تحلیل آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۲۱ مهر): رشد فعالیت شبکه بیت کوین

تحلیل آنچین و معیارهای بنیادی آن از هفته پیش همچنان به رسم یک تصویر گاوی از بازار بیت کوین ادامه می‌دهند. همان طور که آنچین دیتا نشان می‌دهد، حق‌العمل (premium) اهرم‌ها و قراردادهای آتی در بازارهای مشتقات در حال افزایش است.

سطح فعالیت آنچین در هفته قبل یک افزایش خوشایند را به سطوح بالاتر آغاز کرد. بازار بیت کوین همچنان به قدرت‌نمایی ادامه می‌دهد. در هفته گذشته قیمت معامله بیت کوین در یک محدوده سکون بین ۵۰۲۵۰ و ۵۳۶۵۷ دلار بوده است. پس از یک بازگشت قیمتی از کف قیمتی ۴۱۰۰۰ دلار در ماه سپتامبر، همان طور که در قسمت قبل تحلیل آنچین هفتگی کوین‌ایران اشاره شد، حالا بازار به سودآوری ادامه می‌دهد.

تحلیل آنچین

تحلیل هفتگی کوین‌ایران در این قسمت به تحلیل سرازیر شدن حجم دارایی اهرمی به بازارهای مشتقه مالی، رشد شدید عرضه هولدرهای بلندمدت (LTH) و اوج گرفتن فعالیت‌های آنچین می‌پردازد. در سطح بخش بزرگی از فضای بازار بیت کوین، نشانه‌ها و سیگنال‌ها حاکی از یک نگاه سازنده به قیمت است و احساسات بازار همچنان مثبت است.

آنچین دیتا و سطح فعالیت در شبکه

هفته ابتدایی ماه اکتبر شاهد یک رشد در فعالیت شبکه بیت کوین بود که بسیاری برای مدت‌ها منتظر این اتفاق بودند. این امر، احتمال شروع ورود تقاضای جدید را به بازار در چهارمین سه‌ماهه سال، افزایش می‌دهد.

موجودیت‌های فعال، تعداد افراد مشارکت‌کننده در شبکه، در هفته اخیر ۱۹ درصد رشد کرد و به حدود ۲۹۱ هزار موجودیت فعال در هر روز رسید. این مقدار قابل مقایسه با تعداد موجودیت‌های فعال اواخر سال ۲۰۲۰ در ابتدای بازار گاوی است. به صورت تاریخی نشان داده شده که فعالیت بیش‌تر در بازار با میل بیش‌تر به دارایی در مراحل ابتدایی حرکت گاوی، همبستگی دارد. در نمودار بعدی، تغییرات تعداد موجودیت‌های فعال را مشاده می‌کنید.

پیشنهاد مطالعه: بازار گاوی چیست و چگونه از بازار گاوی در حوزه رمز ارزها سود کنیم؟

تحلیل آنچین

تحلیل بلاک چین نشان می‌دهد که همزمان با افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان فعال، ارزش تراکنش نمونه در شبکه افزایش یافته است. از اواسط ماه سپتامبر، حجم تراکنش میانه (median size) به سطحی بالاتر از ۱.۳ بیت کوین رسیده است. آخرین باری که حجم تراکنش میانه بیشتر ۱.۶ بیت کوین بود، بر می‌گردد به ماه مارس سال ۲۰۲۰ که بازار دچار سقوط نقدینگی شد.

افزایش حجم تراکنش میانه لزوما به معنای رشد قیمت نیست بلکه نشان می‌دهد که حجم بیشتری از سرمایه و چه بسا سرمایه‌های شرکتی و نهادی، در حال حاضر به صورت آنچین منتقل می‌شوند. بر اساس تحلیل آنچین، دوره‌های نزدیک به پایان بازار خرسی، زمانی است که به حجم پاداش زیان (smart money) افزوده می‌شود که به آن دوره انباشت (accumulate) نام داده‌اند. به صورت تاریخی، این دوره‌ها معمولا با سطوح پایین‌تر (اما فزاینده) فعالیت آنچین و افزایش اندازه تراکنش‌ میانه، شناخته می‌شوند.

تحلیل آنچین

ارزش دلاری حجم کوین منتقل‌شده به صورت آنچین به سطوح قابل توجهی رسیده است. با نگاه به حجم انتقال به عنوان درصدی از ارزش بازاری تحقق‌یافته، می‌توان به صورت مستقیم فعالیت شبکه را با ارزشی که در آن دارایی ذخیره شده مقایسه کرد. نمودار بعد معیار سرعت گردش تحقق‌یافته را نشان می‌دهد که از نسبت حجم کل تراکنش آنچین به ارزش بازاری به دست می‌آید. این معیار به نوعی نشان‌دهنده سطح حجم تقاضا در مقایسه با ارزش عرضه کوین در زمانی که برای آخرین بار منتقل شده است.

