حمید رضا عسگری | 2019.07.28

روانشناسی چرخه بازار (Market Cycle)، چرا دانستن آن مهم است؟

چکیده

بنابر مطالعات علمی صورت گرفته، چرخه ها (سیکل ها) در طبیعت اجتناب ناپذیر هستند. با مراجعه به پیشنه گذشته اقتصاد و بازارهای مالی، مشاهده می­گردد که این پدیده یعنی چرخه های تکرار شونده در حوزه اقتصاد و بازارهای مالی نیز وجود داشته و بروز آن اجتناب ناپذیر است. همانگونه که در زندگی افراد پس از بروز یک ناراحتی جسمی یا نقصی در بدن، بدن انسان به طور ذاتی میل به بازگشت به شرایط عادی و ریکاوری دارد، در بازارهای مالی نیز پس از مواجه شدن و ورود به دوره بحران، چرخه خروج از بحران قابل پیش بینی است و رخ خواهد داد. معمولا این الگو ها قابل شناسایی بوده و می­توان آنها را ترسیم کرد. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به مراحل این سیکل و آن را از زاویه روانشناسی معامله گران (تریدر ها) بررسی خواهیم کرد و در پایان نیز به بررسی شاخص ترس و طمع معامله گران می پردازیم.

 

market-cycle

market-cycle

 

چرخه ها (Cycles)

بررسی اطلاعات و دیتاهای بازارهای مالی در یک روند چندصد ساله، این امکان را به پژوهشگران و تحلیل گران داده است تا با مطالعه این روند ها و استخراج الگو ها بتوانند با ضریب بالایی تکرار چرخه های بعدی را پیش بینی نمایند. مبنای علمی این مطالعات از سال 1940 توسط دو اقتصاد دان به نام های Edward Dewey و Chapin Hoskins بنا نهاده شده است.

 

بیشتر بخوانید: کاتالوگ های آموزشی و تخصصی کوین ایران

فاز های چهار گانه در هر چرخه

به طور کلی هر سیکل یا چرخه بازار فارغ از نوع آن و اینکه در چه بازاری است، دارای این چهار اصلی است: “صعود، قله، سقوط و کف”. بعد از طی شدن این چهار مرحله، سیکل بعدی شروع می­شود. مسئله اساسی برای بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران این است که توانایی تشخیص این مراحل را ندراند و یا اینکه پایان هر فاز را فراموش می­کنند.

با مقاله آموزشی دیگری از پایگاه خبری آموزشی کوین ایران با ما همراه باشید.

چنانچه پی دی اف در این صفحه باز نشد لطفا صفحه را رفرش کنید.

برای خوانایی بهتر پیشنهاد می شود فایل پی دی اف را دانلود کرده و آن را در برنامه هایی مانند Adobe reader باز کنید.