtherWallet سازگار است.

حرف آخر

اگرچه این شبکه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد اما وعده داده است به بازارهای مالی جهانی، رمز ارزی ارائه دهد که بتواند دارایی های اوراق بهادار سنتی را با فناوری بلاک چین مرتبط سازد. واضح است که سرمایه گذاری در چنین پروژه هایی ریسک بالایی دارد و نیازمند تحقیق و جست و جوی بسیار است. برای مطالعه بیشتر در مورد این توکن می توانید به منابع زیر مراجعه کنید.

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

https://coiniran.com/?p=29066
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x