تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال

شوک عرضه بیت کوین و سطح پایین فعالیت در شبکه – تحلیل آن‌چین

با بررسی هفته اخیر که بیت کوین در آن قیمت ۴۰ هزار دلار را لمس کرد، نشانه‌های امیدوار کننده‌ای از تحلیل داده‌های آن‌چین به چشم می‌خورد که می‌تواند به برگشت بازار و بازیابی قیمت ختم شود. با این حال بعضی از شاخص‌ها ما را از اطمینان به شروع یک روند صعوی و رسیدن به قیمت ۶۴ هزار دلار، بازمی‌دارد.

عرضه ناگهانی بیت کوین

برای آنکه نشانه‌های کلی روند صعودی (گاوی) را از منظر تحلیل آن‌چین بررسی کنیم، می‌توانیم به مشاهده وضعیت «تغییرات موقعیت خالص صرافی‌ها» بپردازیم. این معیار در واقع تغییرات عرضه موجود در تمام صرافی‌ها را در یک دوره ۳۰ روزه محاسبه کرده و با سیگنال‌های سبز و قرمز نمایش می‌دهد. برای هموار کردن این نمودار، یک نسخه دیگر از این معیار، یعنی میانگین متحرک ملایم (SMA) 90 روزه، مورد استفاده قرار گرفته است. از منظر تاریخی این الگو در سه چرخه اخیر تکرار شده است.

پیشنهاد مطالعه: وضعیت حال حاضر بازار بیت کوین: رشد قیمت یا کاهش قیمت؟ – تحلیل آن‌چین

عرضه ناگهانی بیت کوین

  • در میانه چرخه، جایی که در آن بازار، نزولی (خرسی) بوده است و معمولا سرمایه‌گذاران به طور گسترده تسلیم شده‌اند (capitulation)، شاهد افت کوچکی در مقدار  خالص کوین‌های انباشت‌شده در صرافی‌ها هستیم. (دایره قرمز)
  • همچنین پیش از آغاز یک روند صعودی قابل توجه، شاهد یک کاهش شدید در مقدار خالص کوین‌های انباشت‌شده در صرافی‌ها هستیم (مستطیل زرد). در عمل، این یک مرحله (فاز) انباشت است برای معامله‌گران با تجربه است فرصت مناسبی به نظر می‌رسد. این ذینفعان در این مرحله قصد می‌کنند که دارایی‌های خود را از کیف پول صرافی خارج کنند.
  • در خلال مرحله بعدی، که در روانشناسی چرخه بازار فاز رضایت (euphoria) نام دارد، بازیگرهای اصلی بازار (نهنگ‌ها، سرمایه‌گذاران نهادی و پول‌های هوشمند)، فشار فروش را افزایش می‌دهند. در این مرحله با جریان ورودی بیت‌ کوین‌ به صرافی‌‌ها و خرید آن‌ها توسط تازه‌واردهای بازار که به طور معمول دارایی خود را در کیف پول صرافی نگه‌داری می‌کنند، مقدار خالص عرضه‌ی موجود در صرافی‌ها افزایش می‌یابد.

دو مرحله‌ی اولی که از آن‌ها صحبت شد، در چرخه‌ی حاضر نیز اتفاق افتاده است. با این فرض که بیت کوین الگوی سه چرخه پیشین را تکرار کند، می‌توان انتظار داشت که در ابتدای یک روند صعودی (گاوی) بلندمدت قرار داریم. در این صورت شاهد تکرار الگوی دو قله (double top) خواهیم بود که در سال ۲۰۱۳ برای بیت کوین اتفاق افتاد.

پیشنهاد مطالعه: بازار گاوی چیست و چگونه از بازار گاوی در حوزه رمز ارزها سود کنیم؟

کاهش فعالیت در شبکه (مورد بازار خرسی)

در کنار سیگنال‌های مثبت تحلیل داده‌های آن‌چین، شاخص‌ میزان فعالیت تریدرها در بازار، نوید یک بازگشت قطعی را نمی‌دهد. عدم فعالیت کافی در شبکه را می‌توان با استفاده از معیارهای «تعداد آدرس‌های فعال» و «تعداد تراکنش‌ها» رصد کرد. این معیارها در پی بروز ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) در بین سرمایه‌گذاران تازه‌وارد، پس از سقوط ۵۰ درصدی اخیر کاهش یافته‌اند. پیش‌نیاز اصلی تشکیل یک روند صعودی پایدار، ورود سرمایه‌‌گذارانی است که قصد داشته باشند بیت کوین را در شرایط تورمی بخرند.

کاهش فعالیت در شبکه

کاهش فعالیت شبکه بیتکوین

جمع‌بندی

هرچند شواهد اولیه، مثل ساختار شوک عرضه، شکل گرفتن یک روند صعودی پایدار تا قله قیمت (۶۴ هزار دلار) را نشان می‌دهند، بعضی از معیارهای آن‌چین (on-chain)، همچنان وضعیتی که پیش از سقوط قیمت داشتند، برنگشته‌اند. مهم‌ترین موارد این معیارها شامل حجم، تعداد معاملات و آدرس‌های جدید در شبکه است. می‌توانید نمودار این دو شاخص را در تصویر بالا ببینید.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

https://coiniran.com/?p=46859
دکمه بازگشت به بالا