آموزش بلاکچینبلاکچین

یک توضیح مفهومی از تکنولوژی بلاک چین

برای درک فلسفه وجودی بیت کوین و سایر دیجی ارزها، ابتدا باید ماهیت و تعریف پول را بدانیم

پول در وهله اول شی یا کالایی است برای تسهیل مبادله. بدون پول ما تنها مجبور به مبادله کالا به کالا هستیم.  برای مثال یک نفر برای فروش توت فرنگی های خود و تامین نیازمندی های خویش (چون وی فقط نمی تواند با توت فرنگی زنده بماند)، باید افرادی را پیدا کند که این توت فرنگی ها را از وی بخرند و در ازای آن کالاهای مورد نیاز خود را دریافت کند.

بدون پول، وی باید دقیقا کسی را پیدا کند که نه تنها برای مثال حاضر به فروش البسه مورد نیاز  هست، بلکه باید به توت فرهنگی هم نیاز داشته باشد. به این ترتیب، مبادله بسیار دشوار خواهد بود. پس پول صرفا برای تسهیل مبادله است. چون پول نقش واسطه را برای مبادله ایفا می کند، کالایی که به عنوان پول استفاده می شود می تواند فی نفسه ارزش مصرفی نداشته باشد. اسکناسی که در جیب شماست، ماهیتا ارزش مصرفی ندارد. شما خود اسکانس را نمی توانید مصرف کنید.

پس برای اینکه یک شی یا کالا، نقش پول را ایفا کند، نیازی به ارزش مصرف آن نداریم. اما به جای آن، یک چیز یا کالا برای اینکه بتواند گزینه مطلوبی به عنوان پول باشد، باید دو ویژگی را داشته باشد: ۱٫ نسبتا کمیاب باشد ۲٫ قابل حمل باشد.

در گذشته فلزات کمیاب مانند طلا و نقره هر دو ویژگی را برآورده می کردند. آنها هنوز هم گزینه های مناسبی هستند. اما دقت داشته باشید که در عمل از هرچیزی در این جهان می توان به عنوان پول استفاده کرد. حتی مردم می توانند توافق کنند که برگهای یک درخت چنار را به عنوان پول استفاده کنند. مطمئنا خواهید گفت که برگهای درخت چنار، ویژگی کمیابی را ندارند زیرا به وفور در طبیعت یافت خواهند شد یا از این پس مردم شروع به کاشت بی رویه درختان چنار خواهند کرد. اما اشتباه می کنید. اگرچه ممکن است یک برگ چنار کمیاب نباشد، اما شما می توانید حجم بیشتری از برگهای چنار را برای یک واحد ارزش به عنوان پول استفاده کنید.

حتی اگر مردم شروع به کاشت درختان چنار کنند، با این کار فقط ارزش هر برگ چنار به عنوان پول کاهش می یابد و باز هم می توان از آن به عنوان پول استفاده کرد. اما مشکل اینجاست که با این کار، ویژگی دوم یعنی قابل حمل بودن تضعیف می شود. وقتی شی کمیاب نباشد، شما باید حجم بیشتری از آن شی را حمل کنید تا بتوانید به عنوان پول استفاده کنید. برای مثال برای خرید یک قرص نان شاید مجبور شوید یک فرغون برگ چنار با خود حمل کنید. پس بنابراین، ویژگی دوم یعنی قابل حمل بودن نیز مهم است. اگر شی کمیاب نباشد، هنوز هم می توان از آن به عنوان پول استفاده کرد، اما این کار باعث جابجایی و حجم عظیمی از آن شی خواهد شد و بنابراین حمل آن آسان نخواهد بود و از این رو مطلوبیت خود را به عنوان یک پول از دست خواهد داد. به همین خاطر آهن در مقایسه با طلا و نقره، گزینه مناسبی نیست (و نه بر خلاف تصور بسیاری به این خاطر که طلا و نقره، فلزات زیباتر و جذاب تری هستند).

اما کمیابی زیاد هم دردسر ساز است چون باید حجم و اندازه کافی از پول در اختیار مردم باشد. هرچه حجم مبادلات بیشتر می شود، نیاز به پول نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین نادر بودن یا کمیابی بیش از حد هم، یک شی را یک گزینه نامطلوب برای پول بودن می سازد. به همین خاطر الماس یا مروارید اگرچه کمیاب هستند اما گزینه های مناسبی محسوب نمی شوند.

