مقالات اتریوممقالات بلاکچین

چه ارتباطی بین قراردادهای هوشمند و اتریوم وجود دارد؟

قرارداد هوشمند و لزوم استفاده از آن

 

شهرت بیت کوین و بلاکچین ادامه دار است, اما آیا دقت کرده اید که اخیرا واژه قراردادهای هوشمند تا چه حد محبوب شده است؟

چرا الان همه در مورد قراردادهای هوشمند صحبت می کنند؟

این قراردادها واقعا چقدر هوشمند هستند؟

برای اینکه از این موضوع سر در بیاوریم لازم است ببینیم چه کسی مفهوم قراردادهای هوشمند را مطرح کرده است. نامگذاری قراردادهای هوشمند توسط یک دانشمند کامپیوتر در حوزه رمزنگاری به نام Nick Szabo در دهه ۹۰ مطرح گردید. او در سال ۱۹۹۴ چنین گفته است:

“یک قرارداد هوشمند یک پروتکل تراکنش ایجاد شده (توسط ماشین) است که مفاد یک قرارداد را اجرا می کند. اهداف کلی، در راستای شرایط عمومی قرارداد است.” خب این توضیح خیلی تکنیکال و فنی است.

برای جا افتادن مطلب بیاید با هم به قرن ۲۱ برویم. برای مثال تصور کنید در زندگی روزمره می‌خواهید از یک دستگاه فروش خودکار، یک بسته چیپس سیب زمینی بگیرید و برای اینکار دکمه مربوط به آن را (مثلا B6)  فشار می دهید. برای اینکار یک اسکناس ۱۰ دلاری در دستگاه می گذارید. با اینکار انتخاب بعدی را فعال می کنید که به شما امکان انتخاب دکمه B6 را می‌دهد. خب حالا وقتی دکمه را فشار می دهید چه اتفاقی می افتد؟ درست حدس زدید، یک بازوی مکانیکی، بسته چیپس را به بیرون هدایت می کند.

یک قرارداد هوشمند به صورت خودکار، (به عنوان مثال، اگر حالت ۱ پیش آمد، دستور A را انجام بده) تصمیماتی که به صورت پیش فرض کد نویسی شده را از شرایط مختلف تعریف شده، اتخاذ می کند. عملکرد قرارداد هوشمند، درست مثل نحوه کار کردن ماشین فروش مذکور است. اما چرا افراد نسبت به این تکنولوژی منسوخ در ماشین های فروش خودکار (همان دستگاه مذکور) –یعنی تکنولوژی قرارداد هوشمند- اینقدر سر و صدا می کنند؟ این سروصدا به خاطر این است که قراردادهای هوشمندانه تری در بستر تکنولوژی اتریوم بنا شده است.

مکانیزم بلاکچین اتریوم به همراه تکنولوژی قرارداد هوشمند، نیاز به واسطه ها و سپرده گذاری محضری و بانکی را از بین می برد. اجازه دهید نگاه عمیق تری به مفهوم قرارداد هوشمند بی اندازیم، تا افراد غیر فنی هم از آن سر در بیاورند.

اما قبل از آن می بایست با اتریوم ۱۰۱ آشنا شوید.

اتریوم – یک بلاکچین که کدهایی با قابلیت اجرایی را تحت عنوان تراکنش، ثبت می کند.

رمز ارز اتر – ارز رمزنگاری شده آن که نقش سوخت را برای بلاکچین اتریوم دارد.

قرارداد هوشمند چیست؟

یک قرارداد هوشمند، نرم افزاری شامل مجموعه ای از قوانین و مقررات، برای مذاکره بر سر مفاد آن قرارداد است. این نرم افزار، قرارداد را تایید و سپس توافقات طرفین را اجرا می کند. در صورتی که این کد قرارداد هوشمند، به منظور استفاده از بلاکچین اتریوم نامتمرکز شده و در آن مورد استفاده قرار بگیرد، به قرارداد هوشمندانه تری تبدیل می شود. کد نویسی و اجرایی شدن قراردادهای هوشمند در بستر بلاکچین اتریوم، باعث حفظ استقلال و مقاومت در برابر تمرکزگرایی می شود.