  • حجم تراکنش بیش‌تر از ۳ درصد ارزش بازاری تحقق‌یافته، به طور معمول آغاز یک بازار گاوی را نوید می‌دهد. همان طور که استفاده از شبکه در مقایسه با ارزش تحقق‌یافته افزایش می‌یابد.
  • حجم تراکنش کمتر از ۳ درصد ارزش بازاری، نشانه‌ای از یک فاز خرسی است که نرخ استفاده از شبکه در آن دوره کم است و یا نسبت آن به ارزش تحقق یافته کاهش می‌یابد.

حجم تراکنش یک بار دیگر آستانه‌ی ۳ درصد را گذراند که نشانه‌ای از تقاضای فزاینده برای انتقال آنچین است. این یک روند گاوی واقعی است که به علت قوی بودن سیگنال‌های تاریخی آن، ارزش دارد که برای رصد کردن آن، چند هفته صبر کنیم.

تحلیل آنچین

تحلیل بلاک چین و وضعیت هولدر بلندمدت

در حمایت از افزایش سازنده در فعالیت آنچین، تعداد کوین‌های هولدرهای بلند‌مدت همچنان به صعود ادامه می‌دهد و نشانه‌ای از کاهش سرعت آن وجود ندارد. همانطور که در نمودار بعدی مشاهده می‌شود، از ماه مارس تا این لحظه، حدود ۲.۳۷ میلیون بیت کوین به دارایی‌های هولدر‌های بلندمدت اضافه شده است. حالا در حدود ۱۳.۲۸ میلیون بیت کوین در دست هولدرهای بلندمدت نگهداری می‌شود.

بر اساس آنچین دیتا، در طی ۷ ماه گذشته، رفتار هولد کردن رفتار غالب بازار بوده است و بیش از ۲.۳۷ میلیون بیت کوین به موقعیت نگهداری بلند‌‎مدت (۱۵۵ روز) وارد شده است. برای تصور بهتر این موضوع می‌توان گفت که در این مدت نرخ افزایش کوین‌‎های هولدرهای بلندمدت به طور متوسط ۱۲.۷ برابر نرخ استخراج کوین‌های جدید بوده است.

تحلیل آنچین

می‌توانیم نسبت انباشت کوین‌های بلندمدت به عرضه کوین‌های استخراج‌شده را محاسبه کنیم. در نمودار زیر نسبت تغییر ۳۰ روزه در تعداد کوین‌های هولدر‌های بلندمدت (آبی) به تغییر ۳۰ روزه در عرضه در گردش (نارنجی) نشان داده است.

تحلیل آنچین

این نسبت در نمودار بالا با رنگ صورتی نشان داده شده است و نشان‌دهنده ضریبی از نرخ عرضه بیت کوین استخراج‌شده در ۳۰ روز اخیر است که توسط هولدرهای بلندمدت انباشت و یا توزیع می‌شود. برای مثال در این نمودار دیده می‌شود که در ماه فوریه ۲۰۲۱، هولدرهای بلندمدت (LTH) به شکل گسترده‌ای کوین‌های خود را توزیع کردند که این مقدار ۲۶.۸ برابر کوین‌های استخراج‌شده بود. بر عکس، در ماه ژوئن، بیشترین مقدار تمام دوران را در انباشت کوین ثبت کردند. در آن ماه، ۲۷.۷ برابر کوین‌های استخراج‌شده، به موقعیت هولد بلندمدت وارد شد.

این تحلیل آنچین، با استفاده از یک راه دیگر، یعنی معیار عرضه احیا شده در یک سال (Revived Supply 1+ Year) بدست می‌آید که نشان‌دهنده حجم کوین‌های قدیمی (عمر بیش از یک سال) است که به صورت روزانه خرج می‌شوند.

تحلیل آنچین

  • در روند بازار گاوی معمولا مشاهده می‌شود که هولدرهای بلندمدت (LTH) با قدرت توزیع می‌کنند و بازار را در یک قله قرار می‌دهند تا جایی که عرضه تقاضا را می‌گیرد. (صعودی، خط صورتی رنگ)
  • پس از قله‌های بازار، هولدرهای بلندمدت خرج خود را کاهش می‌دهند، و منتظر قیمت‌‎های پایین‌تر می‌مانند تا انباشت (تجمیع) را آغاز کنند. (نزولی، خط آبی رنگ)
  • زمانی قیمت‌ها به منطقه ارزش‌افزایی می‌رسند، سرمایه‌گذاران پاداش زیان (smart money) شروع به انباشت می‌کنند که این منطقه با سطوح پایین عرضه احیاشده شناخته می‌شود (ناحیه سبز رنگ)

در ساختار بازار فعلی، معیار عرضه احیاشده نشان می‌دهد که بازار در یک منطقه انباشت نسبی باقی می‌ماند چرا که حجم عرضه احیاشده که به گردش نقدینگی باز ‌می‌گردد، کم است.