این مقدمه طولانی درباره پول چه ارتباطی به توضیح فلسفه وجودی ارزهای رمزنگاری و بلاک چین دارد؟

توضیح بالا لازم است تا به خواننده و بسیاری از مردم که با بدبینی نسبت به بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده می نگرند، خاطر نشان سازیم که از هرچیزی می توان به عنوان پول استفاده کرد و پول مذکور نیازی نیست ارزش مصرف داشته باشد. اینکه از یک قطعه اطلاعات دیجیتالی به عنوان پول استفاده شود، اصلا چیز عجیبی نیست. حتی امروزه درصد زیادی از پول های اعتباری مانند دلار و یورو در واقعیت صرفا اطلاعات و داده هایی در پایگاه داده بانک ها هستند. حساب بانکی شما گاو صندوقی نیست که در آن یک مشت اسکناس نگاه داری می شود. این فقط یک ردیف اطلاعات و داده در یک شبکه است. نکته مهم دیگری که از این مقدمه قابل استنتاج است این است که کل فلسفه وجودی بلاک چین در نهایت حل مشکل کمیابی برای یک قطعه اطلاعات دیجیتالی است.

اطلاعات و داده های دیجیتالی هم مانند هرچیز دیگری برای اینکه به عنوان پول استفاده شوند، باید این دو ویژگی فوق را برآورده کنند. یعنی کمیاب باشند و قابل حمل باشند. جالب اینجاست که محتوای دیجیتالی، تصویر، فایل، یک رشته عدد، هرچه که باشد، بدترین گزینه از نظر کمیابی و بهترین گزینه موجود در جهان از نظر قابل حمل بودن است. از نظر کمیابی، محتوای دیجیتالی حتی از برگهای درخت و ریگ بیابان هم بدتر است.

شما عرض چند ثانیه می توانید هزاران و در نهایت حتی میلیون ها نسخه از یک محتوای دیجیتالی را تکثیر کنید. اما از طرف دیگر، انتقال و حمل و ارسال هیچ چیزی در جهان ساده تر از یک محتوای دیجیتالی نیست. پس محتوالی دیجیتالی برای اینکه به عنوان پول استفاده شود، یک امتیاز عالی از نظر قابل حمل بودن و انتقال پذیری دارد و یک مشکل بزرگ از نظر کمیابی. در تحلیل نهایی، فن آوری بلاک چین به این هدف ایجاد شده است که مشکل کمیابی را در مورد محتوای دیجیتالی حل کند تا بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد.

برای اینکه بتوان از یک قطعه اطلاعات به عنوان پول استفاده کرد، ما نیاز به اطلاعاتی درباره این قطعه اطلاعات داریم یعنی در واقع نیاز به metadata داریم. یک راه حل این می تواند باشد که وقتی شما می خواهید یک محتوای دیجیتالی یا یک قطعه اطلاعات را به عنوان پول به فرد دیگری ارسال کنید، همراه با آن دفترحساب کل خود را هم به عنوان متادیتا ارسال کنید، تا طرف کنترل کند که آیا این پول قبلا خرج شده است یا نه و آیا این پول را از کس دیگری گرفته اید یا اینکه خودتان به صورت غیرمجاز ایجاد کرده اید. اما چنین راهکاری مطمئنا کار نخواهد کرد. چون اگر شما می توانید داده ها را تکثیر کنید و پول های جعلی فراوان بسازید، متاداده ها یا همان دفتر صورت حساب تان را هم می توانید تکثیر یا دستکاری کنید.

در نقل و انتقالات بانکی، یک سازمان مرکزی مانند بانک، تمامی حساب ها را در اختیار دارد و بنابراین هیچ کس (به جز خود بانک یا سازمان مرکزی) نمی تواند اطلاعات را دستکاری کرده و پول را جعل کند. این البته یک راهکار است، اما چیزی نیست که مبتکرین بیت کوین و فن آوری بلاک چین به آن علاقه مند باشند. آنها دنبال پولی هستند که در اختیار مردم و خارج از کنترل حکومت، بانک ها و هرگونه نهاد مرکزی باشد. هدف اصلی این است که یک تکه اطلاعات مانند یک اسکناس، بتواند بین دو نفر جابجا شود بدون اینکه کسی کنترلی روی آن داشته باشد.