ویژگی های قرارداد های هوشمند اتریوم

  • اجرا شدن خودکار
  • تغییر ناپذیری
  • تایید خودکار
  • به کارگیری اتوماتیک
  • کاهش هزینه
  • کنار زدن دلال ها و بنگاه های واسطه

نحوه عمل قرارداد های هوشمند روی اتریوم چگونه است؟

توسعه دهندگان با استفاده از یک زبان برنامه نویسی بومی مخصوص اتریوم به نام Solidity، کد قرارداد هوشمند را می نویسند.  این قراردادها دارای اشکال متنوعی از قبیل تراکنش مالی –تحت شرایط خاص – و یا مبادله کالا بین طرف های مختلف هستند. بعد از نوشتن کد برنامه، این کد، جهت اجرای قرارداد هوشمند در EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم، آپلود می شود که می توان آن را یک موتور جستجو یا تفسیر نامید. به محض اینکه کد روی EVM قرار گرفت در تمام نود های اتریوم منتشر می شود (بر اساس ماهیت و اساس کار بلاکچین) و سپس هر نود جهت  اجرا و یا عدم اجرای آن کد، در انتظار شرایط مساعد خواهد ­ماند.

هر قرارداد اتریوم شامل دو یا چند طرف (ذینفع) بوده که توسط دارایی های دیجیتالی (اتر) به عنوان سوخت این کار تغذیه می گردد. با اجرای موفقیت آمیز قرارداد (کد برنامه) آن دارایی دیجیتال که به صورت کد منطقی تعریف شده درون برنامه توزیع می گردد.
باز هم برای درک بهتر به این مثال توجه نمایید:

فرض کنید Harry یک قرارداد ۱۰۰۰ دلاری با Mary برای توسعه وب منعقد کرده است. Harry تمام نیاز ها و شرایط خود را در خصوص این وب سایت بصورت کدی در بستر بلاکچین اتریوم درآورده است.

زمانی که پروژه تکمیل می شود، Mary نسخه امضاء شده آن را برای تایید نزد Harry  می فرستد. Harry قبلا ملزومات سایت را (مثل زمان لود شدن، سرور میزبان، ویژگی های طراحی و …) در برنامه قرار داده است.

حالا Mary کار انجام شده را برای ارزیابی به بلاکچین می فرستد. اگر شرایط تعیین شده Harry با موفقیت ارزیابی گردد و وب سایت بر اساس شروط تعیین شده راه اندازی شود، قرارداد با ارزش ۱۰۰۰ دلار (مبلغ مورد توافق قرارداد)  بصورت خودکار اجرا شده و به همین میزان “اتر” برای پرداخت به Mary از حساب کسر می گردد.

اما فرض کنید مری مبلغ قرارداد را دریافت نکرده و یا اینکه Harry سفارش مورد انتظار خود را دریافت نکرده است. این مشکل بوسیله قرارداد هوشمند بلاکچین، که به صورت پیش فرض مورد اعتماد و لازم الاجرا است، حل می شود.

چرا قرارداد هوشمند اتریوم مورد اعتماد است؟

از آنجایی که سابقه هر تراکنش و کد اجرا شده در بلاکچین ذخیره می شود، شما می توانید به آن اعتماد کرده و در هر لحظه صحت اطلاعات مورد نیاز را بررسی کنید.

در مثال فوق Harry نمی تواند Mary را فریب دهد. چون به محض اینکه مری کارش را تمام کند، کار او توسط بلاکچین تایید شده و در بلاکچین ثبت می ­شود.

Harry یا هرکس دیگری با بررسی بلاکچین می ­تواند پیچیدگی ها را بازگشایی کند و یا در برابر فریب محافظت شود.