پیشنهاد مطالعه: لیکوییدیتی چیست؟ (Liquidity) لیکویید شدن یعنی چه؟

در کنار قیمت‌های بالاتر، یک بخش بزرگ از کوین‌ها به منطقه سودآوری بازگشت کردند که این سهم به عدد ۹۵.۷ درصد کل رسیده است. این یک رشد ۱۱.۳ درصدی از سطح پایین ماه سپتامبر است. توجه کنید، با این وجود که اصلاح بازار در ماه مِی، عمیق و طولانی بود، اما هرگز معیار سودآوری کوین‌های موجود در عرضه در گردش را تا سطوح پایین ۴۰ درصد یا ۶۰ درصد (بازار خرسی ۲۰۱۸ و سقوط مارس ۲۰۲۰) پایین نکشاند. همچنین در یک بازار گاوی قدرتمند، ممکن است این معیار برای چند ماه متوالی بالای ۹۰ درصد باشد.

تحلیل آنچین

تحلیل آنچین بازار مشتقات مالی

تحلیل آنچین خبر از احساسات مثبت و حرکت قیمتی سازنده می‌دهد که شروع به اثرگذاری بر بازار مشتقات کرده است. درنتیجه‌، رشد قراردادهای مشتقه باز (open interest)، کانتانگو سالم در بازار آتی و نرخ سواپ فزاینده حاصل شد. حجم قراردادهای آتی باز، از کف قیمت در ماه سپتامبر تا کنون حدود ۴۵ میلیارد دلار افزایش داشت. این سطح در اواسط ماه مِی و سپتامبر مشاهده شده بود که در هر دو مورد در ادامه سقوط محسوسی را تجربه کرده بود.

قیمت‌های آتی سازنده می‌تواند در مفهوم ساختار شرایط آتی (futures term structure) مشاهده شود. در نمودار زیر محدوده قیمت توافق را در سطح صرافی‌های مشهور می‌بینید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید با رسیدن به ماه پایانی سال، ماه دسامبر ، معامله‌گران آتی در صرافی‌های مختلف، قیمت بیت کوین را حدود ۵۸.۵ هزار دلار مشخص کرده‌اند. همان طور که مشخص است برای ماه مارس ۲۰۲۲، یعنی چند ماه دیگر، قیمت‌های قراردادهای آتی بیت کوین درسطح صرافی‌های مختلف تغییرپذیری بسیاری دارد.

تحلیل آنچین

 بازارهای سواپ بدون مدت درهفته گذشته با یک روند گاوی رشد کردند و با نرخ‌های فاندینگ بین +۰.۰۱ و +۰.۰۲ مبادله می‌شدند. نرخ فاندینگ در این ابزار مالی به مانند کارمزد یا بازپرداخت عمل می‌کند که معامله‌گران برای حفظ موقعیت سرمایه‌گذاری خود می‌پردازند. زمانی که قیمت قرارداد سواپ در قیمتی بالاتر از قیمت لحظه‌ای بیت کوین معامله شود، نرخ فاندینگ مثبت خواهد بود. در این حالت سرمایه‌گذاران long باید به سرمایه‌گذاران short بپردازند. در زمان نوشتن این تحلیل هفتگی، نرخ‌های فاندینگ به سمت حد پایین این محدوده در حال کاهش هستند. به هر حال، احتمال نوسان کوتاه‌مدت که توسط یک فشار طولانی هدایت شده، در کنار نرخ‌های فاندینگ بالا و رشد قراردادهای باز افزایش می‌یابد و این ریسک است که باید به آن توجه شود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش روانشناسی چرخه بازار (Market Cycle): پیش‌بینی سود و زیان معاملات

تحلیل آنچین

برای جمع‌بندی، نگاهی به بازار قراردادهای اختیار می‌اندازیم. در این بازار نیز یک رشد شدید را در حجم قراردادهای باز مشاهده می‌کنیم که در ماه اکتبر با یک رشد ۶۴ درصدی به ۳.۶ میلیارد دلار رسیده است. این بازار هنوز بخش کوچکی از حجم معاملات را تشکیل می‌دهد. به هر حال رشد بازار قرارداد اختیار به معنای پختگی بازار بیت کوین است. این بازار میدان تازه‌ای برای پوشش ریسک می‌گشاید، به معامله‌گران و استخراج‌گران این امکان را می‌دهد که اجرت نوسانات (volatility premiums) را بگیرند، و همچنین کانالی برای قیمت‌‎های سوداگرانه است.

تحلیل آنچین

برای بازارهای مشتقات، سرازیر شدن قراردادهای مشتقه باز، حق‌العمل قرارادادهای آتی و نرخ‌های تجدید سرمایه مثبت در بازار سواپ، در کنار حرکت گاوی قیمت، طبیعی است. در حالی که این موضوع احتمال فشار اهرم و فروش را در صورت یک ریزش قیمتی، افزایش می‌دهد، اما برای یک برداشت جامع، نیاز است که با نگاهی ترکیبی شامل عوامل بنیادی در بازار اسپات (spot) و همچنین تحلیل آنچین به آن پرداخته شود.

چیزی که می‌توان گفت این است که این حرکت قیمتی سازنده، توسط روندهای سالم و مثبت در انباشت، رفتار هولد، افزایش فعالیت آنچین و بهره‌برداری از شبکه، پشتیبانی می‌شود.

این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی ارائه شده است و نباید به‌عنوان مشاورهٔ تجاری و سرمایه‌گذاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش قلمداد شود.

منبع

https://coiniran.com/?p=47874
دکمه بازگشت به بالا