راهکار بلاک چین این است که همه تراکنش ها در یک دفتر کل ثبت شوند اما هرکسی بتواند یک نسخه از این دفتر کل را داشته باشد. این دفترکل بین اعضای شبکه توزیع می شود و مداوما تراکنش های جدید در آنها ثبت شده و بنابراین دفتر کل تمامی اعضای شبکه بروزرسانی می شود. پس ما از ایده متادیتا یا اطلاعاتی درباره اطلاعات استفاده کرده ایم و این متادیتا همان فهرست تراکنش ها و بالانسها در یک دفتر کل توزیع شده بین اعضا است.

برای اینکه تراکنشی انجام شود، لازم است که  تراکنش در دفتر کل ثبت شده و صحت و اعتبار آن توسط دیگران تایید شود. پس پول مورد نظر ما، نیاز به دو قطعه از اطلاعات دارد. یک قطعه از اطلاعات لازم است تا عمومی باشد و برای ثبت در دفتر کل مورد استفاده قرار گیرد، و قطعه دیگر همان ماهیت پول ما را تشکیل می دهد و کسی نباید از محتوای آن باخبر باشد. به قطعه اول، کلید عمومی گفته می شود و به قطعه دوم کلید خصوصی. کلید خصوصی، همانطور که از اسمش پیداست، در اختیار شماست و فقط شما از آن باخبر هستید. این تضمین می کند که پول شما، پول شما باقی بماند. همچنین لازم است یک ارتباط رمزی و محاسباتی بین کلید خصوصی و عمومی وجود داشته باشد. رمزگشایی باید بسیار دشوار باشد طوری که کسی نتواند از کلید عمومی، به کلید خصوصی پی ببرد.

پس به طور ساده، بلاک چین یک دفتر کل توزیعی است طوری که ۱٫ بین همه اعضای شبکه توزیع شده است، ۲٫ برای خرج پول یا انجام یک تراکنش، لازم است که از قبل این تراکنش در دفتر کل ثبت شده و صحت آن تایید شود. ۳٫ برای انجام صحت و تایید تراکنش ها به افراد پاداش داده می شود چون بالاخره آنها باید انگیزه ای برای این کار داشته باشند. این پاداش به صورت پول شبکه به تاییدکنندگان تراکنش ها داده می شود. این تاییدکنندگان را از این جهت که بیت کوین های جدید شبکه را دریافت می کنند، استخراج کننده یا ماینر می گویند. در واقع این تنها راه ورود پول جدید به سیستم است.

اکثر توضیحات درباره بلاک چین به همین جا بسنده می کنند. اما بهتر است کمی عمیق تر شویم. سایه مشکل کمیابی هنوز حکمفرماست. ما تا الان، قدرت تکثیر بی اندازه محتوای دیجیتالی را مهار کرده ایم. اما قدرت تکثیر بی اندازه تراکنش های کاذب، اسپم و …را چه کنیم؟ عده ای می توانند همدست شوند و در نقش ماینر (هرکسی می تواند این نقش را ایفا کند)، میلیون ها تراکنش ها کاذب یکدیگر را تایید کنند و از تایید تراکنش رقبا یا مخالفان خود سرباز بزنند. مشکل تکثیر بی اندازه تراکنش ها باید به طریقی حل شود. ما نمی توانیم اعتماد یا دگرخواهی را از مردم انتظار داشته باشیم. به بیانی شبکه ما مجبور است به اصطلاح trustless باشد چون برخلاف بانک ها، هیچ مرکزیت مسئول و پاسخگویی وجود ندارد.

اگر این مشکلات حل نشوند، چیزی به نام بلاک چین یا زنجیره ای خطی از بلاک ها (که در آن تراکنش ها ثبت شده اند) نخواهیم داشت بلکه حاصل کار، زنجیره هایی خواهد بود که مانند چنگک یا شاخه درختان مداوما از هم منشعب می شوند. در واقع، حتی کار به اینجا هم نخواهد کشید، زیرا هکر ها براحتی سیستم را با افزایش ترافیک و ثبت میلیون ها تراکنش کاذب از کار می اندازند.

من قبلا اشاره کردم که ما می توانیم حتی برگهای درختان را به عنوان پول استفاده کنیم. برای این استفاده شما باید مقداری کار انجام دهید. یعنی دست کم باید برگها را بچینید. حتی اگر کار به همین سادگی باشد، باز مقداری کار است و این تضمین می کند که حدی از کمیابی پول بر سیستم حکفرما باشد، زیرا کار و انرژی نیز منابع کمیابی هستند. به همین طریق، در مورد محتوای دیجیتالی، ما باید مقداری کار و زحمت از فرد برای تایید یک تراکنش انتظار داشته باشیم. فلسفه وجودی آنچه به عنوان گواه اثبات کار (proof of work) معروف است، از همین جا می آید.