علاوه بر این، Harry نمی تواند قرارداد را متوقف کرده و یا تغییر دهد زیرا اجرای این قرارداد دیگر وابسته به یک طرف یا یک نود نیست. از آنجایی که قرارداد Harry روی ماشین EVM بلاکچین اتریوم اجرا می شود (و در نتیجه روی بقیه نود ها نیز توزیع و منتشر می شود) لذا در برابر خرابی در یک نقطه (single point of failure) مقاوم خواهد بود. به عبارتی اگر شرایط مورد انتظار در برنامه مشاهده نشود، مری مجبور است که کار را تا زمان ایجاد یک وب سایت مناسب (مورد انتظار) ادامه دهد. این همان دلیلی است که شما می توانید به قرارداد هوشمند اتریوم اعتماد کنید.

نمونه های عملی از قرارداد های هوشمند

قراردادهای هوشمند در حال تبدیل شدن به یک بخش ضروری در اقتصاد بلاکچین هستند. نمونه هایی از این کاربردها عبارتند از:

معاملات املاک

Midasium Contract یک برنامه کوچک کامپیوتری است و به عنوان جایگزینی دیجیتال برای قرارداد های سنتی املاک استفاده می شود. این نرم افزار کد خود اجرا شونده و خود اعمال شونده است و بر پایه قراردادهای هوشمند کار می کند.

مدیریت زنجیره تامین (در کسب و کارهای تولیدی)  (Skuchain)

تامین و تدارکات مواد معمولا به روش کاغذ بازی انجام می­ شود که قابل تغییر است. پیاده سازی مدیریت زنجیره تامین روی بلاکچین احتمال سرقت و یا کلاهبرداری را از بین می برد.

حق مالکیت معنوی

موسیقی دانان، نویسندگان و هنرمندان می توانند فعالیت های خود را روی بلاکچین قرار داده و مالکیت کارشان را کنترل نمایند. قراردادهای هوشمندی از این دست، خالق اثر را قادر می ­نماید که پرداخت ها و حق امتیاز های خود را مستقیما و بدون واسطه دریافت کند.

آینده قرارداد های هوشمند چه خواهد بود؟

بیت کوین تقریبا اولین کاربرد بلاکچین بر بستر اینترنت است. اما اتریوم و قرارداد های هوشمند نسل جدید برنامه های کاربردی روی بلاکچین هستند. به نظر می رسد قرارداد های هوشمند می تواند به این سوال پاسخ دهد که با داشتن بیت کوین چه نیازی به اتریوم دارید؟

پاسخ این است: درست مثل زمانی که ابداع اینترنت زندگی بشر را دگرگون کرد، بلاکچین اتریوم و قراردادهای هوشمند به روش های شگفت انگیز، توانایی تغییر زندگی بشر را دارد.

چرا شگفت انگیز؟

چون این ماراتن تازه شروع شده است. از عمر اتریوم تنها سه سال گذشته و بسیاری از پژوهشگران ترغیب می شوند در خصوص آن دست به تحقیق بزنند. دریچه های بی نظیر نوآوری توسط بنیاد  The Enterprise Ethereum Alliance به وجود آمده است.

این بنیاد بیش از ۵۰۰ شرکت و سازمان (مثل Accenture, Microsoft, Intel, JP Morgan, Wipro)، استارت آپ  و آکادمی را با متخصصین اتریوم مرتبط ساخته است. با اجتماع این افکار، قویا به نظر می رسد که اتریوم، دیجی ارز بزرگ بعدی است.دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source & Image via: coinsutra.com

https://coiniran.com/?p=7290
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Usama M
Usama M
6 سال قبل

Thanks a lot for this.

Ankur
Ankur
6 سال قبل

thanks for the explanation between ETH and smart contracts. Really helped me a lot.

دکمه بازگشت به بالا
2
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x