به این طریق ما از کمیابی کار برای جبران کمک می گیریم. در مورد دنیای کامپیوتر، این کار، همان کار اصلی کامپیوتر یعنی محاسبه است. برای تایید یک تراکنش، فرد باید مقداری کار انجام دهد و قدرت محاسباتی کامپیوتر خود را صرف  تایید تراکنش ها کند.

همچنین ما باید به فرد یا افرادی که تراکنش های کاذب را تایید می کنند مقداری ریسک تحمیل کنیم. یعنی ریسک ثبت نشدن اعمال آنها در بلاک و محروم ماندن از پاداش استخراج. در فن آوری بلاک چین، از نظریه بازی استفاده می شود تا شرایطی حاصل شود که درست رفتار کردن افراد به نفع خودشان باشد. این ریسک باید به گونه ای باشد که نفع احتمالی از تایید تراکنش های صحیح بیشتر از نفع احتمالی از تایید تراکنش های کاذب باشد.

در نظریه بازی، معمایی وجود دارد به نام معمای دو زندانی: حالتی را متصور شوید که دو نفر به اتهام یک جرم بازداشت شده اند. فرض کنید پلیس بازجو به آنها بگوید که در صورت اعتراف هر دو نفر، آنها در میزان مجازات تخفیف خواهند گرفت اما در صورتی که فقط یک نفر اعتراف کند، فقط فرد اعتراف کننده از این تخفیف در مجازات بهره خواهد برد و دیگری حبس بیشتری خواهد گرفت. اما اگر هر دو اعتراف نکنند، پس چون اعترافی نشده است، هر دو آزاد خواهند شد. این دو نفر با هم در ارتباط نیستند و هرکدام نمی داند که آیا دیگری اعتراف خواهد کرد یا خیر.

به همین نحو، منفعت افراد در سیستم بیت کوین باید به گونه ای باشد که به نفع همه افراد باشد که مانند این فرد زندانی اعتراف کنند (یا در واقع تقلب نکنند)، صرف نظر از اینکه طرف دیگر، اعتراف می کند یا خیر.  به همین خاطر سیستم باید به نحوی باشد که ضرر حاصل از تایید نشدن تراکنش کاذب از سوی دیگران و در نتیجه محروم شدن از پاداش، باید بیش از منفعت احتمالی حاصل از تقلب باشد. در نتیجه اول از همه باید برای تایید تراکنش کاری انجام داد (حل یک معمای ریاضیاتی با انجام عملیات محاسباتی و صرف زمان و انرژی توسط کامپیوتر ماینر) و دوم اینکه احتمال گرفتن پاداش به خاطر رفتار درست بیش از رفتار غلط باشد.  پس میزان پاداش باید به قدر کافی چشمگیر باشد و در عین حال دشواری انجام محاسبات باید به نحوی دقیق تنظیم شود طوری که انگیزه کافی برای این کار وجود داشته باشد و در عین حال نه آنچنان آسان باشد که فقط کار و انرژی اندکی لازم باشد.

همه این ها تضمین می کند که یک بلاک چین، بلاک چین باقی بماند یعنی در یک زنجیره خطی حرکت کند و شاخه شاخه نشود. به این ترتیب، با وجود اینکه هرفردی مطابق منفعت خود عمل می کند، اما منفعت خود را در رفتار درست و عدم تقلب می یابد.

هنوز چیزهای دیگری در مورد بلاک چین قابل ذکر است. من در این مقاله تلاش کردم تا کمی منطق و فلسفه وجودی پشت ارزهای دیجیتالی و بلاک چین را بررسی کنیم. اگرچه محبوبیت بیت کوین و بلاک چین روزافزون است اما برای پذیرش همگانی آن راه درازی در پیش است. پس جامعه پیرامون بیت کوین و آلتکوین ها لازم است تا بتوانند توضیح مناسبی از آن در اختیار عموم مردم قرار دهند. امیدوارم این مقاله کمکی به شما کرده باشد تا بتوانید بلاک چین را راحت تر به مردم توضیح بدهیم.

 

https://coiniran.com/?p=3863
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شکیب
شکیب
7 سال قبل

سلام و خسته نباشید به شما
با وجود این سایت عالی در زمینه بیت کوین و بلاکچین

میخواستم منبع این پست یک توضیح مفهومی از بلاک چین از آقای محقق را بدونم

سعید
سعید
7 سال قبل

عالی بود ممنون

دکمه بازگشت به بالا
3
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x